Recrutendag f968 Filmdag in Goes NIEUWS uit 6e keRken „HOND EM AST ATE" 4. De notulen van de vorige vergade ring worden vastgesteld. 5. De le scriba doet verslag van de gehouden correspondentie. 6. Een aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangeno men. Aan de volgende ingekomen stukken wordt meer aandacht be steed: a. Een schrijven van de deputaten van de Generale Synode voor de geestelijke verzorging van Zee-, Land-, en Luchtmacht, waarin gewezen wordt op de werving van predikanten voor de krijgsmacht. In aansluiting hierop deelt Ds. v. d. Veen mee, dat de recrutendag op 14 no vember a.s. gehouden zal wor den. b. Naar aanleiding van een schrij ven van de Stichting Opbouw West Zuid-Beveland wordt aan de kerk van Lewedorp op gedragen namens de classis een lid voor het algemeen bestuur van deze stichting te benoemen. c. Het voorstel van de commissie voor de percentagecijfers wordt aanvaard. d. Naar aanleiding van een schrij ven van de kerk van Yerseke wordt besloten Classis Con- tracta samen te roepen op 18 september a.s. te Goes, aan vang 10 uur, ter goedkeuring van het beroep van Ds. Ter- laak. 7. Instructies, a. De kerk van Baarland vraagt advies inzake de steunaanvrage van de Stichting voor Pro testants Christelijk Sociaal Pe dagogische Zorg aan geestelijk mindervaliden in de provincie Zeeland. Het moderamen van de classis zal deze zaak nader onderzoeken. b. De kerk van Wissenkerke vraagt toestemming om ge durende de bouw van de Her vormde kerk de middagdien sten samen met de hervormden te mogen houden. Deze toe stemming wordt gegeven, mits de kerkeraad zorg ervoor draagt, dat de synodale be palingen ten aanzien van de prediking ten volle worden na geleefd. 8. Rapporten. a. Ds. Jansen rapporteert over de vergaderingen van de Particu liere Synode. b. Ds. Heuzeveldt geeft de inhoud van het rapport .Randkerke lijkheid" weer, dat vervolgens in discussiegroepjes bespro ken wordt. Hierna volgt nog een algemene discussie over de ter tafel gekomen problemen. 9. Onderzoek naar art. 48 K.O. a. De kerk van Baarland vraagt naar voorlichtingsavonden voor ambtsdragers in classicaal verband. Het wordt aan de kerk van Baarland zelf over gelaten om hierover met andere gemeenten contact op te nemen. b. De kerk van Goes vraagt en verkrijgt toestemming tot het houden van een gemeenschap pelijke kerkdienst met de Her vormden voor wijkgemeente III en 's-Heer Hendrikskinderen. c. De kerk van Kapelle-Biezelinge vraagt naar de timmerfabriek in Rwanda. De desbetreffende commissie zal hierover op de november vergadering rappor teren. 10. Als roepende kerk voor de vol gende vergadering, d.d. 21 novem ber wordt de kerk van Kam perland aangewezen. Het mode- ramen zal dan gevormd worden door Ds. Jansen praeses, Ds. v. d. Berg le scriba, Ds. Kramer 2e scriba, Ds. Juch assessor. Op deze vergadering zullen de afgevaardig den voor de Particuliere Synode gekozen worden. De scriba ver zoekt vóór 15 oktober opgave van namen van ambtsdragers die voor een verkiezing in aanmerking komen. 11. Rondvraag. a. Br. Schouten vraagt of de com missie inzake de predikants- tractementen nog bestaat of dat deze commissie destijds slechts een eenmalige opdracht ontvangen had. Deze commis sie bestaat nog. b. Ds. Jansen rapporteert nog over de verhoging van het quo tum voor de zending. Tevens vestigt hij de aandacht op de nieuwe uitgave .Rwanda dich terbij". c'. Br. Nieuwenhuyse nodigt de kerken uit aanwezig te zijn bij de intrede van Ds. Terlaak. Tevens dankt hij Ds. v. d. Berg voor het vervullen van het consulentschap. 12. De korte notulen worden vastge steld. 13. Ds. Jansen eindigt met dankgebed, waarna de praeses de vergadering sluit. Voor de classis, H. R. Juch, 2e scriba. Donderdag 14 november De voorlichtingsdag voor de aan staande militairen wordt ook dit jaar gehouden in de Schakel, Bachten Stene 14 te Middelburg. Aanvang 10.30 uur precies. Allen die in 1969 in dienst hopen te gaan, worden hier verwacht. Op de beste manier wordt U hier voorgelicht. Actuele en instructieve films, die betrek king hebben op het militaire leven, wor den vertoond. Laat deze mooie kans om beslagen in dienst te gaan, niet voorbij gaan. Met het oog op de koffiemaaltijd graag vroegtijdig bericht aan Ds. J. van der Veen, pr. dept., Driewegen, telefoon 01195-300. Op zaterdag 9 november a.s. zullen we in het jongerencentrum ,,De Veste", Keizersdijk 16 te Goes in samenwerking met de Stichting Filmcentrum te Hil versum een filmdag organiseren. Uit de films, die op het nationaal film festijn op 9, 10, 11 en 12 september j.l. in Naarden zijn vertoond, hebben we in overleg met de Stichting Filmcentrum 2 speelfilms en 7 korte discussiefilms of documentaires gekozen voor onze regio nale filmdag. Wij hopen dat opnieuw velen, die lei ding of adviezen hebben te geven in het kerkewerk, vormingswerk, jeugdwerk, recreatiewerk enz. in onze provincie van deze unieke gelegenheid om kennis te nemen van films, gebruik zullen maken. Deelname aan de filmdag kost 3,50, te voldoen bij aankomst. Opgave dient te geschieden vóór 7 november a.s. bij Pater Ph. J. M. Pontenagel, Ravelijn de Grenadier 17 te Goes. De filmdag begint om 9.40 uur en ein digt om ong. 17.30 uur. Wie interesse heeft voor deze filmdag en geen uitnodiging met gegevens over de film heeft ontvangen, kan deze aan vragen bij het Provinciaal Kerkcentrum, Singelstraat 17, Middelburg, tel. 01180- 3412. Contactgroep Jeugd en Oecumene". In verband met Hervormingsdag be legt het Comité Walcheren van de Stichting ,,In de Rechte Straat", in welk comité diverse protestantse kerken ver tegenwoordigd zijn, een samenkomst op vrijdag 1 november a.s. in het gebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Segeerstraat te Middelburg. Spreker: Ds. H. J. Hegger, ex- priester. Onderwerp: Rome-Reformatie, nu Aanvang half acht. Ds. J. van Amstel, voorz. E. de Korte, secretaris. Beroepen: te Ens, G. Glerum te Sleen; te Oostvoorne-Tinte: M. E. van Heesen te Uden. Aangenomen: naar Utrecht-Zuid (a.s. vac. Joh. Booy, ziekenhuispred.)J. D. de Vries te Hoofddorp; naar Vlis- singen: J. W. Genuït te Drachten. Bedankt: voor de benoeming tot hulp prediker te 's-Gravenhage Escamp, J. F. Sollie, em. pred. te Eernewoude; voor Halfweg, Hardenberg en Middel burg: J. W. Genuït te Drachten. Emeritaat: verleend aan Joh. Booy te Utrecht-Zuid. UIT HET KERKERAADSVERSLAG VAN GOES Een onderwerp dat vrij uitvoerig in bespreking is geweest, betrof de 'vrouw in het ambt'. Zoals U wellicht weet heb ben deputaten van de Generale Synode onlangs de kerken bepaalde vrijheden gegeven om een plaats in te ruimen voor de vrouw in dienst van de kerk. Ook op onze kerkeraad bleek dat de gedachte van integratie van de vrouw in het ambt steeds meer veld wint. Wel kwam - uiteraard - de vraag op in hoeverre om pastorale redenen eventueel een selectie zal dienen plaats te hebben met betrek king tot de taak of functie die zou kun nen worden vervuld. Ds D. Ringnalda, die 1 januari 1964 met emeritaat is gegaan, daarna nog evangelisatiepredikant in de classis Walcheren is geweest en bijstand in het pastoraat heeft verleend te Putten heeft zich thans te Katwijk aan Zee geves tigd. Zijn adres is Boulevard 45-1. BLIJDSCHAP VAN EEN EENZAME VOGEL TE NIJKERK Als een lopend vuurtje is het door Nijkerk gegaan: ds. De Jonge heeft het aangenomen! Na de vele teleurstellin gen, die het laatste anderhalf jaar zijn geïncasseerd, is dit voor heel de ge meente een vreugdevolle zaak. Inclusief de dominees! Voor mij (aldus ds. J. Nierop in het ,,Veluws Kerkblad"), die wel niet als een roerdomp in de woestijn treurde, maar zich toch wel voelde als een eenzame vogel op het dak, is de komst van ds. De Jonge minstens een reden om weer vol moed verder te vliegen. Ik heb trouwens ook gevlogen toen het bericht zaterdagmorgen j.l. telefonisch doorkwam. Ik rolde bijna van de trap in de richting van mijn geliefde. Zij is nu eenmaal het eerste adres in mijn vreugde en droefheid. FEUILLETON door HERMAN DE MUINCK 42) .Bemoei je er niet mee, Suze. Je weet, hoe Albert is. Hij laat zich niet door jou of mij iets zeggen. En wat Lucie betreft, misschien valt het mee. Zij is lief en gezeggelijk en houdt veel van haar vader." ,,Ja, maar die vader houdt, naar ik aanneem, veel van die vreemde vrouw." „Misschien wel. In elk geval is van jouw voor spelling niets uitgekomen." „Mijn voorspelling? Wat bedoel je nu?" „Je zei verleden jaar: Albert zal weer gauw trou wen en dan met een rijke vrouw, want geld zoekt geld." „O, bedoel je dat? Ja, gelijk heb je. Misschien Jochem van Adrigem lachte smakelijk. „Weer een heeft zij het wel op het geld van Albert voorzien." halve voorspelling of veronderstelling! Maar Albert is niet gek. Die ziet zoiets wel." „Misschien. Maar mannen kunnen gekke dingen doen. Overigens zou ik eerst kennis moeten maken met de nieuwe schoonzuster, alvorens een oordeel te kunnen vellen, dat spreekt vanzelf. Maar voor lopig houd ik het er bij, dat Lucie een niet bepaald prettig leven zal krijgen." Jochem van Adrigem haalde de schouders op. HOOFDSTUK XVIII „We moeten maar afwachten", zei Lucie berus tend. Het was heerlijk septemberweer. Zij zat met Jan Fottema in de grote, nog weelderige tuin van „Hon- demastate". Enkele dagen geleden was zij er gearriveerd, om, wat zij ook had verwacht, alles in orde te vinden. Vrouw Jonker had er weer uitstekend voor gezorgd. Niet alleen was het gehele huis voor de ontvangst gereed, maar Kee Verdonk zwaaide de scepter in de keuken weer en de tuinmansvrouw had ook al spoe dig een binnenmeisje gevonden, zodat het personeel weer op de oude sterkte was. Die morgen was er een telegram gekomen van Lucie's vader, dat hij en zijn vrouw de volgende avond zouden arriveren. Een paar dagen later zou den de dochter en het zoontje komen. Janus moest met het rijtuig aan de boot zijn. Gabrielle, de doch ter bracht de auto mee. 't Was al heel spoedig bekend, dat mijnheer Van Adrigem in het buitenland hertrouwd was. Zelfs in Zeestad waren verschillende op de hoogte, aller eerst de ambtenaren van het stadhuis, waar de vereiste papieren in orde gemaakt waren. En dan Van Stralen en een deel van het personeel, mis schien het gehele personeel wel. En niet te ver geten notaris Verwey, die het op de Herensociëteit verteld had. De laatste dagen had Lucie elke dag Jan Fottema ontmoet, die, na in Friesland te hebben gewerkt, zoals in de bedoeling had gelegen, nog een weekje naar huis was gekomen. Maar nu was hij er voor het laatst, want hij zou de volgende dag weer naar Utrecht gaan, waar de colleges spoedig zouden wor den hervat. Natuurlijk hadden zij gesproken over de komst van het echtpaar, waarbij Jan de veronderstelling had geopperd, dat hij later wel niet meer welkom zou zijn op „Hondemastate". Waarop Lucie had ge antwoord: „We moeten maar afwachten". Zij was er zelf ook niet zo zeker van. Papa zou op dit punt allicht niet veranderd zijn; hij had Jan altijd graag gemogen; maar hoe zou de nieuwe mama het vinden? Zij wist niet, dat Jan voor zich al had uitgemaakt, dat hij niet zo wel kom zou zijn. Wat zij wist van mevrouw Dumourez had Lucie hem verteld. Hij was, als zij tenminste niet rooms-katholiek was, althans in naam, er wel zeker van, dat zij dan niet godsdienstig was. En dan zou zij, als huis vriend, de zoon van een predikant ontvangen? Het tweetal bleef nog wat doorpraten, maar ein delijk was toch het tijdstip gekomen, dat Jan naar huis moest. Voorlopig zouden zij elkaar niet zien. Allicht in de kersttijd. „Ik zou je wel eens willen schrijven", zei Jan plot seling. „Mag dat?" „Wel natuurlijk, jongen", antwoordde Lucie dol gelukkig. „Hou je me dan op de hoogte, hoe de zaken hier staan? Ik wil je niet ontmoedigen, Lucie, maar ik vrees, dat je niet een prettige tijd tegemoet gaat. Je vader had je veel beter in Den Haag kunnen laten. Dan kon je zo nu en dan eens hier komen." „Ja, ik weet het ook niet", zuchtte Lucie. „In elk geval wil papa niet, dat ik een baan heb en wat moet ik dan in Den Haag doen?" „O ja, dat zag ik over het hoofd. Ik bedoelde na tuurlijk in het ziekenhuis werken, niet bij je fa milie vertoeven en niets doen. Dat zou geen zin hebben." „Ik heb mij voorgenomen over enige tijd eens met papa te praten. Misschien, dat ik hem bewegen kan, dat ik naar het ziekenhuis terug mag. Dat zou ik het allerliefste doen. Ik zie werkelijk tegen de ko mende dagen op." „Dat kan ik me voorstellen. Maar hoofd omhoog, Lucie. God zegene je", voegde hij er, wat verlegen en toch eerbiedig aan toe. En toen verdween hij met een stevige handdruk. Door het keukenraam zag Kee hem wegrijden. ,,'t Is de vraag, of die hier nog dikwijls komen zal. Misschien helemaal niet meer", zeide zij tot Martha, het nieuwe binnenmeisje, ,,'t Is voor velen een groot verlies, dat mevrouw verleden jaar overleden is. Je moet maar afwachten, wie je nu krijgt." „Waarom ben je dan hier teruggekomen?" „Omdat het me in de stad niet beviel. En ook voor juffrouw Lucie. Dat lieve kind ken ik al jaren. En dan heeft zij, behalve mijnheer natuurlijk, toch één oude bekende in huis. We weten er toch niets

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 2