„Van Nieuwjaar tut Sylvester." Ingezonden Mededeelingen. PINK PILLEN. Loop der bevolking. Kerknieuws. Begraven op gewijden grond. Stadsnieuws. Provincie Nieuws. Rechtszaken. Nieuwst ij dingen. 365 dagen vermoeienis per jaar. Er zij a menschen aan wie ge 365 malen per jaar kunt vragen oï zij welvaren, en die u on veranderlijk zullen antwoorden: „Bij lange na niet; ik ben altijd vermoeid." Door zoo te. antwoorden, zeggen die menschen de strikte waarheid. Zij zijn altijd vermoeid. Of zij rusten of niet, altijd on dervinden zij een werkeiijken indruk vau slapheid, van vermoeidheid. Zij zijn treurig, neerslachtig, zij hebben nergens lust in, vermijden het geraas en aa menigte; zij kunnen geen spoedig besluit nemen, zelfs in de dringendste gevallen en hun eemgo begeerte is niet behoeven te denken of zich te bewegen; zij hebben behoefte aan kalmte, stilte, verdooving. Zulke menschen lijden aan zenuwoverspanning, langzame bloedarmoede, en zijn. zeer ongelukkig. A auune functies ondergaan een soort van ver- tragiug. Tot een zékere graad van verstomping, van verzwakking gekomen, gaat het organisme ziju verval met schriübarende snelheid te gemoet. Om die vermoeienis te doen verdwijnen, om dat organisme op te wekken, om die bloedarmoede te oestnjchm, wat is daartoe uoodig Men moet het bloed, te arm aan roode bolletjes, herstellen het zenuwstelsel, dat geen veerkracht meer heeft, versterkenzonder verwijl den levens- weerstand vermeerderen. Is daartoe een lange behandeling noodigmoet die met een ingewikkelden leefregel gepaard gaan In het geheel niet! Eanige doosjes Pink Pillen gebruiken, dat is ailes. Na korten tijd vormt de zieke zijn eigen leefregel. Zijn eetlust zal inderdaad vermeerderd zijn en hij zal met smaak eten; gij laat hem dan eten. Zijn levenskracht zal ver meerderd zijn, ter eene zijde door hetgeen het middel daartoe bijdraagt, ter andere zijde door een overvloediger en beter opgenomen voedsel; De overmaat van levenskrachten, van bloed maakt dat de zieke zelf ziju verdooving afschudt. De Pink Pillen kunnen het meest uitgeputte gestel opwekkenzij Herstellen alle functies doen de levenskracht, die door ouderdom of smarten, door lichamelijk of geestelijk overwerk, door buitensporigheden of verdriet verzwakt is, weer opleven. Zij zijn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depot der Pink Pillen, Eegbenlaan 22, Amsterdam M. Verhaak te Sas van Gent en Wed. Be vin, drogist, IJzen- dijke en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. WESTDORPE. De loop der bevolking in deze gemeente over 1912 was als volgt: Geboren 11 m., 22 vr., totaal 33. Gevestigd 27 m 36 vr., totaal 63. Overleden 11 m., 16 vr., totaal 27. Vertrokken 31 m., 46 vr., totaal 77. m. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1911 911 877 1788 31 1912 907 873 1780 alzoo eene vermindering van 8 personen. Voltrokken huwelijken 14. Levenloos aangegeven 1 m. en 1 vr. KOEWACHT. De loop der bevolking in deze gemeente over 1912 was als volgt Geboren 39 m., 45 vr., totaal 84. Gevestigd 35 m-, 55 vr., totaal 90. Overleden 19 m., 13 vr., totaal 32. Vertrokken 65 m., 68 vr., totaal 133. m. vr. totaal Bevolkiog op 31 Dec. 1911 1348 1242 2590 31 1912 1338 1261 2599 alzoo vermeerderd met 9 personen. Voltrokken huwelijken 20. Levenloos aangegeven 3 m., en 2 vr. OVERSLAG. De loop der bevolking in deze gemeente over 1912 was als volgt STOPPELDIJK. De loop der bevolking in1 deze gemeente over 1912 was als volgt: Geboren 26 m., 22 vr., totaal 48. Gevestigd 48 m., 40 vr., totaal 88. Overleden 4 m., 10 vr., totaal 14. Vetrokken 51 m., 46 vr., totaal 97. m. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1911 821 819 1640 31 1912 840 825 1665 alzoo eene vermeerdering van 25 personen. Voltrokken huwelijken 13. Groot misbaar de afgeloopen week door heel de Kerk-vijandige pers over een geval in Zeeuwsch- Vlaanderen, waarbij door het kerkelijk gezag de Katholieke begrafenis werd geweigerd. Het betiof personen, die aan hun Paaschplicht niet hadden voldaan, die, beter gezegd aan dien plicht Diet haddeu mogen voldoen, omdat zij halsstarrig bleven in hun verzet tegen het kerkelijk gezag, dat de Katholieken de lezing van een met name genoemd blad verboden had. 't Is ook iets verschrikkelijks, dat zoo iets „in de 20e eeuw nog kon gebeuren" geen wonder, dat bijna geen liberaal, socialistisch of „neutraal" blad kon nalaten, het geval in alle kleuren en geuren den lezers voor te leggen. Geen wonder ook, dat de „Engelen in den Kerstnacht" er werden bijgesleept, om te getuigen tegen zoovee! Roomsche domperij. Maar, a propos, waar bemoeien de heeren zich eigenlijk mee? Heeft de Roomsche Kerk het recht, zelf vast te stellen wie zij als Hare lidmaten beschouwt, ja dan neen Staat het aan Haar, of aan de vrijzinnige pers te bepalen, wie Zij tot Hare Sacramenten toelaat Is het Haar ook vergund, diegenen, die Hare voorschriften niet volgen willen, van Hare ge meenschap uit te sluiten De „vrienden der vrijheid" zouden wat graag deze vragen ontkennend beantwoorden, en prac- tisch doen zij het door hot hoog-heilig recht der Kerk ten dezen te beknibbelen, te rediculiseeren of er in een overmaat, van vrijheidsliefde op af te geven. Wat om een vulgaire vergelijking te gebruiken de eerste de beste organisatie als iets van zelf sprekends wordt toegestaan, nl. het recht tot royement van leden, die anti-statuair handelen, datzelfde betwist men de Katholieke Kerk. Wat in alle overige gevallen heel gewoon is, wordt bij Haar een aanslag op de vrijheid of een liefdeloosheid genoemd. Met geniepige handigheid worden aldus telkens de rollen omgekeerd. Voor den waren Katholiek intusschen is in heel deze historie niets ongewoons. De Roomsche Kerk heeft krachtens de vol macht, door Christus Haren goddelijken Stichter, Haar verleend, de beschikking over de genade middelen, welke Hij Haar schonk. Nochtans is hunne toediening aan zekere voorwaarden ge bonden, welker niet-vervulling het toedienen of ontvangen ongeldig of onwaardig doen zijn. Aan het onwaardig of ongeldig onfvangen nu van een Sacrament mag geen bedienaar der Kerk ooit vrijwillig medewerken. Ons dunkt, daar is niets, dat zoo van zelf spreekt als dit. Wie den Katholieken geestelijken daarvan een verwijt durft maken, kan b.v. even goed gaan verdedigen, dat in de burger-maat schappij het verbod van valsch-munterij een ergerlijke aanslag op de vrijheid is. Staat dit voorop, dan volgt het een uit het ander. Want wie als Katholiek vrijwillig verzuimt zijn Paaschplicht te volbrengen, beloopt daar mede van zelf den kerkelijken ban, waardoor hij zich buiten de Katholieke gemeenschap stelt en zoo het recht verbeurt op een Roomsche begrafenis. Past men deze nuchtere beginselen op het onderhavige geval toe, dan moet toch ieder onbe vooroordeeld Katholiek inzien, dat „willekeur" in het minst geen Dat de Kerk aan :- PP' SAS VAN GENT, 7 Jan. 1913. Reeds schrijven we 7 Januari en nog is aan beide suikerfabrieken de campagne niet geëindigd. Dit zal, meenen we, wel een unicum zijn in de geschiedenis onzer plaatselijke suikerindustrie. In den regel viel het einde der campagne ongeveer Kerstmis, of tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. Nu zijn we reeds 14 dagen Kerstmis gepasseerd en nog steeds is het in en om de fabrieken volle bedrijvigheid, 't Spreekt echter van zelf dat thans binnen enkele dagen de campagne zal tot het verleden behooren. De heer E. J. Ruijmbeke, ambtenaar bij den dienst der dir. bel. alhier, is met ingang van 16 Januari a.s. overgeplaatst naar Tilburg. Een nakomeling van onzen grooten Zeeuw Michiel Adriaanszoon de Ruijter is dezer dagen te Arnhem overleden, en wel de heer Mr. A. de Ruijter de Wildt, die behoorde tot de afstamme lingen van den beroemden admiraal. De bevolking der Zeeuwsche hoofdstad Middelburg, die sedert 1909 reeds elk jaar af nemende is, verminderde in 1912 met 306 personen en is daardoor thans tot 18,923 gedaald. Met ingang van 16 Januari is verplaatst bij /den dienst der directe belastingen enz. de kom mies J. L. Martens van Koewacht naar Dordrecht. De kommies 3de kl. I. van 't Hoff te Koe wacht is tot 2de kl. bevorderd en tot kommies 2e kl. a. b. „Albatros" is bevorderd I. Bloem, thans tijdelijk als zoodanig wefkzaam. P. J. SIEGERS, f Men schrijft ons van geachte zijde Wat lang gevreesd werd, is gebeurd. De nestor van het Zeeuwsche College van Gedeputeerde Staten, de 83-jarige P. J. Siepers, is Zaterdag in zijne woonplaats Vlissingen overleden. Met hem is heengegaan een man, die zich ten aanzien der belangen onzer provincie op buiten gewone wijze verdienstelijk heeft gemaakt. Dat eenvoud het kenmerk van het ware is, werd in den overledene ten volle bewezen. Eenvoudig ondanks zijn hooge positie, burgerlijk in den echten zin dea woords, bereikbaar voor ieder, was de heer Siegers een echt man. Een ijverig man, een man, die rust slechts bij name kende. Zijn hooge ouderdom belette hem niet 't minst zijn taak, als Gedeputeerde op voorbeeldige wijze waar te nemen. Siegers' stem had in het Dagelijksch Bestuur onzer provincie gezag. Oud in jaren, was hij jeugdig nog in werkkracht. De lust in zijn ambt en 't verlangen om werk zaam te zijn in het belang der provincie deed den krassen grijsaard op 15 October 1.1. een dienstreis maken op den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde. 't Was toen dat de heer Siegers den bekenden, ongelukkigen val deed, die hem maandenlang op het ziekbed hield. Hoewel de daarbij opgeloopen beenbreuk beterde, kwamen kwalen van anderen aard den toestand steeds ernstiger maken, totdat nu Zaterdag de gevreesde slag is gekomen. De heer Siegers zag zijn verdienstvol werken beloond door benoemingen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. De anti-revolutionaire partij in deze provincie heeft een harer beste zonen verloren. SLUISKIL. Aan de cokes-ovens zijn de werkzaamheden thans zoover gevorderd, dat nu aan het voorname en niet ongevaarlijke werk van de plaatsing der machines, enz. begonnen zal worden. Hopen we dat het verder verloop der werken *-~- - fff J.l. Zondag had de Propaganda vergadering van ons Kruisverbond plaats. Als spreker trad op de Weled. heer Vienings, van Goes. Om half vijf opent de voorzitter de nijeen- komst met den gebruikelijken groet, een welkom en eene voorstelling van den heer Vienings. Ruim 800 jaar geleden, zegt de geachte spreker, predikte Peter van Amiëns den Kruistocht. Ook heden ten dage wordt gepredikt een anderen Kruistocht, een strijden tegen het drank misbruik. Hij roemt krachtig onze Kruisverbon- den, omdat zij strijden onder de banier van het Kruis. Spreker somt op de vele gelegenheden vooral biergebruik in Z.-Vl. en wijst op de nadeelige gevolgeh voor het lichaam van het overmatig gebruik van alcohol. Daarna schetste de spreker in geestige en dik wijls vurige woorden de ellende, welke de alcohol kan aanrichten in het huisgezin. Alhoewel prijzend de geheelonthouding meent spreker dat trapsgewijze dient gehandeld te wor den, en dat kalme propaganda, welke zich vooral keert tegen drinkgewoonten enz., de beste is. De propagandisten uit Hulst noodigden uit tot bezoek aan hun tentoonstelling. De geest, adviseur dankte in aller naam den heer Vienings en aanwezigen, en heet welkom in het Kruisverbond de 10 nieuwe leden, welke zich aanmeldden, en sluit tevens deze druk be zochte en prachtig geslaagde propaganda verga dering. STOPPELDIJK. Zondag had de jaarlijksche algemeene vergadering van de varkensverzekering plaats de leden waren in grooten getale opge komen. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het ledental was geklommen van 64 tot 70, het lantal donateurs van 12 tot 15. Gemiddeld waren in 1912 verzekerd 86 varkens. Voor 6 varkens had uitkeeriüg plaats gehad. De reserve, bewees de rekening, steeg van f 272.665 tot f 349,106. De heeren P. Mahu en A. L. Hertogh werden als bestuursleden herkozen en gekozen werd als zoodanig de heer P. de Rijk. De uitkeerings8om bleef bepaald op 35 cent per kilogram het inkomgeld werd vastgesteld op f 3,voor hen, die reeds eer hadden kunnen toetreden en op f 1,50 voor anderen. Maandag j.l. werd het lijkje gevonden van een vierjarig ventje, dat wellicht per ongeluk te water geraakt was. De levensgeesten waren reeds geheel geweken, toen de drenkeling op het droge lag. BIERVLIET. Een raar voorjaar Hier zitten nog aardappelen in den grond, staat nog haver op struik, zijn na nieuwjaar nog bieten naar de Hoofdplaatsche haven vervoerd, en zijn de na- j aars werkzaamheden op het veld nog in vollen gang. Waarlijk, wel een vreemde en on- gewenschte toestand Door den Hoogen Raad is het cassatieberoep verworpen van J. L. V., bootwerker te Ter Neuzen, door de rechtbank te Middelburg en het Hof te Den Haag veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven en brandstichting. NEDERLAND. Da Minister van Justitie, Z.Ex. Mr. Regout, die zooals men weet, in het Zuiden van Frankrijk vertoeft tot herstel zijner gezond heid, is daar ernstig ziek geworden. Voor directe ongerustheid is echter geen reden. Hondentrouw. „Het Hgn." meakt melding van een hond, wiens meester eenige dagen geleden overleden was, en die zich van 7,rin 4-„ k«T7»-;;^aTï nm nan ziitlfl

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 2