KERK VAN VLISSINGEN lis m miss vepeniq óe naties der geslachten Kerknieuws J J)n en om de EREDIENST UIT ONS GROTE KERKELIJKE GEZIN Voor het eervol verzorgen van begrafenissen P. SINKE Classis Zierikzee „cl£et vraagt alleen je Wart ZONDAG 6 SEPTEMBER Petruskerk: 9.30 uur v.m. Ds. J. W. Genuït (bev. ambtsdragers 7.00 uur n.m. Ds. H. Groeneveld. Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m. Ds. H. Groeneveld. 5.00 uur n.m. Ds. J. W. Genuït. Collecte: Theologische Hogeschool en Vrije Universiteit. Ter Reede: 7.00 uur n.m. Ds. J. C. v. d. Berg. VRIJDAG 11 SEPTEMBER Petruskerk: 2.45 uur n.m. Ds. J. W. Genuït (huw. bev. van 't bruidspaar Leenhouts-de Klerk). OPMERKINGEN 1. Zij, die a.s. zondagmorgen in 't ambt van ouderling(e) of diaken/diakones bevestigd zullen worden, worden ver zocht vóór de aanvang van de dienst in de consistoriekamer bijeen te komen. Ook worden daar verwacht de aftre dende ambtsdragers. Het zal dan moge lijk zijn u in alfabetische volgorde te doen plaatsnemen, hetgeen de goede gang van zaken bij de bevestiging zal bevorderen. 2. THEOLOGISCHE HOGESCHOOL EN VRIJE UNIVERSITEIT Deze collecte dient tot instandhouding van de Hogeschool der kerken in Kam pen en tot steun van de Theol. Facul teit der V.U. In de laatste jaren is er sprake van een grote toeloop van studenten. Er zijn er thans aan de Theol. Hogeschool bijna 300, het dubbele van 4 jaar ge leden en wij mogen ons daarin, gezien het grote aantal vakante gemeenten, zeer verheugen. Hand in hand hiermee stijgen ook de financiële zorgen en de gemeente wordt opgewekt met milde hand te geven om de gezegende ont wikkeling het hoofd te bieden. KERKERAADSVERGADERING Deze zal gehouden worden D.V. op 7 september a.s., 's avonds om half acht in de consistorie. Gaarne verwachten we hier ook nog de afgetreden ambtsdragers. In de koffiepauze om =t 8 uur kunnen zij dan hun wijkboekje aan hun opvolgers over dragen. NOORDER WIJK Laat ik beginnen met te vertellen, dat ik de ontmoetingsavond heb bijgewoond, die in 't Internaat voor de Zeevaart scholieren werd belegd voor le jaars. Het is altijd weer fijn, dat ook de kerken steeds bij 't wel en wee van de Zeevaartschool worden betrokken. De kerken hebben zich daar die avond dan ook weer gepresen teerd. Zoals u misschien weet is er een samenwerkende commissie voor de geeste lijke verzorging van de Zeevaartscholieren. Aan 't begin van elk schooljaar krijgen de le jaars bezoek namens deze commissie. Dit jaar zal getracht worden dit kennis makingsbezoek uit te breiden tot wat meer dere contacten. De vrijwilligers, die deze jongelui opzoeken, zijn meest loodsen, dus allen oud-zeelieden. We vinden 't fijn, dat deze broeders dit werk elk jaar weer willen doen. Daarnaast werd tot nu toe getracht steeds weer enkele activiteiten te organi seren, hetgeen de laatste tijd niet zo goed meer lukte, om allerlei redenen Daarom is nu 't plan opgevat om ééns per maand een korte huisdienst in 't Internaat te be leggen, op zondagmorgen 11.15 uur v.m., met na afloop een gesprekje bij de koffie. Dit wordt dus een oecumenische dienst, waarbij we alle medewerking hebben ge kregen van de Directeur, de heer Brouwer. De eerste samenkomst is gepland op 13 september a.s. Wij hopen op deze wijze 't contact van de kerken met de leerlingen te kunnen verstevigen. Ik moet ook niet vergeten te vermelden, dat wij als Geref. Kerk een speciale jeugd- ouderling hebben voor 't contact met de Zeevaartscholieren. Broeder C. Thiele, Talmalaan 17, heeft dit werk steeds met groot enthousiasme gedaan, waarvoor wij hem zeer erkentelijk zijn. Nu hij aan 't einde van zijn ambtsperiode is gekomen, was het een moeilijke zaak om een geschikte opvolger voor hem te vinden. Immers wij zoeken deze weer onder de oud-zeelieden. De oplossing voor deze vacature is nu gevonden. Br. J. Verhiel, Colijnstraat 45, zal deze taak overnemen. Het is vanzelfsprekend, dat hij daardoor enkele andere taken, die hij tot nu toe had, zal moeten afschuiven. Maar gelukkig kon 't college van jeugdouderlingen met 2 uit gebreid worden, zodat het veelomvattende werk onder onze jeugd toch kan worden voortgezet. Wat het verdere wijknieuws betreft, heb ik u ditmaal niet zo erg veel te vertellen. Uit Bethesda is thuisgekomen br. A. Saman, J. M. Kemperstraat 25 en uit St. Joseph: Mevr. v. d. Velde, W. v. d. Velde- laan 4. Beiden hartelijk gelukgewenst, hopend op een voorspoedig algeheel her stel. Br. L. de Pagter, Zuidbeekseweg 8, is voor onderzoek in een Rotterdams zieken huis opgenomen. We wensen hem veel sterkte toe en vooral Gods genade en kracht. Van harte beterschap toegewenst Op 28 augustus j.l. zijn in het huwelijk getreden: Axel Hagg en Josina Maaike Korstanje. Hun adres is: van Raaltestraat 91. Beiden onze hartelijke gelukwensen, evenals natuurlijk de wederzijdse families. Voor u allen een hartelijke groet, J.W.G. GEHOUDEN MIDDAGTOCHT met onze bejaarde broeders en zusters die de dagtocht in mei niet mee konden maken. Op donderdag 20 augustus om 2 uur bij onze kerk een 10-tal luxe wagens, van wie de bezitters zich spontaan hadden aan geboden om met deze 28 ouderen een tochtje te maken door Walcheren, deel van Z.-Beveland en N.-Beveland. Deze broeders en zusters allereerst har telijk dank voor uw bereidwilligheid om ons als 65+ers een fijn rij toertje te bezor gen. Allen keerden voldaan huiswaarts en 't kopje koffie en 't ijsje smaakte heerlijk in ,,de Banjaard". Dank aan allen die ons deze prettige middag bezorgden. Een tochtgenoot. O.P.A. 1970 „IN DIENST DER KERK" Wat de papieractie betreft „GEEF PAAUWENBURG EEN HART" is nu een jaar verstreken en het lijkt me goed een blik achteruit te slaan en het geheel eens te overzien. Hoe is deze actie geslaagd en wat heeft het ons opgebracht. Er zijn heel wat voetstappen gezet, zweetdruppels weggewist, liters benzine gebruikt om het resultaat te bereiken, wat u in dit stukje kunt lezen. Maar even nog een hartelijk woord van oprechte dank aan alle mede werkers en medewerksters, jong en oud. Om met PIPO te spreken, aan grote en kleine kinderen, die wij zeker niet mogen vergeten. Want we kunnen gerust stellen: waren deze spontane hulpen en hulpjes er niet geweest, er was van de actie niets terecht gekomen. Ook hier is het spreekwoord op zijn plaats: „VELE HANDEN MAKEN LICHT WERK". Of het nu goed weer of minder goed weer was, koude of warmte, er werd gewerkt. We mogen hier ook zeker niet vergeten een woord van dank aan de FA. VAN SON te Goes, die op voortreffelijke wijze ons oud papier heeft afgevoerd tegen een redelijke prijs. Om alles samen te vatten, er was een goede teamgeest. „Dat is belangrijk voor alle taken IN DIENST DER KERK". Deze zin wil ik speciaal onder de aandacht bren gen van hen, die tot nu toe nog afzijdig bleven staan. Wij moeten als gemeente goed begrijpen en dan denk ik in het bij zonder aan de autobezitters. Hebt u uw aandeel al gehad in de O.P.A.-actie Als ik des zondags de auto's bij de kerk zie staan, dan kom ik tot de conclusie: er wordt nog te weinig gedaan. Mogen wij als vaste medewerkers, die daar met elkaar natuurlijk over praten en zeggen: het zijn weer de goedwillenden, die hun vervoer middel beschikbaar stellen, in de toekomst op uw medewerking rekenen Eén keer in de maand, en het behoeft heus niet elke maand te zijn, hebben wij u nodig. Doe dus mee. Dit alles moest mij van het hart. Maar nu ter zake. Van de heer Kamermans kreeg ik de o.s. gegevens. Ik hoop dat ze u zullen aan spreken. U zult dan bemerken dat oud papier e.d. nog wel waarde heeft, tenzij het massawerk is. Vanaf 1 augustus 1969 t.e.m. 1 augustus van dit jaar werd op gehaald: 336.520 kg. papier opbrengst 15.826,24 Lompen 63,80 Ijzer 11, Aluminium 16, Totaal 15.917,05 Tot nu toe hebben in augustus verladen: 13.220 kg. papier en 130 kg. lompen. Dit bracht op 676,60. Ruw geschat komt er bij wat in de tweede helft van deze maand is verkocht: 8000 kg., wat ook nog 400, opbrengt. Al met al een prachtig bedrag, waarop wij trots kunnen zijn. Wij gaan dus aan de tweede ronde be ginnen. Laten wij hopen met evenveel succes als het afgelopen jaar. De TWEE DE ZATERDAG 12 SEPTEMBER a.s. komt weer in 't zicht. Wij rekenen dan weer op de medewerking van velen. De jeugd niet te vergeten. U weet de ver zamelplaats: LOODGIETERSWERK PLAATS v. d. Fa. DE KLERK, a. d. GILDEWEG. HALF NEGEN wordt u daar verwacht voor nadere instructies. A. de Klerk. Scriba: G. v. d. Boogaard, Colijnstraat 5, Vlissingen, Telefoon 01184-3856 Kasteelstraat 82 - Vlissingen Tel. 01184-2760 20-27 september 1970... Vredesweek in Nederland. 24 oktober 1970... 25 jaar bestaan van de Verenigde Naties Nu!... Vredesweek voorbereiden Wat moeten we met dit thema Wat kunnen we op bijeenkomsten, kerkdiensten, gespreksgroepen, les sen voor basis- en voortgezet on derwijs, clubs, jeugdsociëteiten etc. doen Wat voor materiaal (lectuur, foto's, dia's, films) is er beschikbaar Met deze vragen en misschien nog andere willen wij u trachten te helpen door evenals andere jaren op vier plaatsen in onze provincie een z.g. „Vredesmarkt" te organiseren, waarop veel documentatie en fotomateriaal van allerlei instanties - zoals Interkerkelijk Vredesberaad, van de voorlichtings dienst van de Verenigde Naties, van Unesco, van Novib, van Audiovisuele dienst, - voor u ter inzage en evt. te verkrijgen is. Allerlei stands met materiaal kunt u rustig bekijken. Tevens willen wij voor u vertonen de Nederlandse film „Niet genoeg" van de regisseur Wim v. d. Velde (een Bert Haanstra-produktië) Een uitstekende film, welke de nood zaak aantoont van ©ontwikkelings samenwerking. Deze VREDESMARKT willen wij houden a. te GOES op MAANDAG 7 SEP TEMBER 's avonds om 8 uur in Jeugdcentrum „De Veste", Keizers- dijk 16; b. te ZIERIKZEE op DINSDAG 8 SEPTEMBER 's avonds om 8 uur in R.K. Parochiecentrum, Mossel straat; c. te MIDDELBURG op DONDER DAG 10 SEPTEMBER 's avonds om 8 uur in de hal van de Ont- moetingskerk, Oosterscheldestraat; d. te TERNEUZEN op VRIJDAG 11 SEPTEMBER 's avonds om 8 uur in gebouw „Bethel" Verbin dingsstraat. De belangstelling voor deze bijeen komsten is in de loop van de jaren ge stegen, vooral van de zijde van het onderwijs. Dit heeft ons bijzonder ver heugd. Wij hopen opnieuw allen, die op enigerlei wijze willen werken met het thema van de Vredesweek met boven staande vredesmarkten een dienst te bewijzen. Wij hopen vooral dat steeds meer personen en instanties zich gaan bezig houden met de materie, aan de orde gesteld in de Vredesweek. Wij willen alleen toch naar een rechtvaardiger wereld toe. Wij beseffen toch dat we niet met een gerust geweten kunnen doen alsof onze neus bloedt, als per wereldburger 20 ton dyna miet opgeslagen ligt; als er een kwart miljoen politieke gevangenen zijn; als een kwart van de kinderen in de ontwikkelingslanden hun eerste verjaardag niet halen. Daarom is informatie van deskundi gen, bezinning op de vraagstukken, mentaliteitsverandering en aktie nodig. Vredesweek 1970 wil hiertoe een stimulans zijn. Als provinciale werkgroep willen wij Kortgeleden keerden Dr. en Mevr. J. C. Gilhuis terug van een bezoek aan hun kinderen in Brazilië: Ds. en Mevr. P. Gilhuis, die in zendingsdienst sinds enkele jaren in de staat Parana werken. In het septembernummer van „Zen ding" geeft Dr. Gilhuis enkele indruk ken weer die hij in dit onmetelijke land opdeed. Samen met zijn vrouw trok hij ook langs ongebaande wegen de binnen landen in, waar nog wordt gepionierd. u met o.a. de Vredesmarkten een rug- gesteuntje geven. Met vriendelijke groeten, namens de provinciale werkgroep Vredesweek, D. E. Hiensch. P.S. 1. In de provinciale werkgroep (welke werkt onder auspiciën van de Zeeuwse Contactgroep Jeugd en Oecumene) hebben zitting personen uit Gereformeerde, Hervormde en R.K. Kerken, alsmede 2 studenten van de Chr. en Rijks-Pedagogische Akademies te Middelburg. 2. Deze circulaire is verzonden aan: predikanten, priesters, jeugdwerk leiders, kaders van jeugdgroepen, werkgroepen vredesweek, jeugd raden, jeugdsociëteiten, scholen etc. Wat Dr. Gilhuis bijzonder trof was de gastvrijheid, die evenals het land, ein deloos is; en de sterke economische vooruitgang. Als verwende Europeaan zit je die indrukken beschaamd te ver werken. Op die van het zendingswerk. Want het is nog wat anders dit soort zendingswerk uit verhalen te horen dan er midden in te staan. „Maar wij staan er dan ook midden in", zeggen de zen dingsarbeiders en ze worden kwaad wanneer je zegt dat het toch heel wat vraagt om dit te doen. „Het vraagt alleen je hart", zeggen ze, „en dan ga je de mensen en de omstandigheden, het werk en alles wat er aan vastzit ook anders bekijken, dan zo eens even door een verhaal of op doorreis". Het vraagt alleen je hartDat is alles. Meer hoeft niet, minder mag niet De vergadering van de Kerken in de Classis Zierikzee zal D.V. worden ge houden op woensdag 30 september 1970 te Zierikzee te 19.00 uur. Stukken voor het agendum te zenden aan de eerst-ondergetekende vóór 26 september 1970. Namens de samenroepende kerk van Brouwershaven: I. W. Padmot, praeses. I. C. J. Catsman, scriba. Beroepen te Achlum (Fr.) (tevens geestel. verzorg, psychiatr. ziekenhuis in Franeker): R. de Vries te Needen (Gr.). Bedankt voor Meppel: B. Koekoek te Waddinxveen. Aangenomen naar Curo^ao (als koopvaardijpred.)M. Boot te Oude water. 55) door Jan Lourense „Nou, op Walcheren is het ook een raar taaltje", meent Kees. „Dat zou je aan jou niet zeggen", merkt Sanne op. „Maar ik kan het wel, hoor". Aan de middag van die dag, het is heerlijk win terweer, de zon verhoogt de stemming, zegt De Fouw: „Ik moet naar Schoondijke. Ga je mee, Kees „Ja, heel graag zelfs". „Ga je nog bij Mien an vraagt zijn vrouw. „Doe dan de groeten". Zo is het gebeurd, dat Kees voor het eerst op het boerderijtje van Leenhouts belandt, waar hij kennis maakt met de ouders en de oudere zuster van Sanne, die blijkbaar over hem gepraat heeft, want zij weten al heel veel van hem. Als zij vertrekken zegt Sanne's moeder: „Jullie komen toch volgende week donderdagavond „Dan is moeder jarig", deelt Sanne mede. „Natuurlijk komen we bij leven en welzijn", antwoordt De Fouw. „En dan kom je ook mee, hoor. Hoe meer zielen hoe meer vreugd". Uitnodiging aan Kees. „Dat gaat toch niet. Een familiefeestje, wat moet een vreemde daarbij Hij kijkt Sanne aan, die onmerkbaar knikt. „Niks, hoor. We rekenen op je", zegt haar moeder. „Nou, graag dan". HOOFDSTUK 9. Lieve Marie. Het is al enkele maanden geleden, dat we de familiedag hadden. Sindsdien is er het een en ander voorgevallen, zodat ik besloot je eens te schrijven. Je kunt ook moeilijk uit je gezin uit breken. Allereerst over Johan. Die klaagde een paar weken geleden. Nu, dan is er wat. Want Johan en klagen, die twee horen niet bij elkaar. Op mijn aandringen is hij eindelijk naar dokter Lavooy gegaan, die hem rust voorschreef. Over een week moest hij terug komen. Die week was gister voor bij. Johan kreeg weer medicijnen en mocht weer aan het werk, maar heel kalm aan. Zonder dat hij er iets van wist ben ik vanmiddag bij dokter Lavooy geweest, want ik was niet gerust. Hij heeft mij gerustgesteld. Verontrustend is het niet. Johan moet het kalmer aanleggen. Hij heeft te hard gewerkt. Dokter zal hem geregeld onder controle houden. Je snakt er naar, dat er een eind aan de oorlog komt. Dan komt Kees ook naar huis en dat verlicht het werk van Johan zeer. We zullen proberen, of hij zakenverlof kan krijgen. Een briefje van de dokter gaat er bij. Kees zal zijn best doen, maar hij gelooft niet, dat hij verlof krijgt, omdat hij de kok van de compagnie is. We zullen maar afwach ten. Er gaat niets buiten Gods bestel om. Toen we elkaar spraken was Kees in Breskens. Sinds verleden week is zijn onderdeel weer ver plaatst. Hij is nu in Aardenburg. Weer ingekwar tierd. Laat dat nu bij een bakker zijn Hij maakt er zich nog verdienstelijk ook. Hij is al net als Johan, die hier het palingbrood invoerde, weet je nog wel Dat had hij toen in Zierikzee gezien. Die bakker in Aardenburg heeft ook een speciali teit. Kees heeft het recept gekregen. Hij gaat het straks bakken. Maar betreffende Kees wilde ik het over iets anders hebben. Hij had er zich wel eens over uit gelaten. Nu is het wel menens. In Breskens heeft hij kennis gemaakt met een meisje. Toen hij laatst met verlof thuis was heeft hij haar foto laten zien. Een mooie foto. 't Lijkt me een aardig kind. Kees geeft er natuurlijk hoog van op. Hij kan ook best gelijk hebben. Met zijn volgend verlof komt zij mee en kunnen we kennis met haar maken. Zij is even oud als Kees en heet Sanne Leenhouts. Dat is dus nummer twee. Zover ben jij nog niet, maar dat komt wel. De lijn der geslachten gaat door. Het staat ergens in de bijbel, ik weet niet precies meer waar. Maar dan wordt er wat anders mee bedoeld. Onlangs had dominee Douma er een preek over. Gods Verbond gaat door, al is er wel eens een geslacht of een lid van het geslacht, dat God vaarwel zegt. Nakomelingen uit dat ge slacht komen vaak weer in het gareel, 't Was een boeiende, troostvolle preek. Ik moest die hele dag aan Lieven denken. Lieven is enkele weken geleden met zijn meisje geweest. Je weet, dat hij verloofd is met de dochter van zijn directeur, Bella von Falkenhaus. We zagen wel tegen dat bezoek op, maar ik moet eerlijk zeggen, dat het een aardig meisje is, helemaal niet uit de hoogte. Ze zijn een paar dagen geweest. Maar toch voel je geen band. Van godsdienst is niet in het minst sprake. Lieven (zij noemt hem bij zijn tweede naam Rochus) is zijn gewoonte trouw gebleven. Ze kwamen niet een weekend, maar midden in de week. Zij was verrukt over Middelburg en Vlissingen. Ze zijn ook in Dom burg geweest. Het is de bedoeling, dat zij heel binnenkort gaan trouwen, 't Zal een eenvoudige bruiloft worden, hebben zij gezegd, in verband met de oorlogsom standigheden. Ze is bang, dat Duitsland de oorlog verliest. Vóór die tijd wil zij getrouwd zijn. Waar om begrijp ik niet. Zij is nu eenmaal een Duitse. Je kunt het goed merken, want ze spreekt wel Hollands, maar toch met een accent. Ze hebben al een woning in Rot terdam gekocht of, liever gezegd, dat heeft haar vader gedaan. (wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1970 | | pagina 2