Voorzitters in vrezen en beven UIT DE PERS NIEUWS- uit öe keRken Predikbeurten zondag 19 en donderdag 23 mes 1968 (Hemelvaartsdag) A Ik hoop dat de kerken bij het overwin nen van de scheiding een belangrijke rol zullen spelen. De kerk moet ook maat schappelijk in het strijdperk treden. Aan haar de taak verbindingskanalen open te houden tussen de rassen, handelend op te treden tegen onrechtvaardigheden, waar voor negers geplaatst worden bij hun huis vesting, onderwijs, politionele bescherming en voor de rechtbank. Neemt gij, christe nen, deze uitdaging aan met toewijding en onversaagdheid, maar overtuigt u daarbij steeds of ge wel strijd naar het voorbeeld en met de wapenen van Christus. Geeft aan de bitterheid geen plaats. Vermijdt alle geweld. De eerlijkheid gebiedt mij toe te geven, dat zo'n houding de bereidheid vergt om te lijden. Als ge getuigt voor waarheid en gerechtigheid stelt ge u bloot aan vergui zing. Vaak zult ge een onpraktisch idealist of gevaarlijke radicaal worden genoemd. Omdat ge gelooft in de broederschap van mensen zult ge zelfs voor communist wor den gehouden. Ge zult wel eens in de ge vangenis worden gezet. Ik spreek met enig gezag. Mijn leven immers was een onaf gebroken aaneenschakeling van smaad en vervolging Ik werd door de discipelen afgewezen, te Jeruzalem vervolgd wegens ketterij, zat gevangen in Philippi, werd geslagen in Thessalonica, door gepeupel ingesloten in Efeze, vernederd in Athene. Na elke beproeving was ik er zeker van dat dood noch leven, engelen noch mach ten, heden noch toekomst ons zaj kunnen scheiden van de liefde Gods in Christus Jezus, onze Heer. Het doel van het leven is niet, dat men gelukkig is, vreugde smaakt en pijn vermijdt, maar dat men Gods wil doet, wat er ook moge gebeuren. Ik moet dit schrijven beëindigen. Silas wacht om deze brief te verzenden en ik moet scheep naar Macedonië. Maar voor ik vertrek moet ik u zeggen, zoals ik 't ook heb gezegd aan de gemeente te Co- rinthe de bestendigste macht der wereld is de liefde. Ge moogt de complicaties beheersen van de Engelse taal en die taal gebruiken met welsprekendheid maar hebt ge de liefde niet, ge zijt als schallend koper of als een rinkelende cymbaal. Ge moogt de gave hebben te profiteren op grond van uw wetenschap, zodat ge de werking voorspelt van de moleculen, ge moogt u kunnen beroemen op grootse instellingen van geleerdheid en doctors graden zonder tal zonder de liefde is dit alles niets. En al ware 't dat gij, Amerikanen, al wat ge hebt zoudt uitdelen, grote sommen zoudt besteden aan liefdadigheid, maar had de liefde niet dan betekende uw liefdadigheid niets. Ziet in dat een mens bij alle zelfverloochening zichzelf in het centrum kan stellen. Waar de liefde ont breekt wordt vrijgevigheid egoïsme en martelaarschap geestelijke ijdclheid. De liefde is van alle deugden de groot ste. In een wereld die haar heil ziet in kracht, dwingelandij en bloedig geweld wordt gij uitgedaagd de weg der liefde te gaan. Ik zeg u vaarwel. Brengt mijn hartelijke groeten over aan alle heiligen in het huis gezin van Christus. Houdt goede moed. Weest één van geest. Vrede zij met u. Het is onwaarschijnlijk dat ik u in Ame rika zal kunnen bezoeken, maar ik zal u ontmoeten in Gods eeuwigheid. Hem nu die machtig is u voor struikelen te behoeden en ons uit het donkere dal der wanhoop omhoog te voeren naar de lich tende berg der hoop, van de middernacht der vertwijfeling naar de dageraad der- vreugde, Hem zij de macht en de majesteit tot in alle eeuwigheid. Amen. ,,Tot mijn verrassing heb ik gelezen, dat men in Groningen een plan gaai- stooft om het presidium van de kerke- raad voor alle kerkeraads-leden open te stellen. Ik weet niet welke argumenten men daarvoor heeft. Maar ik heb zelf een heel sterk argument om dit voorstel te ondersteunen het argument van on vermogen. Ik schaam mij niet te erkennen, dat ik althans het niet heb gekund. Ik be vind mij hierbij in goed gezelschap de grote De Hartog in Amsterdam kon het ook niet. Hij had daarom een soort par ticulier remplaganten-stelsel bedacht. Mijn schoonvader nam dit voorzitter schap voor hem waar. Want, Jan Buenk kon het wèl. Hij kwam alles te boven door zijn altijd parate humor en als de nood aan de man kwam met zijn tong, vlijmscherp als een scheermes. De Hartog preekte dan in ruil een aantal keren voor Buenk, die leed veel aan hoofdpijn. En Arnold Hendrik zag niet tegen een extra-uurtje profeteren op. Ik kon het óók niet. Voor veertig ja ren beklom ik de bisschopszetel Sancti Nicolaï te Utrecht. De taak was te zwaar voor mijn jeugdige schouders. Maar God bewaart de onwetenden. Tenslotte staat Psalm 1 ook in de bijbel: Al wat hij doet zal wel gelukken. On danks alles ging dit in het alge meen in mijn ambtsbediening wel in vervulling. In het algemeen Niet echter in het presidium van de kerkeraad. Daar bracht ik geen spaan van terecht. In het Dienstgebouw aan het Domplein te Utrecht zagen veertig eeuwen op je neder de pruiken en tabberds aan de muur keken je met verachting aan. En de 140 kerkeraads-leden dito. Het werd een Poolse landdag. Een iegelijk deed wat goed was in zijn ogen. Alle ouder lingen wilden tegelijk aan het woord. En ze namen dat woord ongevraagd. Goede geesten kwamen mij op het po dium hun suggesties influisteren. Maar die adviezen waren onderling met el kaar in strijd. Tenslotte wist ik niet meer welk onderwerp eigenlijk aan de orde was. En te midden van dat tumult stond dan mijn collega Koolhaas over eind ik ben glad vergeten waarom hij zo het land aan mij had en bul derde Wee het volk welks koning een kind is. Er waren predikanten die uitnemend leiding konden geven. Abraham Meyers was de kalmte in persoon. Psalm 1 klop te bij hem ook, zelfs in het presideren van de kerkeraad. Martens van Seven- hoven was de geboren voorzitter. Hij had er kennelijk plezier in, en bracht het altijd tot een goed einde. Al was zo'n vergadering dan wel een beetje droog en taai, de jonkheer leidde het rustig en waardig. Maar ik herinner mij ook collega's, die het net zo min konden als ik. Ik noem Briët, de zachte, fijngevoelige man. Het enige verschil met hem was, dat ik de nacht na een kerkeraadsver- gadering niet sliep, van schaamte. Briët sliep ook de nacht er vóór niet, uit angst. Wie het ook niet kon, dat was Kwint. Bij hem had men de indruk dat hij de stukken, die ter bespreking lagen, dan en daar voor de eerste maal onder de ogen kreeg. Hij bleek zelfs geen vermoeden te hebben, dat het voor een voorzitter aanbeveling verdient de stuk ken van te voren te bestuderen. Maar, Kwint was Kohlbruggiaan. Dat betekent hij was van oordeel, dat het Woord het doen zal. En het Woord dééd het. Er zou eens een vergadering van onze kerkeraad zijn op de avond van een stormdag. Op het Domplein kon niemand op de fiets blijven. De wind woedde zó als hij dat alleen op het Domplein te Utrecht kan, die toch- tigste plek op dit aardrijk. Wij werden allemaal het Dienstgebouw in gewaaid. In de hoge zaal leek de jongste dag aangebroken. De ruiten rinkelden in hun sponningen. Het loeide in de schoorsteen. Soms sidderde het hele huis op zijn grondvesten. Maar daar las om klokke zeven Kint voor uit de bijbel. Het lied van de stormwind, Psalm 29. Donker klonk het met die gedragen stem De stem des Heren is op de wateren, de God der ere dondert. De stem des Heren breekt de cederen van Libanon. De stem des Heren doet de woestijn beven. De stem des Heren doet de hin den jongen werpen, en ontbloot de wouden. En de bulderstemmen van de wind zetten de oude woorden van de statenvertaling kracht bij. Toen zweeg hij enige ogenblikken, om dan met een uiterste eerbied en met fluisterstil geluid het uit te spreken Maar, in Zijnen tempel zegt Hem een iegelijk ere. Het werd roerloos stil in de verga dering. En die avond was ieder vrien delijk voor de ander. Men hielp de voorzitter zoveel als het kon. Vredige welwillendheid was op allen neerge daald. Moeilijke vraagstukken werden spelenderwijs opgelost. De voorstellen behaalden algemene stemmen. En wij waren verrassend snel met alles klaar. Het Woord had het gedaan." (Herv. Nederland) Dr. J. H. Grolle DE LES DER GESCHIEDENIS Telkens weer sta ik verbijsterd hoe traag en stug, hoe egoïstisch en daar door kortzichtig de mens en vele poli tieke leiders zijn. Waarom hebben de Franse koningen, de adel en hoge geestelijkheid niet vrij willig aan sociale gerechtigheid gegeven wat later met guillotines afgedwongen moest worden Waarom hebben de tsaren dat niet gedaan Waarom kun nen wij op politiek en sociaal gebied niet uit de inspiratie van het Evangelie vrijwillig geven wat later met geweld, met bloed en tranen genomen wordt Regeren is niet achter de feiten aanlo pen, maar vooruitzien". Regeren is niet krampachtig beschermen van de status quo, want dan provoceert men zelf weer andere extremismen. Regeren is beoefenen van gerechtigheid, bereid heid om offers te brengen en te laten brengen door de sterken en de rijken om de zwakken wat sterker en de ar men wat menswaardiger te maken. Wie God liefheeft, heeft de naaste lief als zich zelf. Dat wil nogal wat zeggen. Dv. M. L. King heeft begrepen dat godsdienst wel allereerst een relatie tus sen Christus en de ziel is, maar er niet in opgaat. Licht der wereld en zout dei- aarde Laten wij dit niet voor de zo veelste keer achteraf toestemmen. God helpe Amerika. (Centraal Weekblad) J. Overduin. Beroepen te Amsterdam-Zuid (voor de missionaire dienst, als docent aan de Theo logische Hogeschool te Djogjakarta)drs B. F. Drewes te Baarn te Capelle aan de IJsselJ. P. van der Stoel Jr., voorheen CLASSIS MIDDELBURG. (Oostkerk) 9 uur Ds. Dondorp te Gapinge. (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Joosse. 2.30 uur Ds. Van Ginhoven te Westervoort. 5 uur Ds. Van Til. (Getuigeniskerk, Adriaen Lauwerijszstraat) 9.30 uur Ds. Van Til, 5 uur Ds. Joosse. Plan Zuid Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 10.15 uur Ds. Van Ginhoven 5 uur Ds. Brederveld te Souburg. Hemelvaartsdag (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg. Arnemuiden 9 uur Ds. Hartholt, 2.30 uur Ds. Oegema Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Helderman, Voorber. H. Av. 2.30 uur Ds. Van Til te Middelburg. Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds. Helderman. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp. Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Elshout te Koudekerke Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe te Serooskerke. Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk te Veere Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10.30 en 7 uur Ds. Hartholt. Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Hartholt. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. De Craene, St. Laurens Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst, Grijpskerke Hemelvaartsdag 9 uur Ds. De Craene. Souburg 9.30 en 7 uur Ds. Brederveld. Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Meijer te Meliskerke. Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen (Petruskèrk) 9.30 uur Ds. Kornet. 7 uur Ds. Groeneveld. (Huishoudschool, Paauwenburg) 10 uur Ds. Groeneveld, 5 uur Ds. Kornet. Hemelvaartsdag (Petruskerk) 9 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Slingenberg, Goes Voorbereiding Heilig Avondmaal. Hemelvaartsdag 10.15 uur Ds. De Craene te St. Laurens. Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Ds. Helderman. Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds. Brederveld te Souburg CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 uur Ds. Musch, 3 uur Ds. Noorloos. Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds. Noorloos. Axel 10 en 5 uur Ds. Van Leeuwen te Pernis. Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Heemskerk. Breskens 9.30 en 5 uur Ds. Musch. Hemelvaartsdag 9 uur Gem. kerkdienst in de Herv. Kerk. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Bos te Pijnacker. Hemelvaartsdag Sas van Gent 11 uur Ds. Berger. Hemelvaartsdag Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Poppe te Naarden. Hemelvaartsdag Terneuzen 10 en 16.30 uur Ds. Gispen. (Mozarthof) 9.30 uur Ds. Berger. 19 uur Ds. Gispen (Wellcomdienst) Hemelvaartsdag 9 uur Ds. Berger. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Spek, em. pred. te De Bilt Hemelvaartsdag 10.30 uur Ds. Noorloos, Aardenburg Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Zwaan. Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Zwaan. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Heemskerk te Axel. Hemelvaartsdag CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Mantz te Rozenburg, Bediening Heilig Avondmaal). Hemelvaartsdag 10.30 uur Ds. Kramer te Nieuwdorp Borssele 10.30 uur Ds. De Bruijne te Goes, 5 uur Ds. Meijer te Meliskerke. Hemelvaartsdag 10.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 11 uur Ds. Lammens te Heemstede, 2.30 uur Ds. Krabbe te Den Haag. Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds. Blokland. Driewegen 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Hemelvaartsdag 9 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 9.30 uur Ds. Lammens te Utrecht, 2.30 uur Ds. Poelman te Kamperland. Hemelvaartsdag zie predikbeurt te Wissenkerke. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen, 5 uur Ds. De Bruijne. (Oosterkerk) 9 uur Ds. De Bruijne, 5 uur Ds. Jansen Hemelvaartsdag 's-Gravenpolder geen opgave ontvangen. Hemelvaartsdag Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Heiner te Nijverdal Hemelvaartsdag 10.30 u. Ds. Noordhof, Wemeldinge Kamperland 10 uur Ds. Poelman, 2.30 uur Ds. Blokland te Colijnsplaat. Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Poelman. Kapelle 10 en 5 uur Ds. Juch. Hemelvaartsdag 10 uur Interkerkelijke dienst in de Hervormde Kerk te Kapelle, Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Molen. Hemelvaartsdag 9 uur Ds. v. d. Molen. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg te Middelburg. Hemelvaartsdag 9.15 uur Ds. De Bruijne te Goes. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds. Kramer. Wemeldinge 9 en 2.30 uur Ds. Noordhof. Hemelvaartsdag 9 uur Ds. Noordhof. Wissenkerke 10 en 4 uur Ds. Blokland. Hemelvaartsdag 11 uur Ds. Blokland. Wolphaartsdijk i0 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Hemelvaartsdag Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. De Regt te Nieuwendijk Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Heuzeveldt te Goes. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 3 uur Ds. Torenbeek. Hemelvaartsdag Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Baaijen te Rijnsburg Hemelvaartsdag 9 uur Ds. v. d. Stoel. Halsteren 5 uur Ds. v. d. Stoel te Bergen op Zoom. Hemelvaartsdag geen dienst. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 3.30 uur Ds. v. d. Stoel te Bergen op Zoom. Hemelvaartsdag geen dienst. Krabbendijke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg te Ermelo. Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Joosse te Middelburg. Oud-Vossemeer 9 en 3 uur Ds. Dragt te Tilburg. Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Dragt. Poortvliet 10.30 uur Ds. Dragt te Tilburg, 2.30 uur Ds. Elderman te Dinteloord, Bed. H. Av. Hemelvaartsdag 10.30 uur Ds. Kersten te Den Haag Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra te Roosendaal Hemelvaartsdag 8.30 uur Ds. Jansen te Goes. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van der Veen te Rotterdam Hemelvaartsdag 9 uur Ds. Kersten te Den Haag. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Hemelvaartsdag Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Nawijn te Zierikzee. Hemelvaartsdag 10 u. Ds. Van Zuylen, Rotterdam-Z Haamstede 10 en 5 uur Ds. Meijer te Souburg. Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Harms te Eindhoven. Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Hemelvaartsdag 10 uur Gemeenschaijpelijke dienst met Oosterkerk, Ds. Becker. Oosterland 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds. Beker te Nieuwerkerk. Hemelvaartsdag zie predikbeurt Nieuwerkerk. Scharendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Scholing. Hemelvaartsdag 9.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 uur Ds. De Bakker te Zwijndrecht- Grote Lindt, 6.30 uur Ds. Torenbeek te Anna Jacoba Polder. Hemelvaartsdag Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dhr. Jansrna. Hemelvaartsdag 3

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 3