IN EN OM DE KERK VAN VLISSINGEN r V EREDIENST VU de Gemeenten J UIT ONS GROTE KERKELIJKE GEZIN van MïS-Kuqvenhoven uit öe kenken ZONDAG 25 MEI (Pinksteren) Petruskerk: 9.30 uur v.m. Ds. H. Groeneveld. 7.00 uur n.m. Ds. M. V. J. de Craene, St. Laurens. Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m. Ds. J. W. Genuït. 5.00 uur n.m. Ds. J. C. Streefkerk te Veere. Collecte: Zending. Ter Reede: 7.00 uur n.m. dhr. C. Dronkers. 1 ZONDAG 1 JUNI Petruskerk: 9.30 uur v.m. Ds. J. W. Genuït. 7.00 uur n.m. Ds. H. Groeneveld. Huishoudschool Paauwenburg: 10.00 uur v.m. Ds. H. Groeneveld. 5.00 uur n.m. Ds. J. W. Genuït. Collecte: Voor de kerk èn orgelfonds. Wordt uitgezonden naar Bethesda. DINSDAG 3 JUNI Petruskerk: 2.45 uur n.m. Ds. H. Groeneveld (hu- welijksbev. van 't bruidspaar de Rijke- Harinck). OPMERKINGEN 1. In de Pinksterweek verschijnt de kerk bode niet, vandaar dat u „het menu" voor 2 weken voorgeschoteld krijgt. 2. Op Pinksterzondag doet de kerk van Vlissingen weer mee aan de classicale ruilregeling. De kerkeraad heeft nl. be sloten hier in beperkte mate aan mee te doen. Zodoende wordt de variatie voor één-mansgemeenten des te groter en ook voor de kerk van Vlissingen is het, dachten we, prettig de classis- dominees achtereenvolgens eens te be luisteren. 3. De zendingscommissie vertrouwt, dat U zoals tot dusver de gewoonte was met milde hand zult geven, zodat zij het quotum haalt, dat wij als kerk van Vlissingen voor het landelijk georgani seerde zendingswerk moeten bijeen brengen. Elders in dit nummer, vindt u meer over het zendingswerk. U HEBT WAT GEMIST Wanneer u dinsdag 13 mei 's avonds niet in de Petruskerk bent geweest. Hoe hebben we daar genoten van wat musici, zangers en zangeressen ten gehore hebben gebracht onder de bezielende leiding van de heer Ph. Fey. Het was in één woord geweldig Wellicht is het warme weer van die dag er enigszins schuldig aan geweest, dat er niet zoveel aanwezigen waren, maar 't lijkt me toch ook, dat de publiciteit ter voor bereiding van deze avond wat beter ge voerd had moeten zijn. Daar moet een volgende keer beter op gelet worden, want 't ligt in de bedoeling heb ik gehoord, nog eens - b.v. in 't najaar - een dergelijke avond te organiseren. En dan moet u be slist komen om dé invloed van een uurtje muzikaal genot te ondergaan, te meer wan neer u ook nog bedenkt, dat de toegang gratis is. Alleen werd er een collecte ge houden t.g.v. „het hart van Paauwenburg". Daarom zou onze hartelijke dank voor dit muzikale initiatief. De opbrengst van de collecte was 138,63. VERANTWOORDING In de offerstenen op Paauwenburg wer den de volgende grotere bedragen gevon den: 1 x 300.2 x 25.En dan was etr ook nog een dominé van Walcheren, zijn naam noem ik natuurlijk niet, die 5.voor het hart van Paauwenburg overmaakte. Nu wordt nogals eens gezegd, dat dominees voorgangers der gemeente leden behoren te zijn, welnu nu er een dominé ©ver de brug gekomen is, wachten we afintussen hartelijke dank, colle ga, vooral omdat in die materiële steun toch nog wel wat meer meekomt BENOEMING AMBTSDRAGERS In de kerkeraadsvergadering van 12 mei werd de uitslag bekend gemaakt van de verkiezing van ambtsdragers, zoals die in de week van 4-11 mei gehouden was. Het bleek dat er in totaal 541 stemmen waren uitgebracht, waarvan 2 blanco en 4 ongeldig. Indertijd heeft de kerkeraad besloten, dat iemand benoembaar was wanneer hij xh van het aantal stemmen op zich verenigd had. In dit geval betekende het 178 stemmen. Hiermee rekening hou dende heeft de kerkeraad benoemd tot ouderling de broeders: J. Borg, Paul Krugerstraat 58: K. Huysman, Bonedijkestraat 145; I. Leenhouts, Anjelierenlaan 76; J. Poppe, Thorbeckelaan 37; G. M. Prins, van der Helstlaan 9; H. A. Schout, van de Brugghenstraat 6; A. P. Steketee, Gerbrandystraat 139; J. Suurmond, Hogeweg 121; G. Tuinhof, Koudekerkseweg 142; C. v. Veenendaal, Groen van Prinsterer- laan 88; J. P. Vreeke, Hercules Segherslaan 72. En tot diaken, de broeders: A. de Buck, Schoolstraat 10; M. P. Kaljouw, Mackaystraat 187; F. Kuijper, Pr. Rooseveltlaan 126; A. v. Soelen, Singel 332; A. Steketee, Schaepmanstraat 167. Hierbij moet het volgende opgemerkt worden: 1. br. P. Suurmond, Vrijdomweg 7, had een zodanig aantal stemmen op zich verenigd, dat hij als een van de eersten voor een benoeming tot diaken in aan merking kwam. Echter bij nader in zien - omdat hij een nogal tijdrovende functie vervult in de Commissie van Beheer - leek het de kerkeraad minder wenselijk hem te benoemen. Br. Suur mond zal hiervan inmiddels met dank baarheid kennis hebben genomen. 2. Gezien het aantal stemmen zijn een aantal broeders nog benoembaar, t.w. tot ouderling: de brs. R. Geljon, B. Ewoutstraat 41 en C. A. Verwijs, Singel 346; en tot diaken: br. C. J. Jongepier, Troelstraweg 144. We hopen, dat we geen beroep op hen behoeven te doen, maar het kan zijn, dat er bij de benoemde brs. over wegingen spelen, die hen noodzaken ontheffing aan te vragen. Wij ver trouwen, dat zij die eerst voor Gods aangezicht hebben gebracht en daar ook hun beslissing genomen hebben. 3. Met dankbaarheid meldt de kerkeraad, dat de reeds benoemde brs. hun be noeming hebben aanvaard, t.w.: br. G. v. d. Boogaard, Goeman Bor- gesiusstraat 57, als scriba; br. J. Verkiel, Colijnstraat 45, als jeugd- ouderling; br. K. v. Belzen, Meidoornlaan 1 en br. C. Urbanus, de Mey v. Streefkerk laan 23, beide als evangelisatie-ouder ling. DE ZUIDERWIJK Al een 3-tal keren achter elkaar had ik een overlijden te vermelden. Ook deze keer weer. Op 3 mei is op de leeftijd van 72 jaar overleden br. L. J. Jansen, Koude kerkseweg 62. Br. Jansen was al een hele tijd ziek en het afgelopen jaar moest hij meerdere malen in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij heeft zijn ziek-zijn echter in biddend vertrouwen op zijn Heer en Heiland beleefd en zijn vrouw en kinderen mogen zich nu getroost weten, dat hij ook nu voor rekening van diezelfde Heer ligt. Op woensdag 7 mei hebben we zijn lichaam als' een zaad gezaaid in de aarde in de gelovige verwachting, dat door de opstandingskracht van Jezus Christus het eenmaal als een geestelijk lichaam zal worden opgewekt. Door de overgrote belangstelling op het kerkhof werd onderstreept, dacht ik, dat van een beminnelijk mens afscheid werd genomen. Een 3-tal kinderen werd in de afgelopen 14 dagen gedoopt. Op 4 mei Ferdinand Alexander de Wit (Koudekerkseweg 72) en op 11 mei Adriaan Pieter van 't Veer en zijn zusje Willemina Helena (Singel 195). Het was bijzonder fijn, dat op beide zondagen, dat in de prediking de H. Doop in 't middelpunt stond i.v.m. de behande ling van de catechismus, er een doopsbe- diening plaats vond. Zo werd in dezelfde dienst zichtbaar gemaakt wat in de predi king verkondigd was: Gods genade voor mensen verloren in zonde en schuld. We vermelden hier ook nog even met dankbaarheid de zang van ons tienerkoor in de dienst van 11 mei. Ik hoop nog eens vaker een beroep op jullie te mogen doen. Hoe meer er in een dienst ter ere van onze God meewerken, hoe beter De trouwlustigen komen los de laatste tijd. Ik vermeld de data maar even, dat er een huwelijksbevestigingsdienst is in de Petruskerk, zodat zij die eventueel ook huwelijksplannen hebben daar rekening mee kunnen houden: 3, 4, 19 en 27 juni. Wij wensen alle paartjes een fijne voor bereidingstijd toe en straks een hele blijde dienst op een blijde dag. Per 1 juli hopen wij D.V. als gezin met vacantie te gaan, gedurende geheel deze maand, zodat zij die verder nog trouw plannen hebben daar eventueel rekening mee kunnen houden. Zieken zijn er deze keert gelukkig niet zoveel te vermelden. In „Bethesda" wor den op dit ogenblik (14 mei) verpleegd: zr. Oranje (Marinestraat); zr. Fey (Cal- lenfelsstraat) en in St. Joseph: br. Mom maas (Kasteelstraat) en in Soest (Zonne gloren) br. v. d. Waal (P. Krugerstraat). U allen hartelijk gegroet en sterkte en vertrouwen toegewenst op de weg, die onze God met u gaat. Tot slot een hartelijk welkom aan br. en zr. Daane met hun 3 kinderen, die uit Haamstede tot ons overkwamen. We heb ben begrepen, dat u ook een kruis draagt, maarachter de Here Jezus aan Een hartelijke groet aan u allen vanuit de pastorie „Sela". H. Gr. GESPREKSGROEP, uitgaande van de Geref. Mannenvereniging, Op donderdag 29 mei a.s. hopen we als gespreksgroep bijeen te komen. Ds. Groe neveld zal voor ons inleiden het onder werp „intercommunie". Letterlijk wil dit zeggen de onderlinge gemeenschap tussen kerken; kerken dus die elkaar erkennen en eikaars leden op grond hiervan bepaalde rechten toekennen, in het bijzonder het deelnemen aan eikaars Avondmaalsviering. De afstanden tussen de kerken worden kleiner; synodes ontvangen bisschoppen; studentenpastoors in Utrecht geschorst. Er is veel in beweging. Kom ook in be weging en neem deel aan deze discussie avond. De Vlissingse afd. van de N.C.V.B. hoopt op dinsdag 27 mei haar laatste ver gadering te houden van het seizoen. In het jeugdgebouw van de Geref. Kerk, aanvang 8 uur. Spreekster is mevr. B. J. van Halenbeek. Zij brengt een koffiedemonstratie, het zal gaan over koffie en koffiezetten. Komt allen naar deze vergadering en brengt bezoeksters mee. Namens het bestuur allen hartelijk wel kom. Secretariaat: J. M. de Ridder-v. d. Heijden, Oranjedijk 15. KERKELIJKE STAND: Ingekomen met Attestatie van: Soestdijk: G. Wiggelinkhuizen en echtgen. -|- 1 ged. kind, Clijverstraat 11 (A 4); Koudekerke: A. G. Sinke-de Ridder 1 ged. kind, Gerbrandystraat 29 (B 15) Souburg: W. Caljouw en echtgen. 1 qed. kind, Cuijpersstraat 7 (B 15); Hilversum: Annie Guitoneau-Vels, Troel straweg 301 (B 15). Ingekomen met Doopattest van: Chr. Geref. Kerk Vlissingen: Johannes W. Hament, Schaepmanstraat 17 (B 15), Evang. Lutherse Kerk Vlissingen: Josina Jac Hament-But, Schaepmanstraat 1/ (B 15). Attestatie aangevraagd naar: Goes, Wijngaardstraat 43: C. P. van Veen en e chtgen. 1 ged. kind, van Bosse- straat 110 (B 15); Serooskerke, Luyksberglaan 13: J- van Wieringen en echtgen. 2 ged. kind., Boulev. Bankert 8 (A 2); Dordrecht: Frederik D. G. Prins, van Dishoeckstraat 44 (A 7), Gedoopt: 6-4-69: Michiel Adriaan van Hoorn, geb. 13-3-'69, Mackaystraat 163 (B 15); 20-4- 69: Joey Donald Thurnim, geb. 22- 2-'69, Paauwenburg weg 127 (B 15); 27-4-'69: Saskia Yvonne v. d. Ende, geb. 4-3-'69, Singel 340 (A 7); 27-4-'69: Leuntje Lydia Joziassc, geb. 27- 3-'69: Vine, van Goghlaan 1 (B 10). Belijdenis: te Koudekerke: Koos Borg, Jan Vermeer laan 32 (B 12); te Delft: Willem Wisse, Here. Segherslaan 35 (B 11). Overleden: 29-4-'69: Cornelia Schoonen, geb. van Blooijs, oud 83 jaar, Callenfelsstraat 14 (A 5). Aan de gemeenschap der Kerk onttrokken: E M. Steketee-WolteringHobeinstraat 13 (A 5); Yvonne J. A. Thomas-Gerritsen, Jan v. d. Capellestraat 47 (B 11); Christiaan Boone, Mein. Hobbemalaan 22 (B 11). Huwelijk: 8-4-'69: Johannes Willem Hament en Jo sina Jacoba But, Schaepmanstraat 17 (B 15). Verhuisd: Anna Theune, van Dishoeckstraat 59 (A 5) naar Kasteelstraat 2 A (A 5); B. de Koning-Prinsen, Badhuisstraat 93 (A 3) naar Vredehof laan 71 (B 14); Mej. Joha de Buck thans Gerbrandystraat 15 (B 15); J. van Aalst thans Gerbrandystraat 9 (B 15). Op eerste Pinksterdag zal in de Gereformeerde Kerk van Naaldwijk in de middagdienst de uitzending plaats vinden van de heer en mevrouw Van Mil-Kuyvenhoven die einde van de maand in opdracht van de Rwanda- commissie naar Kigali vertrekken. De heer Van Mil krijgt in Rwanda bij de zending de functie van centraal administrateur van de bouwwerken mevrouw Van Mil die een opleiding voor verpleegster heeft gehad zal waar schijnlijk mevrouw Heykoop gaan assi steren in de polikliniek die door de laatste wordt geleid en daarbij wel wat hulp kan gebruiken. Mevrouw Van Mil is uit Naaldwijk afkomstig en de kerkeraad heeft graag aan het verzoek van de Rwanda-com- missie willen voldoen om deze uitzen- dingsdienst te verzorgen. VAN HET TONEELFRONT Herfst '68 schreef de hoofdredacteur een artikeltje over het toneelspel „ANNEKE JANS". Een vrije be werking van o.g.t. naar de gelijknamige roman van R. J. Risseuw. Zijn slotopmerking was U zult er wel meer' van horen Welnu 15 nov '68 is dit spel opge voerd voor een uitverkocht Ledeltheater (465) alhier. En nu, 6 mei j.l. is het tweemaal opgevoerd eveneens in het Ledeltheater te Oostburg voor circa 1000 dames uit Zeeland. De Herv. Prov. Vrouwenbond hield n.l. hun jaarlijkse toogdag te Oostburg. Deze uitvoeringen gaven grote vol doening voor de West-Zeeuws-Vlaam se acteurs en actrices. TER OVERWEGING Had onze eigen bond (Ger.) deze weg ook niet moeten volgen 2 jaar geleden toen zij ons verzochten op hun toogdag het bekende Rel. spel: FIGU REN ROND JEZUS te brengen Wij moesten dit helaas toen afwijzen. Afstandsmoeilijkheden en het moest in een kerk gebracht worden (grote be zwaren voor decor) deden ons alzo besluiten. Toegegeven de inhoud was er uiter mate voor geschikt. Inmiddels is er weer een nieuw groot spel uit de pen gezaktn.l. de ...MOORDKAMP". De bekende acteur letterkundige J. W. Ooms heeft vele streekromans over de Alblasserwaard geschreven. De streek tussen Lek en Merwedeten Oosten van Dordrecht. Ook puubliceerde hij in dag- en kerk bladen over de „WAARD". Uit een zijner boeken „de Korevaars" mochten we enkele gegevens gebruiken voor een toneelbewerking. Velen onzer zullen Ooms gelezen hebben. Wat mij bijzonder aantrekt in zijn tekening der situaties is de ironie - de lichte spot; terwijl ook anderzijds zijn meevoelen en zijn liefde voor die streekbewoners weer duidelijk spreekt. W anneer de eerste opvoering van de „MOORDKAMP" zal plaats vinden is nu niet te zeggen. We besluiten daarom gelijk Dr. D. in zijn epistelzult er wel meer van horen. Jammer, zo hoor ik wel eens zeggen die Schelde en de boot. N. d. A. Oostburg SOUBURG EN GENK Het rommelt in Souburg. Jazeker, u leest het goedhet rommelt er een beetje. U hoeft wel niet bevreesd te zijn dat deze rommel in een donderende kerkscheuring of i.d. zal overgaan want, het romelt er in de goede zin van het woord. De GJV's, de GJO's en nog een heel stel anderen lopen zich het vuur uit de sloffen om 3000,— bijeen te brengen. We zijn al bij de 1500,— het resul taat van ongeveer twee en een halve maand aktie voeren. (Kan u nagaan hoe snel er gelopen wordt!) Dit alles wordt gedaan om een groep kinderen uit het protestantse kinderte huis in Genk een vakantie aan te bieden. Zelf kunen ze het beslist niet betalen omdat ze geen cent subsidie krijgen van de Belgische overheid. Vandaar dat wij langs alle kanten aktie voeren om het benodigde geld bijeen te brengen. Onder het motto: ...'t Is voor Genk, vinden o.a. de volgende akties plaats: a oud papier aktie b one-man shows (heeft 394,— op gebracht) c oppascentrale d lucifer-verkoop aktie e de opbrengsten van ons jeugdhonk worden er gedurende enkele avon den aan gegeven f als organiserende jeugd betalen we er zelf fors behoorlijk aan Mede door de enorme plaatselijke medewerking ziet het ernaar uit dat deze akties een succes worden, zodat wij in augustus deze kinderen een, naar wij hopen, onvergetelijke vakantie aan kunnen bieden. Aangenomen naar Driebergen (vac. R. Akkerman)G. v. Andel te Rotter- dam-Charlois; naar Almkerk: C. H. Appelo te 's-Gravenhage-Escamp; naar Hillegersberg-Terbregge (vac. G. W. Rijksen): P. A. E. Sillevis Smitt, evangelisatiepred. te Utrecht-Oost; naar Hoogersmilde: kand. S. B. van de Molen aldaar. Benoemd tot geestel. verzorger v. .d -sticht. Rotterdamse verpleeghuizen „De Rustenburg": C. J. Honig, evang. pred. te Rotterdam-Delfshaven, die deze be noeming heeft aanvaard; door de generale synode tot pred. in alg. dienst als evangelisatiepred.: Ds. H. J. Bavinck te Heemstede. Beroepen te Lewedorp (Z.): kand. L. J. G. IJkel te Katwijk a. Zee; te Overveen: W. v. Wijk te Haarlem- Zuid, die dit beroep heeft aangenomen; te Bant, te Vrijhoeve-Capelle en te Woudsend-Hommerts: kand. L. J. G. IJkel te Katwijk a. Zee. Beroepbaarstelling: kand. L. J. C. IJkel, Larixlaan 3, Katwijk a. Zee; kand. A. Dekkers, Haarlemmerstraat 21, Zandvoort en kand. Th. Weerstra, Verlengde Schrans 121 c, Leeuwarden. Emeritaat aangevraagd door Ds. W. Diepersloot te IJmuiden (per 1 okt.) en Ds. H. de Valk te Stad a. 't Haring vliet. Préparatoir geëxamineerdmaar nog niet beroepbaar kand. J. Mak, Hendrik Burgerstraat 64, Beverwijk. SYNODE MAG AAN HOMOFILIE NIET VOORBIJGAAN Een minder vrijblijvende houding van de gereformeerde synode ten aan zien van het probleem van de homo filie. Daarop hebben twaalf predikan ten in een schrijven aan de synode aan gedrongen. Ze maken deel uit van de Interkerkelijke werkgroep zielzorgers voor pastorale hulp. De synode daarentgen had eerder in een vertrouwelijk schrijven aan de pre dikanten verzocht „de homofilie of de homofielen niet publiekelijk ter sprake te brengen, ook niet in de prediking". De twaalf predikanten hebben echter berekend, dat naar schatting in de ge reformeerde kerken 42.500 homofiel- gerichte leden zijn. Ondeskundig van pastors heeft velen van hen in nog groter nood gebracht, zeggen de twaalf. Daarom pleiten zij ervoor, dat een of meer predikanten geheel of gedeel telijk kan worden vrijgesteld voor pastoraat onder homofielen. Zij zien ook graag dat de synode een commissie instelt, die aan een volgende synode deskundige adviezen uitbrengt. Ds. J. B. van Mechelen te Heinen- oord heeft op de jaarvergadering van het I.C.C.C. er op aangedrongen om als .verontrusten" uit de verschillende kerkgenootschappen samen te werken. Te Baarn is overleden Prof. Dr. H. Bergema, emeritus-hoogleraar van de Theologische Hogeschool van de Ge reformeerde Kerken te Kampen en emeritus-rector van het zendingssemi narie te Baarn. Hij is 67 jaar geworden. Prof. Bergema werd 7 januari 1902 geboren te Leeuwarden. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit theologie en vervolgens aan de Leidse Universiteit Arabisch, Javaans en Maleis. In 1929 vertrok hij als missionair predikant naar Keboemen op Midden-Java. Om te promoveren keerde hij enkele jaren naar 'K. Op regelmatige tijden worden de volgende rubrieken opgenomen in ons blad: Meditatie - Kroniek (algemeen kerkelijk actueel) Samenspraak gesprekken met de lezers) In en om de wandelgangen van het parlement Interviews met bekende en onbekende mensen Onderwerpen van sociale aard Jeugd over en voor de Jeugd) Kerkmuziek en zang T .V.- rubriek Uit de Pers Zeeuwse Historische figuren Wat gebeurt er in de R.K.-, Ned. Herv.- en andere Kerken Kerkelijke Nieuwsdienst Feuilleton Officiële kerkelijke berichten Boeken-recensies Berichten van het Zendingsfront Nederland terug. Van 1938 tot 1942 was hij docent aan de theologische school van de Soembanese Christelijke Kerk te Karoeni. Na de oorlog, die hij in internerings kampen doorbracht, werd Prof. Berge ma in 1946 rector van de Theologische School te Makassar. Onder zijn leiding kwamen de gebouwen voor deze school tot stand met steun van Nederlandse en Amerikaanse kerken. In 1954 trad hij op eigen verzoek als rector af, maar hij bleef nog als docent aan de school verbonden. In 1956 werd Prof. Bergema be noemd tot hoogleraar in Kampen, om er de zendingsvakken te doceren. Tevens werd hij rector van het zen dingsseminarie in Baarn. Op 1 oktober 1967 ging hij met emeritaat. In zijn beide functies werd Prof. Dr. A. G. Honig zijn opvolger, maar omdat deze nog niet meteen beginnen kon, bleef Prof. Bergema nog tot zomer 1968 het hoogleraarschap waarnemen. Ook trad hij de laatste maanden weer op als waarnemend rector te Baarn wegens ziekte van Prof. Honig.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1969 | | pagina 3