r Predikbeurten zondag 13 oktober 1968 Vit de Gemeenten belangrijk stuk geestelijke toerusting van de Kerk. Slechts wie zich werkelijk mee verantwoordelijk weet voor een bepaald werk, zal dat werk ook mee gaan dragen. Tegelijkertijd wordt op allerlei wijzen gewerkt aan de geestelijke toerusting van de plaatselijke Gemeenten en van de christenen. De kerkdiensten moeten hier in de eerste plaats genoemd wor den. Om de preken te verbeteren, wor den er wekelijkse preekschetsen uitge geven. Door het grote aantal plaatsen waar elke zondag kerkdienst is, is het onmogelijk dat alleen predikanten daar in preken. De preken worden gehouden door evangelisten, ouderlingen pf gewone ge meenteleden. Om deze daarin te helpen zorgen de predikanten bij toerbeurt voor een preekschets, die dan aan allen wordt toegezonden. Een belangrijke vorm van gemeente toerusting vindt plaats in de catechi satie, die minstens 3 jaar duurt als voorbereiding voor de doop of het af leggen van geloofsbelijdenis. Er worden pogingen in het werk gesteld, om het ca techetisch onderricht te verbeteren en daarbij de nadruk te verleggen van het verstandelijk onderricht naar de chris telijke vorming. De plaats, waar de toerusting van de Gemeente steeds weer besproken wordt, is de Pastorale. Dit is de vergadering van alle predikanten, die verschillende malen per jaar bijeenkomt. Deze verga deringen zijn voluit werkvergaderingen. Elk van de predikanten heeft hiervoor bepaalde opdrachten en taken, die dan besproken worden, waaruit voorstellen voortkomen voor de Synode. Zo wordt in deze Pastorale gewerkt aan nieuwe liturgische formulieren, naar aanleiding waarvan soms diepgaande gedachten- wisselingen gehouden worden over al lerlei aspecten van het kerkelijk leven: over de Avondmaalsviering, over de Doop, over de kerkelijke bijdragen, over het huwelijk, over de taak van ouder lingen en diakenen, enz. Allerlei kerke lijke problemen komen er aan de orde. die alle betrekking hebben op het leven van de Kerk en het christen-zijn van de christenen. Een meer speciale opdracht vervult in dit verband de Kadervorming. Deze dienst is door de Generale Synode in het leven geroepen in het bijzonder met het oog op de vorming van de ambts dragers in de Gemeenten, zoals ouder lingen, diakenen en evangelisten; verder de vorming van leiders en leidsters en hun medewerkers in allerlei kerkelijke diensten; en tenslotte meer in het alge meen voor de toerusting van de christe nen met het oog op hun taak op alle ter reinen van het leven. Deze Kadervor ming functioneert nu een jaar en het is dus nog veel te vroeg om al van resul taten te spreken. Er is in dit afgelopen jaar een serie Bijbel-schetsen uitge geven. die inmiddels in verschillende ge meenten gebruikt worden. Er zijn vor- mingsweken gehouden voor ouderlin gen, voor diakenen, voor evangelisten en voor medisch personeel. En voor de toekomst staat uiteraard nog veel meer op het programma. Men kan dus gerust zeggen, dat de zaak van de geestelijke toerusting van de Kerk en van de christenen in het centrum van de belangstelling staat. Het is evenwel allemaal niet zo spectaculair: je kunt er b-v. geen prachtige kleuren dia's van maken. Maar dat maakt het nog niet minder belangrijk. Integendeel, want hier zijn we bij de kern en bij de basis van de Kerk en van haar activi teiten. En daarom is vooral voor die toe rusting uw voorbede dringend nodig. Josien en Kees Overdulve. YERSEKE Intrede ds. G. J. Terlaak Zondag 29 september was een be langrijke en mooie dag voor de Geref. Kerk te Yerseke. Na een vacature van ruim twee jaar kreeg zij weer een eigen predikant in de persoon van ds. G. J. Terlaak, gekomen uit Krimpen aan den IJssel. In de morgendienst werd hij beves tigd door ds. A. van den Berg uit Wolphaartsdijk, die gedurende de va cature consulent van de gemeente te Yerseke is geweest. De tekst was uit Johannes 21. de laatste gedeelten van de verzen 15, 16 en 17. Na de predi king en bevestiging werd de nieuwe predikant toegezongen gezang 72 A, vers 5. 's Middags deed ds. Terlaak intrede en verbond zich aan zijn nieuwe ge meente met een predikatie over Za- charias 4 6 B: ,,Niet door kracht noch door geweld, maar door mijn Geest! zegt de Here der heerscharen." Na de dienst werd ds. Terlaak aller eerst toegesproken door ouderling L. Nieuwenhuize, namens kerkeraad en gemeente. Hij riep ds. en mevrouw Terlaak een hartelijk welkom toe, maar herinnerde ook aan de arbeid die nu wacht en in 's Heren dienst mag wor den verricht. Hierna zong de gemeente staande haar nieuwe herder en leraar de zegenbede uit Psalm 121 4 toe. Namens de classis Goes verwel komde ds. H. K. Poelman uit Kamper land de nieuwe predikant. Burge meester mr. C. Pijl Hogeweg sprak namens de gemeente Yerseke. Na het dankwoord van ds. Terlaak werd de samenkomst besloten met het zingen van gezang 52. In memoriam. Wij gedenken zr. de Bil-Hoogerland. die op zo hoge leeftijd heenging, 87 jaar. Op 11 sept. hebben we haar begraven. Psalm 16 was Gods licht erover: Gij hebt mij het levenspad bekend gemaakt. God zegene de fami lie, die daarna weer uiteenging, maar vooral Jakob die nu als zoon alleen in het huis achterbleef. Op dinsdag 24 sept. werd hier een begrafenis geleid door Ds. Hoorweg uit Leersum van zr. Tine van der Graaf- Gieseler, 49 jaar, echtgenote van br. Bert van der Graaf, een familie die hier vroeger woonde. Velen kwamen con doleren. Zij had een blij vooruitzicht op Christus, die zeide: Ik ben de op standing. Zieken. Onze jonge vriend Adri Rotte is, nu ik dit schrijf, nog in het ziekenhuis. Moge hij, in Gods gunst, spoedig naar huis komen. Br. Verboom mocht naar huis. Ook Jakob van der Spek uit Bruinisse. Verblijdend, stem mend tot dankbaarheid. Van Bruinisse kwam in het ziekenhuis: zr. Müller- Hcogerheide. die we van harte beter schap toewensen. En de zieken thuis: we wensen hun Gods genade toe, en ouden en eenzamen. H. Doop is bediend aan Arnold v. d. Cingel op 15 september. Weer mocht het bekende, maar geliefde vers klin ken: God zal Zijn waarheid nimmer krenken, maar eeuwig Zijn verbond gedenken. God zegene jullie, jonge ouders! En we willen tevens geluk wensen de fam. Jille met de geboorte van Anita op 16 september, en de fam. van Dijke-de Koster met de geboorte van Wim op 23 september. We wen sen het ook hun toe 't straks te mogen horen: Ik ben uw God en de God van uw kinderen! Hem behoren wij toe. Ingekomen met belijdenisattestatie uit Zierikzee: br. J. J. van der Kooy, gehuwd met J. Galama. Adres: Una- straat 18. Welkom. God zegene u. Kerkeraad. Deze vergaderde don derdag 5 september 1968. De nieuw- gekozenen werd een bijzonder welkom toegeroepen, de aftredenden hartelijk dank gezegd (wier namen we reeds vermeldden in een vorig nummer). 2e praeses werd br. Joh. Rotte. Adres en penningmeester der diakenen: br. J. Wisse. Zwanenburgseweg 17, tel. (01110) 2116. Uitnodigen van predi kanten: br. L. M. Steketee. Zorg voor bandrecorder: br. J. A. Schiettekatte A.Jzn. Afgevaardigden naar de classis: praeses br. Rotte, br. G. W. de Reus. In de jeugddienst zullen jongeren uit de Schrift lezen en collecteren. Het huisbezoek zal aanvangen: laten wij allen er aan meewerken dat uur. dat zó voorbij is, te besteden tot onze op bouw en tot ere Gods. Diensten. 13 oktober: br. Jansma. Rondom die datum hopen wij in Haar lem te zijn voor een herdenking (50-j. bestaan Chr. Lyceum). 3 november: br. A. Vreugdenhil (een reeds maan den in de pen zijn de ruiling!) 17 no vember: br. Jansma (in Zonnemaire is dan H.A.). Alles D.V. Samenkomst in dorpshuis door co mité Ds. Hegger. Spreker: Ds. Hegger, uiteraard over Rome en Reformatie. Datum: donderdag 14 november. Bij zonderheden volgen nog. Oogstcollecte op 1 sept:. 1013.- (kerk), 182,50 (Diaconie). Tenslotte: aan allen die dit lezen, een vriendelijke groet. Nieuwerkerk. Dr. J. H. Becker. „VAN DE ORGELBANK" Zaterdagmiddag 28 sept. kwam de Zeeuwse Geref. Organisten Vereniging weer bijeen. Door zon en regen ge bruind. Na een tijd van vakantie, was dit weer onze start, en wel in de Geref. Kerk tc Wissekerke. waar een keurig gerestaureerd ..Mulli" orgel staat. Deze vergadering stond onder leiding van T. Fr aan je. Na de gebruikelijke opening en de verdere huishoudelijke zaken gaf col lega Heuseveldt, plaatselijk organist, een toelichting over de restauratie van dit bijzondere orgel. De restauratie is uitgevoerd door dhr. Albc-rt de Graaf, orgelbouwer te Ede. (Een Zeeuw in hart en nieren.) Deze heeft op voor treffelijke wijze dit schone instrument weer tot z'n bestemming gemaakt voor de gemeentezang en te concerteren te gebruiken. Een drietal collega's speelden enkele klassieke werken, waarna de koffie pauze volgde. Deze werd ons weer gratis door de kerkeraad aangeboden. Dat is ook weer een teken van mee leven met ons werk als organisten. Na de pauze volgde een toelichting van collega Karman over het „contrapunt", wat betekent „noot tegen noot". Als organisten is dat een leerzaam werk. Hieronder verstaan we het compo neren van een tegenstem bij een ge geven melodie, alles volgens bepaalde regels, zoals de naam zegt: tegen iedere noot een andere noot. We hopen hier nog in een tweetal Kringvergaderingen aandacht aan te wijden. Volgende maal hopen we in het prachtige, oude Zierikzee weer te ver gaderen, waar bijzondere mooie orgels zijn. „De Gouden Delta" mogen we CLASSIS MIDDELBURG Middelburg (Oostkerk) 9 uur Ds. Joosse. (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. den Boer te Fer- werd. 14.30 uur Ds. den Boer. 17.00 uur Ds. van Til. (Getuigeniskerk. Adriaen Lauwëreijszstraat) 9.30 uur Ds. van Til. 17.00 uur Dr. Hommes te Rotterdam. (Plan Zuid, Gymnastiekhal bij schoolgebouw, Rentmeesterlaan 10.15 uur Ds. Joosse. 17.00 uur Ds. den Boer. Arnemuiden 10 en 14.30 uur Domburg 9.00 uur Ds. Hartholt te Oostkapelle en 14.30 uur Ds. van Til te Middelburg. Gapinge 10 en 14.30 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke 9.00 uur Ds. Dondorp te Gapinge en 14.30 uur Ds. Meyer te Souburg. Koudekerke 9.30 en 14.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke (H. Avondmaal) 9.30 en 14.30 uur Ds. Meyer. Oostkapelle 10.15 en 14.30 uur Ds. Hartholt. Serooskerke 10 en 14.30 uur Dr. Hommes te Rot- terdam-Hillegersberg. St. Laurens 10.30 en 15.00 uur Ds. Fossen te Dor drecht. Souburg 10 uur en 17.00 uur Ds. Meyer. Veere 10 en 14.30 uur Ds. Streefkerk, Bed. H. Av. Vlissingen (Petruskerk) 9.30 en 17.00 uur Ds. Groeneveld (Bed. H. Avondmaal). (Huishoudschool, Paauwenburg) Geen diensten. Vrouwenpolder 10 en 14.30 uur Ds. de Craene te St. Laurens. Westkapelle 9.30 uur en 14.30 uur Ds. Groene veld. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg 9 uur Ds. Paksy en 15 uur Ds. Noor loos. Axel 10 en 17 uur Ds. Heemskerk (Bed. H. Avond maal in beide diensten en Dankzegging). Breskens 9.30 en 17 uur Ds. Oegema te Arne muiden. Hoek 10 en 14.30 uur Ds. Musch te Breskens. Sas van Gent (Ned. Herv. Kerk) 11 uur Ds. Gispen. Schoondijke 10 uur Ds. de Boer te Middelburg en 14.30 uur Ds. Oegema te Arnemuiden (Bed. H. Avondmaal en Dankzegging) Terneuzen 10 en 16.30 uur Ds. Berger (Bed. H. Avondmaal en Dankzegging). (Mozarthof) 9.30 uur Ds. Gispen (Bed. H. Avondmaal) Oostburg 10 uur Ds. Noorloos en 15 uur Ds. Paksy. Zaamslag 10 en 15 uur Ds. Zwaan (Bed. H. Av.). Zoutespui 10 en 15 uur Ds. Zelle te Leeuwarden. CLASSIS GOES Baarland 10.30 uur Kand. Schoon te Badhoeve- dorp en 17 uur Ds. Noordhof te Wemeldinge. Borssele 10 en 14.30 uur Ds. Wessel te Middel burg. Colijnsplaat 10 en 14.30 uur Ds. Blokland. Driewegen 10 en 14.30 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10.30 uur Ds. Maaskant te Leiden en 1630 uur Ds. Meyer te Meliskerke. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds, Jansen en 17 uur Ds. de Bruyne. (Oosterkerk) 9 uur Ds. de Bruyne en 17 uur Ds. Jansen. 's-Gravenpolder 10 en 14 uur Heinkeoszand 10 en 14.30 uur Ds. van Enk, em. pred» te Veenendaal Kamperland 10 en 14.30 uur Ds Bakker te Itter- sum-Zwolle. Kapelle 9 en 10.30 uur Ds. Juch (Bed. H. Avond maal) en 17 uur Ds. Juch (Dankzegging). Kruiningen 10 en 14.30 uur Ds. v. d. Molen (Bed. H. Avondmaal en Dankzegging). Lewedorp 9 uur Ds. v. d. Berg en 16.30 uur Ds. Blokland. Nienwdorp 1030 en 14.30 uur Ds. Kramer Wemeldinge 9 en 14.30 uur Ds. Noordhof (Bed. H. Avondmaal). Wissenkerke 9 uur Ds. Kramer te Nieuwdorp en 14.30 uur Ds. Maaskant te Leiden. Wolphaartsdijk 10 en 14.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 10 en 1430 uur Ds. Terlaak. CLASSIS THOLEN Anna Jacoba Polder Bergen op Zoom 10 uur Ds. van Dijk en 17 uur Ds. v. d. Stoel (Bed. H. Avondmaal en Dank zegging). Halsteren 17 uur Ds. van Dijk (Bed. H. Avond maal en Dankzegging). Hoogerheide (Schapendreef9.45 en 15.30 uur Ds. v. d. Stoel (Bed. H. Avondmaal en Dank zegging). Krabbendijke 9.30 en 14.30 uur Ds. v. d. Kerk. Oud-Vossemeer 10 en 15 uur Ds. Poelman te Kamperland. Poortvliet 10 en 14.30 uur Kand. Boonstra te Dor drecht. Rilland-Bath 10 en 14.30 uur Ds. v. d. Kerk te Putten. Tholen 10 en 17 uur Ds. v. d. Hauw te Roosendaal (Bed. H. Avondmaal en Dankzegging). CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven 10 en 14.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 17 uur Ds. Bremmer (Bed. Heilig Avondmaal) Haamstede 10 en 17 uur Ds. Bouma te Heer Hugo- waard. Nieuwerkerk 10 en 17 uur dhr. Jansma te Zonne maire. Oosterland 10 en 15 uur Ds. Steunenberg, em. pred. te Rotterdam. Scharendijke Zierikzee 10 en 1830 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 14.30 uur Ds. Aalbersberg te Achterveld (U.). 1KB

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 3