^ieeuwóe SCerkbocle DE HERE IS GOED Van de Orgelbonk Kom over de Brug iS>téphanuó en de jeugdclub r OFFICIEEL ORGAAN TEN DIENSTE VAN DE GEREFORMEERDE KERK IN ZEELAND. Hoofd-Redacteur Dr. A. DONDORP, Gapinge, Telefoon (0 1189)4 70. Redactie en medewerkers Ds. B. Wentsel, Brouwershaven J. A. v. Bennekom, Middelburg Dr. A. J. Boom, Vlissingen; Ds. M. V. J. de Craene, St. LaurensDrs. A. Elshout, Koudekerke Ds. W. H. Gispen, Terneuzcn Ds. A. G. Kornet, Vlissingen Dr. P. C. Kraan, Vlissingen Ds. G. S. Oegema, Arnemuiden Dr. J. H. Becker, Nieuwerkerk Drs. M. Beinema, Middelburg Ds. C. W. de Bruijne, Goes. Adres voor opgave advertenties en predikbeurten Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg. 22e JAARGANG No. 46 13 JUNI 1968 „Ik worstel en ontkom" en zij kozen Stéphanus, een man vol van geloof en Heilige Geest. Hand. 65b. Hij was één van de zeven. Één van de zeven diakenen, die gekozen werden door de zich uitbreidende christelijke gemeente, tot het ambt van diaken. Het ging om de verzorging van de Griekse weduwen. Dezen kwamen te kort. En de apostelen moesten het Woord verkondigen. Predikt het Evan gelie „Het is niet behoorlijk, dat wij het Woord Gods laten rusten," zeggen de twaalve „om de tafels te bedienen." „Ziet dan uit, broeders, naar zeven mannen onder u, die goed bekend staan, vol van Geest en wijsheid, opdat wij hen voor deze taak aanstellen Een gebed gaat aan de stemming vooraf. Dan wordt er gekozen. Zeven diakenen. Één van hen is Stéphanus. H ij wordt het eerst genoemd, en zij kozen Stéphanus, een man vol van geloof en Heilige Geest. De gemeente dachtDie hebben wij nodig voor de weduwen! God dachtzijn taak ligt hoger nog. God de Here liet hem kiezen, om zijn getuigenis van de Christus Stéphanus was een diaken met een enorme Schriftkennis. Hij citeert grote gedeelten van het Oude Testament eigenlijk bijna letterlijk uit z'n geheugen, als hij spoedig na zijn ambtsaanvaarding zijn geweldig ge tuigenis met vuur en bezieling uitspreekt tegenover Israels leidslieden. Welk een geloofsheldWelk een onverschokken getuiger voor de zaak van zijn Heiland. Hij nam géén blad voor de mond. Hij maakte zich ook geen zorgen, wat de gevolgen voor hemzelf kon den zijn. Hij getuigde zichzelf z'n dood tegemoet. Neendat zeg ik niet goed... ik moet zeggen hij getuigde zichzelf het Leven tegemoet. Door de ge nade van Christus. Want op die dag, op die dag van zijn getuigenis, stond Jezus öp van Zijn troon en zei tot zijn dienstknecht in marteling Dóór genade Heden zult gij, moedige getuiger van Mijn Naam, mét Mij in het paradijs zijn. V o l van de Heilige Geest, sprak hij met vuur! Vol van de Heilige Geest zag hij, toen stenen tegen z'n hoofd dreunden en het bloed langs z'n gezicht stroomde, öp naar boven, en z i e, daar stond JEZUS. Hij zag Hem duide lijk. Toen stierf hij! Wie in het geloof zijn weg gaat voor het Ko ninkrijk Gods, die heeft een machtige Helper. Die mag schuilen bij Jezus, ook als het benauwd wordt. Stéphanus is bij Goden zij kozen Stéphanus, een man vol van ge lóóf! Neen, niet: vol van t w ij f el! Maar vol van geloof! Heerlijk getuigenis Van het getuigenis van deze diaken word i k stilIk heb géén woorden meer. Laat ik bidden of ik een beetje op hem l ij ken mag. Want waar ge loof is, daar opereert de Heilige Geest. En waar de Heilige Geest is, daar gebeuren wonderen! Ook van daag nog Stéphanus wist niet, wat God met hem vóór had op de dag van zijn verkiezing. Dat weet een ambtsdrager nooit Maar God weet het wel. Jezus zegtWees getrouw tot de dood en I k zal U geven de kroon des levens. De krans der overwinning. Welk een vóórbeeld is deze diaken voor ons allen, als het er om gaat getuige te zijn van JezusEen jongen van de Jeugdclub kan het straks beleven, dat hij, man geworden, door de gemeente gekozen wordt. Hij weet dan niet wat er aan vast zit. Maar Jezus weet het wel. En dat geeft moed L. HARTHOLT. Abonnementsprij s 4,per halfjaar bij vooruitbetaling. Advertenties 15 cent per mm. Bij abonnement lager. Los" nummers 15 cent. Drukkers-Uitgevers LittooM Olthoff a irdstraat 47 Middelburg, tel. 24 38 Giro no. 4 22 80 v Vele volken hebben in de loop der eeuwen vele dingen gezegd in de lof prijzing van hun god of van hun go den. Maar nooit hebben ze gezegd dat hun god goed was. Heidenen kennen geen vriendelijke goden. Machtig en streng, dikwijls angst aanjagend numineus, dat wel, maar nooit trouw. Je kan feitelijk nooit op ze aan. Zo wisselvallig als het lot en zo grillig als de natuur, zo zijn de go den der heidenen. Hun dienst is dan ook zeer ingewikkeld. Maar Israels profeten en dichters kenden de enige God, die werkelijk ge nadig was. Wanneer men U dat wijs wil maken, dat alle godsdiensten vrijwel op het zelfde neerkomen, trap daar dan niet in. Want het is niet waar. Dat geloof van Israël was een zeer vreemd verschijnsel. Het bestaan alleen al van dit volk en de prediking van zijn profeten is het grootste wonder van de wereldgeschie denis. Zij geloofden namelijk dat de Here goed was. Daarvan zingen de psalmen. Daarvan jubelden de mensen, die de voorhoven van Jeruzalem binnengingen. En wij zingen in Hollandse woorden deze oeroude jubels na en leren ze onze kinderen. Natuurlijk komt de vraag op Hoe wisten die Israëlieten dat, dat de Here goed was Het antwoord ligt in deze weder vraag Hoe weet ik dat van mijn man of van mijn vrouw En hoe weet een kind dat van zijn vader en zijn moeder Dat weet U uit ondervinding. Niet uit de ervaring van een dag of een paar dagen, de eerste verliefdheid, maar U weet dat door dat U hem of haar heeft leren kennen door langdurige ervaring, zowel in vreugd als in smart. En als je 40 jaar getrouwd bent, dan weet je het het best. De dichters en profeten van Israël wisten, dat de Here goed was, doordat ze hem leerden kennen in de tempel en luisterden naar de spraak van de din gen, die daar gebeurden. Alles sprak daar van verzoening en van vernieuwing. Zij kenden de Here ook uit de ge schiedenis van hun volk gedurende eeuwen en eeuwen. Ze wisten van de uittocht uit Egypte en van de wonderen, waardoor een bende zwervers tot een volk gemaakt was en waardoor dat volk geleid en bewaard was geworden. Daar wisten ze alles van. Daardoor wisten ze, dat de Here goed was. Hoe weten wij dat, dat de Here goed is Wie God niet kent uit persoonlijk contact en omgang met de Here Jezus, weet er niets van. Want die goedheid is allerbehalve een lieveheertjes-vrien- delijkheid. Kijk uit Het leven zit te vol met verschrikke lijke dingen, eindeloze rampen, onvoor stelbare ellende dan dat wij makkelijk kunnen praten over een God, die zo maar goed is, zo maar in het algemeen. Als er tegenwoordig door zovelen met een zucht van opluchting of met een snik van heimwee gezegd wordt ,,God is dood", betekent dat in vele gevallen, dat mensen na Auswitsch en in Vietnam hun geloof zijn kwijt geraakt in een god die alleen maar goed was om op iedereen te passen, zodat er niets ergs gebeuren kon. Maar die god was niet de Here Dat was een afgod. De lieve brave god van de kleuterschool en de ouder wetse zondagsschoolboekjes. Israël kende een andere God, name lijk de Here. De psalmisten wisten echt wel, dat de geschiedenis van hun volk niet van een leien dakje was gegaan. De taal van de stromen bloed, die er vloeiden bij de tempel, zei ook wel wat anders. En dan dat voorhangsel. En het donkere heiligdom daar ach ter Dat alles slaat alle familiariteit ra dicaal buiten. Zo kunnen ook wij weten, dat de Here goed is en trouw alleen door de Here Jezus Christus, de gekruisigde, die de zonden der wereld gedragen heeft, die opgestaan is van de doden en de Geest heeft uitgestort, zo dat het Evangelie gepredikt kan worden tot aan de einden der aarde de goede tijding, dat het Koninkrijk gekomen is. Maar dat alles nooit zonder de op roep Bekeer U". Keer U daar naar toe. ,,Keer" U naar Hem toe. We moeten over God nooit denken buiten de Here Jezus om. Want dat is onbekeerd denken. Wilt U God echt leren kennen Wilt U de echte God leren kennen Dan moet U zien op de Here Jezus en naar Zijn stem luisteren. In Hem woont Gods volheid licha melijk. Hij is het huis, waarin God met ons en wij met God samen wonen. Daar buiten is het donker. Daar buiten zijn de demonen. Ik kan het me zo levendig voorstel len, dat de mensen, die de Here Jezus niet kennen bang zijn voor God of een hekel hebben aan God en Hem maar liever dood verklaren. Buiten de Here Jezus om, zie ik geen verschil tussen God en de duivel. Maar in Jezus Christus zie ik letter lijk ten voeten uitGod, die goed is. Die zo goed is, dat Hij de zonde der wereld op zijn nek nam met alle con sequenties daarvan. Die zó goed is, dat Hij zondige men sen, d.ww.z. mislukkingen tot zijn kin deren en erfgenamen aanneemt. Die zó goed is, dat Hij zijn feest heeft uitgestort, waardoor we burgers van het nieuwe rijk kunnen worden. Die zó goed is, dat Hij de blijde boodschap van vergeving en vernieu wing in de hele wereld prediken laat. Die zó goed is, dat hij mensen ge bruiken wil in zijn schone dienst. Die zo goed is, dat Hij op een goede dag alle dingen in hemel en op aarde nieuw maken zal. „Dieper dan alle zeeën zijn, is Gods erbarmen Wijder dan alle zeeën zijn, strekt God de armen." (Jan H. Eekhout) A. D. Zaterdagmiddag 25 mei waren voor de laatste cursusmiddag bijeen in de Geref. „Oosterkerk" te Goes een aantal cursisten van de G.O.V. Dit was de laatste cursus over „Orgelbouw en orgels". Verschillende bouwmethoden werden behandeld, o.a. de mechanische tractuur, de pneumatiek en electrische orgelbouw. Met tekeningen en dia's werden de ver schillende bouwstijlen toegelicht en be sproken en bekeken volgens maquetes. Hier moesten ook leden van de verschillen de Commissies van Beheer en Orgelcom missies aan deelnemen, dan krijg je een idee en inzicht wat het beste in een be paalde kerk hoort, o.a. de intonatie van een instrument en de hele tractuur van een orgel. Onze docent was dhr. Bas Wijnands, vakorganist te Oude-Tonge, op het enige ,,Frobenius"-orgel in Nederland. Enkele weken geleden hadden we een orgelexcur sie naar deze plaats, waar keurige instru menten staan in de R.K. en in de Ned. Herv. Kerk. Wat een schoonheid, iedere orgelvriend kan hier naar hartelust muci- seren en studeren. Vooral onze docent is een prima leraar voor goed en verzorgd orgelspel, zoals onze „Liturgie" in de oude kerk ons leerde, zoals in de „Orde van dienst". Dhr. P. Th. v. Belzen overhandigde na mens alle cursisten een boekenbon en voor Mevr. Wijnands bloemen en dankte dhr. Wijnands voor de fijne en prettige wijze van doceren van deze cursusmiddagen. In het najaar hopen wij nog een orgel excursie te houden naar een bepaalde or gelbouwer. P. Th. v. B. Eindresultaat nu bekend. Enige tijd geleden heeft het bestuur van Kom over de brug aan een Reken centrum opdracht verstrekt om de ge gevens van de aktie op een computer te verwerken en op deze wijze de eind stand te berekenen. Gisterenavond is men met deze opdracht gereed gekomen. Het juiste eindbedrag dat daarbij uit de bus kwam is een totaalopbrengst van 28.100.000, dat is ruim 8 miljoen boven het streefbedrag van de organi satoren van Kom over de brug. Contanten en toezeggingen. Men herinnert zich dat bij de opzet van de aktie steeds gepropageerd is, dat men ook toezeggingen kon doen voor giften ineens of in termijnen. Daar van is in ruime mate gebruik ge maakt en wel tot een bedrag van 10.400.000, Hiervan is inmiddels reeds plm. de helft ontvangen. Gevoegd bij de directe giften, betekent dit dat men bij Kom over de brug reeds een bedrag van 23,2 miljoen heeft ontvan gen. Nog te verwachten via de toezeg gingen op langere termijn zijn 4,9 mil joen waarvan een bedrag van 1,7 mil joen in december 1968 of nog enkele maanden later zal moeten worden ge- ind. Recordhouder in dit opzicht is een toezegger in 40 termijnen (van 120,— elk!). Doorbetaling. Inmiddels is de uitbetaling ten be hoeve van de projecten reeds begonnen. 43 projecten zijn geheel betaald en in middels in uitvoering. Van 33 projecten is de eerste termijn betaald en men kan dus aan het werk. De eerste uitbetaling van 42 andere projecten, die administra tief rond zijn, is binnenkort te verwach ten. De resterende projecten zijn over het algemeen bouwprojectenhet is duidelijk dat hierover verder overleg nodig is. Kostenpercentage. Het staat inmiddels vast dat het kos tenpercentage van de aktie beneden 5 zal blijven dat betekent dus dat ten minste 95 cent van elke gegeven gulden rechtstreeks voor het werk overzee zal kunnen worden aangewend. Dit percen tage is uniek in de Nederlandse fond senwerving.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 1