TWEEDE BLAD Hendrik, het Kamerlid, Uit de hand te koopi 710. wan Zaterdag 18 Januari 1913. Vooruitbetalen. Denkt er aan Het Tbüringer Weerhuisje. Mengelwerk. Twee Laadaüerc, FR. KAN WATTEGO, Koninklijke Stoomververij v a Chemische Wasscherij Speelkar, tweewielig Rijtuig, twee Coupés, twee Coupés Caoutchoutós, twee Victoria's, twee Victoria's Caoutchoutés. Aug. Bierena Dordrecht O. JL twee gulden vijftig cent. Nieuwst ij dingen. Uw courant vooruit te betalen. Gemak en voordeel Bestellingen te zenden aan GERARD TELKAMP, Hillegom. Ziek te wiBdei li li RljtilgmüerlJ Slijpsiraat 56 58, GEUT. Gedachten. VAN ALLES WAT. - TAPIJTREINIGING. - De Zeeuwsche Koerier Evenals vorige jaren stellen wij ook nu weder onze duizenden trouwe lezers in de gelegenheid hun abonnement voor het jaar 1913 in eens vooruit te betalen. Dit is voor den lezer niet alleen een geldelijk voordeel van vijftig cent, maar bovendien wordt men niet viermaal per jaar lastig gevallen met een kwitantie. De prijs voor geheel het jaar 1913 is Nieuwe lezers, die vooruitbetalen, gelieven op den postwissel „Nieuwe lezer" te zetten. Oude lezers zullen wel zoo vriendelijk zijn er Oude lezerop te zetten. Het bedrag stort men op het postkantoor. De re^u die men daar ontvangt, dient tot kwitantie. NEDERLAND. Flesschentrekkerij. Ook te Alkmaar hebben een tweetal flesschentrekkers uit Beverwijk hun slag weten te slaan. Een hunner kwam af op een advertentie, waarin een pakhuis te huur werd aangeboden en huurde het voor den tijd van tien jaar. Een paar dagen later kwam een tweede om het pakhuis te huren en toen hem werd meege deeld, met wien de huur gesloten was, wist hij dezen zoo zwart te maken door hem als flesschen- trekker voor te stellen, dat de eigenaar van het pakhuis voor drie honderd gulden de verhuring ongedaan maakte. Welk sommetje de beide „huurders" eerlijk deelden. (Centr.) BELGIE. Een betoogin g-S e g e r s. Zondag is te Antwerpen een schitterend feestmaal gegeven ter eere van den nieuwen minister van zeewezen, Paul Segers. Meer dan twaalf honderd gasten zaten aan, en het geheele.katholieke Antwerpen, de stad van Paul Segers, was vertegenwoordigd. Verschillende personen voerden het woord, om den heer Segers te huldigen. De minister, het woord voerende, verklaarde, dat het zijn voor naamste taak zou zijn, de Belgische handelsvloot en daarmee ook Antwerpen, zoo hoog mogelijk op te voeren. Hij zou echter ook zooveel mogelijk meewerken om de taak, welke het ministerie op zich genomen had, te volbrengen. Tot deze behoort ook het totstandbrengen van een rechtvaardige schoolwet, hetgeen nog in deze zitting dient te geschieden. Tijdens het banket werden hulde-telegrammsn aan den Paus en den Koning verzonden. (Msbd.) Apache n-m oord te Deurne. Te Deurne-Zuid (bij Antwerpen) heeft zich Zondag middag een verschrikkelijk drama afgespeeld. Een FranBche apache, die sinds enkele weken in Antwerpen zonder middelen van bestaan rond zwierf, is daar als een wilde te werk gegaan. Zonder eenige aanleiding schoot hij op twee ver loofden. Het meisje werd doodelijk getroffen en toen haar verloofde hulp wilde brengen, loste de Fransche bandiet verscheidene schoten op hem. De jongeman vluchtte om hulp te halen, en weldra stormden tal van padvinders toe. Doch zij konden niets anders doen dan alarm maken, terwijl de apache nog altijd voortging met schieten. Dan kwamen enkele mannen ter hulp, maar ook zij moesten terugwijken voor de schoten van den moordenaar. Eindelijk, toen hij bemerkte, dat zijn kogels opraakten, nam de apache de vlucht. In een park gebruikte hij den laatsten kogel voor zichzelf. Op het lijk van den moordenaar-zelfmoordenaar werd een aanteekenboekje gevonden, waaruit blijkt, dat de booswicht anarchist was, en reeds enkele dagen het plan had zich te zelfmoorden. Alvorens tot deze verschrikkelijke daad over te gaan, wilde hij nog verschillende slachtoffers maken. Wonder boven wonder werd slechts één persoon getroffen. ENGELAND. Sneeuwstorm in Engeland. Aangaande het winterweer in Engeland lezen we nader in „De Maasbode" Verleden Zaterdag en Zondag heeft in het Noorden van ons land, een ontzettende sneeuw storm gewoed, de geweldigste, dien men zich sinds jaren kan herinneren. Op de meeste plaatsen is het verkeer gestremd, vele treinen konden niet rijden. Van de twaalf telegraaf- en telefoonlijnen, die Londen met Aberdeen verbinden, was slechts één nog bruikbaar. Ook talrijke wrakken zijn aan land gespoeld en het verlies van verscheidene menschenlevens valt te betreuren. De Cunard-liner „Mauretania", die Zaterdagna middag om vijf uur Liverpool moest verlaten, kon wegens het wilde weer geen kolen inladen, en moest haar vertrek naar New-York tot Maandag morgen twee uur uitstellen. In het Kanaal en op de Noordzee, stormde het dermate, dat meerdere stoomschepen met groote vertraging en met groote moeite binnenkwamen. Zoo bijv. de White-Star-liner „Celtic" uit New- York, die Zondagnacht te Queenstown binnen liep. Het schip had vier dagen door bergenhooge zeeën gevaren, en de kapitein had olie op de golven moeten laten werpen. Een passagier stierf aan een hartaandoening en moest aan de zee worden toevertrouwd. In 't Pennine-gebergte zijn duizenden schapen verloren gegaan. In New-Castle viel 33 uur achtereen sneeuw, zoodat alle telegraaf- en telefoonverbindingen verbroken werden, en alle treinen met vertraging van zes uur en meer aankwamen, wat bovendien hieraan te wijten is, dat bij Grantham een ledige passagierstrein ontspoorde. Verschillende plaatsen zijn volkomen geïsoleerd bijv. Selby. In Lincoln waren de wegen onbe gaanbaar. Een trein van Whitehaven naar Londen, liep Zaterdagnamiddag bij Under Black Come, Cumberland, in de sneeuw vast, en moest met vele passagiers er den ganschen nacht blijven. Zondagnamiddag kon men eerst verder, nadat er meerdere uren gewerkt was om de sneeuw weg te graven. Te Sheffield brak een telefoondraad door het gewich.t~ ..van de sneeuw en viel over een tram wagen heen, waardoor een zware electrische ontlading ontstond. Van de 2-cabs, die juist voorbij reden, werden de paarden op slag gedood. Ook de koetsiers kregen hevige schokken. Twee lieden, die te hulp snelden, werden eveneens ter aarde geworpen. De grootste bibliotheek ter wereld. In 1912 is een Engelsch geleerde, dr. Fortescue, afgetreden, nadat hij twee-en-veertig jaren aan het Britsch Museum verbonden is ge weest aan de bibliotheek. In Juni 1870 trad hij in dienst en werd na veertien jaren de opvolger van dr. Garnett als met het toezicht belaste beambte in de groote leeszaal en in 1896 werd hij leider der bibliotheek. Toen dr. Fortescue zijn werkzaamheid begon, telde de bibliotheek twee millioen deelen, en nu hij van haar afscheid neemt, bezit ze er vier millioen. Het is hem gelukt, zijn bibliotheek, de jongste van de groote bibliotheken van de wereld, tot de grootste te maken. Want met haar vier millioen overtreft ze alle andere. De Bibliothèque Nationale te Parijs heeft drie en een half millioen deelende Keizerlijke Bibliotheek in St. Petersburg 1 millioen 9 honderd duizendde Congresbibliotheek te Washington 1 millioen 7 honderd duizend; de Koninklijke Bibliotheek te Berlijn 1 millioen 4 honderd duizend; die in Munchen 1 millioen honderd duizend en de Weensche één millioen. Het dagelijksch aantal bezoekers in de leeszaal van de Bibliotheek bedraagt 700 personen uit alle oorden van de wereld, en bijna alle schrijvers van naam in Engeland hebben daar gewerkt. (De Aarde en haar Volken.) Het echte Thiiringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de'te komen weersgesteldheid aanen wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje naar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Bljjven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts t I,—. De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- speller bestaat niet. Verkiezings-novelle uit het jaar 1909 Eindelijk was dus de glorierijke dag aange broken. Hendrik had genoeg van dat akelige, eentonige sleurleven zonder eenige afwisseling in het geïsoleerde stadje. Dat eentonige vooral drukte hem, den verstokten celibatair, ongekend zwaar. Hij moest een meer kleurrijk, een meer tintvol leven hebben. En nu zou spoedig die genoegelijke tijd daar wezen, het „hoogedelacht baar" zou weldra het adres zijner correspondentie sieren, hij zou zijn intreê doen in Neêrland's volksvertegenwoordiging En wkt een intreêNiet als de overige 99, die allen verblind waren door politiek fanatisme, die zich aan handen en voeton gebonden zagen door uitspraken van kiezersorganisaties en sociale en economische dogma's, neen, hij zou van het gelukkige honderdtal de éénige zijn, die werkelijk vrij, vrij door den wil des volks zijn zetel voor een der Zeeuwsche kamerdistricteh zou gaan innemen. Geen wonder dus dat het jubelde tot in het diepste van zijn hart, toen eindelijk de morgen schemering den grooten, blijden, gewichtigen dag aankondigde. De laatste vier-en-twintig uur van zijn droog en dor en saai notaris-leven zouden ook weldra in den kolk van den tijd zijn weg gemaaid, en dan was hij, de eenvoudige Zaan dammer, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal Wat een titelWat anders dan dat „lid van den gemeenteraad van H." Bah Dat kon men niet eens met fatsoen op zijn visitekaartjes laten drukken, dat kleedde niet, er waren er tienduizenden in den lande, die zich zulke weelde zouden kunnen veroorloven. Maar nu was het uit met dat ofljrfaire, met dat klein-burgerlijke neen, in fraaien steendruk, zou zijn naamkaartje de imposante titulatuur aanduiden „Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal" en zijn kaartje zou als model van artistieke uitvoering in de vitrine van den Haagschen lithograaf prijken 1 Hendrik's hart bonsde van vreugde, het popelde van blijde verwachting, hij zelf was in extase. Wie had ook ooit dat durven droomen Dat was wat anders dan door Brom in de nieuwe Kruis tocht genoemd te worden als een der Sobrietas- pioniers in Gelderland's hoofdstad, wat anders dan eerzaam bezoeker te zijn van de Sociale Weken van Neerland's Katholiek Sociale Actie, en gehéél iets anders dan met professor Treub in Amsterdam te gaan debatteeren over een vraagstuk der economie O, o, wat zou vooral die Treub verwonderd zijn als met hem ook Hendrik zich den derden Dinsdag van September het Binnenhof liet oprijden, maar wat zou meer dan verwonde ring, angst en vreeze den afgevaardigde voor Assen bekruipen nu hij óók in de Kamer den geduchten partner uit het „wingewest" tegenover zich vinden zou Deze en dergelijke gedachten bestormden reeds vóór het krieken van den dag Hendrik's brein, aan slapen was den geheelen nacht geen denken geweest, zóó vervulde hem de lachende, blijde, maar vooral de roemrijke toekomst zelfs elk oogenblik van lichte insluimering was bezet en zag hij dè.n weer eens den Kamerdienaar van Bijleveld als een knipmes voor hem buigen, dan weer ministers, kamerleden, journalisten en stenografen geheel oor naar de maidenspeech van den nieuwen député uit het Zuiden, en dètn, weer ontwakende uit de dommeling, zich de oogen uitwrijvende, neen, was het toch geen bedrog van een droom-, of koorts-, of ijlbeeld, was het pure, volle, ware werkelijkheid, hij, hij zou Kamerlid worden... En voor de laatste maal zou hij als gewoon burgerkind uit de veeren verrijzen, zich wasschen, zich kleeden, het ontbijt gebruiken, voor den laatsten keer als gewoon „citoyen" zich de straat op begeven, zich aan een behandeling des barbiers onderwerpen, want dézen zeide Hendrik het „Als ge me nog eens onder mes en schaar neemt, hebt ge 't met een Kamerlid te doen Want neen, ddiraan was geen twijfelen meer, zijn overwinning stond als een paal boven water: nog pas had hij, voorbij 't stembureau wandelend, de duidelijke, zekere, besliste stem gehoord „Gij en gij alleen zult overwinnen." Trouwens, ook de voorteekenen konden niet bedriegen. Zijn propaganda-tournée door het district was één succestocht geweestovaties waren hem allerwege gebracht, woorden van dank en hulde en eerbied en bewondering had hij hooren lispelen in elk dorp, elk gehucht; overal was man vol, vol van hem, in die mate zelfs dat hij hier en daar als een tweeden Prins van Oranje de „redder des vaderlands" genoemd werd Zalen, tot in de hoeken gevuld, wachtten zijne komstde uiteenzetting zijner politieke meeningen, de verdediging van zijn lijfmotief, zijne impro visaties en peroraties hadden algemeenen bijval geen twijfel, hij was de man, de uitverkorene, hem zou men eene verpletterende meerderheid bezorgen. Zelfs in het gedeelte van het district, benoorden den breeden waterstroom gelegen, in de streek, waar men hem minder kende door zijn daden, was het succes zóó boven verwachting, dat hij uit een der daar gelegen plaatsen aan zijn familie in Brabant seinen kon „Ook hier is alles op mijne hand." Want al liet het bezoek aan de illustre vergaderingen in het land van oesters en ajuin wel eens te wenSchen over, Hendrik was scherpzinnig genoeg om de teekenen te verstaan de oorzaken waren toevallig en velerlei. Als in het Evaugelie had de eene land gehuurd en kon hij niet komen, had de andere een os gekocht, de derde een vrouw getrouwd, enz. Maar die er dan waren zeiden het hem de harten der afwezigen waren vóór hem En zoo kropen als evenzoovele uren de minuten van den stemmingsdag voorbij. Wat was die laatste gang toch zwaar, wat duurde die laatste dag lang, lang als de dag vóór St. Nicolaas, toen hij als kleine de komst van den Heilige verwachtte. „Van verwachting klopt ons hart..." O ja, wat klopte ook nu van verwachting zijn hart, van verwachting voor de veelbelovende toekomst in het parlementaire leven, dat heden zou geopend worden van verwachting om van de fractie der „Hendrikianen" den eersten ver tegenwoordiger in 's lands vergaderzaal te im porteeren... En, om den tijd te dooden, vóór zijn raam zich neerzettend, trachtte hij de blikken te door- vorschen van de kiezers, die hun burgerplicht vervullen gingenen ook nu weer las hij uit aller oogen, gij, Hendrik, gij zijt onze man gij, het levende beeld van het „Bescheidenheit ist eine Zier", gij zijt onze uitverkorene En toen het 's avonds op de telegraaf kantoren tikte en tokkelde, toen Hendrik het einde van den laatsten zwaren dag reeds naderen zag, toen eindelijk de kroon op het werk gezet zou worden, kwam het ontstellende bericht van de harde werkelijkheid dat Hendrik een paar duizend stemmen te weinig had Arme, arme illusies Meet je zelf altijd met je eigen kerfstok. Welke regeering is de beste? Die, welke ons leert ons zelf te regeeren. Het is gemakkelijker den mensch in het alge meen te kennen, dan een mensch in het bijzonder. Als wij niet weten, wat wij doen zullen, laat ons dan onszelven afvragen wat wij morgen wel zouden wenschen, dat wij gedaan hadden. IJ 8 - j a c h t e n. Er bestaat geen sport, welke zoo prikkelend is en waarbij eene zoo wonderbare snelheid wordt bereikt, als over het ijs varen met zeilbootjes. iJsbooten worden voornamelijk gebruikt op de meren rivieren van de Noordelijke Staten van Amerika; maar de geliefkoosde plaats voot dit soort van sport treft men aan op de uitgestrekte ijsvelden van den boven- en middel Hudson. Daar zijn dan ook de voornaamste ijsjacht-clubs gevormd. De ijsboot is enkel en alleen een wed ren-machine. De romp er van is op zulke wijze saamgesteld, dat hij de grootst mogelijke sterkte, gepaard aan lichtheid, bereikt. Ieder dorp langs deze groote rivier schijnt in het bezit te zijn van eenige dezer booten. De tijd voor dit soort van sport duurt zelden langer dan dertig dagen en in sommige winters kan men slechts gedurende gedurende een week van dit vermaak profiteeren. Natuurlijk komen er wel eens zeer prachtige dagen voor en hierop vooral wacht de ijsboot amateur en dan haait hij ruimschoots zijn schade weer in. De voornaamste hindernissen voor deze spoot zijn lichte winden, hobbelig ijs en sneeuw. Ongelukken komen er zelden bij voor, maar de sportman loopt er wel de kans, dat hij op een goeden keer thuis komt met bevroren vingers of een bevroren neus. De ernstigste ongevallen, die er kunnen plaats grijpen, zijn het tegen elkaar botsen van een paar snelzeilers, of ook kan het wel eens gebeuren, dat eene ijsboot, welke door een onvoorzien toeval plotseling tot stilstand is gebracht, door een an deren, die dezen te dicht op de hielen zat, wordt in elkaar gedrukt. De snelheid, welke men met dit soort van booten bereikt heeft, is ongelooflijk. Snelle expres-treinen worde er door voorbijgezeild en achtergelaten, alsof de treinen stil stonden. Waarom onderteekent iemand, die niet schrijven kan, met een „X" m zijne handteekening aan te duiden? Het onderteekenen met een kruis werd het eerst door de christenen in toepassing gebracht om zich hierdoor te onderscheiden van de heidenen. In de oude tijden maakten koningen en edellieden gebruik van het onderteekenen met een kruis, of zij konden schrijven of niet, als een teeken, dat de persoon, die het gemaakt had, zichzelf bij zijn christentrouw verpandde, dat hetgeen, waaronder hij dat kruis had neerge schreven, de zuivere waarheid was. A Wij stoomen als nieuw. Verven prachtig naar staal. Zending: Franco tegen Franco.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5