IN EN OM DE KERK VAN VLISSINGEN EREDIENST Nieuws uit de kerken BLIJ ZONDAG 31 AUGUSTUS Petruskerk: 9.30 uur v.m. Ds. H. A. Wiersinga te Baarn. Kindcrnevendienst. 7.00 uur n.m. Ds. A. J. v. Sluys te Ber- kel en Rodenrijs. Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m. Ds. A. J. v. Sluys. 5.00 uur n.m. Ds. H. A. Wiersinga. Collecte: Voor de kerk. Wordt uitgezonden naar Bethesda. Ter Reede: 7.00 uur n.m. Ds. J. C. v. d. Berg. OPMERKINGEN 1. Tijdens de morgendienst zal in de bovenzaal van de Petruskerk een kin- dernevendienst worden gehouden. Dit is dus deze keer niet de eerste, maar de laatste zondag van de maand. Het moest wel zo geregeld worden daar in verband met de bazar van 10 t/m 13 september de lokalen voor die tijd al ingericht moeten worden. 2. Ds. H. A. Wiersinga is voor velen van ons een oude bekende. Hij heeft hier in Vlissingen gestaan van 1929 tot 1935, toen hij naar Leiden vertrok. Vanaf 1946 is hij tot aan zijn emeritaat in 1964 in bijzondere zendingsdienst werkzaam geweest. Hij zal het ongetwijfeld' fijn vinden weer eens in zijn „oude gemeen te" te zijn. We wensen hem en ook u graag een goede zondag toe. 3. Zelf ben ik deze zondag in mijn eerste gemeente, n.l. Nes (W.D.). I.v.m. de lange reis naar het hoge noorden zullen we dan van zaterdag t/m maandag af wezig zijn. Daar Ds. Genuït nog een vakantieweek tegoed heeft en zaterdag middag ook vertrekt, wilt u wel bij bij zonderheden contact opnemen met uw wijkouderling. UIT ONS GROTE KERKELIJKE GEZIN DE ZUIDERWIJK De strijd van zr. van de Linde-Remijnse, waarover wij u in de laatste gemeentebrief berichtten, werd donderdag de 7e augustus beëindigd. Wij mogen geloven, dat Jezus Christus, die ook op haar levensbaan aan de eindstreep stond, haar heeft gevoegd bij de grote wolk van getuigen, waarover Hebreëen 12 spreekt. Voorzover zij zelf ook meelopen in de wedstrijdbaan zal dit ook een troost en bemoediging zijn voor allen die om haar heengaan treuren. Zr. v. d. Linde is 76 jaar geworden. Dat je ook op jongere leeftijd de eind streep kunt bereiken heeft het heengaan van br. Saas (Singel) weer opnieuw be wezen. Elij heeft 45 jaarronden meegelopen. Vooral de laatste ronden zijn erg moeilijk geweest, tegelijkertijd ook voor zijn vrouw en Sjaak en Rob, maar de leidsman en vol einder van het geloof stelde niet teleur. Hij, Jezus Christus, zal het ook voor de toekomst niet doen, wanneer u het in ge loof van Hem verwacht. Dit geloof bidden we u graag toe, zoals trouwens aan allen die dit lezen. Aan het begin van de wedstrijdbaan werd op de 11e augustus gezet Roland Houtzager (Winkelmanstraat). Hij is 't zichzelf nog niet bewust. Maar gaandeweg zullen zijn ouders hem dat wel duidelijk maken. Want, nietwaar, dat zit aan het ten doop houden vast en het is een theore tische en een praktische zaak. Alle ouders gelovige volharding toegewenst De 16e augustus waren we even bij br. en zr. van Dalen aan de Tulpenlaan. Blij en dankbaar vierden ze samen met hun kinderen en kleinkinderen hun 25-jarig huwelijksfeest. Ook namens de wijk van harte gelukgewenst en nog vele goede jaren onder de zegen van onze God. In deze rubriek moet ik ook weer beide Vlissingse ziekenhuizen noemen. Toen br. van Gilst (Spuistraat) uit St. Joseph ver trokken was, was zr. Fey (Callenfels- straat) de enige die nog in een ziekenhuis lag, en wel in Bethesda. Maar nu heeft zij daar al weer gezelschap gekregen - natuurlijk op een andere kamer - van br. R. Geljon (B. Ewoutstraat)terwijl in St. Joseph werd opgenomen zr. v. d. Gaag (Verk Quakkelaarstraat). Daarbij moet ik dan ook nog noemen de opname van br. Pleyte (v. Hoorn v. Burghstraat) in het Gasthuis te Middelburg. En ja, dan ligt br. v. d. Waal nog steeds in Zonnegloren te Soest. Alle zieken van harte sterkte toegewenst en vertrouwen in Gods Vaderhart en -hand voor de toekomst. Levend in dat ver trouwen zijn br. en zr. Vreeke (Vrijdom- weg) ook niet teleurgesteld, nu er een weg open kwam te liggen naar Vijvervreugd voor hun dochter Margaretha. Bijna 17 jaar hebben zij voor haar, die zozeer ge handicapt was, dat zij aan het gewone leven niet kon deelnemen, met liefde en geduld gezorgd. De laatste jaren werd het al maar moeilijker, mee ook door het ziek- zijn van br. Vreeke. Nu mogen zij de zor gen aan anderen overdragen, al blijft er tegelijkertijd een stuk zorg èn een grote leegte... Sterke onze God u en ook de andere gezinsleden in alles. De laatste weken zijn er ook een aantal nieuw-ingekomenen. Hun namen vindt u in de kerkelijke stand. We zijn blij met hun komst, want het oudé gezegde blijft waar: „hoe meer zielen, hoe meer vreugd", ten minste wanneer die zielen ook echt mee doen. En dat blijft voor ons allen een op gave. Graag eindigen we met een hartelijke groet aan u allen. H. Gr. RESULTAAT 10% ACTIE 1969 Deze actie heeft niet met het hart van Paauwenburg te maken. Het is de actie geweest die vorig jaar is gestart met de bedoeling de vaste vrijwillige bijdragen met 10% te doen stijgen. Dit was n.l. nodig om de inkomsten gelijke tred te laten houden met de uitgaven, welke zoals u zelf dagelijks aan de lijve ervaart, steeds omhoog gaan. De Commissie van Beheer heeft toen gemeend niet te gaan vragen aan u: „wilt u eraan meedoen maar ver keerde in de veronderstelling dat u wel hieraan uw medewerking zoudt verlenen. De kwitanties zijn gewoon de deur uitge gaan met een opslag van 10%, tenzij hier tegen bezwaar bestond. De Commissie is dankbaar te mogen constateren dat het overgrote deel der gemeente het billijke van onze handelwijze heeft onderkend. Van de kwitantiebetalers hebben er 302 deze verhoging zonder meer geaccepteerd, en slechts 62 niet. Onder deze leden zijn er beslist die wel gewild hadden, maar het eenvoudig niet konden. De giro-betalers moesten zelf het bedrag opnieuw vaststellen en overschrijven. Ook deze categorie begreep de noodzaak, want 137 leden deden mee, terwijl 23 leden netjes bericht hebben dat verhoging niet zou plaats vinden. Toch zijn er nog ca. 100 giro-betalers die niet gereageerd hebben en het oude bedrag bleven overmaken. U kunt uw verzuim nog goed maken, of wilt u stuk voor stuk bezoek aan huis Denkt u er nog eens ernstig over, en doe mee met de rest. Het totaal meer-toegezegde bedrag be draagt 8.202,per jaar. Het is beslist nodig deze meer-inkomsten. Paauwenburg krijgt straks een hart, maar dit hart moet tot in lengte van jaren blijven kloppen. U ziet deze actie heeft toch wel iets met het hart van Paauwenburg te maken. De Commissie van Beheer hoopt nog eens dat de gemeente eigener, beweging ieder jaar opnieuw de bijdrage herziet bij stijgende inkomsten. Regelmatig komen er schriftelijk berichten binnen van vermin dering der vaste vrijwillige bijdrage, want ik ben gepensioneerd, zo schrijft men dan, en u zult begrijpen dat ik mijn uitgaven moet aanpassen. Zeker dat begrijpen we best. Maar tegenovergestelde brieven krijgen wij vrijwel nooit, en dat begrijpen we ook nog wel, want het is zaliger te ontvangen dan te geven. Maar leven we dan bij het evangelie en met liefde in ons hart voor de kerk. Of is het gewoon een kwestie van vergeten. Nu, dan bent u hieraan herinnerd. C.v.B. GEREF. VROUWENVERENIGING „IN 's KONINGS DIENST" Nu dan het winterseizoen, dus ook het werkseizoen weer te wachten staat en het bestuur, door het samenstellen van een nieuw rooster zich o.a. heeft voorbereid voor deze winter, willen we als bestuur, allen die lid zijn, die het willen worden en die belangstelling hebben voor ons werk, hartelijk ,maar ook dringend uitnodigen, om van het begin af, zoveel als in het ver mogen is, onze vergaderingen te bezoeken. Als we terugblikken naar ons verenigings leven, dan mogen we toch gerust conclu deren, dat er op onze vereniging altijd een gezellige, eensgezinde, vriendschappelijke sfeer aanwezig was, die ons stimuleerde om ons werk met nauwgezetheid en trouw te volbrengen. Het bestuur heeft het ernstig voornemen om op dezelfde voet voort te gaan en vraagt dan ook aan allen de volle mede werking hiervoor. We starten de eerste avond, naar onze mening goed, het bestuur heeft eerst aan Ds. Genuït gevraagd een onderwerp voor ons te behandelen, deze was hiervoor wel bereid, maar is op 4 september met vakan tie. Die avond hoopt Ds. Groeneveld voor ons een onderwerp te behandelen, dat per konvokatie nog nader aan u zal worden bekendgemaakt. Maar er is nog een reden om die avond trouw te komen. Eind september moeten we als gastvrouw optreden om de ver enigingen te ontvangen op de gebruikelijke Provinciale Landdag. Om dit naar behoren te doen ,doet het bestuur nu al een beroep op u, om allen uw medewerking te ver lenen, zodat ook die dag tot aller tevreden heid kan verlopen. U ziet, er is werk aan de winkel, het is werk waarin ons gevraagd wordt ons te geven in dienst van de Heer. Moge diezelfde Heer ons deze winter bijstaan en zegenen voor dit mooie werk in 's Heren wijngaard. Namens het bestuur, J. Leenhouts-Eckhardt. NOG 1 WEEK VAKANTIE De eerste week van september zult u ons niet thuis treffen, daar we dan onze laatste vakantieweek zullen nemen. Dat kan nog net, vóórdat het winterseizoen weer volop begint. Samen met mijn vrouw hoop ik enkele dagen in Luxemburg door te brengen. Mocht u een predikant nodig hebben, belt u dan even mijn collega, Ds. Groeneveld, of in andere gevallen, uw wijk-ouderling. J.W.G. O.P.A. Bij het maandelijks ophalen van oud papier doe je zo nu en dan toch prettige ervaringen op. Zo b.v. wanneer je bij onze mensen aanbelt en je het pakket oud papier in ontvangst neemt, dat hun buren dat zien en deze naar je toe komen met het verzoek of je het papier van hun ook mee wilt nemen en valt het op, wanneer je deze mensen vertelt waarvoor dit bestemd is, zij spontaan mee gaan sparen en het dikwijls keurig gebundeld gereed ligt. Zo hadden we de laatste keer weer een andere ervaring. Bij één van onze leden was een dame uit Scheveningen gelogeerd. Toen we het papier in ontvangst namen en die dame terloops e.e.a. vertelde over onze acties, ontvingen we van haar 10. U zult zeggen is dit nu zo'n bedrag om daarover te schrijven? Toch wel, gezien het spontane gebaar dat we daarin op merkten. Tevens is dit misschien een stimu lans om eens, als men logees heeft e.e.a. te vertellen wat we hier doen voor het „Hart van Paauwenburg" en ook zij „donor" willen zijn en een „prik" in hun portemonnee geven voor dat hart. We schreven hierboven reeds over het keurig gebundeld gereed liggen als we het papier komen ophalen. Over het algemeen is dat ook zo, doch het gebeurt ook nog al eens dat we losse bundels ontvangen, we ontvangen het graag natuurlijk, doch wanneer het gebundeld is in een pakket, of in een kartonnen doos bevorderd dit onze ophaaldienst en is het gemakkelijker op de centrale post om het over te laden. Mogen we, voor zover dit nodig is, op uw medewerking rekenen Bij voorbaat dank. J. Poppe, Thorbeckelaan 37. KOLLEKTEN EN GIFTEN 1 juli '69: Huwelijkskollekte 3 juli '69: Huwelijkskollekte 6 juli '69: Kollekte voor de diaconie Petruskerk Paauwenburg 908,66 ƒ215,65 Giften via br. Lolkema voor de diaconie Giften via br. Lolkema voor de kerk Giften via br. Lolkema voor de kerk Giften via br. Lolkema voor de kerktelefoon Giften via br. Lolkema voor de zending 13 juli '69: Kollekte voor de kerk Petruskerk 885,19 Paauwenburg 171,40 Kollekte voor het orgelfonds Petruskerk ƒ330,19 Paauwenburg 72,25 Gift via br. Lolkema van zr. N.N. voor de zending 17 juli '69: Huwelijkskollekte 20 juli '69: Kollekte voor de diaconie Petruskerk 862,17 Paauwenburg 214,57 Gift via br. Blankenburg van zr. N.N. voor bandrecorder Opbrengst busjes kerktelefoon via br. Lolkema 27 juli '69: Kollekte voor de kerk 3 aug.'69: Kollekte voor de kerk Kollekte voor het orgelfonds 10 aug.'69: Kollekte voor de diaconie Petruskerk 756,74 Paauwenburg 228,70 Petruskerk 862,39 Paauwenburg ƒ163,11 Petruskerk 352,87 Paauwenburg 56,50 Petruskerk 823,35 Paauwenburg 197,41 98,51 32,25 ƒ1.214,31 50,— 50,— 30.— 5,— 50,- 1.056,59 402,44 10.— 207,25 1.076,74 15.— 49,— 985,44 1.025,50 409,37 1.020,76 vervolg van pag. 2 geworpen, besefte hij ten volle, daar het huis van de raadpensionaris precies tegenover de kerk lag. Hiermede toonde de Prins dat hij openlijk partij voor de Calvinisten gekozen had. Dat het evenwel in iedere stad niet zo toeging als in Den Haag, bewees Amsterdam, dat reeds lang aan de zijde der Calvinisten stond. Het gepeupel van die stad, plunderde daarentegen de huizen van dé Remonstranten, zonder dat de overheid daar iets tegen deed. Dat het bij de raadspensionaris (zo als wij later hopen te zien) niet in de eerste plaats de geschillen in de leer waren, die hem zo deed handelen tegen de Gereformeerden en dat zijn motieven een politieke achtergrond hadden, be wijst zijn uitspraak tijdens een later ver hoor: „het alderbeswaerlijkste, schade- lickste en ruïneuste, dat de staat van landen of steden mag overkomen, dat 't gemeene volk de Overheden de wetten willen geven... dat beter is verheert als verknegt te zijn, gebruikende de heeren altijd eenige discretie, maar de knegten geen". Het blijkt dat zijn grote angst ge weest is, dat naar het voorbeeld van Genève, er een predikantenterreur zou ontstaan en zij zouden aanwijzen, welke magisstraatspersonen op de regerings kussens zouden gaan zitten. Dit schrikbeeld was voor hem zo erg, daar hij wist, dat de Contra-Remon stranten in Holland, bijna uitsluitend uit de eenvoudigen bestonden en onder de laagste standen van het volk gevon den werden. De Staten van Holland en Johan van Oldenbarnevelt, verbitterd over het op treden van Prins Maurits, bevalen dat: „de troepen alleen gehoorzaamheid hadden te volbrengen, aan de opdrach ten van de Staten, Gecommitteerden Raden en Magisstraten", dus de in hoofdzaak Libertijnen. De schutterijen die meestal Gerefor meerd gezind waren, werden dus prak tisch onder de bevelen van hun tegen standers geplaatst. Hoewel er door verschillende Provin ciale Staten aangedrongen werd op het houden van een synode, bleek opnieuw dat de Staten van Holland in samen werking met van Oldenbarnevelt, geen duimbreed van hun standpunt wilde wijken. Zij bekommerden zich niet om de volkswil, noch om het verlangen van de Stadhouder, die daar ook prijs op stelde. Integendeel: „de Scherpe Resolutie" werd aangenomen. Daarin bepaalde de Staten opnieuw, dat er geen Nationale Synode gehouden mocht worden, de vroedschappen van Hollandse steden gemachtigd werden krijgsvolk aan te nemen, tot handhaving van vrede en rust en dat er geen andere bevelen mochten worden uitgevoerd, dan die van de Staten en vroedschappen. Haarlem, Rotterdam, Leiden, Schoon hoven, Heusden, Oudewater, Hoorn, Gouda gehoorzaamden en namen waardgelders aan, tot groot ongenoegen van de bestaande schutterijen. Utrecht, waar Ledeberg Griffier der Staten was, nam 600 van deze soldaten aan. Maar toen was de maat bij Prins Maurits vol. Onverwachts sloeg hij toe. Met Frederik Hendrik en vergezeld van enkele vendels krijgsvolk, ging hij naar Den Briel. Hij maakte zich meester van de stad, waar de Libertijnse magi straat overwoog om ook waardgelders aan te nemen. Hij stuurde de vroed schap naar huis en in hun plaats be noemde hij betrouwbare mensen, die objectief over de problemen konden oordelen. Daarna ging hij naar Utrecht, waar bij hij de waardgelders op de Neude gebood de wapens neer te leggen. De vroedschap werd daar ook veranderd, terwijl het Provinciaal Bestuur mede werking aan het samenroepen van een Nationale Synode beloofde. Daarna werd in de Staten. Generaal in Den Haag in een geheime zitting besloten, van Oldenbarnevelt gevangen te nemen, met nog enkele vooraanstaan den, o.a. Hugo de Groot, Hoogerbeets en Ledeberg. Wat de volgende dag de Prins liet doen. Daarna reisde Prins Maurits door de provincies, veranderde de onjuist gehandeld hebbende vroedschappen en legde garnizoenen in die steden, waar hij tegenwerking van zijn plannen ver wachtte. En de nieuwe vroedschappen, nu in het merendeel aanhangers der Gerefor meerde leer, bewilligden in het samen roepen van een Nationale Synode, die wat Ds. Delleman, in „De Gerefor meerde Kerken" noemde: „De eer en kroon der kerk in Nederland". Jan van Westhove. CHRISTUS Een Chinees vertelde waarom hij christen geworden was: 'Ik droomde, dat ik in een diepe put gevallen was en om hulp riep. Confucius hoorde me, keek over de rand en zei: aan jou gaat niets verloren want als je mijn lering had opgevolgd zou je niet in die put gevallen zijn. Toen kwam een Boeddhist die uitriep: benijdenswaardige, je hebt je weg volbracht en maakt een goede kans in een beter leven terug te keren. Toen kwam Mohammed en zei: helpen Allah heeft het gewild dat je in die put viel. Tenslotte kwam Christus. Hij daalde zelf af in de put en hielp me er uit. Daarom wil ik Hem volgen (Reveille) 1. BRUINISSE. Op zondag 31 augustus 10 uur zullen D.V. Ernst en Joleen Vetter-Verton openbare geloofsbelijde nis afleggen. Ook zal hun kind dan ge doopt worden. Ds. Verheul van Maas- bracht is bereid, om. die morgen, door ruiling, in Nieuwerkerk voor te gaan, waardoor ik D.V. gelegenheid zal heb ben de belijdenis van deze catechisan ten af te nemen. We hopen op een ge zegende dienst. 2. NIEUWERKERK. Op 8 augustus be stond de Gereformeerde Kerk van Nieuwerkerk 70 jaar. We hebben daar niet zo bij stil gestaan als bij het 60- jarig bestaan, wél het gememoreerd. Terugziende moeten wij altijd zeggen: veel ontrouw bij óns. maar bij den Hére grote trouw I Eén ding is gelukkig: Christus werd door Johannes op Pat mos in een visioen gezien als wandelen de temidden van de kandelaren, dat is, temidden van ziin kerk, Hij. Christus in heerlijkheid 3. Onze oogstkollekte zal gehouden wor den op zondag 7 september en de jeugd- zondag zal gehouden worden op zondag 14 september. Alles D.V. 4. Vakanties beëindigd. Scholen zijn weer begonnen of gaan weer beginnen. Men sen zijn weer terug van vakantie: er is weer bedrijvigheid in het dorp. Ook wij mochten weer terugkeren als gezin, na genoten te hebben van Gouda en Haarlem met hun omgeving. En van Oisterwijk. Daar. in O., mochten we drie zondagen het woord bedienen, mede aan vele vakantiegangers, waar onder we ook weer bekenden aantrof fen of na-gesprekken hielden. Wat stemt het dan tot vreugde als we in de middagdienst mensen, ja, gezinnen met kinderen, voor de tweede maal die dag zien komen Wat 'n heilbegeerte, wat 'n beleving van zalig zijn die schuilen aan zijn hart (Ps. 2) en van: laat mij o Heer, geen van uw woorden missen. Er zit zulk een gevaar in, een risico van eeuwige strekking, als kinderen bij hun ouders in de praktijk zien: je hoeft niet, ook al roept de Here de gemeente samen. Ik weet het, er zijn nog andere gevaren: sleur, enkel traditie, geen godsvrucht in het gewone leven. Maar óók dit gevaar. Daarom zij er steeds dit: Heer, wat wilt Gij, dat ik doen zal. Vriendelijke groet aan allen Nieuwerkerk. JHB Ik ben op de Weteringschans in Amsterdam. In het Huis van Bewaring. Niet in de celmaar in de Wachtkamer bij de portier. Een oudere man, rustig bezig aan zijn tafel. Ik zie aan de muur een rooster met bezoekuren. Het rooster loopt van 's ochtends negen tot 's middags vijf. Dus niet, zoals in ziekenhuizen, een enkel uur per dag voor allemaal. Dat kan nietvanwege de controle. Uit de gang komt een jonge moeder met een meisje van een jaar of acht. Dat was het dan weer', zegt ze. De portier grijpt de sleutelbos. Op haar hurken knoopt de moeder het jasje van het meisje dicht. "Volgende week komt pappa fijn thuis', zegt ze blij, langs haar moeder heen. En, terwijl de portier de deur open doet, vult hij aan: 'zal dat effe feest wezen De moeder maakt nu de onderste koop van het jasje dicht. Ze veegt even met de rug van haar hand langs haar ogen. 'Kom', zegt ze. 'We gaan'. POORT (Reveille)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1969 | | pagina 3