Buitenlandsoh Overzicht. Beveelt bij De Zeeuwsche Koerier Rechtszake n. De zaak-Wilmart. Burgerlijke Standen. plaatselijk blad las, waarin een rijwiel te koop werd aangeboden. Ook het merk en nog eenige bijzonderheden werden gepubliceerd, die overeen kwamen met de gegevens, welke de maréchaussee van deu rijwielhandelaar had ontvangen. Een be zoek werd nu gebracht aan den adverteerder en nu bleek, dat het 't vermiste rijwiel was. Da onbekende was nu spoedig gevonden; het was de stafmuzikant F. uit Amersfoort, die nu daar is aangehouden. Landverhuizers naar de V e r- eenigde Staten. Blijkens ontvangen berichten zou eeue Amerikaansche maatschappij, de D H I Co. het voornemen hebben hier te lande emigranten aan te werven en aan Neder landers land te verkoopen. Dengenen, die dergelijke voorstellen mochten ontvangen, wordt aaogoraden, alvorens daarop in te gaan, nadere inlichtingen bij de Afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel (Lange Houtstraat 36, 's-Gravenhage) in te winnen. Schandelijke misdaad. Te Leiden is een afschuwelijke lustmoord gepleegd. Te ongeveer half negen Vrijdagavond speelde de 9-jarige Jaapje Vreeke, uit de Olieslagerspoort, uitkomende iu de Kiarensteeg, met zijn vriendje Izak Lens. Plotseling kwam een heer te voor schijn, die de knaapjes vroeg of zij hem den weg wilden wijzen buiten de stad. Dit gebeurde onge veer aan de Jan Vossensteeg. De kleine Lens had geen gelegenheid hiervoor, want hij moest voor zijn moeder brood halen. Toen vroeg de 9-jarige Vreeke of hij het mocht doen, omdat zijn vader reeds drie weken werkeloos was en hij gaarne wat verdienen wilde. Te half 11 was het knaapje nog niet thuis. De politie werd gewaar schuwd en ging onmiddellijk aan het zoeken, doch alle pogingen waren vruchteloos. Zaterdagmorgen kwam de melkboer Rijsbergen aan den politiepost aan de Haven melden, dat hij een kind gezien had, dat halverwege in het water van de Zijl lag met doorgesneden hals. Toen is het lijkje naar Leiderdorp naar het lijkenhuisje gebracht. Hier werd het herkend. Reeds meermalen heeft dezelfde persoon getracht kinderen mede te lokken. Zoo ook Donderdag j.l. Hij had een jongetje medegenomen om pakjes voor hem weg te brengen met de tram naar Katwijk. Het kind werd later laat in den avond, ongeveer halt tien, door de Katwijksche politie aangehouden. Het kind was van den man weg- geloopen Men bracht het jongetje toen naar de ouders te Leiden terug. Zaterdagmorgen om negen uut heeft hij wederom getracht een knaapje mede te lokken. De politie heeft op het oogenb'ik reeds drie jongens ter beschikking genomen, die door den man waren aangesproken. Zijn aanhouding is zeer moeilijk, daar hij telkens van uiterlijk verandert. Zij hebben hem gezien in een groene jas, een fietscape en in een regenjas Zijn signalement is niet vast te stellen. Nu za! hij waarschijnlijk wel herkend worden, daar hij gezien is door den conducteur van de Katwijksche tram en door den hekwachter van de Spanjaardsbrug aan de Zijl, waar hij Vrijdag is doorgekomen. Deze heeft hem met het jongetje zien voorbijgaan en drie kwartier later zonder het jongentje terug zien komen. Het is een 24 h 25-jarig persoon, met een klein kneveltje. Men beweert dat hij er erg geel uitzag. De politie heeft drie jongens ter beschikking genomen, en laat deze den geheelen dag de stad doorwandelen met een rechercheur achter hen aan. Men meldt nader aan „De Maasbode" waaraan ook bovenstaand bericht ontleend is Zaterdagmiddag is de dader gearresteerd, een zekere Stok, winkelier in de Haarlemmerstraat te Leiden. Een van de jongens herkende hem, ondanks hij ziin snor had afgeschoren. Zaterdagavond te acht uur is hij uaar Leiderdorp overgebracht, om van daar naar Den Haag te worden vervoerd, gehoord te worden en met lijk geconfronteerd' Rond het huis, dat goed bewaakt werd, was het rumoerig. Men vreesde voor relletjes. De mensohen nmairvaaldftn -hef. rrif.iii.g- waarin de dadar worden geoefend in de exercitiën en in hun oorlogsbestemming. Bij den minister van oorlog bestaat tevens het voornemen om per bataljon een tiental miliciens der administratietroepen eerst voor herhalings oefening op te roepen, na het vertrek met groot verlof der herhalings-lichtingen, tot het alsdan verrichten van noodige werkzaamheden in wapen kamers, kleedingkamers enz. Naar aanleiding van deze bepalingen zal bij de korpsen gedurende den tijd, dat de miliciens der administratietroepen hun „militaire" opleiding ontvangen dus van 1 Februari1 April en van 1 October—15 December, burger personeel in dienst moeten worden genomen tot ;het ver richten van de hierboven genoemde huishoudelijke diensten. Berooving van een lijk. Nadat Donderdagmorgen 15 personen uit Buren in instructie gehoord waren, werd in verband met het overlijden van den 92-jarigen J. K. van Burik te Baren diens ruim 40-jarige nicht, Laponder van Burik, aangehouden. Te Buren deelde men hieromtrent aan de „Tel." het volgende mede De oude van Burik ontving wekelijks gelde- lijken onderstand van burgerlijk en kerkelijk armbestuur, ten bedrage van f 2 per week. Hij had vrij wonenmej. R. G. Beekman zorgde sedert jaren voor warm eteD, melk werd hem thuisgebracht, zoodat hij geenerlei uitgaven had. Met Kerstmis had hij nog een ruime bedeeling in geld ontvangen. Voor eenige dagen vond men den ouden man dood in zijn huisje op den vloer liggen. Zijn bed was niet beslapen. Een wondje boven het oog scheen door den val veroorzaakt te zijn. De aan vankelijke geruchten van moord leidden de justitie tot opgraving en herschouwing van het lijk, waarbij die geruchten onjuist bleken. In het huisje werden slechts eenige centen gevonden en genoemde vrouw is aangehouden onder vermoeden het lijk beroofd te hebben. De belangstelling te Buren was buitengewoon groot. De Zoetendaalsche straat, waar de aange houden „vrouw Ant" woont en waar de justitie huiszoeking deed, stond zwart van het volk. Het resultaat van het justitioneele onderzoek is nog niet bekend. Door het ijs gezakt. Woensdag waag den 5 varkens van ongeveer honderd pond, die in een weide liepen, zich te Reeuwijk op het ijs. De avonturiers zakten er door en twee ervan zijn jammerlijk verdronken, de drie andere werden gered. Bedrog. Een der correspondenten van „Het Vad." schrijft Verleden week kwamen wij weder voor de zooveelste maal te hooren, hoe sommige firma's te werk gaan om hun waren aan den man te brengen. Een advertentie in de bladen, inhoudende het verzoek om van 't woord „lucht schiphal" het grootste aantal woorden te maken. Een wedstrijd dus. Een kennis van mij deed mede aan dien wedstrijd en zond een 400-tal woorden in. Weldra komt een antwoord, inhou dende, dat men twee prijzen gewonnen heeft, n.l. een als eerste inzender. Beide prijzen zouden worden toegezonden indien voor iederen prijs 85 ct. gezonden werd als vergoeding voor vracht, invoerrechten en administratiekosten. Er werd gezonden per postwissel f 1,70 en weldra kwamen de" twee prijzen. Bij het pakje moest nog extra worden betaald 70 cent. In totaal dus f2.40. En wat waren nu de prijzen. De eerste prijs was een klokje, dat men in de bazars koopt voor 40 ct. en een sigarenaansteker ter waarde van 25 ets. in totaal dus een waarde van 74 cents voor de f2.40, die men betaald had. Even- tueele andere oplossers of mededingers worden gewaarschuwd. (Vad.) Honden en schapen. Te Eerbeek hebben twee honden van eenige schapen, die in een weide liepen te grazen, één doodgebeten en is een ander, dat door de kwaadaardige dieren werd achtervolgd, in een kolk verdronken. met elkaar in contact staan, wordt in de Congregation kerk te Harecourt (Londereiken Zondagmiddag om de 2 weken een godsdienst oefening gehouden in Esperanto. Reeds maanden geleden is men hiermede begonnen in een kleinere lokaliteit in noordelijk Londen, doch de voort durende toename der belangstelling, maakte ver huizing naar een ruimere gelegenheid noodnakeiijk. Een groot gedeelte van het Oude Testament werd door den samensteller van Esperanto, Dr. Zamenhof, in de hulptaal overgezeteen Engelsch gezangboek werd in Esperanto vertaald, terwijl het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap onlangs het Nieuwe Testament in Espetanto uitgaf. OOSTENRIJK. Een millioene n-d i e f. Te Pest is de spoorweg- en brugbouwer Ignaz Pallos aange houden, die verscheidene spoorwegmaatschappijen, waarvan hij directeur was, en enkele banken voor eenige tnillioenen kronen heeft opgelichto. m. den Ternes var-Vorjaser-lokaalspoorweg voor H/s millioen kronen enz. De gevangene bekende, dat hij voor 1Ü millioen valsche acties in omloop ge bracht heeft en dat twee van zijn beambten zijn handlangers waren geweest. Verscheidene banken zijn natuurlijk ook de dupe van dezen oplichter, de Prager Escompte bank o. a. voor 284 duizend kronen. AMERIKA. Landkolonisatie in Canada. Men seint uit Londen aan de „Maasbode" Buitengewone belangstelling heeft in Engeland het adres gewekt dat door den heer J. S. Dennis, een der leidende directeuren van de Canadian Pacific Railway, aan het Royal Colonial Institute is aaugeboden. Daarin worden de bijzonderheden medegedeeld van een door de Can. Pacific Railway Company goedgekeurde schema volgens hetwelk voorschotten aan landbouwers in West- Canada kunnen worden verstrekt. Volgens dit schema zal deze spoorwegmaat schappij, welke de grootste landeigenares in Canada is, in de toekomst weigeren land aan speculanten te verkoopen, terwijl zij juist in tegendeel ernstige landbouwers wil helpen, door hen het equivalent van 3000 dollars in boerderijen, koeien, schapen en varkens te leenen, terwijl de betaling van het hun verstrekte land over een tijdvak van twintig jaar kan worden verdeeld. Een vertegenwoordiger van Central News had met den heer Dennis, nadat deze het adres had aangeboden, een interview, waarin deze ver klaarde, dat deze voordeelen niet alleen aan Brit- sche landbouwer-landverhuizers ten goede zullen komen, maar ook aan Hollandsche en Belgische, indien zij van de aangeboden voordeelen gebruik willen maken. vrienden, geburen en kennissen het nemen van een abonnement op aan. Nieuwe lezers kunnen zich alle dagen opgeven. ui 1 - i i 1 i- De teerling is geworpen, Poincaré is gekozen tot president van de Fransche Republiek. Bij tweede stemming verkreeg hij 483 stemmen, tegen 296 op Pams en 69 op Vaillant. Wat deze ver kiezing van den betrekkelijk jongen, 52-jarigen, nieuwen president voor de Fransche politiek tot gevolg zal hebben? Nu, voor de internationale verhoudingen gelooven we dat Poincaré „de rechte man op de rechte plaats" is. In de oinnen- en buitenlandsche pers wordt er dan ook op gewezen dat de verkiezing van Poincaré een gunstig feit is ten aanzien van den Europeeschen vrede. De binnenlandsche politiek, die door haar anti-clericale strekking Frankrijk ten verderve is, Wil. dflor Pninoo'-'l txtoL aio* concept wordt „aangedrongen" op het behoud van Adrianopel. Men ziet, de term „aandringen" is al heel wat anders dan de „eisch" van vóór eenige weken te Londen. Ten aanzien van de Egeï8che eilanden wil Turkije die behouden, welke vlak bij de Turksche kust liggen, over de andere kaTP worden onderhandeld. Ook hier dus een toegeeflijke houding. De meening is niet ongegrond dat het ingrijpen der Mogendheden zal leiden tot het gewenschte resultaatde be ëindiging van den Balkan-oorlog. Intusschen dringt de kreet „De wapenen neder" steeds verder doorIn het Britsche Lagerhuis heeft verleden week minister Churchill een lijstje afgelezen van de kolossale oorlogsbodems van het systeem „Dreadnougt", welke Engeland, Duitsch- land, Italië en Oostenrijk op 1 April 1915 in 't bezit zullen hebben. Deze landen zullen dan respectievelijk 35, 23, 6 en 3 dier enorme ver woestingsvaartuigen bezitten. Men ziet hieruit tevens hoe betrekkelijk na Duitschland het Britsche Rijk in zijn vioot op de hielen zit. De 18-jarige klerk der posterijen van B. te Stadskanaal, was belast met den verkoop van postzegels. Hij had steeds een waarde van f 100 onder zich, doch ter gelegenheid van de tentoon stellingsfeesten, den vorigen zomer, begon hij uit de zegelkas af en toe kleine bedragen weg te nemen. Toen hij geen kans zag het tekort weer aan te zuiveren, stortte hij in zijn zegelkas het geld van ontvangen postkwitanties en gaf hij deze in de boeken als „geweigerd" aan. De fraude werd ontdekt en toen bleek, dat een bedrag van f 136,77 verduisterd was. Voor dit feit veroordeelde de rechtbank te Winschoten hem Vrijdag tot vijf maanden gevangenisstraf onder aftrek der preven tieve hechtenis. In de zaal van de handelsrechtbank te Gent is naar het „Hbld. van Antw." meldt, Zaterdag een vergadering belegd van de debiteuren der GentTer Neuzen spoorweg-maatschappij om te komen tot een accoord. Mr. de Jonghe was met de verdediging van de belangen der maatschappij belast en voerde aan dat door moest worden gegaan met de exploitatie der lijnen, dan zou nog iets gered kunnen worden. Een commissie van bestuur, waarvoor o. a. wordt voorgesteld de heer J. A. van Rompu te Ter Neuzen, zou ingesteld worden om de verwarde zaken der maatschappij te regelen. Na lange beraadslagingen konden de debiteuren zich met dit voorstel vereenigen. AXEL. Huwelijks-aangiften. 3 Jan. Cornelia Pieter van Doeselaar, 22 j., jm. en Krina Mangold, 22 j., jd. 10. Pieter Jansen, 23 j., jm. en Magdalena Maria Verberkmoes, 21 j., jd. Cornelia Hofman, 20 j., jm. en Maria Jacomina Haak, 20 j., jd. Geboorten. 5. Suzanna Johanna, d. van Louis Wiemes en Suzanna Johanna Oole. 14. Elodie Maria Rosalie, d. van Joseph de Moor en Maria Catharina Vereeckeip Overlijden. 3. Elisabeth Naeije, 11 m., d. van Abraham Johannes en Fran^ise Dina Jongejan. 6. Suzanna Johanna Wiemes, 1 d., d. van Louis en Suzanna Johanna Oole. 9. Maatje de Fouw, 18 m., d. van Marinus en Janna Cornelia Meijer. Adriaan Karei van Cadzand, 3 w., z. v. Johannes en Neeltje Elisabeth de Koeijer. CLINGE. Huwelijks-aangiften. 10 Jan. Pieter Verdonck (van St. Pauwels), 41 j., jm. en Maria Leontina Bruggeman, 37 j., jd. Geboorten. 2. Maria Regina, d. van Petrus Mattheus Gerulphus de Rijk en Prudence Marie Louise Castenmiller. 3. Maria Joanna, d, van Francisco dia- **- t

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2