KERK VAN VLISSINGEN infoRtriatie Kerknieuws s>„ en om de V.J EREDIENST UIT ONS GROTE KERKELIJKE GEZIN Voor het eervol verzorgen van begrafenissen P. SfNKE CïEBR. STROO ZONDAG 7 JUNI Petruskerk: 9.30 uur v.m. Ds. H. Groeneveld (kin- dernevendienst) 7.00 uur n.m. Ds. J. W. Genuït. Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m. Ds. J. W. Genuït (kin- dernevendienst). 5.00 uur n.m. Ds. H. Groeneveld. Collecte: Geestelijke verzorging zee-, land- en luchtmacht, ziekenhuispatiënten en -personeel. OPMERKINGEN 1. Op deze zondag krijgt „de zending" bijzondere aandacht in de prediking. Voor nadere toelichting verwijzen we graag naar wat Ds. Genuït hierover geschreven heeft en wat u elders in dit no. kunt vinden. 2. In de kindernevendiensten verwachten we op deze zondag de kinderen, die 9, 10 en 11 jaar zijn. Deze diensten wor den geleid door mevr. Landman (Pe truskerk) en de heer van Daalen (Huis houdschool) KERKERAADSVERGADERING Deze zal D.V. gehouden worden op maandag 8 juni a.s„ 's avonds om half acht. DE ZUIDERWIJK Door het niet verschijnen van de Zeeuw se Kerkbode in de Pinksterweek moet ik u nu vertellen wat er zo in de afgelopen 3 weken gebeurd is, tenminste voorzover het vermeldenswaard en - mogelijk is. Op vrijdag 15 mei waren br. en zr. Louwerse (Accacialaan) 40 jaar getrouwd. Het was fijn even bij deze dankbare men sen op bezoek te zijn. In 40 jaar maak je heel wat mee; vooral de laatste jaren zijn niet de gemakkelijkste geweest, maar in 't geloof hebben ze leren te beleven, dat Hij, 'onze God er is en dat Hij bij degenen blijft, die op Zijn wegen willen gaan. Ook namens de wijk onze hartelijke gelukwen sen. Hierin betrekken we ook graag Nico van de Laar (Ridderspooriaan) en Jansje Lokerse, die op 20 mei hun eerste schreden op de huwelijksweg deden. Dat zij die ern stig wilden nemen bleek wel uit hun tekst keuze, n.l. Matth. 7 13 en 14. Wij wen sen hen een blijde tijd toe aan de Pieter Boddaertstraat te Middelburg. De zus van de bruidegom, Lia, is van plan t.z.t. haar broer op de huwelijksweg te volgen. Dat heeft zij tenminste beloofd aan Piet Boo gaard (Middelburg) en als onderpand van deze belofte hebben ze elkaar een ring van trouw gegeven op 2 mei. Er ver andert dus heel wat in „huize van de Laar", maar bij alle weemoed, dit dat met zich meebrengt overheerst de dankbaarheid. De zieken waren er de afgelopen weken ook weer. Dat gaat steeds maar door. Echter er was ook sprake van beterschap. Zo zijn na korter of langer tijd in 't zieken huis te hebben gelegen ontslagen: zr. v. Westen (Boulevard Bankert); br. Koster (Anjelierenlaan); Ineke Asscheman (Leliën- laan); zr. Murre (Scheldestraat) en zr. Bouwsma (Singel 308). De laatste kon helaas niet weer naar haar eigen huis terugkeren, maar gelukkig heeft zij in Apel doorn bij familieleden een plaatsje gekre gen in een rusthuis. We hopen, dat ze zich daar thuis kan voelen en groeten haar vanaf deze plaats hartelijk. Op 't ogenblik worden in „Bethesda" nog verpleegd: zr. de Kam (Nijverheids straat); zr. Stroo (Nieuwstraat) en zr. Ruis (Hobeinstraat) en 2 kinderen: Martin Genuït (Tobagolaan) en Adri van Sorge (Anjelierenlaan) terwijl zr. v. Belle (Verk. Quakkelaarstraat) weer in St. Joseph moest worden opgenomen. Voor zr. Ruis was het een hele teleur stelling, dat zij na de geboorte van haar zoon Alexander Christiaan naar 't zieken huis moest, temeer daar haar man ook nog „op zee" was. Echter de blijdschap over het geschenk van God overheerste. Wij hopen van harte, dat u straks met z'n drie tjes bij elkaar zult zijn aan de Hobein straat en dat onze God u dan de gelegen heid geeft het doopfeest te vieren. Dat doopfeest zullen br. en zr. Caljouw (Marinestraat) beleefd hebben, wanneer u dit leest. Zij ontvingen 13 mei kun tweede kindje Tjerk Jan Simon. Wij wensen de ouders toe, dat zij èn voor zichzelf èn voor hun kinderen telkens weer mogen uitgaan van wat God beloofd en in de doop zichtbaar maakt. Buiten Vlissingen worden nog steeds verpleegd br. v. Reenen (Bakkersdorp- weg) en br. v. Schelven (Gravenstraat), terwijl zr. Blauw (Kasteelstraat) in Was senaar moest worden opgenomen. In de verwachting, dat zij de Kerkbode ook lezen groeten wij hen hartelijk. Aan de Badhuisstraat, no. 40, kwam vanuit Middelburg wonen het gezin Streef kerk, terwijl vanuit Poortvliet de moeder van zr. van Driel (Sottegemstraat) tot ons over kwam. Hartelijk welkom. Tot slot vermelden we nog 't vertrek van Nelleke Berrevoets, die een 6-tal jaren een gastvrij onderkomen had bij br. en zr. de Witte (Geraniumlaan). Sinds 't over lijden van zr. de Witte ging het echter niet meer. Wat dit alles voor br. Witte bete kent kunnen wij slechts bij benadering be seffen. Maar onze God weet er alles van en Hij wil en kan ook verder helpen in 't verwachten van Hem. Nelleke vond een nieuw pleeggezin in Breukelen. Voor wie haar nog eens een kaart willen sturen geven we het adres door: Fam. G. J. Bouwhuis, Vrijheidslaan 11. Dit was 't dan weer, dachten we. Met een hartelijke groet vanuit dc pasto rie „Sela", H.Gr. O.P.A. 1970 We willen trachten u weet iets te ver tellen over onze papieractie van de laatste tijd. 9 mei was weer de grote dag. Vele dames en heren waren present om ons de helpende hand te bieden. Er waren maar liefst drie vrachtwagens op de verzamel plaats om het aangebrachte papier op te laden en naar Goes te vervoeren. Hoewel het ons niet is gelukt alle wijken een beurt te geven omdat enkele medewer kers door omstandigheden niet konden mee werken. Daaruit blijkt toch weer dat de zaak nog niet waterdicht is. Nog steeds mankeert het aan reserve, die opengevallen plaatsen kunnen innemen. Jammer, want wat is het gevolg, dat diverse mensen die trouw hun papier ge reed hadden gezet, in de kou bleven staan. Gevolg: telefoon op telefoon, klachten en nog eens klachten. U zult begrijpen dat dit de mensen ontstemd en zeggen, voort aan gaat het mee met de vuilniswagen, mij niet gezien. Meestal wordt er dan wel een oplossing gevonden, maar het zijn dan weer dezelfde mensen van 65 -f- die het zaakje op moeten knappen. Dat is niet altijd een aangename bezigheid, omdat de jaren dan een woordje mee gaan spreken. Autobezitters laat geen verstek gaan, maar helpt mee, „zorgt dat u er bij bent". Over de jeugd dit keer weer niets dan lof. Bravo, jongelui Vele handen maken licht werk, dat is ook nu weer gebleken. En nu de resultaten van 9 mei j.l. Ruw ge schat werd er op die dag 15.000 kg. papier verwerkt, dat uit alle hoeken van de ge meente werd bijeen verzamelt. Op het pro gramma staat nu 27 mei en 3 juni a.s. voor de extra adressen. Dat levert ons zeker weer een 8 a 9 duizend kilo op. Vervolgens komt dan de TWEEDE ZATERDAG 13 JUNI in het zicht. Wilt u daarop rekenen Na dit datum komen de vakanties, het zal dan moeilijk zijn om ons program af te werken. Daar moet nog over worden gepraat hoe we dit op zullen los sen. Wellicht komt 4 juli nog in aanmer king. We wachten gaarne reacties van u af. Met onze afnemer moeten wij 14 dagen van te voren afspraken maken, wil de zaak goed fungeren wat het vervoer betreft. ZATERDAG 13 JUNI a.s. zien wij elkaar weer op de u bekende verzamel plaats: GILDEWEG, 's morgens HALF NEGEN. Liefst niet later, want de wagens moeten om 11 uur geladen zijn. A. de Klerk. ZICHT OP ZENDING Och ja, we weten wat u zeggen wilt: de éne actie is nog niet voorbij of de volgende kondigt zich al weer aan. Wij vinden dat ook vervelend, dat onze actie tot verhoging van de bijdragen voor de zending nu moet plaats vinden. Maar de nood dwingt ons. Zoals we de vorige week al vermeld hebben, moeten we als gemeente van Vlissingen dit jaar 6500.meer opbren gen, dan voorgaande jaren. Dat blijkt heel wat, maar wist u dat dit neerkomt op 8. per gezin Ik zou zeggen, dat is toch wel om te doen, niet waar En toch zeker, als 't gaat om zo'n belangrijke zaak als de zending Wat gaat er nu gebeuren Zondag 7 juni a.s. wordt in de prediking bijzondere aandacht aan 't zendingswerk geschonken. Een overbodige zaak, dachten we. Want over 't algemeen staat 't zen dingswerk wat ver van ons af. De zen dingsgedachte is niet zo erg levend Ik mag u alvast wel verklappen, dat de kerke- raad daar ook wat aan gaat doen. Binnen kort wordt een vernieuwde en uitgebreide zendingscommissie aan de gemeente voor gesteld, dit vooral tot taak zal krijgen om de zendingsgedachte levend te maken in de gemeente. Dat kan op allerlei manieren gebeuren. O.a. door 't oprichten van zendingsgebeds kringen, door 't inschakelen van de jeugd, door een postzegelactie etc. Ja, we moeten wel wat meer zicht krijgen op de zending. Daar zijn we als gehele gemeente bij betrokken. Dan komt 't met de financiën wel in orde. Daarom hopen we dat de toekomstige georganiseerde zen dingscommissie (waarover u binnenkort meer zult horen straks ons allen warm zal weten te maken voor 't zendingswerk. Intussen staan we nu voor een korte bliksemactie, die 6500.zal moeten opbrengen, willen we aan onze verplich tingen t.a.v. het zendingswerk kunnen blijven voldoen. U krijgt hierover op 8 of 9 juni a.s. 'n brief in uw bus. Lees die brief 'ns rustig door En denk dan 'ns ernstig na wat u doen kuntU hebt daar een week de tijd voor, want op 14 juni a.s. staan er bussen in de kerk, waarin u uw antwoord-strookje kunt deponeren Doet u mee We weten dat er veel van u gevraagd wordt. Maar laten we 't niet zuchtend doen We hebben veel ontvangen, daar om wordt ook veel van ons gevraagd We hopen, dat we niet teleurgesteld worden We weten wel zeker van niet, want dat hebt u nog nooit gedaan Daar om rekenen wc ook dit keer op u J.W.G. ACTIE „LAMBARENE IN NOOD" Uiteraard kunnen we nog niets zeggen over de actie zelf. Op 't moment dat we dit schrijven, is de actie nog in volle gang. Wel kunnen we zeggen, dat op 3 na alle jongens en meisjes op 25 mei j.l. hun pakketje kaarten en ballpoints kwamen af halen. Dat is een verblijdend resultaat, te meer daar verscheidene jongelui midden in hun examentijd zitten. Een woord van dank aan alle medewerkers en medewerk sters is hier wel op z'n plaats. Eén mede werker kwam op die zelfde avond z'n kaarten al weer inleveren en daarbij bleek dat ruim de helft van de bezochte adressen positief had gereageerd. Dit zegt natuurlijk nog weinig over 't geheel. We hopen daar over volgende week iets meer te kunnen zeggen. Een bijzonder woord van dank mag hier wel uitgesproken worden aan het adres van 't actie-comité, t.w. Finus de Ridder, Magda Tevel en Els Blaakman. Zij hebben hier bijzonder veel werk aan gehad, en alles was tot in de puntjes geregeld. We zijn blij, dat ze dit werk met zoveel enthou siasme hebben gedaan. Al met al hebben we goede hoop, dat we straks de actie voor dit ziekenhuis in Afrika als geslaagd kunnen beschouwen. Dat resultaat wachten we nu maar af. In elk geval allen die eraan mee hebben ge werkt en allen die hun steun toegezegd hebben: hartelijk dank J.W.G. Kasteelstraat 82 - Vlissingen Tel. 01184-2760 vervolg van pag. 2 gaan. Zelf ontdekten we daarbij meer malen hoe concreet praktisch de Bijbel is en hoe ver onze praktijk dikwijls ver wijderd is van Gods bedoeling. Op deze wijze kwam ook steeds weer ons leven als christen en als Kerk onder de kritiek van Gods gebod, maar ook in het licht van Gods beloften. Soms leidde dat tot pijnlijke situaties, wanneer men vanuit bepaalde houdingen in verzet kwam tegen de duidelijkheid van het Evan gelie; maar af en toe was er toch ook iets van bevrijding als deze houdingen niet bestand bleken tegen de kracht van het Evangelie en dit laatste doorbrak. Zouden we dan in deze gevallen niet - iets mogen zien van de werking van de Heilige Geest We dachten van wel. Ook al is het niet altijd overduidelijk, we geloven dat Gcds Geest toch bezig KLEINE CATECHISMUS VAN DE ONTWIKKELINGSSAMEN WERKING De staffunctionaris voor ontwikke- lingsvragen van de gereformeerde ker ken, drs. C. H. Koetsier heeft een „Kleine catechismus van de ontwik kelingssamenwerking" samengesteld, waaraan twintig deskundigen en ge meenteleden hebben meegewerkt. In 42 vragen en antwoorden stelt drs. Koetsier hoe groot de ellende wel is, of er verlossing mogelijk is en wat de „dankbaarheid" is. Daarmee volgt hij de indeling van de Heidelbergse Catechismus: „niet als een ongepast grapje. De wereldnood is ook de nood van onze zonde. De verlossing komt inderdaad alleen van uit de bijbelse boodschap. Werken voor grotere gerechtigheid in de wereld is een stukje dankbaarheid". De cate chismus is uitgegeven als eerste deeltje in de nieuwe serie „Ter Sprake" van Meinema in Delft en kost een gulden. CURSUS KERKELIJKE WERKERS VAN DE GEREF. KERKEN Binnenkort begint een nieuwe cursus voor kerkelijke werkers, tevens oriën tatiecursus in de kerkelijke arbeid van de gereformeerde kerken. Organisa toren zijn de deputaten voor het diako- naat, voor de evangelisatie en voor het bedrijfsleven van de gereformeerde ker ken. De cursus is part-time en duurt twee jaar. De lessen worden gegeven cp een zevental weekends (vrijdag en is op voor ons onnaspeurlijke wijze. Als wij allen nu maar trouw blijven aan de ons gegeven opdracht. We vinden het fijn even contact met u te mogen hebben. Verschillenden van u hebben ons in de afgelopen maanden verblijd met een brief of een ansicht. We zijn daar erg blij mee. We komen er niet toe daarop terug te schrijven, maar bij deze gelegenheid willen we u toch even laten weten hoezeer we die blijken van meeleven op prijs stellen. We worden op deze wijze in staat ge steld met u mee te leven, zodat we weten, dat u met ons meeleeft en voor de voortgang van het werk bidt. We willen u langs deze weg allen hartelijk groeten namens de hele familie. Overdulve. zaterdag) en er wordt een flink stuk zelfstudie voor gevraagd. Toelating is mogelijk voor afgestu deerden en studenten van sociale aka- demies (bij voorkeur afdeling cultureel werk of opbouwwerk) voor afgestudeer den van educatieve en pedagogische akademies (volledig bevoegde onder wijzers) en voor personen met andere beroepsopleidingen van gelijk niveau, die gericht zijn op het werken met men sen. Inlichtingen verstrekt de Staf van de cursus Kerkelijke Werkers, p.a. Post bus 71 te Baarn. Aanmelding is moge lijk tot 15 juni a.s. ADMINISTRATIEKAART VOOR EEN LEVENDE GEMEENTE Om een christelijke gemeente goed te laten functioneren, moet men meer weten dan alleen de burgerlijke stand etc. van de gemeenteleden. Daarom is een aantal deputaatschappen van de gereformeerde kerken bezig met het ontwerpen van een geheel nieuw model voor een kerkelijke administratiekaart. Hierop worden naast de gewone ge gevens voor de kerkelijke stand ook gegevens genoteerd over de gaven en krachten, waarover gemeenteleden be schikken voor kerkelijke aktiviteiten. Dit is een praktische toepassing van wat in het rapport over de structuren van de gemeente, „Kerk in Perspectief" is gesteld. Ook biedt de kaart ruimte voor gegevens voor commissies van beheer. Najaar 1970 zal het model klaar zijn. VERGADERING van de Classis Zierik- zee der Gereformeerde Kerken in Nederland, gehouden woensdag 22 april 1970, te Zierikzee, des avonds 7 uur. Namens de samenroepende Kerk van Zonnemaire opent Ds. D. Jansma de ver gadering, laat zingen Gez. 81, vs. 1, leest Matth. 28 vs 16-20 en gaat voor in gebed. Alle aanwezigen heet hij hartelijk wel kom, brengt de hartelijke groeten over van Dr. Becker, wenst de Kerk van Brouwers haven sterkte en Gods zegen bij het be- roepingswerk, alsook die van Nieuwer- kerk. De credentiebrieven worden nagezien door de Kerk van Brouwershaven, waar uit blijkt, dat alle Kerken wettig vertegen woordigd zijn. De Kerken van Bruinisse, Nieuwerkerk, Oosterland en Zonnemaire hebben een in structie. De vergadering wordt vervolgens ge constitueerd en in het moderamen nemen zitting: Ds. D. Jansma, praeses; Ds. J. F. Put, scriba; Ds. H. Favier, assessor; br. J. M. de Waal, actuarius. Na goedkeuring der notulen worden de ingekomen stukken behandeld. De meeste stukken worden voor kennis geving aangenomen aangezien deze ook aan de kerkeraden waren gezonden en als ge volg daarvan de inhoud bij alle Kerken bekend. Betreffende de uitnodiging van de ker- keraad van Zonnemaire i.v.m. het afscheid van Ds. Jansma op 26 april a.s. zal Ds. Put de Classis vertegenwoordigen. Op 15 februari 1.1. heeft Ds. Jansma de Classis vertegenwoordigd bij het afscheid van Dr. Becker te Nieuwerkerk en Ds. Favier bij het afscheid van Ds. Keizer te Brouwershaven op 29 maart 1.1. Naar aanleiding van een schrijven van de Stichting Landelijke Samenwerking der Geref. Kerken in Nederland, wordt het emeritaat van Dr. Becker definitief vast gesteld. Een schrijven van de Classis Tholen tekent de moeilijke toestand in de Classis betreffende de huidige samenstelling, die niet meer goed kan functioneren. Ds. van der Kooij deelt mede, dat op de P.S. deze zaak is besproken, ook ten aanzien van de toestand in de Classis Zierikzee. De gehele situatie zal worden herzien door een structuurcommissie, welke be noemd zal worden op de 2e vergadering van P.S. In de eerste voortgezette vergadering P.S. is, a.o.v. van de onderzetting in onze classis, reeds besloten om de predikanten in onze classis vrij te stellen van enkele deputaatschappen. Zo is als dep. art. 53 K.O. „ad intcrium" aangewezen Ds. van Benthem te Middelburg. De Classis Zie rikzee en Tholen kunnen naar eigen in zicht reeds met interne zaken assistentie verzoeken van predikanten uit andere classes. De actuarius doet mededeling van de uitgegane stukken. De instructies krijgen een beurt. Het gaat hoofdzakelijk om aanwijzing van een consulent. De Kerken van Bruinissc-Nieuwerkerk krijgen Ds. van der Kooij; Brouwershaven en Zonnemaire Ds. Put. De patiënten in het ziekenhuis te Zie rikzee van de gemeenten Bruinisse, Nieu werkerk en Oosterland zullen worden be zocht door Ds. Favier. Aan de kleine Kerk van Oosterland wordt een uitvoerige bespreking gewijd, gelet op het geringe aantal leden en de meest voor de hand liggende oplossing dat ze zich aansluit bij dc Kerk van Nieuwer kerk. Deze zaak ligt echt niet zo eenvoudig en daarom wordt besloten dat een samen- spreking door de Coördinatie-Commissie der Classis met de leden dier Kerk zal plaats vinden. Goedgekeurd wordt dat br. van der Veer te Haarlem en br. Lodder te Rotter dam een stichtelijk woord mag spreken in die Kerken die daar prijs op stellen. Dit wordt toegestaan gelet op de noodtoestand der „bezetting" in de Classis. Ds. van der Kooij en Ds. Put rapporteren respectievelijk over de mogelijkheid van hernieuwde steunaanvragen en over de zending. Wat het laatste betreft worden de Kerken aangespoord de zendingsbijdra- gen per kwartaal op te zenden en liefst tijdig. Vastgesteld wordt een gewijzigde lijst van deputaten i.v.m. enkele „vacatures" in deputaatschappen. De wijze waarop de vacaturebeurten zullen worden vervuld zal nader onder het oog worden gezien. Hetgeen in de verga dering van januari hieromtrent is besloten wordt ingetrokken na uitvoerige toelich ting. Ds. Favier spreekt namens de Classis Ds. Jansma toe, wegens diens vertrek naar Ter Apel-Valthermond en bedankt hem voor alles wat hij in Classicaal verband heeft mogen doen, waarop Ds. Jansma in hartelijke bewoordingen afscheid neemt. Voor de volgende vergadering wordt de Kerk van Brouwershaven aangewezen als samenroepende. Het nazien der credentie brieven door die van Bruinisse, terwijl de datum wordt bepaald op D.V. 30 septem ber 1970. Als moderamen zal dan zitting nemen: Praeses Ds. W. van der Kooij; scriba Ds. H. Favier; assessor Ds. J. F. Put; actuarius br. J. M. de Waal. Nadat Ds. Jansma de vergadering heeft bedankt voor haar medewerking nu hij deze voor de laatste keer als praeses mocht leiden, sluit hij deze vergadering. De assessor dankt. In opdracht van de Classis Zierikzee, Ds. H. Favier, assessor. STUDENTEN De Synode heeft besloten dat oudere jaarsstudenten in de theologie, die nog geen praeparatoir examen hebben af gelegd, in het kader van hun opleiding - onder bepaalde voorwaarden - kerk diensten mogen leiden. (Is dit misschien iets voor onze scriba's A.D.) KOUDEKERKE Het adres van de Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Koudekerke is thans: J. de Buck, Gerbrandystraat 78, Vlissingen, Telefoon 01184-3069. Beroepen: te 's-Gravenzande (vac., J. C. v. Egmond): G. v. Halsema te Oosterbeek; te Bodegraven-Woer den en te Alphen a. d. Rijn: J. Geersing te Rouveen; te Zaandam: B. Koek koek te Waddinxveen; te Hengelo (O.): J. J. R. Baas te Beetsterzwaag; te Katwijk (vac. W. Bakker): G. v. Halsema te Oosterbeek. Aangenomen: naar Anna Jacobapol- der (in tijdelijke dienst): Dr. P. J. Richel te Heemstede; - naar Niawier: kand. J. Dijkstra te Amstelveen; naar De Lier (vac. J. H. Teerink): H. To renbeek te Zoutkamp, die bedankte voor Oosterwolde (Fr.); naar Leiden (vac. H. Post - Jeugdhavenpredikant) D. de Heer te Hoofddorp. Bedankt: voor Zwolle: Krijger te Baarn; voor Middelburg: J. van Dalen te Rotterdam-Overschie. SUBSIDIE VOOR „KAMPEN" De theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kampen krijgt evenals de rooms-katholieke theolo gische hogescholen in Amsterdam, Utrecht en Tilburg subsidie. De re gering heeft in totaal 5,7 miljoen gul den beschikbaar gesteld. GLAZENWASSERIJ EN SCHOONMAAKBEDRIJF Kasteelstraat 90 bov., Tel. 28 99, Vlissinflen. Voor het schoonmaken van kantoren, winkels en huizen. Tevens schuren van vloeren met moderne Nilfisk machines.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1970 | | pagina 3