No. 1708 TWEEDE BLAD. Zaterdag 11 Januari 1913. Mengelwerk. Thüringer Weerhuisje. Teenenbandel. De Kenter Mijk's BenK Firma Wed. J. HOEK, M\m G. DE DECKER, Or e n t. Vooruitbetalen. Rattendood v a AtSirert&ntiën. L EVERSD1JK, Baamkweakarljars. GOOR. wan twee gulden vijftig cent. Burgerlijke Standen. Provincie Nieuws. Schoolnieuws. Een slimme verdediging. Sjsssiaig Vruchtboonsa ei Rozencaltureii. Ruim 18 Hectaren goed onderhonden kweekerij bil station Goes - Middelburg - Hulst. Bankiers, Kassiers, Administratie- en Assurantiekantoor. Specinlitoit in Tricot* ïïj t M e e él n g, Tri&ot-Turnbroeken en Turntricots. Grico!-Vo et balbroeken Gricot-Voetbaltricols Monsters op aanvraag franco. Willem Kraal Jr., Specialist Tandmeester, Otiogr-ftcht 17, (bi] de Ynjdigmirltj Raadpleyingen: De Zeeuwsche Evenals vorige jaren stellen wij ook nn weder onze duizenden trouwe lezers in de gelegenheid hun abonnement voor het jaar 1913 in eens vooruit te betalen. Dit is voor den lezer niet alleen een geldelijk voordeel van vijftig cent, maar bovendien wordt men niet viermaal per jaar lastig gevallen met een kwitantie. De prijs voor geheel het jaar 1^9 1 3 .is Nieuwe lezers, die vooruitbetalen, gelieven op den postwissel Nieuwe lezer" te zetten. Oude lezers zullen wel zoo vriendelijk zijn er „Oude lezerop te zetten. Het bedrag stort men op het postkantoor. De reiju die men daar ontvangt, dient tot kwitantie. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 27 Dec. Alphonsus Buijs, 26 j., jm. en Emma Maria van Overloop, 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Dec. Theophilus Yerhoosel, 33 j., jm. en Josephina Maria Ver- schraegen, 26 j., jd. Geboorten. 29. Albertus, z. van Alphonsus Sturtewagen en Emma van Hoeije. 29. Albertus Joannes, z. van Petrus Vercauteren en Anastasia Jacobs. Overlijden. 17. Clemence Marie de Vliegher, 59 j., echtg. van Adolphus van de Vijver. 20. Coleta Elegeert, 37 j., echtg. van Theophile de Coninck. 30. Cyrillus Theophilus Inghels, 1 j., z. van Aloijsius en Paulina de Witte. OVERSLAG. Geboorten. 19 December. Maria Coleta, a. van Eduardus van Bambost en Maria Coleta van Acker. ST. JANSTEEN. Geboorten. 20 Dec. Aloijsius Ernest Gerardus, z. van Cerillus Schout en Nathalia Ringoot. Hélène Justine Marie, d. van Cerillus Johannes de Kerf en Elisa Johanna Clara Vereecken. 23. Theophilus Hendericus, z. van Alphonsus Seghers en Emelia van der Keien. 30. AnDa Maria, d. van Carolus Ludovicus Pierssens en Maria Seraphina Bauderingheen. Lucia Seraphina, d. van Aloijsius Beeckman en Philomena Maria d'Olieslager. Overlijden. 19. Idonia van Goethem, 81 jwed. van Augustinus Vonk. STOPPELDIJK. Geboorten. 13 December. René, z. van P. J. Duerinck en L. de Poorter. 24. JosephiDa Maria, d. van P. F. Dobbelaar en J. M. Pieters. 31. Johannes Josephus, z. van P. Ivens en A. M. Rombout. De dragers waren ook dood. „Zeg, ben je naar de begrafenis geweest?" „Naar de begrafenis, van wie „Van vrouw van Klaveren." „Zoo, is die ook al dood „Ja, en wat treurig ook, twee die haar gedragen hebben, zijn ook al dood." „En wie dan „Wel d'r twee beenen." (Msbd.) JKalendarische merkwaardigheden in 1913. Het nieuwe jaar brengt een reeks van eigen aardigheden, welke in den loop van de twintigste eeuw zich niet meer zullen voordoen. Deze eigenaardigheden hangsn ten nauwste te zamen met de ongemeen vroege Paschen van dit jaar, welke op bijna den meest vroegen datum valt, die mogelijk is, namelijk op 23 Maart, wat sinds 1856 met meer is voorgekomen. Zooals bekend is, wordt Paschen steeds gevierd op den eersten Zondag na de eerste volle maan in de lente. Vallen echter het begin der lente, volle maan en Zondag te zamen, dan wordt Paschen eerst een week daarop gevierd. Daaruit volgt dat Paschen het vroegst op 22 Maart kan gevierd worden en het laatst op 25 April. Op dezen laatsten termijn werd Paschen het laatat gevierd in 1886, en dat zal zich in 1943 herhalen. Op 22 Maart, den vroegsten termijn viel Paschen in 1761 en 1818, wat in de twin tigste eeuw niet meer kan gebeuren. Eerst in 2003 zal Paschen weer zoo vroeg als dit jaar gevierd worden, altijd op voorwaarde dat men dan deze „festa mobilia" nog niet heeft vastgelegd. Door een vroegtijdige Paschen, worden ook alle andere data der veranderlijke feesten vervroegd. Zoo vieren wij dit jaar op 4 Februari al Vasten avond, en Goede Vrijdag valt op het begin dei- lente 21 Maart. Hemelvaart wordt op 1 Mei en Pinksteren op 11 Mei gevierd. (Msbd.) Dat zeer strenge toepassing van de motor- en rijwielwet, vooral wat betreft het behoorlijk voeren van licht bij avond, hard noodig is, ondervond j.l. Zondagavond een heer uit Oost burg, die op zijn motorrijwiel in zeer matigen gang tusschen Eede en Aardenburg, nabij laatst gemeld© plaats met een ander voertuig in botsing kwam, dat niet van licht voorzien was Bedoelde heer, zelf een zeer goed lichtgevende lantaarn voerende, reed in den zeer donkeren avond juist naast de tramrails en zag toen op een zeker oog9nblik vlak voor zich een donkere massa, waarmee hij, op hetzelfde oogenblik dat hij een kar met paard onderscheidde en hij den voerman, zekere d. T., herkende, in aanraking kwam. De motorfiets kwam in botsing met het linkerwiel der kar, waardoor de fiets en de berijder beiden onzacht met den grond kennis maakten. Do motor was slechts licht beschadigd en zijn berijder, de heer van U., kwam er ditmaal met eenige schrammen en kleerscheuren af. Het bad anders kunnen zijn. (M. Crt.) Op de werf „De Schelde" teVlissingen viel Dinsdagmorgen een werkman van een 45 meter hooge torenkraan en kwam in het kanaal terecht. De man werd spoedig gered zijn toestand, is" naar omstandigheden redelijk wel. Een mailboot aan den grond gevaren. Te V 1 i s s i n g e n is Dinsdag morgen om 4 uur de mailboot „Mecklenburg" even voorbij de buitenhaven op de slikken ge- loopen. Aan boord bevonden zich 135 passagiers, welke per sleepboot werden afgehaald en om 9 uur aan wal waren. De mailtreinen vertrokken kort daarop. De „Mecklenburg" is met hoog water vlotgekomen. K,-K. Bijzonder Onderwijs. Er is in Heerlen opgericht eene R.-K. School vereniging „Onze Mijnstreek," gevestigd te Heerlen. De vereeniging heeft ten doel: de stichting en instandhouding te bevorderen van Roomsch-Katho- lieke lagere scholen in het bisdom Roermond, met name in de Mijnstreek. De statuten zijn gereed en reeds ter goed keuring opgezonden aan Z. D. H. Mgr. Drehmanns van Roermond. Zoodra die statuten zijn goedgekeurd, hopen wij nadere bijzonderheden te kunnen mededeelen. De vereeniging werkt naast èn geheel ge scheiden van, doch wel in overeenstemming met de St. Jozefsvereeniging. (N. L. K.) Een oud Arabier zwoegde tegen een zandige helling op. De terugweg naar zijn tent viel hem moeielijk, want over zijn schouder droeg hij aan zijn stok een grooten lamsbout, dien hij in het naaste dorp gekocht had. Hij heette Sidi-Ben-Abdallah. Zijn kleederen waren versleten en gescheurd en getuigden van Het echte Thüringer Weerhuisje van GERARD TELKAMP is een sieraad in elk huis. Het wijst even nauwkeurig als eene dure Barometer de te komen weersgesteldheid aan en wel op een eigenaardige wijze. Komt de man uit het huisje te voorschijn, men kan er op aan dat binnen zeer korten tijd het zonnetje achter regenwolken zich verbergen zalkomt echter het vrouwtje r.aar buiten dan kunt U ook gerust uitgaan, want schoon weder is zeker voor den volgenden dag. Blijven Man en Vrouw beiden in huis dan is het weer veranderlijk. Het eenig mooie huisje met thermometer kost slechts f I,De ver zending geschiedt per post na ontvangst van postwissel of onder rembours met 13 cents verhooging voor die kosten. Het weerhuisje hange men in den gang, in de serre of in een kamer waar niet gestookt wordt beter en goedkooper en getrouwer weervoor- speller bestaat niet. zijn armoede. Zijn muilen sloften erbarmelijk en zijn bournous of mantel, die eenmaal wit was geweest, was nu niets anders dan een vuile lap, die hem aan flarden om het lijf hing. Maar hij stapte rustig door en als een goed Muzelman getroostte hij zich zijn lot. Onderweg ontmoette hem een arme duivel. Allah, late zijn zegen over uw aangezicht stralen zeide deze tot Sidi-Ben-Abdallah. Allah schenke u vredeantwoordde de oude. Een mooi stuk vlpesch, dat je daar draagt, zeide de arme. Ja, Allah zij daarvoor geprezen. Wat heb je er voor gegeven Twintig stuivers. Dat is niet duur. Allah behoede uzeide de reiziger. Sidi-Ben-Abdallah ging verder, al klappende met zijne sloffende sandalen of muilen. Toen kwam hem een jonkman tegen, die op een kameel zat en zich door de gelijkmatige be wegingen van het dier heen en weer liet wiegelen. Juist was daar een bron en de kameel bleef staan om te drinken. De ruiter steeg af en legde zich bij de bron neder met den teugel in de hand. Bij den baard des profeots, je hebt daar een mooi stuk vleesch zeide hij tot Sidi-Ben-Abdallah. Ja, Allah zij daarvoor geprezen, antwoordde de oude. Is het duur geweest Het heeft twintig stuivers gekost. Dan heb je een goeden koop gedaan. God heeft barmhartigheid met de armen Moge hij uw huis met zegen vervullen zeide de jonkman, terwijl hij zich weder op zijn kameel zette. Gij toont, dat gij uw hart met u meedraagt, antwoordde Sidi-Ben-Abdallah, die voor den ander in beleefdheid niet wilde onderdoen. Daarop ging ieder weer zijns weegs. Hoe nader Sidi-Ben-Abdallah bij het kamp kwam, des te meer lieden ontmoette hij en ieder vroeg hem, hoeveel hij voor zijn vleesch gegeven had. En de goede man was nog altijd zachtmoedig en vriendelijk, de spreuk indachtig„Geduld is de sleutel tot geluk", en gaf ieder onvermoeid het verlangde antwoord. Bij elke schrede, die hij verder deed, hield meu hem staande, om dezelfde vraag tot hem te richten Wat heb je voor dat stuk vleesch gegeven? Twintig stuivers. Maar nu liep hij snel, want nu begon hij ongeduldig te wordeneen gevoel van wrevel kwam in hem op, toen hem telkens door degenen, die hem ontmoetten, weder hetzelfde gevraagd werd. Eindelijk maakte zijne zachtmoedigheid plaats voor toorn en toen dezelfde vraag hem voor de zes-en-twintigste maal weder gedaan werd, greep hij den vrager aan en klopte hem duchtig af, hem toeroepende: „Bij Allah! dat heeft mijn vleesch gekost. Weet je 't nu? En links en rechts kreeg de ongelukkige vrager er langs. Het gelukte den armen zondenbok voor al de vorige vragers zich los te rukken en te vluchten. Een hond was de eenige, die er voordeeT Bij had, want onder de kloppartij maakte hij zich meester van het stuk vleesch en liep er hard mee weg, tot groot verdriet van Abdallah, die, nadat hij weer bedaard was geworden, berouw over zijn drift had. Hij kwam in zijn tent aan en dacht na over het gevaar, van met een stuk vleesch langs den landweg te gaan. Zoodra de afgeklopte man in het kamp kwam, haastte hij zich den Kadi of rechter zijn ongeluk te vertellen en deze liet oogenblikkelijk Sidi-Ben- Abdallah in de gevangenis werpen. De dag, waarop hij voor den rechter gebracht zou worden, brak aan; de geheele bevolking van het kamp stroomde naar de woning van den Kadi. Het spreekwoord zegt„De arme is een vreem deling in zijn eigen land." Hier was niemand armer dan deze oude man, dus had hij ook geen enkelen beschermer. Dat wordt voor hem een geschiedenis van twintig stokslagen op den rug en tien onder de voetzolen minstens, waren al de aanwezigen van meening. Hoe heet gij vroeg de rechter zeer ernstig. Sidi-Ben-Abdallah was zeker zeer verward, want bij deze vraag liet hij het hoofd hangen, legde de handen kruiselings op de borst en zeide Er is maar één God en Mahomed is zijn profeet! Toen de Kadi en de geheele vergadering deze heilige woorden hoorden, bogen allen zeer diep in vrome deemoedigheid. Waar woont gij vroeg de rechter. De oude boog het hoofd en zeide andermaal Er is maar één God en Mohamed is zijn profeet! Weder bogen allen eerbiedig. Waarom hebt gij dezen man geslagen Wat heeft die ongelukkige u gedaan Hij vroeg u immers alleen maar, wat het vleesch u gekost had? Sidi-Ben-Abdallah antwoordde niethij bad slechts nog inniger, dat God hem mocht helpen en zeide weder Er is maar één God en Mohamed is zijn profeet! De Kadi begon eene onaangename zenuwtrilling te gevoelen. Wilt gij dan in het geheel niet antwoorden? riep nu de rechter, wiens geduld ten einde was. Maar onze oude bleef onverstoorbaar en zeide slechts met gebogen hoofd Er is maar één God en Mohamed is zijn profeet Nu kon de Kadi zich niet langer inhouden. Hij greep zijne schoenen en smeet ze Sidi-Ben- Abdallah naar het hoofd. Abdallah nam zeer bedaard de schoenen van zijn rechter op, kuste ze eerbiedig en trad op hun eigenaar toe, zeggende. KadiGij, die een wijs, rechtvaardig en heilig man onder ons zijt, die door allen vereerd wordt, gij slaat mij, omdat ik viermaal tegenover u een heilig woord heb uitgesproken. Hoe kan het u dan verwonderen, dat ik, die maar een arm, ontwetend man ben, een van mijns gelijken heb geslagen, die mij voor de zes-en-twintigste maal noodzaakte, een niet heilig woord uit te spreken De Kadi bewonderde de wijsheid van den man en liet hem dadelijk in vrijheid stellen. Toen trad Sidi-Ben-Abdallah andermaal op den rechter toe, die juist zijn schoenen weder aantrok en sprak Geduid is de sleutel tot geluk. APELLEBIBSELÏWflB Koopt en verkoopt Effecten. Verstrekt Pandbrieven van alle Hypotheek banken. Bezorgt Hypotheken en verzilvert alle Coupons. Wisselt vreemd Bankpapier en Muntspecie. Sluit Verzekeringen op elk gebied. Houdt zitting op iederen Marktdag te Axel bij G. GILIJAMSE v./h. W. Dieleman, v,: te Ter Neuzen bij B. HÈIJENS, Café ,,'t Wapen van Zeeland". in alle kleufeh. in effen, twee en driekleurig. VAN te K A M P E N, verdelgt alle ratten. Onschadelijk voor kin deren, huisdieren en gevogelte. 30 ct. per carton. Bij alle drogisten voorhanden. van 8 tot 5 ure, den Donderdag roorgend niet. Behandeling eondku pijn AM-S SLACH Tfl 'ACTSTTANDEX

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 5