1706, Eerste Blad, Zaterdag 4 Januari 1913. I9de Jaargang. Van Houtcn's Rom Cacao Thans de meest gelexen Courant van Zeeland. Brieven, Stukken, Advertentiën te zenden aan de Administratie van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Data in 1913. overtreft alle andere goedkoope soorten ih smaak, geur, kracht eti kleur. Vandaar het verbazende succes van dit uitstekende fabrikaat Waarheid en leugen. Godsdienst en politiek. Konijnen als vleeschkost. DE ZEEUWSCHE KOERIER Deze courant verschijnt Woensdag en Zaterdag. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Voor België 1,50 frank, per 3 maandenvoor alle andere landen f 1,25, bij vooruitbetaling. revinciisi 1) o 1 k s bt a <t. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Gfqote letters word n naai plaatsruimte bere kend. Bij abonnement korting. Dienstaanbiedin gen 8 cent per regel. MAAN: E. K. 7 Jan. N. M. 14 Jan. ZÖÏT Zon op 7 u. 50 m. Zon onder 4 u. 02 m. (INGEZONDEN.) 't Gebeurde vóór enkele weken te Brussel in een der stations. De sneltrein staat gereed voor 't vertrek. In een coupé zit heel alleen een zwartrok, een missionaris uit Bulgarije, die voor enkele dagen is thuis geweest bij zijn familie in België. Zijn oude moeder woont alleen in een arbeidersbuurt. Hij heeft van haar afscheid genomen, menschelijker wijze ge sproken voor den laatsten keer. Maar de mis sionaris kan niet lang blijven in het gezelschap zijner oude moeder. Want daarginds ver is de oorlog uitgebroken, verschrikkelijk in zijn gevolgen, vragende iederen dag duizenden slachtoffers. En de zwartrok haast zich te gaan naar het slagveld, waar duizenden zullen neervallen, en waar mannen noodig zijn van moed en zelfopoffering om de arme gewonden te verplegen en om de stervenden bij te staan. En de priester verlaat zijn vader land. En daar komt een lange trein het station binnengestoomd. Een troepje volksvrienden stappen uit, „roode" natuurlijk. Want anderen beminnen niet het arme volk. 't Zijn de kop stukken der Belgische socialistische „arbeiders partij. Een gansch jaar hebben ze geroepen en geraasd en getierd tegen de Kerk en tegen de geestelijken en tegen het gezag. Totdat de keel hun pijn deed en ze schor werden van hun moeitevollen arbeid. En tonnen inkt hebben ze verschreven tegen de Kerk en tegen de geeste lijken en tegen het gezag. En dat allemaal in het belang van het arme, verdrukte en vertrapte en uitgezogen volk. Hebben ze dan geen rust verdiend En ze hadden een eenvoudig pleizierreisje gemaakt in Spanje, Frankrijk en Italië. Daarbij, de groote werkstaking staat voor de deur in 't belang van 't volk. Alles zou wel duurder worden, nu ja, maar hun brandkasten waren nog goed gevuld. En de arbeiders In het socialis tisch blad „Le Peuple" schreef een volksvriend, dat de werklieden maar geen vleesch moesten eten, doch erwten en aardappelen met vet en spek, meelspijzen, haring, stokvisch, enz. dat ze maar niet moesten rooken, want ze hadden zich voor te bereiden voor de groote werkstaking. X. Y. Z. (INGEZONDEN.) „Spreker weet zeer wel, dat er onder hen, die Christenen heeten, zijn, die veel verder afstaan van het Koninkrijk Gods dan velen, die niets van het Koeinkrijk Gods willen weten. Maar dit Christendom werkt toch door in het geheele volk en geeft er zijn beteekenis aan. De invloed van het Christendom is in dat volk onmiskenbaar. Dit is evident, en daarom zijn wij het niet, die exeptie maken, wanneer wij strijden voor een verband tusschen politiek en Christendom, maar juist onze tegenstanders, die datgene doen, wat in heidensche landen geschiedt." Aldus Jhr. de Savornin Lobman in de Tweede Kamer. Inderdaad, als we bidden„laat toe komen Uw Rijk", waarom zouden we er dan bijvoegen „behalve in de politiek"?? X. Y. Z. Het nieuwe jaar 1913, is schrijft het „Hbl." een gewoon regelmatig jaar, van 365 dagen, of van 52 weken en 1 dagdaarvan zijn 52 Zondagen. Volgens de Juliaansche tijdrekening zou men 1913 moeten aanduiden als het 6626ste jaar, vol gens de Narbonasser periode als het 2661/62ste; de Byzantijnsche tijdrekening beschouwt het als het 7421/22ste jaar, de Israëlieten als 't 5673/74ste, en de Mohammedanen als het 1331/32ste. Gelijk onze kalenders vermelden zullen de voornaamste algemeen erkende Christelijke feest dagen vallen op 23 Maart Paaschzondag, Donder dag 1 Mei Hemelvaart en 11 Mei Pinksterzondag. Aan verduisteringen staan ons ook in 1913 eenige verrassingen te wachten; er zullen drie zons- en twee maansverduisteringen plaats hebben. Geen dezer valt echter in onze nabijheid waar te nemen. 22 Maart heeft een totale maansverduis tering plaats, van 11 uur 6 minuten voormiddags tot 2 uur 36 minuten 's namiddags, zichtbaar in Noord-Amerika, in de westelijke helft van Zuid- Amerika, in Australië en in Azie. Op den 6en April is er een gedeeltelijke zonsverduistering, van 4 uur 48 minuten tot 8 uur 5 minuten 's middags, zichtbaar in noordwestelijk Azië, in noordwestelijk Amerika en in de noordelijke Poolstreken. Den 3den Augustus volgt weer een gedeeltelijke zonsverduistering van 8 uur 56 minuten tot 10 uur 86 minuten 's middags zicht baar aan de noordoostkust van Noord-Amerika en in Groenland. Den 15den September is er totale maansverduistering van 11 uur 46 minuten voormiddaga tot 3 uur 37 minuten 's namiddags, zichtbaar in het grootste deel van Noord- en Midden-Amerika, in den Stillen Oceaan, in Australië, in Azië, met uitzondering van Klein- Azië en den Indischen Oceaan. Den 30 September heeft eindelijk de laatste zonsverduistering plaats, een gedeeltelijke van 3 uur 49 minuten tot 7 uur 29 minuten voormiddags, en te zien in oostelijk Zuid-Afrika, op Madagascar en in het zuidelijk deel van den Indischen Oceaan. Het tijdschrift „Gemeentebelangen" ontleent het volgende aan de „St&dte-Ztg." Schöneberg, dat o.a. ook reeds gemeentelijken zeevischverkoop heeft ingevoerd en op zijn vloei- weiden varkensteelt heeft ingericht, heeft ook besloten op deze weiden konijnen te fokken, welk besluit wel met eenige vroolijkheid is ont vangen Maar de gemeente is met het laatste zelfs nog verder gegaan, want zij doet nu een poging om financieelen steun te geven aan particuliere konijnenfokkers, waartoe zij zich om kosten te sparen direct met deskundigen op dat gebied in verbinding heeft gesteld en wel met een ver- eeniging van fokkers, voor wie zij een terrein van 15 morgen beschikbaar heeft gesteld, ver deeld in perceelen van morgen, die ieder voorzien zijn van 32 deuren. De vereeniging verdeelt de stukjes grond onder haar leden ieder lid moet er zoo intensief mogelijk de fokkerij drijven en met alle energie ervoor zorgen, dat er jaarlijks 240 konijnen, geschikt om te worden geslacht, op worden gefoktBereiken zij een grooter getal, dan mogen zij die in hun eigen huishouding gebruiken. Zij moeten de be doelde 240 aan de gemeente verkoopen tegen een prijs, voor elk geval door de gemeente in overleg met het bestuur der vereeniging vast te stellen. Voor ieder perceel stelt de gemeente 70 M. om hokken te maken beschikbaar, benevens 50 M. voor aanschaffing van fokdieren, welk bedrag in geld of in gefokte konijen moet worden terug gegeven, als de fokkerij wordt opgeheven. De verkoop aan het publiek geschiedt door de zeevischhal, opdat zoo weinig mogelijk kosten worden gemaakt, en wel per stuk, zoodat de stad zelf niet voor het slachten zorgt. De konijnen mogen niet meer dan zes pond wegen, zoodat naar behoefte ook dieren van lager ge wicht kunnen worden geleverd. Nieuwst ij dingen. NEDERLAND. Het lied van den nachtwacht. Een van de oude gebruiken, die in Ootmarsum nog bewaard gebleven zijn, ongetwijfeld een ge bruik van zeer ouden datum is, wordt aan de „Zw. Crt." geschreven, het gezang van den nacht waker in den oudejaarsnacht. Wanneer de 12 slagen van de torenklok heb ben aangekondigd dat het oude jaar voorbij is, ziet men op het marktplein van Ootmarsum eei? groepje menschen staan in wier midden de nacht wacht. Dan zet de nachtwacht een lied in, dat door de hem omringenden wordt meegezongen. Daarna beweegt zich deze groep met den nacht wacht aan het hoofd, zingende door de verschil lende straten, op deze wijze aan Ootmarsum's burgers den heilwensch brengende bij de intrede van het nieuwe jaar. Hieronder volgt het lied van den nachtwacht, dat hier en daar wel wat gebrekkig is, zooals met meer oude dingen gaat. Komt, burgers, komt, nu allen terstond Het nieuwe jaar intreden. En wensch ik u op dee'z vasten grond, Veel heil, geluk en zegen. Het oude jaar, dat is verdween, Het nieuwe zijn wij ingetrêen. Verheugt u, burgers in uw lot, Wilt Hem, den Heere, prijzen, Knielt neder voor den grooten God, Wilt Hem alle eer bewijzen. De nachtwacht wenscht u met elkaar, Veel heil en zegen in het nieuwe jaar. Ik wensch aan ieder stadgenoot, Veel heil, geluk en zegen, En aan elk zijn dagelijks brood, Hem van den Heer gegeven. En dat wensch ik in dezen stond, Aan ieder burger met hart en mond. Moordaanslag. Men meldt uit Utrecht aan de „Msbd." In den Oudejaarsnacht heeft de bakker M. van Leeuwen, te Houten, met een revolver geschoten op den timmerman H. Verweij. Tusschen beiden bestond eene oude veete. Verweij werd ernstig gewond naar Utrecht overgebracht. De dader is voortvluchtig. Groote zeldzaamheid. Men schrijft aan „Het Centrum" Als zeer groote zeldzaamheid kan gemeld worden, dat men te Tiel op Otfdejaar nog bezig was op een akker aldaar, bij den spoorweg, met het delven vanaardappelen, die er nog flink van stuk en zeer goed uitkwamen. Moord. Maandagmiddag werd te Oss zekere Willem van Heumen, terwijl hij op het land aan het werk was, naar hij zelf verklaard heeft, aangevallen door zekeren B. Schellen. Deze 'A. rt'-.-'ft.- 'J bracht van B. verschillende wonden toe, aan de gevolgen waarvan van Heumen Dinsdagmiddag om twaalf uur is overleden. Het slachtoffer is 46 jaar oud, de vermoedelijke dader ongeveer 24. Deze is geboeid naar Den Bosch overgebracht om ter beschikking der justitie te worden gesteld. De oorzaak van de misdaad wordt gezocht in de afgunst van Schellen tegenover van Heumen. Deze laatste had namelijk door een hoogeren huurprijs te bieden een stuk land in pacht ge kregen, dat vroeger door Sch. was bebouwd. Dit was hem door dezen kwalijk genomen. (Msbd.) Regenwormen als compres. Een lezer schrijft aan „De Tijd" Onder het hoofdje „Diphteritus" meldt u een stukje uit het „Hbld". Ik zal u een geval vertellen, dat mij of liever een mijner kinderen overkomen is. Een zoontje van mij, van ongeveer 2 jaar, krijgt hevige keelziekte ('t zal nu ongeveer der tig jaar geleden zijn). Dokter halen, geneesmid delen, zorgvuldige verpleging, niets mocht baten. Het jonge kereltje, 2 jaar ternauwernood, kon natuurlijk niet gorgelen, en alle middelen mochten dus niet gebruikt worden. Patiënt ging zeer aehteruit en het ergste was dus te vreezen. Een mijner vrienden vertel ik het geval, en deze zond mij een vijftigtal gewone regenwormen, levend, in een neteldoeken zakje genaaid. De krioelende massa legden we op de keel van lieveling met een vochtigen doek er overheen. Spoedig werd het ventje rustiger, zoodat we durfden gaan slapen. Den volgenden morgen was het zieke ventje vijftig procent beter en eenige dagen later geheel hersteld. Dokter wist niet beter of de medicijnen hadden het gedaan. Wij danken het naast God aan de wormen. Men neme het ons kwalijk! Het kindje van toen is nu zelf de gelukkige vader van 2 flinke jongens, en ik weet zeker, dat, mochten zijne kinderen de ge vreesde keelziekte krijgen, hij niettegenstaande zijn hooge ontwikkeling, zeker het middel in laatste instantie zou toepassen. Geen verlof. Naar wij vernemen, is door de Directie der Nederl. Centraal Spoorweg- Mij. bepaald, dat aan het personeel, dat tot Raadslid enz. gekozen wordt, geen extra-verlof tot het bijwonen der Raadszittingen enz. meer wordt verleend. Bij de Staatsspoor is destijds door de Directie een zelfde maatregel getroffen. „De Tijd." „S a m.è n vt e r k i n g" tusschen a u t o- .r i t e i t e n. In een Friesche plattelandsgemeente 'benoemde de Raad een zijner leden tot werkman bij de gemeentereiniging. Daar deze de betrek king aanvaardde, en dus als Raadslid moest af treden, hield hij een afscheidsrede, waarin hij zijn 9-jarig Raadslidmaatschap herdacht, evenals de genoegelijke en vriendschappelijke wijze, waarop men steeds vergaderd had. Hij beval zich in zijne nieuwe betrekking zepr aan in de gunst van de heeren Raadsleden en'den voorzitter. De burge meester wenschte hem geluk met .zijn benoeming, wees op het pijnlijke der scheiding,*en sprak de hoop uit, dat tusschen den niouwaangesteld^n werkman der gemeentereiniging en het gemeente bestuur steeds een aangename samenwerking gop mogen bestaan. Noodlotfige brand. Men meldt uit Oldenzaal aan de „Msbd." Dinsdagavond heefteen-hevige brand de kapitale "b&erenbehuizina op het erve Scholte Wissink te Ohno bij vSchuttorf (Pr.) niet ver van de Overijsselsche grens, bewoond door H. Boekmann, vernield. 14 koeien en *4 paarden kwamen in de vlammen om. Twee knechts van B., die de paarden trachtten te redden, werden gedood door een neerstortende muur. Aanslag. Maandagavond tegen 8 uur is -de jachtopziener de Veer, die met twee andere jachtopzieners op surveillance was in de duinen bij Overveen, door 'n strooper aangeschoten. De Veqr werd getroffen door 20 hagelkorrels in den voet, terwijl hij ook aan een der handen werd verwond. De dader ontsnapte. Verdacht wordt een bekend flaarlemsch strooper, die ook in den Kerstnacht van het vorig jaar op den jacht opziener schoot, zonder hem echter toen te verwonden. Men meldt nader uit Haarlem aan „Het Ceutr." De dader van den aanslag op den jachtop ziener de Veer, is niet de eerst verdachte, maar de twintigjarige schilder J. N. Roskam van Overveen. Hij heeft zich bij de Haarlemsche politie aan gemeld, doch gaf voor niet op den jachtopziener, maar op diens hond geschoten te hebben. Roskam is na te Overveen te zijn gehoord, ter beschikking van de Haarlemsche justitie gesteld. Een koe op hol. Oudejaarsavond ont glipte een koe van den veehouder W. te Westzaan zijn geleiders, en holde in volle vaart.

Zeeuwsche Koerier | 1913 | | pagina 1