DE ZEEUWSCHE KOERIER r o o i n c i a a 1 Oolksblad. RONA Cacao 1712, Eerste Blad Zaterdag 25 Januari 1913. 19de Jaargang. De Vrede? Van Kouten's Thans do moest gelezen Courant van Zooiand Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Eent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADER Een groot man I overtreft alle andere goedkoope soorten in smaak, geur, kracht en kleur. Vandaar het verbazende succes van dit uitstekende fabrikaat. Rechtszaken. Per Telegraaf. Schoolnieuws. Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van? 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: V. M. 22 Jan. L. K. 29 Jan. ZON Zon op 7 u. 50 m. Zon onder 4 u. 02 m. Hoopvolle berichten komen thans uit het Balkan-schiereiland. Turkije, inziende dat een hervatten der vijandelijkheden slechts kan eindi gen met nog grooter verliezen, dan het tot nog toe leed, heeft aan de stem der Mogendheden gehoor gegeven, en de voorstellen aangenomen, welke door de vereenigde groot-rijken van Europa aan de Porte waren gedaan. Wol is hierdoor de vrede nog geen feit geworden, is het nog wel geen uitgemaakte zaak geworden, dat de degens nu voor goed in de scheden zijn gestoken, maar men kan thans toch zoo goed als zeker zeggen dat de Balkan oorlog binnen enkele weken definitief eindigen zal. Door de geheele beschaafde wereld zal deze tijding met een gevoel van frissche opluchting zijn vernomen. Wat zich daar in den Zuid-Oosthoek van Europa gedurende de verloopen maanden heeft afgespeeld, is eigenlijk verschrikkelijker dan de pen vermag te beschrijven. Tienduizenden levens werden daar meedoogenloos afgesneden, gezinnen uiteengerijtvrouwen missen hunne echtgenooten, kinderen hunne vaders, ouders hunne zonen ontelbaren gaan straks geknakt, verwoest, ge kloofd en gekliefd tot hunne familiön terug geheele steden en dorpen verkeeren in een onherkenbaren toestand. Dat is de oorlog. Maar nu rijst het lichtende vredeszonnetje aan den horizon op. Een ontspanning is merkbaar in de zwaar beladen lucht. Als na een onweersbui herademt men, nu de vroolijke klaarte schijnt te komen, en de zwarte wolken afdrijven, verder en verder Vrede? Zal hij komen Zal het einde van het woeste verniel bedrijf d£&r zijn, zullen de volken zich kunnen herstellen van de diep geslagen wonden, de akkers weer door de ploegschaar kunnen doorsneden worden, de bevolkingscentra op hunne puinhoopen herrijzen Wie hoopt het niet? Want zooals de mensch den vrede bemint, den vrede moet beminnen, omdat buiten diens wel doende en verkwikkende stralen alles even dor en kaal, ellendig en onvruchtbaar is, zoo gruwt de mensch van den oorlog. Met recht Het moge dan zijn het nationale eergevoel, dat om vergelding roeptöf het vuige winstbejag van een gewetenloos en zijn taak onwaardig regeeringslichaam om het even, de motieven zijn verschillend, in het eerste geval een nobele, in het andere een afschuwelijke drijfveer, maar het gruwzame, het verschrikkelijke, het rampzalige, dat alles verschilt niet. Men bidt om bespaard te blijven van pest, oorlog en hongersnoodWelke van die drie rampen de meest ijzingwekkende is, wij weten het niet, en ook gij, lezer, zult het niet weten Niet zelden komt uit de eene de andere voort, en zwaaien ze, zooals nu in den Balkan geschied is, alle drie haar vernielenden en verderf-aanrichtenden scepter. Er zal heel wat veranderd zijn op de kaart van het Balkan-schiereiland als straks de handteeke- ningen onder de officieele vredesverdragen zullen geplaatst worden. Ook dat heeft zijne beteekenis, een beteekenie van misschien zéér vèrstrekkenden aard. Turkije tot in den uitersten hoek aan den Bosphorus teruggedrongen, en Bulgarije, het grootste en machtigste rijk der verbonden Balkan- Staten, uitgebreid tot AdrianopelDe vraag ia of hier niet een zevende Europeesche grootmacht zich vormen zal, of er niet eene mogendheid méér gekomen is, die haar stem zal doen hooren in het groot Europeesoh concert. Hopen we dat deze verandering Europa ten goede mag komen. Het Balkan-vraagstuk ie altijd een brandend vraagstuk geweestniet zelden ook den jongsten tijd weer vormde het een direct gevaar voor den Europeeschen vrede. Zal het nu uit zijn daarmee? Zal Bulgarije, invloedrijk als het thans worden gaat, bij machte zijn het mengelmoes van rassen en volken onder de knie te nemen en te houden Zal het een goed evenwicht kunnen vormen voor de massa internationale belangen en belangetjes, die in den Balkan te zamen komen Ook hier kan men slechts hopen. Maar met grond. Want Bulgarije toch heeft zich tijdens den oorlog èn in zijn innerlijke landsorganisatie èn in de prestaties van zijn legermachten, een geheel andere macht getoond dan Turkije, dat, zwak en doodziek als het bleek te zijn, tot nu toe den toon aangaf in den brandhoek van Europa. Niet het minst om die reden kan deze vrede beteekenen het inluiden van een geruster tijdperk. Dit geve God Wij hebben een groot Nederlander te herdenken. 21 Januari 1.1. was het tien jaar geleden dat te B-ome, de Eeuwige Stad, onze onvergetelijke Doctor Schaepman overleed. Ja, onvergetelijk is hij. Onvergetelijk niet het minst hierom, omdat al wat er thans leeft en bloeit en fleurt in ons Roomsch sociale en politieke leven eigenlijk in Schaepman zijn grondlegger heeft te erkennen. Schaepman, de volksman bij uitnemendheid volksman om zijn onwrikbaar geloof, zijn stipte gehoorzaamheid volksman om zijn ware liefde voor het goedevolksman om zijn volmaakte eerlijkheid; volksman om zijngezond-democratische en daarom dóór en dóór katholieke beginselen. Neen, hij wond er geen doekjes om, zei het en propageerde het, zooals zijn edel hart, zijn helder verstand het hem ingaven. Strijd heeft hij gekend, Schaepman. Een strijder was hij, vol vuur en gloed en heilige overtuiging. Een strijder, die den kamp niet vreesde maar hem zocht, wanneer hij wist dat daaruit het goede kon geboren worden. Schaepman heeft voor ons de kastanjes uit het vuur gehaald, beeft bewerkt den akker, waarop thans de rijkste oogst in weelderigen groei staat. Eeren wij de nagedachtenis van dezen sympa thieken Nederlander. Werken wij als hem steeds in de schaduw van het Kruis, houden we in alles steeds deze door Schaepman beleden waarheid voor oogen, dat buiten het Geloof elke. actie voor het volk vruchteloos en waardeloos zijn moet. Zaak I). van Eyk. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep bevestigd het vonnis van de rechtbank van 31 October 1912 waarbij de gewezen commis sionair in effecten D. van Eyk veroordeeld werd tot drie jaar gevangenisstraf wegens oplichting van den landbouwer A. A. Ramondt te Sluiskil (gemeente Ter Neuzen) voor zestig duizend gulden aan effecten. MIDDELBURG, 24 Jan. 1913. Heden werd door de arrondissements-rechtbank het volgend vonnis uitgesproken J. F. de K., 13 jaar, zonder beroep te Hengstdijk, wegens diefstal, conform dë eisch tot 1 maand tuchtschool. Bij Kon. besluit is aan den heer A. Schefïelaar Klots, als onderwijzer aan de openbare school te Sluiskil een pensioen toegekend van f 487 en aan mej. M. H. Tauber, als onderwijzeres aan voor noemde school een pensioen van f463 'sjaars. AXEL. Voor het toelatings-examen tot de rijksnormaallessen alhier hebben zich aangomeld voor de derde klasse 1 voor de eerste klasse 22voor de voorbereidende klasse 2e afdeeling 2 en voor de le afdeeling 8 candidaten. Nieuwst ij dingen. NEDERLAND. Militaire parades. De minister van Oorlog zal wijziging aanbrengen in de regeling van de militaire parades. Uit een weldra te ver schijnen besluit zal blijken, dat de militaire parades, behalve die op den verjaardag der Koningin, niet geheel worden afgeschaft. De beoordeeling of in eenig garnizoen op andere verjaardagen dan die van H. M. parade kan wor den gehouden, zal worden overgelaten aan den militairen p-arnizoens-autoriteit, wiens beslissing afhankelijk wordt gesteld van de vraag, of er een voldoend aantal manschappen aanwezig is om parade te maken. Vooraf is reeds te zeggen, dat dit in de maand April, waarin twee Koninklijke verjaardagen val len, zeer moeilijk zal zijn, omdat alsdan het in Januari opgekomen gedeelte der militie nog niet voldoende geoefend is. Maar tevens is te verwachten, dat in de maand Augustus met haar twee verjaardagen van leden der Vorstelijke familie wel een genoegzaam aan tal soldaten in de garnizoenen aanwezig zal zijn om, aangevuld met het kader, de parade te laten doorgaan. Tevens zal het tijdstip der parade niet meer gebonden worden aan 12 uur 's middags, doch zal de militaire autoriteit bevoegd zijn, elk uur in den voormiddag daarvoor vast te stellen. (Msbd.) Invaliditeitswet. In de vergadering der Tweede Kamer deed Woensdagmiddag het lid, Mgr. Nolens nadat de voorzitter had voorgesteld na afhandeling der begrooting de Invaliditeitswet weder aan de orde te stellen - het voorstel dat op 4 Februari met genoemd ontwerp zal worden aangevangen. Na tegenstand van de heeren Tydeman, die op 18 Februari pas daarmede wilde beginnen, Borge8ius en de Klerk, werd het voorstel van den voorzitter met 39 tegen 22 stemmen (rechts tegen links) aangenomen. Departement van Defensie. Thans kans de „Avp." met zekerheid mededeelen, dat de luit.-generaal W. A. T. de Meester, commandant van het veldleger, bestemd is om op te treden als secretaris-generaal aan het Departe ment van Defensie op een tractement zooals reeds was voorgesteld van f7500 'sjaars. Nationale R. K. vereeniging van geheelonthouders onder Ned. spoor- en trampersoneel. Zondag j.l. werd te Utrecht de eerste Algemeene vergadering van genoemde vereeniging gehouden. Uit de mededeeling der voorloopige Commissie bleek, dat het ledental sedert de oprichting in Sept. 1912 reeds was verdubbeld en tot 75 is gestegen. In hoofdzaak werden behandeld de statuten en het huishoudelijk reglement, waarvan de voor loopige commissie een concept had ontworpen. De Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeuring zullen hierop worden aangevraagd. Het Bestuur werd als volgt samengesteld Voorzitter de heer Zegers te Utrecht; Secre taris de WelEerw. P. fr. Ildefonsus, Ord. Cap. te Helmond. Leden de heeren v. Breukelen te Zwolle; Goedhart te Utrecht; Glas te Haarlem; Kalkman te Alkmaar; Rompa te Nijmegen, Smulders te Oeffeit en Vroom te Venlo. Er van door. Men meldt uit Rotterdam Door de justitie wordt de opsporing verzocht van den 32-jarigen procuratiehouder P. P. Z. bij de AzofF-Don bank, gevestigd te St. Petersburg, die er met een bedrag van 250 duizend gulden van door is. Weer open. Men meldt uit Lemmer aan het „Centrum" De haven is weer open, zoowel voor de mail als voor de stoomschepen. De havenvuren zijn weer ontstoken. De visschersvloot is weer uit gezeild. Alle stoombootdiensten zijn hervat. De moord te Leiden. Het lijkje van het te Leiden vermoorde kind was Dinsdag ten huize der ouders, liggende in een kist met giazen jj deksel, voor elkeen te zien. De vader van den moordenaar zal den ouders van het kind voor- loopig voor een jaar per maand f 10 geven. Woensdagmorgen werd het knaapje op de R.-K. begraafplaats, onder veel belangstelling begraven. Men meldt aan „De Maasbode" nog dat de baar van het vermoorde knaapje door twee kransen was gedekt. Een was van de ouders van den moordenaarde ander werd door een broertje van het ongelukkige ventje bij de groeve neer gelegd. Verduistering. Te Hassum, bij Gennep, is gearresteerd zekere R. C., caféhouder en stationsrestaurateur, verdacht van valschkeid in geschrifte en verduistering van 60 duizend mark*

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1