De wereld kijkt naar Amerika Uit de Gemeenten r Predikbeurten zondag 14 juli 1968 EN NAAR DE KERKEN IN AMERIKA Maar wij zeggen tot hen ,,hoe kan een predikant daarover oordelen, daar vele kerkmensen het zelf niet durven aannemen, tot de uitverkorenen te be horen En daarom gingen zij onze kerken lasteren en schelden en werden allen verstrooid, hoewel zij dit deden uit te grote „teerheid". Maar wij houden vol dat wat verbor gen is voor de Here, wij voor Hem la ten, want de doop doet geen profijt aan de niet bondeling, doch veeleer schade. Maar als God zegt„besnijdt ze en doopt ze," al heeft het voor hen geen nut, als Ik wil dat ze gedoopt worden, predikant, wat gaat het u aan Ik zal er Mij in verheerlijken, ook wanneer ik haar in de hel Mijn toorn doe gevoelen, die gedoopt en onbekeerd gestorven zijn, zullen te zwaarder straf lijden." Jan van Westhove. YERSEKE. Ds. G. J. Terlaak heeft het beroep door onze gemeente op hem uitgebracht, aan genomen. Ds. G. J. Terlaak werd op 13 augustus 1916 te Scheveningen geboren, hij werd pas op latere leeftijd predikant, na eerst in zaken gezeten te hebben en heeft de normale universitaire weg gevolgd (Vrije Universiteit) Hij is gehuwd en heeft een zoon, die ook reeds is gehuwd. Ds. Terlaak is voornemens op 15 sep tember afscheid te nemen van zijn gemeen te te Krimpen aan de IJssel, waar hij sinds 15 september 1963 mee is verbonden en hij hoopt op 29 september zijn intrede te doen in Yerseke. Namens de kerkezaad, J. BOL, scriba. 1. Nieuwerkerk e.o. H. Doop werd be diend aan Gijsbrecht Lcendert Tieleman, op zondag 23 juni. Wc zongen Looft Hem met bazuingeklank, geeft Hem eer, bewijst Hem dank. God zegenc jullie, jonge ouders, met Zijn genade. Gefeliciteerd In Brui- nisse mochten we de H. Doop bedienen aan Willem Coppoolse, op 4 juni, en 30 juni aan Jacqueline den Haan, in Zonne- maire. Wat 'n weldaden Gods, ouders Geluk gewenst De Here gaf ook gedenkdagenfam. Vlam, Bri.inisse, 25 jaar getrouwd. Daar vóór al Jan EerlandFolmer, 40 jaar ge trouwd (Nieuwerkerk). Br. Kodde, Oos- terland, vierde een kroonjaar, 80 jaar. Al les bewaring en goedertierenheid Gods Bewijst Hem dank 2. In het ziekenhuis Er is óók ziekte en leed, c:i pijn, thuis. Ook zijn er in het ziekenhuis. Zr. Kodde, wier man ik juist noemde, en br. Edelschaap, beide uit Oos- terland, liggen in Goes, St. Joanna-zieken- huis. En uit Nieuwerkerk ligt Adri Rotte in Zierikzee. De grote Medicijnmeester dele uit Zijn apotheek uit wat 'n ieder no dig heeft, naar elks behoeften, Hij moge genezing schenken, en genade. 3. Kerkjeugd aU zult zondag 23 juni wat jeugd hebben gemist. Wei, ze waren een weckend op Grasterveld, in Haamste de. Het weer was toen niet zo mooi, maar toch vonden ze 't fijn. Spel en speurtocht, en dit alles gepaard met kerkgang, jeugd dienst en dagsluitingen Nieuwerkerk's en Zonnemairc's jeugdclub waren daar samen bijeen. b. Het is ook de tijd van overgang en examen. In de gezinnen is soms spanning geweest. Ook blijdschap. Gefelicteerd Ook wel teleurstelling soms, hier en elders: nieuwe moed dan toegewenst en gelukkig, als jullie een nieuwe kans wordt geboden het over te doen 4. Giftop een bezoek mocht ik 10, ontvangen. Bestemd heb ik 't voor de kerk. Dank daarvoor en ter navolging 5. De Vrouwenvereniging vergaderde woensdag 26 juni '68 voor het laatst in dit seizoen. Het was ons een aangename taak om een onderwerp in te leiden over „de Zendingsreizen van Paulus". Oin de grote lijn daarin eens te laten zien. Wat is deze Paulus bezield geweest om te reizen over het water en over allerlei bergpaden En hij verkondigde Jood en Heiden de Chris tus Gemeenten werden gestichtMenig maal in gevaar, maar ook door Zijn Zen der bemoedigd Met een nabespreking over dit onderwerp mocht dit seizoen wor den beëindigd. Ik wens de vrouwenver eniging toe, dat ze gezegend en ten zegen mag zijn. Ik dacht dat nog wel enkelen Vertrouwenscrisis Meer dan ooit kijkt de wereld naar Amerika. De verbijstering om de moord op Robert Kennedy, zo vlak na die an dere moord op een van Amerika's beste zonen, dr. Martin Luther King Jr., was overal in de wereld voelbaar. Eens te meer stond de wereld voor het raadsel Amerika. In een van de bladen vond ik een tekening van het Vrijheidsbeeld aan de ingang van de haven van New-York, symbool van de vrijheid en de hoop, die dit land beloofde. Maar de fakkel werd niet hoog opgeheven, zij dreigde, ge doofd, aan de hand te ontglippen, die eens zo fier haar had omklemd. Is dit het beeld van het Amerika vandaag Aan de eene kant staat het nog altijd voor het grote vrijheidsideaal, aan de andere kant is het een land, waarin zin loos geweld de edelste figuren velt. Na de laatste wereldoorlog genoot Amerika in heel de wereld een groot vertrouwen. Het had een plaats onder de volken als weinige in de geschiede nis. Maar dit is hartgrondig aan het veranderen. De nieuwe golf van geweld en moord knaagt aan het respect en het vertrouwen van velen. Zeker zijn er nog, die met diep res pect en eerbied denken aan de grote momenten in Amerika's geschiedenis. Maar het wordt ons vandaag niet ge makkelijk gemaakt om dit respect te be waren en velen vragen zich niet zonder grote zorg af, wat er van dit land nog zal worden. De grote vraag waarom het gaat is deze hoe kan Amerika nog een waar dige rol spelen in de wereld en leiding geven in de hand houden Waar zijn de krachten, die chaos, als het zelf eigen huis niet op orde het geweld, dat zich er bij konden scharenze weten niet half hoe leerzaam engezellig het daar is U weet toch, dat er ook jongeren op zijn 6. Toekomstige beurtenU zult allen wel v/eten hoe moeilijk het is om preek- voorziening te verkrijgen op zondagen, en wel héél moeilijk in vacantietijd. Zondag 14 juli: 's morgens lezen, 'sav, half 7 Ds. Noordhof. Zondag 21 juli: de gehele zondag: Ds. Bremmer, nog een goede bekende voor ve len van ons. 28 juli hoop ik zelf hier weer te zijn. Mogelijk hebben wc dan verkiezing ambts dragers. 4 aug.-: nog niet bekend. 11 aug.: br. Jansma, 's morgens en 's mid dags. 25 aug. vacaturebcurt, dan komt D.V. Ds. Schuddebeurs ('s morgens een gemeen schappelijke dovendienst, u weet wel, zoals toen bij de H. Doop op 30 oktober 1966). Al met al om nog niet ontevreden te zijn! 7. Tenslotte aan allen Gods zegen en bewaring en genade toegewenst, in 't bij zonder aan zieken, ouden en eenzamen. Nieuwerkerk Dr. J. H. Becker. naar de macht grijpt, kunnen beteuge len Wie zijn de mensen, die het ge schokte vertrouwen weer herstellen ?- Het zijn vooral drie machtige proble men, die om een oplossing schreeuwen. Het rassenvraagstuk, de uitbarstingen van het geweld en niet het minst de roep der armen. In een wereld, zo vrij en open als die in Amerika hangt het antwoord, waarop de wereld met inge houden adem wacht, hiet zozeer aan wat de regering zegt en doet, ook niet aan de wetten zonder meer, het ant woord hangt af van de mensen stuk voor stuk of zij de ogen open hebben voor de situatie waarin Amerika ver keert. Het zal daarom gaan of Amerika recht en gerechtigheid zal blijven zoe ken voor allen. Het geroep der armen. Het geroep der armen aan de voet van het Capitol in Washington is even overstemd door het rumoer om de moord op de senator. Maar de campagne gaat wel door. In de „stad van de Opstan ding", zo heet immers het onderkomen van hen, die van heinde en verre naar Washington komen, zoekt men steeds nieuwe vormen om uitdrukking te geven aan wat er leeft aan verwachting in de harten van duizenden armen. Een verheugend teken is, dat de ker ken zich achter deze campagne stellen. Op de lange route vanuit het Zuiden naar het einddoel, waren het kerken die zorgden voor kwartier en voedsel. In Washington zijn het weer de kerken, die de zorg op zich namen voor de stad der armen en die vooral zich het lot aantrokken van hen, die geen onderko men vonden. De leiders beschikken toch blijkbaar over de gave om de kerken wakker te maken. In elk geval was er een sterke echo, toen op een grote kerkelijke ver gadering een van hen ongeveer het vol gende zei„Wij hebben onze krachten ingezet voor Amerika. Wij hebben mee Amerika groot gemaakt. Wij hebben daarbij onze handen vuil gemaakt. Wij hebben de katoen geplukt en de kolen gedolven. Wij hebben de oorlogen uit gevochten, maar wij hebben de vrede niet gekend. Want Amerika is geen Amerika voor ons. Wij zijn vreemde lingen in eigen huis. Wij zijn hier om te vragen, dat Ame rika haar deuren voor ons zal openen, voor de armen en de verwaarloosde burgers. Wij zeggen het niet als een dreige ment, maar als een profetie„Er zal geen Amerika zijn, tenzij het één natie wordt onder God, in vrijheid en gerech tigheid." De echo in de kerken wordt krachti ger. Ook in de synagoges dringt het geroep door. Velen hebben zich al uit gesproken voor daadwerkelijke steun. De ene kerk geeft 100.000, de an dere roept op tot bekering en navolging van het evangelie. Een katholieke aarts bisschop wekt zijn priesters op zich in té zetten voor de beweging van de bur gerrechten. Ds. Abernathy, Kings opvolger zei het zo „Wij zijn wel in staat om 25 bil- lioen uit te geven om een man op de maan te zetten, zouden wij dan niet in staat zijn billioenen uit te geven om hier op aarde onze eigen mensen op de been te helpen Hij windt er geen doekjes om, als hij zegt:'„Nu wordt ons de rekening ge presenteerd van generaties mensen, die nooit gekregen hebben, waarop zij recht hadden. Die rekening is allang over tijd. Zij wordt met rente inge diend. Die rekening is hoog." De mensen van de kerken hebben be grepen, dat die rekening hoog opliep, maar nog niet zo hoog, als wanneer Amerika nu zou weigeren te betalen. Het rapport, dat mee door kerken was uitgebracht over „Honger in Amerika" geeft een schokkend beeld van 30 mil- lioen mensen, die in de 'welvaartstaat vandaag nog altijd leven onder het be staansminimum en zeker 10 milloen, die elke dag moeten leven met het honger- spook op hun hielen. De grote uitdaging. In die situatie gaan de kerken hun roeping verstaan. In een adres aan de regering verklaarden zij, „dat de men sen niet arm zijn, omdat zij lui waren of misdadig, maar omdat de maatschappij niet bereid was om de prijs te betalen voor de sociale gerechtigheid. De ar moede in een welvaartstaat ondergraaft de menselijke waardigheid en wanneer de staat die situatie sanctioneert, ver laagt zij de mens, het schepsel Gods, Zijn beelddrager." In dit alles beroepen zij zich in laatste instantie op 't Woord van die God, Die eens beval, dat de ar men gevoed, de naakten gekleed zouden worden en dat gerechtigheid in het land zou heersen. De oproep der armen vindt gehoor. In al de onzekerheid over de koers die Amerika moet varen in deze crisis, laten CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Oostkerk) 9 uur Ds. Dondorp te Gapinge (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Tissink te Amsterdam 14.30 uur Ds. Plooij. 17 uur Ds. Plooij. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwcreijszstraat) 9.30 uur Ds; Joosse. 17 uur Ds. Tissink. Plan Zuid Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 10.15 uur Ds. Plooij te Putten. 17 uur Ds. Joosse. Arnemuiden 9.30 en 14.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Helderman. 19 uur Ds. Harms te Eindhoven. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke 10 en 14.30 uur Ds. Den Hengst, Bediening Heilig Avondmaal en Dankzegging. Koudekerke 9.30 en 19 uur Ds. Peddemors, Amersfoort Meliskerke 9.30 en 14.30 uur Ds. Van Heesen te Oden Oostkapelle 9, 10.30 en 19 uur Ds. v. d. Berg, Ermelo Serooskerke 10 en 19 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 19 uur Ds. De Craene. Souburg 9.30 en 19 uur Ds. Meijer. Veere 10 en 19 uur Ds. Tissink te Ridderkerk. Vlissingen (Petruskerk) 9.30 uur Ds. De Ruiter te Zaandam, 19 uur Kand. Hansen te Assen. (Huishoudschool, Paauwenburg) 10 uur Kand. Hansen, 17 uur Ds. De Ruiter. (Camping „De Nolle") 9 uur Vrouwenpolder 9, 10.30 en 19 uur Ds. Dondorp te Rotterdam. Westkapelle 9.30 uur Ds. Harms te Eindhoven, 14.30 uur Ds. Helderman. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 9.30 c:i 19 uur Ds. v. d. Sijs te 's-Hertogenbosch. Axel 10 en 17 uur Ds. Spoelstra te Boskoop. Breskens 9.30 en 19 uur Ds. Musch. Hoek 10.30 uur Ds. Van Mechelen te Heinenoord, 14.30 uur Ds. Gispen te Terneuzen, Voorb. H. Av. Sas van Gent (Ned. Herv. Kerk) 11 uur Ds. Gispen. Schoondijke 9.30 en 14.30 uur Ds. Grashoff, Sliedrecht Terneuzen 10 uur Ds. Gispen, 16.30 uur Ds. Berger. (Mozarthof) 9.30 uur Ds. Berger. Oostburg 10 uur Ds. Paksy, 15 uur Ds. Musch te Breskens. Zaamslag 10 cn 14 uur Ds. De Jong, Emmercompascum Zoutespui 9 en 15 uur Ds. Van Mechelen, Heinenoord CLASSIS GOES. Baarland 9 uur Ds. Poelman, 16.30 uur Ds. Noordhof. Borssele 10.30 en 14.30 uur Ds. Verheul te Maasbracht Colijnsplaat 10 en 14.30 uur Ds. Blokland. Driewegen 10 en 14.30 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10.45 en 14.30 uur Ds. Poelman, Kamperland Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 17 uur Prof. Rothuizen te Kampen. (Oosterkerk) 9 uur Prof. Rothuizen, 17 uur Ds. Jansen. 's-Gravenpolder 10.30 en 14.30 uur Ds. Hajer te Ede Heinkenszand 10.30 uur Ds. v. d. Wey te Emmen, 14.30 uur Prof. Rothuizen te Kampen. Kamperland 10 en 17 uur Ds. Kersten te Zwolle. Kapelle 10 en 17 uur Ds. Nieuwsma te Apeldoorn. Kruiningen 10 en 14.30 uur Ds. v. d. Molen, Bediening Heilig Avondmaal en Dankzegging. Lewedorp Nieuwdorp 10.30 uur Ds. Noordhof, 14.30 uur Ds. Joosse te Middelburg. Wemeldinge 9 en 14.30 uur Ds. Noordhof. Wissenkerke 10.30 en 14.30 uur Ds. Richel, Heemstede Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. Schout te Zeven (Duitsland) Yerseke 10.30 uur Ds. Noordhof te Wemldinge, 17 uur Ds. De Jonge te Emmercompascum. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 15 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 10 en 17 uur Ds. Dragt te Tilburg. Halsteren geen dienst. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 15.30 uur Ds. Koolstra. Krabbendijke 10 uur Ds. v. d. Kerk te Putten, bevestiging van Kand. v. d. Kerk. 17 uur Ds. v. d. Kerk, Intrede. Oud-Vossemeer Poortvliet 10 uur Leesdienst, 14.30 uur Ds. Dragt te Tilburg. Rilland-Bath 10 en 14.30 uur Tholen 10 en 17 uur Ds. Elskamp te Bennekom. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 14.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 17 uur Ds. Veeneman te Groningen. Haamstede 9, 10.30 en 19 uur Dhr. v. d. Veer te Willemstad. Renesse 19 uur Ds. Flink te Burgh. Nieuwerkerk 10 uur Leesdienst, 18.30 uur Ds. Noordhof te Wemeldinge. Oosterland 10 uur Leesdienst, 15 uur Ds. Bremmer te Bruinisse. Scharendijke 9 en 10.30 uur Ds. Bremmer te Bruinisse, 19 uur Ds. Schout te Zeven (Duitsland). Zierikzee 10 en 18.30 u. Ds. Wijngaarden, Barendrecht Zonnemaire 10 en 14.30 uur Dhr. Jansma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 3