No. 1T12. TWEEDE BLAD Zaterdag 25 Januari 1913. L'.v. Firma Wed. E. J. HOEK, Vooruitbetalen. Een verkiezingsrede. Het Thüringer Weerhuisje. Advortontlön. GOOR. van twee gutden vijftig cent. Bestellingen te zenden aan GEHARD TELKAMP, Hillegem. Nieuwst I] dingen. Wissel-, Effecten- en Assurantiekantoren Hulst en Ger Neuzen. Specialiteit in Tricot- Sport kleeding» Tricot-Turnbroeken en Turntricots. Gr icot-V o et balbroeken Gricot-Voetbaltricots Monsters op aanvraag franco. PRACHTKLEUR. MESKANT VORM. V r® De Zeeuwsche Evenals vorige jaren stellen wij ook nu weder onze duizenden trouwe lezers in de gelegenheid hun abonnement voor het jaar 1913 in eens vooruit te betalen. Dit is voor den lezer niet alleen een geldelijk voordeel van vijftig cent, maar bovendien wordt men niet viermaal per jaar lastig gevallen met een kwitantie. De prijs voor geheel het jaar 19 13 is Nieuwe lezers, die vooruitbetalen, gelieven op den postwissel „Nieuwe lezer" te zetteD. Oude lezers zullen wel zoo vriendelijk zijn er „Oude lezerv op te zetten. Het bedrag stort men op het postkantoor. De re9u die men daar ontvangt, dient tot kwitantie. In de jl. Maandag te Haarlem gehouden ver gadering van den Provincialen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Noord-Holland werd door den voorzitter, mr. J. N. J. L. Heerkens Thijssen, een belangrijke rede gehouden. Daar hierin op heldere wijze worden behandeld eenige der punten, welke in den aanstaanden verkiezingsstrijd het meest op den voorgrond zullen treden, achten we het van groot belang het verslag dezer redevoering, voorkomende in „De Maasbode" van jl. Maandagavond, in ons blad over te nemen. De heer Heerkens Thijssen begon met erop te wijzen dat het jaar 1913 van buitengewoon veel gewicht is, omdat dan wat slechts ééns in de 12 jaren voorkomt achtereenvolgens plaats hebben de periodieke verkiezingen voor de beide Kamers der Staten-Generaal, voor de Provinciale Staten, en voor de gemeenteraden de Tweede Kamer moet in haar geheel opnieuw worden ge kozen, de Staten voor de helft en de gemeente raden voor een derde. En deze verkiezingen, althans de meeste ervan vragen onze volle aandachtEr is groot en veel werk te doen en spr. wil nu een goed woord van opwekking spreken tot deze voormannen in den komenden strijd. Spr. wijst er allereerst op, dat de vijand ons al te voren met groot rumoer heeft aangekondigd met welke wapenen en op welk terrein hij ons zal gaan bestrijden. In zekeren zin heeft hij het ons gemakkelijk gemaakt; wij kunnen het strijdperk overzien, en bovendien, we hebben j» niet te doen met vijanden hier en vijanden daar de tegenpartij heeft het voorbeeld der rechterzijde willen navolgen door tegenover onze Coalitie een andere coalitie te stellen, waarin gepoogd is de onderlinge verschilpunten weg te doezelen en met een gemeenschappelijk program voor den den dag te komeneen erkenning dus van onze voortreffelijke strijdwijze. Er is echter tusschen dit samengaan der link- schen en onze coalitie één groot verschilpunt de inzet van den strijd. Wij komen weer op voor de hooge idéo, die ook in 1909 de over- groote meerderheid van het Nederlandsche volk te zamen riep de erkenning van Gods inwerking in het Staatsbestuur en het toetsen van dat bestuur aan Zijn Heiligen wilSedert vier jaar is er niets veranderd. De groote klove op dit punt gaapt nog altijdongeloof staat tegen ons geloof, en wat de linkerzijde ook verzint om dat hoofdbeginsel ter zijde te stellen, onzerzijds houden we streng vast aan het groote principiëele verschilpunt, dat in 1909 zooals nu de inzet is tot den strijd. Spr. wil daarop nu niet dieper ingaan zoo menigmaal is dit alles reeds betoogd, en ieders denkwijze en geloof, dat met den geheelen persoon immers is samengewoven en de leidster is bij alle gedragingen, geeft het den wakkeren strijder voor de katholieke zaak in, hoe zij hebben op te komen voor hun eigen dierbare overtuiging. Maar spr. wil nu iets zeggen van den inzet der linksche coalitie, die zich geleerdelijk „liberale concentratie" heeft gedoopt. Algemeen kiesrecht en staatspensioen zijn de leuzen, waar onder ter linkerzijde wordt opgetrokken poovere leuzen, gesteld tegen het machtig adagium, dat de rechterzijde vereenigt Maar hoe kan het anders bij partijen, die zuiver staan op materiëele basis? Of liever nog: die alleen jagen naar de volksgunst? Dat het om dit laatste te doen is, ligt er ditmaal wei zóó dik op, dat het nauwelijks bespreking behoeft. Hebben dan de geleerde koppen ter linkerzijde werkelijk: niets beter aan te bieden dan die twee: algemeen kiesrecht en staatspensioen Moet dat het toekomstbeeld zijn van het bestuur der linker zijde als de kiezers het hun zouden gunnen Intusschen, spr. wil die leuzen, die er dan eenmaal zijn, eens onder de oogen zien. In de eerste plaats het algemeen stemrecht. Die kwestie heeft werkelijk toch opgehouden op de groote massa indruk te maken Wanneer we nagaan, wie tegenwoordig het kiesrecht hebben en wie niet, wanneer we verder zien, wie van dat verheven kiesrecht gebruik maken en wie niet, dan moeten we toch tot de slotsom komen, dat eene belofte van algemeen kiesrecht de menschen in het algemeen genomen koud laat. Voor het deelnemen aan verkiezingen staan de deuren werkelijk open voor schier iedereen, die daarop belust is, en als al die kies gerechtigden nog maar stemmen gingen Maar vooral in de steden heeft men, behalve bij de socialisten, bij alle partijen nog altijd te kampen met een groot quantum, dat totaal onverschillig is en slechts met groote moeite naar de stembus is te drijven of zelfs een bepaalden afkeer heeft van het vervullen van dezen burgerplicht. Maar, zal men zeggen, de vrouwen, die hebben nog geen stemrecht, en dezen wil men het nu toch ook gaan geven M. H., in de eerste plaats is het van algemeene bekendheid, dat de overgroote meerderheid der Nederlandsche vrouwen allerminst begeert stem gerechtigd te worden. Het zijn in hoofdzaak dames, wien het huwelijksgeluk ontzegd is, of huisvrouwen, die in de waarneming harer huis houdelijke plichten haar eigenlijke taak niet vinden, en daarom beter hadden pedaan nooit te trouwen, die zich druk maken voor het vrouwen kiesrecht. Maar over het algemeen vindt men ze vervelend en invloed gaat er van die zijde bitter weinig uit. Echte suffragettes, die zich het ver overen van het kiesrecht als eenige levenstaak, ja als haar levensdoel gesteld hebben, zijn hier te lande schaarsch. Ze zijn er echter wel, ik ken zelfs zoodanigen, maar men beschouwt ze alge meen als eene curiositeit, als een niet onver makelijk intermezzo in de droge vergaderingen als de pikante saus, die smaak en geur geeft aan te weinig verteerbare kost. Kortom, men duldt ze, maar men neemt ze niet au serieux. Neen M. H., met beloften van vrouwenkies recht maakt men al evenmin indruk op de massa als met het in 't uitzicht stellen van algemeen kiesrecht voor mannen. Overigens dient niet uit het oog verloren, dat met betrekking tot dit onderwerp de linkerzijde al even verdeeld is als de rechterzijde. De partij hoofden mogen het dan al een oogenblik eens zijn geworden, het is er verre van af dat alles wat zich liberaal noemt, bereid is mede te strijden voor algemeen kiesrecht en van vrouwenkiesrecht moeten ze nog veel minder. Anders is het met de tweede „belofte", die van Staatspensioneering aan ouden van dagen. Dat is een uitvinding om den kleinen man te bereiken en de oude, trotsche liberale partij heeft wel rare buitelingen moeten maken voordat ze zoover in het socialistische vaarwater verzeild raakte, maar ze kan dan nu den kleinen man, lekker maken. Intusschende liberale partij vergeet hiermede hare geheele geschiedenis. Van huis uit was ze dan verdedigdster van de theorie der individueele vrijheid, van de leer, dat de Staat niet moet ingrijpen in de maatschappelijke verhoudingen der individuen. Thorbecke, de ge leerde principieele liberaal, zou zijn ooren niet gelooven als hij eens terug zou komen en even hooren wat men in 1913 onder den naam van Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts t 1,De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- speller bestaat niet. liberale concentratie den menschen durft bieden Enfin, dat moet men aan den liberalen kant dan zelf maar weten. Maar wij moeten ons afvragen of hetgeen thans zoo smakelijk aati de volks menigte wordt aangeboden, ook maar eenige kans van slagen heeft. Een pensioen uit de Staatskas voor iedereen, op een bepaalden leeftijd, onver schillig of hij gewerkt of geluierd heeft een pensioen zonder voorafgaande storting... Waaruit de kosten van deze reuzenuitgave moeten komen, zegt men niet. Welnu zegt spr. de Neder landsche natie bestaat toch niet uit louter ezels, en ook de liberale partij brengt nog mannen, die niet gediend zijn van holle phrasen, maar kalm de vraag stellenwaar haalt ge de millioenen vandaan, die voor een uitkeering van Staats pensioen noodig zijn Reeds hebben een aantal van de bekwaamste mannen van links verklaard, dat zij met deze knoeierijen niet mede willen doen, dat ze geen wapen willen hanteeren, wat henzelf wonden zal. Spreker beschouwt intusschen de zaak van onzen kantde Katholieke staatsleer verklaart zich vierkant en principiëel tegen een Staatspensioen. In onze leer, dat de Staat het algemeen belang heeft te dienen en slechts in zooverre in de particuliere gedragingen heeft in te grijpen als noodig is, om individueele werkkrachten in staat te stellen zich volkomen te ontwikkelen om dezen daarbij te vrijwaren tegen uitbuiting van anderen, in die leer is inderdaad geen plaats voor Staats- pensionneering. Wel laat die leer de gelegenheid open, ja, ze gebiedt zelfs de noodige maatregelen van overheidswege te nemen om dengenen, die door ziekte, vroegtijdige invaliditeit en ouderdom buiten staat geraken in hun levensonderhoud te voorzien, voor gebrek te vrijwaren, maar slechts in zooverre, dat langs den weg van gedwongen verzekering gezorgd wordt dat een gedeelte van het in gezonde dagen verdiende loon op zijde gezet wordt om den arbeiders te worden uitge keerd, wanneer een der bovengenoemde omstan digheden zich voor zal doen. Dat zulks niet individueel geschiedt, niet voor ieder werkman afzonderlijk, maar voor allen gezamenlijk, kan van ons standpunt bezien geen bezwaar ont moeten dat is nu eenmaal het beginsel van iedere verzekering en slechts door het dragen van elkanders lasten is het mogelijk, het beoogde doel te bereiken deed men dit niet, dan zoude men dra bespeuren, dat in tal van gevallen hetgeen op zijde gelegd werd niet voldoende zou zijn. De Staat heeft in deze, zooals we zien, slechts een leidende rol en hij heeft die rol alléén op zich mogen nemen uit overtuiging, dat zonder zijn tus8chenkomst deze verzekering tegen den kwaden dag niet behoorlijk kon totstandkomen. Bij de Staatspensioneering geschiedt echter iets geheel anders. Daar wordt eenvoudig een greep in de schatkist, d. i. in de penningen der belas tingschuldigen, gedaan om aan een deel van het volk eene uitkeering te geven, zonder eenige tegenpraestatie van die zijde. In den breede werkte spreker dat verder uit en hij wees er op, dat juist als ten tijde van het verval van het groote Romeinsche keizerrijk ook nu de liberale concentratie een aantal zilverlingen belooft, in de hoop het daarmee tevreden te stellen. Maar het Nederlandsche volk is te fier om zich op die wijze te laten sussenWij leven nog niet in den tijd van verval, zooals het Romeinsch keizerrijk meemaakte, en het volk zal die zilver lingen waarmee men het poogt te koopen afwijzen... mits het behoorlijk worde voorgelicht. Die taak nu rust voor een groot deel op de schouders van de hier aanwezigen, zoo zegt spr. Gij moet tegenover de anti-christelijke uitvindin gen om het volk zand in de oogen te strooien de leer van den Verlosser stellen de arbeider is zijn loon waard, de arbeider, niet degene, die niets doetEn houdt gij hieraan vast, dan komen twee omstandigheden van meer materieelen aard u te hulp. Vooreerst lijden alle stelsels van staatspen sioen aan het euvel dat de betrokkenen of te laat hun uitkeering zullen krijgen, of in zoo geringe mate, dat het van weinig beteekenis is. Spr. licht dit nader toe, en verwijst naar de geschriften, die hierover handelen. En dan ten tweedehet bedrag, dat voor Staatspensioneering beschikbaar kan worden gesteld, is natuurlijk niet ongelimiteerd, en de berekeningen, die gemaakt moeten worden, moeten aangeven hoeveel millioen het land zal moeten storten. Welnu: de liberale concentratie maakt liefst maar géén berekeningen, en dat noemt spr. perfide, te meer omdat men zich hier richt tot den armen man, die niet ge woon is te vragen waar het geld vandaan komt, als hij het maar ontvangt Spr. besprak voorts de Tariefwet, die de regee ring voorstelt om harerzijds wel de kosten der Invaliditeitsverzekering te dekken en ging daarna over tot een beschouwing van hetgeeff een Rechtsche Regeering in de toekomst nog te doen heeft. Spr. wees hierbij uitvoerig op de sociale wetge ving op de wetten met Christelijke bedoeling en moraal, en herdacht op ontroerden toon den Staatsman, die zoo pas door een voor ons onbe grijpelijk raadsbesluit van den almachtigen God, aan zijn werkkring is ontrukt. Dan wees spr. op de noodzakelijkheid van het behoud eener rechtsche meerderheid voor onze scholen, wat tot in bizonderheden werd uitgewerkt vol nuttige en behartigenswaardige wenken en opmerkingen. Spr. sprak nog over de benoemingen en de eerlijke, royale wijze van benoemen, die deze Ministers en deze regeering volgen, geheel anders dan onder liberale regeeringen, toen overal liberale mannen werden ingestopt en de eerlijkheid en billijkheid nooit werden betracht. Ernstig bracht spr. de gevolgen van deze tactiek den afgevaardigden onder het oog, en hij waar schuwde ervoor, welke de onzalige gevolgen zouden zijn van een linksche overwinning, zoo die mocht volgen Ten slotte wees spreker op den plicht van allen om te stemmen, die nog twee andere plichten meebrengtden plicht voor ons katholieken om in Christelijken zin te stemmen, en den plicht om anderen op te wekken goed te stemmen. Met een welsprekende peroratie, waarin spr. de voormannen in Noord-Holland opriep om den eerlijken, heiligen strijd met geestdrift te gaan voeren, besloot spr. zijne geestdriftige, leerzame rede, die meermalen door applaus onderbroken, aan het slot daverend werd toegejuicht. NEDERLAND. Varken als huisdier. Men schrijft uit Heumen aan „Het Centrum" Dat met een varken nog wel iets meer is aan te vangen dan alleen vetmesten, slachten en verorberen, blijkt uit het volgende feit: De landbouwer K. alhier is in het bezit van een speenvarken, in deze omgeving beter bekend onder den naam van „lepkeutje". Dit keutje verkeerde vanaf zijne geboorte dagelijks onder de huisgenooten en in voor- en achterhuis en deelde alzoo met de bewoners het huiselijk verkeer. Door de zorgen en lessen van K. heeft het varkentje het thans reeds zoover gebracht dat het kan opzitten en pootjes geven. Bij de kachel staat een mandje, het rust- en nachtver blijf van krulstaartje. Begint zijn maag te jeuken of ziet het de huisgenooten aan den disch, dan zet het zich als een hondje bij de tafel neder, een bedelende houding aannemend. Krijgt knorrepot achterlast dan gaat het, evenals ieder welopgevoed huis- huisdiertje, naar het achterhuis. Belet in zulke omstandigheden een gesloten deur den toegang, dan blijft het met een smeekend snuitje zoolang hier vóór staan, tot voor krulstaartje wordt opengedaan. De drank. Een man, door de politie te 's-Gravenhage aangehouden wegens dronken schap en overgebracht naar het politiebureau aan het Alexanderplein aldaat, is vermoedelijk tenge volge van drankmisbruik overleden. Rattenverdelging. De Tuinbouw- Vereeniging te Zuid-Scharwoude bericht, dat voor elke gedoode rat 25 ct. zal betaald worden. Er sneuvelen dagelijks verscheidene, zoodat menig arbeider hierdoor een aardig loontje verdient. Welkom. Omtrent de ontvangst te Tilburg van de huzaren kan de „N. T. Crt." (Je volgende plannen mededeelen In den morgen van 30 April arriveeren zij te paard aan de grens van Tilburg op den Moer- gestelschen weg. Daar zal kolonel Piepers zijn manschappen een beetje op verhaal laten komen en hun uitrusting en paarden laten oppoetsen. Omstreeks 11 uur trekt het garnizoen stadwaarts, alwaar het zal ontvangen worden in de Joseph- straat door het Bestuur van Tilburg Vooruit. De huzaren zullen dan een paar maal den Heuvel omtrekken, en vervolgens zich begeven naar de markt, waar zij op het stadhuis zullen verwelkomd worden door het gemeentebestuur. Na afloop hiervan rukken de huzaren naar de kazerne, alwaar zij het verder gedeelte van den dag zullen blijven. Een en ander dezer ontvangst zal door Tilburg Vooruit en waarschijnlijk ook door het gemeente bestuur door feestelijkheden nog uitgebreid worden. Met een b ij 1. Zondagavond sloeg zekere de G. te Gennep zijn zoon na een twist met een bijl zoodanig op het hoofd, dat deze 's nachts overleed. i Incasseert Wissels op Binnen- en Buitenland. in alle kleuren. in effen, twee en driekleurig. Wateropname Straatklinkers c. 3 Metselklinkers 6 Hardgrauw 10 Best Rood „17 3 2 ft cc T3 o_ Ei S ft H <5 M F cc H M K 3 to 3 Metaalklank. Kloekformaat.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5