KERK VAN VLISSINGEN EREDIENST Sn en om de V UIT ONS GROTE KERKELIJKE GEZIN Voor het eervol verzorgen van begrafenissen P. S1NKE ZONDAG 27 SEPTEMBER Petruskerk: 9.30 uur v.m. Ds. K. Kramer te Nieuw- dorp (voorbcr. H. Avondmaal). 5.00 uur n.m. Ds. J. Hindriks, em. pred. te Rotterdam. Johanneskerk: 7.00 uur n.m. Vredesdienst. Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m. Ds. J. Hindriks (voorber. H. Avondmaal). 5.00 uur n.m. Ds. K. Kramer. Wordt uitgezonden naar Bethesda. Collecte: Voor de diaconie. OPMERKINGEN 1. Ds. Genuït heeft zijn vrije zondag, ter wijl ik met een groep jonge belijdende leden uit onze èn de hervormde ge meente op 't vormingscentrum „Hede- nesse" zit. Vandaar dat u predikanten van elders op de preekstoel ziet. Ge lukkig is Ds. Hindriks voor velen van u geen onbekende, zodat 't toch niet helemaal „vreemd" is deze zondag. 2. Zoals u reeds in 't vorig no. van de Zeeuwse Kerkbode is bekend gemaakt, is de avondmaalsviering zowel in de Petruskerk als in de Huishoudschool op zondag 4 oktober. Vandaar dat het deze zondag „voorbereiding" is in beide morgendiensten. 3. I.v.m. de Vredesdienst is de avond dienst van 7.00 uur verzet naar 5.00 uur. Dit zal geen bezwaar ontmoeten, daar in oktober de avonddienst in de Petrus kerk toch opgehouden zou zijn. 4. De Vredesdienst om 7.00 uur gaat uit van de Raad van Kerken en is voor bereid door jongeren. Deze dienst zal geleid worden door Ds. A. H. A. Bak ker (Doopsgez. predikante te Mid delburg), Ds. J. de Boer (Herv. pred. te Vrouwenpolder) en Ds. F. S. Kloos terman (Herv. pred. te Vlissingen). Gaarne wekt de Kerkeraad u op deze dienst bij te wonen. DE ZUIDERWIJK Zondag 6 september was het voor de fam. Ruis (Hobeinstraat) wel een heel blijde dag. Op deze dag was br. Ruis in de gelegenheid zijn geloof te belijden in 't midden van de gemeente. Na een aantal maanden „op de vaart" geweest te zijn was hij voor enkele weken weer thuis. Er was in de afgelopen maanden heel wat gebeurd. Op 4 mei was zijn zoon geboren: Alexander Christiaan en in verband daar mee was zijn vrouw erg ziek geworden. Dit alles van op een afstand mee te be leven veroorzaakt wel bijzondere spannin gen. Ook voor zr. Ruis is 't allemaal niet gemakkelijk geweest, maar gelukkig is ze weer hersteld. Wat het dan betekent samen als man en vrouw je kind ten doop te mogen houden, dat kun je alleen maar vermoeden... In dezelfde dienst werd ook gedoopt Elizabeth van der Graaf (Paul Krugerstraat 379). We hopen dat de kin deren voorspoedig mogen opgroeien en dat de ouders blijmoedig mogen leven uit de rijkdom van de verbondsbelofte voor zichzelf en voor hun kinderen. Geboorten zijn er deze keer - en dat na =t 2 maanden - ook weer te melden. Br. en zr. Wisse (Paul Krugerstraat) ontvin gen hun derde zoon Ronald Leon, terwijl t.h.v. br. en zr. Schout (Gravestraat) Ri- cardo Ferdinand werd geboren. Van harte geluk gewenst namens de gehele wijk en straks een blijde doopzondag. Donderdag 10 september was 't voor de fam. Lolkema (Rochussenstraat) een dag van blij herdenken. Onze koster en zijn vrouw waren toen 25 jaar getrouwd. Ik heb me laten vertellen - zelf was ik n.l. die dag niet in de gelegenheid te komen - dat velen uit de gemeente hun gelukwensen zijn wezen aanbieden. Dat mag voor u, br. en zr. Lolkema, toch wel ergens een teken zijn, dat de wijze waarop u uw werk onder ons verricht, grote waardering heeft. Bij een gelegenheid als deze mag dat ook wel eens uitdrukkelijk gezegd worden. En we spreken dan ook de wens uit, dat u samen nog vele jaren met dezelfde vreugde en accuratesse als u tot dusver in uw werk getoond hebt, uw koster (es) schap mag voortzetten. Zaterdag 12 september zijn verloofd Piet van Belle (B. Ewoutstraat) en Ria Wiele- maker uit O .Souburg. We hopen, dat ze zoveel trouw in elkaar mogen blijven vin den, dat 't t.z.t. tot trouwen kan komen. Overigens van harte gefeliciteerd en een fijne verlovingstijd. Tenslotte onze zieken. Als ik 't wel heb, dan worden op 't ogenblik in „Bethesda" verpleegd zr. de Jong (Singel) en zr. Rouw (C. Buskenstraat)Dat zijn er wel eens meer geweest. Graag wensen we hen sterk te en beterschap toe. Met een hartelijke groet aan u allen. H.Gr. EEN DONATIE VAN 10.000,— Zoals u vorige week hebt kunnen lezen, heeft de kerkeraad op advies van de Com missie van Beheer besloten het actie-comité Paauwenburg een bedrag van 10.000, te schenken. De beloofde toelichting op deze gift zult u hieronder aantreffen. Het bovengenoemde comité moet u niet verwarren met ons bloedeigen zeer na aan het hart liggende actie-comité „Geef Paau wenburg een hart", dat zo veel prachtig werk verzet om ons eigen kerkelijk centrum gestalte te geven. Het comité dat de gift is toegezegd, beijvert zich om het naast ons gebouw geplande algemeen centrum van de grond te krijgen, of liever gezegd vaste grond onder de voeten te geven. Dit algemeen centrum dat voor de gehele wijk beschikbaar zal worden gesteld, wordt voor 90% in de stichtingskosten gesub sidieerd door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Onlos makelijk aan deze subsidie is de eis ver bonden dat 10% uit de burgerij moet komen. Hiertoe worden naast de burgers ook gerekend: bedrijven, instellingen, ver enigingen, kerken, enz. Het gaat om een bedrag van 60.000,Het is misschien een beetje triest om het te zeggen, maar de praktijk elders heeft geleerd dat dit comité grote moeite zal hebben om het bij elkaar te krijgen, tenzij een paar flinke donors op de bres springen. Alvorens de zakelijke en morele over wegingen weer te geven, op grond waarvan de Commissie van Beheer heeft gemeend dit advies te moeten geven, laten wij eerst de historicus aan het woord om u, en voor al hun die later in onze gemeente zijn op genomen, een duidelijk inzicht in de advies vorming van onze Commissie van Beheer te geven. Per slot van rekening kunnen wij ons voorstellen dat het doorsnee-ge- meentelid zal zeggen: moet dit, nu wij zelf voor een geweldige opgaaf worden ge steld. Ruim 10 jaar geleden kwam de kerke raad tot de conclusie dat naast de restau ratie van de Petruskerk de kerk ook bij de bewoners van de Paauwenburgwijk moest worden gebracht. Er werd besloten priori teit te geven aan de restauratie, mits gelijk tijdig een fonds werd gevormd waaruit tenminste de grondaankoop voor de te bouwen kerk veilig werd gesteld. Dit fonds is er, terwijl wij reeds lang optie hadden verkregen op het u bekende stuk grond aan de Alex. Gogelweg. De kerkeraad be greep toen ook al dat alleen bouwen boven onze financiële draagkracht zou gaan. En daar de oecumene in die dagen ook terrein won, werd reeds vrij spoedig contact ge maakt met de Hervormde Kerk om samen te gaan bouwen, hetgeen een aanzienlijke besparing zou hebben gegeven. Het is u echter bekend dat onze Hervormde broe ders zuiver op financiële gronden uit de boot zijn gestapt, zodat wederom naar een plan gezocht moest worden met het doel kosten te besparen. Daar de behoefte aan een algemeen centrum bij voltooiing van de wijk steeds groter werd, werd bijna logischerwijs het huidige plan gelanceerd, dat allerwege waardering ondervond. De kostenbesparende factoren laten zich ge makkelijk raden. Wij behoeven slechts een kerk te bouwen met weinig nevengebou wen, daar onze kerk als deelnemer in de stichting, waaronder het algemeen centrum komt te ressorteren, rechten krijgt op het mede-gebruik van de ruimte in het alge meen centrum. Om de kostenbesparing ge heel uit te buiten, was het wel nood zakelijk dat beide objecten in handen kwam van één architect en één aannemer. Zake lijk gezien heeft onze kerk het grootste belang erbij dat het algemeen centrum on geveer gelijktijdig met onze bouw wordt gerealiseerd. Lukt dit niet, dan krijgen wij slechts de beschikking over een vleugellam kerkgebouw, terwijl het ons een veelvoud van 10.000,— zou gaan kosten om ons eigen centrum twee vleugels te geven. Van de zijde der Stichting Steun Kerk gebouw is ons op dit gevaar gewezen bij de besprekingen, en werd ervan uitgegaan dat onze te sluiten lening hoger zou moeten komen te liggen teneinde ook financieel deel te nemen in de stichting ten behoeve van het algemeen centrum. Deze handelwijze is dus mede bepalend geweest ten aanzien van de grootte der dotatie van S.S.K. Naast deze zakelijke argumentering, die een rol heeft gespeeld in het gegeven advies van de Commissie van Beheer, is ook één grote morele over weging van doorslaggevende betekenis ge weest. De taak van de kerk reikt verder dan het eigen kerkelijk terrein. Het is een uitstekende gedachte de wereld ons gezicht op deze wijze te presenteren. Wij mogen niet-kerkelijk Vlissingen helpen onder dak te brengen. Het wordt een goed dak, lijkt ons. Het is zeker dat wij ook hierin ge zegend zullen worden. Na het vastgestelde advies van de Com missie van Beheer dat unaniem tot stand kwam, bleek dat ook onze Hervormde broeders een gift van gelijke grootte heb ben toegezegd. De kerkeraad nam ons advies zonder tegenstemmers over. Wij vertrouwen dat ook onze gemeente zich erin zal verheugen dat wij dit alles mogen doen. C. van B. OPPASCENTRALE (uitgaande van de Stuurgroep) Aan alle ouders en jongelui, die voor het bovenstaande belangstelling hebben. Hier is dan de nadere bekendmaking van de oppascentrale, die nu officieel van start is gegaan. Inmiddels hebben verscheidene jongeren zich hiervoor aangemeld; dit zijn in eerste instantie: Corrie Aarnoutse, Tineke Hoogesteger, Tini Joziasse, Els Vreeke, Els Blaakman, Magda Tevel, Finus de Ridder, Kees Francke, Lein Geschiere, Adrie Wille- boordse, Marian Blokland en Ans v. d. Heide. Onze contactpersoon is Mevr. Wisse, Tobagolaan 15. Zij zal de aanvragen van iedere ouder noteren en er verder voor zorgen dat iedere oppasser aan de beurt komt. Zoals men zich misschien herinnert, wordt er op 'fifty-fifty-basis' gewerkt. De verschuldigde vergoeding van de ouders aan de oppasser is echter heel redelijk. Verder waren onze besluiten, dat het ge deelte dat afgehouden wordt, voor een bepaald doel bestemd wordt. We zouden voor de aankleding van de toekomstige jeugdkelder in Paauwenburg willen sparen. Deze ruimte zal nu ook niet meer zo lang op zich laten wachten. Het overige gedeel te van de opbrengst (=t= 50%) is voor de oppasser zelf. Heb je als jongere interesse voor deze gemakkelijke manier van bijverdienen en/of wil je graag de ouders helpen die aan huis gebonden zijn Geef dan maat je naam, adres (en tel. nr.) op aan onze contact persoon, Mevr. Wisse, Tobagolaan 15, Tel. 3370 in Vlissingen. Zij zal graag je wensen horen wat betreft de beschikbare avonden enz. Je kunt eventueel nadere inlichtingen vragen bij de secr. van de Stuurgroep: Mar ja Blankenstein, v. Hallstraat 53. Ouders, wanneer u 'oppas' nodig hebt, dan kunt ook u zich in verbinding stellen met bovengenoemde Mevr. Wisse. En tot slot... verwachten we vele aan vragen na deze oproep. Tot schrijfs, De Stuurgroep. JEUGDWERK 1970-1971 Beste meisjes en jongens Nu ook voor het clubwerk de ,tijd van aanvang weer bijna aangebroken is, willen we graag even jullie aandacht ervoor vragen. De leidsters en leiders staan klaar om met nieuwe energie zich aan het clubwerk te geven. Maar zij kunnen dat niet alleen. Ook jullie medewerking is daarvoor nodig en daarom vragen we jullie je op te geven als lid van één der clubs. Maar ook om je er voor in te zetten, zodat je er samen met de leiding iets fijns van zult maken en het wekelijkse clubuurtje een fijne en goede ontspanning voor je wordt. Is dat afgesproken Ja, fijn, dan rekenen we op jullie Als inleiding op het seizoen wordt voor de leeftijd 8 t.m. 12 jaar een wandel- en spelmiddag, met daarna een film, gehouden op zaterdag 26 september a.s. Hierover hebben jullie thuis nog nader bericht gehad, waarbij je tevens over de vergadertijden van de verschillende clubs zijn geïnformeerd. Iedereen is welkom, dus jij ook De oudercommissie. N.C.V.B. De afdeling Vlissingen van de Neder landse Christen Vrouwenbond hoopt op dinsdag 29 september a.s. haar maandelijk se vergadering te houden in het Geref. Jeugdgebouw aan de Dr. Ottestraat. Aan vang 20.00 uur. Deze avond staat onder leiding van de presidente, Mevr. L. Kroon-Telleman. Mevr. G. M. C. Lanschot-Prins uit Vught zal voor ons een lezing houden, toe gelicht met dia's, over „Madame de Pom padour". De secretaresse: J. v. Gorp-v. d. Velde. CATECHISATIES Op dinsdag 29 en woensdag 30 septem ber a.s. beginnen de catechisaties weer. Ds. Groeneveld catechiseert in de boven zaal van het Jeugdgebouw bij de Petrus kerk (Paul Krugerstraat). Hij geeft de volgende catechisaties: dinsdag: 5.00 uur n.m. 13-14-jarigen. 7.00 uur n.m. 13-14-jarigen. 7.45 uur n.m. 15-17-jarigen. 8.30 uur n.m. 18 jaar en ouder. woensdag: 7.15 uur n.m. 15-17-jarigen. 8.00 uur n.m. Belijdeniscat. vrijdag: 7.30 uur Gemengde groep (voor allen, die in de week onmogelijk kunnen). Ds. Genuït catechiseert in een beneden zaal van 't Jeugdgebouw en heeft 't vol gende rooster: dinsdag: 6.30 uur n.m. 16-17-jarigen. 7.15 uur n.m. Belijdeniscat. (begint 6 oktober a.s.). 8.30 uur n.m. Gespreksgroep (begint 6 oktober a.s.). woensdag: 5.00 uur n.m. 13-jarigen. 7.00 uur n.m. 14-jarigen. 7.45 uur n.m. 15-jarigen. 8.30 uur n.m. 18 jaar en ouder. Scriba: G. v. d. Boogaard, Colijnstraat 5, Vlissingen, Telefoon 01184-3856 Kasteelstraat 82 - Vlissingen Tel. 01184-2760 Op vrijdag 2 oktober 1970 hopen wij met onze lieve ouders W. van Leeuwen A. M. van Leeuwen-van Dijk hun 40-jarig huwelijk feestelijk te herdenken. Hun dankbare Kinderen en kleinkinderen. Pres. Rooseveltlaan 120, Vlissingen. Gelegenheid tot feliciteren van 5-6 uur n.m. in het Strand- hotel" tc Vlissingen. COLLECTEN EN GIFTEN 2-8-'70: Collecte voor de kerk: Petruskerk 935,08 Paauwenburg 235,90 ƒ1170,98 1-cents collecte voor de jeugd: Petruskerk 160,90 Paauwenburg 31,75 192,65 9-8-'70: Collecte voor de Diaconie: Petruskerk 890,32 Paauwenburg ƒ209,16 1099,48 Collecte voor het orgelfonds: Petruskerk 343,50 Paauwenburg 84,90 428,40 16-8-70: Collecte voor de kerk: Petruskerk ƒ862,85 Paauwenburg 310,51 ƒ1173,36 1-cents collecte voor de jeugd: Petruskerk 155,09 Paauwenburg 43,10 198,19 Opbrengst busjes kerktelefoon over 2e kwartaal 1970 304,45 70: Giften van enkele kinderen voor Paauwenburg via Ds. Genuït 6,45 Giften voor Paauwenburg van br. en zr. N.N25, Idem van zr. N.N5, Gift van zr. N.N. voor de zending 5, 70: Collecte voor de Diaconie: Petruskerk ƒ741,46 Paauwenburg 195,68 937,14 Collecte voor de zending: Petruskerk 1002,12 Paauwenburg 372,45 ƒ1374,57 28-8-'70: Huwelijkscollecte 103,35 30-8-'70: Collecte voor de kerk: Petruskerk 770,75 Paauwenburg 225,91 996,66 1-cents collecte voor de jeugd: Petruskerk 49,49 Paauwenburg 40,88 90,37 18-8- 23-8- vervolg van pag. 2 „mijn" op rust, namelijk op het verbond dat God met Zijn volk heeft opgericht, zeggende: „Ik ben de Here uw God" -, dan komt er in ons verlangen ook het vertrouwen, en in onze onrust ook de rust en maken we de tegenstelling tussen óns leven en dat van de onbe kommerde dieren, tot een argument: gaan wij niet vele mussen en zwaluwen te boven Zou God dan voor óns leven géén thuis hebben De ranke zwaluwen rond de daken en tinnen van de tempel en de tsjilpende mussen in de voorhoven te Jeruzalem wijzen ons op de goede hand van de zorgende God. De vloek, die over heel de schepping uitgesproken is, heeft Hij getemperd. In Zijn toorn bleef God Zich ont fermen. Alles spreekt van genade. En wanneer er in ons hart een heim wee is naar de volkomen verlossing als een honger naar gerechtigheid, dan is dat heimwee gewekt door de Heilige Geest en zullen we zeker verzadigd worden: er blijft een rust over voor het volk van God. De dichter van Psalm 84 denkt aan de veilige nesten der vogels en aan zijn eigen onrust. Hij is ver van huis, in den vreemde, verdreven van Jeruzalem, waar Gods nabijheid zo heerlijk werd genoten. Maar toch -, ook in het verafgelegen land vindt hij in hope de rust van het geloof als hij roept: „Mijn Koning en mijn God". Dakloos en weerloos zwervende over de vlakte, vindt z'n geloof een thuis: „Mijn Koning en mijn God". Daarmee worden de Oud-Testamen- tische grenzen doorbroken. In Jeruzalem stond Gods huis, in tast bare, uiterlijke, zij het in symbolische werkelijkheid. Maar Gods nabijheid was toch ook toen aan dat stenen gebouw niet ge bonden. Overal waar wij ons buigen onder Gods gezag, erkennende Zijn recht en zoekende Zijn liefde, onze armoede te genover Zijn rijkdom, onze verootmoe diging tegenover Zijn barmhartigheid, daar overal is God, is Gods huis. Daar overal staan Gods altaren. Want daar overal is Jezus Christus, de Middelaar. Ook in Jeruzalem ging het tenslotte niet om Gods huis, maar om God zelf Niet om het altaar, maar om de ver zoening. De dichter van psalm 84 is aan het einde van zijn lied nog precies even ver van Jeruzalem verwijderd als aan het begin, en toch heeft hij de voorhoven van zijn God gevonden en juicht deze „vreemdeling in de verstrooiing" aan het slot: „Here der heerscharen, wel zalig is de mens, die op U vertrouwt Als u rust zoekt en vrede voor uw ziel, roept dan de Here aan. In het verst gelegen land, in de groot ste nood, in smart of rouw, roept de Here aan. Roept Zijn Naam aan, Zijn verbonds- naam: „Here", en zegt: „Mijn Here en mijn God". Als u een woning zoekt, een geestelijk thuis, om met uw onsterfelijke ziel veilig en geborgen te zijn, een huis, een ver berging, een nest, een hol, zoals de mussen en de zwaluwen en de vossen dat allemaal hebben, roep dan de Naam des Heren aan en pleit maar gerust op al Zijn goede zorgen in Zijn algemene genade. Hij is de Here, die u van dag tot dag uw spijze geeft en drank en kleding. Hij is de Here, die u in de gemeen schap der kerk heeft opgenomen en ons daar van week tot week het Woord geeft over Jezus Christus en Zijn ge nade. Hij omringt ons met alle lichamelijke en geestelijke zegeningen in Christus en staat rondom ons heen met Zijn trouw als een huis, als een nest waar de vogels hun jongen in neerleggen. Zo nestelen we ons met onze kinderen in de beschutting van de genademidde len, waarvan we weten: daar is God; daar werkt Zijn Geest; daarin is Jezus Christus, de Heiland. Aanziet de vogelen des hemels, dat ze niet zaaien noch maaien, noch ver zamelen in schuren, maar uw hemelse Vader voedt ze. Gaat gij ze niet zeer ver te boven We gaan ze te boven in behoeften, in geestelijke onrust en noden der ziel, maar we gaan ze óók te boven als voor werpen- van Gods genade en liefde. Daarom pleiten we op de God van mussen en zwaluwen, in stil vertrouwen dat Hij ook voor ons een woning wil maken, ja, dat Hij zelf ons tot een woning wil wezen. A.D. V.U. Mogen we alle leden van de V.U. in Zeeland ook langs deze weg hartelijk uitnodigen tot de vergadering die don derdag 1 oktober a.s. zal worden ge houden 's avonds om 7.30 uur in de Brasserie, Lange Delft 10 te Middel burg. Hier zal ter voorbereiding op de in februari '71 in Utrecht te houden lan delijke vergadering ruim gelegenheid worden gehouden samen te spreken met name over de herstructurering van het bestuur en over de grondslag van de universiteit. We hopen dat velen van u zullen komen. Van de zijde van de universiteit hoopt Dr. K. van Nes aan wezig te zijn. Namens het Prov. Comité Zeeland, Ds. J. C. Streefkerk, voorzitter; L. Bosselaar, secretaris. THOLEN Tot scriba van de gereformeerde kerk van Tholen is benoemd: A. Bolhuis, Kon. Julianastraat 10, Tholen, Telefoon 01660-863. VOORLOPIG BERICHT Op donderdag 15 oktober 1970 zal een buitengewone classis-vergadering gehouden worden om 14.00 uur in de Getuigeniskerk te Middelburg, in verband met het examen van kand. J. P. Dondorp, beroepen predi kant te Grijpskerke. Uitnodigingen en agendum zal aan de kerkeraden worden toegezonden. Ds. P. van Til, sub-scriba.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1970 | | pagina 3