DAMES! Bloed met iedere pil. Buitenlandsch Overzicht. Herberginventaris, Mutsaard, Staken en Boonstaken, Opeöbare Vergadering P. A. PEEREBOOM, VERSLAG Advertentiën. Uit de hand te keep: „Hotel Centraal", Markt, TER NEUZEN. der Ra dsvergadering van de gemeente WESTDORPE, Ingezonden Mededeelingen. Provincie Nieuws. Per Telegraaf. Ingezonden Mededeelingen. Rechtszaken. Uit de hand te koop met goedloopend BILJART. GEZONDHEIDS - COMMISSIE, Dinsdag 11 Februari 1913, W I E R IN G E N. Groothandel in Kreukels. De heer Hamelijnck merkt op dat de markt best op Maandagmiddag kan verzet worden. In Hulst wordt zij des voormiddags gehouden, zoodat men er daar geen nadeel van ondervinden kan. Bovendien, als binnen eenigen tijd dé tram rijdt, kan het vee, dat 's morgens te Hulst was, dan reeds 's middags hier aanwezig zijn. De heer Pauwels gelooft dat een goede regeling wel te vinden is. De voorzitter zegt dat de kooplui het goed vinden, als het vee Dinsdagmiddag maar verzonden kan worden. De heer Oole vreest dat de invoer op Dinsdag middag bezwaren zal ontmoeten. De heer Pauwels antwoordt dat de controleur hiervoor niet vreesde. Iets anders is of vanwege de spoorweglijn geen beletselen zullen komen. Overigens acht ook hij een verzetten der markt op Maandagmiddag niet ongewenscht. De voorzitter betoogt dat we de markt op Dinsdag kunnen houden wanneer we willen, maar voor 's Maandags hebben we weer nieuwe toe stemming te vragen. Het beste zal zijn nog eens nader te informeeren. De heer Hamelijnck geeft in overweging zulks dan spoedig te doeu, daar de markt anders heele- maal kapot is: 't scheelt nu al niet veel meer. b. De heer Buijsse vraagt hoe het staat met de electrische verlichting. De voorzitter gelooft dat zulks thans op goeden Voet staat. - Hij meent dit te mogen zeggen naar aanleiding van een gevoerd gesprek met iemand, dis er iets in te zeggen heeft. Ook van gas der cokes-ovens schijnt nog spraak te kunnen zijn. Wat het electrisch licht aangaat, moet nog gewacht worden op de toestemming om dit uit België te betrekken. De heer Hamelijnck meent dat er toch niets op tegen is dat men zijn voordeel zoekt. De voorzitterZooais blijkt, heeft men toch bedenkingen. De heer Gross acht een betere verlichting be slist noodig. De heer Hamelijnck herinnert aan het vroeger genomen besluit dat langs de kade de lantaarns altijd zouden branden. Overlaatst is het gebeurd dat vanwege de duisternis iemand op het brug- ijzer nabij A. de Maesschalck liep. De voorzitter antwoordt dat hij toch niet ge regeld kan gaan bekijken of 't met de lantaarns goed gesteld is en vraagt den heer Hamelijnck of hij zich dit wil aantrekken. De heer Hamelijnck zegt dat hij zulks niet .behoeft te doen. De voorzitter spreekt de hoop uit dat een betere verlichting spoedig mag komen. De heer Hamelijnck dringt op spoed aan, opdat geen ongelukken voorvallen. De heer Bnijsse informeert nog naar de ver lichting aan de tweede en derde brug. De voorzitter antwoordt dat nu aan de tweede brug een lantaarn geplaatst is, maar dat er verder niets aan te doen zal zijn. Bovendien, nu er spoedig uitzicht bestaat op een ander systeem van verlichting moet het afgeraden worden aan deze lantaarns voorloopig kosten te doen. Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de vergadering. gehouden op Donderdag 30 Januari 1913. Tegenwoordig de heeren C. van Waes, voor zitter, P. van Waes, Cyr. Dellaert, C. H. van Haelst, A. de Beleir. Afwezig de heer D. B. van Acker wegens ongesteldheid. Een vacature wegens overlijden van den heer Ch. Steijaert. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. 1. Als ingekomen stukken worden medegedeeld: a. Brieven van Ged. Staten houdende bericht van goedkeuring der gemeente-begrooting voor 1913 en van het raadsbesluit d.d. 25 October j.l. betreffende verkoop van een gedeelte van de algemeene begraafplaats. b. Eene dankbetuiging van het uitvoerend comité der commissie voor Zeeland van Plan 1918 voor den toegezegden steun uit de gemeentekas. c. Een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger waarbij boeken en kas in orde werden bevonden met een aanwezig bedrag van f 4480,855. Hiervan was f 2500 uitgezet bij de Boerenleenbank alhier. d. Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim over 1912. e. Een verzoek van de Nederlandsche vereeni- ging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken om in de bestekken van aanbestedingen eene be paling op te nemen tot wering dier dranken. De vergadering acht dezen maatregel te ver gaand. De voormelde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Medegedeeld wordt het verslag door burge meester en wethouders opgemaakt ingevolge art. 52 der woningwet over het jaar 1912. 3 De woningen A 77 (Ch. Dumez) en B 5 (P. Martens) worden onbewoonbaar verklaard. 4. De aftredende leden der commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren P. J. Bouw- mans, J. F. Peuleman, C. J. van Waes, A. L. de Munck en C. E. Verhelst, worden als zoodanig herbenoemd. 5. Aan D. Scheele te Hoek wordt op zijn verzoek wegens verhuizing 10 maanden ontheffing verleend van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag tot een bedrag van f 1,66®. 6. Aan het bestuur van Autrichenpolder zal verzocht worden het perceel sectie C 2282 aan de gemeente in erfpacht uit te geven tot wegsver betering. 7. Van den heer Rentmeester van het Kroon domein kwam bericht in dat de gemeente grond in opstal kan bekomen tot het bouwen een er woning voor den rijksveldwachter tegen een prijs van f 7,'s jaars 'per are. Besloten wordt op dit aanbod in te gaan. 8 Verder wordt besloten a. tot het bouwen eeaer woning en b. tot het aangaan eener geld- 9. Ter vervulling der vacante'betrekking van lantaarnopsteker meldden zich aan C. V. de Hulsters, P. J. van de Putte en P. A. Talboom. Bij eerste stemming worden uitgebracht op C. V. de Hulsters 2, P. J. van de Putte 2 en P. A. Talboom 1 stem. Bij tweede vrije stemming op C. V. de Hulsters 2, P. J. van de Putte 2 en P. A. Talboom 1 stem. Bij de daarop gevolgde herstemming tusschen C. V. de Hulsters en P. J. van de Putte wordt benoemd met 3 stemmen C. V. de Hulsters, op P. J. van de Putte werden 2 stemmen uitge bracht. De benoemde zal 1 Februari in functie moeten treden. 10. Overeenkomstig de voorstellen van het dagelijksch bestuur worden besluiten genomen tot beschikking op den post van onvoorziene uit gaven der begrooting 1912 en tot wijziging der begrootingen over 1912 en voor 1913. 11. -Naar aanleiding van een ontvangen brief van den districts-schoolopziener d.d. 10 Jan. j.l. betreffende uitvoering van het kon. besluit van 25 Juni 1912 wordt besloten nogmaals te trachten ontheffing te verkrijgen van aan de O. L. school noodige verbouwingen. Wegens het gevorderde uur wordt de behan deling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1913 aangehouden tot de volgende ver gadering. De vergadering wordt daarna, na de gebruike lijke rondvraag, gesloten. Men kan niet beter de werking der Pink Pillen als herstellers van het bloed aantoonen, dan door hare uitwerking na te gaan op personen die her stellen van een zware ziekte, van typheuse koorts en bijvoorbeeld. De zieke die tegen het kwaad geworsteld heeft, die in zich zelf, in zijn bloed, alle bronnen van kracht heeft geput om het te overwinnen, is er eindelijk in geslaagd. Maar men kan begrijpen dat na die worsteling het gestel zeer is verzwakt en terneergedrukt. De zieke wordt beter, maar kan nauwlijks op zijne beenen blijven staan, nauw lijks begint zijn eetlust te ontwaken en zijn maag een uitgezocht voedsel te verdragen. Door alleen de natuur te laten werken, zal de genezing komen, maar men begrijpt dat zij slechts zeer langzaam kan komen en dat gedurende geheel dat lange tijdperk van zwakte, de zieke blootgesteld is aan een instorting, aan een verkoudheid, aan een ver storing der spijsvertering. Het bloed vormt zich op nieuw, maar doet dit te langzaam. Kan men het verarmde bloed op nieuw vormen Kan men aan het ter neer gedrukte gestel rijk en zuiver bloed geven? Ja, door de Pink Pillen te nemen, die met iedere pil bloed geven. Door zoo te handelen verhaast men de genezing, vult men de herstellende werking der natuur, die zeker maar noodzakelijk te langzaam is, aan. Ziet eens in welken gezondheidstoestand zich mevrouw G. Willemsen te Amsterdam bevond, tengevolge van haar typheuse koorts en overtuig u dan dat die toestand onmiddellijk gewijzigd is, zoodra deze zieke tot de hehandeling met de Pink Pillen is overgegaan. „Ik heb typheuse koorts gehad, schrijft zij, en deze ziekte had mij heel zwak en in een twijfel- achtigen gezondheidstoestand gelaten. Ik had uit die ziekte een algemeene terneergeslagenheid, een volhardende vermoeienis, hoofdpijnen en pijnen in den rug gehouden. Ik kon zelfs niet het ge ringste huiswerk verrichten, ik had er de kracht niet toe. Om spoediger te genezen, had men mij het gebruik der Pink Pillen aangeraden. Ik heb die Pillen genomen en heb het genoegen u mee te deelen, dat ik na een zeer korte behandeling was hersteld, ik had op nieuw eetlust, krachten en zag er goed uit." Mevr. G. Willemsen woont 2e Oosterparkstraat 68 2d. Zij zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depot. der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam; M. Verhaak te Sas van Gent en Wed. Bevin, drogist, IJzen- dijke en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. De knoop is doorgehakt. Bulgarije is het wachten en talmen moede, heeft in de gaten dat met Turkije op zachte manier toch geen garen te spinnen is en heeft kennis gegeven dat door de regeering besloten is den wapenstilstand als geëindigd te beschouwen. Dus Gaan de kanonnen nu weer bulderen, gaat het bloedver gieten weer een aanvang nemen? Neen, zoover is het gelukkig nog niet. Er is nog altijd een sprankje hoop, dat een andere oplossing gevonden wordt. Eenige hoop geeft het antwoord, dat gisteren door de Porte aan de Mogendheden overhandigd is. Waarschijnlijk hebben ook de revolutionaire bewindsmannen, die thans te Constantinopel den hoofdtoon voeren, niet veel vertrouwen in een hervatten der vijandelijkheden. Ze schijnen ook eieren voor hnn geld te zullen nemen. Tenminste, het antwoord aan de Mogend heden doet belangrijke concessies en verschilt in werkelijkheid niet zoo erg veel van het antwoord der „nationale vergadering", waarover de Jong- Turken zoo verstoord waren. Gok hier hebben de beste stuurlui weer eens aan den wal gestaan. Wat Turkije dan nu geven wil Adrianopel wèl, behalve de voor de Turken getvijde plaatsen (sultan-graven)de regeling van het bestuur der Egeïsche eilanden wordt aan de Mogendheden overgelaten, alleen moeten de eilanden onder Turksche souvereiniteit blijven. Welnu Hebben de revolutionaire Jong-Turken door hun staats greep nu geen weldaad aan Turkije bewezen Jegens de Mogendheden zijn ze ongeveer even toeschietelijk als de „nationale vergadering", en het andere „goede" resultaat van hun optreden is een alles ontredderende anarchie in het Turk- sehe leger. In alle garnizoenen vechten de Turksche soldaten, die in twee partijen verdeeld vallen als gevolg dezer onderlinge twisten dage lijks honderden dooden en gewonden een bericht maakt er zelfs melding van dat een Turksche troepenafdeeling naar Constantinopel oprukt om de revolutionaire regeering der Jong-Turken af te zetten. Men ziet hetwas de toestand ver leden week voor den Turk reeds treurig, nu is hij rampzalig. De onderlinge tweespalt is een haast onbluschbaar vuur .geworden. Het kwaad straft zich zelf. Waar de Jong-Turken zelf een onrechtmatige daad gepleegd hebben, kunnen zij anderen maar moeilijk met den vinger op de wet bestrijden. Het „hand om hand, tand om tand" is dan de eenige oplossing, maar ook .de oplossing, die eiken krachtigen weerstand naar buiten absoluut onmogelijk maakt. Geen wonder dus dat de Jong-Turken, het hopelooze van hun toestand inziend, toeschietelijk zijn geweest jegens de Mogendheden. Misschien kan daardoor nog vermeden worden, dat Bulgarije zijn actief optreden weer beginnen zal. Misschien Het geduld der Balkan-staten is reeds zoo lang op de proef gesteld, dat elk uur wachten op een definitieve beslissing het gevaar" doet stijgen. Natuurlijk zullen ook Servië, Griekenland en Montenegro niet lang wachten het voorbeeld van Bulgarije te volgen. In het hotel der Nederlanden te Ter Neuzen heeft Woensdag een vergadering plaats gehad van al de burgemeesters uit Zeeuwsch-Vlaanderen, met het doel de oprichting eener electrische centrale voor de geheele streek te bespreken. Er is eene commissie benoemd, welke een onderzoek zal hebben in te stellen naar de mogelijkheid van uitvoering en om voorstellen te doen aan de gemeentebesturen. (M. C.) Blijkens opgave in de „St. Ct." van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, die ter kennis kwamen van den Centralen gezondheidsraad kwamen in Zeeland voorin de week van 22 tot en met 28 Januari van pokken 1 geval te Hoedekenskerke, Riiland-Bath en VlissiDgen en van diphtheritis 2 gevallen te Goes en 1 geval te St. Jansteen, Middelburg en Zierikzee. ZUIDDORPE. Langen tijd zijn we van de vroeger jaarlijks wederkeerende kippen- en konijnendiefstallen verschoond gebleven. Thans echter zijn bij een landbouwer alhier een achttal jonge kippen, die aan en bij den leg waren, gestolen. Hopen we dat hiermede niet de rij geopend wordt van een reeks diefstallen. Tot voor korten tijd was er volstrekt geen handel in aardappelen. Onze landbouwers maakten reeds zorg, dat ze alle ingekuilde knollen als veevoeder zouden moeten benutten. Onverwachts is er niet alleen vraag maar zelfs veel vraag naar aardappels gekomen. Groota hoeveelheden worden er dan ook verkocht aan f 2,10 per ÏOO K.G. Deze prijs is wel niet hoog, maar aangezien het beschot der aardappelen op de zandgronden enorm geweest is, valt de eindopbrengst toch nog mee. BOSCHKAPELLE. De heer P. Verbraecken alhier is aangesteld tet vaste hnlpbode aan het postkantoor in deze gemeente. EEDE. Op het spoortje, dat de aannemer der kerk gelegd heeft voor het vervoer der bouw materialen, amuseeren zich de kinderen om beurtelings in de wagentjes plaats te nemen, terwijl de anderen de drijfkracht uitmaken. Her haalde malen was reeds op het gevaar van dit spel gewezen, doch zonder succes en algemeen was men de meening toegedaan dat dit niet eer een einde zou nemen, dan nadat een ongeluk was gebeurd. Dit vermoeden is deze week be waarheid geworden. Weer met het gevaarlijk spelletje aan den gang zijnde, had het 8-jarig zoontje van E. Martens het ongeluk te struikelen en kwam met den voet op de spoorstaven. De wagen liep niet vlug en daardoor is de voet slechts iicht gekwetst. Ouders, opgepast EEDE. Nadat de zoon van E. de Backere zijn rijwiel had opgepoetst, lichtte hij het met het achterwiel op en liet het eens flink rondloopen. Daarbij ging hij zoo onvoorzichtig te werk, dat zijn wijsvinger tusschen den ketting en het kleine tandrad bekneld raakte en mee rondgedraaid werd. Na bevrijding bleek, dat het eerste en tweede lid gansch afgerukt waren. Een zekere dosis voorzichtigheid bij het behandelen van rijwielen is dus zeer zeker aan te bevelen. MIDDELBURG, 31 Jan. 1913. Heden werden door de arrondissements-rechtbank de volgende vonnissen uitgesproken J. K., 51 jaar, graanhandelaar te Middelburg, wegens mishandeling, conform de eisch tot f 15 boete subs. 15 dagen hecht. E. E., 32 jaar, hoofd der bijzondere school te Hoek, wegens als onderwijzer ontucht plegen met aan zijn zorg en opleiding toevertrouwde kinderen, conform de eisch tot 1 maand gevangenisstraf. C. S., 25 jaar, varensgezel te Middelburg, aldaar gedetineerd, wegens verduistering, conform de eisch tot 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voor-arrest. W. N. J., 30 jaar, zonder beroep te Oost- en West-Souburg, wegens eenvoudige beleediging, tot f 25 boete subs. 5 dagen hecht., de eisch was f 25 b. s. 25 d. h. F. L. de K., 21 jaar, werkman te Goes, wegens wederspannigheid, tot 14 dagen gevangenisstraf, de eisch was 1 m. A. J. de L., 45 jaar, veldarbeider te Koewacht, wegens bedreiging met mishandeling, tot 14 dagen gevangenisstraf, de eisch was 1 m. J. J. W., 24 jaar, commissionair te Middelburg, wegens verduistering, conform de eisch tot 1 maand gevangenisstraf. VrijgesprokenM. E d. V., 32 jaar, hvr. van H. P., zonder beroep te St. Kruis, beklaagd van mishandeling, waarvoor geëischt was f 10 b. s. JICHT. Jicht, gewoonlijk beschouwd als het uitvloeisel van een zwaar leven, vindt dikwijls haar onmid dellijke oorzaak in het urinezuur, hetwelk door de verzwakte nieren en blaas niet uit het lichaam wordt afgevoerd. Het kan'zich als een onoplosbare stof in de gewrichten nestelen en wel dikwijls in die van den grooten teen. Ongelukkigerwijze gaan aan deze kwaal niet altijd waarschuwende ver schijnselen vooraf, zooals rugpijn, slechte spijs vertering, roodgekleurde urine met een bezinksel gelijkend op stof van baksteen, geneigdheid tot buikloop of verstopping, hoofdpijn. Gewoonlijk komt de crisis des nachts, de patiënt ondervindt dan een onhoudbare pijn in den grooten teen, pijn als van een hevigen beet, gloeiend. Deze crisis kan overslaan op het hart enz. en zeer gevaarlijk worden. Het is daarom noodzakelijk bij optreden van verschijnselen als de bovengenoemde om onmid dellijk in te grijpen teneinde gevaarlijke gevolgen te vermijden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen her stellen de gezondheid en kracht der nieren en blaas, zoodat het urinezuur geregeld wordt ver wijderd en verhinderd wordt,dat het kristalliseert en onoplosbaar wordt. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij A. van Over- beekeLeunis, West Kolk- straat. Toezending geschiedt t franco na ontv. v. postwissel fl>75 voor één, oF f10. voor zes doozen. Eischt de ec^te Foster's Rugpijn Nieren Pillon, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven- ttARn staand handelsmerk. Persdelict. Donderdag deed de 4e kamer der arrondisse ments-rechtbank te Amsterdam uitspraak in zake de aanklacht door notaris van Dalsum te Hulst tegen het dagblad „De Tijd" ingediend. Deze achtte zich beleedigd door een, aan dit blad uit Zeeuwsch-Vlaanderen toegezonden stuk. Aangezien de naam van den inzender door het redactiegeheim gedekt was, nam de heer J. W. Helmer, chef redacteur van „De Tijd", de verantwoordelijkheid der plaatsing op zich. Conform den eisch legde de rechtbank dezen een boete op van f 50 subs. 25 dagen hechtenis. (Tijd.) Complete Te bevragen bij H. J. EVEBAEBT, Veemarkt, Sas van Gent. aanwezig in het boschje der Spiegelglas- fabriek, nabij de Suikerfabriek van den heer Malotaux, te Sas van Gent. Inlichtingen bij den eigenaar, die in het boschje werkzaam is. VAN DE voor de vereeniging van gemeenten, welke haar zetel te NEUZEN heeft, op des namiddags ten 21/ö ure, in het J. WISSE, Voorzitter. J. M. MULDER, Secretaris. Voor f1,75 een geh. bezending Matten enz. om Uw woning gezellig te maken. 1 prima kwal. Chineeschë Vloermat, fijne mooie kleuren voor slaapk., keuken enz. 3 flinke nette Gangmatt., 1 sterke Deurslijkmat, 80 c.M. bij 50 c.M., 1 gekleurde zachte Bedmat, gratis1 fraai Wandversiering en 1 Jap. Mandje a/d lamp. Wie binnen 8 dagen briefk. zendt ontv. dit alles en extra 1 fr. Stoelk., 1 Lampensl, 1 Boodsch. net, fraaie Courantenh. of 1 flink Tafelkleed. Naar buiten zend. remb. MATTENFABRIEK, Prinsengracht 146, AMSTERDAM.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2