KERK VAN VLISSINGEN m m lijn r EREDIENST der geslachten Youth for Christ presenteert weer een tienerteam Vi en om de m m v UIT ONS GROTE KERKELIJKE GEZIN Voor het eervol verzorgen van begrafenissen P. SJNIOE Geref. traktaatgenootschap „Pilippus' VRIJDAG 11 SEPTEMBER Petruskerk: 2.45 uur n.m. Ds. J. W. Genuït (huw. bev. van 't bruidspaar Leenhouts-de Klerk). ZONDAG 13 SEPTEMBER Petruskerk: 9.30 uur v.m. Ds. L. Hartholt te Oost- kapelle. 7.00 uur n.m. Ds. J. W. Genuït. Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m. Ds. J. W. Genuït. 5.00 uur n.m. Ds. L. Hartholt. Wordt uitgezonden naar Bethesda. Collecte: Diaconie. DE ZUIDERWIJK Nu ik mij vandaag (2 sept.) zet tot het schrijven van deze wijkbrief, doorlopen mijn gedachten de afgelopen 14 dagen. Daarin heb ik als predikant weer zo 't een en ander meegemaakt, maar toch eigenlijk weinig wat voor een wijkbrief geschikt is. Er zijn nu eenmaal dingen, waar je als predikant het liefste stilzwijgen over be waard, m.n. de geestelijke nood, die soms zo schrijnend fel op je kan afkomen. Dat je je daar niet van kunt afmaken en dat zoiets veel tijd vraagt maakt dat andere bezoeken, die toch eigenlijk ook wel af gelegd moesten worden, niet kunnen wor den gedaan. Gelukkig maken we ook blijde dingen mee. Zo mocht ik zaterdag 29 augustus br. Koetje (Gallandatstraat) gelukwensen met zijn 75ste verjaardag. Het is mijn gewoonte niet om verjaardagen te vermelden, maar af en toe mag je wel een uitzondering ver melden. Br. Koetje, die ik enkele keren bezocht en dan altijd alleen ontmoette, zat nu als een patriarch temidden van zijn tal rijk nageslacht. Ik geloof, dat het er zo'n 45 waren. Daarom had hij ze maar rondom zich verzameld in 't Strandhotel. Het was een blijmakend iets even temidden van deze grote kring te mogen verkeren, en zo af en toe te kijken naar een dankbare (groot-)vader. Daar 't nu weer stil om u heen geworden is, br. Koetje, wensen we u Gods nabijheid en zegen toe op uw verdere levensweg. De 1ste september was de trouwdag van Pim Kraan (Julianalaan) en Liesbeth Suurmond. Wat bijna nooit gebeurd, zij waren ruimschoots op tijd voor de trouw- dienst. Eigenlijk voorbeeldig voor toekom stige bruidsparen, want in 't verleden is 't nogal eens gebeurd, dat zij op zich heten wachten. Dat „neem" je natuurlijk wel als dominee, ouderlingen en organist, met een blijmoedig gezicht, maar zo valt 't toch wel gemakkelijker die te trekken. Het is een opmerkelijk feit, dat bruidsparen meer malen een tekst kiezen (dat mogen ze bij mijwaarin de liefde als opdracht centraal staat. Zo ook dit bruidspaar weer. Nu moet ik zeggen, dat ik dit bemoedigend vind. Waar de liefde niet als iets vanzelf sprekends wordt gezien, daar mag je ver wachten, dat er ook iets van waar ge maakt wordt. En - wanneer je op je trouw dag in de kerk komt - door wie anders dan door God Zelf We wensen ook dit bruidspaar van harte geluk, en daar ze in Terneuzen gaan wonen, geven we hun graag een hartelijke afscheidsgroet mee. Zieken zijn er ook deze keer te melden. We noemen niet de namen van allen, om dat sommigen dit liever niet zien. Ik kan me dit voorstellen en neem 't hun dan ook helemaal niet kwalijk. Het is n.l. niet de bedoeling van deze rubriek om u in een bepaalde verlegenheid te brengen. We willen alleen maar 't meeleven met elkaar in blijde èn moeilijke dagen stimuleren. In „Bethesda" liggen momenteel ter verpleging opgenomen: zr. Rouw (C. Buskenstraat) voor de tweede keer in korte tijd; zr. de Jong (Singel), die als oud-verpleegster het verplegingswerk dus nu eens van de andere kant bekijkt en Anke Lous (Rozengracht). J Zr. Huser-Laernous (P. Krugerstraat)die enige tijd in „Bethesda" heeft gelegen, moest in „ter Poorte" worden opgenomen. Bij alle dankbaarheid, dat er daar een plaatsje voor haar was, is 't voor br. Huser moeilijk geweest haar daarheen te moeten brengen. Hoewel 't niet in strikte zin wijknieuws is, vermelden we toch even de gezins- en jongerendienst, die zondag 30 augustus in de St. Jacobskerk gehouden is. Vele kin deren, die onze chr. lagere scholen be volken waren daar met hun ouders aan wezig. Ik denk, dat er zo'n duizend zit plaatsen bezet waren. De kinderen hadden op school meerdere onbekende liederen in gestudeerd, zodat ze ons als ouderen mee konden nemen. Er worden ook vandaag nog prachtige liederen gemaakt en op me lodie gezet, dat merk je dan. Al met al was deze gezins- en jongerendienst „ge slaagd" en wellicht kunnen we het deze winter nog eens herhalen, zij 't met een ander karakter. Zeker zullen we het weer moeten doen aan 't begin van het volgend schooljaar. Met een hartelijke groet uit de pastorie „Sela". H.Gr. GESPREK HERVORMDE EN GEREFORMEERDE KERKERADEN Deze is op donderdag 20 augustus j.l. in 't Anker gehouden. Op deze avond heeft Ds. J. C. v. d. Berg gesproken over „Wat beweegt ons als Vrijzinnigen". Het zou te ver voeren, wanneer het naar voren gebrachte zodanig wordt weergegeven, dat Ds. v. d. Berg volledig recht wordt ge daan. Daaruit mag u opmaken, dat er vooralsnog verschillende belangrijke vragen gebleven zijn, waarover op kerkeraads- niveau verder gesproken zal moeten wor den. De moderamina van beide kerkeraden zullen zich over het verder te voeren be leid nader beraden op dinsdag 8 september, 's avonds om 8 uur. Het zal niet teveel gevraagd zijn, wanneer wij een beroep doen op uw voorbede. H.Gr. „GEEF PAAUWENBURG EEN HART" Nu u zondag 30 augustus tijdens de kerk diensten op de hoogte gesteld bent van de vorstelijke gift, die S.S.K. onze gemeente heeft toegedacht, zult u ongetwijfeld nieuwsgierig zijn naar de dag dat de aan besteding kan plaats vinden en de bouw kan beginnen. Als ik 't wel heb, dan is de aanbesteding bepaald op vrijdag 25 september t.h.v. de heer Tuinhof. Het zal „een aanbesteding op uitnodiging zijn", zoals dat geloof ik in vaktermen heet, d.w.b. dat er een 4-tal aannemers uitgenodigd wordt om in te schrijven. In onderling overleg met de C. v. B. en onze architect leek de kerlce- raad dit 't beste toe. Waar dit mogelijk en/of wenselijk is zullen ook broeders uit de gemeente bij 't uit te voeren project van ,,'t Hart van Paauwenburg" betrok ken worden. We moeten u nog even onkundig laten van de totaalsom, waarop ,,'t hart" door de- architect is begroot, maar uit 't feit, dat deze zodanig is, dat de kerkeraad gemeend heeft hierover niet meer 't oordeel van de gemeente te vragen, mag u opmaken, dat deze is meegevallen. Als de aanbesteding nu ook nog meevalt, dan kunnen we zonder een aparte gemeen tevergadering bijeen te hoeven roepen, de gunning verlenen. U wordt natuurlijk zo dra een en ander bekend is volledig op de hoogte gesteld. H.Gr. ONTVANGEN van N.N. voor Zendingszondag 23 augus tus ƒ20. De Zendingscommissie. GESPREKSGROEP uitgaande van de Geref. Mannen- vereniging. Donderdag 17 september hopen we voor de eerste keer in dit seizoen weer bij elkaar te komen 's avonds om 8 uur in een zaal achter de Petruskerk. We beginnen met een beschouwing over het boek Jona. Verder vermeldt het werkschema onder werpen als: menswaardig sterven, hoe spreek je over God met de buitenkerkelijke mens kerk in perspectief, gerechtigheid en rechtvaardigheid, de massamedia en gezagsverhoudingen, de brieven van Pau- lus, het moderne communisme, enz. Ook hopen we enige malen een spreker te kun nen aantrekken. De deelname aan deze gespreksgroepen staat vrij. We vinden het natuurlijk wel prettig als u lid wil worden van de vereniging, omdat de organisatie van de avonden nu eenmaal niet zonder zo iets kan. Maar we willen toch nadruk kelijk wijzen op het open karakter van de avonden en het bevorderen van de menings vorming. DE BESTUREN VAN VERENIGIN GEN, STICHTINGEN ENZ. In verband met de samenstelling van het nieuwe jaarboekje van onze gemeente voor 1971, verzoeken we u alle wijzigingen in samenstelling bestuur etc., die moeten wor den aangebracht voor 1971, daarvan schrif telijk of telefonisch opgave te doen aan C. Vader', v. Hoorn v. Burghstraat 31, Tel. 6043, in de periode van 12-30 sept. a.s. Na die datum zien we ons genoodzaakt de gegevens van 't vorige jaarboekje te plaatsen. Namens de commissie, C. Vader. NEDERLANDSE CHRISTELIJKE REIS-VERENIGING Op vrijdag 9 oktober a.s. brengt de Filmdienst van de Nederlandse Christelijke Reis-Vereniging een kleurenfilmprogram ma, dat inhaakt op de winterreizen en het Reisplan 1971. Vertoond worden: Gezicht op Europa; Winter in Italië; De Costa Brava; Casimier's avontuur (in het Berner Oberland). Deze avond wordt gehouden in de zaal van het Leger des Heils, Stavermanstraat 39. Toegangsprijs 1.50 per persoon. Aan vang 20.00 uur. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal. Scriba: G. v. d. Boogaard, Coiijnstraat 5, Vlissingen, Telefoon 01184-3856 Kasteelstraat 82 - Vlissingen Tel. 01184-2760 ebed van een kiener 'k Kan niet meer leven, Heer, zonder Uw kracht, 'k Had zelf een plan voor mijn leven bedacht. Zonder Uw hulp, want ik kon het best aan op eigen benen te gaan en te staan. Soms had ik angst, als ik zag om mij heen Sex en verslaving en harten van steen, 'k Wist toen nog niet dat de kracht van Uw bloed Redt en bevrijdt en opnieuw leven doet. 'k Wilde graag „in" zijn en gaf mij geheel over aan drugs, ik nam aan alles deel. 't Schonk mij geen vrede, slechts tijd'lijk genot, Want wat ik deed was een gruwel voor God. 't Kwam door Uw Geest> Heer, Die was mij te sterk, U sprak tot mij door een lied van Uw kerk, En U verbrak, Heer, mijn oude bestaan, U ving in mij, Heer, een nieuw leven aan. Voordat ik uit deze roes werd gewekt, had U Uw hand al naar mij uitgestrekt. 'k Wil U nu danken, Heer, hoor mijn gebed, dat U mij hef hebt en mij hebt gered. HET ZOEKLICHT In september en oktober trekken weer vijf jonge Amerikanen zingend en spelend door ons land. Ze zijn als winnaars tevoorschijn gekomen uit talentenjachten in verschillende staten van Amerika. En nu maken ze een toer- nee door Nederland en West Afrika op uitnodiging van Youth for Christ, een wereldwijde, interkerkelijke jeugd beweging, die tot doel heeft door mid del van jonge mensen de boodschap van de Bijbel over te brengen aan jonge mensen. Vandaar dat ze in hun muzikale teams (elk jaar trekken er verschillende de wereld rond) uitsluitend jongens en meisjes opnemen die niet alleen fan- tasties goed kunnen zingen en spelen, maar die ook een levend geloof hebben, wat ze dolgraag willen doorgeven aan leeftijdgenoten. Ze doen dat met eigen tijdse muziek en zang, maar ook door persoonlijk kon takt in scholen, kerk diensten, koffiebars, gevangenissen, theaters enzovoort. Hoewel ze lid zijn van verschillende kerken hebben ze één doel: Christus dienen. Zeven weken lang is het team overal in Nederland te zien en te horen. Ze treden vaak 3 of 4 keer per dag op. Onder deskundige leiding hebben ze een repertoire opgebouwd van een groot aantal liederen: gospel- en folksongs, negro-spirituals, popsongs en echte kerkliederen (hymns). Het zijn ook niet de eersten de besten: allemaal hebben ze al gemusiceerd in een orkest, koor of groep. Voor deze toernee hebben ze hun studie enkele maanden onder broken. Ze verdienen er geen cent mee. Ook hun begeleiders niet, de mede werkers van. Youth for Christ-Neder- land, die voor introduktie en vertaling zorgen. Van vele kanten is er belangstelling getoond voor deze aktie. In het hele land zijn werkgroepen druk bezig met de voorbereidingen en nog steeds komen de aanvragen binnen voor een optreden van het team. De Nederlandse staf van Youth for Christ is erg gelukkig met deze groep, waardoor het mogelijk is om vele duizenden moderne jongeren te kon- fronteren met de werkelijkheid van de Bijbelse boodschap in onze tijd. Ook op Walcheren staan een aantal aktiviteiten met het team op stapel. Schoolprogramma's, kerkdiensten, praatavonden en een jeugdweekend op 19 en 20 september in de Vlissingse jeugdherberg. Het hoofdkantoor van Youth for Christ is gevestigd in Utrecht, Weerdsingel O.Z. 31, tel. 030-17248. Maak voor uw evangelisatiewerk ge bruik van (nieuwe) uitgaven van boven genoemd genootschap Tussen diefstal en dienst. - Drs. A. Broek. Zomaar wat gedachten over het mens zijn in de wereld van de machine. Als er geen bezoek is. Ds. E. I. F. Nawijn. Voor ziekenhuiswerk, diakonale arbeid enz. Kernvragen. Verschillende schrijvers over ver schillende onderwerpen; voor men sen met een goed ontwikkelings niveau, die vrijwel geen kennis van de bijbel hebben. Liederenboek. voor jeugdwerk, kindernevendien- sten, clubs en scholen enz. Zaadkorrels 1971. alleen voor evangelisatiedoeleinden tegen sterk verlaagde prijs. F Hippus-scheurkalender 1971. Speciale nieuwe vorm met mogelijk heden voor de jeugd. Levenswoorden. Voor bejaarden, zieken, aan-huis gebondenen enz. Kaarten en folders. Uitdeelmateriaal voor zondags scholen en in ziekenhuizen enz. Bijbelcursus. Voor eigen studie en bijbelkringen, verenigingen, catechisaties enz. Nadere informaties bij het bureau „Filippus" te Hattem, Novalieweg 2. 56) door ]an Lourense Johan en ik weten nog niet, wat we doen zullen. Natuurlijk kunnen we het huwelijk tegengaan door geen toestemming te geven, maar dat doen we niet. We willen Lieven vasthouden. Het huwelijk zou, zonder onze toestemming, toch doorgaan. Want ze kunnen de kantonrechter in de arm nemen. Ja, toestemming geven we wel. Dat kan ook schriftelijk gebeuren. We weten nog niet, of we naar Rotterdam zullen gaan, als het zover is. We zijn bang, dat we ons er niet thuis zullen voelen. Maar aan de andere kant willen we Lieven ook niet teleurstellen. Hij heeft trouwens gezegd, dat hij de broers en zusters ook zal uitnodigen. Dus jullie komen ook voor het probleem te staan. Zeg, herinner je je nog, het is nu al ruim een jaar geleden, geloof ik, dat er in een nacht op Zierikzee een bom gevallen is en een jonge vrouw werd gedood De jonge man bleef met drie kin deren achter. Hij heeft toen een paar maanden later Pleun, ik mag het nu wel vertellen van haar, ten huwelijk gevraagd. Zij zouden dan vijf of zes maanden later trouwen. Pleun wist niet, wat zij doen moest. Zij had medelijden met die man, maar kon niet ja en niet neen zeggen. Zij vroeg mij toen om raad. Ik heb haar gezegd, dat zij nooit uit medelijden moest trouwen. Later schreef zij mij, dat zij haar enige, echte vriendin, de naam weet ik echt niet meer, zij was getrouwd met een bankdirecteur of zoiets, ook nog in het geheim had ingewijd en die had ongeveer hetzelfde advies gegeven. Die jonge weduwnaar heeft toen een huishoudster genomen en binnen zes weken was hij met haar getrouwd. Ik zeg er geen kwaad van, hoor; de man verkeerde in grote moeilijkheden met zijn drie kleine kinderen. Heel kort na dat advies is die vriendin nog vrij plotseling gestorven. Zij had kanker. En nu kreeg ik vanmorgen een brief van Pleun, dat die weduw naar, die zij natuurlijk al jaren kent, haar ten huwelijk heeft gevraagd. Zij heeft ja gezegd. Misschien heb je ook een brief van haar ontvangen. Anders komt die nog wel. Ik ben erg blij voor haar. Nu zijn dan straks alle vijf kinderen van vader Lieven Rochus en moeder Janna getrouwd. Ik zie, dat ik veel geschreven heb. Afijn, nu weet je weer het een en ander. En nu willen we van harte hopen, dat er spoedig een eind aan de oorlog komt. Er was dezer dagen een vrouw in de winkel en die zei: „Als de toestand blijft, zoals die nu is, dan kan de oorlog nog wel jaren duren". Net kwam er een mijnheer binnen, die dat hoorde. Hij zei: „Neen, juffrouw, de oorlog kan geen jaren meer duren, want Duitsland wordt door de blok kade, waar wij ook zoveel last van hebben, uit gehongerd. Dat houdt men er niet vol. Let op, het loopt daar mis. En als het met het thuisfront mis gaat, dan zakt het front in Frankrijk in elkaar, wat ik je smoes". Ik weet niet, of die mijnheer gelijk krijgt. Maar ik weet wel, wat Kees heeft verteld. Toen hij voor het eerst aan de Belgische grens kwam, waren daar betrekkelijk jonge Duitsers, van een jaar of dertig, vijf en dertig. Die vertrokken. „Naar het front", zeiden zij. Toen kwamen er jongeren, die ook al spoedig vertrokken. Naar het front, volgens hun zeggen. Aan de grens bij Aardenburg heeft hij jongens van zestien, zeventien jaar gezien. Ook naar het front vertrokken. En nu lopen er soldaten, niet al te best gekleed, van wel zestig jaar. Ze zijn, volgens Kees, zo onverschillig als wat. De hele zaak kan hen niet schelen. De oorlog is toch ver loren, zeggen ze ronduit. Ik vind, dat alles er op wijst, dat de toestand voor de Duitsers niet best is. Maar nu hou ik op. Johan vraagt net, of ik een boek aan het schrijven ben Van hem en mij de hartelijke groeten, Gode bevolen en tot ziens, bij leven en welzijn. Je Adri. HOOFDSTUK 10. De meest wonderlijke geruchten lopen er van Roodeschool tot Aardenburg en van Den Helder tot Maastricht. Het is dan een koude, mistige novembermorgen van 1918. Wat is er nu van al die geruchten waar Er is iets aan de hand. Maar wat Geleidelijk wordt alles duidelijk. In Duitsland is revolutie uitgebroken. Er zijn arbeiders- en solda- tenraden gekomen. De generaals hebben de keizer geadviseerd, afstand te doen van de regering. Een wapenstilstand is gesloten. De keizer is per trein ten zuiden van Maastricht, bij Eysden, over de grens gekomen, waar hij blijven moest totdat men „Den Haag" had gevraagd, wat er met hem ge beuren moest. Hem werd het kasteel Doorn tot verblijfplaats aangewezen. Ook de kroonprins is in het land. Het eiland Wieringen wordt zijn vrij willig verbanningsoord. De schier eindeloze oorlog is afgelopen. Om te juichen Maar er wordt gejuicht. De socialisten gaan zich roeren. In de Harskamp zijn al soldaten- relletjes geweest, maar die zijn nog niets bij de dreiging van de socialisten, die in Rotterdam een grote vergadering hebben belegd, 't Is dan zater dag 12 november. Het gelukt Johan de andere dag van een buur man, die liberaal is en de „Nieuwe Rotterdamse Courant" leest, het zondagochtendblad in handen te krijgen, waarin een uitvoerig verslag van die vergadering staat. Nu, het is er heet toegegaan. Er was een vol ledige revolutionaire stemming. Troelstra en Suze Groeneweg, om slechts een paar namen te noemen, hebben de massa - de enorme zaal was propvol - opgehitst tot kookhitte. In Duitsland revolutieDacht men soms, dat die in Zevenaar zou ophouden Ja zeker Het is nu de tijd, dat ook in ons land het proletariaat de macht grijpt. Ook hier moeten arbeiders- en sol- datenraden komen. En een republiek. En algemeen kiesrecht. Dinsdag is er vergadering van de Tweede Kamer. Dan zullen de eisen der socialisten gesteld worden. En de regering zal die eisen moeten inwilligen. Want anders... (wordt vervolgd) I

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1970 | | pagina 2