J r Beroepfngsw/erk NIEUWS Predikbeurten zondag 20 oktober 1968 Wie onder blinden, doven of anders zins lichamelijk gehandicapten, of ook onder geesteszv/akke kinderen werkt, kan altijd zeker zijn van het meegevoel van de buitenwereld. Ons type jongens, dat in de samenleving veelal alleen maar als „lastig" wordt ervaren, spreekt in dit opzicht veel minder aan. Wij kunnen dan ook veel moeilijker „reclame" maken voor ons werk. Daar bij moeten wij, wanneer wij er over schrijven, er altijd weer op bedacht zijn dat wij mogelijk ouders toch ook vaak goedwillend oud-pupillen of ook de jongens zelf zouden kunnen kwetsen wanneer een en ander hun toe vallig onder ogen komt. Wat ons dan ook zo bijzonder ge troffen heeft is dat uit een actie, die oorspronkelijk alleen was opgezet onder het eigen personeel en de naaste be kenden, zo spontaan een stukje achter land en een stuk meeleven is tevoor- schijngekomen waarop wij in het geheel niet hadden gerekend. Nogmaals: onze hartelijke dank voor dit alles! Door Uw bijdragen hadden wij niet alleen alle mogelijkheden om dit kamp volledig te doen slagen, maar hielden wij bovendien nog iets over om er ook de volgende vakanties wat mee te kunnen versieren. Wij ontvingen van U door bemidde ling van Ds. J. C. Streefkerk en de heer W. Jobse Jr. te Veere 180,—; de heer J. Tax te Vrouwenpolder 90,—; mej. T. Geerse en de heer W. Jobse te Vrou wenpolder ƒ423,—. Totaal 693,—. Met vriendelijke groet, A. G. STIENSTRA, directeur A. H. Franckehuis. Door de gereformeerde kerken in Nederland wordt op het ogenblik rond 350.000 gulden per jaar uitgegeven voor het beroepingswerk. Het aantal vakante predikantsplaatsen is opgelopen tot ruim tweehonderd en dit betekent, dat er iedere zondag minstens honderd beroepingscommissies door Nederland reizen om predikanten te beluisteren, die ze zouden willen beroepen. Becijferd is dat de reiskosten per commissie rond zestig gulden bedragen, zodat men bij een aantal van honderd reizende com missies op 6000 gulden per zondag of 300.000 gulden per jaar komt. Daarbij moet men per vakante gemeente nog op zo'n vijf gulden telefoonkosten per week rekenen in totaal 50.000 per jaar. Talloos zijn de vergeefse reizen, omdat de bezochte predikant niet van stand plaats wil veranderen of omdat hij een ander beroep aanneemt. Tot deze conclusie kwam het infor mele „Landelijk Comité Beroepings werk", waarvan de heer F. Kruithof, bureau-secretaris van de Theologische Hogeschool te Kampen voorzitter is. Reeds enige tijd tracht dit comité va kante gemeenten met informaties van dienst te zijn, zodat deze minder ver geefse moeite hoeven te doen. De theologische kandidaten geven aan dit comité via vragenlijsten inlich tingen over hun voorkeuren, zodat zij in contact komen met daarbij „passen de" vakante gemeenten. Soortgelijke informaties is men bezig te verzamelen over alle dienstdoende predikanten. In het comité hebben enige predikan ten en studenten zitting, alsmede ver tegenwoordigers van grote gemeenten en van de kleinere (kandidaats-) ge meenten. Streeksgewijs houdt men af en toe besprekingen met afgevaardig den van vakante gemeenten om ge gevens uit te wisselen en mogelijkheden voor vervulling van. de vakatures te be spreken. Door dit „voorwerk" kon reeds in een groot aantal gevallen het eigen lijke beroepingswerk veel doelmatiger verlopen, vooral omdat men geen ver geefse reizen meer hoefde te maken. Uit een kleine enquête die het comité in Overijssel heeft gehouden, bleek dat 90 procent van de predikanten, die antwoordden, van mening waren, dat het beroepingswerk volgens de oude methode niet goed meer functioneert en dat maatregelen wenselijk zijn. Naast het beroepen wilde 27 procent ook de mogelijkheid van solliciteren door pre dikanten invoeren, terwijl 13 procent het beroepingswerk uitsluitend via sol licitaties wilde laten verlopen. Een grote meerderheid, namelijk 73 procent verklaarde zich, zij het in enige geval len met wat reserve, bereid om mee te werken aan het bemiddelingswerk van het comité; 11 procent weigerde die medewerking en 16 procent had er geen mening over. Een commissie is door het comité in gesteld om voor de volgende generale synode van de gereformeerde kerken een stuk samen te stellen over de pro blematiek van het beroepingswerk. Dit vraagstuk kwam overigens reeds her haaldelijk aan de orde op de synode. Tot nog toe bleken voorstellen tot wij ziging van het bestaande stelsel niet aanvaardbaar, omdat de plannen niet in overeenstemming waren met het begin sel van de zelfstandigheid van de plaat selijke kerken en de presbyteriale kerk- regering. uit öe keRken Beroepen; te Suawoude, Nieuwe Pe- kela, Zwartsluis en Nieuweroord: kand. A. Hansen te Assen; te De Wilp, Sellingen, Blija en Hoornster- zwaag: kand. W. Wijbengam te Assen; te Hardegarijp: kand. S. Molenkamp te Emmeloord; te Zwolle: W. H. Gispen te Terneuzen; te Dordrecht: W. H. Gispen ,te Terneuzen; te Schiermonnikoog: G. Glerum te Sleen; te Wormerveer: K. Bisschop te Steenwijk; te Buitenpost A. H. Schippers te Dandenong (Australië); te Nijkerkerveen: M. Vreugdenhil, a.s. emeritus-predikant te Ruinerwold- Koekange. Aangenomen naar: Uithuizermeede: W. J. de Ruiter te Harkema-Opeinde; naar Nijkerk: F. de Jonge te Emmer- compascuum; naar Hoogeveen (C. van Zuylen): H. R. Juch te Kapelle- Biezelinge; naar Zonnemaire: D. Jansma, kandidaat aldaar, die beroep baar gesteld was door de classis Zie- rikzee. Bedankt: voor Nieuw Vennep: J. van Drie te Leiderdorp; voor Zwijn- drecht-Groote Lindt: G. Oppedijk te Delft; voor Assen, Groningen, Vee- nendaal en Winterswijk: F. de Jonge te Emmercompascuum; Vroomshoop en Castricum: H. R. Juch te Kapelle- Biezelinge; voor Boskoop: R. Mole- maker te Biddinghuizen. Beroepbaarstelling. De heer D. Tie- leman, Koninginneweg 218-IV te Am sterdam is beroepbaar. EMMEN-WEST. Bevestiging en intrede Ds. G. van Wilgenburg. Er is haast met het brengen van het evan gelie; daarom geeft Jezus Zijn discipe len het advies „en groet niemand on derweg", Lucas 10 4b, de tekst die Ds. G. Heijerman van Emmen-Zuid heeft gekozen voor zijn preek in de morgen dienst. We moeten ons niet op zijwegen laten leiden, maar het hoofddoel, het brengen van de Blijde Boodschap, in het oog houden. In deze dienst wordt Ds. G. van Wilgenburg bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk Emmen-West. Op regelmatige tijden worden de volgende rubrieken opgenomen in ons blad: Meditatie Kroniek algemeen kerkelijk actueel) Samenspraak (gesprekken met de lezers) In en om de wandelgangen van het parlement Interviews met bekende en onbekende mensen Onderwerpen van sociale aard Jeugd (over en voor de Jeugd) Kerkmuziek en zang T.V rubriek Uit de Pers Zeeuwse Historische figuren Wat gebeurt er in de R.K.~, Ned. Herv.- en andere Kerken Kerkelijke Nieuwsdienst Feuilleton Officiële kerkelijke berichten Boeken-recensies Berichten van het Zendingsfront Aan het eind van onze tekst „namelijk het woord des geloofs, dat wij predi ken" zullen velen toch het woord vin den, dat voor vanavond van toepassing is. Met deze woorden begint Ds. Van Wilgenburg zijn intredeprediking in de avonddienst. De tekst is Romeinen 10 6-8. Vervolgens vraagt hij aan dacht voor de blijheid, die in deze woorden doorklinkt: we hebben iets te vertellen. Wat spreekt de gerechtigheid uit het geloof Vraagt zij: wie zal ten hemel opklimmen Of: wie zal in de afgrond nederdalen Doen we dit, dan proberen wij zelf onze weg naar God te vinden, iets dat we van onszelf graag doen. Het is echter niet de weg waarop we God vinden. Het is namelijk veel gemakke lijker: de gerechtigheid uit het geloof zegt: nabij u is het woord, in uw mond en in uw hart. God heeft zichzelf al aan ons gegeven in Zijn Zoon Jezus Christus in de kribbe en aan het kruis. Dit is het woord des geloofs, dat de heraut overal rondbazuint. Afscheid en intrede. Na bevestiging door Ds. J. Bavinck te Haren met 1 Petrus 4:10 deed Ds. B. van Oeveren, gekomen van Utrecht-West, intrede te Haren met 2 Tim. 4 2a. Wegens zijn benoeming tot legerpredikant (standplaats Middelburg) nam Ds. P. Wamelink afscheid van Midsland en West-Terschelling met Hebr. 13 20 en 21. CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Oostkerk) 9 uur Ds. van Til. (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Boes, em. pred. te N ieuw-Loosdrecht. 14.30 uur Ds. Poppe. 17.00 uur Ds. de Boer. (Getuigeniskerk, Adriaen Lauwereijszstraat) 17.00 uur Ds. Boes. 9.30 uur Ds. de Boer. 19.00 uur Ds. Juch te Kapelle (Jeugddienst). (Plan Zuid, Gymnastiekhal bij schoolgebouw, Rentmeesterlaan 10.15 uur Ds. Poppe te Naarden. 17.00 uur Ds. van Til. Arnemuiden 10 en 14.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10.15 uur Ds. Helderman en 14.30 uur Ds. Meijer te Meliskerke. Gapinge 10 en 14.30 uur Dr. Dondorp. Grijpskerke 10.45 uur Ds. Meijer te Meliskerke en 19 uur Ds. Poelman te Kamperland. Koudekerke 9.30 en 14.30 uur Ds. De Craene te Sint Laurens. Meliskerke 9.30 en 19 uur Afscheidsdienst Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 14.30 uur Ds. Hartholt. Serooskerke 10 uur en 14.30 uur Ds. Dragt te Til burg. St. Laurens 10 en 14.30 uur Ds. Streefkerk te Veere. Voorber. H. Avondmaal. Souburg 10.15 uur Ds van Til en 17 uur Ds. Joosse te Middelburg. Veere 10 en 14.30 uur Ds. Elshout. Vlissingen (Petruskerk) 9.30 uur Ds. Groeneveld en 17 uur Ds. van Benthem te Apeldoorn. (Huishoudschool, Paauwenburg) 10 uur Ds. van Benthem en 17 uur Ds. Groeneveld. Vrouwenpolder 10 en 14.30 uur Ds. Jansen te Goes. Westkapelle 9 uur Ds. Helderman en 14.30 Ds. de Boer te Middelburg. CLASIS ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg 9 uur Ds. Noorloos en 15 uur Ds. Paksy. Axel 10 en 17 uur Ds. Heemskerk. Breskens 9.30 en 17 uur Ds. Musch. Hoek 10 en 14.30 uur Kand. Koole te Haastrecht. Sas van Gent (Ned. Herv. Kerk) 11 uur Ned. Herv. Predikant, 19.30 uur Welkomdienst. Schoondijke 10 en 14.30 uur Ds. Joosse te Middel burg. Terneuzen 10 en 16.30 uur Ds. Gispen. (Mozarthof) 9 uur Ds. Berger en 19 uur Ds. Gispen (Welkomdienst). Oostburg 10 uur Ds. Paksy en 15 uur Ds. Musch te Breskens. Zaamslag 10 en 15 uur Ds. Koeman te Appelscha. Zoutespui 10 en 15 uur Ds. Berger te Terneuzen. CLASSIS GOES Baarland 10 en 14.30 uur Ds. De Regt te Nieu- wendijk. Borssele 10 en 14.30 uur Ds. v. d. Veen (Voorber. Heilig Avondmaal). Colijnsplaat 10.30 uur Ds. Heuzeveldt te Goes en 17 uur Ds. Kramer te Nieuwdorp. Driewegen 10.30 uur Ds. Noordhof en 14.30 uur Ds. van Til. Geersdijk 10.30 uur Ds. Heiner te Ter Aar en 16 uur Ds. Blokland. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. de Bruyne en 17 uur Ds. Heuzeveldt. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Heuzeveldt en 17 uur Ds. de Bruyne. 's-Gravenpolder 10 en 14 uur? Heinkenszand 10 en 14.30 uur Kand. Tieleman te Amsterdam. Kamperland 10 en 14.30 uur Ds. Poelman. Kapelle 10 en 14.30 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 1430 uur Ds. v. d. Molen. Lewedorp Nieuwdorp 10 en 14.30 uur Ds. Kramer. Wemeldinge 9 en 14.30 uur Ds. Noordhof. Wissenkerke 10 en 14.30 uur Ds. Blokland. Wolphaartsdijk 10 en 14.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 10 en 14.30 Ds. Terlaak. CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder Bergen op Zoom 10 uur Ds. v. d. Stoel en 17 uur Ds. van Dijk. Halsteren 17 uur Ds. v. d. Zwan. Hoogerheide (Schapendreef9.45 en 15.30 uur Ds. v. d. Zwan te Rotterdam. Krabbendijke 9.30 en 14.30 uur Ds. v. d. Kerk. Oud-Vossemeer 10 uur Ds. van Dijk en 15 uur Ds. v. d. Stoel. Poortvliet 10 en 14.30 uur Dr. Richel te Heem stede. Rilland-Bath 10 en 14.30 uur Ds. van Haelen te Mijdrecht. Tholen 10 en 17 uur Ds. Dronkert te Leiden. CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 uur Ds. Wentsel en 15 uur dhr. Jansma te Zonnemaire. Bruinisse 9 en 17 uur Ds. Keijzer te Brouwers haven. Haamstede 10 en 17 uur Ds. Boeyinga te Rijwijk. Nieuwerkerk 10 en 17 uur Dr. Becker. Oosterland 10.30 en 15 uur Ds. Keijzer te Brou wershaven. Scharendijke Zierikzee 10 uur Ds. Slingenberg te Goes 18.30 uur dhr. Jansma Zonnemaire 10 uur Dhr. Jansma en 14.30 uur Ds. Wentsel te Brouwershaven. ÏSSPSSSiBi asmmm

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 3