s KERK VAN VLISSINGEN n en om de EREDIENST UIT ONS GROTE KERKELIJKE GEZIN Voor het eervol verzorgen van begrafenissen P. SINKE LI van Ernesto Cardenal Kort verslag -2 ZONDAG 12 OKTOBER Petruskerk: 9.30 uur v.m. Ds. H. Groeneveld (H. Avondmaal). 5.00 uur n.m. Ds. H. Groeneveld (H. Avondmaal en Dankzegging). Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m. Ds. J. W. Genuït (voorber. H. Avondmaal). 5.00 uur n.m. Ds. W. Genuït. Wordt uitgezonden naar Bethesda. Collecte: Voor de kerk. Ter Reede: 7.00 uur n.m. Ds. J. W. Genuït. OPMERKINGEN 1. Tijdens de viering van het Heilig Avondmaal zullen in de Petruskerk weer de kleine bekertjes (en schaaltjes) gebruikt worden. Al is het voor som migen moeilijk in deze wijze van avond maalsviering mee te komen, toch mag gezegd worden, dat het organisatorisch steeds beter loopt. Om het avondmaal ook zo geruisloos mogelijk te doen plaatsvinden is het, dacht ilc, goed om de bekertjes pas onder het orgelspel in de daarvoor bestemde gaatjes neer te zetten. Wanneer het wegzetten van het bekertje dan een beetje lawaai veroor zaakt - en dat doet het haast altijd - is het niet zo erg. 2. Al eens eerder is u gevraagd in over weging te willen nemen of avondmaal vieren èn de dankzeggingsdienst bij wonen niet een eenheid moeten vor men. Je kunt ook uit gewoonte één keer naar de kerk gaan. Misschien kunt u die gewoonte op een avondmaalszondag eens doorbreken. DE ZUIDERWIJK De afgelopen week heeft het ernstige ongeluk, dat Rik Merkelijn overkomen was, velen van ons beziggehouden. Niet alleen in onze gedachten, maar ook metter daad, want zo mag je het toch wel zeggen, wanneer je bidt. De Heer van leven en dood heeft echter op een andere wijze dan wij graag gezien hadden dat bidden willen verhoren. Het moet voor de ouders en ook z'n zussen en broer een grote troost zijn, dat zij op de rouwkaart hebben kunnen zetten: „Hij heeft hem ontrukt aan het domein van de duisternis en overgebracht naar het koninkrijk van Zijn geliefde Zoon" (Colossenzen 1 13). In het geloof hebben zij Rik overgegeven aan de levende Heer, die het laatste woord heeft over hem. Wij bidden, dat het hen èn z'n vrienden blijvend tot troost moge zijn, wanneer ze zijn aanwezigheid zo heel erg zullen missen. Rik Merkelijn is 23 jaar geworden. Van het einde van een leven naar een begin is een hele stap, maar achter beide staat de levende Heer. Uit zijn handen hebben br. en zr. v. d. Ouden hun eerste kindje ontvangen. Op 18 september zag Astrid Jolande het eerste levenslicht in St. Joseph. Inmiddels zijn moeder en dochter weer naar Singel 237 teruggekeerd. Wij wensen hen van harte een blijde doop- zondag toe. De 25ste september waren we in kleine kring bijeen t.h.v. br. en zr. Hoek, de Lannooystraat 6. In de begintijd van de christelijke kerk moeten zo ook de huis gemeenten bijeengekomen zijn. Het was ontroerend mee te mogen maken hoe deze oude broeder, die niet meer in de kerk kan komen, openlijk zijn geloof beleed en daarmee toegang kreeg tot het Heilig Avondmaal. De levende Heer kan hem nu ook zondag 12 oktober, wanneer hij 's avonds de avondmaaalsdienst meemaakt via de kerktelefoon versterken in zijn ge loof. Ook dan een blijde dienst toegewenst. Op vrijdag 26 september is br. Hülebrand (Nieuwstraat 1) hertrouwd. Na meerdere jaren van eenzaamheid en huiselijke zorg heeft God hem een nieuw geluk geschon ken door hem Adriana Verschuure toe te vertrouwen. Overgekomen uit Wassenaar heten wij de bruid van harte welkom en wij wensen haar wijsheid toe om in het geheel van de familiekring haar plaats te vinden. Het moet voor haar een bemoedi ging zijn, dat ook de kinderen blij zijn met het geluk van hun vader. Voor Tjitske Prins (v. Dishoeckstraat) en Leo Sinke (Paul Krugerstraat) is het de vierde oktober een heel belangrijke dag geweest. Op deze dag hebben zij elkaar een trouwring gegeven, waarvan zij hopen, dat zij die eenmaal voor Gods aangezicht in zijn huis wederzijds om de vinger zullen schuiven. Wij wensen hen van harte ge luk met deze beslissing en een fijne ver lovingstijd. Er zijn nog meer blijde dingen te ver melden, want dat is het toch wel, wanneer je een nieuwe zaak opent. Op 25 september stelden br. en zr. Blankenburgh ons èn vele anderen in de gelegenheid hun zaak aan de Spuistraat te bezichtigen. Zij waren er wat trots op en terecht. Van harte hopen wij, dat zij daar goede zaken mogen doen. En nietwaar, goed en goed is twee, wanneer je behalve de winst die je maakt er ook in mag proeven de zegen van onze God. In de ziekenhuizen was het ook een komen en gaan. De een verbleef er wat korter en een ander wat langer. We zullen ze hier niet allen vermelden. Alleen die op dit ogenblik nog opgenomen zijn. In „Bethesda" liggen: zr. Meerman (Glacis- straat); br. de la Houssaye (Paul Kruger straat); en br. Gillissen (Boulevard Evert- sen). Van harte beterschap toegewenst. Dit was het dan weer voor deze keer. Met een hartelijke groet uit de pastorie „Sela". H.Gr. OFFERSTENEN Daarin werd te Paauwenburg weer een gift van 25.gevonden. Hartelijk dank. KERKERAADSVERGADERING Deze zal D.V. gehouden worden op maandag 13 oktober a.s. 's avonds om half acht. DE VROUWENVERENIGING „IN 's KONINGS DIENST" houdt D.V. op donderdag 16 oktober haar ledenvergadering. We hebben op deze avond een inleiding over Zondag 39 uit „Precent". Het zal verzorgd worden door Mevr. de Ridder. Voor een bijdrage is Mevr. Snoodijk aan de beurt. Komt u allen Ook bezoekers hartelijk welkom. Namens het bestuur, papier is bij ons niet weggehaald. Ja, dit kan wel eens gebeuren. Wij zoeken naar de oorzaak hiervan en willen proberen daarin verbetering te brengen. Maar even geduld, want Keulen en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd. Er zit nogal wat aan vast om een goede wijkindeling te maken. Maar het heeft onze aandacht. Tenslotte, er is ons al eens gevraagd: wat heeft tot nu toe de papieractie in totaal opgebracht Wij hopen u daarover een volgend maal nadere gegevens te kun nen verstrekken. Op dit moment zijn ze nog niet in ons bezit. Zo, dat is het dan weer voor deze keer. De volgende inzameling zal plaats vinden zaterdag 11 oktober a.s, U kunt dus de zaak gereed zetten. deKl. DE DIACONIE Op de eerste diaconievergadering zijn in verband met het vertrek van enkele broeders diverse wijzigingen in het bestuur en de wijkindeling aangebracht. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter, J. A. Heystek, Bellamypark 42, tel. 2968; secretaris, A. Hoefkens, Chopin- laan 131, tel. 5100 toestel 214 (alleen tijdens kantooruren); penningmeester, D. de Looff, Singel 159, tel. 3503; alg. adjunct, L. Blankenburgh, Spuistraat 84, tel. 2638. De wijken zijn als volgt verdeeld: Zuiderwijk Wijk 1 en 2: J. Leenhouts, Hogeweg 131. Wijk 3 en 4: M. P. Kaljouw, Mackay- straat 187. Wijk 5 en 6: L. Blankenburgh, Spui straat 84. L. Steketee-de Witte. Wijk 7 en 8: A. v. Soelen, Singel 332. O.P.A. 1969 Ditmaal is er van het papierfront niet zo heel veel te vertellen. Maar iets moet er toch van worden gezegd opdat u op de hoogte blijft van de gang van zaken van deze belangrijke bron van inkomsten voor „HET HART VAN PAAUWENBURG", waarvoor zo veel belangstelling bestaat in de gemeente, of met de veel gebruikte woorden in ons kerkblad te spreken: „ons grote kerkelijk gezin". De laatstgehouden papieractie is weer bijzonder geslaagd. We hebben weer fijn samengewerkt met onze vaste medewer kers, jong en oud, om weer een 10 ton papier bij elkaar te slepen. We kwamen weer ruimte te kort. Het was 12.00 uur en de zaak was voor ons gebeurd. De nasleep kwam daarna, want weer moest een be roep worden gedaan op de Fa. van Son. Ons magazijn bij br. Joziasse aan de Ger- brandystraat puilde uit. Moest beslist weg in verband met winterstalling voor cara vans. Intussen is er een andere ruimte ge vonden voor de opslag van het tussentijdse verzamelde papier uit de omgeving van Paauwenburg. Gelukkig kwamen er op de verzamel- zaterdag nieuwe medewerkers en auto bezitters opdagen. Dit heeft ons goed ge daan. Vele handen maken licht werk. De koffie was ook weer best en dat schijnt men ook prettig te vinden. Dus daar gaan we maar mee door. Het comité krijgt de rekening wel gepresenteerd. En nu nog iets anders. Steeds bereiken ons nog klachten uit de gemeente: het Noorderwijk Wijk 9 en 10: G. Louwerse, Duiven- drechtstraat 12. Wijk 11 en 12: J. A. Stroo, Kasteel straat 90 b. Wijk 13: F. Kuyper, Pres. Roosevelt- laan 126. Wijk 14: C. J. Jongepier, Troelstra- weg 144. Wijk 15: A. Steketee, Schaepmanstr. 167. Wijk 16: A. Brokking, Nieuwendijk 53. In verband met de herziening van de wijkindeling is een heroriëntering nood zakelijk van het wijlcdiaconaat. Wij ver zoeken de wijkhoofden met ht\n mede werksters c.q. medewerkers, voorlopig het werk op dezelfde wijze in het u bekende gedeelte van uw wijk te blijven verrichten. Zodra alle gegevens bekend zijn en ver werkt in de nieuwe wijksamenstelling zul len deze worden verstrekt aan de wijk hoofden door de desbetreffende diaken. Het zal in vele gevallen dan noodzakelijk zijn ook de kring van medewerksters in de nu ontstane wijken te hergroèpérên. Al het mogelijke zal gedaan worden om voor 1 november a.s. de nieuwe gegevens in uw bezit te doen zijn. Voor de ouderen onder ons is het van belang te weten dat het autovervoer naar de kerkdiensten, hetwelk tot op heden door br. Polderman verzorgd werd, wordt voortgezet door br. J. A. Stroo, Kasteel straat 90 b, tel. 2899, A.H. GEEF PAAUWENBURG EEN HART Bazar. Zoals beloofd geven wij u hiermede het bedrag van de netto opbrengst, n.l. ƒ8812.—. De offervaardigheid was groot en het resultaat groots. De overgebleven goederen zullen zo veel mogelijk nog aan de man (of vrouw) worden gebracht. Voor de onverkochte artikelen zal een passende bestemming worden gezocht of deze goederen zullen worden bewaard voor een eventuele volgende bazar of ver koping. Installatie, Met een blik op de thermometers (stand: ƒ55.948,40) brengen wij u in herinnering dat ons Comité werd geïnstalleerd op 18 oktober 1968. Nog ruim een jaar en dan zal, D.V., de krachtsinspanning van onze gemeente de basis hebben gelegd voor de bouw van een kerkelijk centrum in Paau wenburg. Met vertrouwen zien wij de toe komst tegemoet. Namens het Comité, J. I. de Regt. „GEEF PAAUWENBURG EEN HART" H. Op de Provinciale Zeeuwse Landdag van de vrouwenverenigingen hebben we een bazars"taartje" gebouwd. Het comité is heel tevreden met de netto opbrengst verkregen door het verkopen van sieraden en babykleertjes, handwerken etc., zijnde ƒ241,—. Hartelijk dank aan de dames, die zich beschikbaar stelden om in de stand te staan. T.B.G. CATECHISATIES Ds. Genuït. Daar vorige week de catechisatie-uren van woensdagavond per abuis verkeerd vermeld stonden, geven we hier het defi nitieve rooster: dinsdag: 7.00 uur Bel. Catechisatie; woensdag: 5.00 uur 13-jarigcn; 7.00 uur 14-jarigen; 7.45 uur 15-jarigen; 8.30 uur 16- en 17-jarigen; 9.15 uur 18 jaar en ouder. vrijdag: half acht gemengde groep. Kasteelstraat 82 Vlissingen Tel. 01184-2760 e door Jan van Westhove. Eeuwenlang zijn mensen en vooral dichters ontroerd geworden door de prachtige psalmen, die de zangers der oudheid aanhieven om God te loven of Hem te bidden om hulp en bijstand en om belijdenis te doen van hun zon den en verkeerdheden. Soms probeerden dichters hen na te zingen in hun eigen taal, doch streng vasthoudend aan de woorden, uitdruk kingen en beelden, welke hun mede dichters duizenden jaren geleden ge bruikten. En onwillekeurig kwam dan mis schien bij de lezers wel eens de vraag op, wanneer David, Heman, Asaf of Salomo in deze tijd geleefd hadden, hoe hun liederen dan geklonken zouden hebben. En het scheen wel een antwoord op deze gedachte te zijn, toen bij W. ten Have N.V. te Amsterdam een boekje verscheen, met de titel: „Protest achter Prikkeldraad", van Ernesto Cardenal. Deze R.K. priester die in Latijns Amerika woont en zoon is van aristo cratische ouders, doch gebukt en ver ontwaardigd over de sociale misstanden in deze wereld, in zonderheid welke ook ir. zijn land plaats vinden, besluit zich aan te sluiten bij het verzet en de zijde te kiezen van de opstandelingen. Over die periode schrijft hij: ,,Jn april werden ze vermoord en ik was met hen in de aprilrebellie en ik leerde een machinegeweer hanteren. En Adolfo Baez was mijn vriend. Men vervolgde hem met vliegtuigen, vrachtwagens, met schijnwerpers, traangasbommen, met radio's, honden, politieagenten Maar toch bevredigde deze strijd hem niet. Het verschafte hem niet wat hij verwacht had. En gedesillusioneerd trok hij zich uit het verzet terug, nadat hij maanden lang in concentratiekam pen had gezeten en door de geheime staatspolitie gemarteld was. Hij ging naar een Trappistenklooster in Kentucky. Lichamelijk een wrak maar nog steeds met een strijdbare geest. En in de eenzaamheid bemerkte hij tot zijn schrik dat de dictators ook in ons eigen hart wonen en de H-bom een werke lijkheid in onze ziel is. Daarna vertoefde hij in verschillende kloosters. En daar leerde hij de psalm dichters pas goed verstaan. In hun bidden, strijden, uitdagen, twijfelen en geloven. Toen kon hij hen pas goed begrijpend nazingen als in psalm 1: Gelukkig de man die de partijlijn niet volgt niet deelneemt aan hun samenkomst niet met gangsters aan één tafel zit en geen krijgsraad houdt met generaals. Gelukkig de man die zijn medestudent niet verraadt en niet de spion is van zijn broer. Gelukkig de man die geen beurs berichten leest niet luistert naar hun radio en geen geloof hecht aan hun leuzen. Hij zal zijn als een boom geplant aan stromend water." Evenals zijn grote voorganger in Vlaanderen, die andere priester Guido Gezelle, zag hij ook in de natuur Gods grootheid. En zoals tientallen jaren daarvoor die kunstenaar zong in: „het ruisende riet, en het krinkelende, win kelende waterding", om zijn Schepper te eren, omdat hij Hem daarin ont moette, zo klonk ook uit de mond van Cardenal, als hij de dichter van psalm 104 nazingt: „Gij kleedt de ijsbeer naar de kleur van het ijs de poolvos naar hel wit van de sneeuw, de wezel wisselt van kleur bruin in de zomei\ wit in de winter. Gij camoufleert de bidsprinkhaan en schildert de vlinders met kleuren van bloemen. De bever leert Gij dammen bouwen en nesten boven het water. Vanaf zijn geboorte kan de boom krekel zingen en vliegen en kent hij zijn voedsel. De ooievaar, pas uit het ei, weet waar noord is en zuid hij vliegt zonder gids naar zijn winterverblijf. De panter hebt Gij snelheid gegeven de boomkikker zuignappen, de nachtvlinder een scherpe reuk op twee mijl afstand ruikt hij het wijfje. Het schaaldier is uitgerust met lampen de diepzeevis heeft telescopische ogen, de sidderaal electrische batterijen. Het bevruchtingsproces van de bloem was Llw vinding de zaden kregen vleugels zij drijven op de wind als vlinders zij zweven op hun pluizen hangen aan een parachute of vallen als vlokken, als propellers ze varen als bootjes over water op zoek naar de stempel, het stuifmeel kent precies zijn weg, aarzelt niet in de weefseldoolhof van de stijl en vindt de eicel." (wordt vervolgd) Van de vergadering van de Classis Goes van de Geref. Kerken» ge houden op donderdag 11 sept 1969 in het lokaal achter de Geref. Kerk te Goes, Westwal. 1Opening namens de roepende kerk Lewedorp door Ds. de Bruyne van Goes. Hij leest Jes. 62 en gaat voor in gebed. 2. Alle kerken zijn wettig vertegen woordigd. De kerk van Wemeldinge heeft een instructie. 3. De vergadering wordt geïnstitueerd. Praeses Ds. J. Noordhof, le scriba Ds. A. v. d. Berg, Assessor Ds. H. K. Poelman, 2e scriba Ds. G. J. Terlaak. Ds. T. A. Besselaar wordt welkom geheten. Hij wil met de classis een gesprek hebben als deputaat Reformatie-Raad. Ds. J. C. Seegers voor het eerst op de vergadering, ontvangt een hartelijk welkomswoord. 4. Inleider krijgt het woord. Hij laat zien, dat de Roomse kerk van Neder land door Rome beschouwd wordt als een „rebelse" provincie. Om deze gedachte te staven, let hij op de nieuwe catechismus, het ned. pastoraal concilie en tenslotte op de botsing tussen Rome en Ned. R.K. kerk. Het belangrijkste met het ge sprek met Rome is de vraag: „Wie is de Christus". Voorts wordt stilgestaan bij de betekenis van de Heilige Doop. Verder is het gemengde huwelijk een punt van bespreking. Na de inleiding worden vragen gesteld. 5. De notulen van de vorige vergadering worden vastgesteld. Ds. J. C. Seegers ondertekent de formulieren. 6. Ingekomen stukken: a. Uitnodiging bevestiging en intrede Ds. J. C. Seegers. b. Dep. Gener. Synode voor de uit oefening van het verband met de Theol. Fac. van de V.U. c. Stichting Interkerkelijke steun voor het Prot. Chr. Streekziekenhuis te Goes. d. A.K.B. over inzender van stati stieken. e. Br. J. C. Kouwer, Geersdijk vraagt ontheffing van de taak, predikanten te zoeken voor „lege" zondagen in de Classis. Hij zal schriftelijk worden bedankt. Het moderamen zal een opvolger zoeken. f. Dr. P. G. Kunst geeft antwoord op de vraag, gesteld door de classis over de publicatie. Aan de werkers van het 11e uur". g. van Kapelle-Biezelinge over ver ruiming gelegenheid tot gemeen schappelijke kerkdiensten, brief aan Gen. Synode, afschrift aan classis. h. Brief van Persver. „Waarheid en Eenheid", gericht tot kerkleden en kerkeraad. 7. Instructie: Wemeldinge vraagt adhesie met het schrijven van Purmcrend, handelend over de nood van Biafra. De afzonderlijke kerken zullen hun standpunt bepalen. 8. Rapporten: Kerkvisitatie van de kerken Goes, Kruiningen en Kamperland. 9. De diverse deputaten worden be noemd. De kerkeraden mogen namen opgeven voor 1 nov. a.s. van hen, die zij afgevaardigd willen zien, als ouder ling en diaken voor de P.S. 10. De volgende vergadering zal 13 nov. gehouden worden. Roepende kerk is Nieuwdorp; Wemel dinge zal de credentiebj.ïeven nazien. Het moderamen zal zijn: Praeses, Ds. H. Poelman Assessor, Ds. G. J. Terlaak, 2e scriba, Ds. D. Tieleman, le scriba, Ds. B. v. d. Berg. 11. De rondvraag wordt gehouden. Ds. v. d. Molen vraagt belangstelling voor de zciidingskaart van de Ruanda commissie. Ds. Seegers dankt voor de hartelijke woorden. 12. De korte notulen worden vastge steld. 13. Ds. J. Noordhof gaat voor in dankge bed en sluit de vergadering. Namens de Classis. G. J. T. Beroepen te Murmerwoude: J. P. Rozendal te Wilnis; te West-Ter- schelling-Midsland: kand. J. Mak te Beverwijk; te Valkenburg (Z.H.): M. v. d. Heiden te Numansdorp; te Rotterdam-Pernis: M. v. d. Heiden te Numansdorp. Benoemd tot hulppred. te Badhoeve- dorp: A. Langeler, ass. em. pred. te Valkenburg (Z.H.). Emeritaat verleend aan Ds. G. Smeenk te Almelo.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1969 | | pagina 3