IN EN OM DE KERK VAN VLISSINGEN EREDIENST Vit de Gemeenten In de lijn der geslachten ZONDAG 17 AUGUSTUS Petruskerk: 9.30 uur v.m. Ds. H. Groeneveld. 7.00 uur n.m. Ds. J. W. Genuït. Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m. Ds. W. Genuït 5.00 uur n.m. Ds. H. Groeneveld. Collecte: Voor de kerk. Wordt uitgezonden naar Bethesda. „Ter Reede" 7.00 uur n.m. Ds. J. W. Maris OPMERKINGEN 1Dit is dan de eerste zondag na de vakantie, dat wij beide weer normaal dienst doen. In de kerkdiensten zullen we ook wel zo ongeveer weer „onder ons" zijn, daar de vakanties voor het overgrote deel voorbij zullen zijn. En kelen, die de hitte van de zomer voluit doorstreden hebben zullen nu nog wel licht verademing zoeken op onze stran den, maar juist omdat het enkelen zijn zullen we na de morgendienst in de Petruskerk geen aparte koffietafel meer aanrichten. Deze is - naar ik gehoord heb - geregeld vrij druk bezocht ge weest. Aan allen die hieraan meege werkt hebben hartelijke dank. 2. De camping-dienst op de Nolle bleek niet zo druk bezocht te worden als de evangelisatie-commissie wel verwacht had, vandaar dat we er ook een week eerder dan in de bedoeling lag, mee gestopt zijn. Een volgend jaar zullen we een en ander opnieuw bekijken. UIT ONS GROTE KERKELIJKE GEZIN Donderdag 31 juli thuisgekomen van vakantie hoorden we al gauw, dat er niet zoveel bijzonders was voorgevallen in de Zuiderwijk, in ieder geval geen schokken de gebeurtenissen. Je bent daar dan wel echt dankbaar voor, want er kan in een maand tijds zoveel gebeuren. Vooral als je bedenkt, dat in de vakantietijd zovelen uit- zwerven over de wegen van ons goede land, of tot over de grenzen daarvan. Wat kan er allemaal wel niet gebeuren en wat gebeurt er ook niet op al die wegen en ja, dat we dan allen gespaard zijn, dat is toch wel iets om echt dankbaar te zijn. En deze dankbaarheid verdiept zich, wanneer je hoort hoe intens velen genoten hebben mede dank zijn het prachtige zomerweer. Het zal ongetwijfeld een krach tige stimulans zijn ons gewone werk weer aan te vatten. We waren echter nog maar pas thuis of we- stónden bij het sterfbed - kunnen we wel zeggen - van zr. de Witte (Gera niumlaan). Welk een innerlijke strijd zij gevoerd heeft om het leven, waarin haar man en de kleine Nelleke centraal stonden, los te laten kunnen wij slechts bij benade ring vermoeden. In de vroege morgen van de 5e augustus kwam aan die strijd, die tevens een geloofsstrijd is geweest een einde. Wij mogen haar nu weten bij al de heiligen, die Jezus beleden in hun aardse strijd (gezang 111) en wij wensen br. de Witte in het bijzonder toe dat hij in Gods kracht zijn geloofsstrijd mag blijven voeren nu er nog zovele vragen en moeilijkheden zijn. Zr. de Witte is 49 jaar geworden. Bij het sterfbed stonden we ook van zr. v. d. Linde (Badhuisstraat 37). Nu we dit schrijven leeft zij nog en haar vertrouwen is op Jezus, haar Heer en Heiland, maar Hij kan haar ieder ogenblik komen halen. Het is haar goed en al is dit troostvol voor de familie, het blijft moeilijk afscheid te nemen. Er is nog een ernstig zieke onder ons: Br. Saas (Singel). Hij wordt, na een lang durige ziekte thuis, nu al weer enkele maanden in Bethesda verpleegd. Gewoon menselijk contact is niet meer mogelijk en dit is vooral voor zijn vrouw en kinderen een wel heel moeilijk te verwerken iets. Zij hebben ons medeleven en gebed dan ook wel heel erg hard nodig. Verder wordt ook nog steeds in Bethes da verpleegd zr. Fey (Callenfelsstraat) Een moeilijk kruis voor haar, haar man en haar dochter. Een hele opgave die blij moedig achter Jezus aan te dragen, zoals het doopsformulier dat zegt. Maar als het gebed, dat toen-gebeden is, niet 't laatste gebleven is, zal het toch wel lukken Dat geldt voor ons allemaal, in welke moeilijke omstandigheden we ook kunnen komen te verkeren. En gelukkig zien we er ook iets van op onze bezoeken. Dan moet ik ook nog als Bethesda-klan- ten noemen br. Zeger (Lambrechtsenstr.) en uit de Noorderwijk zr. A. de Geeve-de Pree (Bonedijkestraat 281) en zr. de Kos ter-Vreeke (Ter Reede). In St. Joseph ligt nü nog br. v. Gilst (Spuistraat), maar hij heeft goede hoop vóór zondag 10 augustus thuis te zijn, en we zijn ervan overtuigd: als een dankbaar mens temidden van een dankbaar gezin. Tot slot noemen we dan onze „oude bekenden" in Soest: br. v. d. Waal en Ad Bax. Br. v. d. Waal begint na zijn operatie nu aardig op te knappen, zoals hij mij schreef. Aan de einder begint nu de dag van de thuiskomst te dagen. We wensen hen en allen die zo nauw bij hun ziek-zijn betrokken zijn, van harte die sterkte toe, waarvan de oorsprong in onze God ligt. Er zijn ook blijde dingen te vermelden. Allereerst de thuiskomst van verschillende zieken uit het ziekenhuis. Bij mijn weten hebben daar gelegen: zr. Blaasse (Bone dijkestraat 340); zr. Kuypers (Ter Reede, kr. 188); zr. Prins (Ter Reede); br. G. M. Prins (Walstraat); zr. Aartsen (H. Vroom- laan 20) en zr. Jasperse (Schuitvaart- gracht). Al zijn ze thuis, en is er onge twijfeld dankbaarheid, toch blijft het voor sommigen nog erg moeilijk en daarom ook hen sterkte gewenst. Zaterdag 2 augustus waren we even bij br. en zr. Leenhouts (Anjelierenlaan) die in kleine familiekring dankbaar herdachten hoe ze 40 jaar geleden getrouwd waren. Ook namens de gehele wijk van harte ge lukgewenst met dit heugelijke feit en geve de HERE u samen verder nog goede jaren. Tijdens mijn afwezigheid is er slechts één baby geboren: Margrita Joziasse, Grave- straat 3. Geboren op 19 juli, is zij de 3e augustus gedoopt. Br. en zr. Joziasse heb ben nu een 5-tal en wij wensen hen een blij en gelukkig -gezinsleven toe onder de zegen van onze God. Dit was het dan weer voor deze keer. Met een hartelijke groet uit de pastorie „Sela". H. Gr. GEEF PAAUWENBURG EEN HART Nu de bazar spoedig gehouden zal worden, wil ik u nog even herinneren aan de op roep gedaan in de lente, een stekje te planten. Of misschien heeft u snijbloemen of bestaande planten die u voor het goede doel wilt missen. U kunt ze inleveren woensdagmiddag 10. september van 14.00- 17.00 uur aan het Jeugdgebouw. Zorgt u dat wij een feestelijke bloemenstand heb ben Namens het comité „Geeft Paauwenburg een hart", t.b. Mevr. Groeneveld-de Vlugt. BAZAR „GEEF PAAUWENBURG EEN HART" De bazar zal gehouden worden de 2e week van september. Zaterdag 6 september van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur inleveren van goederen aan het Jeugdgebouw. Zondag 31 augustus en zondag 7 septem ber: kunt u alles kwijt in de manden, ge plaatst bij de ingangen van de Petruskerk en de Huishoudschool in Paauwenburg. Alles is: verpakte levensmiddelen, ook blik en glas; handwerk; knutselwerk; etc. Maandag 8 september en dinsdag 9 sep tember: inrichten van de stands. U kunt eventueel nog iets inleveren en komen helpen. Woensdags 10 september start. Kinder middag met poppekast en spelen. Moeders, u kunt rustig rondneuzen, laat uw kinderen fijn genieten onder kundige leiding van 14.00-17.00 uur. 's Avonds van 19.30-22.30 uur wordt de bazar voortgezet. U kunt gezellig een kopje koffie of thee drinken in de tearoom, met of zonder gebak. Donderdag en vrijdag, 11 en 12 septem ber; tijden van geopend zijn: 19.30-22.30 uur 's avonds. Zaterdag 13 september: sluitingsdag. Alles moet weg Van 14.00 tot 17.00 uur kindermiddag en bazar en 's avonds van 19.30-22.30 uur. Medewerkers opgeven bij comité-leden: De heer I. J. de Regt, Tel. 6424. De heer P. Valstar, Tel. 3314. Mevr. C. L. Eeuwe-Poppe, Tel. 4382. Mevr. A. Thiele-Hoogsteen, Tel. 4024. Mevr. T. B. Groeneveld-Vlugt, Tel. 2682. De heer Kaljouw, Mackaystraat 187, telef. te bereiken overdag kantoor architect J. Jobse. tel. 3725. Namens het comité „Geef Paauwenburg een hart", Mevr. T. B. Groenevedl-de Vlugt. 1Bijdragen-actie. Op 4 augustus 1969 hadden wij 515 intekenformulieren met toezeggingen ontvangen voor meer dan 62.000, In dit bedrag is niet begrepen het basis kapitaal van 10.000.dat door een kerklid (met zijn vrouw) werd toe gezegd. Ruim 50 personen konden niets geven of staan negatief tegenover de bouw van een kerkelijk centrum in Paauwen burg. Wij laten weer enkele inzenders aan het woord: v 12.50 per maand per automatische girooverschrijving zo lang als nodig is ('t zal nog wel even duren); ,,'k zal er geen gehoor aan geven"; „dat we daar niet aan mee kunnen doen"; „wegens omstandigheden dit jaar niet" (wij hopen op het volgende jaar); „ik wil wachten tot 6 augustus 1969 ingang AOW (de penningmeester zal het noteren!); „iedere week een vaste bijdrage in de kerk (u bent niet alleen, hartelijk dank, ook op deze wijze wordt het doel be reikt) een lid kan nog niet beslissen „i.v.m. disputabele lidmaatschap" en geeft als verklaring: „Ik steun geen gereformeerd hart" (wanneer wij goed zijn ingelicht zijn er kansen voor een oecumenisch hart). Tenslotte de volgende brief: „Geachte kerkeraad, Naar aanleiding van uw circulaire voor 't Hart van Paauwenburg, waar wc het natuurlijk direct mee eens zijn, dat er veel geld moet komen, willen we u meedelen dat we, met de kinderen, iedere zondag een bedrag van ƒ4. in de bus deden. We vonden dit een fijn idee om ook de kinderen er op te wijzen dat we met z'n allen er voor mogen zorgen, dat er een kerk in Paauwenburg moet komen. Nu was onze vraag of u ook deze gift wilt accepteren, inplaats van deze cir culaire in te vullen Met vriendelijke groet". (Uw gift wordt gaarne geaccepteerd; jong geleerd, oud gedaan; met vriende lijke dank 2. Veiling. Verminderd met nog wat te betalen kosten zal de opbrengst rond 4.500, bedragen. Wij hopen nog vrijstelling te krijgen van het betalen van belastingen. Is dit het geval dan kunnen we netto 4.500,over laten boeken op onze bankrekening. Het is thans de tijd om alle medewerkers hartelijk te danken voor hun bereidwilligheid. Tevens bieden wij onze verontschuldigingen aan voor eventueel gemaakte fouten of vergissingen. Hier volgt een willekeurige greep uit de lijsten: gascomfoor 3.klok 10.step 16.koffiemolen ƒ14.radio ƒ34.fietsje ƒ40. spiegel ƒ1.kannetje ƒ2.tennis racket 18.koekjespot 10.—; thee- muts ƒ1.linnenkast 25.lakens 27.tafeltje 2.grasmaaimachine 17/kloostertafel 10.leren jas ƒ10.oliehaard 22.schilderij 22.schrijfmachine 35.onder- schuifbed 50.sextant 50.tasje ƒ1.-bordje 35.ketel 35. gouden tientje 45.2 Zeeuwse knopen 100.ijskast 65.Chinees servies ƒ60.Totaal aantal verkochte artikelen op de veilingen 604. 3. Thermometer. Op 3 augustus j.l. was de stand van de thermometer ƒ25.212,01. In dit bedrag is reeds een gedeelte van de bijdragen-actie opgenomen. U zult binnenkort de echte thermometers in de kerk en in de school aantreffen. 4. Bazar. Bazarartikelen en toezeggingen worden gaarne verwacht bij de leden van het comité. Namens het Comité, J. I. de Regt. NIEUWERKERK 1. In memoriam. We gedenken ook in de Kerkbode onze br. J. Hofman, zo on verwachts van ons heengegaan, 48 jaar. wat kan de dood toch toegrijpen Daar stond onze zr. jong al weduwe, op het kerkhof, met haar vier kinderen: Jan (21), Pleunie(18), Heieen(14) en Tonny (12), die zo vroeg hun vader verloren. God sterke onze zr. en Hij beware en zegene haar Hij geve ook aan de zoon en aan de meisjes Zijn genade. Het is nog als een droom Onze br. was al wel een aantal maanden thuis wegens ziekte, wel op, maar hij mocht niet werken. Hij gaf zijn weg van beproeving aan den Here over. Mevr. Hofman, Jan, meisjes: het is waar, gelukkig, in leven of sterven: zalig zijn, die schuilen aan zijn hart. 2. Zieken. Zr. bij de Vaate-Bienefelt heeft het ziekenhuis mogen verlaten en ver toeft momenteel bij haar zoon in Zierikzee, Wij danken den Here die dit gaf en bevelen haar verdere weg Hem aan. Zr. Heyboer-Peute ligt thuis ziek, is herstellende. Moge dit onder Gods.' zegen voortgang vinden. Br. v. d. Weijden is practisch aan huis en stoel gebonden (bij zijn zoon vertoevende). Daarvoor is ook genade nodig. God geve zijn genade ook aan de oudste zuster der gemeente, Wed. Folmer, 91 jaar. Bij Peultje Schiettekatte is beterschap ingetreden, maar ons jonge vriendje is nog niet helemaal beter, maar de Here Jezus helpt, dat is ge lukkig maar, PaulVoorts moge de Here allen, die in hun hart zo'n, ver driet, eenzaamheid en strijd gevoelen, zegenen, in N'kerk, Oosterland, Brui- nisse of waar ook, ja Hij zij ons allen genadig 3. Bevestiging ambtsdragers. De koning der kerk heeft ons tenslotte verblijd door zijn uitkomsten en ons een ouder ling en een diaken gegeven, in de brs. L. M. van der Male en M. C. Rentier, die 27 juli werden bevestigd. Wó mochten het allen meebidden, in dc tekst, „Doe wel aan Sion naar uw welbehagen, bouw de muren van Jeruzalem" (Psalm 51:20). De Here bekwame u, brs. met ons, en doe een rijke zegen terugkeren op de aftredende diaken, br. Joh. Schiettekatte en zijn gezin. 4. Met ingang van 13 juli mochten we ook de nieuwe berijming gaan zingen. In de oude waren vele mooie onverge telijke regels, in de nieuwe staan ze ook, als we b.v. al zingen: Maar zalig zijn, die schuilen aan zijn hart (Ps. 2, slot), of: Laat mij, o Heer, geen van uw woorden missen (Ps. 119:6), enz.,enz. 5. De collecte voor de zending bracht op ƒ288,10. Blijf deze zaak des Heren gedenken. Er is voor 1969 ƒ1840.90 nodig! Dus... 6. Gift ontvangen voor de kerk. 10,-. Ternavolging voor hen, die door ziekte verhinderd zijn te komen, of om andere redenen er niet zijn 7. Contacten met elkaar als kerkcraden te hebben is goed, opdat we van het begin af aan allen onze inspraak hebben inzake de nabije toekomstplannen. In de week tussen zondag 24 aug en 31 aug: samenspreking D.V. tussen Nieuwerkerk en Oosterland en de week daarop tussen deze beiden en de kerkeraad van Bruinisse de Koning van de kerk geve ons 'daarbij Zijn licht en Zijn Geest Nieuwerkerk J. H. Becker. Het blad „Het Zoeklicht" bestaat 50 jaar. Miljoenste exemplaar Zangbundel Johannes de Heer. Op 16 maart 1961 overleed Johannes de Heer op bijna 95-jarige leeftijd. Tot het einde was hij blijven schrijven. Het voorgaan in samenkomsten was hem de laatste jaren van zijn leven niet meer mogelijk geweest. Met hem ging een van de bekendste evangelisten heen, die Nederland ooit heeft gekend. Op velerlei gebied was hij een pionier. Als een van de eersten in het land evangeli seerde hij in een tent, waarmee hij van plaats tot plaats trok. Hij was ook de eerste Nederlander, die in 1924 een Bijbellezing hield voor de radio. Hij was mede-oprichter en lange tijd bestuurslid van de N.C.R.V. Hij werd door velen bewonderd, door anderen bespot. Als fundamentalist kreeg hij veel theologische tegenwind. Ook zijn Israël-visie stuitte her en der op veel verzet, vooral bij Christenen, die van mening waren, dat de Gemeente de plaats van Israël heeft gekregen. Tegen dat standpunt kwam hij in op stand. Maar gepolemiseerd heeft hij toch weinig. In alles, wat hij schreef, ging het hem er in de eerste plaats om mensen tot tot Christus te leiden. Om dat doel te bereiken sprak hij zo eenvoudig mogelijk. „De kudde Gods bestaat niet uit giraffen, maar uit schapen", zei hij. „Daarom moeten wij de korf van het Evangelie zo laag hangen, dat zij er bij kunnen komen". door Jan Lourense 5) Zij heeft recht van spreken: zij heeft haar vader, twee broertjes en een zusje verloren, t.b.c. Alleen haar moeder en zij zijn gezond. Schraalhans is er keukenmeester. Vandaar, dat Adriana Lourense na de vierde klas de school moest verlaten, om In een dienstje te komen bij mevrouw Cozijnse. Al verdiende zij niet veel, zij had toch de volle kost en bewassing. Haar moeder kan zich redden met een bedragje van de diaconie en door vrouwenmutsen te wassen, te strijken en op te maken. „Gelukkig, dat jullie Sinke hebben". „Ja, ik ben nog te jong, om de baas te spelen". Onbevangen spreken die twee met elkaar. Ze kennen elkaar al jaren. Ze zijn samen op dezelfde school geweest, van de eerste klas af. En nu al vijf jaar bezorgt Johan er minstens driemaal per week brood en andere dingen. Een kort praatje maken zij altijd. Adri is als kind in huis bij mevrouw Cozijnse. Zij is uiteraard dienstbaar, maar heeft toch een veel beter leven dan tal van haar soortgenoten, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moeten werken, hoogstens één vrije avond per week hebben en om de twee weken een halve zondag. Adri kan nogal eens bij haar moeder aanwippen en al zijn mevrouw en mijnheer Cozijnse helemaal niet kerks, in elk geval kan zij elke zondag naar de kerk. Zij geniet een grote mate van vrijheid en zelfstandigheid, een hoge uitzondering, als zij naar anderen ziet. Anders zou zij nooit de durf hebben gehad, Johan in de hal te laten en hem een kop koffie te geven. „Wat zal het zijn, Adri vraagt hij ,het lege kopje teruggevend. „Vandaag maar één brood, Johan". Hij haalt het uit de kar en zij betaalt. „Wat een winter, hé Zou er nooit een eind aan komen „Rare jongenNatuurlijk komt er een eind aan", lacht Adri. Een rij parelwitte tanden doet die lach te voorschijn toveren. Wat een knap meisje is zij geworden, denkt Johan. Opeens is zij weer ernstig. Spontaan geeft zij hem een hand. „Sterkte, Johan". En vriendelijk kijkt zij hem frank en vrij in de ogen. Maar Johan slaat zijn ogen neer. Een wonderlijk gevoel be kruipt hem. Hij kan er geen naam aan geven. Zoiets is hem nog nooit overkomen. Wat is dat nu Hij is even volslagen in de war. „Dank je, Adri", hakkelt hij. En is verdwenen. Adri slaat de deur dicht. Blijft dan nog even staan, in gedachten verdiept. Waar denkt zij aan HOOFDSTUK 3 Nog slechts een week is Johan broodbezorger. Kees Gabriëlse is in dienst gekomen en deze verzorgt nu het centrum. Dat heeft toch in de bedoeling van Sinke gelegen, maar hij heeft er ook over gepraat met vrouw Israël, die het er geheel mee eens is geweest. En geleidelijk moet Johan de plaats van zijn vader gaan innemen. Als het ware elke dag geeft Sinke hem meer verant woordelijkheid te dragen. Als dus de knechts met de wagens de bakkerij verlaten blijven Sinke en Johan achter, om de werkplaats voor een deel op te ruimen en dan aan het gebak te beginnen. Van dat onderdeel, een belangrijk onderdeel zelfs, weet Johan heel weinig af. Hij moet het leren. In de laatste week van zijn oorspronkelijk werk heeft hij tweemaal aangebeld in de Gortstraat. De eerste keer heeft mevrouw hem geholpen, de tweede maal was Adri er geweest, maar tegelijker tijd was de kruidenier er en spraken zij slechts enkele woorden. Zij ontmoeten elkaar niet meer. Een enkele maal ziet hij een schim van haar in de kerk. Zij zit ver achter in het vrij grote gebouw. Hij en Pieter zitten veel verder naar voren in de zijbeuken. Ongeveer terzelfder hoogte, maar dan in het schip (want mannen en vrouwen zijn streng gescheiden) zijn de plaatsen van moeder, Bettekee, Marie en Pleuntje. De plaatsen worden elk jaar, op nieuwjaarsdag, verhuurd. Zij, die weinig kunnen betalen, zitten achterin: zij, die beter in de slappe was zitten, huren de mooiste plaatsen. Dominee Siderius, die wel meer „verlichte" denk beelden heeft, gruwt van die verhuurderij. In de kerk zijn alle mensen gelijk. Ze zijn allen zondaars en zij moeten allen van dezelfde genade leven. Al verschillende malen heeft hij een balletje opge worpen, om aan die toestand een einde te maken, maar de kerkeraad wil er niet aan. In arremoede heeft de predikant toen zijn pogingen maar opge geven. Er is nog iets, dat hij graag zou willen (Johan weet het van zijn vader, die jaren diaken is ge weest): de kerkeraadsleden worden gekozen en zij blijven lid óf tot hun dood of tot zij zo oud worden - wat toch zelden voorkomt - dat zij niet meer kunnen. Dominee Siderius vindt dit onjuist. Anderen moeten ook eens kerkeraadslid kunnen worden. Wat is er op tegen, dat er elk jaar een paar aftreden, om voor anderen plaats te maken Na twee jaar konden dan, zo nodig gekozen worden zij, die al eerder in de kerkeraad hadden gezeten. Toen de dominee voor het eerst dit idee te berde heeft gebracht, leek het wel, of de kerkeraad het in Keulen hoorde donderen. Dat was iets on gehoords. Vooral meester Mulder was op dat punt een felle tegenstander van de dominee ge weest. De gemeenteleden hadden hen toch voor hun leven benoemd Ook dit idee kon de goed keuring van de kerkeraad niet wegdragen. Toen Johan er vader over hoorde, heeft hij gevraagd: „En hoe denkt u er over, vader Het antwoord was geweest: „Ik voel voor allebei heel veehals er gestemd was, zou ik vóór gestemd hebben; maar er is niet gestemd. Maar goed ook, want zoiets moet niet bij meerderheid van stemmen worden uitgemaakt. Wat dominee wil, zal er toch wel eens komen. Hij is alleen zijn tijd vooruit. Dat was Prins Willem van Oranje ook. Die wilde volledige godsdienstvrijheid, zoals we die nu in ons land kennen. Maar Petrus Datheen en de zijnen hebben zich met hand en tand daartegen gekeerd". (wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1969 | | pagina 3