van Heese en Maria Ludovica van Gimst. 13. Anna Maria, d. van Josephus Want en Anna Maria Neeve. 15 Dec. Martha Rosalia, d. van Adrianus Serie- en Rosalia Heijden8. 16. Leo Franciscus, z. van Petrus van Cam pen en Maria Louisa de Rooij. 18. Emma Maria Ulalia, d. van Petrus Augustinus Schillemans en Ulalie Maria Steijaert. Overlijden. 6. Dec. Mathilde van Immerseel, 51 j., echtg. van Jacobus van Hove. 13. Apolonia Boone, 2 wd. van Ludovicus Theodorus en Mathilde Daalman. 18 Phelomina Boone, 19 d., d. van Ludovicus Theodorus en Mathilde Daalman. 21. Maria Odilia Kouijzer, 10 j., d. van Petrus Clementus en Paulina van Poorten. CLINGE. Geboorten. 16 Dec. Gerardus Aloijsius, z. van Cecilianus Verstraeten en Maria de Smet. 17. Carolus Ludovicus, z. van Gustavus de Bruijne en Victoria Catharica Valent. 21. Anna Maria, d. van Carolus Ludovicus Tock en Johanna Catharina Vermeerssen. 22. Anna Maria, d. van Petrus Franei8cus Thierens en Leooie Kegels. 28. Alphons Gerardus Marie, z. van Honoré Theophile Ferket en Maria Clothilde Schuerman. Overlijden. 20. Aloijsius Desiderius Adrianus van der Kruisen, 7 in., z. van Constantinus en Rosalia Vermeulen. 25. Joannes Alfonsus Ver- plancke, 1 in., z. van Eduardus en Stephanie de Weijn. HENGSTDIJK. Huwelijks-aangiften. 27 December. Augustinus Corneli8 Mangnus, 37 j., jm, en Paulina Rosalia Boeijkens, 37 j., jd. Geboorten. 23. Leonardus Pertus Gijsbertus, z. van Ludovicus Smits en Louisa Maria Heijman. OSSENISSE. Huwelijks-aangiften. 24 December. Aloijsius Jacobus Kint, 35 j., weduwn. en Rosalia Taalman, 37 j., wed. 27. Eduardus Blommaart, 37 j., jm. en Maria Isabella Coleta de Theije, 32 j., jd. Geboorten. 30. Emiel Franciscus Johannes, z. van Jan Franciscus Stael en Cecilia Maria Catharina Kint. 31. Rosalia Maria d. van Aloijsius Theodorus de Bruijne en Maria Boeijkens. Overlijden. 15. Jan Goossens, 91 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Antonetta Somers en uit het tw6ede huwelijk van Maria Anna Burg- grave. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 27 Dec. Anthonius Con stantinus Volkerijk (van Ter Neuzen), 22 j., jm. en Elisa Maria Mathilda van der Steen, 21 j., jd. 31. Eduardus Franciscus de Graeve (van Philip pine), 26 j., jm. en Louisa Maria de Maesschalck, 24 j., jd. Geboorten. 14. Laura Maria Stephanie, d. van Leontinus Remerij en Claris Buijsse. ZUIDOORPE. Geboorten. 16 Dec. Maria Josephina Albertina Cornelia, d. van Theophile Emanuel Joseph Marie Onghena en Irène Maria Ludovica Busschaert. 18. Cesar Augustus, z. van Aloysius Thiron en Rozalia StrijdoDck. Overlijden. 28. Dominicus Coone, 80 j., echtg. van Rosalia Scholastica Verplancke. Nieuwstijdingen. NEDERLAND. Schuttevaer. A.s. Vrijdag zal te Zwolle het 50 jarig bestaan der schippersvereeniging „Schuttevaer gevierd worden. Minister Talma zal de feest vergadering bijwonen. Pensioenregeling Rij kavel d- wacht. Het hoofdbestuur der Rijkspolitie- vereeniging, heeft in de indiening van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Burgerlijke Pensioenwet, aanleiding gevonden, aan de Tweede Kamer bij breed gemotiveerd adres, te verzoeken a. voor de Rijksveldwachters als dienstjaar te doen erkennen niet slechts de jaren, te yorqp. Volgens afspraak begaf de heer Schuijer zich gisterenmiddag naar het hotel, waar de vreemdeling, vermoedelijk een Spanjaard, die een weinig Fransch en Duitsch sprak, een tweetal kamers had betrokken. De juwelier werd verzocht, eenige .oogenblikken in een der kamers te wachten, terwijl de vreemdeliDg even in de andere kamer zou gaan, om zijn vrouw uit de meegebrachte sieraden, een waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 2000, een keuze te laten doen. De heer Schuijer hoorde hem in die kamer eenigen tijd overluid praten, alsof hij met een tweeden persoon een gesprek voerde. De vreemdeling kwam nog eenige malen in de kamer met de sieraden terug, om over den prijs te onderhandelen, te vragen, welke de duurste en de mooiste was. Toen de juwelier eenigen tijd niets meer hoorde, werd hij ongerust en, daarop naar de andere kamer gaande, bleek de Spanjaard met de sieraden verdwenen. Hij droeg een bruin colbert-costuum, een grijzen demi-8aison en een slappen hoed. Men meldt nader uit 's-Gravenhage De Spanjaard, die den juwelier Schuijer voor f 2000 aan sieraden oplichtte, gaf aan het hotel, waar hij hier intrek nam, op, dat zijn vrouw den volgenden dag uit Parijs zou komen. Hij had een grooten koffer bij zich, waarin, naar thans is gebleken, zich slechts wat gedragen ondergoed bevond en een pak kleeren. Hij maakte bij zijn komst den indruk van een deftig, bejaard heer. Uit in den kelder gevonden schrijfpapier en enveloppe met gedrukt brievenhoofd wordt afge leid, dat hij ook gelogeerd heeft in een der groote hotels te Parijs. Men heeft nog getracht door middel van politiehonden het spoor van den Spanjaard te vinden, die er met ringen en oorknoppen van den juwelier Schuijer van door is. Aan de achterge laten kleedingstukken is den honden „lucht" gegeven, waarop de dieren het spoor van den vluchteling volgden door het Raamstraatje, tegen over het hotel, de Raamstraat en Gedempte Burgwal tot aan de 2e Wagenstraat, waar zij het spoor bijster werden. Een eigenaardig kenteeken van den vreemdeling is, dat de wijsvinger van zijn linkerhand gebogen in de handpalm ligt. Hij draagt een kortgeknipt, grijs baardje. Militaire ziekenverpleging. Een diep beproefde vader zendt aan „Het Volk" uit Rotterdam het volgende bericht Den lsten October werd mijn zoon als milicien ingedeeld bij het 3e regiment veld-artillerie trein- afdeeling te Rreda. Den 7den December kwam hij voor het eerst met 24 uur verlof naar huis en klaagde er over, dat hij zich niet wel gevoelde. Hij zag er toen ook werkelijk slecht uit, en was sinds 1 October 12 K.G. afgenomen. Daar hij nog nimmer te voren ziek was geweest, raadde ik hem 's avonds voor zijn vertrek naar Breda aan, zich terstond bij aankomst ziek te melden. Eenigen tijd later ontvingen wij bericht van een zijner kameraden, dat'hij in een hospitaal was opgenomen, en dat hij naar alle waarschijnlijk heid wel zou worden afgekeurd. Een paar dagen later ontvingen wij wederom van denzelfden per soon bericht, dat hij was afgekeurd, en of wij goed vonden, dat hij naar huis kwam, anders moest hij tot 1 April a.s. blijven. Ik schreef toen onmiddellijk terug, dat hij dan maar liever direct naar huis moest komen, waarop wij ten antwoord kregen dat hij nog eerst moest wachten, totdat het bewijs van ongeschiktheid voor den dienst uit Den Haag was gekomen. Dit alles geschiedde tusschen 16 en 28 December. Op Maandagmorgen den 30sten Dec. ontvingen wij van het Militair Hospitaal bericht dat mijn zoon met den trein van 9,54 of 11,30 uit Breda zou vertrekken en daar ik reeds naar mijne werkzaamheden was, voordat de briefkaart was aangekomen, ging mijn dochter naar het Beurs station om hem af te halen. Het was treurig hoe De correspondent van het „Hbld." te Breda heeft naar aanleiding hiervan een onderzoek in gesteld en meldt het volgende aan zijn bhd De betrokken milicien werd den 16en Dec. j.l. in het Mil. Hospitaal te Breda opgenomen, alwaar weldra een ernstige suikerziekte bij hem ge constateerd werd. Gedurende zijn verblijf in het hospitaal heeft de ziekenopzichter den patiënt meer dan eens gevraagd, of zijn ouders van zijn ziek-zijn afwisten, dat hij hun anders eens zoude schrijven. Telkens antwoordde deze daarop, wel zelf te zullen schrijven. Als de ziekenopzichter hem later vroeg of hij geschreven had, antwoordde hij in bevestigenden zin. Naderhand bleek, dat hij niet zelf, doch een kameraad geschreven had. Bezoek van zijn familie enz. met de Kerstdagen, heeft hij niet gehad, ook heeft deze niet, wat anders herhaaldelijk gebeurt, eens geïnformeerd bij den chef van het hospitaal of den behandelenden officier van gezondheid, hoe de toestand van den zieke was. Een der eerste dagen van de gewijzigde voeding, als gevolg van het suikergehalte der urine, werd de kok door den chef van het hospitaal uitge- noodigd, eens met den patiënt te gaan praten, om bij de samenstelling van het diëet zooveel mogelijk met patient's smaak rekening te houden. Bij die gelegenheid, gaf de zieke dien kok o. m. te kennen, dat hij zoo naar huis verlangde, dezen al be schrijvende hoe hij daar bij het raam zou kunnen liggen om de passage te zien en hoe hij dan zeker door verschillende familieleden zou bezocht worden. Van zijn ouders had hij namelijk bericht ont vangen, dat zij hem gaarne thuis hadden. Omdat, niettegenstaande het diëet, het suiker gehalte der urine hoog bleef en derhalve een ongunstige afloop te verwachten was, werd mede om der wille van den patiënt en ook om gevolg te geven aan den wensch der ouders besloten den zieke naar huis te laten gaan, zoodra de be treffende administratieve bescheiden alhier afge handeld waren, het weer het zou toelaten en de behandelende geneesheer er geen bezwaar tegen had. Met volkomen instemming van den zieke werd Zondag, 30 October, de dag van vertrek bepaald op daags er na en werd daarvan kennis gegeven aan de familie, niet per draad om hen niet te doen schrikken, doch per briefkaart, die toch 's Maandags per eerste post zou besteld worden. Den volgenden morgen beneden gekomen, be dankte de patiënt den ziekenopzichter voor de genoten goede behandeling en ging hij naar de keuken om van het personeel daar afscheid te nemen en dit tevens te bedanken voor het „lekkere potje", dat het telkens voor hem bereid had. Door den administrateur van het hospitaal werd hem voor zijn vertrek nog gevraagd of hij wel wat bij zich had voor onderweg, waarop een geëmployeerde naar boven ging om de rest van het hem 's morgens met 30 G. boter verstrekte gluten broodje te halen en hem in een papier mede te geven. Te voren had hij het overige glutenbrood met 4 eieren en 1 L. karnemelk gebruikt. De reis naar Rotterdam leverde geen bijzonder heden op en ging dan ook uitmuntend. Aan het Beursstation aangekomen, steunde de zieke op den medegegeven geëmployeerde, zoolaug zij de trap afgingen. Beneden aan den stationsuitgang stond de zuster vau den patiënt hem op te wachten. Tusschen beiden in, doch zonder een van hen vast te houden, wandelde hij mede naar het tram huisje daar in de buurt. Toen de hospitaal-soldaat in de tram ook voor den zieke wilde betalen, mocht dit niet van de zuster, hij moest dat geld dan maar gebruiken om zelf terug te trammen. Aan de vlak bij de tram gelegen ouderlijke woning gekomen (aan patiënt was een rijtuig aan geboden, doch hij zeide, dat zulks niet noodig was, omdat zijn ouderlijke woning een huis of vijf van de tram verwijderd was) ging de zuster direct de trap op om de moeder te waarschuwen, daarna volgde de patiënt, die alleen de trap op wilde gaan en dat ook deed, daarop volgde de zieken oppasser. Boven gekomen, zeide de patiënt, zijn moeder Achttien bange dagen. Te Sliedrecht is uit Rendsburg (Duitschiand) waar hij 18 dagen in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht, terug gekeerd J. van Aken. Deze was met eenige Hollanders (uit Delfzijl) gearresteerd verdacht- van moord. Zijn onschuld is zonneklaar gebleken. Intusschen heeft hij met zijn kameraden een be nauwden tijd doorgebracht. Van Aken en Bonthuis uit Delfzijl kwamen in een koffiehuis en vonden daar Mutter Sas, zooals de vermoorde vrouw genoemd werd, liggen met afgesneden hals. In plaats hiervan ter bevoegde plaatse aangifte te doen, besloten zij het stilzwijgen te bewaren. Dit was natuurlijk afkeurenswaardig, maar wordt toch eenigszins begrijpelijk, wanneer wij mede- deelen, dat zij den volgenden dag naar Holland zouden vertrekken. Vrees van in een vreemd land in moeilijkheden te geraken deed hen aldus be sluiten. De justitie moest het zelve maar uitzoeken, zoo oordeelden zij. Een volkomen stilzwijgen bewaarden zij echter niet. Aan twee andere Hollanders, Borst en Namen, die de woning voorbij gegaan zijn, hebben zij de afschuwelijke misdaad medegedeeld. Alle vier zijn gevangen genomen. Bij de confrontatie van het lijk ontkenden zij met de grootst mogelijke beslistheid, doch zij werden weer „eingesperrt". Intusschen is later een kellner uit het café, een familielid van de vrouw, gearresteerd en als vermoedelijke dader vastgehouden. Deze heeft bekend schuldig te zijn aan diefstal van geld. Het vermoeden wint veld dat hij ook de moordenaar is. Naar de „Dordt. Crt.", waaraan dit bericht is ontieend, verneemt, worden pogingen tot het ver krijgen van schadeloosstelling aangewend. BELGIE. De vrijheid der Schelde. Dit jaar zal Antwerpen, naar de „Gazet van Antw." meldt, den dag herdenken, waarop voor 50 jaren de vaart op de beneden-Schelde vrij werd. In 1863 kocht n.l. de Belgische regeering den Scheldetol, welke door Nederland geheven werd, af. Groote feestelijkheden zullen ter herdenking van dit voor Antwerpen als handelsstad zoo heugelijke feit plaats hebben. Naar aanleiding van de opmerking van een liberaal blad, dat de feesten met nog meer geest drift zouden worden gevierd, wanneer de groote verbeteringswerken in de Antwerpsche haven zouden zijn tot stand gekomen, herinnert de „Gazet v. Antwerpen" er aan, dat juist het liberaal gemeentebestuur van Antwerpen destijds een spaak in het wiel heeft gestoken, „omdat schrijft het blad, de groote voorstander dier werken een politieke tegenstander was, en ook omdat de stad het geld dat ze leende, aan wat anders zocht te besteden dan aan het helpen uitvoeren van onmisbare havenwerken, werden de ontwerpen van graaf de Smet de Naeyer gedwarsboomd, werd het land er tegen opgeruid en de stad huismannen gingen zelfs zooverre, om hun verzet kracht bij te zetten, zich te beroepen op het oordeel van Hollandsche ingenieurs, wien reeds de zending was opgedragen Rotterdam tot moderne haven in te richten, of' liever uit te breiden. Naar den raad der Rotterdamsche ingenieurs werd geluisterd, en de gevolgen van dien misstap bleven nietthans heeft Rotterdam de haven van Antwerpen overvleugeld. Dat zullen onze reeders en kooplieden in den loop van dit jaar meer dan eens met bitterheid overwegen dat feit zal gewis een schaduw werpen op den glans der ontworpen feestelijkheden". Een gelukje. Werklieden te Gent, die bezig waren met eeu oud gebouw te sloopen, hebben een koffer uitgegraven, gevuld met goud stukken en Belgische bankbiljetten tot een gezamenlijke waarde van meer dan twee millioen francs. Men heeft niet het minste vermoeden ervan wie dit geld daar verborgen kan hebben. FRANKRIJK. De aut o-b and i eter TV n

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2