S F SuitenlariM Overzicht. 4 2 Hot W f De gouden vijfjes. Sneeuw in Engeland. Ingezonden Mededeelingen. De leeftijd doet er niets toe at. Spoorwegongeluk te Leuven. Hts gij rust, erken voor uwe advertentiesgestadig en krachtig wanneer zij geplaatst zijn in een algemeen GRAAG gelezen blad. HOFLEVERANCIER Landbouw. Vijftig kippen en ééne koe. S t a d s n e u w s. Provincie Nieuws. I E A G o d! A V aa bt J v< M 2 H n Sl E B hai lam gev pra div Wi ove Om kis 8tai not alle hee also gepleegd teu nadeele van den Boerenbond. De gearresteerde was penningmeester der boeren- spaarkas. Twist. Te Oudewetering geraakte de landbouwer Bos in twist met den kippenhandelaar V. Deze mishandelde den heer Bos, dat hij be wusteloos neerviel en een dokter moest ontboden worden. De politie heeft de zaak in handen. Een tachtigjarige vrouw ver moord. Te Doullen (Fr.) woonde een tachtig jarige vrouw, een rijke weduwe, die onder haar erfgenamen een verkwistenden neef had. Voor eenige dagen heeft men haar in haar woning vermoord gevonden het bleek dat zij met een stok was doodgeslagen. In verband daarmede is de bewuste neef, een veertigjarig vrijgezel, aan gehouden, die bekende een groote som gelds, die men op hem bevond, van de vermoorde gestolen te hebben. (Centr.) Na vier jaren! Een viertal jaren ge leden werd de vrouw van den landbouwer Hamm te Vel best tot 14 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Zij was verdacht medeplichtig te zijn aan den moord op haar man. De werkelijke dader werd echter niet opgespoord. De vrouw, die van af den eersten dag dat ze in voorarrest kwam, vol hield onschuldig te zijn, had nog steeds gehoopt, dat ze op vrije voeten zou komen, doch nu ze haar hoop verijdeld zag, ging ze met den da^ achteruit. De aalmoezenier pastoor Schiemons, die al het mogelijke gedaan heeft, naar de „GeldJ' meldt, om meer licht in deze duistere zaak te brengen, heeft hiermee thans zooveel succes gehad, dat de vrouw voorloopig in vrijheid g'esteld zal worden en de zaak opnieuw door het gerecht in behan deling zal worden genomen. De werkelijke dader, moet tbans opgespoord en achter slot en grendel zijn gebracht. Veldarbeid, Door den minister van landbouw is een wet entworpen, regelende den landbouwarbeid en waarbij het op het land werken van leerplichtige kinderen in het algemeen zal worden verboden en de veldarbeid der vrouwen zal worden ingeperkt tot het hoogst noodzakelijke. Dit wetsontwerp is in het belang der veld- arbeiders (mannen, vrouwen en kinderen). Naar wij uit goede bron vernemen, zullen binnen niet al te langen tijd de pas in circulatie zijnde gouden vijf-guldenstukken weer worden ingetrokken. Ze worden in het gebruik niet doelmatig genoeg geacht. (Rott.) Woensdagnacht heeft het in het Noorden van Wales hevig gesneeuwd. De bergen bij Snow- don zijn met sneeuw bedekt en de bergpassen zijn onbegaanbaar. In Monmoutshire heeft de sneeuwlaag een dikte van ongeveer 25 centimeter. Bejaarde lieden hebben, wanneer zij gaan lijden, meestentijds groot ongelijk hun slechten gezond heidstoestand aan hun ouderdom toe te schrijven en te denken dat, wijl zij vergevorderd in jaren zijn, het nutteloos is zich te behandelen. Dat zij hunne ziekte aau hun ouderdom toe schrijven, is logisch en er is meestentijds veel waars in die meening, maar indien zij wegens hun ouderdom hunne ziekte laten voor geen zij is, zonder haar te bestrijden, omdat, naar zij zéggen, dat niet noodig is, daar hebben zij het grootste ongelijk. Dagelijksche voorbeelden toonen ons dat oude lieden zoowel als jongen kunnen genezen, dat zij nog voldoende krachten hebben om het kwaad te bestrijden. Hoevele grijsaards bevinden zich met behulp der Pink Pillen in een zeer gunstigen gezondheidstoestand. Leest hierover het volgende eens De heer W. Sanders. De heer W. Sanders, vee verloskundige, die te Middelburg woont, Schuttershofstraat 117, is reeds zeer gevorderd in jaren. Eenigen tijd geleden ernstig ziek zijnde, heeft hij de Pink Pillen ge nomen, en hij verklaart dat zijn gezondheid ten gevolge van die behandeling is hersteld en dat hij zich sedert dien voortdurend wel heeft bevonden „Ik verklaar zeer gaarne dat mijn gezondheid, dank zij de Pink Pillen, zich zeer goed houdt. Vroeger leed ik aan slaaploosheid en zenuwzwakte. Ik had geen eetlust en gevoelde mijn zwakte met den dag toenemen, ook was mijn herinnerings vermogen mij af en toe ontrouw. Eerst geloofde ik al die kwalen aan mijn leeftijd te moeten toe schrijven, maar men heeft mij te verstaan gegeven dat ik door de behandeling met de Pink Pillen zeer goed kon herstellen. Ik heb dus de Pink Pillen gebruikt, die mij onmiddellijk een zeer merkbare verbetering hebben bezorgd. Ik ben met de behandeling voortgegaan en gevoel mij tegen woordig ze8r goed." Zij zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, Amsterdam M. Verhaak te Sas van Gent en Wed. Be vin, drogist, IJzen- dijke en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Het groote nieuws komt uit Turkije. De Turk, eerst zoo overmoedig j eg ons de Balkan-staten, die de vijanden van Mahomed zou terugdringen tot in hun eigen landen, de Turk heeft deemoedig het hoofd gebogen. Er was gebrek aan alles in het Turksche leger geld, soldaten en... discipline. Men begrijpt dat het onzin zijn zou om, waar deze drie factoren verdwenen zijn, den krijg te willen voortzetten, 't Is dan ook wel een ver standige daad en een wijze stap geweest, welke Woensdag door de te Constantinopel bijeengeroepen „nationale vergadering" gedaan is. Dat begrip „nationale vergadering" neme men niet te ruim op. Veel meer dan een bijeenkomst van „genoo- digden" was het niet. De grootste helft bestond uit afhankelijke ambtenaren, terwijl ook de meeningen van de overigen wel aan den sultan zullen zijn bekend geweest. De sultan is sterk voor het sluiten van den vredewaar de samen stelling der „nationale vergadering" onder zijn invloed stond, ligt het dus voor de hand, dat ook deze wel niet veel bezwaren tegen het beginsel om vrede te sluiten zou inbrengen. Dit bleek dan ook zoo te zijn. Van de geheele bijeenkomst was slechts één lid tegen het aannemen van de voor stellen der mogendheden. Turkije wil den vrede dus, wil Adrianopel en het geheele gebied daaromheen aan de Balkan- staten afstaan, wil de regeling aangaande de Egeïsche eilanden met de mogendheden vereffenen, en vertrouwt er dan op dat de mogendheden een handje zullen helpen om de Turksche regeering te redden uit de hachelijke positie, waarin zij gekomen is. De bevolking van Constantinopel heeft met vreugde het besluit der natiqnale ver gadering ontvangen, algemeen was men blijde dat er uitzicht bestond op een wederkeeren van rust en vrede. Ook buiten Turkije is het nieuws dezer week als een heugelijke tijding opgenomen. In Oostenrijk-Hongarije, waar het leger reeds ver scheidene weken gemobiliseerd was en gereed stond om onmiddellijk actief op te treden, zijn, naar Reuter heden seint, reeds meerdere afdee- lingen reservisten naar hunne haardsteden terug gezonden. Naar het schijnt heeft, behalve de droevige innerlijke toestand van het Turksche rijk, ook de pressie van Rusland een machtigen invloed gehad op het besluit der nationale vergadering. Het heet dat Rusland aan de Porte eenvoudig een ultimatum had gezonden, dat het vrede te sluiten had. Gebeurde zulks niet, dan zou Rusland verplicht zijn van de tot nu toe gevolgde neutrale houding af te wijken. Wanneer de vrede definitief zal gesloten wor den We zullen er geen antwoord op geven. Er moet nog heel wat gebeuren, er valt nog heel wat te regelen, maar dat de vrede er komt, staat wel zoo goed als vast. üf ten opzichte van het doodzieke Turkije de duimschroeven nog niet wat vaster zullen aangehaald worden De Balkan-staten zijn niet van een geruchtje ver vaard, en houden het spreekwoord „Een brutaal men8ch heeft de halve wereld" schijnbaar in hooge eere. Wie weet wat een onbeduidend Europeesch rijkje Turkije nog worden zal In Frankrijk is men een nieuw ministerie rijk, het ministerie-Briand. Viviani hebben ze er buiten gehouden. Een der meest belangrijke portefeuilles is die van Buitenlandsche Zaken, waarmede Jonnart belast is. In een groote mogendheid is het ministersambt van Buiten landsche Zaken altijd van groot gewicht met het oog op de internationale verhoudingen. Jon nart wordt een goed diplomaat genoemd. Te Leuven heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een trein, die uit Hasselt over Aerschot naar Leuven kwam, reed, wijl de rem niet werkte, in volle vaart op een stilstaanden trein naar Thienen. Een geweldige botsing volgde, waarbjj een twintigtal passagiers gewond werden, twee hunner, o.a. de hoofdconducteur, zijn levens gevaarlijk gewond. De materieele schade is zeer groot. (Msbd.) BURGERS -$■ venter Dezer dagen in oude papieren snuffelend, kwam ons het volgende onder de oogen Onder het opschrift „Vijftig kippen of ééne koe" hebben in 1896 Amerikaansche vakbladen een levendigen woordenstrijd gestreden en de uitslagen van in het werk gestelde proeven medegedeeld. De Chicago Ackerund Gartenbau Zeit sloot de overwegingen dienaangaande als volgtHare voornaamste waarde ligt in het bewijs dat het voor den melkboer aanbevelens waardig is een behoorlijk aantal kippen te houden. Evenzeer moet iedere kippenfokker van beteekenis een behoorlijk aantal koeien hebben. Op kleine kunstmatig van water voorziene farms, waarop een intensief bedrijf wordt uitgeoefend, is voor de huishouding wel niets loonender te vinden dan koeien en gevogelte, maar van beide slechts zóóveel, als men volkomen goed verzorgen kan, en beide van zuivere afstamming en vrij bloed." Ofschoon Amerikaansche berekeningen voor onzen landbouw geen maatstaf opleveren, en ware het alleen maar wegens het verschil in de prijzen, moge hier toch aan de hand van een gewaardeerd buitenlandsch vakblad een voorbeeld worden aan gehaald van de door den strijd uitgelokte proeven, daar het althans opwekken kan, dergelijke bere keningen en proeven aan te vangen. Volgens het blad „Pittsburger Dispatch" deed een farmer een proef met 50 hoenders en 1 koe, en kwam tot het volgende besluitOpbrengst aan melk van eene koe f 360,25, opbrengst van de hoenders, meeren- deels voor eieren f 377,25voederkosten voor de koe f 130, .voor de hoenders f 125, de waarde van de mest in beide gevallen tot gelijken prijs geschat. Wat den vereischten arbeid betrof, ver klaarde de farmer zich zonder reden ten gunsten van de hoenders deze eischen veel minder werk en opmerkzaamheid, de koe daarentegen veel bezwarender werk en veel meer tijdverzuim. Na aftrek der voederkosten bracht dus eene koe f 230,25 en brachten 50 hoenders, ook na aftrek van voederkosten f 252,026 op. Ten voor- deele der hoenders kwamen, dus zonder andere kosten in rekening te brengen, f21,775. De ge lijkstelling van de waarde van den mest zal men ten onzent niet gewonnen geven, daar de vogel- mest ten onzent nog steeds te gering geschat en ook niet rationeel behandeld wordt. Of het ver schil in waarde tegen het verschil betrekkelijk arbeids- en andere kosten kan opwegen of nog een overschot laat ten voordeele van de koe Bij de hoenders is bij de opbrengst opgemerkt meestendeels voor eieren bij de koe werd alléén de melk gerekendde waarde van het kalf moest er nog bijgeteld worden. Voer ons kan uit het meegedeelde hoogstens het besluit worden getrok ken, dat eene koe en 50 hoenders ongeveer gelijk bedrag opleveren en ook kan zulks alleen daar het geval wezen, waar de eieren steeds duur worden betaald. De te berde gebrachte vraageen koe of 50 hoenders? bewijst echter weder eens, hoe de Amerikaansch farmers practische vragen van rentabiliteit zoeken op te lossen. (Onze Boerenstand.) SAS VAN GENT, 24 Jan. 1913. Te 's-Gravenbage ia in den ouderdom van 46 jaar overleden Jonkvr. Sophia Petronella Wil- helmina Beelaerts van Blokland, echtgenoote van den heer J. F. Heemskerk, vroeger rijksbetaal meester alhier. In de Woensdagavond te Axel gehouden algemeene vergadering van de liberale kiesver- eeniging „Algemeen Belang" werd candidaat ge steld voor lid der Tweede Kamer jhr. J. H. R. de Muralt te Zierikzee met algemeene stemmen. (Midd. Crt.) Bij het te Bergen-op-Zoom gehouden examen voor milicien-sergeant zijn geslaagd de milicien-korporaals Leon Bakker van Sas van Gent en Alfred Govaert van W estdorpe, beiden van het 3e regiment infanterie. WESTDORPE. Ten huize van dhr. C. Dellaert hield de varkensverzekering „Die spaart, die zorgt" haar jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het verslag over 1912 bleek ons, dat de ontvangsten in dat jaar beliepen aan contributie van de leden - - f 428,70 aan inkomgelden van nieuwe leden 10, aan boeten3,45 aan toepassing van art. 21 van het reglement1,25 aan donateursbijdragen - - - - 25, aan bijdragen van de Mij tot bev. van landb. en veet. in de prov. Zeeland, afdeeling Axel - - - 12,50 aan rente van uitgezet kapitaal - 31,91 Totaal - - f 518,01 Terwijl uitgegeven werd voor zes gestorven varkens - - f 87,65 voor het wegen der gestorven varkens 2,40 voor het nazien der zieke varkens 6,80 voor het keuren en mesten - - - 49,20 voor bodeloon30, voor administratie42,87 voor drukwerk17,65 Totaal f 236,57 Aldus een batig slot van f 281,44, waarmede het maatschappelijk kapitaal van f 958,74 op 1 Januari 1912 steeg tot f 1240,18 op 31 December 1912. Het aantal leden groeide aan tot 191. In de maand October was het grootst aantal varkens verzekerd namelijk 262 in Mei hel ge ringste aantal n.l. 221, terwijl gemiddeld over de twaalf maanden berekend ruim 240 varkens ver zekerd waren. Gedurende 1912 werden bijna 400 varkens ter verzekering aangeboden die allen konden worden opgenomen. Y er der werden in deze vergadering, de bestuurs leden Edm. van Hecke en Ed. de Groflf, als zoodanig herbenoemd. De contributie bleef 15 ct. per varken en per maand en de uitkeering op 40 ets. per K.G. bepaald. PHILIPPINE. Dinsdagnamiddag leidde alhier een wagenmaker, woonachtig op het gehucht „De Katte", gem. Selzaete, een mallejan, beladen met boomen, door het dorp. Nabij de kerk viel hij en werd daarbij aan het hoofd getroffen door een der boomen. Bewusteloos werd hij in de pastorie gedragen, waar hem de eerste zorgen werden toe gediend. Hoewel de man hevige pijn leed en veel bloed verloren had, kon de inmiddels geroepen dokter constateeren, dat de verwonding niet levensgevaarlijk was. 's Avonds nog kon de man naar zijn woning vervoerd worden. (M. C.) ZUIDDORPE. Dinsdag hield het handboog gilde „St. Sebastiaan" alhier zijn jaarvergadering. Uit de rekening en verantwoording van den waarnemenden penningmeester bleek, dat in 1912 ontvangen was f 205,54 en uitgegeven f 195,88, zoodat er een batig slot van f 9,66 bleef. Ter vervanging van wijlen den heer Jos. van Nieulande werd als penningmeester gekozen de heer P. van Damme. De heer Alph. de Coninck, die gedurende 28 jaar het gilde als knaap of bode gediend heeft, nam als zoodanig ontslag en werd gewoon lid. In zijn plaats werd gekozen de heer F. Coone. KOEWACHT. De coöperatieve boerenleenbank alhier heeft een zeer gunstig jaar gehad. De ingelegde spaargelden bedroegen op 31 December 1.1. f 125651,09; terugbetaald werd f31362,92 zoodat op 1 Januari 1913 op de spaarbank was geplaatst f94288,37. Voorschotten werden ver leend tot een bedrag van f 74731,13, terugbetaald werd in den loop van het jaar f 5060,13zoodat op 1 Januari uitgeleend was aan de leden f 69677. Aan loopende rekening met de leden en de Centrale Bank te Utrecht had de bank te goed f23735,31. Er werd eene winst gemaakt van f 588,18waardoor het reservekapitaal steeg tot f 1930,73. Bij den landbouwer D. van de Vijver alhier werd dezer dagen een varken geslacht, dat na het slachten een gewicht had van 414 kilogram. KOEWACHT. Woensdag was de werkman Fr. V. aan het houthakken. Bij toeval gleed zijn bijl uit, die zijn scheenbeen even beneden de kn>'e zeer gevaarlijk kwetste. De man werd naar zijn woning vervoerd, waar onmiddellijk genees kundige hulp werd ingeroepan. AXEL. Dinsdagavond werd alhier eene ver gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer burgemeester, die daarmede het initiatief nam tot het plan om dit jaar ook in onze ge meente het onafhankelijkheidsfeest te vieren. In zijn openingswoord schetste spreker den toestand in dien donkeren tijd, waarin ons volk zuchtte onder het juk van Napoleon. Eenmaal daarvan bevrijd is ons land weer tot bloei en welvaart gekomen, zoodat naar sprekers meening reden te over is om feest te vieren. De heer Den Hollander wenschte nog niet met definitieve plannen voor den dag te komen, doch zag liever eene commisse benoemd, die plannen voorbereidde en alsdan met medewerking der ingezetenen tot uitvoering daarvan zou komen. Wel wilde de burgemeester meedeelen, dat hij aan het feest een schoolfeest wilde verbinden en ook gaarna de straten zag versierd. Hierna werd besloten over te gaan tot stem ming van een 20-tal personen, die bedoelde com missie uitmaken. Gekozen werden de heeren Ph. J. van Dix- hoorn, J. A. Dregmans, A. E. C. Kruijsse, Joz. de Feijter, A. de Ruijter, M. Wolfert, P. Lefeber, Mensonides, P. Buijze, J. de Feijter, D. van Cadsand, P. Esselbrugge, A. van 't Hoff, JK. Vink, L. Bakker, H. van Luijk, P. Augusteijn, F. Dekker, J. Smies, C. Th. v. d. Bilt en P. Dees Dz. (Tern. Crt.) ST. JANSTEEN. Zondag hielden de drie afdeelingen van de R.-K. Klompenmakers-ver- eeniging hunne jaarlijksche algemeene vergadering. Een kort verslag werd uitgebracht over de werk zaamheden van de vereeniging in het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat men tevreden kon zijn over den toestand van den bond. Aan de orde was verder de verkiezing van drie leden van het centraal bestuurde aftredende leden, de heeren E. Piessens, C. Blommaert en E. van Grimbergen werden met algemeene stemmen herbenoemd. Aan verschillende besprekingen, de belangen van den bond betreffende werd door vele leden deelgenomen, waarna aangespoord en besloten werd om, wegens de hooge boomprijzen in deze streek en de zeer groote onkosten in het alge meen bij publieke verkoopingen geëischt, zooveel mogelijk het benoodigde hout te koopen buiten Zeeuwsch-Vlaanderen. PAAL. Zondag j.l. had in 't café van den heer P. L. van Eerdenburgh de jaarlijksche vergade ring plaats van den kolenbond „Eendracht maakt Macht." Onder aanbieding van zijn beste wenschen bij den aanvang van 't ingetreden jaar, opent de voorzitter de vergadering, waarna de secretaris penningmeester een verslag geeft van de ontvangsten en uitgaven over 1912. Daaruit blijkt, dat de ontvangsten, met inbe grip van de contributie van 11 nieuwe leden, hebben bedragen f3076,446 en de uitgaven f3051,70 zoodat er een goed slot is van f24,746. Dit gevoegd bij dat van 't vorige jaar brengt het batig saldo op f 49,395. Onder mededeeling van den voorzitter, dat de rekening en verantwoording in orde zijn, en door intreding van 3 nieuwe leden, staande de verga dering, de bond tot 95 leden is aangegroeid, sluit hij, onder dankzegging voor de trouwe opkomst, de vergadering. STOPPELDIJK. Een Boschkapelsche fietser, die Dinsdagavond in volle vaart huiswaarts reed, stortte van zijn rijwiel en belandde in den prikkeldraad naast den weg, waaruit hij met moeite door een voorbijrijdend voerman werd verlost, die de fiets op den weg zag liggen, en,

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2