mevws Officiële berichten FIIADBIFIA de gemeente j int de keuken ABONNEERT U op het nog enigst zeeuws kerkelijk blad de ZEEUWSE KERKBODE „HONDEMASTATE" CLASSIS MIDDELBURG Door omstandigheden moet de datum 13 mei worden losgelaten en is de ver gadering van de classis gesteld op woensdag 21 mei, des morgens 10 uur in de Getuigeniskerk te Middelburg. In de morgenvergadering D.V. examen van kandidaat de Kok, ber. pred. te Meliskerke. Voor de Classis: G. S. Oegema. CLASSIS ZIERIKZEE De vergadering van de Kerken in de Classis Zierikzee zal D.V. worden ge houden op woensdag 7 mei 1969 te Zierikzee te 19 uur. Stukken voor het agendum te zenden aan de eerst-ondergetekende vóór 3 mei 1969. Namens de samenroepende kerk van Nieuwerkerk (Z Dr. J. H. Becker, praeses. F. van der Male, scriba. De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Krabbendijke roept de kerken in de classis Tholen op tot het houden van een vergadering op woensdag 7 mei 1969 om 19 uur in de Gereformeer de Kerk -van Bergen op Zoom. Stukken voor het agendum dienen uiterlijk 29 april aan de actuarius te zijn toegezonden. Namens de kerkeraad: C. J. Wolfert, scriba. De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Kruiningen roept de kerken in de classis Goes op tot het houden van een vergadering op D.V. donder dag 8 mei 's avonds om 7 uur, in het lokaal achter de Geref. Kerk te Goes, Westwal. Stukken voor het agendum dienen uiterlijk 1 mei te zijn toegezonden aan de scriba van de roepende kerk. Namens de kerkeraad, A. J. Jille. Eindje de Rondte 30, Kruiningen. WelEerw. en Eerw. Brs. Ingevolge art. 2 2a van de Huis houdelijke Regeling" brengt de samen roepende Kerk van Breskens ter uwer kennis, dat de Classicale 'Vergadering D.V. zal gehouden worden in de Geref. Kerk te Aardenburg op dinsdag 6 mei a.s., aanvangende om 19.30 uur. Punten voor het Agendum worden bij de 2e ondergetekende ingewacht voor 22 april e.k. Met heilbede en broedergroet, Namens de Raad der Kerk, Wiersma, scriba. KORT VERSLAG VAN DE VERGADERING VAN DE PARTICU LIERE SYNODE VAN DE GEREFOR MEERDE KERKEN VAN ZEELAND OP 19 MAART 1969 Na opening namens de roepende kerk van Goes door Ds. A. Heuzeveldt onder zoekt de classis Zierikzee de credentie- brieven en komt tot de conclusie, dat alle classes wettig, zij het niet altijd volledig, vertegenwoordigd zijn. Na gehouden verkiezing wordt de ver gadering geconstitueerd met het volgende moderamen: Ds. A. G. v. d. Stoel, praeses; Ds. P. van Til, assessor; Ds. L. Berger, scriba I; Ds. A. Heuzeveldt. scriba II. De praeses herdenkt Ds. S. van Wouwe, in leven predikant van Serooskerke, en br. J. J. Versluys, ouderling van de Geref. Kerk van Oud Vossemeer. Hij dankt God voor wat Hij in deze beiden gegeven heeft. De synode neemt ter nagedachtenis van deze broeders een minuut stilte in acht. Van de ingekomen stukken zijn o.a. te vermelden: 1. Een schrijven van de Kerk van Sneek, waarin zij de Generale Synode samenroept tegen 13 mei 1969 te Sneek. De verdere zittingen zullen gehouden worden in Lunte- ren, telkens een week per maand. Als afgevaardigden naar deze synode worden gekozen: Predikanten: primi: Ds. A. G. v. d. Stoel en Ds. P. van Til; secundi: Ds. A. Heuzeveldt en Ds. P. Torenbeek; tertii: Ds. K. Kramer en Ds. M. A. Noorloos. Oudelingen: br: J. de Buck, Vlissingen en br. J. Versée, Goes; secundi: Br. J. de Feijter, Terneuzen en br. J. D. Rouw, Goes; diaken: primus: br B. Schreuder, Goes; secundus: br. J. M. v. d. Woestijne, Zierikzee. 2. Een rapport van dep. bid- en dank stonden. De P.S. kan met de zienswijze van deputaten deze zaak niet in handen van weinigen leggen accoord gaan. 3. Een rapport van dep. tot vaststelling van de tekst van de kerkbode. Dep. stellen voor bij ergerlijke onverschilligheid bij doopleden of belijdende leden, waarbij voor de tucht oefening als in art. 104 van de K. O. omschreven geen plaats meer is, de kerkeraden de bevoegdheid te geven, van zo iemand te verklaren, dat hij/zij het lidmaatschap der kerk verbeurd heeft. De P.S. kan met de gedachte verenigen, maar meent, dat beter geformuleerd kan worden „indien bij een dooplid of belijdend lid zodanige onverschilligheid blijkt aanwezig te zijn, dat voor oefening van tucht in de zin van het inart. 104 K. O. e.v. bepaalde geen plaats meer is, zal de kerkeraad, met advies van de classis, verklaren dat zo iemand vanwege zijn kennelijke afval het lidmaatschap verbeurd heeft. 4. Een schrijven van deputaten tot on derzoek naar de plaats van de vrouw in de dienst der kerk. Deputaten stellen voor uitdrukkelijk in de kerkorde op te nemen, dat de vrouw als predikante een haar geeigende taak zal worden opgedragen. Tevens, dat bij huwelijk zij zal aftreden, ten zij haar kerkeraad haar uitdrukkelijk verzoekt te blijven. De P.S. voelt voor het één noch het ander. Dat met de mogelijkheden van de persoon rekening gehouden wordt in ons kerkelijk leven is een vanzelfsprekende zaak, en behoeft niet nog eens apart voor de vrouw te worden bepaald. Voor een „vrouwelijke celibaat" ziet zij geen reden, al zal wel moeten worden toegezien, dat de maatschappelijke omstandigheden geen verhindering zijn voor het amtelijk' werk. Maar dat kan zonodig geregeld worden in synodale bepalingen, niet in de kerk orde. 5. Een nieuw concept-statuut van de Zuiderzending. In dit statuut wordt het werk van de Zuiderzending meerrechts- streeks in verbinding gebracht met de kerken en classes. Na een vrij uitvoerige bespreking besluit de P.S. dit statuut voor lopig te aanvaarden, in de hoop, dat ook de P.S. N. Brabant Timburg zulks doen zal. Eventuele wijzigingen, die uit de praktijk zullen voorkomen, en vragen, die door dit statuut nog niet opgelost zijn, zullen in onderling overleg kunnen worden geregeld, en in de toekomst in het statuut worden verwerkt. 6. Een schrijven van Drs. Helderman van Domburg over een nieuw bevesti gingsformulier voor ouderlingen en diake nen. De P.S. vindt dit stuk te belangrijk om het zonder grondige voorstudie (het werd eerst ter vergadering aan de leden uitgereikt) te bepreken. Drs. Helderman geeft persoonlijk toelichting, waarna de P.S. besluit hem te verzoeken dit stuk aan alle kerken te doen toekomen, zodat het via de classes kan dienen op de a.s. Generale Synode. 7. Een schrijven van de Prov. Kerkver gadering van de Ned. Herv. Kerk van Zeeland met het verzoek waarnemers van wege de P.S. naar haar vergaderingen te zenden. Wordt graag op ingegaan, met de uitnodiging ook van haar zijde waar nemers te zenden naar de vergaderingen van de P.S. 8. Verzoek van de Prov. Kerkvergade ring van de Ned. Herv. Kerk van Zee land om mede te werken aan het tot standkomen van een provinciaal pasto raal beraad. De P.S. voelt veel voor zo'n overleg-orgaan en machtigt het mode- ramen tot medewerking aan het tot stand- komen ervan. 9. Een bericht van het moderamen van de P.S. 1968, dat Aardenburg geen gelden kan ontvangen uit de collecte voor de evangelisatie in N. Brabant en Limburg. Men vindt dit een vreemde zaak, aange zien Aardenburg in gelijke omstandigheden verkeert als de kerken in de genoemde gebieden, n.l. een kleine kerk in een over wegend R.K. omgeving. Deze zaak zal bij de a.s. Generale Synode aanhangig gemaakt worden. 10. Een schrijven van de deputaten ad art. 53 K.O., waarin zij mededelen van de classes Goes het verzoek gekregen te hebben bij de Generale Synode aanhangig te maken de vraag naar de grenzen van de vrijheid van exegese i.v.m. de histori citeit van Adam. De P.S. meent, dat gezien de huidige synodeuitspraken het niet moge lijk is deze historiciteit te ontkennen zon der in strijd te komen met de belijdenis. Is deze mening juist? Een afschrift van dit schrijven zal gezonden worden naar depu taten tot oefening van het verband met de theologische faculteit van de Vrije Uni versiteit. Van de rapporten valt o.a. te vermel den: 1. Van de curator van de Theologische Hogeschool. De school gaat het goed. Het aantal studenten bedraagt momenteel 222. Dit geeft wel problemen i.v.m. het be schikbare aantal hoogleraren en andere functionarissen. Ook beraden curatoren zich op de sta tus van de school i.v.m. de wet op het Hoger Onderwijs, zulks mede in verband met eventuele subsidies. Maar het eigen karakter dient daarbij volledig gehandhaafd te blijven. Tussen curatoren en hoogleraren is re gelmatig overleg, ook over zaken van theologische aard. 2. Van deputaten ad art. 20. K.O. (hulp behoevende studenten). Merkwaardiger wijs zijn er nog steeds kerken die hun bij dragen aan de P.S. van vorige jaren nog niet voldaan hebben! Daardoor kon het deputaatschap van de P.S. nog niet wor den opgegeven, hoewel deze zaak tegen woordig landelijk geregeld wordt. De P.S. besluit de landelijk deputaat te verzoeken tevens deze gelden alsnog te innen en af te dragen. Het werk van deputaten is veelomvattend, mede door de veranderde maatschappelijke omstandigheden van de theologische studenten. Velen, o.a. ook van hen, die via de aanvullende opleiding studeren, zijn gehuwd, wat andere maat staven voor steun vraagt. 3. Van deputaten ad art. 48 K.O. (hulp behoevende kerken). De algemene mening van de P.S. is: zo kan het niet langer De steunaanvragen worden zo hoog, dat het op die kerken, die met moeite op eigen kracht het hoofd boven water houden, een onverantwoorde druk legt. De kerken zal bericht worden, dat er bezuinigingsmaat regelen dienen genomen te worden, zoals combinatie van kerken, combinatie van kerkdiensten, centralisering van catechi saties, leesdiensten, e.d. Voor 1970 zal niet een zo hoog bedrag kunnen worden uitgekeerd als voor 1969. 4. Van deputaten voor de evangelisatie. Het rapport vraagt o.a. aandacht voor de taak van de kerken t.a.v. de recreatie. Medewerkers in de dienstverlenende sektor (meest jongelui) zijn wel beschikbaar, maar de begeleiding van zo'n team en de pastorale opvang van de vacantieganger vragen inzet van ouderen, o.a. predikanten. De classes zullen in hun midden omzien naar de mogelijkheden om één of meer predikanten voor dit werk gedurende drie of zes weken per zomer beschikbaar te stellen. Tevens krijgt de vraag naar even tuele (interkerkelijke campingdiensten de aandacht. Naast dit speciale evangelisatiewerk is er het gewone. Om één en ander te steunen zal van de kerken ƒ1.per ziel gevraagd worden. 5. Van deputaten voor de Geestelijke Verzorging Militairen. Gezien het gebrek aan belangstelling bij de laatstgehouden recrutendag constateert de P.S., dat dit instituut in de huidige maatschappij niet meer functioneert. Er zal dan ook geen recrutendag meer gehouden worden. De Chr. Geref. Kerken zullen hiervan bericht krijgen. Het is duidelijk, dat de voorberei ding op de militaire dienst nu geheel voor de verantwoordelijkheid van de plaatselijke kerken komt 6.. Van deputaten „Kerk en Delta". Aan dacht wordt gevraagd voor de zaak van de „schaalvergroting". Hoeveel begrip er is voor gegroeide situaties en de eigenheid van plaatselijk kerkelijk leven, toch zal samenwerking en samensmelting geboden zijn. Er is bij de kerken begrip voor deze zaak, gezien ook het feit, dat in de classes, waar deze problemen spelen, zgn. struc tuur commissies zijn ingesteld. Overleg tussen deputaten Kerk en Delta en de coördinatiecommissie resulteert in het voorstel de laatste op te heffen. Aldus besloten. 7. Van de commissie tot het vaststellen van de percentagecijfers. Deze blijven voor 1970 gelijk aan die van 1969. 8. Van deputaten voor Kerk en Indu striële Samenleving. De aanstelling van een industriepredikant zit vast op gebrek aan beschikbare contanten bij de Hervormde partner. De P.S. is bereid uit het beschik bare (gereformeerde) startkapitaal een voorschot te verlenen om het werk van de grond te krijgen, mits zij de garantie van latere verrekening kan krijgen. Gezien deze situatie zal van de kerken dit jaar geen bijdrage gevraagd worden voor dit doel. 9. Van de commissie kerkvisitatie. De door de commissie voorgestelde regeling zal twee jaar op proef gebruikt worden. Deze regeling is reeds aan alle kerken toe gezonden. 10. Van de Zeeuwse predikanten confe rentie. In mei komt er weer een bijeen komst op Hedenesse, waar gesproken zal worden over de catechese. De P.S. machtigt het moderamen de nodige deputaten te benoemen. De P.S. 1970 zal D.V. gehouden worden op woens dag 18 maart 1970 te Goes. De vergade ring neemt afscheid van Ds. E. Jansen, die na jaren trouwe dienst, met Zeeland, nu ook de P.S. gaat verlaten. De praeses dankt hem en hij dankt de vergadering voor de prettige samenwerking. De praeses sluit de vergadering met dankgebed. Namens de Particuliere Synode, Ds.' A. Heuzeveldt, scriba II. Op 20 april zal er in de Ontinoetings- kerk aan de Oosterscheldestraat te Middelburg weer een dienst voor geestelijk gehandicapten worden ge houden. Aanvang 3 uur. In deze dienst zal voorgaan Ds. P. Joosse te Middelburg. Alle ouders van de kinderen waar voor deze dienst is bedoeld worden hier verwacht, maar verder zijn alle be langstellenden hartelijk welkom. M. Beroepen te IJmuiden: J. Jellema te Blokzijl, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen; te Naarden: K. Bisschop te Steenwijk. Benoemd tot evang. voor geestel. ver zorging van schippers te Lobith: J. Treffers, jeugdleider te Bolnes; tot hulppred. te Rijswijk (Z.H.): W. J. Smidt, em. pred. te Voorschoten; tot staffunctionaris bij het Geref. maatsch. werk te Rotterdam: A. J. Janssens em. pred. te Rotterdam-Zuidwijk. Aangenomen naar Hamilton (Ont. Can.-Chr. Ref. Church): W. L. Van- derbeek, hulppred. te Baambrugge, die bedankte voor Haney (Br. Col.) en voor Edmonton (Alb. Can.); naar Klundert: G. Haaksma te Nieuw-Am- sterdam, die bedankte voor Stadskanaal; naar Hoofddorp: L. Loosman te Scheveningen; naar 's-Hertogen- bosch: B. G. Mees ten Oever te Bus- sum. We bidden voor hen die belast zijn met het leiding geven aan het kerkelijk leven. Laten we speciaal denken aan hen die betrokken zijn bij de opleiding tot predikant en bij de opleiding van de werkers in zending en werelddiakonaat. We bidden voor de nieuwe secretaris van de Nederlandse Zendingsraad. Per 1 april is Ds. R. J. van der Veen uit Delft in dienst getreden als nieuwe algemeen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad. Bij deze Raad zijn 12 kerken en organisaties aangesloten, waaronder ook onze kerken. In ge zamenlijk overleg worden daar door de verschillende deelnemende kerken de moderne zendingsvragen besproken waarmee wij allen te maken hebben. Ds. van der Veen zal naast algemeen secretaris ook secretaris buitenland zijn, d.w.z. dat hij vele contacten met het buitenland namens de nederlandse zen ding zal onderhouden. Hij volgt in deze functie Prof. Dr. J. Verkuyl op. Laten we voor hem bidden om deze belang rijke en veelomvattende taak met ener gie en blijmoedigheid te kunnen ver richten. Bedankt voor Rotterdam-Overschie vac. H. Moll): J. Jellema te Blok zijl; -voor Gerkesklooster-Stroobos: H. J. Swierts te Enkhuizen. Benoemd tot hulppred. te Rijswijk (Z.H.): W. J. Smidt, em. pred. te Voorschoten; tot staffunctionaris bij het Geref. maatsch. werk te Rotterdam: A; J. Janssens, em. pred. te Rotterdam- Zuidwijk. BAARN In de ouderdom van 82 jaar is overleden de gereformeerde emeritus predikant Ds. J. W. Esselink. In 1913 werd hij predikant te Wate ringen, drie jaar later te Alteveer, weer drie jaar later in Schoonhoven. In Eindhoven stond hij van 1923 tot 1928 toen hij naar zijn laatste gemeente Doorn ging. In 1953 ging hij met eme ritaat. LEEUWARDEN - De Classis Leeuwarden van de Gereformeerde Kerken wil, dat de komende generale synode een duidelijke uitspraak doet over de aard, de strekking en de gren zen van het ondertekeningsformulier voor ambtsdragers. De classis heeft aan de particuliere synode van Friesland-Noord gevraagd dit verzoek aan de synode door te geven. WADDINXVEEN De heer T. de Kok, die als gemeentebode kans zag zijn theologisch examen te behalen heeft een beroep naar de Gereformeerde Kerk te Meliskerke aangenomen. Hij had vier beroepen ontvangen. Per 1 juni a.s. zal de heer Kok als gemeentebode afscheid van Waddinxveen nemen. FEUILLETON door HERMAN DE MUINCK 64) In Leersum huurde Lucie die morgen een rijtuig, dat haar naar het station in Amersfoort bracht. De lokaaltrein naar Apeldoorn stond gereed en daar moest zij weer met een lokaaltje naar Zutfen. Verder wist zij het niet. Maar in het station Zutfen werd haar meegedeeld, dat er een trammetje door de Achterhoek reed. De eerste halte was Warns- veld en de tweede Lochem. Maar ze moest goed uitkijken, want de tram stopte ook wel eens, als er onderweg 'n bewoner uit die buurt mee wilde... Enfin er kwam dan toch 'n einde aan de lange, langezame reis, die vermoeiend was. Op het marktplein in Lochem zag zij een keurig uitziende herberg en besloot iets te gebruiken, al had zij niet bepaald trek in eten. Zij was te moe, om te eten. Bovendien was ze nerveus. Onderweg nog had zij zich enkele malen afgevraagd: doe ik er wel goed aan, deze stap te nemen? Maar dan weer: 't was de enige manier om te werken in een afgelegen plaats, waar niemand haar zou zoeken, stel, dat er zo iemand was. De waard in „Het wapen van Lochem" zond zijn vrouw naar het meisje, dat daar eenzaam aan een tafeltje was gaan zitten. Vermoeid, Droef geestig. Wat de joffer beliefde? Meewarig keek de waardin op haar neer. „Ik zou wat willen eten ,,U zegt het maar. 't Is net half één. Goeie tijd voor een warme maaltijd. Zullen we dat doen?" .Lucie knikte. Alles was haar goed. „Een kwartier geduld, joffer. Zal ik u alvast een kop sterke koffie geven? Niets beter voor een vermoeid lichaam. LI ziet er moe en verreist uit". Opeens dacht Lucie: maar zo kan ik niet bij die directrice komen; ik dien er toch behoorlijk uit te zien. Haar besluit was spoedig genomen. Zij had er trouwens op gerekend, die dag niet meer terug te gaan naar Leersum. „Kan ik hier vannacht logeren?" Even aarzelde de waardin. „Dit is toch ook een hotel?" vroeg Lucie, de aarzeling bespeurend. Ja zeker, joffer. Maar... zie eens... eh... nu ja, we kennen u niet. Is u alleen op reis? Moet u hier in Lochem zijn? Enne... ja 't is misschien een bru tale vraag, maar hebt u geld om het logies te be talen? We hebben op dat punt ervaring, ziet u". Lucie glimlachte flauw. „O ja, voldoende, 'k Wil u ook wel vooruit betalen, als u dat wenst. En als u nog meer wilt weten, ik moet om twee uur in het ziekenhuis zijn". „Joffer. Het is in orde. Gaat u mee. Ik wijs u de slaapkamer. Dan kunt u zich verfrissen. En als u beneden komt, staat het maal gereed". Het tweetal liep naar boven, waarLucie een eenvoudig maar zindelijke kamer vond. Met één oogopslag zag zij, dat alles er was, wat zij nodig had. De lampetkan was vol water en naast de eikenhouten wastafel stond nog een kan water. Er was zeep. Handdoeken. Letterlijk alles was er. „Laten we zeggen, dat u over een minuut of twintig naar beneden komt, joffer. U hebt dan nog alle tijd, om te eten. Het is geen tien minuten lopen naar het ziekenhuis". Lucie had even binnenpret: dat mens met haar „joffer"! 't Was, of ze in de middeleeuwen leefde! Maar zij was tóch wel een moederlijk type. „Vertrouw je haar?" vroeg de waard aan zijn vrouw, die naar de keuken liep. „Als de Nederlandse Bank, Janus". „Ze lijkt me niet een meisje, waar een steekje aan los is". „Geen sprake van. Een net fatsoenlijk meisje. Keurig gekleed. Een uit de gegoede klasse, zou ik denken. Ze moet naar het ziekenhuis". „Naar het ziekenhuis? Wat moet ze daar doen?" „Weet ik niet. Ziek is ze in elk geval niet. Vannacht logeert zij hier. En dan gaat ze morgen weer terug, 'k Weet niet, waar ze vandaan komt. Veel zegt ze niet". „D'r zal wel wat achter zitten, als zo'n meis je alleen op reis is. Zou dat wel in orde zijn?" Hij maakte de beweging van geld tellen. „Ze wilde vooruit betalen, dus..." „Mooi, dan is dat wel safe". Deze dialoog tussen man en vrouw vond plaats in de keuken, terwijl de waardin het bestelde maal vaardig gereed maakte. Lucie voelde zich opgefrist en haar vermoeidheid was aardig geweken, toen zij aan het gedekte tafeltje, spierwit linnen, plaats nam. Tegen haar verwachting smaakte het goedbereide eten haar uitstekend. De waardin glom, toen zij daarover een compliment van Lucie in ontvangst nam. Zij ging met haar naar buiten en gaf nauw keurig de weg naar het ziekenhuis aan. Die was overigens niet moeilijk te vinden. Weldra stond Lucie voor de inrichting, die, zij zag het onmiddelijk een verbouwde villa was. In een keurig, maar eenvoudig gemeubileerd vertrek, waarin ook een schrijfbureau stond, wachtte zij gespannen op de komst van de direc trice, die nog al lang wegbleef. Eindelijk dan ging de deur open. „Juffrouw van Adrigem, neemt u het mij als het u belieft niet kwalijk, dat ik u heb laten wachten. Ik moest me bemoeien met een spoed geval". „Niets erg, mevrouw. Het werk gaat voor". „Noem mij gerust zuster. Feitelijk ben ik hoofd zuster, maar men heeft mij de leiding hier opge dragen. U moet weten, dat dit ziekenhuis een filiaal zal ik maar zeggen; van clat in Zutfen is. De spe cialisten uit Zutfen komen regelmatig hier. En dokter Jansonius die hier in Lochem zijn huis praktijk heeft, heeft op zich genomen, zo nodig altijd beschikbaar te zijn voor het ziekenhuis. Hij geeft ook enkele lessen aan de leerling-verpleeg sters. Maar de meeste lessen worden in Zutfen ge geven. Aanvankelijk was de bedoeling, dat hier dertig bedden zouden komen, maar 't zijn er veer tig geworden. Op het ogenblik zijn al dertig bedden bezet. Zo'n klein ding heeft nadelen, maar voor de verpleegsters en de leerling-verpleegsters het voordeel, dat zij met alles op de hoogte komen. (wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1969 | | pagina 2