Officiële berichten „HONDEMASTATE" De raad van de Gereformeerde Kerk van Poortvliet roept de kerken in de classis Tholen op tot het houden van een buitengewone vergadering, uitge schreven voor het afnemen van een peremptoir examen, op dinsdag 5 augustus 1969 om 19 uur in het gebouw van de Gereformeerde Kerk te Bergen op Zoom. Voor de kerkeraad, J. Uyl, scriba. Korte notulen der vergadering der Classis Middelburg gehouden op Woensdag 21 mei 1969 1. De preases, Ds. H. Groeneveld, heet in het bizonder de predikanten, die in de afgelopen periode hun intrede in de kerken der classis deden. n.l. Ds. Genuït van Vlissingen en Ds. Poppe van Serooskerke welkom. Ook vermeldt hij, dat voor het eerst een vrouwelijke diaken aanwezig is, n.l. Zr. L. Looise - Looise, door de kerk van Souburg afgevaardigd. Zij wordt, mede met applaus door de vergadering, welkom geheten. 2. Tot quaestor der classis wordt be noemd br. B. J. van Belzen, Molen weg 36, Arnemuiden. (giro 10 27 76 t.n.v. Raiffeisenbank, Nw. en St. Joos- land, stortingen, t.g. Quaestor Clas sis Middelburg). 3. Na het nazien der stukken wordt een aanvang gemaakt met het peremtoir examen van Cand. Th. dc Kok, be roepen te Meliskerke. In verband hiermede zijn ook Deputaten der Part. Synode van Zeeland ad. art. 53 aanwezig. Cand. de Kok houdt zijn preek- voorstcl over Luk. 18 1 - 8. Hier na wordt hij geexamineerd in de verschillende vakken van het perem toir examen, waarbij overeenkomstig de bepalingen der Generale Synode de vragen vooral op de practijk ge richt zijn. Na advies van Deputaten art. 53 wordt Cand. de Kok met algemene stemmen met blijdschap toegelaten. Hij betuigt door handtekening zijn instemming met de inhoud v.h. onder tekeningsformulier voor de dienaren des Woords en der Sacramenten in de Gereformeerde Kerken. Hem wordt biddend toegezongen Ps. 119:9. 4. Een voorstel van de kerk van Ga- pinge i.z. de wijze van afnemen van het peremtoir examen wordt aange houden, omdat deze zaak juist op het agendum der thans begonnen Gene rale Synode staat. 5. Ds. Streefkerk wijst er als deputaat voor de zending op, dat voor het steeds uitbreidende zendings werk al meer personen, en daarmede ook ook gelden worden gevraagd. Hij her denkt in dankbaarheid de arbeid van wijlen Prof. Bergma. 6. Naar aanleiding van een instructie der kerk van Gapinge verklaart de Classis, dat er harerzijds geen be zwaren bestaat, dat de verbintenis met Dr. Dondorp met één jaar ver lengd wordt. 7. Ds. Wessel rapporteert over de evan gelisatie, met name het strandpasto- raat. De begroting wordt goedgekeurd met dien verstande, dat bij samenwer king met de Ned. Herv. Kerk de Gereformeerde Kerken niet meer bij zullen dragen aan de Ned. Herv. Kerk. Als deputaat evangelisatie wordt in plaats van br. Kodde benoemd (na zijn bevestiging) Ds. Th. de Kok. 8. De stukken van Ds. D. Passchier, beroepen predikant te O. en W. Souburg, worden nagezien en accoord bevonden. De intrede zal D.V. plaats vinden op zondag 8 juni a.s. 9. Enige financiële adviezen inzake con sulentsdiensten en honorering predik beurten worden voor de classiskerken met bijna algemene stemmen als mini ma aanvaard. 10. Omtrent het Semarang-project zul len aan het Alg. Diac. Bureau dring end nadere informaties worden ge vraagd. 11De kerk van Domburg ontvangt toe stemming in het vacantie-seizoen op 6 juli en 3 aug. een gemeenschappe lijke kerkdienst te houden met de Ned. Herv. Gemeente. 12. De thans definitief benoemde quaestor der Classis, br. B. J. van Belzen, rapporteert over de financien der Classis en Deputaatschappen, welke voorheen door br. B. H. Lavooy wer den vervuld. Onder applaus der Clas sis wordt besloten br. Lavooy nog maals hartelijk dank te brengen voor zijn vele jaren in deze belangeloos vervulde arbeid en hem hiervoor ook een stoffelijke blijk van waardering te geven. Br. Lavooy wordt op de meest eer volle wijze van zijn quaestoraat de charge verleend, na mededeling van br. v. Belzen dat alles in goede staat bevonden is. Br. v. Belzen wordt sterkte bij zijn arbeid gewenst. Hij wordt behalve tot queastor der classis ook benoemd als deputaat voor hulpbeh. kerken (art. 17) en als deputaat Emeritaats- gelden (art. 48 k.o.). 13. Ds. Streefkerk zal zich nader met de kerken der Classis in verbinding stel len over ruilzondagen en vacature beurten. 14. Een initiatief- voorstel van Drs. J. Helderman om de Generale Synode voor te stellen een gewijzigd formulier voor de bevestiging van ouderlingen en diakenen samen te stellen, zal zon der dat de Classis in finesses treedt, in de welwillende aandacht van de Gene rale Synode worden aanbevolen. 15. Het moderamen van de sept. Classis zal enkele benoemingen voorbereiden. 16. De kerk van Meliskerke deelt thans mede, dat de intrede van Ds. de Kok zal plaats hebben op 22 juni a.s. te 7 uur. 17. De kerken worden opgewekt eraan mede te werken, dat afgevaardigden naar de Generale Synode zoveel mogelijk vrijgesteld worden van de plaatselijke arbeid en ook mede te werken aan mogelijke ruilingen op zondag. 18. De volgende Clasisvergadering is vast gesteld op (woensdag 10 sept. 's avonds te 7.30 uur). Moderamen: Ds. L. Hartholt, praeses, Dr. Dondorp, assessor, Ds. Oegema, scriba I, Dr. Dondorp scriba II. Voor de Classis A. Elshout. h. t. scriba II Kort verslag van de vergadering der classis Goes op 8 mei 1969 Art. 1 Namens de roepende Kerk van Krui- ningen opent Ds. J. van der Molen de vergadering, laat zingen Psalm 138 vers 1, leest Psalm 113 en gaat voor in gebed. De aanwezigen wordt een hartelijk wel kom toegeroepen. Art. 2 De Kerk van Lewedorp ziet de cre- dentie- brieven na. Alle kerken blijken wettig vertegenwoordigd te zijn. Art. 3 Het moderamen institueert zich: praeses, Ds. J. van der Molen; le scriba, Ds. A. van den Berg; assessor, Ds. J. Noordhof; 2e scriba, Ds. H. K. Poelman. Art. 4 De notulen van de classis-vergadering d.d. 13 febr. j.l. worden gelezen en onder dankzegging onveranderd vastgesteld. Art. 5 De Heer Hartman, daartoe ter verga dering genodigd, geeft een toelichting over steunaanvragen voor dc Protestants Chris telijk Sociaal Paedagogische Zorg voor geestelijk invaliden in de Prov. Zeeland. Men krijgt een ruim inzicht inzake aard, omvang en doel van dit bijzondere werk. Onderscheid moet gemaakt worden tussen de St. Philadelphia, die landelijk werkt en plaatselijke afdelingen heeft, ook in Goes, en de Prot. St. voor Paedagogische zorg voor geestelijk invaliden. Laatstgenoemde krijgt geen collecte, maar vraagt van de kerken een bedrag van 25,per pre dikantsplaats en 10 cent per ziel. De plaat selijke afdelingen van de St. Philadelphia vragen naast de algemene collecte van de kerken afzonderlijk nog een bijdrage. Art. 6 Verslag van gehouden correspondentie. Schrijven Deputaten voor uitoefening verband Gereformeerde Kerken en Vrije Universiteit, inzake uitlatingen van Prof. Kuitert in „Trouw". Afschrift van ge noemd schrijven aan Prof. Kuitert. Schrijven Dep. ad art. 48 K.O. van de Part. Syn. van Zeeland inzake benoe mingen. Schrijven aan de St. Opbouw West- Zuid- Beveland. Art. 7 Ingekomen stukken: Adreswijziging van br. Rouw, scriba Gereform. Kerk Goes van Wilhelminastr. 16 naar Populierenstraat 14. Uitnodiging van de kerk van Heinkens- zand tot bijwoning herdenking 100 jarig bestaan. Uitnodiging van de Kerken van Goes - Borssele - Driewegen tot bijwoning af- scheidsdiensten van hun predikanten, resp. Ds. Jansen, Ds. van der Veen. De af vaardigingen worden geregeld. Schrijven van Prof. Kuitert als antwoord op het hem toegezonden afschrift v.h. schrijven Dep. verband Geref. Kerken en Vr. Un. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Dep. Rome - Reformatie - Komen de classis-vergadering D.V. 11 sept. a.s. bezoeken. Schrijven Ds. Helderman, gereformeerd predikant van de Kerken Domburg en Westkapelle met verzoek om adhaesie aan zijn concept-bevestigingsformulier. Aangezien dit concept zo goed als over eenkomt met het concept van de P.S. van Groningen, inhoudende dezelfde ma terie en laatstgenoemd concept reeds door de Generale Syn. is afgewezen, wordt hierop niet verder ingegaan. Schrijven van de Zeeuwse Raad voor Maatschappelijk werk inzake contact-dag op 23 april. Schrijven van br. J. Katsman van de Gereform. Kerk van Wolfaartsdijk be treffend de verruiming interkerkelijke dien sten en kanselruil. Inhoud wordt ter harte genomen, overigens wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Art 8 Instructies. Instructie van de Kerk van 's Graven polder met verzoek tot het houden van gemeenschappelijke dienst met de Ned. Herv. Kerk aldaar op Pinksterzondag, Toegestaan. Van de Kerk van Goes met verzoek tot het houden van een classis-contracta i.v.m. de komst van Ds. Seegers van Gouda. Van de Kerk van Driewegen met ver zoek om Ds. Tieleman van Heinkenszand als consulent te benoemen. Aldus besloten. Van de Kerk van Borssele met verzoek om Ds. Kramer van Nieuwdorp als con sulent te benoemen. Aldus besloten. Van de Kerk van Lewedorp met ver zoek om van classiswege een regeling van ruilzondagen voor de predikanten in te stellen. Dit streven wordt wel gesanctio neerd, overigens aan de vrijheid van de plaatselijke kerken overgelaten. Vervolg verslag voortgezette vergadering op 21 mei 1969 te Goes. Opening; zingen Psalm 98 vers 2; ge lezen wordt 1 Cor. 13. Ds. van der Molen geeft een korte toelichting op dit schrift gedeelte: liefde tot de zaak des Heren gaat gelijk op met liefde tot de personen. Beide moeten in het oog gehouden worden. Het één kan niet van het ander worden los gemaakt. Gebed. Welkom. Kerken blijken wettig vertegenwoordigd. Art. I Ingekomen stukken: van Ds. Seegers, beroepen predikant te Goes. De stukken worden in orde bevonden. Intree zal plaats vinden op 31 augustus a.s. D.V. Van G. J. Leene „Het probleem van de kleine kerken", een sociologische studie over de kerken op Noord-Beveland. Van de structuur-commissie van de classis Tholen van de Gereform. Kerken. Art. 2 Ds. Blokland rapporteert namens Zen- dings-deputaten. Brengt de zaak van het Rwanda-project ter sprake. Dit gaat helaas niet door. Nu is het oog gevallen op Sao Paolo in Brazilië, waar de heer van Ben- them onder de jeugd zal gaan werken. In principe besloten dit nieuwe project ter hand te nemen, 5 juni zullen de diaconieën samenkomen om zich hierop te beraden. Art. 3 Rapporten kerkvisitatie van de kerken van Heinkenszand, Geersdijk, Colijnsplaat, 's-Gravenpolder, Yerseke. Rapport Ds. de Bruyne arbeid structuur commissie classis Goes. Tot resultaten is men nog niet gekomen. Rapport van de Commissie ingesteld i.v.m. bezwaarschrift van Ds. Poelman in zake de publicatie van de Raad van Ker ken. „Aan de werkers van het elfde uur". Bezwaarschrift wordt voorlopig inzoverre aanvaard dat aan de vertegenwoordigers van onze Gereformeerde Kerken in deze Raad verzocht zal worden een antwoord te geven op de vraag: „of zij de inhoud van deze publicatie wel voor hun rekening kunnen nemen, durven nemen en blijven durven nemen Rapport van de Herv.-Geref. commis sie over oecumenische aangelegenheden in de classis Goes over de kinderdoop-practijk en in verband daarmee over de houding tegenover de Heilige Doop. Bedoeling van dit rapport is het eventueel als uitgangs punt te gebruiken voor gesprek tussen Herv. en Ger. Kerkeraden. Op de vraag van de Kerk van Kamper land of des zondags via automaten mag worden verkocht als algemeen gevoelen weergegeven dat dit afhankelijk moet worden gesteld van de plaatselijke om standigheden (b.v. recreatie). Dan gezien in het vlak van dienstbetoon geoorloofd. Art. 4 Besloten wordt voortaan 's avonds de vergadering der classis te houden. Art. 5 Rondvraag ad Art. 48 K.O. De Kerk van Kapelle-Biezelinge dringt er bij de kerken op aan, voortaan beter de Diaconale Con ferentie te bezoeken. Art. 6 Roepende Kerk voor de volgende clas sis-vergadering Lewedorp. Deze zal D.V. worden gehouden donderdag 11 september a.s. om 7 uur. Moderamen: praeses Ds. J. Noordhof; assessor Ds. H. K. Poelman; le scriba Ds. van den Berg; 2e scriba Ds. Terlaak. Voor de Kerken der classis Goes: Ds. H. K. Poelman, 2e scriba. Administratieve versterking voor Rwanda. Op 30 mei zijn de heer en mevr. A. A. M. van Mil naar Rwanda vertrok ken in dienst van de zending van de Geref. Kerken. Dhr. van Mil komt hier in funktie als administrateur van bouwwerken van de Eglise Presbytérienne au Rwanda. Momenteel wordt in Rwanda druk gebouwd: scholen, kerken, poliklinieken. Al dit werk maakt een centrale admini stratie noodzakelijk. De bouwkundigen We bidden voor de vakantieweken voor gehandicapten en bejaarden, die door het Algemeen Diakonaal Bureau en het Zendingscentrum worden ge organiseerd. Vragen we om een goede ontspan ning voor alle deelnemers en om Gods zegen voor al degenen, die hierbij leiding geven. kunnen zich dan alleen met het bouwen bezig houden zonder zich met de ad ministratieve rompslomp daaraan ver bonden, te bemoeien. Dit zal het werk en het tempo zeker ten goede komen. Dhr. van Mil (27) was in Neder land boekhouder/assistent auditeur. Hij verbleef enkele maanden in Frankrijk om daar aan een instituut de Franse taal te leren. Op 25 mei werd hij door de geref. kerk van Naaldwijk uitgezonden. Het adres van de familie van Mil is: p/a C.E.L.T.A.R., B.P. 533, Kigali, Rwan da. Centr. Afrika. Verheugend resultaat. Uit de tot dusver binnengekomen ge gevens kan worden opgemaakt, dat de Pinkstercollecte voor de zending in de Gereformeerde kerken dit jaar 5 c/o hoger is dan vorig jaar. Hieruit mag worden geconcludeerd dat, hoewel vele kerkelijke activiteiten gedurende de laatste jaren teruglopen, ook wat de financiële zijde betreft -, het zendingswerk een stijgende lijn ver toont. Een resultaat dat tot dankbaar heid stemt BORSSELE Afscheid van Ds. J. v. d. Veen. Op zondagmorgen 25 mei, heeft Ds. J. v. d. Veen afscheid van zijn gemeente Borssele genomen, i.v.m. zijn vertrek naar het hoge noorden, Exmovia-Allingewier. Hij mocht onze gemeente samen met die van Driewegen ruim 20 jaar dienen. Als tekst voor deze dienst had hij gekozen de woorden uit Hand. 20 vers 32: En nu, ik draag u op aan de Here en het Woord Zijner genade, aan Hem, Die bij machte is te bouwen en het erfdeel te geven onder alle geheiligden. Het was een goed bezette dienst met af gevaardigden van de Classis, de geref. ge meente en de herv. gemeente ter plaatse. Ook de burgerlijke gemeente was vertegen woordigd door de burgemeester en een wethouder. Er is in de loop van zijn ambts periode een hechte band ontstaan. We zijn hem dan ook als gemeente dankbaar voor alles wat hij hier door Gods genade heeft mogen doen. Na de dienst werd hij toegesproken door de vice praeses br. A. v. Westen namens de gemeente; hem en zijn gezin werd Gods onmisbare zegen toegewenst voor het werk dat hem wacht in zijn nieuwe gemeenten. Ook de afgevaardigde van de Classis Ds. Kramer, sprak een woord van dank aan de scheidende predikant. Verder werd hij toegesproken door de afgevaardigden van de andere kerkgenootschappen en bur gerlijke overheid. Van de gelegenheid om Ds. en mevr. v. d. Veen bij het verlaten van de kerk de hand te drukken, werd door allen ge bruik gemaakt. FEUILLETON door HERMAN DE MUINCK 72) „Natuurlijk, 'k Heb hem verschillende malen in het ziekenhuis gesproken. En eenmaal ben ik in de pastorie geweest". Hij vertelde van zijn bezoek, de afgelopen zon dag, en over de oude dokter Ter Horst in Neede. Hij zou er nog nader van horen. „Ik weet niet, wat dat worden zal. Als dokter Ter Horst er op in zou gaan, dan betekent dat nog een flinke, jaarlijkse last, nog hoger, veel hoger". „Je dacht toch over specialiseren „Daar komt natuurlijk niets van terecht. Je ver dient als assistent van een prof. een schijntje en 't is een studie van vijf, zes jaar, Lucie". „O", zeide zij. Hij keek haar aan: die éne letter werd zo vreemd gezegd. Wat ging er om in dat blonde hoofdje achter die blauwe stralende ogen Maar Lucie verklaarde zich niet. „Zo is het, kind. En vertel nu over jezelf. Uit de eerste brief ('t was ook de laatste, die ik ontvangen heb) na het huwelijk van je vader kreeg ik de indruk dat het niet bepaald zou boteren tussen jou en je tweede moeder". „Na nauwelijks twee dagen wist ik, dat zij een eerzuchtige, heerszuchtige en berekende vrouw was. Zij had papa gewoon ingepalmd. Alleen om zijn geld. Papa was blind. Later niet meer. Toen zag hij de mislukking van zijn tweede huwelijk. Ik vertel dat straks". „Wil je nog koffie „Graag, ja". Toen zij bediend waren, praatte Lucie verder, blij zich tegenover een vertrouwde (en welk een vertrouwde!) te kunnen uiten. Volledig. Wat zij had beleefd; het gesprek met haar vader; zijn plotselinge dood; haar onterving, die haar vader (te laat) nog had willen goed maken. „En toen ben ik weggegaan, een week of zes na papa's overlijden. Mijn tweede moeder, Gabrielle en Emil zouden naar Frankrijk teruggaan. Ver moedelijk zijn ze er al, 'k weet het niet. Mevrouw Dumourez zei mij ronduit, dat ik niet mee kon. 'k Heb haar geantwoord, dat ik dat ook niet van plan was. 't Was een griezelig, koud afscheid. Ik kreeg 'n slap handje van haar en zij verweet mij nota bene nog, dat ik haar het leven moeilijk had gemaakt. Dat is beslist niet waar, Jan". „Ik geloof het graag kind. Dat ligt helemaal niet in je aard". „Ik was wel eens in opstand, inwendig dan. Maar alles kropte ik op. Goede uren heb ik gehad met Emil, een aardige jongen. Hij huilde als een klein kind, toen ik vertrok, 'k Hield me goed, maar eenmaal uit zijn nabijheid heb ik ook geschreid". „En „Hondemastate"? Ze gaan toch naar Frank rijk terug, als ze er nog niet zijn „Notaris Verwey had de opdracht, het huis te verkopen, onderhands of publiek, 'k Weet niet, of het al verkocht is. Het personeel zou natuurlijk ontslag krijgen. Ik had een advertentie gelezen van een pension in Leersum". „Waarom ging je niet terug naar Den Haag Je was vast aangenomen in het Diaconessenhuis". „O ja, vast wel. Maar ik wilde er niet heen. Allereerst mijn familie, nu ja, dat weet je. En dan, dat was het voornaamste, de directrice Van Abeele, is immers een tante van Frans Langeveld Hij was het spoedig te weten gekomen. En ik kon hem niet ontmoeten, aangenomen dan, dat hij nog niet verloofd is, ik weet er niets van. Jij bleef maar op de achtergrond staan, Jan". „Maar Jan was ver weg". „Daarover niet meer praten. Maar het be zwaarde mij heel erg. Bovendien wilde ik alleen zijn; wat tot mijzelf komen. In Leersum had ik het rustig en kwam wat bij, al bleef het verdriet knagen. Financieel kon ik mij best redden. Maar nietsdoen is géén leven. Toen zag ik de adver tentie, waarin hier leerling-verpleegsters werden gezocht. Ik heb een onderhoud aangevraagd met de directrice, aan wie ik heel kort mijn geschiede nis vertelde. Eigenlijk zonder informatie nu ja, ik ge loof, dat er aan notaris Verwey is geschreven, maar die kon dan toch alleen mijn verhaal maar bevestigen ben ik aangenomen en nu werk ik hier. Niemand wist voorlopig waar ik zat. 'k Moest met mijzelf in het reine komen." „Kind, wat heb je in zo korte tijd al wat mee gemaakt". ,,'t Was niet gemakkelijk, Jan. Maar je weet, dat ik toen na het automobielongeval naar het ziekenhuis ben gebracht?" En op zijn knikken: „Je vader was er toen al heel gauw. En weet je wat hij zei Neen, natuurlijk niet. Hij zei, ik weet het nog woordelijk en zal het nooit vergeten: „Kind ik weet niet, wat ik zeggen moet. Alleen: onze God zij met je. Hij troost als een moeder troost". Aan die woorden heb ik mij vastgeklemd en ik heb ervaren, dat zij waar zijn. Zij zwegen allebei. Op zulke momenten moet je niet praten; die moet je op je laten inwerken. Enkele minuten later vroeg Jan: „Heb je zon dagavond vrij „Neen, wel maandagavond. Waarom ,,'k Wou belet vragen in de pastorie. Nu, ik zal wel eens zien". „Mag ik het aan de directrice vertellen Van ons „Natuurlijk wel. 't Is zelfs verstandig. Op het dorp zien ze ons (ik heb enkelen, die op het terras zitten en mij al kennen, al heel verwonderd zien kijken) nu, dan weet je het wel. En ik vind, dat de directrice het niet van een ander moet ver nemen. Maar apropos, heb je nog vakantie te goed „Ja, over twee weken". „Dat is prachtig Dan gaan we samen naar Slikkerveer. Ik schrijf van avond nog naar ons huis." „Dat zou fijn zijn. 'k Fleb al tegen de directrice gezegd, dat ik mijn vakantie niet nemen zou. 'k Wist immers niet, waarheen ik gaan zou Zij vond het niet verstandig". „Dat is het ook niet. Enfin, het is nu opgelost. We gaan samen". Plotseling schrok Lucie op, op de klok in het restaurant kijkend. „Jan, het is al kwart over tien en ik moet om tien uur binnen zijn „Dat kost je voor straf een vrije avond", lachte hij. „Nee, maar ik moet weg, hoor". Haastig stond zij op, trok haar manteltje aan. „Ik breng je weg en we hollen niet, hoor. Als het jou niet lukt, maak ik het wel met zuster Offringa in orde". Deze keek niet bepaald vriendelijk, toen Lucie de corridor betrad. Heel toevallig liep de direc trice naar haar vertrek. „Neemt u mij niet kwalijk, zuster, ik ben te laat. Hebt u een paar minuten voor mij 'k Fleb u wat mee te delen". „Een paar minuten wel", antwoordde de direc trice kortaf. Niets stond haar zo tegen dan dat de regels van het ziekenhuis werden overtreden. Zuster Lucie had toestemming dienen te vragen, een half uur later binnen te mogen komen. „Wat heb je zuster „li weet nog wel, dat ik, toen wij voor het eerst kennis maakten, ik heb gesproken, met een paar woorden, over een student in Utrecht, die..." „Ja, ja, dat herinner ik me". (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1969 | | pagina 2