r Wcst-Zeeuws-VlaaiiiSercn uit 6e kecken r Predikbeurten zondag 26 mei 1968 schappelijke en politieke structuren in een groot deel van de wereld en de mogelijke massale vernietiging door nucleaire wapens. Vanwege de vele aanwezige en dreigende onheilen be hoort een christelijke politiek doortrok ken te zijn van onvrede met en verzet tegen de huidige wereldsituatie. De consequenties hiervan zijn, dat nationaal het accent moet worden ge legd op een mentaliteitsverandering een kritisch afstand nemen van eigen westerse verworvenheden, bereidheid tot het aanvaarden van nieuwe lasten en tot aanpassing van de eigen econo mische structuur en dat internationaal gezocht moet worden naar zodanige sa menwerkingsvormen, dat welvaart en veiligheid van heel de wereldbevolking op de meest efficiënte wijze gewaar- bord zijn. Vervolgens komen dan de brandende kwesties aan de orde. OORLOG EN VREDE t Het verschijnsel oorlog dient onvoor waardelijk als een kwaad aangewezen en veroordeeld te worden, wat inmid dels niet betekent, dat in bepaalde ge vallen bij aanranding van vrijheid en recht geen actief verzet zou zijn gebo den. De inzet dient echter te zijn vrede als vrucht van een internationale rechts orde en niet als product van een wankel machtsevenwicht berustend op de drei ging van atoombewapening. Een een zijdige ontwapening van het westen is niet de weg, waarlangs het geweld be zworen kan worden: een zeker bewa- peningspeil dient gehandhaafd te wor den als middel om de vernietiging te voorkomen en niet te hoeven zwichten voor de politieke eisen van het andere blok. Maar aan deze explosieve situatie dient toch zo snel mogelijk een einde te worden gemaakt door opbouw van een internationale rechtsorde, versterking van de internationale organen, relative ring van de nationale souvereiniteiten en gecontroleerde wapenvermindering. Dit kan slechts slagen, indien tegelijker tijd wordt getracht een vertrouwen in eikaars bedoelingen op te bouwen. ONTWIKKELINGSLANDEN. Ontwikkelingspolitiek en vredespoli tiek vormen een samenhangend geheel: de grootste opgave, waarvoor de mens heid in de tweede helft van de 20e eeuw is geplaatst. De ontwikkelingspolitiek vraagt om een aanpak over heel de li nie structuren moeten worden aange past en een actieve bevolkingspolitiek dient onder de ogen te worden gezien. Het Nederlandse initiatief tot een inter nationale ontwikkelingsstrategie dient met kracht te worden voortgezet, een internationale lastenverdeling moet worden bevorderd en door de rijke lan den als een verplichting aanvaard. VERHOUDING MET COMMUNISME EN COMMUNISTISCHE LANDEN Alle mogelijkheden voor een dialoog met de communistische volkeren dienen te worden benut. Dit betekentzonder dat de principiële opstelling tegenover het communisme als ideologie uit het oog wordt verloren, dat de bereidheid ook de structuren van de eigen samen leving kritisch te bezien, aanwezig is. De westerse wereld zal in rechtse dic taturen en totalitaire regimes van aller lei aard geen bondgenoten mogen zien tegenover het communisme. De afbraak van het wantrouwen en de mogelijke opbouw van een vertrouwen zal bege leid dienen te worden door een weder zijdse ontwapening in geleidelijke sta dia. CHINA. Het isolement van de kernmogend- heid China vormt een verhoogde bedrei ging van de wereldvrede. De volks republiek China heeft het recht.. deel te nemen aan het overleg binnen de Verenigde Naties en andere internatio nale overlegorganen. Nederland dient de doorbreking van China's isolement te bevorderen. VIETNAM. Een eerste stap naar de vrede kan zijn het stopzetten van de bombarde menten op Noord-Vietnam. Er zal ge streefd moeten worden naar een inter nationaal) ontmoetingspunt voor de desbetreffende partijen om het gesprek op gang te brengen voor het vinden van een politieke oplossing." (Hier breek ik af om het slot voor volgende week te bewaren.) A. D. Ds. Musch van Breskens zond 3 mei 1.1. aan al zijn gemeenteleden, jong en oud, de volgende mededeling „Tussen twee kerkbladen in even een mededeling U weet waarschijnlijk allen wel, dat de Vrije Universiteit nog al eens in ge sprek is rondom vele vragen over het Schriftgezag, over de taal en de tijd van het gebeuren rondom vele Bijbelse verhalen. Nu komen de Studenten in de theo logie van 11 mei tot 16 mei in Hede- nesse met hun professoren en lectoren samen. Zondag 12 mei zullen zij zich in groe pen naar de 4 kerken van W. Zeeuws- Vlaanderen begeven. Dus ook bij ons komen een 15 tot 20 studenten met een Lector of Professor. Deze laatste zal dan in onze dienst om 9.30 uur voorgaan. Mogelijk wordt dit een gespreksdienst, zoals wij die in Breskens meer gekend hebben. Het ligt wel voor de hand, dat 's morgens altijd de Woorddienst gehouden wordt en 's middags de kerkdienst een ander ka rakter kan dragen. Maar dit kan nu niet anders en wij wekken U op om deze dienst mede te maken, en na af loop van de dienst eventueel bij een kopje koffie het gesprek met onze jonge theologen in Immanuël voort te zetten. Zij en wij zijn niet bang elkander te vragen over allerlei quaesties rondom Schrift en Kerk. Dr. C. Augustijn zal bij ons voorgaan. Wij zijn de V.U. en Hedenesse dank baar voor deze geste. Mogen ze zo een goede herinnering aan Zeeuws-Vlaan- deren medenemen". Tot zover Ds. W. J. Musch. Wat een voorrecht genoten op zon dag 12 mei die 4 kerken. Ik hoop van harte, dat de opzet van Ds. Musch ge slaagd is en dat hij er ons meer over zal vertellen in het kerkblad. A. D. „cM-nneke ^fanó" Een nieuw toneelstuk van de heel den Arend te Oostburg Dit maal geen religieus stuk zoals „Figuren rondom Jezus", dat tweemaal in het Ledelthea- ter in Oostburg door amateurs werd opgevoerd. In dit op bijbelse gegevens geïnspireerde stuk ging het om het al of niet gelovig aanvaarden van Jezus van Nazareth als Heer. Het nieuwe stuk, dat in november gereed zal zijn voor opvoering, is een historisch toneel stuk. Het is een vrije bewerking van de bekende, gelijknamige roman van de auteur P. J. Risseeuw, die zijn toestem ming gaf voor deze toneelbewerking. Het stuk speelt in de Hollandse ne derzetting in Amerika in de 17e eeuw. In Nieuw Amsterdam, nu New York geheten. Tal van straatnamen herinneren er vandaag nog steeds aan het Neder landse verleden. Brooklyn b.v. was vroeger Breukelen enz. In het stuk van de heer den Arend, waarin 17 medewerkers zullen spelen, wordt een stuk historie tot leven ge bracht, want we maken kennis met een aantal personen, die in de werkelijkheid van weleer, hun echte, zij het vaak min der fraaie, rol hebben gespeeld Anneke Jans, die met Ds. Bogardus trouwt (een man, die nooit dominee had moeten worden en zeker nooit dominee had mogen blijven). Pieter Stuyvesant, die de historie ingegaan is als „Kapitein Houtepoot" (ik ben benieuwd hoe de auteur de moeeilijkheid van 's mans houten been op de planken heeft op gelost) en voortleeft als sigaret. Direc teur Generaal Willem Kieft en oud- Kapitein de Vries. De rest der figuren is ontsproten aan de fantasie van de schrijver Risseeuw. Ik hoop, dat de heer den Arend veel genoegen zal beleven van zijn nieuwe stuk. Er is voor onze mensen, als ze eens een toneelstuk willen opvoeren, vaak heel weinig keus. Er zijn een bende zouteloze kluchten en overdreven vrome drama's. Het is fijn, dat br. den Arend probeert hier verbetering in aan te bren gen. Met de bewerking van een prachtige historische roman heeft hij, dacht ik, een goede greep gedaan. II zult er vast wel meeer van horen. A. D. Op regelmatige tijden worden de volgende rubrieken opgenomen in ons blad Meditatie Kroniek algemeen kerkelijk actueel) Samenspraak (gesprekken met de lezers) In en om de wandelgangen van het parlement Interviews met bekende en onbekende mensen Onderwerpen van sociale aard Jeugd (over en voor de Jeugd) Kerkmuziek en zang T.V.- rubriek Uit de Pers Zeeuwse Historische figuren Wat gebeurt er in de R.K.-, Ned. Herv.- en andere Kerken Kerkelijke Nieuwsdienst Feuilleton Officiële kerkelijke berichten Boeken-recensies V Berichten van het Zendingsfront TOOGDAG G.J.O. VEILING MIDDELBURG Aanvang half elf. Verdere gegevens volgende Kerkbode. Beroepen te Huizen (N.H.) (vac. W. ten Kate drs R. van den Berg te Bode graven te Leeuwarden-Huizum en te Rheden-Dc Steeg drs R. Brands, laatste lijk predikant bij de Geref. Kerken Vrij gemaakt te Oegstgeestte BlijaR. T. Urban, kandidaat te Drachten te Diemen- Watergraafsmeer-Bijlmer J. P. van der Stoel Jr., laatstelijk predikant bij de Geref. Kerken Vrijgemaakt te Amsterdam-Cen trum te Ridderkerk (vac. A. C. Mooy): B. Koekkoek te Waddinxveen. Beroepbaarstelling. Kandidaat D. Braam, Koningstraat 12 te Leiderdorp, is beroepbaar. Aangenomen naar Krabbendijke W. J. van der Kerk, kandidaat te Amsterdam naar Haren (Gron.) (vac. J. Bavinck): drs B. van Oeveren te Utrecht-West naar Rockanje J. D. Sinte Maartensdijk, kandidaat te Rotterdam. Bedankt voor Een (Dr.), Hijken, Opper does en voor Vollenhove-stad-Kraggen- burg W. J. van der Kerk, kandidaat te Amsterdam voor Lewedorp, Schoondijke en voor Zuid-Beijerland-KlaaswaalJ. D. Sinte Maartensdijk, kandidaat te Rotter dam. Examens. De classis Leiden heeft préparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer W. J. Buijs, Oude Singel 142 te Leiden (artikel 8 K.O.); de classis Assen heeft préparatoir geëxamineerd de kandidaten A. Hansen, Lesturgeonstraat 20 en W. Wybenga, Mesdagstraat 19, beiden te Assen, die i.v.m. hun stage nog niet beroepbaar zijn. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Oostkerk) 9 uur Ds. Joosse. (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Mantz te Rozenburg. 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Van Til. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwereijszstraat) 9.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Mantz. Plan Zuid Gymnactiekhal bij schoolgebouw) 10.15 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Joosse. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 en 2.30 uur Ds. Helderman, Bediening Heilig Avondmaal en Dankzegging. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. D'ondorp. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 7 uur Ds. Hartholt. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10.30 uur Ds. Heuzeveldt, 7 uur Dhr. Jansma te Zonnemaire. Souburg 9.30 en 7 uur Ds. Brederveld. Veere 9 uur Ds. Dondorp te Gapinge, 14.30 uur Ds. Van Til te Middelburg. Vlissingen (Petruskerk) 9.30 uur Ds. v. d. Bos te Pijnacker. 7 uur Ds. Kornet. (Huishoudschool, Paauwenburg) 10 uur Ds. Kornet, 5 uur Ds. v. d. Bos. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. De Craene te St. Laurens, Bediening Heilig Avondmaal. Westkapelle CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Maaskant te Leiden. Axel 10 en 5 uur Ds. Heemskerk. Breskens 9.30 en 5 uur Ds. Musch. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Noorloos te Aardenburg. Sas van Gent (Ned. Herv. Kerk) 19 uur Ds. Berger. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Terneuzen 10 uur Ds. Berger, 16.30 uur Ds. Akkerman te Driebergen. (Mozarthof) 9.30 uur Ds. Akkerman. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Goslinga te Amsterdam. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Zwaan. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Van Otterlo te Amsterdam CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. De Wit te Rotterdam. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 9.30 uur Ds. v. Rheenen te Maartensdijk, 2.30 uur Ds. Van der Molen te Kruiningen. Driewegen 10 uur Dienst, 2.30 uur Ds. Brederveld te Souburg. Geersdijk 11 uur Ds. Van Rheenen, 2.30 uur Ds. Hartholt te Oostkapelle. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. De Bruijne, 6.30 uur Ds. Heuzeveldt, Jeugddienst met nabespreking in de zaal achter de Kerk. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Heuzeveldt, 5 uur Ds. De Bruijne, Thema „Recreatie". 's-Gravenpolder Heinkenszand 10.30 uur Ds. Juch te Kapelie, 2.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Jansen te Goes. Kapelie 9 en 17 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Molen. Lewedorp 8.45 uur Ds. v. d. Berg, 5 uur Ds. Helderman te Domburg. Nieuwdorp 10.30 en 2.30 uur Ds. Poelman, Kamperland Wemeldinge 9 en 2.30 uur Ds. Noordhof. Wissenkerke 9 uur Ds. Poelman te Kamperland, 2.30 uur Ds. Van Rheenen te Maartensdijk. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg te Nieuwdorp. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp te Aalsmeer. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 3 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Tissink, Ridderkerk Halsteren 5 uur Ds. Molenaar te Breda. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 3.30 uur Ds. Molenaar te Breda. Krabbendijke 10 en 2.30 uur Ds. Nagelkerke, Dordrecht Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. De Jong te Den Haag Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Van Ommen te Werkendam. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 10 uur Ds. Van Ommen te Werkendam, 5 uur Ds. Van der Veen te Roosendaal ('s avonds bevestiging nieuwe lidmaten) CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. v. d. Stoel, Bergen op Zoom Haamstede 10 en 5 uur Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 uur Ds. Bremmer te Bruinisse, 3 uur Ds. De Bruijne te Goes. Scharendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dhr. Jansma. om

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 3