PAKISTAN Officiële berichten KINDEREN Predikbeurten zondag 30 juni 1968 Moord en doodslag Merkwaardige ontdekkingen reformeerde en niet van een Zeeuwse Kerk. Aan dit telefoongesprek moeten jaren zijn vooraf gegaan van onbegrip voor, achterdocht jegens, en uiteindelijk haat tegen alles wat nieuw is en tegen allen die vernieuwen. Nu was deze broeder uit Kamper land die mij overigens geen broeder achtte wel de enige die zo opbelde, maar ik ben er zeker van dat bij vele lezers van deze kerkbode weliswaar niet die haat, maar dan toch wel dat onbegrip en wellicht die achterdocht heersen. Soms, misschien vaak, is dat de schuld van de „vooruitstrevenden" die dan toch jaren lang te laat of te weinig uitleg en rekenschap van hun inzichten en overtuigingen hebben gegeven dit niet om andersdenkenden in elk opzicht gelijk te doen denken want ook ra dicale opvattingen zijn tijdgebonden en voor velerlei correctie vatbaar maar wel om wederzijds begrip te krijgen en wederzijds vertrouwen te handhaven. Want het is, dacht ik, van wezenlijk belang dat men binnen onze geloofsge meenschap, die toch ook een denk- en werkgemeenschap is, het onderlinge ge sprek blijft voeren, staande op de basis van het verhelderende en krachtdadige Woord Gods. Als dat gesprek stokt, is de gemeenschap een illusie geworden. Ik ben dan ook gaarne bereid van alle opvattingen die ik in deze kerkbode uit, verantwoording af te leggen in persoon lijk gesprek zowel als voor jeugd-, vrouwen-, mannen-, kies- en wat voor verenigingen U maar wilt. En ik ver onderstel, dat hetzelfde voor de andere ,,gewantrouwden" geldt, voorzover hun gezinnen en agenda's dat toelaten. M. BEINEMA. In de Zeeuwse Kerkbode van 13 juni j.l. onder het hoofd Aanslagen in woord en daad, beschuldigt Drs Beinema Dr Arntzen ervan een sfeer te scheppen, dat is dus medeplichtig te zijn, om een sfeer te scheppen waarin lieden er toe komen, dodelijke schoten te lossen op de Kennedy's en M. L. King. Wel een zware beschuldiging, de V.U. komt er heel wat beter af, blijk baar is daar weinig tegen in te brengen. Dat Drs Beinema echter de hartekre- ten door Dr Arntzen, Zuidema en an deren geuit in hun ontwijfelbaar geloof in God en Zijn Woord niet verstaat, wijst op de afval in ons kerkelijk en politiek denken, met als gevolg het do delijk willen treffen van hen, die daar voor opkomen, wat een pacifist als vredestichter allerminst past. Heeft Prof. Verkuyl dan niet gede monstreerd tegen Amerika Pacifisten, radicalen en de niet ver ontrusten worden bewierookt, van links en nieuw rechts. Croetsjew heeft gelijk gekregen, toen hij nu 20 jaar geleden sprak ,,Het westen hijst zelf de rode vlag, de tijd werk voor ons". Niet al leen hij, die het mes plaatste in het hart van Dr Verwoerd was verantwoorde lijk,' maar ik dacht, dat mede verant woordelijk waren de publiciteitsmedia zoals de T.V. en de dagbladen en jam mer genoeg sommige Geref. kerkbladen, de pacifisten, de demonstranten van wege hun nimmer aflatende hatelijkhe den tegen Zuid-Afrika, Johnson en Amerika. Ik dacht dat die allereerst schuldig zijn aan de moorden op de Kennedy's en M. L. King. VI. A. DE KAM. Ik was er nog al blij mee, dat coll. A. de V.U. een broeinest van pacifisme en radicalisme noemde, ook al ziet hij dit waarschijnlijk anders dan ik. Over de moordpartijen en de achter gronden daarvan kunt U in vele kran ten lezen. Na de opmerkingen van de brs Beinema en De Kam is in onze Kerkbode de discussie daarover nu ge sloten. A. D. Terwijl de Nederlandse bevolking vorig jaar met 1.05 procent toenam groeiden de gereformeerde kerken met 1.22 procent. Over de laatste tien jaar gerekend, breidde de bevolking zich uit met 14.1 procent, ter wijl de gereformeerde kerken groeiden met 15.6 procent. Dit heeft tot gevolg, dat het percentage gereformeerden in de Neder landse samenleving langzaam toeneemt. Het steeg van 6.58 procent in 1958 tot 6.67 procent in 1968. Deze groei wordt vooral veroorzaakt door het feit, dat de gereformeerden een hoger geboorte-overschot hebben dan de bevolking in het algemeen. Het verschil wordt de laatste jaren zelfs groter. Ge bleken is namelijk, dat het geboortecijfer ook bij de gereformeerden wel daalt, maar minder snel dan bij de bevolking als geheel. Tot deze conclusies komt een zo juist verschenen rapport over de groei van de gereformeerde kerken, samengesteld door het bureau „Kerkopbouw" te Utrecht. Hierin verwerkte men ook reeds de sta tistische cijfers uit het kortgeleden ver schenen Jaarboek-1968 van de gereformeer de kerken. DE GEZONDE LEER. Merkwaardig is dat het sterftecijfer bij de gereformeerden lager ligt dan bij de bevolking in het algemeen. Het laatste jaargemiddelde, berekend over vijf jaar, is 6.7 per duizend. Het gemiddelde sterfte cijfer van de Nederlandse bevolking was echter 7.9 per duizend. HOE ZIT DAT? De enige provincie waar de gerefor meerde kerken minder sterk groeien dan de bevolking, is Zeeland. Hier ging men namelijk 5.8 procent vooruit. Zeeland als geheel groeide echter met 6.5 procent, het geen overigens ook bijzonder zwak is ten opzichte van het landelijk percentage van 14.1. Over de oorzaken van deze terug gang in Zeeland laat Kerkopbouw zich nog niet uit. Men wil dit nader onderzoeken. Naar Karachi in Pakistan zijn in op dracht van het gereformeerd werelddiako- naat vertrokken drs A. Bos en mevr. E. BosKunst. Zij gaan sociaal opbouwwerk verrichten in een der meest armoedige krottenwijken van de stad, Mahmoodabad. Hier werkt ook de verloskundige, zuster Jeanne van Kamp. De officiële uitzending van de heer en Mevr. BosKunst vond plaats in de Pauluskerk te Amstelveen. Deze gemeente voert een speciale actie voor de financiering van het werk in Mahmoodabad. Op het ogenblik wordt in Mahmooda bad een uitvoerig sociologisch onderzoek verricht door drs J. Segaar van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Op basis hier van wil men komen tot een definitieve planning cn opzet van het hulpwerk, waar voor uit de actie ,,Kom over de Brug" 300.000,- ter beschikking kwam. Het werk gebeurt in samenwerking met o.a. de Nederlandse pater Wienk, die eveneens in deze wijk werkzaam is. Eveneens is voor het werelddiakonaat naar Pakistan vertrokken de heer J. C. Kroon. Hij is als deskundige aan het we relddiakonaat „uitgeleend" door de Vicon- fabrieken voor landbouwwerktuigen te Nieuw Vennep. De heer Kroon zal gedu rende enige maanden adviseren bij de or ganisatie van het streekontwikkelingspro- ject in Narowal noordoostelijk van Lahore. Het gaat hier om hulp in een groot aantal dorpen in een gebied, dat regelmatig ge teisterd wordt door overstromingen. Op verschillende posten in Pakistan zijn nu voor het werelddiakonaat en de zen ding van de gereformeerde kerken twintig deskundige medewerkers ingezet. KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Middelburg op dinsdag avond 14 mei 1968 in de Getuigenis- kerk te Middelburg. Ds. Van Wilgenburg opent de vergade ring met het lezen van Rom. 12, vers 9 tot 16, en gaat voor in gebed. De credentiebrieven worden nagezien door de predikanten Brederveld en Hel derman. PersonaliaDe praeses memoreert de benoeming van ds. Wessel en feliciteert Middelburg met het feit, dat ds. De Boer het op hem uitgebrachte beroep aannam. Ds. Bosman, ook nog op de classis aan wezig, wordt welkom geheten. Ook ds. Van der Bom, die deze avond iets zal ver tellen over zijn werk, heet de praeses hartelijk welkom. Ds. Den Hengst wordt gefeliciteerd met zijn beroep naar den Helder, en ds. Kornet met zijn beroep naar Nijverdal. Daar beide predikanten dit beroep aannamen, worden de kerken van Grijpskerke en Vlissingen sterkte toegewenst in het beroepingswerk. Ds. Van Wilgenburg bedankt de classis voor de attentie die hij mocht ontvangen naar aanleiding van zijn 25-jarig ambts jubileum. De kerk van Koudekerke vraagt of er niemand bezwaar tegen heeft dat br. Koe- voets aanwezig is bij deze vergadering. Geen bezwaar. De vergadering wordt geconstitueerd. Praeses ds. Van Wilgenburg, assessor ds. Van Til, scriba I ds. Den Hengst en scriba II ds. De Craene. InstructiesDomburg vraagt toestem ming tot het houden van 2 gemeenschap pelijke diensten. Veere voor het houden van één gemeenschappelijke dienst, zo ook Souburg. Toegestaan. Gapinge vraagt om verlenging van het „in tijdelijke dienst zijn" van haar predi kant. Wordt toegestaan. Grijpskerke. Tot consulent van Grijps kerke wordt aangewezen ds. Hartholt, die dit ook aanvaardt. Serooskerke vraagt de classis er attent op te zijn, dat ds. Van Wouwe dit jaar met emeritaat gaat en de nodige schikkin gen voor de eerstkomende classis te treffen. St. Laurens vraagt teostemming om de heer Jansma te laten voorgaan in de dienst op 26 mei. Toegestaan. Ingekomen stukken. Alle stukken die dienst hebben gedaan op de Part. Synode. Gravamen over het rassenvraagstuk. Wordt naar de kerkeraden verwezen. Br. Lavooij wordt gedéchargeerd van zijn fi nancieel beleid voor de classis en ontvangt hiervoor bij monde van de praeses de har telijke dank. Rapporten a) Ds. Van der Bom vertelt over zijn werk als vlootpredikant. Het is boeiend, maar moeilijk werk. Op elke duizend man is er één predikant. Deze mensen zitten echter verspreid over de ganse vloot en de thuishavens. Er zitten tussen de man schappen veel technici. Deze verlangen veel meer naar 'n gewoon leven dan de vroegere „Jantjes". Al met al is het ook 'n dankbare taak. De praeses dankt ds. Van der Bom voor zijn pittige toespraak en wenst hem Gods zegen toe op zijn werk. b) Ds. Streefkerk zal op de volgende classis rapporteren over de zending. c) Het „Divi Divi" project zal in de kerkbode verder onder de aandacht van allen worden gebracht. d) Evangelisatiealle kerken worden nogmaals er op attent gemaakt, dat er 'n klein rapport verv/acht wordt van het evangelisatiewerk in ieder gemeente. Br. Joziasse van Vrouwenpolder wordt als deputaat in deze commissie benoemd. e) De quaestor vraagt de toelating om van de kerken 50 duizend gulden te vra gen voor het dekken van alle onkosten in- plaats van 48 duizend gulden. Goedge keurd. De stukken voor het afscheid van ds. Den Hengst worden nagezien en in orde bevónden. Als 1ste scriba zal van af de volgende classis ds. Van Wouwe deze taak op zich nemen. Als sec. voor militaire zaken wordt benoemd br. Van Geldere. Rondvraag art. 48 K.O. Ds. Den Hengst zal afscheid nemen van Grijpskerke op zondag 28 juli. Ds. Van Til zal de classis vertegenwoordigen. Persoonlijke rondvraag. Ds. Den Hengst dankt de classis voor de manier waarop hij gedurende al die jaren in haar midden mocht zijn. Ook ds. Bosman sluit zich hier bij aan. Ds. Van Wilgenburg wenst beide pre dikanten Gods zegen toe in hun nieuwe werkkring. De volgende vergadering is op 11 sept. 1968, om 7.30 uur. Het modeiamen is dan als volgtPraeses ds. Brederveld, Assessor ds. Van Wilgenburg, Scriba I ds. Van Wouwe en Scriba II ds. De Craene. Ds. Van Til sluit om 23.45 uur de ver gadering met gebed. In opdracht van de classis, M. V. J. DE CRAENE, scriba II. Wanneer U een kind op zijn verjaar dag iets heel moois wilt geven, geef dan een van de twaalf bijbelboekjes voor de kleuters, die de begaafde verteller Anne de Vries geschreven heeft en die de firma Kok in Kampen uitgegeven heeft (per deeltje, gebonden 2,25). Nu on langs zijn verschenen De tien geboden en Het onze Vader. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Oostkerk) 9 uur Ds. Joosse. (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Elshout te Koudekerke 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. De Ruiter. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwereijszstraat) 9.30 uur Ds. De Ruiter te Zaandam. 5 uur Ds. Elshout. Plan Zuid (Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 10.15 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Joosse. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10.15 uur Ds. Joosse te Middelburg, 19 uur Ds. Dondorp te Gapinge. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke 9 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 10.30 en 19 uur Ds. Griffioen te Doorn. Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Meijer, Bed. H. Av. en Dankzegging. Oostkapelle 9 uur Ds. Hartholt, 10.45 uur Ds. De Craene, 19 uur Ds. Hartholt. Serooskerke 10 en 19 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Steunenberg, Rotterdam Souburg 9.30 en 19 uur Ds. Brederveld, H. Av. en Nabetrachting. Veere 9.30 en 2.30 uur Ds. De Craene te St. Laurens. Vlissingen (Petruskerk) 9.30 u. Ds. v. d. Meulen, Ede, 19 uur Ds. Groeneveld. (Huishoudschool, Paauwenburg) 10 uur Ds. Groeneveld, 5 uur Ds. v. d. Meulen. (Camping „De Nolle") 9 uur Ds. Groeneveld. Vrouwenpolder 9 uur Ds. Dondorp te Gapinge, 10.30 uur Ds. Hartholt te Oostkapelle, 19 uur Ds. Meijer te Meliskerke. Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Ds. Elshout te Koudekerke. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 9.30 en 19 uur Ds. Noorloos, Bed. H. Av. en Dankzegging. Axel 11 en 5 uur Ds. Zwaan te Zaamslag. Breskens 9.30 uur Ds. Musch» 19 uur Dhr. Noorloos. Hoek 10 uur Ds. Musch te Breskens, 2.30 uur Dhr. Noorloos te Geldermalsen. Sas van Gent (Ned. Herv. Kerk) 19 uur Ds. Berger. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Kand. Leeuwis te Voor schoten, Voorbereiding Heilig Avondmaal. Terneuzen (Deze zondag Bed. H. Av. en Dankzegging) 10 uur Ds. Berger, 16.30 uur Ds. Scheele te Ede. (Mozarthof) 9.30 uur Ds. Scheele. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Paksy, Bed. H. Av. en Dankzegging. Zaamslag 10 en 3 uur Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Zwaan te Zaamslag. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra te Roosendaal. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen, Bed. H. Av. en Dankzegging. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Blokland, Bed. H. Av. en Dankzegging. Driewegen 10 en 2.30 uur Leesdienst. Geersdijk 10.30 uur Ds. Le Cointre te Amsterdam, 2.30 uur Ds. Hartholt. Goes (Westerkerk) 10.15 uur Ds. Jansen, 5 uur Ds. v. d. Berg te Wolphaartsdijk. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Jansen. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Hauw te Roosendaal. Heinkenszand 9 uur Ds. Koffeman te Nijkcrk, 2.30 uur Ds. Brederveld te Souburg. Kamperland 10 en 5 uur Ds. Poelman, Bed. H. Av. en Dankzegging. Kapelle 10 en 17 uur Ds. Baaijens te Treebeek. Kruiningen 10.30 uur Ds. Spoelstra te Boskoop, 5 uur Ds. Blokland te Colijnsplaat. Lewedorp geen opgave ontvangen. Nieuwdorp 10.30 en 2.30 uur Ds. Kramer. Wemeldinge 9 uur Ds. Kramer te Nieuwdorp, 2.30 uur Ds. Poelman te Kamperland. Wissenkerke 10.30 uur Ds. Den Hengst te Grijpskerke, 2.30 uur Ds. Le Cointre. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Dekker te Enkhuizen. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 3 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. v. d. Stoel, Bediening Heilig Avondmaal. Halsteren 5 uur Ds. Dragt. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 3.30 uur Ds. Dragt te Tilburg. Krabbendijke 9 en 2.30 uur Ds. Spoelstra te Boskoop. Oud-Vossemeer Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Elderman te Dinteloord. Rilland-Bath 10 uur 2.30 uur Ds. Baaycns te Trcebcek. Tholen 10 uur Leesdienst, 5.30 uur Ds. Den Hengst te Grijpskerke. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Schravendeel te Middelharnis. Bruinisse 10 uur Ds. Wiersema tc Apeldoorn, .5 uur Ds. Bremmer. Haamstede 9, 10.30 en 19 uur Ds. Boeyenga te Rijswijk Renesse 19 uur Ds. Flink tc Burgh. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Dhr. Jansma te Zonnemaire. Oosterland 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds. Nawijn te Zierikzee, Voorber. H. Av. Scharendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Bremmer te Bruinisse Bediening Heilig Avondmaal. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn, Bed. H. Av. en Dankzegging. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Ds. Becker, Bed. H. Av. en Dankzegging.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 3