UWSCHE KOERIER r o o ic i a a l Volksblad. 1707. Woensdag 8 Januari 1913. 19de Jaargang. Vooruitbetalen. Dc beste voor den prijs. Thans de meest gelezen Courant van Zeeland. Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Eent. Professor Hector Treub en de kies- rechtvrouwen. „Een teeken des tijds" twee gutden vijftig cent. Rechtszake n. Overtreding Ongevallenwet. Uitstekende, gezonde, dagelijksche drank. Verre te verkiezen boven, koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. 1 Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Uit -een Kilogram van 1.50 maakt men 200 koppen. Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 3 cent per regel. MAAN: E. K. 7 Jan. N. M. 14 Jan. ZON Zon op 7 u. 50 m. Zon onder 4 u. 02 m. Evenals vorige jaren stellen wij ook nu weder onze duizenden trouwe lezers in de gelegenheid hun abonnement voor het jaar 1913 in eens vooruit te betalen. Dit is voor den lezer niet alleen een geldelijk voordeel van vijftig cent, maar bovendien wordt men niet viermaal per jaar lastig gevallen met een kwitantie. De prijs voor geheel het jaar 1913 is Nieuwe lezers, die vooruitbetalen, gelieven op den postwissel Nieuwe lezer" te zetten. Oude lezers zullen wel zoo vriendelijk zijn er „Oude lezerop te zetten. Het bedrag stort men op het postkantoor. De re$u die men daar ontvangt, dient tot kwitantie. Ter gelegenheid van het jubileum van jonk vrouw Jeltje de Bosch Kemper, een dame die zich zeer verdienstelijk maakte voor de zieken verpleging, schreef de Amsterdamsche professor Hector Treub een bijdrage met dit begin „Onder de vrouwen, die tegenwoordig aan het openbare leven deelnemen, zijn twee vrij scherp onderscheiden types waar te nemen, n.l. de vrouwen, die praten en schrijven (te pas en te onpas) en de vrouwen, die doen. Voor mij, en ik vermoed voor ieder die een afkeer heeft van praatjesmakerij, is het eerste type buitengemeen onsympathiek, het tweede daarentegen in de hoogste mate sympathiek. „Het eerste type heeft den mond vol van vrouwenkiesrecht en andere rechten en vergeet, daarbij en daardoor, dat er ook zoo iets als vrouwenplichten bestaat. Om te toonen, dat ik niet overdrijf, noch zonder reden geen sympathie voor dit type heb, een enkele opteekening uit kindermond. Het zoontje van een der bokeDdste voorvechters voor vrouwenkiesrecht, die altijd weer zich „en evidence" plaatst als zij de kans schoon ziet in het publiek te fraseologeeren, is op bezoek bij een, evenals hij tienjarig, vriendje. Aan het einde van den dag zegt de kleine bezoeker tot zijn jeugdigen gastheer„wat ben jij gelukkig, dat je een moeder hebt, die thuis is en zicb met je bemoeit." Tragischer veroordeeling van zulke kakelvrouwen is wel moeilijk denkbaar. „Daarnaast het andere type. De vrouw, die voor zichzelf of voor haar minder gefortuneerde geslachtsgenooten practisch werk zoekt en mogelijk maakt. Werk, dat niet alleen de betee- kenis heeft van bezigheid voor onvoldane leeg- loopsters en leeghoofden, maar dat voldoening en levensonderhoud verschaft aan de werkster en nut oplevert voor de gemeenschap." noemt zeer terecht de „Köln. Volksz." een feit dat haar uit Karlsruhe wordt gemeld. Daar vertoefde op een der laatste Zondagen aan het station een Capucijn er pater. Hij moest een uurtje wachten en wilde daarvan gebruik maken om ae St. Bernarduskerk te bezien. Op straat ontmoette hij twee „heeren" in jachtcostuum die een hond bij zich hadden. De „heeren" vonden zulk een monnik juist iets voor hun sportliefhebberij en hitsten den hond tegen hem op. Het dier sprong den pater op den rug. Deze ging naar de eigenaars en verklaarde reeds in veel deelen der wereld te zijn geweest, maar nog nergens zulk een graad van beschaving te hebben aangetroffen dat men honden tegen hem ophitste. Hij zou hen echter niet bij de politie aanklagen. De betreffende pater is de zoon van zeer rijke ouders, die zijn geheele vermogen voor goede doeleinden heeft weggegeven. Maar hij staat natuurlijk ver beneden jongelui met een jachtcostuum en een hond en vrijzinnige begrippen. (Centrum.) Voor het kantongerecht te Middelburg werd Zaterdagmorgen één maand hechtenis geëischt tegen den 41-jarigen bouwondernemer H. van L. uit Dordrecht, die als lid der firma S. en van L., de loonlijsten bijhield van een door die firma in de jaren 1911 en 1912 te Vlissingen uitgevoerd bouwwerk van een groot aantal arbeiderswoningen. Volgens de loonlijsten zou de firma f38,100 aan loon hebben uitbetaald en volgens het kasboek bijna f63000. j De beklaagde kon niet juist de oorzaak van dit verschil opgeven hij vermoedde dat het kwam door het geven van extra-toelage en het betalen van reiskosten aan naar Den Haag terugkeerende stucadoors, dit alles is volgens hem geen loon in den zin der Ongevallenwet. Ook wees beklaagde er op, dat nadat de inspecteur der Rijksver zekeringsbank het verschil had ontdekt, alsnog door de firma de verschuldigde premies zijn aan- aangezuiverd. Beklaagde zeide de lijsten te hebben ingevuld volgens de opgaven, die de onderbaas hem gaf. Hij erkende fouten te hebben gemaakt, maar vroeg den kantonrechter h«m geen hechtenis doch eene boete op te leggen. Uitspraak 11 Januari a.s.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1