KERK VAN VLISSINGEN Zomaar een Godsdienstles in Rwanda EREDIENST Kerknieuws en om de UIT ONS GROTE KERKELIJKE GEZIN Voor het eervol verzorgen van begrafenissen P. SINKE RECREATIE Classis Goes ZONDAG 18 OKTOBER Petruskerk: 9.30 uur v.m.: Ds. J. W. Genuït. 5.00 uur n.m.: Ds. P. L. Schuddebeurs te Wezep. Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m.: Ds. P. L. Schuddebeurs. 5.00 uur n.m.: Ds. J. W. Genuït. Collecte: Voor het Werelddiakonaat. Wordt uitgezonden naar Bethesda. Ter Reede: 7.00 uur n.m.: Mj. Dr. A. H. A. Bakker. OPMERKINGEN Het Gereformeerd Werelddiakonaat is in verschillende noden, die tot dusver in 1970 acuut zich voordeden, ingesprongen. Ik behoef alleen maar even namen te noemen als Biafra, Peru (aardbeving) en Roemenië/Hongarije (overstroming) of u weet er alles van. Deze hulpverlening heeft tot gevolg gehad, dat de bodem van de kas welhaast te zien is. Vandaar dat er beroep op ons gedaan wordt om met milde hand te geven. Bij 't wellicht spontaan op komen van de gedachte: „Alweer iets extra's geven" is 't goed te bedenken wat Johannes zegt in z'n eerste brief, hfdst. 3 17: „Wie nu in de wereld een bestaan heeft, en zijn broeder gebrek ziet lijden, maar zijn binnenste voor hem toesluit, hoe blijft de liefde Gods in hem GESPREKSA VONDEN Nu de „themazondag" achter de rug is willen we u nogmaals herinneren aan de gespreksavonden, waarop doorgepraat zal worden over de problemen, die onze wereld zozeer tot een warwereld maken. Bij alle vertrouwen op God, zal onze activiteit in meedenken en wellicht ook in meehandelen niet mogen en kunnen ont breken. 19 oktober maandag: Lutherhuis, Groene- woud; Consistorie Doopsgezinde Kerk, Vrijdomweg. 20 oktober dinsdag: Jeugdgebouw Gere formeerde Kerk. 21 oktober woensdag: 't Anker, Bone- dijkestraat. 22 oktober donderdag: Pastorie R.K. kerk, Singel; Consistorie St. Jacobskerk. 23 oktober vrijdag: Oprit, Badhuisstr. 122. De aanvang is voor alle avonden ge steld op 8 uur. FORUMAVOND OP VRIJDAG 30 OKTOBER in 't Geref. Jeugdgebouw, eveneens om 8 uur. Vragen, bijeengebracht uit de ver schillende gespreksgroepen, zullen dan aan meerdere deskundigen worden voorgelegd. H.Gr. DOOPZONDAG I.v.m. de viering van het Heilig Avond maal op 4 oktober is de doopzondag ver plaatst naar 11 oktober. Vandaar dat u gezien hebt hoe zondag j.l. de doop be diend werd aan een aantal kinderen der gemeente. Dat de doopsbediening in de morgendienst plaatsvond - en niet zoals door de kerkeraad als regel was vast gesteld in de middagdienst - hield verband met 't feit, dat zo één van uw eigen predi kanten de doop kon bedienen. In de avond dienst ging immers Ds. Wamelink voor in de Petruskerk In de toekomst hopen we de volgende regel weer te kunnen handhaven. Eerste zondag van de maand, 's avonds doopsbediening in de Petruskerk. Derde zondag van de maand, 's avonds doopsbediening in de Huishoudschool. H.Gr. GEMENGD HUWELIJK De aangekondigde vergadering uitgaan de van de Raad van Kerken over „het gemengde huwelijk is door omstandigheden verzet van 16 oktober naar 20 november a.s. T.z.t. zullen we u nog even weer aan deze avond herinneren, maar misschien wilt u deze avond alvast noteren en vrij houden hiervoor. H.Gr. NOORDERWIJK Laat ik beginnen met een felicitatie aan twee families uit onze wijk, die hun 40- jarig huwelijksfeest hebben gevierd. Op 23 september j.l. herdachten br. en zr. Schout, Grenswegeling 3 dit heuglijke feit, en op 2 oktober j.l. br. en zr. v. Leeuwen, Pres. Rooseveltlaan 120. Wat een voorrecht als men zo iets in de familiekring beleven mag. En aangezien wij ook in wijder ver band binnen hetzelfde „grote gezin" leven, leven we op zulke dagen met elkaar mee. Wij wensen beide echtparen nog gezegende jaren toe, en nogmaals onze hartelijke gelukwensen In St. Joseph wordt op dit moment ver pleegd: Jan Rens Reitsma, Paauwenburg- weg 55. Wij hopen dat Jan Rens weer gauw beter is. en we wensen hem het allerbeste toe. Mevr. Geervliet, Pres. Rooseveltlaan 150, leek eerst geweldig op te knappen, maar helaas is er een ernstige terugslag gekomen. Wij hopen en bidden, dat ze nog weer mag herstellen, en we wensen haar en haar man Gods kracht en nabijheid toe in deze moeilijke weg. In Bethesda worden verder nog ver pleegd: J. Riemens, J. v. Ruysdaellaan 7 en Mevr. Witteveen-Soolsma, H. Vroom- laan 5. Van harte beterschap toegewenst Tot slot nog een opmerking over de belijdenis-catechisatie, waarmee we dins dag 6 oktober gestart zijn. Voorlopig is 't aanvangsuur gesteld op 8 uur. Elke dinsdagavond dus. Mochten er nog men sen zijn, die aan dit gesprek, ter voorbe reiding op de openbare geloofsbelijdenis, willen deelnemen, dan zijn ze hartelijk welkom. T„7r J.W.G. „GEEF PAAUWENBURG EEN HART" Verantwoording over september 1970. In de offerstenen werd gevonden een bedrag van 25,met een briefje waarop de volgende tekst: „Als iedereen nou eens een tiende gaf voor Paauwenburg, zou het een mooi bedrag wezen. We hebben alle maal extra gebeurd". We hopen dat deze zeer juiste opmerking inderdaad goede ge volgen mag hebben. In totaal brachten de offerstenen deze maand op ƒ270,70. In september 1969 was dit echter 1398,37. Aan giften kwam binnen: via dhr. Lol- kema ƒ16,55 aan stuivers; 2,75 aan centen en 2,via Ds. Groeneveld kwam binnen 4, Aan papier werd afgerekend: 17.715 kg. met een opbrengst van 885,75; aan lom pen 165 kg. met een opbrengst van 19,80. Twee wagens papier moeten nog afgere kend worden. Jl Ivamcrnicins. VAN DE DIAKONIE Reeds enkele malen is in deze kolom geschreven over het maatschappelijk werk in onze Geref. Kerk. De samenwerking met de commissie Maatschappelijk Werk van de Ned. Herv. Kerk gaat nu vastere vormen aannemen. Bij de nieuwe taakver deling zijn 2 diakenen speciaal met het maatschappelijk werk belast en wel de heer J. Leenhouts, Hogeweg 129 en de heer F. D. G. Prins, de Visserstraat 11. Zij hebben per 10 september 1970 een vol waardige plaats ingenomen in de commis sie Maatschappelijk Werk van de Ned. Herv. Kerk. In de zeer nabije toekomst zal speciaal voor de wijkmedewerkers(sters) een nadere toelichting worden gegeven door een maatschappelijk werkster, in dienst bij bovengenoemde commissie. Wij zijn dankbaar dat nu ook door onze Geref. Kerk beschikt kan worden over een staf van maatschappelijk werkers en -werk sters waarop ten allen tijde een beroep kan worden gedaan. Volledigheidshalve vindt u onderstaand een opgave van de tijden op welke de maatschappelijk werkers spreekuur houden. Wijkcentrum „'t Anker", Bonedijke- straat 161, tel. 4283. Spreekuur: Maandag t.m. vrijdag, 8.30-9.30 uur. Paauwenburg: L. de Colignyschool, tel. 6845. Spreekuur: Woensdag en vrijdag, 16.30-17.30 uur. Clubhuis „De Globe", Bellamypark 15, tel. 3646. Spreekuur: Maandag 9-10 uur. A.H. RECTIFICATIE In de lijst van wijkverdeling zoals deze is gepubliceerd in de Z.K. van 2 oktober 1970 zijn een paar foutjes geslopen: t.w. Wijk 12. Wijkdiaken: Mevr. C. J. Joosse- Wessel, v. Hallstraat 77 i.pl.v. Mackaystraat 69, tel. 2548. Wijk 9 en 10. Het telefoonnummer van dhr. G. Louwerse is 7234 i.pl.v. 7224. Wilt u bovenstaande wijzigingen aan brengen in eerder genoemde lijst welke naar wij hopen zich nu in uw jaarboekje bevindt. T T A.H. KERKELIJKE STAND Ingekomen met attestatie van: Koudekerke: Fam. H. C. de Bruijne, Ger- brandystraat 27 (B 13); Middelburg. Johanna Ph. A. Asscheman, Leliënlaan 28 (A 8). Ingekomen met doopattest van: Sittard: Hendrik G. v. d. Scheur, Intern Zeevaartschool; Bennekom: Maria L. de Witte, Anjelieren laan 86 (A 8). Van de Ned. Herv. Kerk te Zoelen: Christiaan M. Ruis, Hobeinstraat 77 (A 2). Attestatie aangevraagd naar: Terneuzen, Smidswal 33: Willem B. Kraan, Julianalaan 8 (A3); Leidschendam: D. J. van Zwoll en echtgen. 1 ged. kind, Mackaystraat 109 (B 14); Souburg: Adriaan J. Luijk, Falckstraat 19 (B 15); Koudekerke: M. W. Hazel-Vijfvinkel, Sint Kruislaan 29 (B 13); Meliskerke: S. Janse en echtgen. -j- 1 ged. kind, Glacisstraat 37 (A 2). Vertrokken met doopattest naar: Den Haag: Cornelia Kampman, Goeman Borgesiusstraat 9 (B 16); Baarn: Jaap W. Wieske, Intern Zeevaart school; Krabbendijke: Jan S. de Vos, Intern Zee vaartschool; Voorthuizen: Willem Overeem, Intern Zeevaartschool Eindhoven: Koos P. Duker, Intern Zee vaartschool; Middelburg: Jannetje M. Goossen, Troel- straweg 286 (B 15); Utrecht: Johannis Tuinhof, Koudekerkse- weg 156 (B 12); Souburg: J. J. A. Louwerse, Willem v. d. Veldelaan 17 (B 10). Gedoopt: 6-9-70: Alexander Christiaan Ruis, geb. 4-5-70, Hobeinstraat 77 (A 2); 6-9-70: Elizabeth v. d. Graaf, geb. 30-4- '70, Paul Krugerstraat 379 (A 7); 13-9-70: Natasja Hesseling, geb. 11-8-70, Troelstraweg 283 (B 15); 13-9-70: Roelof de Wit, geb. 23-6-70, Vredehoflaan 85 (B 13); 20-9-70: Marjolein de Rijke, geb. 7-6-70, Meindert Hobbemalaan 76 (B 11). Belijdenis: 6-9-70: Christiaan Michaël Ruis, Hobein straat 77 (A 2). Onttrokken: Onttrokken aan de gemeenschap der Kerk: Elly Streefkerk-Steketee, Badhuisstraat 40 (A 3); overgegaan naar Ned. Herv. Kerk Vlis- singen: Cornelia Dijke-Hannewijk, Sim. de Vliegerlaan 24 (B 10); overgaan naar Geref. Kerk Art. 31: Hen- derina Cornelia Oranje, Marinestraat 18 (A 1); overgekomen van R.K. Kerk van Roer mond: Henriëtte Tange-Hendriks, Ber- lagestraat 8 (B 12). Huwelijk: I-9-70: Willem Barend Kraan en Elisa beth Catharina Suurmond, Terneuzen. II-9-70: Johannes Pieter Leenhouts en Janna de Klerk, Hendr. Avercamplaan 18 (B 11). Verhuisd: W. J. de Wolf, Scheldestraat 22 (A 4) naar Verdilaan 6 (B 16); C. Geervliet, Bonedijkestraat 326 (B 12) naar Pres. Rooseveltlaan 150 (B 12); P. Clarisse, v. d. Swalmenstraat 4 (A 4) naar Ter Reede, kamer 179 (B 12); J. Leenhouts-de Klerk, Mesdaglaan 4 (B 9) naar Hendr. Avercamplaan 18 (B 11); Aukje M. Thiele, Talmalaan 17 (B 16) naar.Joz. Israëlslaan 34 bov. (B 9); J. de Rijcke, Vrijdomweg 34 (A 3) naar Vrijdomweg 32 (A 3); G. J. Brand, Troelstraweg 314 (B 15) naar Vrijdomweg 34 (A 3). Scriba: G. v. d. Boogaard, Colijnstraat 5, Vlissingen, Telefoon 01184-3856 Kasteelstraat 82 - Vlissingen Tel, 01184-2760 ii Rapport Breskens Zomer 1970 Op de camping Zeebad verblijven in het topseizoen zo'n 2800 mensen, op de Napoleonhoeve zo'n 800 mensen. Als reeds meer gezegd... heeft Breskens in het seizoen pl.m. 6000 mensen boven het bewonersaantal... 4000... hierbij ho tels, verhuuradressen, pensions, Jacht haven inbegrepen. Er ontstaat steeds meer relatie vanuit 1 de recreatie met de Winkeliersvereni ging, Visserij... Muziekvereniging als mede zeer intens met de V.V.V. Daardoor is naast de Recreatiecom missie een Evenementencommissie ont staan waarop gelden van de winkeliers vereniging gestort worden. De oude Gemeente Breskens betaalde voor acti viteiten een voorschot op het seizoen voor wat er in het dorp gebeurt... 1025,— (door de nieuwe gemeente Groot Oostburg uitbetaald). De Bad- koerier... directie stelde een percentage van de Advertentieopbrengst beschik baar. De Voorzitter van de I.K.R.C. is samen met Ds. Pasky intensief bezig de zaak der recreatie met de nieuwe gemeente Groot Oostburg te bespreken. Het Zeebad stelde een caravan be schikbaar (verhuurwaarde f 800. Bovendien bood de directie van het Zeebad ieder teamlid een 25,— p.t.l. uit dank aan. Het gebouw dat ter be schikking staat is na een indertijd ge maakte afspraak met advies van de Heer Hartman uit Middelburg voor een aflopende rente en aflossing als huur ter beschikking gesteld. Bovendien is er een niet uit tedrukken bedrag aan con sumpties en frites voor de teamleden. De Napoleonhoeve stelde 2 tenten be schikbaar, waarvan ik het bedrag niet kan schatten, alsmede het gebruik van het „Kotje" van de Vrije-Evangelische Gemeente. Ook daar aanbieding van soep en frites, niet te berekenen. Wel is het verschijnsel te constateren dat de levensmiddelen duur waren dit jaar, zodat het de vraag is of 25,— per week voor onderhoud voldoende zal zijn. Relaxen van de teamleden ge beurde in de pastorieën van de Kape laan en Ds. Musch. Om een voorbeeld te noemen wat de kerkdiensten in het dorp betreft kan ik uiteraard de gegevens van één kerk maar vermelden... de Geref. Kerk (75 bel. leden en 58 doopleden) telde ge durende de recreatieperiode van 28 juni tot 9 augustus... dus in 7 morgen diensten een 1150 personen en in 5 avonddiensten een 300 personen. Er waren 2 recreatiediensten, namens de drie Prot. Kerken één, en namens de 4 kerken één, waarin resp. de Herv. en Geref. predikant voorgingen, en de Herv. pred. met onze Kapelaan O. Gielliet. De opbrengst van de éne collecte bedroeg in die diensten G.K. een 1250,—, de extra recreatiecollecte een 500,—. Ook de R.K. Kerk was steeds zeer goed bezocht. Er kwam uit de R.K. Kerk een extra recreatiecollecte voor het werk. Er waren 3 zondagen besteed aan ontmoeting met de gasten na de dienst vanuit de Geref. Kerk en 3 zondagen vanuit de 4 kerken. Er kwamen bij de eerste 3 koffiebars een 80-tal mensen per keer pl.m., bij de 2e 3 diensten een 150 tal uit de 4 kerken pl.m. Daarin werden steeds ontmoetingen tussen mensen gearrangeerd... één inspraak op een preek (in de Geref. Kerk), ter wijl verschillende keren de tekeningen der kinderen tijdens de diensten over een Bijbelverhaal aan de koffiedrinkers getoond werden (uit één kinderdienst hetzelfde Bijbelverhaal in twee talen, hetwelk duidelijk bleek in de teke ningen.) Ook was er bij het koffie drinken een tentoonstelling van schil derijen... door een vacantiegast uit de omgeving gemaakt. Alle diensten in de Geref. Kerk en in de R.K. Kerk ont stonden door gesprekken met jonge mensen, één dienst n.a.l. van een schil derij, gedemonstreerd in de dienst. In de R.K. Kerk werden telkens recreanten en kinderen in de dienst betrokken. Op de campings waren we iedere Zaterdagavond en iedere Zondagavond met een gezamenlijke samenkomst aan wezig met zo groot mogelijke mede werking van de teamleden zelf. Alle diensten bestonden uit een verwel koming, gebed, zang, meditatie, vraag stelling aan en betrokkenheid in dit samen-zijn ,,bij-Eén" der kinderen en gasten, de inzettingswoorden... en de nodiging wie samen met elkander het brood wilden delen, alsmede wijn. Een slotgebed... en daarna mogelijkheid tot gesprek bij de koffie. Het waren samen komsten om mensen te ontmoeten, waarbij sterk de nadruk werd gelegd... op de bijzonderheid van dit gebeuren als christenen uit alle streken en ver schillende landen OM DE KERK OP NIEUW GESTALTE TE GEVEN... ook in haar verlegenheid... dat wij alles nog niet tezamen konden doen (bijv. deelname aan het brood-breken... door mijzelf als vertegenwoordiger van de Prot. Kerken) maar met na-denken om het thuis in de eigen gemeente tot een Vraagt u me of dit werk anders is dan in Nederland, dan ben ik geneigd ontkennend te antwoorden. Want in wezen zijn de problemen dezelfde, voor al op ethisch gebied. En ook hier zijn repetities en rapportcijfers. Alleen, de aandacht is veel intenser. Immers, alles wat men op kan steken is welkom, gezien de grote dorst naar kennis. En ik krijg de indruk dat men er ook meer voor doet. Geen wonder, want zak je, dan is de schoolcarrière afgelopen. Anderen staan te dringen om een plaatsje op de scholen te bemach tigen. Voorts over het algemeen oude, sombere lokalen met ongemakkelijke, al even oude banken zonder één fleurige prent of plaat aan de wand. Om over de leerboeken maar te zwijgen. Die zijn meestal of sterk verouderd, of op te Europese leest geschoeid, zodat men alles afweet van het Reveil, maar niets van de zendingsactiviteiten in Afrika ondernomen. Een ander probleem is dat de leer lingen het met de tijd meestal niet zo nauw nemen. Tijd heeft hier immers nooit geteld. Gevolg derhalve dat je constant op dat aanbeeld moet hameren, wil je de schaapjes in het hok hebben als de les dient te beginnen. En heus, dat is echt geen onwil van ze. Voorts veel kleinere groepen, uiteen lopend van 2 via 5 tot 16 leerlingen en gesprek te doen zijn... opdat de kerk haar opdracht weer gaat zien in de samenleving. Kenmerkend daarbij was het bezoek door vele jongeren. Het was dus gewoon een „Evangelie-serende" bezigheid rondom WOORD en Teken in een recreantenwereld van 75% R.K., waaronder Belgen en Duitsers. Verder werden er vele activiteiten ontplooid door de teamleden in samen werking met de gasten... ook optochten, speurtochten van de twee campings samen,waarbij het Bressiaanse drum band, zoals altijd gratis, medewerking verleende. Breskens W. J. Musch alle aantallen die daar dan nog maar tussen liggen. Logisch natuurlijk, want het Pro testantisme is een zeer kleine minder heid. En daarmee samenhangend, de lessen altijd buiten het normale les rooster; d.w.z. of 's ochtends vroeg, zo om 7.15 of ver in de namiddag tegen 16.45, hetgeen de aandacht wel eens niet altijd ten goede komt. En wat doen we nu Ook dat verschilt niet zo erg veel van het Nederlandse gebruik. Ik zal u niet een exacte opsomming geven, maar zeer belangrijk is wel: Bijbelkennis, want als men al catechisatie gevolgd heeft en dan desondanks Noach één van de discipelen noemt, is er nog wel heel wat bij te schaven. Voorts kerkgeschiedenis, waarbij het ons steeds weer opvalt hoeveel over eenkomst er is tussen de situatie van de eerste eeuwen der Christenen en de jonge kerken hier. Onnodig te zeggen dat alles zoveel mogelijk in een Afri kaans kader geplaatst wordt. En, om maar niet meer te noemen, ethiek met alle vragen van dien, zoals b.v. „Chris tenen zijn in je werk", „de omgang tussen de jonge mensen", enz. Hierbij wordt naast de informatie vanzelfspre kend een grote tijd ingeruimd voor de discussie. Zodoende leer ik ook nog heel wat. Natuurlijk is dit nog lang niet alles. Ik sprak b.v. helemaal nog niet over Bijbelstudies. Maar wellicht geeft dit toch een beetje een beeld van wat we hier zo doen. P. H. van Gilst. Noot: Ds. P. H. van Gilst, sinds mei 1969 in Rwanda, geeft als geestelijk verzorger godsdienst onderwijs aan verschillende scholen in verscheidene plaatsen o.a. in Butare aan de Univer- sité en aan het Institut Pédagogique National. Verder is hij leider van het Protestants Centrum te Butare en ver zorgt hij enkele lessen aan de Theolo gische School, die begin september te Butare geopend is. De Raad van de Gereformeerde Kerk van Yerseke roept de kerken in de Classis Goes op tot het houden van een Classisvergadering op 12 november 1970, om 19.00 uur, in één der lokalen van de Westerkerk te Goes. Stukken voor het agendum dienen vóór 28 oktober a.s. te worden gezon den aan de scriba van de roepende kerk. Namens de kerkeraad, J. W. P. Cornelissen, scriba. Oude Boogaert 39, Yerseke. Beroepen te Doetinchem: J. Ytsma te Veenendaal; te Nieuwendijk (N.- B.): J. J. Tissink te Ridderkerk; te Aalsmeer: Drs. J. Vegh te Amsterdam- West; te Arnemuiden: Ds. Tj. Aus- ma te Lexmond. Aangenomen naar Rotterdam-Delfs- haven: R. Reitsma te Assen; naar Enschede (vac. D. J. Ras): G. Gommer te Buitenpost; naar Dordrecht: kand. Dr. A. Dekker te Rotterdam, die be dankte voor Appingedam, voor Eefde, voor Steenwijk en voor Voorburg. Beroepbaarstelling: Drs. R. Kranen borg te Utrecht, die inmiddels een beroep naar Gauw-Terzooi heeft aan genomen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1970 | | pagina 3