KERK VAN VLISSINGEN REDELIJKHEID ZOEK J EREDIENST P, SINKE UieuxMe actie S.S.K. Ut de pers Sn en om de Voor het eervol verzorgen van begrafenissen ZONDAG 19 OKTOBER Petruskerk: 9.30 uur v.m. Ds. Paksy te Oostburg. 5.00 uur n.m. Ds. J. Paksy. Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m. Ds. J. W. Genuït, Heilig Avondmaal. 5.00 uur n.m. Ds. J. W. Genuït, Heilig Avondmaal en Dankzegging. Wordt uitgezonden naar Bethesda. Collecte: Voor de diaconie. Extra collecte: Voor de Ned. Chr. Sportunie. OPMERKINGEN 1In de namiddag avondmaalsviering- dienst op Paauwenburg zullen wellicht ook diegenen aanwezig kunnen zijn, die vroeger 's zaterdagsmiddags bijeen kwamen in het Jeugdgebouw. De diakenen zullen graag voor vervoer zorgen. Indien zij, om wat voor redenen dan ook, daartoe niet in staat zijn, mogen we dit dan even horen Indien het aantal zodanig groot is om er weer een aparte dienst voor te beleggen, zullen we dit zeer zeker overwegen. 2. De extra collecte voor de Ned. Chr. Sportunie mogen we wel extra bij u aanbevelen. V3 van de collecte is be stemd voor de activering van de sport in landelijk verband en Va komt ten goede aan de Chr. Gymnastiekveren. ter plaatse, n.l. Oranje Nassau. We zijn blij dat we een dergelijke bloeiende ver eniging hebben, maar om te kunnen blijven bloeien is een blijmoedige gave van grote betekenis. Vooral ook voor de leiding zal een goede collecte een bewijs zijn, dat u achter haar werk staat en haar zo ook stimuleren voor de toekomst. EEN GEMEENSCHAPPELIJKE DIENST MET DE ROOMS-KATHOLIEKEN Daarover heeft de kerkeraad op 29 sep tember uitvoerig van gedachten gewisseld n.a.l.v. een aanvraag van 2 jonge mensen (het meisje uit onze gemeente en de jon gen uit de R.K. kerk) zulk een dienst te beleggen i.v.m. hun huwelijk. Als kerkeraad betreurden wij het in z'n geheel, dat deze 2 jonge mensen niet zó danig uit het kerkelijk probleem gekomen waren dat zij samen voor één van beide kerken gekozen hadden, aleer zij in de huwelijksboot gingen. Dit bleek echter zo wel voor de een als voor de ander on mogelijk te zijn. Maar - en daarover ver heugde de kerkeraad zich -' toch wilden zij graag Gods zegen over hun huwelijk vragen in een trouwdienst. Een gelukkige omstandigheid bij hun aanvraag, was wel, dat zij beide inzagen, dat een eucharistie viering beter niet in 't geheel van de litur gie in deze dienst kan worden opgenomen. Juist dit punt maakte het de kerkeraad ge makkelijker om tot een positief besluit te komen. De taken die de kapelaan (in dit geval) èn de dienstdoend predikant te ver vullen krijgen zullen zodanig verdeeld worden, dat noch de een noch de ander een randfiguur in deze dienst zal zijn. Vooraf zal door beide overlegd worden hoedanig de tekst van de formulierlezing zal luiden alsook die van de aan het bruids paar te stellen vragen. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat door de kapelaan dispensatie voor deze huwe- lijksdienst moet worden aangevraagd bij de bisschop van Breda en dat onze kerke raad zich met 3 stemmen tegen en 3 blanco vóór deze dienst uitsprak. Mocht u bezwaren hebben dan wilt u die wel op de normale wijze aan de kerke raad kenbaar maken. H.Gr. STILTE VOOR Het is wat stil geworden om „het hart van Paauwenburg" en het doet een beetje vreemd aan na de drukke voorbereidingen voor de bazar en de uitermate gezellige bazar zelve. Wat een geweldig resultaat heeft deze actie opgeleverd Als ik 't goed onthouden heb 9030.1 Met dit bedrag kwamen we ruim over de halve ton. Voorwaar een bedrag om stil van te worden Maar in de stilte, die nu een klein beetje gevallen is, werd ondertussen hard door gewerkt, m.n. op het architectenbureau Tuinhof en Steen. We zijn zeer benieuwd welke vorm en inhoud zij „het hart" zullen geven, daarbij rekening houdende met de adviezen van de inspraakcommissie. Zodra dit concrete vormen zal hebben aange nomen, zal er een gemeenteavond belegd worden, waarop u van het een en ander inzage kunt krijgen of beter gezegd, waar op u volledig zal worden ingelicht, ook over de kosten. En dan - wanneer de plannen voor het te bouwen „hart" door de gemeente zijn goedgekeurd en dus vastliggen - zullen de steunaanvragen bij de overheid, S.S.K. en eventuele andere instanties worden inge diend. Al met al gaan we nog een drukke, maar boeiende tijd tegemoet. H.Gr. THERMOMETER Deze was op 3 oktober gestegen tot ƒ57.177,10. RASSENVRAAGSTUK Op vrijdag 24 oktober zal de hoofd redacteur van de P.Z.C., de heer G. A. de Kok in een vergadering, belegd door de Raad van Kerken, spreken over het ras senvraagstuk zoals dat ligt in Z.-Afrika. De heer de Kok heeft dit jaar enige tijd vertoefd in Z.-Afrika en blijkens zijn ar tikelen in de P.Z.C. enkele maanden ge leden heeft hij zich grondig in de situatie aldaar verdiept. De vergadering wordt gehouden in 't Anker en begint om 8 uur. Als 't enigs zins kan, maakt u zich dan deze avond hiervoor vrij. H.Gr. UIT ONS GROTE KERKELIJKE GEZIN NOORDERWIJK Dit keer beginnen we met een hartelijk welkom aan hen, die ons grote gezin zijn komen versterken, n.l. de fam. J. C. de Wit-Dijkstra, Vredehof laan 85 en de fam. J. de Visser-Verschoor. De Meesterstraat 21. Zr. de Visser gaat binnenkort een periode met haar man mee naar zee, zodat hun verblijf hier voorlopig maar van korte duur is. We wensen hen een behouden vaart toe. Het is hier wel het moment om eens even te denken aan de velen uit onze ge meente, die op zee rondzwerven. Ik weet niet of zij allen de kerkbode ontvangen, maar ik wil hen toch vanaf deze plaats een hartelijke groet doen toekomen, en hen zeggen, dat we met hen meeleven en voor hen bidden. Het is voor hen vaak moeilijk de band met de gemeente te bewaren. Ik loop al een tijdje met de gedachte rond, dat we daar wat aan moeten gaan doen. Het moet toch mogelijk zijn, die band wat nauwer aan te halen, zodat onze zee varenden ook inderdaad gaan merken dat er een thuisgemeente is, die met hen mee leeft. We zullen binnenkort trachten de plannen die we hebben tot uitvoering te brengen. Daarbij hebben we natuurlijk de hulp van een aantal gemeenteleden nodig, maar wij vertrouwen erop dat we ook dit noodzakelijke werk van de grond kun nen krijgen. We wensen onze zeevarenden een goede reis toe en een behouden thuis komst, en we hopen, dat ze binnen niet al te lange tijd zullen merken, dat we hier toch aan hen denken. Een hartelijke groet aan u allemaal, waar ook ter wereld. We gaan verder met de wijkberichten. Mevr. Taal, Gr. v. Prinstererlaan 66 is uit het ziekenhuis thuisgekomen, evenals dhr. Pronk, Breitnerlaan 45 en Mevr. Buys, v. Raaltestraat 39. Onze gelukwensen. Mevr. Prinse, C. v. d. Lindenlaan 10 is in Bethesda opgenomen. Onze beste wensen en meeleven. Dat geldt ook voor de andere zieken. Ook Cor Daane, R. de Beeren- broucklaan 6 is weer thuis. Fijn, Cor, dat het ongelukje met het oog nog zo goed is afgelopen. Het kindje van de fam. Hillebrand, M. Hobbemalaan 94, ligt op dit moment nog steeds in het ziekenhuis. Gelukkig is de toestand een stuk verbeterd en we hopen dat hij binnen niet al te lange tijd weer naar huis terug kan. J.W.G. BELIJDENISCATECHISATIE Dinsdag 7 okt. j.l. ben ik met een be lijdeniscatechisatie begonnen. In onderling overleg hebben we de aanvangstijd gesteld op 7.15 n.m. We komen voortaan samen in de kerkeraadskamer. Mochten er nog mensen zijn, die zich met ons willen voor bereiden op de Openb. Belijdenis van het geloof, dan kan dat nog. Hartelijk welkom. J.W.G. In aansluiting op bovenstaand berichtje: voor de Zuiderwijk is 't belijdenis cath. uur vastgesteld op woensdagavond 8 uur. Wanneer men op woensdagavond ver hinderd is, kan men dinsdagsavonds gaan en omgekeerd. H.Gr. MUZIEK Ook voor mensen die muzikaal zijn of niet muzikaal zijn, maar wel van muziek houden is er een groep gevormd. Deze ,,muziek"-groep zal zondagmiddag 19 oktober om 2.30 uur voor het eerst bij eenkomen. De plaats wordt nog bekend gemaakt. Ieder die mee wil komen doen is wel kom en neme zijn muziekinstrument mee. We kijken nu uit naar een ruimte om te oefenen en te vergaderen. J. Kruit. VERSLAG VAN DE JEUGD- VERGADERING GEHOUDEN OP 5 OKTOBER Ook deze avond waren er aardig wat jongelui aanwezig om het voorgestelde programma te bespreken. De vraag was of we met een soos zullen beginnen, of dat we eerst enkele groepen vormen om van daaruit een soos op te richten. De meesten waren van mening dat uit bestaande groepen een soos in het leven moet worden geroepen. Nu. er zijn heel wat groepen. Voor elk wat wils: Een groep die zich met muziek bezig gaat houden, vrije expressie, een gespreksgroep en een groep die het zal hebben over de liturgie in de kerk. Vanuit deze groepen, die onder ling contact zullen houden, kunnen weer speciale avonden worden georganiseerd. De gespreksgroep zal op zondag 19 ok tober samenkomen om half 8 bij dhr. Ver hiel (Colijnstraat 45). Hier zal de te volgen koers verder wor den besproken. De eerste leden zijn: Hans Tuinhoff, Koudekerkseweg 156; Ed de Regt, G. Borgesiusstraat 15; Adri Willeboordse, J. v. d. Cappellel. 64; Marion Blokland, Gravestraat 112; Tinus de Ridder, Leeghwaterstraat 63; Magda Tevel, Tooroplaan 32; Anneke van Gilst. Spuistraat 17; Els Blaakman, Gerbrandystraat 46; Corry Huysman, Badhuisstraat 42; Ineke Meulmeester, Pr. Rooseveltl. 686. Maar er kunnen er natuurlijk nog veel meer bij. iedereen is welkom T. Prins. BESLUITEN VAN DE VRIJE EXPRESSIEGROEP De groep zal in eerste instantie bestaan uit: Tini Joziasse, Anjelierenlaan 53; Heieen Joziasse, Anjelierenlaan 75; Mieke de Ridder, Leeghwaterstraat 63; Nico Wisse, Lange Zelke 73; Hans van Gilst, Spuistraat 17; Hans Vreeke. van Nispenplein 12; Piet Kruit, Sim. de Vliegerlaan 26; Thea Prins, van Woelderenlaan 72; Marja Blankenstein; Lenie de Looff. Als activiteiten zijn tot nu toe vastge steld: handenarbeid (allen); schilderen (allen); creatief spel (3); potten bakken? (1). De groep is overeengekomen een con tributie te betalen van ƒ0.50 per week; doorbetalen, ook als je niet geweest bent. Verder zal de groep proberen zichzelf financieel te sterken door verkoopavonden te houden van zelfgemaakte werkstukken. Mogelijkheden van subsidie of andere fi nanciële bijstand zal worden bezien als alle groepen draaien. De avond waarop men bij elkaar komt is vastgesteld op zondagavond; plaats van samenkomst: Jeugdgebouw naar de Petrus- kerk; tijd 19.30—22.00 uur. In de aanloopperiode zal de groep ge leid worden door mevr. G. Smit-Doelman en Mej. N. van Drent. Het is de bedoeling dat de groep steeds zelfstandiger gaat draaien, maar wel onder deskundige leiding blijft (die evengoed uit de groep zelf kan voortkomen). Er wordt verwacht dat wanneer de groep eenmaal bezig is, dat er meer leden zullen komen. Dit wordt alleen als gun stig beschouwd. De mogelijkheid bestaat dan dat de specifieke groepen zich zullen uitsplitsen; b.v. aparte ^handenarbeidgroep, aparte schildergroep, aparte groep voor- creatief spel, enz. enz. Kasteelstraat 82 Vlissingen Tel. 01184-2760 vervolg van pag. 2 Na het welkomswoord worden de cre- dentiebrieven nagezien door de Kerk van Scharendijke en in orde bevonden. Eén Kerk heeft een instructie. Daarna wordt de vergadering geconsti tueerd en in het moderamen nemen zitting: Praeses Ds. W. van der Kooij; Scriba Ds. D. Jansma; Assessor Ds. J. Keizer; Actuarius br. J. M. de Waal. De praeses feliciteert de Kerk van Zierikzee dat zij haar beroepingswerk zo gunstig bekroond zag en spreekt de wens uit dat Ds. Favier een zegenrijke tijd mag tegemoet gaan. Na goedkeuring der notulen van de ver gadering van 7 mei en 2 juli j.l. komt het enig ingekomen stuk in behandeling, n.l. het verzoek van de Kerk van Zierikzee om in een voortgezette vergadering der Classis Cand. Favier, haar beroepen pre dikant gelegenheid te geven tot het af leggen van zijn peremtoir examen en wel op D.V. 8 oktober a.s. wordt gaarne toe gestaan. Bij instructie vraagt de Kerk van Brui- nisse wegens vertrek van haar consulent Dr. Becker in diens plaats te mogen ont vangen Ds. van der Kooij te Haamstede. In een der volgende vergaderingen zal hij zijn beslissing meedelen. Met leedwezen wordt kennis genomen van de mededeling van Dr. Becker dat hij D.V. februari 1970 met emeritaat hoopt te gaan en als hulp prediker is benoemd te Oostzaan. Dat laatste zonder leedwezen. In de november-vergadering der Classis hoopt men diverse benoemingen te kunnen doen voor diverse deputaatschappen, die door Dr. Becker werden bekleed. Nadat nog gesproken is over een rege ling tot ruiling van predikanten in de Dienst des Woords in de Classiskerken en over het houden van een bid- en dank dag, of een bid- en dank uur, waaruit tenslotte blijkt dat het bij die „dag" blijft, wordt vastgesteld dat de volgende vergadering zal gehouden worden op D.V. woensdag 19 november 1969 te Zierikzee, des avonds 19 uur. Als samenroepende Kerk wordt aange wezen de Kerk van Scharendijke en tot het nazien der credentiebrieven die van Zierikzee. Moderamen: Ds. J. F. Put, Praeses; Ds. J. Keizer, Scriba; Ds. W. van der Kopij, Assessor; br. J. M. de Waal, Actu arius. De praeses spreekt zijn dank uit voor de medewerking der agenda, leest enkele verzen uit 1 Cor. 3, gaat in dankgebed voor en sluit daarna de vergadering. Op last van de Classis, Ds. J. Keizer, Assessor. Eind september-begin oktober wordt weer een. actie Stichting Steun Kerken gevoerd. Het gaat niet alleen om ruimte voor de zondag, maar ook om ruimten voor in de week. Prof. de Roos stelt de vraag of geld voor kerkruimten wel efficiënt besteed is. Hij schrijft hier over: Deze vraag wordt door velen gesteld en dan tevens ontkennend beantwoord. Men wijst dan op het geringe aantal uren per jaar dat de kerkruimte wordt gebruikt en stelt hier tegenover de kos ten van exploitatie met inbegrip van de jaarlijkse afschrijving op het gebouw. Het verhoudingsgetal dat hieruit voort vloeit is, zoals voor iedereen wel duide lijk zal zijn, uitermate ongunstig. Hier mede acht men dan aangetoond, dat de stichting van nieuwe kerkgebouwen een inefficiënte zaak is, die beter achter wege kan worden gelaten. Men zal zich echter moeten realiseren dat de aldus berekende efficiëncy, of om een andere term te gebruiken de aldus benaderde kostprijs, haar oor sprong vindt in methoden, die in het economisch leven worden toegepast. Men past ze daar ook terecht toe. Bij het gebruik van kerkgebouwen gaat het evenwel niet om handelingen, die deel uitmaken van het economisch proces, maar om de gemeenschappelijke eredienst, die in de gemeente van Jezus Christus als essentieel onderdeel van haar taak in deze wereld beoefent. Nor men en methoden, die in het economisch leven gebruikelijk zijn, zal men hier niet mogen toepassen, evenmin als op andere aspecten van ons menselijk handelen, zoals bijvoorbeeld de uitingen van kunst en recreatie, om eens enkele totaal an dere terreinen te noemen. Niemand zal de kostprijs van een literair kunstwerk willen berekenen, noch zich afvragen als hij vakantie houdt, of de tijd wel efficiënt wordt besteed. Het gaat hier om andere waarden dan economische, dat is voor iedereen duidelijk, en er worden dan ook andere maatstaven dan economische aangelegd. Overigens moet men zich bij het ver werpen van de bovenvermelde gedach- tengang wel hoeden voor een misver stand. Het kerkgebouw moet natuurlijk wel efficiënt zijn. Het moet, gegeven het doel, wel zo zijn ingericht, dat het doel matig kan worden gebruikt. Efficiëncy is op zijn plaats als het doel waarvoor iets gebeurt gegeven is. Zij is a.h.w. bij alle menselijke handelingen onder geschikt aan het doel, maar verkrijgt dan ook haar eigen betekenis. Ook om een andere reden is de ar gumentatie merkwaardig te noemen. In het verleden hebben de mensen zich dikwijls offers getroost om kerk gebouwen te stichten. Thans nu de wel vaart hoger is dan ooit tevoren en nog steeds toeneemt zou het plotseling niet Het was een christen 1 Nasser roept op tot heilige oorlog. Islamitische zendelingen in West- Europa weten uit te leggen, dat hier geen geweld maar geestelijke activiteit mee wordt bedoeld. Nasser verstaat er kennelijk toch iets anders onder: Israël moet worden vernietigd. Een jonge Australiër, geen jood, geen moslim, maar een christen, behorende bij niets minder dan de „Kerk van God", heeft een ingeving van de Heer ge kregen om de Jeruzalemse moskee te verbranden, opdat er ruimte zou komen voor de herbouw van de tempel, voor waarde voor de wederkomst van de Messias. Maar als zo vaak vroeger: de jood heeft het gedaan. De jood moet hangen. I11 Irak zijn twee joden, samen met dertien an deren, gehangen we gens spionage voor Israël. In Irak hebben ze altijd wel mensen bij de hand om te worden opgehangen. Alle redelijkheid is zoek bij de Ara bieren. Waarom horen wij niet één meer verantwoord zijn om bijdragen voor kerkbouw te geven Over offers op dit terrein behoeft niet meer te wor den gesprokenhet is voldoende als men een flinke bijdrage geeft. Pas op de nieuwe aarde zullen geen kerkgebouwen meer nodig zijn. Nu zijn zij dringend nodig om de gemeente een huis te geven, waarin zij kan wonen en de Heer kan prijzen. Het niet meer stichten van kerkgebouwen is een voor uitgrijpen op wat komt. Het afzien van kerkbouw of efficiëncy-gronden is een verwarring van terreinen en gezichts punten, die zoals elke verwarring grote schade zal berokkenen aan de gemeente en aan hen die dit standpunt speciaal innemen. Dit laatste met name omdat een gerechtvaardigd appèl op hun por- temonnaie dan gaat ontbreken, en het is nu eenmaal zaliger te geven dan te ontvangen. Prof. Dr. F. de Roos. stem uit die landen, die tegen alle hysterie in, zegt: het was een christen, die de moskee in brand heeft gestoken Het was een christen, die de Bijbel las als een spoorboekje, waarin de aan sluiting naar de wederkomst des Heren vermeld zou staan. Een onbereikbaar christen voor de kerken, die door de eeuwen heen steeds hebben gewaarschuwd voor de neiging vooruit te grijpen op Gods handelen. Een christen nochtans, die de Bijbel in de hand nam en hem verkeerd ging hanteren. Wij huiveren daarvoor. Nu is een misdaad begaan aan Israël in een pre caire situatie en dat door een man, die de Bijbel slecht gelezen heeft. Het volk Israël heeft dat méér mee gemaakt. Door de eeuwen heen. Laten wij dat goed weten en laat het ons voorzichtig maken in ons oordeel over Israël, volk en staat beide. De verblinding van de Arabieren rondom Israël is huiveringwekkend. Het lijkt wel, of ze onbereikbaar zijn. On bereikbaar voor de feiten. Onbereikbaar voor de werkelijke verhoudingen. Terwijl het duidelijk is, dat de staat Israël of zelfs maar een groep Israëli geen hand, geen vinger in deze brand heeft gehad, moet tóch Israël schuldig staan: onvoldoende bewaking van de moskee, of, erger: zondebok van de werkelijke daders. Dat is, wat door de persorganen op ons afkomt. Wij zien uit naar tekenen in de Arabische landen, die op kentering wijzen. Maar de horizon is nog donker. Het enige hoopvolle is, dat Israël ten minste niet overgaat tot oorlogshysterie en niet spreekt bijvoorbeeld van een daad van een agent-provocateur; en dat Israël garant staat voor een redelijke openbare procesvoering jegens de dader; en dat Israël „de christenen" niet verwijt, wat één verdwaasde chris ten heeft gedaan. (Hervormd Nederland) L.H.R. FILIPPUS-LIEDERENBOEK Er bleek n.l. grote behoefte te bestaan aan een bundel met goede geestelijke liederen, vooral ook nieuwe liederen. Er worden al vele nieuwe liederen gebruikt, maar deze zijn meestal ver spreid over diverse bundels of alleen maar gestencild te verkrijgen. Daarom gaf het Geref. Traktaat genootschap „Filippus" in overleg met Deputaten voor de evangelisatie en met het Landelijk Centrum Gereformeerd Jeugdwerk een bundel uit, waarin zo wel geselecteerde „oudere" liederen, alsook vele nieuwe liederen zijn opge nomen (vooral ook Bijbelliederen). Wij kunnen u deze bundel aanbieden in fraai omslag voor de lage prijs van ƒ2.75 per ex. (104 liederen met één stemmige melodie). Het is vrijwel zeker dat vele van de opgenomen liederen in de toekomst zullen voorkomen in de Herv./Geref. Gezangbundel, zodat deze Filippus- bundel tevens kan dienen als voorbe reiding op de invoering van de nieuwe gezangenbundel in de kerken. Voor verdere inlichtingen kunt u zich wenden tot de administratie te Hattem, Novalieweg 2; telefoon 05206- 2630.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1969 | | pagina 3