ZEEUWSCHE KOERIER Provinciaal Volksblad. Van Houten's Cacao 1714. Eerste Blad Zaterdag 1 Februari 1913. 19de Jaargang. Thans do mo&st goiozon Courant van Zooiand Brisven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent. Dit nummor bostaat uit DRIE BLADEN Iforslag Moeders geeft uw kinderen dagelijks der Raadsvergadering van de gemeente SAS VAN GENT, t« drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge onder vinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Ad verten tiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: L. K. 29 Jan. N. M. 6 Febr. ZON Zon op 7 u. 50 m. Zon onder 4 u. 02 m. gehouden op Donderdag 30 Januari 1913, des namiddags 5 uur. Aanwezig de voorzitter, 5 leden en de secretaris. Afwezig de heer Hamelijnck. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde I. Mededeeling Ingekomen Stukken. a. Kennisgeving van de heeren A. Aarsen en de Caluwé dat zij de benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aan nemen. b. Id. van den heer H. A. Bockstael dat hij onder dankbetuiging de benoeming tot onderwijzer aan school A. aanvaardt. <- c. Proces-verbaal van B. en W. betreffende ka8opnemiug bij den gemeente-ontvanger d.d. 20 Jan. 1913. In kas moest zijn f 8606,96, wat over eenkwam met de vertoonde geldenen geldswaardige papieren. II. Verzoekschrift van het fanfarengezelschap „De Verbroedering" om een jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas. Door den secretaris wordt dit verzoek voor gelezen, zooals dit reeds in ons vorig verslag werd opgenomen. De voorzitter deelt naar aanleiding van dit in de vorige vergadering aangehouden verzoekschrift mede dat de lijst van leden van het gezelschap „De Verbroedering" gevraagd is en deze hier voor de leden iD te zien is. Spr. merkt verder op, naar aanleiding van het in het adres aange voerde betreffende het gebruik maken van vreemde muzikanten door het gezelschap „De Vereenigde Vrienden" op een reis naar Ostende, dat dit geval een uitzonderingsgeval was. Toen dleze reis werd gemaakt, waren door een sterfgeval in de familie de Roo, een tweetal muzikanten uit die familie niet in de gelegenheid de reis mede te maken. Doordat de instrumenten, door dezen bespeeld, niet konden gemist worden om behoorlijk muziek te maken, werd voor die ééne maal vreemde hulp genomen. Spr. gelooft dat een uitzonderingsgeval als dit in deze zaak hoege naamd geen gewicht in de schaal legt. De heer Malotaux herinnert zich niet juist meer wat vroeger ten aanzien dezer kwestie is besloten en verzoekt dienaangaande inlichtingen. De voorzitter deelt mede dat vroeger besloten js ook aan het muziekgezelschap „De Ver broedering" eene subsidie te geven, op voorwaarde dat onder de muzikanten geen vreemdelingen zijn. Zooals uit de ljjst blijkt zijn er daar eenigen op, die niet in deze gemeente wonen. Blijkens van inwoners ontvangen gegevens zijn er echter nog meer vreemdelingen dan op de lijst voorkomen. De heer Malotaux constateert dat dus blijkens feet opdergoek niet aan de vereischten wordt Voldaan. De voorzitter zegt dat op één enkelen keer natuurlijk niet zou gelet worden, maar bij dit gezelschap is het een geregelde toestand, daar bij iedere repetitie vreemdelingen aanwezig zijn. De heer Oole is het met het argument aan gaande de vreemdelingen niet eens.en acht het van minder beteekenis of de muzikanten hier of elders wonen. Hoofdzaak is of het gezelschap in deze gemeente bestaat en dit is op „De Ver broedering" evengoed van toepassing als op de andere vereeniging. De voorzitter zegt dat deze opvatting in ieder geval strijdt met een vroeger genomen besluit. Bovendien lijkt het toch wel wat gek om vreemde muzikanten met gemeentegeld te gaan onder steunen. De heer OoleDe zetel is toch hier. De voorzitter wil bij deze gelegenheid verder opmerken dat tegenwoordig alles bij de gemeente kas komt aankloppen. In zekeren zin heeft het geven van subsidies aan vereenigingen nooit zijne sympathie, maar de andere vereeniging heeft het nu eenmaal. Wat echter de adressee- rende vereeniging aangaat, 't is voor iedereen duidelijk te zien dat de eischen geregeld worden overtreden. Voor een kleinigheid moeten we niet blijven staan, maar hier is het al te veel. De heer Buijsse meent dat, waar gebleken is dat het andere gezelschap in dezelfde fout ver vallen is, het niet billijk kan genoemd worden deze subsidie te weigeren. De voorzitter zegt de reden te hebben opge geven waarom bij „De Vereenigde Vrienden" een enkele maal vreemde hulp werd ingeroepen. Dat is geen voortdurende toestand. Maar bij adres sante is zulks wel het geval. De heer Buijsse meende uit het adres gehoord te hebben dat ook dédr driemaal vreemden hebben meegespeeld. De voorzitter zegt dat het ingesteld onderzoek zulks niet heeft aangetoond. De heer Malotaux brengt in het midden dat, wanneer we du subsidie verleen en gaan aan dit gezelschap, het later aan een derde niet zal kunnen hof zeischappen zich met elkander verstonden en tot ééne flinke vereeniging zich combineerden. De heer Buijsse: Ja, dat is een andere zaak. De voorzitter gelooft dat de kwestie thans vol doende besproken is en zal overgaan tot het in stemming brengen van het adres. Het wordt verworpen met 2 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren Oole en Buijsse. Tegen de heeren Malotaux, Pauwels, Gross en de voorzitter. III. Verzoekschrift van H. Bockstael om eervol ontslag als "onderwijzer aan School B. De voorzitter deelt mede dat Burg. en Weth. voorstellen dit ontslag eervol te verleenen. 't Is meer een formaliteit, daar de heer Bockstael door zijne benoeming aan school A. toch in dienst onzer gemeente blijft. Met algemeene stemmen wordt het ontslag eervol verleend. IV. Benoeming van een onderwijzeres aan School B. Door Burg. en Weth. is in overleg met den heer schoolopziener de volgende voordracht voor deze benoeming opgemaakt lo. Koek de Maria Sophia, onderwijzeres aan de R.-K. bijzondere school te Axel. 2o. Raadt de Hendrika Maria, onderwijzeres aan de O. L. school te Harmeien. 3o. Mennes Albertina Femmetje, volontair aan de O. L. school te Vlissingen. De voorzitter benoemt de heeren Gross en Buijsse tot stemopnemers. Met algemeene (6) stemmen wordt benoemd mej. Maria Sophia de Koek, onderwijzeres aan de R.-K. bijzondere school te Axel. De voorzitter stelt voor deze benoeming te doen iügaan met 1 Maart a.s. Indien het vroeger kan, zou zulks ook goed zijn. De heer Buijsse vraagt of het niet met 15 Februari gaan zou. De voorzitter meent dat zulks bezwaren zal ontmoeten van de zijde der school, waar mej. de Koek thans is. Overigens kan 1 Maart vroeg genoeg geacht worden. In dien geest wordt z. h. s. besloten. V. Verzoekschrift van F. Stubbé om ver hooging jaarwedde als gemeente-secretaris. Dit adres wordt door den secretaris voorgelezen en luidt als volgt Aan den Gemeenteraad van Sas van Gent. Geeft eerbiedig te kennen, F. P. J. Stubbé, secretaris-ontvanger der gemeente Sas van Gent, dat hij de vrijheid neemt zich tot uwen Raad te wenden met beleefd verzoek zijne jaarwedde als secretaris der gemeente willen verhoogen, dat hij daartoe de vrijheid neemt op grond dat de werkzaamheden als secretaris, in deze gemeente veel uitgebreider zijn dan in vele andere gemeenten met hetzelfde en zelfs hooger bevolkingscijfer dan Sas van Gent, dat zijn jaarwedde berekend is naar een bevol king van twee duizend inwoners en aan het minimum der daarvoor geldende klasse, dat die bevolking thans 2200 heeft overschreden on voortdurend toeneemt, dat hij beleefd verwijst naar de jaarwedden der onderwijzers en hoofden van scholen in de gemeente, die thans f 100 tot f 150 boven het wettelijk minimum zijn, redenen waarom hij zich tot uwen Raad wendt met het eerbiedig verzoek zijne jaarwedde met f 100 te willen verhoogen. 't Welk doende, F. STUBBÉ. Sas van Gent, den 23 Januari 1913. De voorzitter meent dat het aanbeveling verdient dat dit verzoek wordt besproken buiten aanwezig heid van den adressant en het publiek, en stelt mitsdien voor over te gaan in eene vergadering met gesloten deuren. In dien geest wordt gehandeld. Tijdens de gesloten zitting komt de heer Hamelijnck ter vergadering. Na heropening der zitting deelt de voorzitter, vóór tot stemming wordt overgegaan, mede, dat de leden den wensch hebben te kennen gegeven dat de secretaris steeds op kantooruren ter secretarie zal aanwezig zijn. Alsnu wordt tot stemming overgegaan en met zes stemmen besloten de jaarwedde van den gemeente-secretaris met f 100 te verhoogen. De voorzitter hield zich buiten stemming. Besloten wordt de verhooging te doen ingaan op 1 Januari 1913. VI. Voorstel tot af- en overschrijving in de gemeente-begrooting voor 1912. Z. h. s. wordt besloten over te schrijven op de volgende posten Drukwerk, aankoop van gedrukte stukken en boeken, bindwerk - f 50,— Onderhoud van wegen en voetpaden 10, Herhalingsonderwijs - - 8, Instandhouden van schoollokalen en onder wijzers woningen - - 100,— Aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften - 10,— Advertentiën. betreffende het onderwijs 50,— Totaal f 228,— Dit bedrag wordt afgeschreven van den post O,» RONA ■JJM—ii VII. Aanbieding schoolbouwplan. Ter tafel worden gebracht een drietal plannen voor den bouw der nieuwe schooi A., welke plan nen door de leden worden bezien en aanleiding geven tot verschillende onderlinge op- en aan merkingen. Volgens deze plannen zou het school gebouw 31.40 M. lang en 12.65 breed zijn en vier schoollokalen bevatten. Het geheel zou een flink gebouw worden, dat aan alle eischen der wet voldoet. Uit de beschouwingen blijkt dat meer dere leden, o. a. de heer Gross, het ongewenscht vinden dat, voorzoover aangaat het plan met voor front Wilhelmina-boulevard, het smalspoor van den Walzenmolen vlak langs het schoolgebouw looptdat voortdurend geklepper der paarden achten sommige leden niet. bevorderlijk voor een goed onderwijs. Hiertegenover werd van andere zijde, o. a door den voorzitter en den heer Malotaux, aangevoerd dat de Walzenmolen, moest het noodig blijken, wel zou te vinden zijn dat spoor naar den anderen kant der straat over te brengen. Het plan om de school in de Station straat te bouwen bleek weinig bijval te hebben, vooral omdat daardoor voor een gedeelte op opge- voerden grond zou moeten gebouw worden. Het derde plan, waarbij de zijgevel aan den Wilhel mina-boulevard komen zou, kon niemand der leden bekoren. Verder gaven de plannen o. a. den heer Hamelijnck aanleiding te vragen, waarom op het plan geen onderwijzerswoning voorkomt. De heer Buijsse ondersteunt deze vraag en meent dat een onderwijzerswoning niet kan gemist worden. Er zijn hier al genoeg huizen te kort. - De heer Gross is eveneens van oordeel dat èn school èn onderwijzerswoning gelijktijdig behooren gebouwd te worden. De voorzitter verzoekt ten aanzien hiervan ook aan het financieele gedeelte te denken. De heer Buijsse meent dat dit verschil niet zoo heel groot zal zijn, waarop de heer Pauwels antwoordt dat de kosten eener onderwijzerswoning toch wel 8 duizend gulden zullen bedragen. De heer Buijsse gelooft dit niet. De heer Pauwels zegt dat ook het verlies van den grond moet in oogenschouw genomen worden. De heer Hamelijnck oppert het denkbeeld om enkel de woning in de Stationstraat te bouwen, waartegen de voorzitter aanvoert dat zulks gevaarlijk is, omdat kort geleden daar een groote sloot is dichtgevoerd en het geen aanbeveling verdient op opgevoerden grond te bouten. De heer Hamelijnck brengt hiertegen in dat dan desnoods een stuk van den tuin van het postkantoor kan genomen worden. De voorzitter zegt dat zulks ongewenscht tis, omdat de waarde van den tuin daardoor vermin deren zou. Het eenige middel zou zijn den op gevoerden grond* te heien, maar zulks gaat met beduidende kosten gepaard. De heer Buijsse komt terug op de noodzakelijk heid eener onder wijzers woning en zegt dat een gemeente, waar jaarlijks circa 23 duizend gulden in en uit gaat, niet op enkele honderden guldens moet zien. De heer Gross acht ook het schoolplan voor front Wilhelminaboulevard niet bijzonder gelukkig gekozen. De heer Buijsse acht het bezwaar te ondervangen door de school eenige meters achteruit te bouwen De voorzitter stelt voor het plan voorloopig opziener t^ zenden. Dan kunnen later teekeningen enz. gemaakt worden. Aldus z. h. s. besloten. VIII. Bespreking overneming grond in erf pacht van de familie Stevens. De voorzitter deelt mede dat namens de familie Stevens is gevraagd of de gemeente zin heeft in het stukje grond, dat nabij het station gelegen is tusschen de twee stationswegen. Het stukje is groot 1 are 70 centiaren en er wordt maar 20 cent per vierkante meter gevraagd. De heer Malotaux informeert hoeveel de gemeente vraagt. De heer Oole 10 cent. De heer Malotaux Dat is dus het dubbele 1 De heer Hamelijnck vraagt wat de gemeente met dien grond zou moeten doen. De heer Pauwels antwoordt dat men dan kan beletten dat daar gebouwd wordt. De voorzitter merkt op dat 10 cent van de ge meente reeds te veel gevonden wordt en hier vraagt men aan de gemeente maar eventjes het dubbele. De heer Hamelijnck Verleden jaar is over dien prijs ad f0,10 nog gereclameerd. De heer OoleDe gevraagde prijs komt op 40 duizend gulden per hectare. De heer Pauwels zegt dat het er om te doen is dat door bebouwing van dat stukje de Station straat niet kan ontsierd worden. Spr. acht het bedrag wel hoog, maar niet te hoog voor dit doel. De voorzitter vindt dat de gemeente er geen belang bij heeft voor dit lapje grond f 30 uit te geven, welke meening de heer Gross verklaart te onderschrijven. De heer Pauwels zegt dat men het aanbod moet beschouwen als een attentie van de zijde der familie Stevens. In stemming gebracht wordt met 6 tegen 1 stem besloten op het voorstel niet in te gaan. De heer Pauwels was vóór overname. IX. Voorstel tot wijziging voorwaarden van verhuring post- en telegraafkantoor met directeurs woning. Na behandeling in besloten zitting wordt goed gekeurd dat het voorstel naar burg. en weth. gerenvoyeerd wordt, opdat dit college met het Rijk kan in onderhandeling treden. X. Omvraag. a. De heer Pauwels vraagt het woord om naar aanleiding der besprekingen in vorige vergaderingen een en ander mede te deelen betreffende de regeling der veemarkt. Dezer dagen is ten zijnen woonhuize geweest de controleur der douanen van Selzaete, die hem eenige belangrijk;; in lichtingen verschafte aangaande den invoer van het marktvee. Hij meende dat de invoer op Dinsdagmiddag te Selzaete wel mogelijk zou zijn, misschien ook op Dinsdagmorgen. Hiervoor zou dan ook de medewerking van de spoorweglijn GentTer Neuzen noodig zijn. Indertijd is er bezwaar gemaakt tegen een verzetting op Maandag maar als de beesten, hier Dinsdagmorgen aange voerd, reeds des middags naar Gent, enz. kunnen, is er geen gevaar meer voor een conflict met Hulst. De controleur wist geen enkele reden waarom de invoer op Dinsdag niet zou mogen plaats hebben. Daar het abattoir te Gent tot 7 uur open blijft, zou het op deze manier wel goed

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1