Officiële berichten NIEl/U/5 Een witte Kerst De recreatie in W.-Z. Vlaanderen classis zierikzee Koor- en samenzang te Middelburg uit öe keRken „HONDEMASTATE" de predikant, waar ik het nu over hebben wil. Hij had nog al eens hoorders, maar kreeg zelden het beroep: Wat zat daar toch achter Ik kende deze collega als een buiten gewoon begaafde dominee. In elk op zicht. Wat had die hoorcommissie uit X. toch tegen hem Op een vergadering kwam ik toe vallig naast een ouderling uit X. te zitten. In de pauze informeerde ik voor zichtig naar het rapport van de hoor commissie en naar het motief, waarom de kerkeraad van X. de bedoelde collega niet had beroepen. Alles was toch 100 procent Ja, dat was ook zo en het rapport van de commissie was zeer gunstig. Maar wat was dan het bezwaar Ja, ziet U: hij preekte zo uit zijn tekst. Toen brak mijn klomp. Toen ik deze geschiedenis en dit ge sprek later aan een andere collega ver telde - (U ziet, de gemeenten praten, om een net woord te gebruiken, veel over dominees, maar dominees doen dat ook over gemeenten - wond de man zich ontstellend op en zei met allebei zijn handen in de lucht: maar waar moet ie dan uit preken Soms uit zijn nekharen A. D. P.S. Het bovenstaande is van az historisch. Bij gebr. Zomer en Keuning, Wage- ningen verscheen een bijzonder aardig boekje van de hand van Okke Jager, getiteld: ..Een witte Kerst". De titel doet dadelijk denken aan 't boekje dat enkele jaren geleden ons door dezelfde schrijver werd geboden: ..Een groene Pasen". Daar was ik in dertijd niet zo erg enthousiast over, herinner ik me nu. Maar ,,Een witte Kerst" heb ik met veel plezier gelezen, 't Wordt als een meditatief werkje aan gekondigd. Dat is 't dan ook wel. Maar echt op de wijze van Okke Jager, zodat je met 't Kerstevangelie midden in de tijd, onze tijd, komt te staan. Leuk om eens mee naar huis te bren gen, als verrassing in plaats van een kerstkrans of een paar doosjes sigaret ten. De lectuur is in de lichte trant ge houden, 60 paginaatjes, waarvan nog een aantal gereserveerd zijn voor de wat heel simpele tekeningen van Jac. J. de la Rie. Emmen, G. van Wilgenburg. Allereerst dan even iets over de groei van dit werk. Ik kan U vertellen dat ik dat zelf heb meegemaakt. De methode van ,,met vakantie-gaan" zoals wij nu kennen is nog niet zo oud. Vroeger hadden we alleen hotels en pensions; de jeugdherbergen kwamen later op. Even vóór, in en vooral na de oorlog kwamen de vakantieoorden op - waar van we er voor de oorlog reeds enkelen hadden (denk aan C.N.V.), toen kwamen de kampeerboerderijen, kam- peerbedrijven, de campingbedrijven en de grote bungalowbedrijven. In de be gintijd hadden de vakantieoorden - de vaste huizen - het grootste aantal over nachtingen. Maar dit werd gauw anders door de bungalowbedrijven. U begrijpt wel dat deze bedrijven binnen korte tijd voor het hele jaar moesten ver dienen, binnen 3 of 4 maanden. (wordt vervolgd) ..Vanuit de Klokkenberg" W. J. Musch. OUDERLINGEN-CURSUS CLASSIS THOLEN Ook deze winter zullen in classis- verband de instructie-vergaderingen voor het werk der ouderlingen worden voortgezet. Hiertoe is een onderwerp gekozen dat in vier avonden zal worden uitgewerkt, n.l.: Gesprekstechniek"in gesteld op de huisbezoeken. Het schema voor deze avondvergade ringen wordt dan als volgt: 10 jan. instructie-avond met voor-in leiding op stencil; 17 jan. critische beluistering en be spreking van twee huisbezoek- gesprekken, opgenomen op de bandrecorder; 7 febr. uitvoering en beoordeling van twee rollenspelen; 14 febr. uitvoering en beoordeling rol lenspelen met conclusievor ming'' en afronding. De vergaderingen worden gehouden in de bijgebouwen van de Gereformeer de Kerken te Bergen op Zoom. Aan vang half acht. Wij menen er goed aan te doen er op te wijzen dat de programma's van de diverse avonden nogal sterk in elkaar grijpen, zodat het gewenst is dat de betrokken deelnemers zoveel mogelijk alle vergaderingen bezoeken. Ook de diakenen, die ook in meer dere mate met het afleggen van be zoeken te maken krijgen, zijn van harte welkom. Namens de commissie, H. Verschuure. Ik wil proberen in enkele artikelen U iets te vertellen hoe het hier gaat. Vele gemeenten hebben er mede te maken, dus 't zou onnodig zijn om te gaan schrijven alsof je over iets nieuws bezig bent. Maar wel hebben onze lezerskring en onze kerken recht om te weten wat er nu eigenlijk gebeurt, want dit is de vraag die zo dikwijls gesteld wordt. Jullie doen maar wat, 't kost de kerk geld en waarom gaat het nu eigen lijk: om wat spel, bezigheid alleen of gaat het nu ook werkelijk om de ver kondiging. Kan je nu echt in zo'n zomer ook van .bekeringen" spreken. Allemaal gedachten die kunnen en mogen op komen. De vergadering van de Kerken in de Classis Zierikzee zal D.V. worden ge houden op maandag 22 januari 1969 's middags om 14 uur te Zierikzee. Stukken voor het agendum te zenden vóór 18 januari aan de eerst-onder- getekende. Namens de saamroepende Kerk van Haamstede, J. C. de Boer, Pr. J. Boone, Scr. formeerde Kerk van Bergen op Zoom. Aanvang 19 uur. Stukken voor het agendum dienen tenminste veertien dagen vóór de dag der vergadering aan de scriba der classis te worden toege zonden. Namens de kerkeraad, J. C. van Hartingsveldt, scriba. De raad van de Gereformeerde Kerk van Bergen op Zoom roept de kerken in de classis Tholen op tot het houden van een vergadering op woensdag 5 febr. 1969 in het gebouw van de Gere Kort verslag van de vergadering der Classis Z. Vlaanderen op 19 nov. '68 te Schoondijke. Art. 1: Opening en constituering der vergadering door Ds. Noorloos namens de Kerk van Aardenburg. Moderamen: Ds. Paksy, praeses; Ds. Zwaan, scriba; Ds. Noorloos, assessor. Art. 2: Lezing en vaststelling der notulen. Art. 3: Instructie van de Kerk van Breskens met het verzoek om de ge meenschappelijke diensten met de Ned. Herv. Kerk en de Vrij Evangelische Gemeente te mogen uitbreiden van 8 tot 12 keer per jaar. Deze uitbreiding wordt in eerste instantie gevraagd voor de duur van één jaar. Gezien het ver loop van de gezamenlijke kerkeraads- besprekingen en de plaatselijke situatie adviseren de betreffende deputaten gunstig en wordt het verzoek door de classis toegestaan. In dit verband wordt ook besloten, dat alle kerken eens per jaar aan de classis zullen rapporteren, wat de plaatselijke mogelijkheden m.b.t. de andere kerken zijn. Art. 4: Voorlopige begroting '69 van de classicale quaestor wordt aanvaard. Uitgaven stijgen met 15 Art. 5: De Kerk van Schoondijke verzoekt preekconsent voor een broeder, die via art. 6 K.O. predikant wil worden. De classis is van oordeel, dat het on juist is om mensen, die nog pas aan het begin van de studie staan, te gaan examineren. De kerken eisen terecht een degelijke theologische opleiding. Op een verzoek voor een consent zal da^j- om alleen worden ingegaan, indien vooraf duidelijk is, dat een behoorlijk examenresultaat kan worden verwacht. Art. 6: Een aantal rapporten over kerkvisitatie wordt uitgebracht. Art. 7: Ds. Gispen rapporteert over de Evangelisatie in de classis. In Aardenburg, Breskens, Oostburg, Sas van Gent en Terneuzen wordt meer of minder intensief gewerkt. De aandacht van alle kerken wordt gevraagd voor het open jeugdwerk. Er is een streven om overal neutraal jeugdwerk te be ginnen, waarbij de kerken in feite buiten spel worden gezet. Er wordt op aan gedrongen om, ip .samenwerking met de andere kerken ter plaatse zich met deze zaak te gaan bezig houden. De Pro testantse Stichting voor open jeugdwerk in Terneuzen wil alle mogelijke steun geven. Art. 8: Ds. Noorloos rapporteert over de Zending. Het is de algemene klacht van de Zendingscommissies, dat de be langstelling bij de gemeenteleden ver mindert. Het is daarom zeer nodig, dat in prediking, huisbezoek en catechese de Zending veel aandacht krijgt. De gebedsbrief voor de gezinnen, de kan- selgebedsbrief en het blad Rwanda dichterbij" kunnen hierbij de helpende hand bieden. Art. 9: Tot koopvaardijpredikant worden benoemd de brs. Bramer en v. d. Ley uit Terneuzen. Aan het depu- taatschap voor Hulpbehoevende kerken wordt toegevoegd br. Fransen uit Ter neuzen. Art. 10: De verkiezing van afgevaar digden voor de P.S. '69 wordt aan gehouden tot de volgende vergadering. De classis si n.l. van mening, dat dit werk beter dient te worden voorbereid. Voor ouderlingen en diakenen wordt meestal vrij willekeurig gestemd, zodat het lang niet altijd zeker is, of de classis zo goed mogelijk wordt vertegenwoor digd. Vooral nu de P.S. afgevaardigden voor de Generale Synode moet aan wijzen, is het nodig, dat de classis men sen sturen, die ook voor dat werk ge schikt zijn en tijd hebben. Het is toe te juichen, dat de Gen. Synode vanaf volgend jaar niet weken achter elkaar zal vergaderen, maar iedere maand één week, zodat niet alleen oude, maar ook jonge krachten kunnen worden inge schakeld. Zodoende zal de samenstel ling van de Generale Synode meer in overeenstemming gaan komen met de samenstelling der kerken. Besloten wordt, dat het moderamen, aangevuld met een ouderling uit Terneuzen en een diaken uit Axel een voordracht zullen opmaken, waaruit gekozen zal kunnen worden. Art. 11: Volgende vergadering: 4 februari in Terneuzen. Art. 12: Sluiting door de praeses. In opdracht van de classis: Ds. Noorloos, assessor. Een dezer dagen is er een bijzonder mooie langspeelplaat uitgekomen van koor- en samenzang vanuit de Nieuwe Kerk te Middelburg. Deze plaat wordt verkocht ten bate van de restauratie van het prachtige orgel in de Oostkerk te Middelburg. Deze kerk, eigendom van de Hervormde Gemeente te Middelburg, wordt reeds enkele jaren mede gebruikt door de Gereformeerden alhier. Daarom heeft het Gereformeerd Evangelisatiekoor gaarne medewerking verleend aan de uitgave van deze langspeelplaat. Op de hoes staat een bijzonder mooie kleuren foto van het grootse orgel in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Het Hervormd Kerkkoor, het Gereformeerd Evangeli satiekoor en het Middelburg Mannen koor zingen een aantal liederen o.l.v. Simon Sanderse, de organist Freek de Keizer, die de koor- en samenzang be geleidt, speelt twee orgelwerken, de bariton Janus Mondeel zingt een twee tal liederen, terwijl U verder kunt luiste ren naar samenzang met trompetbege leiding van Bernard Davidse. Wij dachten, dat het een zeer goede plaat was geworden waarvan U zult kunnen genieten. Deze plaat is nog niet in de handel verkrijgbaar maar kan worden gekocht c.q. besteld bij de heer J. Minderhoud, administrateur van het Kerkelijk Bureau van de Hervormde Gemeente, adres Onder den Toren, te Middelburg, tele foon 01180-3596. De prijs bedraagt 11.90. Mochten er onder de lezers zijn, die deze plaat in hun bezit willen hebben en niet persoonlijk deze plaat kunnen kopen in Middelburg, bestaat de ge legenheid door storting van 11.90 plus 1.20 verzendkosten op postrekening 76736 t.n.v. Kerkvoogdij Hervormde Gemeente te Middelburg de plaat te laten toezenden. Op het overschrijvings formulier te vermelden: „grammofoon plaat". H. van Winkelhof, Piet Heinstraat 6, Middelburg, telef. 01180-5636. Op regelmatige tijden worden de volgende rubrieken opgenomen in ons blad: Meditatie - Kroniek (algemeen kerkelijk actueel) Samenspraak (gesprekken met de lezers) In en om de wandelgangen van het parlement Interviews met bekende en onbekende mensen Onderwerpen van sociale aard Jeugd (over en voor de Jeugd) Kerkmuziek en zang T.V.- rubriek Uit de Pers Zeeuwse Historische figuren Wat gebeurt er in de R.K.-, Ned. Herv.- en andere Kerken Kerkelijke Nieuwsdienst Feuilleton Officiële kerkelijke berichten Boeken-recensies Vs- Berichten van het Zendingsfront Beroepen: te Haamstede, kand. W. v. d. Kooij te Den Haag; te Wester- veld-Zevenaar, J. J. Nijen te Lemele, dit dit aannam; te Oostvoorne-Tinte en te Kollum, H. D. de Wit te Wijckel. Aangenomen: naar Zweeloo, kand. W. F. Fokkema te Groningen, die be dankte voor Twijzel en voor Warffum; naar Haamstede, kand. W. v. d. Kooij te Den Haag; naar Heemse (2e pred. pl.J, H. Makkinga te Koude kerk a.d. Rijn; naar Hardenberg, H. W. Nusselder te Almkerk; naar Zwijndrecht-Groote Lindt (va. J. Tevel), H. Moll te Rotterdam-Over- schie. CULEMBORG De kerkeraad van de geref. kerk te Culemborg deelt mee, dat Ds. T. L. H. Pieterse aan haar wens om in 1969 geen beroep in overweging te nemen gehoor heeft gegeven. De predikant staat vier jaar in Culemborg en zou dus beroep kunnen verwachten. DS. JUCH NAM AFSCHEID VAN KAPELLE Met een preek over Romeinen 15 33 waarvan de woorden ,,De God des vredes zij met U allen, amen" heeft de gereformeerde predikant van Kapelle- Biezelinge Ds. H. R. Juch, zondagavond afscheid genomen van zijn gemeente. Hij zal zondag 12 januari worden be vestigd als predikant van de gerefor meerde kerk in Hoogeveen. INTREDE DS. J. F. PUT TE SCHARENDIJKE De heer J. F. Put uit Gouda is zon dagmorgen in Scharendijke bevestigd tot predikant in de gereformeerde kerk aldaar, 's Middags deed hij intrede in zijn eerste gemeente. De bevestiging werd verricht door Ds. J. C. Seegers van Gouda, mentor van kandidaat Put. Ds. Seegers had voor de bevestigings- dienst als tekst gekozen Ezechiël 33 vers 7: „Gij nu, mensenkind, U heb Ik tot wachter over het huis Israels aan gesteld. Wanneer gij een woord uit mijn mond hóórt, zult gij hen uit mijn naam waarschuwen". MIDDELBURG Ds. H. van Benthem te Apeldoorn zal D.V. zondag 9 maart intrede doen te Middelburg na bevestigd te zijn door Ds. J. Klein te Apeldoorn. FEUILLETON door HERMAN DE MUINCK 51) „O, dat komt wel in orde", antwoordde mevrouw Van Adrigem luchtig. „Maar ja, 't moet even tijd hebben. U is hier geboren, dat scheelt heel veel". ..Pardon, ik ben hier niet geboren. Als jongen van een jaar of vijf kwam ik hier. Maar ja, daar heb je weinig wéét van. 'k Heb hier de school bezocht en later de H.B.S. in Zeestad". ..En nu woont u in Utrecht Student. Waarin?" ..Medicijnen, mevrouw. Ik hoop dokter te worden". „Dat duurt nog even „Ik ben nu net vierdejaars. Over een paar jaar hoop ik klaar te zijn". „Utrecht ken ik wel van vroeger, 't Is een saaie stad". „Och. dat valt mee. Overigens heb ik er niet veel mee te maken. De studie neemt mij geheel in beslag. Ik wil opschieten". „Dan komt u hier ook niet vaak „O neen. Alleen in de vakanties en in de meeste gevallen, als ik voor een tentamen zat, ging ik vóór het einde naar Utrecht terug. Neen, zo vaak kwam ik niet". ,,'t Is me ook een hele reis „O, dat valt mee. Ik houd van afwisseling. Maar reizen kost geld, mevrouw. En als je dat nu niet hebt Hij lachte vrolijk. Meer en meer won hij de sympathie van mevrouw Van Adrigem en van Gabrielle, die, soms geamuseerd, toeluisterde en hem wel volgen kon. Zo hobbelde het luchtige gesprek zich voort. Op een gegeven moment bleek, dat hij van West- gouwe naar „Hondemastate" was komen lopen. „In dit weer riep zijn gastvrouw uit. „Nu, wandelen en tegen de wind, is een ge zonde sport". „U liever dan ik. Zulk guur weer. En - er staat een halve orkaan „Orkaan U hebt hier nog niets meegemaakt, mevrouw. Maar Hij lachte weer, zó, dat het tweetal van de weer omstuit méélachte, hoewel het niet wist, waarom. „Nu moet ik eerlijk zijn, dames. In de pastorie was slechts één fiets beschikbaar en die bleek stuk te zijn. Ik moest dus wel lopen „U bent me een mooieEcht een student Gabrielle straalde hem toe. „Och waarom Dat heeft met student zijn niets te maken, mademoiselle. Ik ben gisteravond ge komen en ga morgenvroeg weer weg. Dan breng je toch je fiets niet mee „Dus u hebt nu geen vakantie „O heden neen. Mijn vader vertrekt volgende week naar Slikkerveer. Ik kom alleen afscheid nemen". „Dat is jammer. We hebben nauwelijks kennis gemaakt", merkte mevrouw Van Adrigem op. We moeten elkaar toch niet uit het oog verliezen. Is u wel eens in Parijs geweest Jan maakte een koddige beweging van geld tellen. „Nu, dan moeten we dat later eens versieren. We gaan er nog wel eens heen". „Voorlopig kan ik me dat niet veroorloven, mevrouw". Hij ging al minder begrijpen van het oordeel van Lucie; haar tweede moeder was toch een aardige, sympathieke vrouw; bovendien een knappe verschijning. „Nu, dat zien we dan nog wel eens". Het gesprek stokte, want over het grint langs het huis knarsten wielen. „Hé, mijn man is vroeg thuis. Lucie zal wel bij hem zijn". Inderdaad bleek dit het geval te zijn. Nog vóór haar vader kwam zij het vertrek binnen, om verrast te blijven staan. „Jan Ben jij hier Hij liep op haar toe en drukte haar de hand. „Ja, Lucie, vóór vader vertrekt, wilde ik nog even afscheid nemen". ,,'k Heb er in de pastorie niets van gehoord, dat je komen zou". „Wisten ze ook niet. Plotseling stond ik gister avond voor hun neus". „Had ik het geweten Mijn les had ik wel kunnen verzetten, 'k Heb ook nog wat gewinkeld, dat was ook niet bepaald nodig geweest". „We hebben mijnheer Fottema wel bezig ge houden, Lucie. Of liever: hij ons. Nog koffie, kind". „Neen, dank u", zei Lucie afgemeten. De vriendelijkheid van haar moeder beviel haar niet. Zij had het woord „kind" tegenover haar nog nooit gebruiktEn het drietal keek zo opgewekt. Weer ging de deur open. Albert van Adrigem kwam binnen. „Zo, Jan, werd het je in Utrecht te warm onder de voeten Je hebt wel bepaald mooi weer uit gezocht. Het begint nog te regenen ook". Hij kuste zijn vrouw op het voorhoofd. „Je bent vroeg", zei deze. „Ja, Lucie kwam op het kantoor en heeft mij meegesleept. Maar hoe heb ik het met jou, Jan Geen zin om te vossen en toen naar ons geliefd Schouwenburg gekomen „Zo is het niet precies, mijnheer. Volgende week vertrekt mijn vader en vóór die tijd „Zo gauw al Ik meen gehoord te hebben van na nieuwjaar". „Neen; neen, daar is nooit sprake van geweest". Jan Fottema wilde een gesprek met Lucie be ginnen, maar hij kreeg de kans niet. 't Werd een algemeen gepraat, waarvan mevrouw Van Adrigem de leiding had. Zo nu en dan kon Lucie er eens een woord tussen krijgen, maar tenslotte zat zij er wat verwezen bij. Na een minuut of twintig keek Jan op zijn horloge. ,,'k Moet nodig naar huis". „Jan, het regent stevig. Zó kun je niet. 'k Zal Janus opdracht geven, het rijtuig vóór te laten komen. Hij kan vandaag of morgen je fiets „Ik ben niet op de fiets, mijnheer". „Dan moet je zeker met het rijtuig". „Janus zit wel te eten", zei Gabrielle. „Ik breng u weg met mijn automobiel, mijnheer Fottema. Er is een kap over gemaakt. We worden niet nat. Neen, neen, geen protesten „Natuurlijk niet. Een pracht-idee, Gabrielle riep haar moeder. „Nu, dan protesteer ik niet langer", lachte Jan. Het drong niet tot hem door, dat Lucie verslagen was en een steek door haar hart voelde gaan. Hij nam afscheid, de hand van Lucie iets langer vasthoudend. Maar dat merkte zij niet eens op. „Dag, Lucie. Binnenkort schrijf ik, hoor". „Goed, Jan". Enkele ogenblikken later reed Gabrielle, opge wekt pratend (Lucie kon het goed zien door de ruit, al was die iets beslagen) de oprijlaan door, de weg naar Westgouwe op. Zij verliet het vertrek. Tranen brandden in haar ogen. „Nog koffie, kind 't Was om te gieren, als er niets onheilspellends in lag. Dat was al te vriendelijk. Wat voerde dat mens in haar schild (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1969 | | pagina 2