No. 1708 DERDE BLAD. wan wan Zaterdag 11 Januari 1913. LeiBisverzeKeriog-Haatscliappij EEerste IRoomsch Katholieke to Haarlem - Kleverpark 67. Uit sle Pers. K. S. A. Vorstelijk bezoek. Schipbreuken. Verordening op de bioscopen. Nieuwst ij dingen. De Zeeuwsche Koerier Nu de concurrentie uitgeput raakt met haren voorraad materieel om deze instelling te belasteren, wordt nog een laatste middel aangewend, n.l. een ongeteekend pamflet, waarvan de herkomst bekend is en onwillekeurig doet denken aan het pamflet van „Dolk en Giftbeker". Jammer voor de ver spreiders, dat dit spelletje zoo doorzichtig is en daardoor onwillekeurig eene schitterende reclame voor de E. R. K. wordt. Zie slechts haar steeds stijgend succes. De E. R. K. legt hare boeken open voor verzekerden en aandeelhouders. Lees hieromtrent de clausule op de voorzijde harer tarieven. Om me© t© beginnen. „Alweer een nieuwe vereeniging", zoo hoort men dikwijls klagen, als bekend wordt, dat hier of daar gepoogd wordt met vereende krachten iets goeds tot stand te brengen of misbruiken uit te roeien. „Alweer een nieuwe vereeniging; zouden er zoo langzamerhand nog niet genoeg vereenigingen zijn en zou het nog haast geen tijd worden er eenige op te ruimen, in plaats van steeds nieuwe op te richten." Al willen we tusschen twee haakjes even opmerken, dat zij, die aldus klagen zich gewoon lijk niet aan een al te druk vereenigingsleven schuldig maken, toch geven wij hun niet heele- maal ongelijk en zouden wij ben zelfs gaarne een handje helpen om hun wenschen in daden om te zetten. Maar als er vereenigingen moeten worden opgeruimd, dan zouden we toch het liefst be ginnen met die vereenigingen, die het minste nut afwerpen. Indien men ons de keuze liet, dan werden voorloopig de volgende drie vereenigingen voor goed opgedoekt. Allereerst de vrij talrijke vereeniging der sociaal- en politiek-onverschilligen, wier noch kerkelijk noch koninklijk goedgekeurde statuten beginnen en eindigen met het lamlendige„het zal zonder ons ook wel goed gaan en als het soms niet goed mocht gaan, dan vinden we dat nog zoo heel erg niet." De tweede vereeniging, die we ten doode zouden willen opschrijven, is de vereeniging der albedillers, der criticaster. Of hun vereeniging er welomschreven statuten op nahoudt, weten we nietwèl dat ze steeds werken onder het motto zooals de zaken vroeger liepen, deugde het niet zooals ze nu loopen, deugt het nog minder en wat heelemaal niet deugt, dat zijn de verande ringen en verbeteringen, die sommige „kleine wereldhervormers" zouden willen aanbrengen. De derde vereeniging eindelijk, die, hoe eer hoe beter, dient ontbonden te worden, is de bond dei- dwarsdrijvers, die geen grooter pleizier schijnen te kennen, dan de pogingen te doen mislukken van wie iets goeds en iets groots willen tot stand brengen. Die er vermaak in schijnen te scheppen de boel zooveel mogelijk in de war te storen. Die niet alleen nooit meedoen om de een of andere goede onderneming te doen slagen, maar 7t liefst met allerlei vooral kleine middelen de zaken in de war trachten te sturen. Indien alle klagers over het te groot aantal vereenigingen eens begonnen met voorgoed hun lidmaatschap van de drie bedoelde vereenigingen op te zeggen, en de overblijvende vereenigingen krachtig te steunen, dan zou de goede zaak zeer spoedig heel wat winst te boeken hebben. (Kerkr. Crt.) O. Het Centraal Bureau v. d. Katholieke Sociale Actie werd op Oudejaarsavond verrast door een gift van f750 ter gedeeltelijke aanvulling van het tekort op de rekening 1912. Bovendien kwam een gift in, groot f 50, om sympathie te betuigen met de bestrijding van het bioscoopgevaar. Dergelijke klinkende sympathie-betuigingen geven den moed het nieuwe jaar met groote op gewektheid in te treden. Moge het heerlijke voorbeeld dezer milde gevers anderen tot navolging strekken. De „Daily Mail" verneemt dat de Russische keizerlijke familie eerstdaags van Odessa over zee naar San Remo in de Riviera, zal afreizen. De tsaar zal gedurende zijn verblijf in Italië eenige dagen de gast zijn van de koninklijke familie te Rome en ook in Bari het graf van den H. Nicolaas, zijn patroonheilige bezoeken. Het Fransche mailschip „St. Augustin" is Vrijdagochtend verongelukt op 40 mijl afstand van Bona. De 99 passagiers en de bemanning zijn door de „Tyria" van de Cunard-lijn opgepikt en naar Bona gebracht. De mail en de lading zijn verloren gegaan. Volgens een bericht uit Kiel is het Deensche stoomschip „Koning Christiaan IX" bij Friedrich- sort in botsing gekomen met den kruiser „Strassburg", waardoor twee afdeelingen van het voorschip van den kruiser vol water liepen. Een man van de „Strassburg" werd zwaar gewond. Beide schepen liggen thans in de haven van Kiel. In de Oudejaarsavond gehouden Raadszitting van Sittard is behandeld een ontwerp-verordening op de bioscopen, tweeledig ingekleed, en wel ten eerste op hetgeen in de film's wordt voorgesteld, en ten tweede op de inrichting der lokalen. In verband met den slechten indruk en de kwade gevolgen, welke bioscoop-voorstellingen, werd voorgesteld alle bioscopische voorstellingen te verbieden, waarin voorkomtmoord, zelfmoord, moordaanslag, inbraak van gebouwen of brand kasten, hetzij met behulp van valsche sleutels of andere inbraakwerktuigen, of die welke in strijd zijn met de openbare orde of zedelijkheid. Met toevoeging van eenige aanvullingen is de ontwerp-verordening aangenomen. (L. K.) NEDERLAND. Prins Hendrik. De Prins der Neder landen, die ter genezing van neuralgien (zenuw pijnen) eenigen tijd in den Taunus zal verblijven, is 8 Januari daarheen vertrokken, vergezeld van zijn adjudant majoor jhr. van Suchtelen van de Haare. De Minister van Binnenl. Zaken ad interim van Justitie. Bij Kon. Besluit van 7 Januari 1918 is met ingang van dien dag, de Minister van Binnenlandsche Zaken belast met de waarneming van het beheer van het Departement van Justitie, tijdens de onge steldheid van den Minister van Justitie. Voor den adelstand. De Minister van Justitie brengt in herinnering, dat zij die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn aan het Departement van Justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen, door inzending van volledige afschriften, behoorlijk gezegeld en gelegaliseerd, van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven akten. Ook een advies. De afdeeling Maastricht van S. D. A. P. heeft besloten bij de a.s. her stemming voor een lid van den gemeenteraad, waarbij een R.-K. met een onafhankelijke de candidaten zijn, de kiezers vrij te laten en, bij tegenzin om op een der beide candidaten hun stem uit te brengen, toch ter stembus te gaan... en op het stembiljet te schrijven: „Wij eischen het Algemeen Kiesrecht." (Msbd.) Bij het voetbalspel. De 18-jarige Fr. S. te Roermond kwam bij het voetballen te vallen met het ongelukkig gevolg, dat hij een been brak. Gestraft. De directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen maakt ter waarschuwing van het personeel be kend, dat, wegens het zich bevinden met een lorrie op den spoorweg op het oogenblik, dat een trein werd verwacht, waardoor de lorrie werd aangereden en een gedeeltelijke ontsporing der locomotief volgde, de schuldige beambte ver oordeeld is tot eene gevangenisstraf van twee maanden. Diefstal. Zondagavond heeft men te Rotterdam tijdens afwezigheid der bewoonster, een reeds bejaarde dame, zich toegang verschaft tot hare woning aan de Spoorbaansingel. Uit de linnenkast werd ontvreemd een geldkistje, inhou dende drie honderd gulden, alsmede een spaar bankboekje. Het briefgeheim. Zaterdag is een jongeling, telegrambesteller te Tiel, geschorst wegens het schenden van het briefgeheim. De justitie heeft de zaak in onderzoek. De gramofoon. Naar de gevangenis te Maastricht is overgebracht een persoon uit Kerkrade, die zich vergrepen had aan minder jarige kinderen. De onmensch lokte de kinderen in zijn woning door het laten spelen van een gramofoon. (Tijd.) Ongelukkige val. In den nacht van 1 op 2 Januari viel J. M. Boormans, arbeider, in zijne woning aan de Breukelingstraat te Maastricht van de trap. Daags daarna werd de man in bewusteloozen toestand naar Oalyariën- berg gebracht, alwaar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Brand door kwaadwilligheid. De voor vijf jaar nieuw gebouwde boerenhofstede van P. Molenkamp te Havelte is Maandagnacht afgebrand. De voorraad hooi en koren ging ver loren, zoomede het grootste gedeelte van den inboedel. Alles was laag verzekerd. In aansluiting van dit bericht meldt men aan „De Maasbode" Algemeen wordt er aan kwaadwilligheid ge dacht. Reeds sedert geruimen tijd wordt het gezin van Molenkamp, nette menschen waarop niets valt aan te merken, op alllerlei wijze ge plaagd en schade berokkend. Toen voor vijf jaar zijn geheele have en goed in brand vloog, meende men ook al dat er kwaad willigheid in het spel was. Terwijl zi] toen in het voorhuis rustig met een paar bezoekers een kaartje zaten te spelen, werden allen op eens opgeschrikt door ongewoon ge knetter. Het bleek, dat het achterhuis in lichte laaie stond. Het met rietgedekte perceel lag met zijn hebben en houden spoedig tegen den grond. Ook toen was de schade voor M. groot. Voor een paar maanden werd al het waschgoed en ver schillende kleedingstukken (het gezin bestaat uit acht personen), aan stukken gesneden, zoodat alles voor verder gebruik ongeschikt was. Voor ongeveer een week werden de bij het woonhuis staande jonge boompjes en siergewassen bij den grond afgesneden, terwijl voor eenige dagen het toen nog overgeblevene hetzelfde lot onderging. Door het vinden van een rijksdaalder onder een der afgesneden siergewassen kwam men tot de ontdekking hier met een kwajongenstreek te doen te hebben. Op een avond van de vorige week zag men, toen een middendeur geopend werd en de in de keuken brandende lamp zijn lichtstralen in het achterhuis wierp, een onbe kend persoon ijlings de vlucht uit bedoeld achter huis nemen. Na dien tijd sloot M. zorgvuldig zoodra het donker werd, alle deuren. Opmerkelijk

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 9