KERK VAN VLISSINGEN Zeeland in Amerika EREDIENST J 0* en om de UIT ONS GROTE KERKELIJKE GEZIN ZONDAG 11 JANUARI Petruskerk: 9.30 uur v.m. Ds. J. W. Genuït (Heilig Avondmaal) 5.00 uur n.m. Ds. J. W. Genuït (Heilig Avondmaal en Dankzegging). Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m. Ds. J. Hindriks te Rot terdam (voorber. Heilig Avondmaal). 5.00 uur n.m. Ds. J. Hindriks. Collecte: Evangelisatie in de stad. Wordt uitgezonden naar Bethesda. „Ter Reede": 7.00 uur n.m. Ds. IJ v. d. Schoot. OPMERKINGEN 1In de Petruskerk zal in beide diensten het Heilig Avondmaal worden gevierd. De week daarop, dus 18 januari, zal deze viering plaats vinden in „Paau wenburg". 2. Ds. Hindriks is voor velen van u een oude' bekende. Hij heeft onze gemeente gediend van 1946 tot 1949. 't Is jammer, zowel voor velen van u als ook voor hem zelf, dat hij niet in de Petruskerk kan voorgaan. Zoals u weet is er een regeling, dat één van uw beide predi kanten op een avondmaalszondag beide diensten in eenzelfde kerkgebouw leidt. 3. Graag wensen we u een gezegende avondmaalsviering toe En nietwaar, gezegend zijn we, wanneer we anderen tot zegen willen zijn. DE ZUIDERWIJK ,,Welk mens leeft, die de dood niet zal zien Die vraag is afkomstig uit psalm 89. Je behoeft er geen antwoord op te geven. Het antwoord ligt ook in de vele sterfgevallen in dit jaar hier bij ons in Vlissingen, in onze gemeente ook, .zeer bijzonder in de wijk waarin ik dominee mag zijn. Nu ik dit op oudejaarsdag schrijf, be denk ik, dat de necrologie in de avond dienst wel weer gelezen zal worden (zijn). Het is een lange lijst geworden dit jaar. Maar als 't licht van het evangelie van Jezus Christus er over valt, is het niet alléén maar een droevige zaak, al zullen er juist op die dag wel heel wat wonden geschrijnd hebben... Over de afgelopen 3 weken moet ik twee sterfgevallen doorgeven. Een zuster en een broeder, die van ons weggenomen zijn en nu bij God zijn, veilig bij God. Hun ziel verwacht de jongste dag. Hun heengaan betekent voor hen die achterblijven een diepe smart, een bitter brok eenzaamheid, een leegte... Dat is de harde werkelijkheid en daar behoeft een gelovige niet omheen te praten. De behoefte aan troost veron derstelt het verdriet. Wij wensen hun die achterbleven die troost van harte toe. En de moed om verder te leven. En nietwaar die ligt bij onze God: ,,Wie de HERE ver wachten, putten nieuwe kracht..." Jes. 40. De namen van de gestorvenen zijn u bekend. Op 22 december overleed zuster Jacomina Clarisse-Mesie (Swalmenstraat), oud 73 jaar en op 24 december br. Pieter Joziasse (Hijacinthenlaan)eveneens 73 jaar oud. Twee namen... namen bij God bekend. Rond de kerstdagen en de jaarwisseling waren er gelukkig maar weinig zieken in 't ziekenhuis. In „Bethesda" wordt ver pleegd br. Versluys (v. Hoorn v. Burgh- straat) en in St. Joseph zuster Versluys (Glacisstraat). Ook hun namen zijn bij God bekend en... zij hebben er ook beide gelovig weet van,,Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand". In Bethesda moest de tweede kerstdag worden opgenomen Ferdinand de Wit (Koudekerkseweg). Hij is als ruim half jarige de jongste. We hopen dat 't wat mee zal vallen. De rij van huwelijksbevestigingen werd besloten met dat van Brigitta Meyer (Bethesda) en Rinus Davidse (Melisker- ke). Papa Meyer was er apart voor over gekomen uit St. Anna Parochie om 't huwelijk van zijn dochter in Meliskerlce in te zegenen. Ook namens de wijk van harte gelukgewenst en een fijne tijd (voorlopig) aan de Gerbrandystraat, no. 42. Het is verblijdend, dat zovele jonge men sen 't afgelopen jaar met onze God wilden beginnen. Bij Hem ligt de bron van alle goeds, ook van een gelukkig huwelijk. Helaas moet gemeld, dat meerderen op hun huwelijksdag hieraan voorbij geleefd heb ben. Maar altijd kun je nog bij Hem te recht. Voor zover mij bekend waren er rond de feestdagen een 3-tal verlovingen. We behoeven dus niet bang te zijn, dat de huwelijkssluitingen zullen uitblijven... Op 20 december verloofden zich Mieneke van Gilst (Spuistraat) en Sjaak de Smit (Sou burg); op 25 december Pleuni Stam (Mo lenstraat) en Rinus van Gilst (Spuistraat) en op 27 december Tineke Bakker (Bethes da) en Martien Lolkema (Rochussenstr.) Van harte gelukgewenst met deze belang rijke stap op weg naar het huwelijk. Dat jullie het mogen leren trouw (in de liefde) jegens elkaar te zijn. Dan heeft trouwen zin, al ben je er dan ook nog niet, integen deel dan begint het pas goed. Op 15 december werd Astrid van Belle geboren. Zij zag 't eerste levenslicht in Bethesda. Gelukkig is zij nu met een over gelukkige moeder (en vader) nu thuis aan de Badhuisstraat no. 71 ben. Het is een gunst om vader en moeder te worden en een kunst om het te zijn. Maar een kunst, die God ons wil leren. Br. en zr. Morgenstern (Verk. Quakke- laarstraat) zullen daar bij de doop van Dina Maria op 28 december ook wel iets van verstaan hebben. Van harte geluk gewenst met al deze blijde dingen. Ik geloof, dat ik er weer zo ongeveer ,ben. Nog een hartelijk welkom tot hen, die naar onze gemeente overkwamen zo wel van elders als hier plaatselijk. We ver trouwen, dat u blijmoedig met ons zult meeleven. Tot slot wil ik graag dankzeggen allen, die met ons gezin meeleefden t.g.v. mijn verjaardag en t.g.v. de jaarwisseling. Het is een extra-prikkel om onder u ons werk voort te zetten in het komende jaar. Geve God, dat het een goed jaar mag zijn voor ons persoonlijk, voor ons gezin en voor onze gemeente. Met een hartelijke groet uit de pastorie „Sela". H.Gr. NOORDERWIJK Laat ik beginnen met nogmaals onze har telijke dank uit te spreken voor uw mee leven bij gelegenheid van de geboorte van onze dochter. Toen ik de vorige keer be dankte, dachten we al dat we al heel wat felicitaties gekregen hadden, maar achter af bleek, dat toen de helft ons nog niet aangezegd was. U hebt ons werkelijk over rompeld door uw geweldige meeleven. Wij zijn u dankbaar voor zoveel blijken van hartelijkheid en liefde. Nu ik toch aan 't bedanken ben, wil ik ook graag (natuurlijk eveneens mede namens mijn vrouw) allen hartelijk bedan ken, die ons een voorspoedig 1970 hebben toegewenst. Het is werkelijk een stroom van gelukwensen, die elke dag door onze brievenbus glijdt. Neemt u ons niet kwalijk dat we ze niet allemaal apart kunnen be antwoorden. Wij willen u allen graag van af deze plaats een gezegend 1970 toewen sen, met de bede dat de Here ons allen in 't komende jaar moge omringen met Zijn trouw en genade. Het is weer enkele weken geleden, dat de laatste Kerkbode verscheen. Daarom zijn de wijkberichten al weer wat „oud nieuws". Uit 't ziekenhuis zijn thuis gekomen (de meesten gelukkig al vóór de kerstdagen): Mevr. Boom, Thorbeckelaan 17; Annelies v. d. Linde, De Sav. Lohmanlaan 3; Mevr. Nieuwenhuyze, C. v. d. Lindenlaan 24; Mevr. Schout, Grenswcgeling 3 en Mej. v. d. Houte, Joz. Israëlslaan 30 ben. Allen hartelijk gelukgewenst. Een gelukwens gaat ook naar de heer en mevrouw L. Jansen-Stol, die op 19 de cember 1969 in Middelburg in 't huwelijk zijn getreden. Hun adres is: Koudekerkse weg 134. Op 30 december j.l. zijn het bruidspaar J. K. v. Leeuwen-Geurtsen in 't huwelijksbootje gestapt. Hun huwelijk wordt op 9 januari a.s. in Terborg kerkelijk bevestigd. Hun adres is: v. Raaltestraat 93. Ook aan hen onze hartelijke gelukwensen. Eenxhartelijk welkom roepen we toe aan de Fam. J. Scherp, Talmalaan 6, die uit Souburg gekomen zijn; aan de Fam. J. W. Jobse, De Meesterstraat 9, die afkomstig zijn uit Zwijndrecht; aan de Fam. Nooyen- Vrije, v. Hogendorpweg 90, die uit Rheden - de Steeg - tot ons zijn overgekomen; en aan de Fam. J. P. v. d. Veldc-Meedendorp, W. v. d. Veldelaan 4, uit Middelburg. We wensen hen veel sterkte toe, om hier wat thuis te raken. Ik weet uit ondervinding, dat dit enige tijd duurt. Maar ik weet ook, dat u in een gemeente komt, waarin dat niet zo moeilijk zal zijn, als u er zelf enige moeite voor doet om er in te komen. Hartelijk welkom in ons grote gezin Zo treden we weer een nieuw jaar in. Een jaar, waarin, ook kerkelijk veel arbeid en inspanning van ons gevraagd wordt. Ik denk aan de bouw van ons kerkelijk cen trum in Paauwenburg. Ik hoop dat we dit jaar daaraan nog kunnen beginnen. We zien met groot verlangen de dag tegemoet, dat we in een eigen gebouw kunnen kerken, maar ook het gemeentewerk kunnen star ten. Dat zal ons kerkelijk leven in Paau wenburg zeker ten goede komen. Een har telijke groet voor u allen, vanuit de Toba- golaan 17. J.W.G. KERKBODEBEZORGERS Het is dan weer helemaal voor elkaar gekomen. Zelfs is 't zo, dat we nog een aantal gezinnen „over" hebben. Maar we hebben hun namen genoteerd voor 't vol gend jaar of wanneer er eventueel iemand uit mocht vallen. Hier volgen de adressen, zodat u weet waar u terecht kunt, wanneer 't eens mis mocht gaan met de bezorging. Zuiderwij k: Wijk 1. Mevr. Oranje, Marinestraat 18. Wijk 2. Fam. Polderman, Glacisstraat 172. Wijk 3. Fam. Blokland, Gravestraat 112. Wijk 4. Joop v. Belzen, Hobeinstraat 75. Wijk 5. Jaap de Ridder, Verk. Quakke- laarstraat 154. Wijk 6. A. de Klerk, Brouwenaarstraat 6. Wijk 7. W. Joziasse, v. Dishoeckstraat 76. Wijk 8. Fam. Jobse, Ribesstraat 1. Noorderwijk: Wijk 9. Fam. v. Sluys, Vincent v. Gogh- laan 24. Wijk 10. Fam. Louwerse, Adr. Verdoel straat 2. Wijk 11. Fam. Stroo, Koudekerksew. 160. Wijk 12. Fam. Spanjer, Bonedijkestr. 342. Wijk 13. Dames Joziasse, Gerbrandy straat 116. Wijk 14. Fam. Den Exter, de Mey v. Streefkerklaan 2. Wijk 15. Fam. Meulmeester, Talmal. 21. Wijk 16. Fam. v. d. Bogaard, Goeman Borgesiusstraat 57. Graag maken wc van de gelegenheid gebruik allen dank te zeggen, die een jaar lang in grote trouw de Kerkbode bezorgd hebben en dan wil ik in die dank ook graag betrekken het 3-tal, dat de pakketjes voor de verschillende wijken uittelt en rondbrengt t.w. br. Schreurs, zr. Blokland en br. Lolkema. Zij zullen er ook 't komen de jaar weer voor zorgen. Wat dit onder deel van de bezorging aangaat zal 't dus ongetwijfeld weer goed lopen en we heb ben er vertrouwen in dat 't andere deel ook goed komt. H.Gr. „GEEF PAAUWENBURG EEN HART" Het is de laatste weken vrij stil geweest rondom „ons hart". Nu is dat niet zo erg, want in de maand december vroegen allerlei zaken onze extra aandacht. Maar nu 't nieuwe jaar begonnen is, zal bij verschil lenden van u de vraag bovengekomen zijn: „Hoe gaat 't eigenlijk met het hart". Welnu ik kan u zeggen, dat het op het architecten bureau Steen Tuinhof langzamerhand ge stalte krijgt, op papier althans. De heer Tuinhof heeft toegezegd zo tegen 13 febru ari klaar te kunnen zijn met de tekening en het bestek en daarom heeft 't moderamen van de kerkeraad besloten om op deze dag (een vrijdag) een kerkeraadsvergadering te beleggen samen met de Commissie van Beheer. We kunnen dan het een en ander bekijken, bespreken en ons oordeel er over uitspreken. Wanneer wij accoord kunnen, gaan zullen we zo spoedig mogelijk een gemeentevergadering beleggen, zodat ieder van de plannen kennis kan nemen. Wellicht is 't dan mogelijk, wanneer er geen grote bezwaren zijn, de plannen definitief goed te keuren, zodat de steunaanvragen bij de overheid en S.S.K. ook in zee kunnen. Ik meen u zo volledig te hebben ingelicht over de stand van zaken op 't ogenblik. H.Gr. VERANTWOORDING Op bezoek bij een zuster der gemeente ontving ik 193,70 voor de kerk. Zij had het met grote liefde gespaard en ik heb 't met veel geduld geteld. Inmiddels heb ik 't aan de penningmeester afgedragen. H.Gr. ONZE PENNINGMEESTER Dat is de heer W. A. F. Marijt. En hij blijft het voorlopig weer voor 4 jaar. Per 1 januari 1970 was hij aan de beurt van aftreden, maar hij bleek bereid het nog weer voor een periode te willen doen. De kerkeraad was hier zeer content mee. In allerlei toonaarden is zijn lof bezongen. Ik zal u die alle besparen, maar wil u alleen vermelden, dat ik als praeses van de kerke raad deze lof besloten heb met te zeggen, dat het voor een dominee toch wel erg fijn is om steeds op tijd zijn traktement te ontvangen. Alleen daarom al ben ik blij, dat hij aanblijft. H.Gr. VROUWENVERENIGING „IN 's KONINGS DIENST" De datum voor de eerste maal in het jaar 1970 is dinsdag 20 januari. Mevr. Stroo-FIoogeveen verzorgt voor ons de inleiding. Dat is (oecumene) schets 39 uit het boekje „Op elk terrein". Bijdrage van Mevr. de Hondt-Houmes. Dames denkt u ook aan de bijeenkomst op 12 januari in de Scheldehal Het begint om 2 uur Namens het bestuur, L. Steketee-de Witte. DE BEJAARDENSOOS Graag willen we nog eens iets vertellen over de bejaardensoos. De laatste keer (11 december) waren er 52 brs. en zrs. Beter bewijs, dat het prima gaat, is er niet te geven. Van de verschillende spelen (dam-, domino, kaart, en de sjoelbak) wordt druk gebruik gemaakt. En dan niet te vergeten het biljart. We hebben 2 bil- jartstokken (qeues) er bij gekocht, zodat we nu met 4 gelijk kunnen spelen. Er is ook een regeling getroffen, dat er telkens 1 kwartier mag gespeeld worden, waarna weer 4 anderen aan „stoot" zijn. Er is grote animo voor dit spel, zelfs zo, dat ook 2 zrs. het podium opkwamen om te biljarten. Wie weet worden deze dames ons, man nen, nog eens de baas. Nog enkele dingen moeten de revue pas seren. Daar het de laatste samenkomst was van het jaar, luisterden we met grote aan dacht naar het mooi en duidelijk voorlezen van een prachtig kerstverhaal door Mej. Riemens. We waren toch wel even onder de indruk er van. We vinden het even eens prettig dat onze beide predikanten zo nu en dan van hun belangstelling blijk geven. We zien ze graag zo eens een half uurtje in ons midden. Ook onze biblotheek groeit nog steeds. We hebben nu al zo'n 170 boeken en elke keer gaan er zo'n 20 ia 30 de deur uit. We willen eindigen met nog eens de gang van zaken mee te delen. Om kwart over 2 beginnen we met de gymoefeningen tot kwart voor 3. Dan komt de opening op de gebruikelijke wijze en kwart voor 5 beëindigen we de samenkomst. Tenslotte een groet uit de soos. Het bestuur. O.P.A. 1969 Nog een laatste woord over de papier actie voor het jaar 1969 tot het verleden zal behoren. Alle medewerksters en mede werkers kunnen op een geslaagde actie terug zien. Er is een behoorlijk bedrag binnen gekomen voor „HET HART VAN PAAUWENBURG". Laten we hopen dat ook in het jaar dat komt alles zal lopen, als in het jaar dat achter ons ligt. Natuurlijk hebben wij nog wensen. Een daarvan is dat wij meer medewerkers zullen krijgen, wat uw positie ook moge zijn, helpt mee aan dit werk, want het voor een doel wat ons allen aangaat. Er zal een lijst van autobezitters moeten komen die om beurten zich beschikbaar willen stellen om het oude papier in een bepaalde wijk op te halen. Men bereikt dan dat het niet altijd dezelfde mensen zijn die het doen, want daar gaat het wel wat op lijken. Denkt u hier eens over na of ook voor u hier een opdracht ligt, die u moet vervullen. We wachten met be langstelling uw reactie af. Zaterdag 13 december was er weer vol op papier, zodat wij niet alles hebben kun nen verwerken, ook al omdat wij tijd te kort kwamen. Het is 's morgens lang don ker, het bed is lekker, gevolg: er wordt niet open gedaan en het papier wordt niet meer weggehaald. Houdt u daar wel reke ning mee. Maar enfin, het is weer voor elkaar gekomen. De firma Van Son heeft haar portie weer gehad en nu wacht de penningmeester maar op het resultaat, ruw geschat: in de laatste periode, 3 wagens, wellicht 10 ton. Nu nog een wenk voor hen, die zelf het oude papier aan ons magazijn willen bezorgen. Dit is gelegen aan de Onder straat, een zijstraat van de Palingstraat. De tweede blauwe deur aan uw linker hand, komende uit de Hendrikstraat. De sleutel kunt u bij twee adressen halen, nl. bij Van de Ketterij, Sperwer winkelier en de heer Dc Hondt ook in dezelfde straat, alles kunt u vinden op de deur van het magazijn. We willen het voor dit keer er weer bij laten. Bewaar uw papier, want het is geld waard. Als men bij u aan de deur komt, vraag dan even voor wie men komt, want er zijn kapers op de kust. E.v. actie: 2e zaterdag in januari, nl. 10 januari a.s, A. de Klerk. „GEEF PAAUWENBURG EEN HART" De stand van de thermometer is nu (29 december) ƒ77.142,11. Hierin is begrepen een bedrag van 1435,50 aan rente over 1969. In de offerstenen werd een gift van 25,gevonden. Hieronder een klein overzicht van de opbrengsten van enkele, acties: 1. Oud papier: Opgehaald werd 201.145 kg. met een opbrengst van ƒ8191,80 waarvan wel 10% moet worden afge staan aan de Jeugdsociëteit. 2. Deurcollecties en offerstenen: Totaal ƒ6717,89. 3. Bazaar: Netto-opbrengst 9050,76. Er bleven nog wat goederen over, die bij volgende acties weer goed van pas komen. 4. Zang- en muziekavonden: Totaal 222,88. 5. Koek- en cakeactie: 745,65. 6. Veiling: Hiervan is helaas nog niets door de veilinghouder afgerekend. 7. Zegelactie: Opbrengst 50, P. Kamermans. VAN DE DIAKONIE Om maar direct bij u met de deur in huis te vallen: wij zijn bijzonder dankbaar voor uw bijdrage in de kerstinzameling. Het heeft de verwachtingen overtroffen en uw dia kenen in staat gesteld met de kerstdagen het werk te doen wat door de ouderen onder ons en de alleenstaanden zo bijzon der gewaardeerd wordt, n.l. medeleven in deze voor hen zo eenzame dagen. Met de nagekomen giften en de giro-overschrijvin gen is in toaal ontvangen t.m. 25 december 1969 ƒ3544,06. Waarlijk, een groots gebaar van u. In het bijzonder willen wij onze mede werksters danken voor alle tijd welke zij beschikbaar hebben gesteld om deze in zameling te doen slagen en de kerstattenties ter bestemde plaats te bezorgen. Dat u be reid bent het wijkdiakonaat in praktijk te brengen is duidelijk gebleken en geeft ver trouwen voor de toekomst. Wij vertrouwen er op dat ook in het nieuwe jaar, waar wij u bij dezen onze beste wensen voor aanbieden, uw diakenen in staat gesteld worden hun taken naar behoren uit te voeren. Hiervoor zal veel geld nodig zijn. Er is echter voor ons geen reden om te veronderstellen dat u het in 1970 laat „afweten" en, het is u toch ook reeds bekend, wilt u er bij het bepalen van uw gaven in diakonale collecten even om denken dat ook in 1970 een kostenstijging van enkele procenten wordt verwacht. Wij vragen niet van u precies in procenten uw gaven te verhogen. Als u het alleen maar in gedachten houdt, schenkt ons dit voldoende vertrouwen in uw medeleven met het diakonale werk. Het is dan ook niet te vroeg om u nu reeds te danken voor de verhoging van uw collecteqaven in 1970. A.H. Ds. W. F. M. Lindeboom te Zwijn drecht vertelt in de Gereformeerde Kerkbode voor de classes Barendrecht, Dordrecht en Gorinchem over zijn be levenissen op een reis door Amerika. Hij is ook geweest in dat deel van Michigan (U.S.A.), waar veel emigran ten uit Zeeland naar toe zijn gegaan om in vrijheid een gereformeerd kerke lijk leven op te bouwen. Ook oeconomische overwegingen speelden indertijd een rol. Wij kunnen ons haast niet voorstellen hoe bitter slecht de levensomstandig heden in ons land toen waren. Om de hollandse ijzeren spoorweg (H.IJ.S.M.) aan te leggen moesten arbeiders, uit het buitenland komen. De mensen hier waren te zwak en te ondervoed om zware arbeid te kunnen verrichten. De mensen leefden vrijwel alleen van aardappelen. En toen de aardappel oogsten een paar keer waren mislukt, zat de wanhoop in duizenden gezinnen mee aan tafel. De laars van de liberale heren, die zichzelf het „denkend deel der natie" noemden, trapte het kerkelijk leven plat. Geen wonder, dat velen, vooral gereformeerden in emigratie een uitweg zochten. De vergelijking met de uittocht der Israëlieten uit Egypte lag voor de hand. Maar Amerika, als land van belofte -, vloeide niet over van melk en honing. Zeker niet voor de eerste generatie, die de overtocht waagde-. Hier volgt het reisverhaal van Ds. Lindeboom: Tien, vijftien jaar na de Afscheiding (1834) maakten vele afgescheidenen, moe van de vervolgingen en gedepri meerd door de aardappelcrisis, zich op om in Amerika een nieuwe toekomst te zoeken. De Zeeuwse boer Jannes van de Luyster verkocht zijn kapitale boerderij onder Borssele (Z.B.) voor f 67-000, en maakt het velen in wie hij voldoende vertrouwen had mogelijk mee te gaan naar de nieuwe wereld. Ongeveer gelijk tijdig vertrokken Ds. C. van der Meulen uit Goes en Jan Steketee uit Nieuw- dorp eveneens met een grote groep landverhuizers naar New York. Vande- luyster (zoals de naam later geschreven wordt) scheepte zich in Antwerpen in en vertrok met de „Kroonprins 'van Hannover". Blijkens de passagierslijst, die bewaard is gebleven, waren o.a. aan boord: 8 meest grote gezinnen uit Borssele, 2 uit Driewegen, 4 uit Zierik- zee, 3 uit Terneuzen, 3 uit Axel, 3 uit Breskens. enz. Zijn schip kwam 7 juni 1847 in New York aan, vanwaar men doorreisde naar Ds. van Raalte, die zich reeds eerder in Michigan gevestigd had in een plaats, die (later) Holland werd genoemd. Hier werden de „nieuw komers" gastvrij ontvangen en onder gebracht in grote keten, die vroegere emigranten hadden gebouwd. Zij bleven daar echter niet, doch trokken 10 km. oostwaarts naar een plaats, die door hen Zeeland werd genoemd, waar Jan nes Vandeluyster van het Gouverne ment een enorm stuk land kocht (1680 acres; één acre is 4047 m2; een foto- copie van het eigendomsbewijs is te vinden bij J. van Hinte, Nederlanders in Amerika I, t.o. blz. 156). Dit land werd door hem onder de meegekomen emigranten tegen hypotheekacte ver deeld. Zo werd Jannes Vandeluyster stichter van de stad Zeeland. Deze geschiedenis was mij allang be kend, ook omdat ik in mijn Zeeuwse periode meermalen in Borssele had ge preekt, waar de (Christ.) Geref. Kerk, na het vertrek van Vandeluyster en de zijnen, slechts wat oude mensen over hield, zodat de gemeente aldaar nooit meer tot bloei is gekomen. Ik had mij voorgenomen in Zeeland (Michigan) het graf van Vandeluyster te gaan be zoeken. Onze auto reed de brede wegen van het kerkhof op, dat in Amerika mogelijk en toegestaan is. In een oud gedeelte van de begraafplaats vonden wij vele graven met Hollandse opschrif ten en Zeeuwse namen, b.v. de Perther, de Pree, de Koeyer, enz. Maar hoe ik ook zocht, het graf van Vandeluyster vond ik niet. Er liep echter nóg een heer met een dame tussen die oude graven. Ik ging naar hem toe en vroeg of hij misschien het graf van Vande luyster wist. En toen kreeg ik tot mijn verwondering dit antwoord: „Ja, mijn heer, daar staat u naast en ik ben zijn achterkleinzoon". Het was Dr. Nelson Vandeluyster, leraar Duits aan het College te New-Berry, South Carolina, die bijzonder getroffen, ja ontroerd was, dat op het grote kerkhof van Zeeland nóg iemand naar het graf van zijn over grootvader zocht, en dan nog wel iemand helemaal uit Nederland... Dr. Vandeluyster zei, dat hij hier ook be graven wilde worden, temidden van zijn familie. Ook vertelde hij, dat zijn over grootvader op zijn sterfbed al zijn schul denaars rondom zich had verzameld met de hypotheekacte's voor zich. Hij had ze toen toegesproken, eerst geeste lijk, dat ze trouw moesten blijven aan het beginsel en de onwankelbare belij denis vasthouden en daarna dat ze zich met inspanning moesten geven aan het werk op de boerderij en toen had die stervende voortrekker in eens alle hypo theekacte's verscheurd. Bij het honderd jarig bestaan van de stad Zeeland heb ben de nakomelingen van deze mensen van wie er velen in goeden doen waren gekomen uit dankbaarheid aan die stad een prachtige fontein (fountain) cadeau gedaan ter herinne ring aan de stichter (founder) van Zeeland. AD.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1970 | | pagina 3