Wie wil BuitenlanM Overzicht. M. Verhaak, Zwakke of zieke nieren. Rechtszaken. Ingezonden Mededeelingen. Hoe, te Groningen, de zieken genezen. Handelsdrukkerij, Sas van Gent. Nieuwst ij dingen. Burgerlijke Standen. Loop der bevolking. Provincie Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. J. D., 21 jaar, landbouwersknecht te Biervliet 1 wegens mishandeling, tot, f' 15 boete subs. 15 dagen hecht., de eisch was f20 b. s. 20 d. h. G. J. B., 12 jaar, werkman te Ter Neuzen, wegens mishandeling, tot f 15 boete subs. 15 dagen hecht., de eisch was f 25 b. s. 25 d. h. A. P., 47 jaar, werkman te Domburg, wegens mishandeling, tot f 15 boete subs. 15 dagen hecht., de eisch was f 25 b. s. 25 d. h. Ch. R., 37 jaar, schipper te Werkendam, wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, met bekrachtiging van diens verstek vonnis d.d. 13 Dec. j'.l., conform de eisch tot f 10 boete subs. 10 dagen hecht. A. L. d. P., 21 jaar, schildersknecht, A. G., 18 jaar en T. K., 23 jaar, schippersknechten, allen te Zierikzee, wegens vernieling, ieder tot f IC boete subs. 10 dagen hecht., de eisch was voor ieder f 20 b s. 20 d. h. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde tot levenslange gevangenisstraf J. G. Klijnlevens, deserteur van het 4e regiment infanterie te Leiden wegens moord op de 74-jarige weduwe Vermeulen in de Mauritsstraat te Rotterdam, gevolgd door diefstal. In den tegenwoordigen toestand der wetenschap kan iedereen meestentijds zijn kwaal genezen, maar daartoe moet men weten en zich op de hoogte houden van den vooruitgang in de geneeskunde en niet wanhopen. Indien een middel u niet heeft geholpen, moet gij een ander beproeven dat u misschien wèi zal helpen. Men moet belang stellen in de verbeteringen die zich zoowel in de gene- zineskunst als in andere takken der menschelijke activiteit voordoen, en partij trekken van de on dervindingen opgedaan door menschen die goed ingelicht waren en genezen zijn. Hier hebt gij het geval van een welbekenden inwoner van GroningeD, die reeds heel wat ge neesmiddelen had gebruikt en steeds een even slechte gezondheid had gehouden. Indien hij het daarbij had gelaten, zou hij nog lijden en kon hij nog niet werken. Maar hij heeft de Pink Pillen gebruikt en zijn kwaal is als door een wonder verdwenen. Daaruit volgt wel dat de Pink Pillen het ware geneesmiddel voor dien man waren. Misschien zijn ook de Pink Pillen het ware geneesmiddel voor u. Het zal u in alle geval heel weinig kosten, ze te beproeven. De heer H. Hut. De heer Hendrik Hut, wonende Korreweg 14-2 te Groningen, heeft ons de volgende verklaring gezonden „Ik heb aan zware bloedarmoede en erge zwakte geleden. De hoofdpijn verliet mij gedurende gan- sche weken niet. Ik at niet meer, verteerde mijne sp-'zen sleeht en had bijwijlen brakingen. Na, zonder het minste succes, vele geneesmid delen te hebben ingenomen, heb ik van de zoo zeer bekende Pink Pillen gebruik gemaakt. Na twee doosjes te hebben genomen, voelde ik mij in een veel beteren gezondheidstoestand en het is voldoende geweest dat ik gedurende eenigen tijd met de behandeling voortging, om een vol komen genezing te verkrijgen." Zij zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, Eeghenlaan 22, AmsterdamM. Verhaak te Sas van Gent en Wed. Be vin, drogist, IJzen- dijke en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. tegenwoordig nog ENVELOPPEN, BRIEVEN, BRIEFKAARTEN, NOTA'S enz. bedrukt met eigen naam en adres missen P Immers niemand. Wendt U voor de levering daarvan tot Geen minderwaardige kwaliteiten. NEDERLAND. Minister van Justitie. Naar wij ver nemen, zond Z. H. de Paus aan minister R. M. Regout telegrafisch de beste wenschen voor herstel, tegelijk met Zijn zegen. (Res.) Men meldt dat dr. Visser, de geneesheer van minister Regout, die tot bijstand van den patiënt met dezen de terugreis uit Frankrijk naar hier maakte, vrij ernstig ziek geworden. De toestand van den hoogen lijder blijft zorgelijk. Sneeuw en ija De veerdienst Enkhuizen- Stavoren is wegens ijsgang op de Zuiderzee gestaakt. Rijksmiddelen. De totale opbrengst der Rijksmiddelen in 1912 is in vele opzichten schitterend geweest. Zij liep ruim 5,8 millioen boven de opbrengst in 1911 en overtrof de ge maakte raming met ruim 7,6 millioen gulden. En dit geschiedde niettegenstaande de successie rechten bijna 2 millioen achteruitgingen en de opbrengst nog 0.5 millioen onder de lage raming bleef. Een dergelijke toeneming van 's lands inkomsten kenmerkt het jaar 1912 als een zeer voordeelig jaar en teekent ook den toestand als een van algemeenen bloei in handel, nijverheid, scheep vaart en alle ander bedrijf. (Tijd.) Droevig ongeluk. Men meldt uit Schiedam aan „Het Centrum": Woensdagavond heeft op de Maas nabij deze gemeente een droevig ongeluk plaats gehad. Een roeiboot, waarin drie personen zaten te visschen, is vermoedelijk door een Engelsche boot over varen, waardoor de roeiboot omsloeg en allen te water geraakten. Daar zij geen licht op hadden, werd van het ongeluk niets gemerkt. Door hun aanhoudend schreeuwen werd eindelijk de beman ning van een Spaansch schip gewaarschuwd, waarop onmiddellijk een boot werd uitgezonden en twee hunner aan wal werden gebracht. Een is vermoedelijk verdronken. Toen men hier aan wal kwam, bleek een reeds te zijn overleden. De eenig overlevende werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij Donderdagmorgen het bewustzijn herkreeg. Hij is ongehuwd. Van de overledenen is een gehuwd. Een hoorde thuis te Charlois. Worstenbrood-eter ij. Een eigen aardige gewoonte wordt te Prinsenhage nog in eere gehouden. Op Koppermaandag, den tweeden Maandag van het jaar, tracteeren een 6 of 7-tal der voornaamste kasteleins in de kom der gemeente, hun klanten op worstenbrood. En de hoeveel heden, die bij die gelegenheid verorberd worden, vormen een waardig pendant van de befaamde „worsteterij" in Noord-Limburg. Onze zegsman, zelf een der bedoelde kasteleins, deelt ons mede, dat zijn café 11. Maandag de bewuste door 80 klanten was bezocht. Een zijner collega's had zich mogen verheugen in een bezoek van 140 „begunstigers". Die tachtig man hadden zoowat 400 worstenbroodjes naar binnen gespeeld, d. i. gemiddeld vijf per persoon. Men bedenke dat het broodjes zijn iets minder in gewicht,; dan een half tarwebrood en dat de worst eenigszins aan den vetten kant is. Dit jaar hadden zich geen bijzondere eters opgedaan. Het vorig jaar had iemand nog al de aandacht tot zich getrokken, doordat hij zonder noemens waardige krachtsinspanning 11 broodjes ver werkte. Daardoor brak hij echter nog lang het record nietdit staat op 13, volgens sommigen op 14. Opmerking verdient nog, dat de echte worsten broodliefhebbers in hoofdzaak bestaan uit stevige boerenzoons en knechten de bewoners der kom, die toevallig op Koppermaandag het café bezoeken, bepalen zich in hoofdzaak tot toekijken. (Msbd.) Vandaag is het dus de gewichtige dag in Frankrijk, vandaag zal de groote gebeurtenis plaats grijpen of althans beginnen plaats te grijpen. Wie het worden zal, President van de Fransche Republiek Deschanel heeft zich teruggetrokken, Dubost eveneens. De meest op den voorgrond tredende liefhebbers zijn thans Poincaré en Pams. Bij de vóórstemmingen der linkerzijden verkregen deze bij herstemming respectievelijk 272 en 283 stemmen. Maar dit zijn slechts de stemmen der linker partijen, waaraan ook een categorie der socialisten, geuinifiëerde niet deelgenomen hebben. Dus zegt deze stemming weinig. Wat de rechterzijde aan gaat, die is vrij zeker op de hand van Poincaré maar wat de geuinifiëerde socialisten doen zullen is een andere vraag. Hoe het zij ook nu nog valt omtrent den uitslag niets te voorspellen en dienen we geduldig af te wachten de dingen, die komen zullen. In Frankrijk is zooals men weet, alles mogelijk. Intriges en knoeierijen zijn er schering en inslag, en 't zou niemand verwonderen als door allerlei foefjes en kunstjes tenslotte nog iemand tot president der grrrroote republiek werd gekozen, waaraan op 't oogenblik niemand denkt. 't Wordt langzamerhand moeilijk om goed wijs te worden uit den kluwen van berichten, die betrekking hebben op het Balkanvraagstuk. De berichten vormen een chaos van verwarring. De vredesonderhandelingen zullen dan weer wèl, dan weer niet hervat worden de mogendheden zijn het nu weer ééns, later weer oneens over het gezamenlijk optreden tegen Turkije; in Roemenië wordt dan weer eens wèl, dan weer eens niet gemobiliseerd, enz. enz. Wat echter wel met eenige zekerheid kan verklaard worden, is dat het hervatten van den krijg met den dag meer waarschijnlijk wordtde mogendheden talmen te veel, waardoor de meening dat ze niet op alle punten één van gevoelen zijn, in ieder geval veld wint. Daar komt bij dat Turkije hoe langer zoo meer aan Adrianopel gaat vasthouden wè.t de Turken ook missen willen, Adrianopel beslist niet. Tot een vertegenwoordiger van de „Voss. Zeitung" zei de Turksche gedelegeerde te Londen, Resjid Pasja, dat deze stad een heiligdom voor de Turken is. Inderdaad kan men deze stad als den sleutel van Constantinopel beschouwen, zoodat haar verlies voor Turkije den genadeslag zou beteekenen. Tegenover de meening dat de oorlog weer"? zal hervat worden, wordt echter een argument aangevoerd, dat ongetwijfeld ook van buitengewoon gewicht is en welhet financieele argument. Turkije heeft de salarissen zijner beambten over December nog steeds niet betaald de kas laat op bedenkelijke wijze haar bodem zien. Voor wie dus deze beweegreden het zwaarst laat wegen, is aan een hervatten van den krijg geen denken, want een oorlog kost geld, geld en nogmaals geld Lezer, hadden we gelijk, toen we hier voren zeiden dat er ten aanzien der Balkan-kwestie een verwarring heerscht, waaruit men niet wijs worden kan Er zijn wel eens menschen, ook koningen, die j hun eigen graf graven. Louis XIV van Frank rijk moet er zelf wel van overtuigd geweest zijn dat zijn optreden zich op zijn opvolgers wreken zou, anders hadde hij zijne gevoelens nie; uitge drukt in het bekende „Après nous le déluge", „Na ons de zondvloed". We gelooven dat koning Alfonso van Spanje deze week ook begonnen is aan zijn eigen doodkist te timmeren, toen bij den republikeinschen leider Azcarrate in particuliere audiëntie ontving. Deze jonge koning schijnt te denken dat de revolutie, die hem in het roerige Zuidenland steeds als een Damocles-zwaard boven het hoofd hangt, zal uitblijven door met de republikeinsche partij te gaan coquetteeren en de koningsgszinde conservatieven in den steek te laten. Wat zal deze bedrogen uitkomenIn plaats van het kwaad flink en vrij in de oogen te zien, zich er voor buigen. Inderdaad, vragen wij met Dr. Schaepman, wat blijft er zoo van het Koningschap over 1 -XL. SAS VAN GENT. Geboorten. 4 Jan. Valerie Levina Sophia, d. van August de Maesschalck en Elodie Rosalia Begijn. 6 Jan. Bertha Malvina, d. van Eduardus Kersbulck en Clarisse de Guijtenaer. 9 Jan. Margaretha Mathilde, d. van Alphonsius Geilleit en Honorine Marie Ceulenaere. Overlijden. 9 Jan. Henricus Dobbelaere, 17 j., z. van Bernardus en Stephauia Everaert. IJZENDIJKE. De loop der bevolking in deze gemeente over 1912 was als volgt Geboren 35 m., 30 vr., totaal 65. Gevestigd 131 m., 95 vr., totaal 226. Overleden 17 m., 15 vr., totaal 32. Vertrokken 152 m., 97 vr., totaal 249. m. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1911 1369 1334 2703 31 1912 1666 1347 2713 alzoo eene vermeerdering van 10 personen. Voltrokken huwelijken 22. GROEDE. De loop der bevolking in deze ge meente over 1912 was als volgt Geboren 23 m., 30 vr., totaal 53. Gevestigd 114 m., 87 vr., totaal 201. Overleden 14 m., 13 vr., totaal 27. Vertrokken 109 m., 87 vr., totaal 196. m. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1911 1121 1184 2305 31 1912 1136 1201 2337 alzoo vermeerderd met 32 persouen. Voltrokken huwelijken 21. De „St. Crt." van Woensdag bevat een kon. besluit van 8 Januari 1.1. waarbij o. a. aan C. L. Janssens te St. Jansteen vrijstelling voor goed van den dienst bij de militie wordt verleend. Blijkens opgave aan den centralen gezond heidsraad werden in de week van 8 tot en met 14 Januari in Z e e 1 a n d geconstateerd de volgende gevallen van besmettelijke ziektevan roodvonk 2 gevallen te Nieuwviiet en 1 geval te Koude- kerke, Poortvliet en Rilland-Bath5 gevallen van diphtheritis te Goes en 1 geval te Brouwershaven, Noordgouwe, Philippine en Zaamslag. De coöperatieve suikerfabriek te Sluis. „Een lid der coöperatieve ver- eeniging" schrijft hierover in „Onze Boerenstand" van heden het volgende ingezonden stuk „Zaterdag 1.1. werd een vergadering gehouden voor leden van de op te richten Coöperatieve Suikerfabriek te Sluis. De voorzitter opende de vergadering met de beste heilwenschen aan de vergadering voor het jaar 1913. Vervolgens deelde hij mede dat nog niet kon begonnen worden om de fabriek te bouwen, wegens de groote moeilijkheid, om de beeten aan en pulp en suiker van de fabriek af te voeren, dit ten bewijze, dat de stoomtram Breskens Maldeghem het afgeloopen jaar gedurende de beetencampagne, nauwelijks 400,000 K.G. beeten per dag te Sluis kon aanvoeren. Dienaangaande deed hij de leden kennen, het groot geluk dat we voor de campagne 1912 niet gereed waren, want de schade zou moeilijk te overzien zijn geweest. Verder deelde hij mede, dat de waterkwestie in zoover opgelost was, dat we het water uit het kanaal Sluis—Brugge voor den gang van de fabriek zouden mogen nemen, alleen een kleine moeilijkheid liet zich hier nog vinden, waarvoor we dan toch niet zouden terug schrikken om de fabriek te bouwen. Voor middelen van vervoer om de beeten aan en pulp en suiker af te voeren blijkt goede ver wachting, met het inzicht dat een nieuwe tram spoorlijn zal worden aangelegd van Breskens via CadzandSluis. Dit is in zooverre waarheid, dat de bevoegde autoriteiten hunne goedkeuring hieraan hebben gegeven, met dien verstande, dat het. comité voor het te exploiteeren tramspoor, zich zou samensmelten met de tram maatschappij Breskens- Maldegem, om te voorkomen dat de eene maat schappij voor de andere schade zou opleveren. Dat die overeenkomst groote moeilijkheden zal meebrengen valt haast niet te betwijfelen. Een schrijven was ingekomen van bevoegde macht dat de stoomtram Breskens—Maldegem de beeten voor de fabriek toch zou aanvoeren onder te stellen voorwaarden. Hieruit mogen we ver onderstellen dat die maatschappij haar personeel zou verdubbelen, want het valt niet tegen te spreken, dat bij de hooge rente welke die maat schappij met haar tram geniet, deze in een voor ons district armzaligen toestand (door gebrek aan wagens en drijfkracht) haar bedrijf voort zet. We zullen dus afwachten op welke manier we ons voor aan- en afvoer zullen mogen verzekeren, vooraleer we de fabriek bouwen. De leden der Coöperatieve vereeniging zagen de totstandkoming der fabriek angstvallig tegemoet, omdat naar hun meening maar traag gevorderd wordtgaven den wensch te kennen de groote moeilijkheden over het hoofd te zien welke zijn ten deel gevallen, gedurende de laatste beeten campagne, en dat de fabriek er maar spoedig door zou gaan. We mogen er bij blijvèn dat de Coöperatieve Suikerfabriek te Sluis zal komen, het valt niet tegen te spreken, algemeen te mogen veronder stellen, dat die haast om de fabriek te bouwen, thans op de verbindingen van genoemde tram sporen afhangt. Een opmerking geloof ik hieraan nog te mogen toevoegen om de oprichting te bespoedigen, dat het jammer zoude zijn wanneer een bestuurslid voor de fabriek, tevens lid van het comité voor de te exploiteeren tram, zijn langzaamheid om de fabriek te bouwen, zou te kennen gegeven heb ben, in verband met de concessie tot 1915 voor de ontworpen lijn Breskens—Cadzand—Sluis. Mijn inziens moet de fabriek niet uitgesteld worden, wanneer de maatschappij Breskens—Maldegem het op zich zoude nemen, voor aanvoer van beeten en afvoer van pulp en suiker te zorgen. Dat de leden van de Coöperatieve vereeniging hier ernstig moeten aan denken, is een niet uit gesloten belang, willen wij voorkomen dat de fabriek tot 1915 uitgesteld wordt." KOEWACHT. Zooals ieder zich nog levendig herinneren zal werd hier in het begin der maand December van 1911 een brutale moord aanslag gepleegd op een bejaarden man, wonende op 't Belgisch deel dezer gemeente. Alle onder zoekingen van justitie en politie leverden geen resultaten op. Thans schijnt weer aan een op heldering gedacht te kunnen worden, daar de Belgische politie deze week eenige personen in verhoor genomen heeft. GRAAUW. J.l. Zondag werd in 't café der wed. J. Bogaert een vergadering gehouden van de „O. V." tegen verlies van varkens. Uit het jaarverslag blijkt dat 14 nieuwe leden zijn toegetreden en de „O. V." thans telt 97 leden en 17 donateurs. De ontvangsten hebben bedragen f 338,18 en de uitgaven f 271,85, zoodat het batig saldo is f 66,33. Met het vroegere saldo maakt dit f 690,91, waarvan op de Coöp. Boerenleenbank geplaatst is f667,76. De aftredende bestuursleden werden bij accla matie herbenoemd. Verder werd bepaald dat de uitkeering voor 1913 zou zijn 40 cent per K.G. Wegens ontslagneming van den bode werd in zijn plaats gekozen Jos. de Rijcke. Staande de vergadering traden nog 7 leden toe. BOSCHKAPELLE. Toen Woensdagnamiddag de reeds bejaarde E., wonende in de buurt Koekebakkershoek, aan het vertassen van stroo was, schoof hij van de schelf en kwam zoo on gelukkig op een wanmolen te vallen dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen; de geneesheer constateerde ernstige inwendige kneu zingen, en daarbij, dat er een rib was gebroken- BIERVLIET. Een landbouwerszoontje van elf jaar was 's avonds behulpzaam aan vader bij het stroosnijden, wat eigenlijk geen werk is voor zoo'n jeugdig ventje. Terwijl vader aan den molen draaide, werd de onvoorzichtige kinderhand gegrepen door de kam men en aan den bovenkant geheel ontvleeschd. Vader dacht dat een stok zijn werk bemoeielijkte. Donderdag der vorige week gebeurde het ongeval en het knaapje is nog onder dokters handen. - - ==3=a Door haar te verwaarloozen begunstigen wij de voortwoekering van ziekten. Het verwaarloozen van verzwakking of ziekte der nieren en urine wegen kan de ernstigste gevolgen met zich sleepen. Men kan een betrekkelijk uitstekende gezond heid schijnen te genieten en toch een nieraandoe ning hebben, welke, in het begin van weinig hinder, veroorzaakt werd door een kleinigheid (een ge vatte koude, vermoeienis, buitensporigheden van allerlei aard). De uitvloeisels van deze aandoening treden bij tusschenpoozen op, verdwijnen tijdelijk en doen zich daarna krachtiger gevoelen. Rugpijn, hoofdpijn, waterzuchtige zwellingen onder de oogen en in de enkels, rheumatische pijnen, urineverstoornissen kunnen de verschijn selen zijn, die aanduiden, dat de nieren en blaas aangedaau zijn en somtijds reeds veel erger dan vermoedt wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de goede werking der nieren en blaas en doen de bovenstaande verschijnselen verdwijnen, de voor- loopers van gevaarlijke ziekten als waterzucht, niersteen, nier- en blaasontsteking, uremie (urine- zuurvergiftiging). Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij A. van Over- beeke—Leunis,West Kolk- straat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1,75 voor één, of f10. voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven- mam. staand handelsmerk.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2