KERK VAN VLISSINGEN EREDIENST Gereformeerd jeugdwerk houdt weer een groot aantal themaweekends op de Drieburg Kerknieuws Sn en om de UIT ONS GROTE KERKELIJKE GEZIN Voor het eervol verzorgen van begrafenissen P. SIHKE 5-[elpt u weer Enkele belangrijke besluiten Gjeeetelyk kompao Reclassering VRIJDAG 28 AUGUSTUS Petruskerk: 2.30 uur n.m. Ds. H. Groeneveld (huw. bev. van 't bruidspaar Hagg-Karstanje) ZONDAG 30 AUGUSTUS Petruskerk: 9.30 uur v.m. Ds. H. Groeneveld (kin- dernevendienst) 7.00 uur n.m. Ds. W. J. v. d. Kerk te Krabbendijke. Wordt uitgezonden naar Bethesda. Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m. Ds. W. J. v. d. Kerk (kindernevendienst) 5.00 uur n.m. Ds. H. Groeneveld. Collecte: Voor de kerk. St. Jacobskerk: 11.00 uur v.m. Ds. H. Groeneveld en Ds. v. d. Schoot. Gemeensch. jongeren- dienst. DINSDAG 1 SEPTEMBER Petruskerk: 3.45 uur n.m. Ds. H. Groeneveld (huw. bev. van 't bruidspaar Kraan-Suurmond) OPMERKINGEN 1. Aansluitend aan de week vakantie, die Ds. Genuït nog tegoed had, heeft hij zijn vrije zondag in de maand augustus opgenomen, zodat hij deze zondag ook nog afwezig is. 2. Nu hierboven 2 diensten staan afgekon digd, waarin een huwelijk bevestigd wordt, heb ik goede hoop, dat zij die t.z.t. van plan zijn te gaan trouwen 't volgende ook lezen. Kerkelijke huwelijksbevestigingen be horen zo tijdig mogelijk ft liefst een week of 4 van te voren) aangevraagd te worden op 't kerkelijk bureau. We attenderen er hier ook maar eens op - alhoewel het van tijd tot tijd in de Kerkbode te lezen is onder adressen, enz. - omdat herhaaldelijk is gebleken bij een aanvrage, dat een ander bruids paar ook op dezelfde middag en uur zat. Wanneer dan ook al op 't stadhuis een uur vastgelegd was, ontstonden er allerlei moeilijkheden, die dan - vaak ten koste van veel tijd en geld - op gelost moesten worden. Het is dus zo, dat een bruidspaar eerst naar het kerkelijk bureau behoort te gaan; daar vraagt of het op die bepaalde middag en uur kan; vervolgens een af spraak maakt met de wijkpredikant van de bruid en wanneer deze ook in de gelegenheid is, dan kan de huwelijks- aanvrage op 't stadhuis plaats vinden. Tenslotte zij nog vermeld, dat juist om dat bovenstaande bruidsparen tijdig een aanvrage voor hun kerkelijke huwelijks bevestiging hadden ingediend, dit mij de vrijmoedigheid gaf er nu iets over te zeggen. 3. Aan het begin van het nieuwe school jaar verwachten wij in de dienst in de St. Jacobskerk de jongeren die onze lagere scholen bevolken. Wij dachten dat het zinvol was om gezamenlijk te danken en te bidden. Ook ouders zijn in deze dienst hartelijk welkom. DE ZUIDERWIJK Er is niet veel te melden deze keer. Eigenlijk zijn het alleen maar de zieken, wier namen ik onder uw aandacht breng, opdat u met hen kunt meeleven. In Be thesda" worden momenteel verpleegd: Mevr. Huser (P. Krugerstraat)Mevr. v. Fraassen (P. Krugerstraat); Mej. Contant (Clijverstraat) en dan 2 jongens t.w. Roel Schets (Hyacinthenlaan) en Geert Groe neveld (Badhuisstraat), terwijl in St. Jo seph zijn opgenomen de heer Eekman (Verk. Quakkelaarstraat) en Mevr. v. d. Essenburg (v. Dishoeckstraat 103). De laatste is onlangs uit Zuid-Afrika gekomen en daar ze hier dus „vreemd" is zal ze een bezoekje van één van u zeker op prijs stellen. Graag wil ik in deze rubriek ook een verjaardag vermelden. Dat mag toch wel als je 90 jaar wordt. Op dinsdag 18 augustus j.l. mocht Mej. Labruyere (Dr. Gallandatstraat) dit beleven. Zij behoort nu met een 5-tal anderen, denk ik, tot een decade, waar de bijbel niet over rept. Ge lukkig wil dat niet zeggen, dat zij niet meer in Gods liefdevolle aandacht staan. Wel licht zelfs meer Wanneer dat gelovig beleefd wordt, zal 't ook voor hen mogelijk zijn anderen nog tot zegen te zijn. En worden we niet daartoe altijd en onder alle omstandigheden geroepen De volgen de keer hoop ik wat meer te vermelden, m.n. de aankondiging van jonggeborenen. Niet dat ik me zorgen maak, dat 't rad der geboorten in ons midden blijft stilstaan, maar we zijn dan toch wel weer naar een normale situatie teruggekeerd. Met een hartelijke groet aan u allen. H.Gr. WEEKEND VOOR JONG VOLWASSENEN „SAMEN OP WEG'' Dit weekend wordt 26/27 september a.s. gehouden op het oecumenisch vormings centrum „Hedenesse" (onder Cadzand). De bedoeling is dat jonge belijdende leden uit onze kerk samen met een aantal uit de Hervormde Kerk zich bezinnen op moge lijkheden, waardoor we de eenheid van onze Kerken plaatselijk gestalte kunnen geven. Het komt n.l. niet vanzelf tot een samengaan, daar zal over gedacht, gespro ken en vooral ook voor gewerkt moeten worden. Een 13-tal gaf zich reeds op (waaronder enkele verloofde stelletjes), maar er kunnen best nog een aantal bij (ook jonggehuwden). We vertrekken zaterdagmiddag half drie en zijn zondag avond weer thuis. De kosten zijn 15. Wie nog mee wil, geve zich z.s.m. op bij ondergetekende, die evenals Ds. v. d. Schoot (Herv. pred. alhier) het weekend zal bijwonen. H.Gr. JONGELUI DOEN OOK MEE Dat onze jeugd ook meeleeft, met de bouwactie voor ons nieuwe kerkelijke cen trum in Paauwenburg, is me de afgelopen week weer gebleken, toen Ineke, Vera en George Izeboud met een vriendin Anita de Keyzer het resultaat van enkele maanden sparen kwamen overhandigen. Het was in totaal 6.45 aan losse centen, die ze steeds van hun zakgeld hadden weggelegd. „Wie 't kleine niet eert, is 't grote niet weert". Hartelijk dank, jongelui, voor dit mooie gebaar Een mooi voorbeeld ter navolging, dacht ik zo J.W.G. „IN 's KONINGS DIENST" Aan de leden en belangstellenden van de Vrouwenvereniging „In 's Konings Dienst". Na enkele maanden van vakantie gaan we weer van start op donderdag 3 septem ber om 8 uur in 't Jeugdgebouw. De roosters worden u toegezonden. We hopen op een goede opkomst. Ook hen die geen lid zijn, van harte welkom. Het zijn gezellige en leerzame avonden. We beginnen met een inleiding over Naham. Het is een schets uit de Geref. Vrouw van Febr. 1969. Mevr. Prins zal het voor ons verzorgen.. De bijdrage is van Mej. A. Riemens. Dus tot 3 september. Namens het bestuur, L. Steketee-de Witte, secretaresse. GIRO- EN BANKREKENING ADRESSEN ENZ. Girono. van de Geref. Kerk te Vlissingen. 24 34 23. Bankrekening van de Geref. Kerk te Vlis singen: Algemene Bank Nederland NV, Vlissingen. Actie-comité ,Geef Paauwenburg een hart', Giro Raiffeisenbank, kantoor Paauwenburg 15 90 208. Girono. penningmeester Zendingscommissie Geref. Kerk: 56 96 92. Girono. tnv Diaconie Geref. Kerk te Vlis singen: 34 71 23. Girono. Stichting voor Christelijke Gezins verzorging te Vlissingen: 36 18 56. Wijkpredikant zuiderwijk: Ds H. Groene veld, Badhuisstraat 119, tel. 26 82. Scriba: G. v. d. Boogaard, Colijnstraat 5, Vlissingen, telefoon 01184-3856. Wijkpredikant noorderwijk: Ds. J. W. Genuït, Tobagolaan 17, tel. 3482. 2e scriba: H. B. Woltering, Vrijdomweg 14. Koster: J. Lolkema, Rochussenstraat 2, telefoon 4271. Kerkelijk bureau: G. Huser, Paul Kruger straat 142, tel. 4793. Zitting voor doop- en huwelijksaanvragen, attestaties, verhuizin gen, enz. vrijdag van 16 tot 17 uur en van 19 tot 20 uur in het kerkelijk bureau, in gang Dr. Ottestraat. Christelijke Wijkverpleging .Oranje-Groene Kruis': zr. Jo de Klerk, Hogeweg, tel. 2040; zr. G. v. d. Ende, Schaepmanstraat 51, tel. 4221. Stichting voor Christelijke Gezinsverzor ging te Vlissingen: Ravensteinplein 2, tel. 4112 (b.g.g. 3193, 3061, 2548, 3254). Abonnementen en advertenties: Wil Stroo, Kasteelstraat 90 bov.. tel. 2899. Gironummer voor abonnementen Zeeuwse Kerkbode: Geref. Kerk Vlissingen, post rekening 24 34 23. Kasteelstraat 82 - Vlissingen Tel. 01184-2760 Zuid-Molukken West-I vian. Soeharto komt in Nederland, dat staat nu wel vast. Zo erg gelukkig met dit hoge bezoek zijn ook wij bepaald niet, omdat wij deze figuur in hoge mate aansprakelijk achten voor de schijnvertoning van de volksraadpleging van het vorig jaar, die de Papoea's be roofde van het hun toekomende recht op zelfbeschikking en voor zoveel meer onrecht aan dit volk en aan dat der Zuid-Molukkers aangedaan, zoals de executie van hun leider, Dr. Soumokil. Maar dit bezoek geeft ons tevens de gelegenheid gast en gastheer, President en Nederlandse Regering, nog eens onder de ogen te brengen wat er in de harten van tienduizenden Neder landers leeft ten aanzien van klaar blijkelijk door hen als afgedaan be schouwde zaken, in de hoop dat er misschien nog iets waar gemaakt zal worden van het recht op de vrijheid dat Nederland en Indonesië t.a.v. Papua's en Zuid-Molukkers in plech tige verdragen erkenden. Voor die tienduizenden zijn deze zeken nog geenszins afgedaan, even min als voor de Papoea's en de Zuid- Molukkers zelf Ook deze kans willen wij grijpen en wij roepen u dan op, Er zijn in Nederland 542 reclasse- ringsambtenaren. Op enkele na, die in dienst zijn van het rijk, werken zij bij particuliere reclasseringsinstellingen. De voornaamste zijn: het Nederlands Ge nootschap tot Reclassering, de Katho lieke Reclasseringsvereniging, het Leger des Heils, de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging, de Dr. F. S. Meyersvereniging (voor geestelijk ge stoorde delinquenten) en de Federatie voor de Zorg van Alcoholisten (daarin zijn verenigd de medische consultatie bureaus voor alcoholisme). Daarnaast is er nog een aantal kleinere reclasse ringsinstellingen. De particuliere verenigingen zijn ver enigd in de Vereniging van Reclasse ringsinstellingen met het Nationaal Bureau voor Reclassering als uitvoerend orgaan. Er worden dit jaar ernstige pogingen ondernomen om tot een hech tere samenwerking van de instellingen te komen. Tussen het Ministerie van Justitie, dat het werk van de reclassering met ongeveer twintig miljoen gulden sub sidieert en de particuliere instellingen, staan de Reclasseringsraden waarvan er in ieder arrondissement één is. Deze Raden geven o.a. de verzoeken om voorlichtingsrapporten, afkomstig van bijv. de Officier van Justitie of de rechtbank, door aan de instellingen. ons uw handtekening te geven als be wijs van uw instemming met de hier onder afgedrukte petitie aan de Rege ring. U kunt uw handtekening plaatsen op daarvoor circulerende of aan te vragen lijsten, of op een briefkaart, waarbij u van uw instemming getuigt. Tekst van de aan de Regering te richten petitie: „Wij Nederlanders, doen door het plaatsen van onze handtekening op deze lijst een klemmend beroep op de Neder landse Regering om het aanstaande be zoek van President Soeharto van Indo nesië niet alleen tot een zakelijk succes te maken maar om dit bezoek ook te gebruiken om er bij President Soeharto op aan te dringen dat Indonesië alsnog recht doet wedervaren aan de volken van de Zuid-Molukken en Westelijk Nieuw-Guinea, door hen in de gelegen heid te stellen zich in volledige vrij heid, onder internationaal toezicht, over hun staatkundige toekomst uit te spreken, gelijk dit ten aanzien van beide volken in door Indonesië en Nederland getekende verdragen is vastgelegd". Stichting Door De Eeuwen Trouw Mevr. Th. Beun, Kaai 17, Veere. De voorlichtingsrapporten worden geschreven door de reclasseringsambte- naren. Zij proberen de aanvrager in het rapport een zo duidelijk mogelijk beeld te geven van de omstandigheden die hebben geleid tot de conflictsituatie tussen individu en strafwet. Gemiddeld houdt een reclasserings- ambtenaar in Nederland zich bezig met ongeveer tachtig cliënten. Het schrijven van voorlichtingsrapporten 12.000 per jaar), administratieve bezigheden, vergaderen, reizen en trekken, kost de ambtenaren veel van hun totale werk tijd. Aan de eigenlijke hulp- en steun verlening komen zij daardoor onvol doende toe. Zij betreuren dat in hoge mate en zijn doende verandering te brengen in deze voor alle partijen on bevredigende situatie. Permanent heb ben ongeveer 20.000 voorwaardelijk ver oordeelden (de grootste groep), voor waardelijk in vrijheid gestelden en nog anderen, contact met reclasseringsinstel lingen. De reclassering ziet als haar voor naamste taak verbetering te brengen in de levensomstandigheden van haar cliënten. In o.a. individuele gesprekken proberen reclasseringsambtenaar en cliënt te komen tot bewustwording van de problemen die hebben geleid tot „maatschappelijk onaangepast" gedrag. Dit kan o.a. de cliënt stimuleren tot het zelf vinden van oplossingen. Het verschaffen van werk en het ver lenen van financiële steun, vroeger de voornaamste werkzaamheid van de re classering, behoort nu meer tot de taak van het Gewestelijk Arbeidsbureau en de dienst van Sociale Zaken. De reclassering is wettelijk geregeld bij de Reclasseringsregeling 1970. De jaarlijkse collecte wordt gehouden van 14-27 september. In een klein, handig boekje vindt u de belangrijkste besluiten van de Generale Synode van onze Kerken te Sneek in 1969/1970. Dat Sneek is natuurlijk maar een grapje want de synpde vergaderde per manent te Lunteren, waar men met elkaar logeerde in de prachtige natuur van bos en hei. Dat gemeenschappelijk logies is zeer belangrijk want in pyama en onder het scheren zijn mensen veel soepeler en christelijker dan rondom de tafels in de vergaderzaal. In dit boekje vindt u „enkele" be sluiten. Maar het zijn er toch nog heel wat. Dat ze belangrijk zijn, is duidelijk. Want ze betreffen waarlijk geen on benulligheden. Onze Kerken zijn in be weging en zijn bij de tijd. Wie dus mee wil leven en geïnformeerd wil zijn, kan hier terecht. Beter dan in de dikke folianten der acta, waar letterlijk alles in staat. Daar kun je van wege de bomen het bos niet meer zien. De uitgave van deze besluitenboekjes brengt inderdaad het werk van de Generale Synode dichter bij de ge meenteleden en de ambtsdragers. Een exemplaar kost maar 2.50. Bij meer dere ex. wordt de prijs lager. Uitge geven bij J. H. Kok te Kampen. A.D. In het zeer interessante boek: „Leer me ze kennen - de Zeeuwen", haalt de schrijver L. W. de Bree, enkele herin neringen op aan beroemde predikers en oefenaars, zoals Zeeland er zo veel heeft gekend. In Zierikzee stond in het begin der 17e eeuw Ds. Godefridus Udemans. In zijn preken richtte hij zich graag tot bepaalde maatschappelijke groepen: schippers, vissers, kooplieden enz. Vele van zijn preken werden gedrukt. Beroemd is zijn1 preek over „Het gees telijke compas". Hierin ontvouwt hij een complete al legorie, die de zeevarenden wel moet hebben aangesproken. Het schip - het geloof. Het kompas - de bijbel. Het anker - de hoop. de kabel - het gebed. De loods - de Heilige Geest. De admiraal van de vloot: Jezus Christus. „Wie zal zeggen, hoeveel vissers geslachten van Bruinisse en Zierikzee, van Tholen en St. Filipsland, van Veere, Ierseke en Arnemuiden met deze beelden voor ogen de haven zijn uit gevaren. A.D. Popcultuur, alternatieve kerkdiensten, de plaats van de vrouw in de samen leving, het kerklied, homofilie, milieu verontreiniging, theater, volksdansen en film zijn de onderwerpen die behandeld worden tijdens de thema-weekends, die het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk dit najaar organiseert op zijn jongerenvormingscentrum De Drie burg in Driebergen. Tijdens deze weekends wil de vor mingsstaf, door middel van informatie en ontmoeting, samenlevingsvragen kri tisch met de deelnemers behandelen. De weekends duren van zaterdag middag half vier tot zondagavond 8 uur. De deelnemersprijs bedraagt 17.50. Het zojuist verschenen programma boekje waarin alle weekends uitgebreid worden beschreven, kan gratis worden aangevraagd bij De Drieburg, Hoofd straat 252, Driebergen, telefoon: 03438- 5454. Beroepen te Curasao (als koopvaar dij predikantM. Boot te Oudewater; te Boskoop: C. v. d. Tas te Amster dam-West; te Meppel: B. Koekkoek te Waddinxveen. Aangenomen naar Amersfoort (as. vac. M. v. Harmeien): J. ter Horst te 's-Graveland, die bedankte voor En schede; de benoeming tot vormings leider aan Den Alerdinck te Laag- Zuthem: C. v. Noort te Dronten. Bedankt voor Maassluis: P. Sijtsma te Rotterdam (Katendrecht) Ds. A. S. RIENSTRA BEVESTIGD ALS PRED. VAN NIEUWERKERK EN BRUINISSE 't Was zondag 16 augustus een blijde dag voor de Kerken van Bruinisse en Nieuwerkerk. Vanaf genoemde datum zijn beide Kerken voor de Dienst des Woord gecombineerd. Bruinisse kreeg na een vacature van ruim 4 jaar, Nieu werkerk na een vacature van precies een half jaar, een nieuwe predikant. In een druk bezochte dienst werd de nieuwe predikant kand. Rienstra in het ambt bevestigd. Deze dienst werd ge houden in het kerkgebouw aan de Oost straat te Nieuwerkerk en werd bijge woond door de leden der Kerken van Bruinisse en Oosterland. De bevestiger Prof. Dr. W. D. Jon ker te Kampen preekte n.a.l. van 1 Sam. 3 20 t/m 21 a. Na de bevestiging door Prof. Jonker werd aan de handopleg ging mede deelgenomen door Ds. Q. Huyser uit Paron (Frankrijk), vroeger te Zonnemaire. De nieuwe predikant werd toegezongen Gez. 47 1 en 2. In de middagdienst deed Ds. Rienstra intrede te Bruinisse met als tekst Ne- hemia 2 20: „De God des Hemels, Hij zal het ons doen gelukken en wij Zijn knechten zullen ons gereed maken en bouwen". Des avonds deed Ds. Rien stra intrede te Nieuwerkerk. Na de dienst werden de toespraken gehouden. Op Bruinisse door Ds. v. d. Kooy na mens de Classis Zierikzee. Door Ds. Post namens de Geref. Kerken van Bruinisse. Door wethouder van Gilst, namens de Burgerlijke Gemeente en door Ds. H. v. d. Heuvel, Herv. pred. te Nieuwerkerk. De praeses J. M. de Waal sprak namens de kerkeraad en gemeente van Bruinisse. Daar werd Ds. Rienstra toe gezongen Gez. 118:1 en 5. In Nieuwerkerk werd Ds. Rienstra toegesproken door br. Goedegebure, namens de Geref. Kerken. Burgemeester J. D. de Kam sprak namens de Burger lijke Gemeente. Vervolgens las de praeses van Nieu werkerk, Joh. Rotte, een brief voor van Dr. J. H. Becker van Oostzaan, tot voor kort te Nieuwerkerk. Deze sprak ook namens kerkeraad en gemeente de nieuwe pred. toe en liet hem toezingen Ps. 121 4 (oude ber.). Na dit alles dankte Ds. Rienstra wederkerig voor alles en besloot deze diensten. 't Was een blijde feestdag voor beide gemeenten De Heere deed grote din gen aan ons Joh. Rotte, praeses Nieuwerkerk.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1970 | | pagina 3