DE ZEEUWSCHE KOERIER Provinciaal Oolksblad. RONA Cacao Woensdag 29 Januari 1913. 19de Jaargang. Vooruitbetalen. Van Houfgn's Thans do meost goi&zon Courant van Zooiand. Brievsn, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsehe Koerier" te Sas van Gent. twee gutden vijftig cent. Wereldtentoonstelling Gent 1913. Ik wil nog een kop Het smaakt toch zóó lekker, en Moeder zegt dat ze nooit heeft geweten dat Cacao zoo goedkoop in het gebruik is, voor ze ons geregeld RONA Cacao heeft gegeven. Het eenige kind. «£'-9S£*£s«s*E£>f3ii vimm&mFSc&m&i&m&t&PsasmitxsuBmmae&'-iMam Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België '1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. MAAN: L. K. 29 Jan. N. M. 6 Febr. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. ZON Zon op 7 u. 50 m. Zon onder 4 u. 02 m. Evenals vorige jaren stellen wij ook nu weder onze duizenden trouwe lezers in de gelegenheid hun abonnement voor het jaar 1913 in eens vooruit te betalen. Dit is voor den lezer niet alleen een geldelijk voordeel van vijftig cent, maar bovendien wordt men niet viermaal per jaar lastig gevallen met een kwitantie. De prijs voor geheel het jaar 1913 is Nieuwe lezers, die vooruitbetalen, gelieven op den postwissel Nieuwe lezer" te zetten. Oude lezers zullen wel zoo vriendelijk zijn er „Oude lezerop te zetten. Het bedrag stort men op het postkantoor. De re$u die men daar ontvangt, dient tot kwitantie. Door de Nederlandsche commissie voor deze tentoonstelling, waarvan het Dagelijksch Bestuur bestaat uit de heeren Mr. Th. Stuart, voorzitter, lid van de Staten van Noord-Holland; Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, vice-voorzitter, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalBern. J. Veldhuis, algemeen-secretarisMr. G. J. Fabius, penning meesterA. Jacot, architect en o. a. lid is de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Kloosterzande, voorzitter van den Nederl. Zuivel- bond, wordt ons een circulaire gezonden, waaraan we het volgende ontleenen: Van April tot October zal er dit jaar te Gent, de oude, mooie en nijvere hoofdstad van Oost- Vlaanderen, een wereldtentoonstelling gehouden worden, waartoe door het comité, dat zich ter voorbereiding en uitvoering der plannen vormde, onder protectoraat van den koning en de kracht dadige medewerking van regeering en overheden, de verschillende landen der wereld tot deelneming werden uitgenoodigd. Mocht men wellicht eerst vreezen, dat deze plannen voor een nieuwe wereld tentoonstelling in België, zoo kort na de grootsche Brusselsche tentoonstelling op touw gezet, niet op voldoenden steun zouden mogen rekenen, weldra bleek die vrees volkomen ongegrond. De Belgen, die hun land blijkbaar tot het tentoon- stellingsland bij uitnemendheid willen maken, hebben er slag van zulke tentoonstellingen te organiseeren en er belangstelling in eigen land en in den vreemde voor te wekken. En nu do ten toonstelling wordt gehouden in de voorname fabrieks- en handelsstad Gent, die alreeds zoo talrijke betrekkirgen met het buitenland onder houdt, d e als België's bloemenstad ook reeds in gewone omstandigheden duizenden vreemdelingen tot zich trekt, was er al een zeer belangrijke factor voor welslagen aanwezig. Uit tal van landen kwam toezegging tot mede werking, vooral Frankrijk en Engeland schijnen te willen uitmunten. En die vrij algemeene be langstelling gaf ook hier in ons land aanleiding tot voorbereidende stappen om de deelneming van Nederland mogelijk te maken. De voorloopige pogingen werden hier met succes bekroond, er bleek onder onze handelaren en industriëelen eene krachtige overtuiging te bestaan, dat het zeer zeker gewenscht is, ook onzerzijds in Vlaanderen's hoofdstad aan den wedstrijd der naties deel te nemen en onze regeering, die overtuiging deelend, besloot aan de Staten-Generaal het verleenen van een subsidie aan de te vormen commissie voor de totstandbrenging een er Nederlandsche afdeeling, voor te stellen, en besloot tevens, haren steun te verleenen door de benoeming van een regeerings- commi8saris toe te zeggen. Het subsidie is alreeds door de Tweede Kamer bewilligd, aan de goed keuring der Eerste Kamer behoeft niet te worden getwijfeld. Is deze goedkeuring verkregen, dan zal officieel tot de benoeming van een regeerings- commissari8 waartoe de heer Mr. Th. Stuart te Amsterdam is aangewezen en van een Nederlandsche tentoonstellings-commissie, officieus reeds samengesteld, kunnen worden overgegaan. De Belgen, die hunne plannen zeer grootsch hebben opgezet, zoodat deze tentoonstelling, die eene oppervlakte van ongeveer 120 H.A. in beslag zal nemen, en die naast de eigenlijke tentoonstel lingsgebouwen ook allerlei aantrekkelijkheden o. a. Oud-Vlaanderen zal brengen, wellicht haar Brusselsche voorgangster in beteekenis nog zal overtreffen, bleken de medewerking van Neder land op zeer hoogen prijs te stellen. En om tot deze medewerking ook van hunne zijde allen mogelijken steun te verleenen, besloot het Bel gische tentoonstellingscomité ten behoeve van de Nederlandsche afdeeling op eigen kosten een afzonderlijk paviljoen te beschikking van de te commissie werd gesteld. Van dit gebouw, in Oud-Hollandschen stijl opgetrokken, geeft een bjj.de circulaire opgenomen» afbeelding een indruk. Deze gewaardeerde tegemoetkoming van het Belgische tentoonstellingscomité vergemakkelijkte ten zeerste de taak van hen, die zich de voorbe reiding van Nederland'8 deelneming ten doel stelden. Natuurlijk zal de Nederlandsche commissie .iu voor de inwendige inrichting van het paviljoen hebben zorg te dragen. Hiertoe werd de mede werking verkregen van den architect A. Jacot 1 ie eep plan van inrichting ontwierp, dat den exposanten de uitnemendste gelegenheid tot uit stalling hunner artikelen biedt. In het gebouw zijn vijf zalen ontworpen een eerezaal, waar uitsluitend voorwerpen van kunst een plaats zullen kunnen vinden, een zaal voor en koloniale afdeeling, welker totstandkoming is doen bouwen, dat ter vormen Nederlandsche verzekerd, een zaal voor een afdeeling kunstnijver heid, terwijl dan twee zalen voor verdere exposanten overblijven. Uit den plattegrond van het Nederlandsch paviljoen blijkt, dat de tentoonstellingszalen naar een vast algemeen plan worden ingericht. Langs de wanden zullen tentoonstellingskamertjes worden afgebakend, 3 meter breed en 2,25 meter diep, aan de zaalzijde gelijkelijk gedecoreerd, maar binnen welke ruimte de exposanten volkomen vrijheid genieten. In de middenvakken worden vitrines en stands zóó aangebracht, dat zij een gemakkelijke bezichtiging van het tentoongestelde mogelijk maken. Voorts deelt de commissie nog mede dat in de machinegalerij een afzonderlijke Nederlandsche afdeeling wordt ingericht. Aan een artikel in „Molenschot" ontleenen wij de volgende regelen De vroegrijpheid is een veelvuldig voorkomende karaktereigenschap van eenige kinderen. Het voortdurend zich bezighouden der ouders met het kind, zijn omgang meestal met volwas senen verhaasten zijn ontwikkeling op een voor lichaam en geest nadeelige wijze. Het resultaat is, behalve dat men de kinderen daardoor van een groot deel van hun jeugd be rooft, een schadelijke invloed op het jkinder- zenuwstelsel. Door deze te vlugge ontwikkeling verliest men den heerlijken tijd van den kinder lijken eenvoud en verkort een stadium van lang zame, natuurlijke ontplooiing, die zoo hoog noodig L

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1