NIEUU/S Predikbeurten zondag 5 mei 1968 uit de keRken Ds Willem Teellinck AGENDA van de vergadering der Classis Zierikzee der Gereformeerde Kerken in Nederland D.V. woensdag 15 mei 1968 te Zierikzee in het Verenigings gebouw der Geref. Kerk, St. Domus- straat, des avonds 19 uur. 1. Opening door de samenroepende kerk te Zonnemaire. 2. Nazien der credentiebrieven door de kerk van Brouwershaven. 3. Constituering van de vergadering en het moderamen Praeses Ds. H. Nawijn Scriba Ds. H. Scholing AssessorDr. J. H. Becker Actua- rius br. J. M. de Waal. 4. Vaststelling der notulen. 5. Ingekomen stukken o.a. em. aanvrage Ds. H. Scholing. 6. Instructies en voorstellen. 7. Rapporten. 8. Benoemingen. 9. Rondvraag naar art. 48 K.O. 10. Regeling der vacaturebeurten. 11Hoofdelijke rondvraag. 12. Aanwijziging van de samenroepende kerk. 13. Vaststelling van de datum der vol gende vergadering en het aanwijzen van het moderamen. 14. Persverslag. 15. Sluiting. Namens de samenroepende kerk van Zonnemaire, D. Jansma, Praeses. H. Voshol, Scriba, VOORTGEZETTE VERGADERING van de Porticuliere Synode 1968 der Gereformeerde Kerken in Zeeland, te houden D.V. op dinsdag 14 mei 1968, in de achterzaal van de Geref. Wes- terkerk, Westwal 6, Goes, aanvang 's morgens 8.30 uur. AGENDUM 1. Opening door de Voorzitter, Ds. A. G. v. d. Stoel. 2. Vaststelling event, wijziging presentie der afgevaardigden. 3. Vaststelling van het agendum. 4. Onderzoek naar artikel 6 K.O. van br. D. Jansma te Zonnemaire. 5. Rapport inzake event, stagelopen van br. Jansma, als hij beroepbaar gesteld wordt. 6. Rapport inzake bedoelingen Part. Sy node van Noord-Brabant/Limburg met haar voorstel jaarlijks een Zendings- synodc voor het Zuiden te houden. 7. Rapport onderzoek naar mogelijkhe den van doorlopen pensioenregelingen voor predikanten in wachtgeldperiode en voor rekening nemen van gedeelte pensioenpremie ds. Sloot in diens wachtgeldperiode door de Part. Sy node (voorstel classis Tholen). 8. Rapport mogelijkheden garantie door de Part. Synode (Deputaten ad art. 48) voor de Kerkbouw in Aardenburg. 9. Rapport inzake onderzoek naar mo gelijkheid totstandkoming van een classis België te bevorderen (voorstel 4 in Rapport Deputaten ,,Kcrk en Deltaplan"). 10. Rapport van de Commissie Zeeuwse Kerkbode. 11. Voorstel van Deputaten voor Kerk en Industriële Samenleving, voor de begeleiding van industrie-predikanten. 12. Rapport inzake vragen Kerkvisitatie (i.pl.v. ds. Eikelboom nieuwe benoe ming). 13. Event, nadere benoemingen. 14. Regeling van de volgende Particuliere Synode 1969. 15. Aanwijzing drukker acta 1968, of stencil-acta. 16. Rondvraag. 17. Vaststelling der korte notulen. 18. Sluiting. Ingevolge artikel 2 van de Huis houdelijke Regeling der Particu liere Synode, Namens de Raad van de roepende kerk, Ds. C. W. de Bruijne, praeses h.t. D. J. Rouw, scriba, Wilhelminastraat 16d, Goes, tel. (0 1100) 66 76. Als te doen gebruikelijk zal aan de af gevaardigden een warme maaltijd worden aangeboden in de middagpauze. KORT VERSLAG van de Classis Zeeuws-Vlaanderen. In een gloednieuwe en stijlvol ingericht jeugdgebouw te Axel vergaderde de clas sis Zeeuws-Vlaanderen. Dat was al enige tijd geleden, maar we hebben er nog niet eerder melding van gemaakt. Toch waren er enkele zaken wel een vermelding waard. Daar was al eerstde plaats van bijeen komst. Onze classis is bijzonder gelukkig met dit nieuwe jeugd-centrum in Axel. Nu al voldoet het aan een dringende behoefte. Of de moderne accommodatie daarop van invloed was, weten we niet. Wel kunnen we vaststellen, dat dit een onder leiding van Ds. Heemskerk een vlotte en goed gepraesideerde vergadering was. Nog voor de avond konden de afgevaardigden weer uit Axel vertrekken. Daardoor verviel de maaltijd. Overigens heeft de classis haar collectieve maaltijd afgestaan voor de kerk bouw in Aardenburg, zodat dit gebaar van solidariteit in eigen kring de broeders uit Aardenburg wel met een lege maag, maar toch ook met een blij hart terug deed gaan. De vergadering, waarvan Ds. L. Berger als scriba fungeerde en ondergetekende als assessor, verlengde het preekconsent aan de Heer M. Noorloos Sr. met een jaar. Zij behandelde een instruktie van de kerk van Zoutcspui en besloot naar aanleiding daarvan over te gaan tot het instellen van een struktuur-Commissie voor Oost- Zeeuws-Vlaanderen. In het Westen is al zo'n commissie aan 't werk. Iedere kerlc in Oost-Zeeuws-Vlaanderen zal 2 leden benoemen. Voorgesteld wordt om de Heer Hartman als adviseur te be noemen de vergadering gaat daarmee graag akkoord. Op de vergadering rapporteerde Ds. L. Berger en Ds. L. Zwaan over de afdracht van de collecten over '66 t.a.v. Artikel 20 (Hulp aan studenten). Hij maant de ker ken hun taak in dezen te verstaan. Ds. L. Z\yaan en Ds. W. H. Gispen brengen een bemoedigend rapport uit over de Evange lisatie. De voorbereidingen voor het re- kreatie-werk zijn in volle gang. In Cad- zand, Breskens en in de Braakman zal de jeugd zich weer van haar beste kant laten kennen. Subsidie wordt verleend aan de kerken van Oostburg, Aardenburg, Bres kens en Terneuzen. Ds. Gispen maakt met vreugde melding van de snelle ontwikkeling van het werk in Terneuzen, waar in april een nieuw clubhuis kan worden geopend. Over de Zending geeft Ds. Zwaan een indringend verslag. De bijdragen voor de Zending blijken met 52 verhoogd te zijn. Toch zijn we ons er van bewust, dat deze verhoging tevens een stuk zegen betekent en dat er altijd nieuwe problemen ontstaan als de gebeden worden verhoord. De rekening en begroting werd gepre senteerd door de quaestor. Beide worden in dank aanvaard. De nieuwe quotatie- cijfers vormen en dat is te begrijpen een onderwerp van gesprek. In de mei- classis zullen de kerken hierover beslissen. In de rondvraag komen nog enkele za ken aan de orde. Vragen die voor de be treffende kerken belangrijk zijn, maar niet in een kort verslag thuis horen. Besloten wordt dat de classis op 7 mei opnieuw bijeen zal komen. En wel in Schoondijke om 1.30 uur. Ds. Musch zal dan de vergadering voorzitten Assessor zal Ds. Heemskerk zijn Scriba Ds. Gis pen. Nadat wij de Heer hadden gedankt en voor gebeden om Zijn zegen, sluit praeses de vergadering. De classis gaat uiteen en verlaat Axels nieuwe jeugdcentrum. Voor het moderamen, W. H. Gispen, Assessor. Beroepen te Rockanje, Schoondijke en te Zuid-Beijerland-KlaaswaalJ. D. Sinte Maartensdijk, kandidaat te Rotterdam te Halfweg-Zwanenburg (vac. B. Mintjes): J. A. de Boer te Ommen te Schiedam (vac. P. R. Everaars): C. van Zuylen te Hoogeveen te Haren (Gron.) (vac. J. Bavinck): drs. B. van Oeveren te Utrecht- West; te Een (Dr.), Hijken, Krabbendijke en te OpperdoesW. J. van der Kerk, kandidaat te Amsterdam te Gerkes- klooster-Stroobos en te Murmerwoude drs R. Brands, laatstelijk predikant bij de Geref. Kerk Vrijgemaakt te Oegstgcest. Aangenomen naar Middelburg ds. J. A. A. den Boer te Ommen naar Ten Post (voor een deel der week): W. Reeskamp te Groningen-Oost naar Bussum (vac. drs. H. Schut): drs. F. Vroon te Amster- dam-Slotermeer-Geuzenvekl. Bedankt voor Halfweg-Zwanenburg J. A. A. den Boer te Ommen voor Wormer- veer en voor Emmeloord (vac. H. D. Bak ker): H. Makkinga te Koudekerk aan de Rijn, die voorlopig geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Ds. J. Geel te Winsum (Fr.) is door de Raad van Samenwerking van de Geref. Zending voorgedragen tot missionair pre dikant bij de Geredja Kristen di Indonesia van Midden-Java. Tot de predikanten die een stempel gedrukt hebben in de opvattingen en overtuigingen van de Zeeuwse bevol king, behoort ongetwijfeld ook ds. Wil lem Teellinck. Hij werd geboren als jongste zoon uit een aanzienlijk oud geslacht in deze provincie, op 4 januari 1579 in Zierik zee, waar zijn vader respectievelijk sche pen, raad en burgemeester was. In dit gezin, dat uit vier zoons en vier dochters bestond, had de jongen een onbekommerde jeugd, hoewel van zijn eerste levensjaren maar weinig be kend is. Na zijn schooltijd koos hij als studie richting de rechtsgeleerdheid. En zoals het toen in de gegoede kringen gebrui kelijk was, ging hij in het buitenland college lopen, in Frankrijk te Portiers, waar hij in september 1603 promoveer de. Waarschijnlijk heeft hij daarna ook de hogeschool in Schotland te St. An drews bezocht. In Engeland is toen het keerpunt in zijn leven gekomen. Als vijf en twintig jarige kwam hij in contact met Puri teinse Piëtisten. Hun christelijk beleven van de belij denis greep hem aan en hij vergeleek dit met de streng dogmatische leer van de meeste Calvinisten in Nederland. Hij bemerkte dat veel van zijn langenoten meer op de leer, dan op de christelijke levenswandel letten. En daar hij het met deze opvatting niet eens was, besloot hij theologie te gaan studeren. Hij vertrok naar Leiden, waar hij op de universiteit in kennis kwam met Voetius. In Engeland had hij een jong meisje ontmoet, mej. Grijns (Greendom), waarmede hij enkele jaren later trouw de. Toen hij zijn studie voltooid had, stelde hij zich beroepbaar. Het was de kerk van Haamstede en Burgh, die het voorrecht smaakte, dat het uitgebrachte beroep aangenomen werd. Voor hij daar zijn intrede deed, ging hij om ons onbekende reden nog met zijn vrouw naar Frankrijk, waar hun eerste zoon, Maximiliaan, geboren werd. Het was algemeen bekend, dat de gemeente waar hij als predikant naar toe zou gaan, geen beste was. Men ver telde dat daar de losbandigste geest van het gehele eiland heerste. Het is dan ook niet te verwonderen, dat deze predikant, die in de levenswandel van de christenen eiste, dat zij hun leer zou den tonen uit hun werken, maar steeds het tegendeel daarvan ondervond, op 15 maart 1603 op de classes klaagde over: ,,de heidensche confusie en wulps heid op vasten avonden en kermissen". En op 28 oktober 1608 meldt hij ,,de groote ruwheid ten plattelande en de ontheiliging van de Sabbat door kaat sen, drinken, vechten enz.", terwijl hij later weer rapporteert,,dat onlangs te Haamstede iemand bij een vechtspel dodelijk gewond werd". Toch werkte hij met grote zegen in het land van Schouwen en Duiveland. Geschiedschrijvers verhalen dat later de inwoners van Burgh en Haamstede tot voorbeeld gesteld konden worden om hun christelijke levenswandel. Op 10 augustus 1613 werd ds. Teel linck te Middelburg beroepen, welk be roep hij aannam en waar hij 16 jaren zegenrijk heeft mogen werken. Over deze periode staat vermeld ,,dat mede door hulp van collega's, aanmerkelijke veranderingen bespeurd werden in ijver, om het Woord Gods te hooren en aller lei geestelijke oefeningen te betrachten, bijzonder ook in het vieren van de rust dag". Wat hij van zijn toehoorders eiste, kwam hij zelf ook na. Minstens eenmaal per jaar werd bij hem thuis een vasten-- dag gehouden. Al het ruwe werk in de huishouding moest vrijdags gebeuren, opdat op zaterdag de voorbereiding voor CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Oostkerk) 9 uur Ds. Van Til. (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Wilgenburg. 2.30 uur Ds. Richel te Heemstede. 5 uur Ds. De Cracnc te St. Laurens. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwereijszstraat) 9.30 uur Ds. De Craene. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. Plan Zuid (Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 10.15 uur Ds. Richel. 5 uur Ds. Van Til. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Helderman, 2.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Hartholt. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St, Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Wessel. Souburg 9.30 en 7 uur Ds. Meijer, Voorber. H. Av. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Jansen te Goes. Vlissingen (Petruskerk) 9.30 uur Ds. Melse, Bouchout 5 uur Ds. Melse. (Huishoudschool, Paauwenburg) 11 uur Ds. Melse. Vrouwenpolder 10 uur Ds. Bosman, Bed. H. Av. 7 uur Ds. Bosman (Afscheid), geen Bed. H. Av. Westkapelle 9.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen 2.30 uur Ds. Helderman. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Noorloos. Axel 10 en 5 uur Ds. Heemskerk. Breskens 9.30 uur Ds. Musch, 5 uur Ds. Paksy. Hoek geen opgave ontvangen. Sas van Gent (Ned. Herv. Kerk) 19 uur Ds. Noorloos te Aardenburg. Schoondijke 9.30 en 2.30 u. Ds. Van Houten, Aalsmeer Terneuzen 10.30 en 16.30 uur Ds. Gispen. (Mozarthof) 9 üur Ds. Gispen. Oostburg 10 uur Ds. Paksy, 3 uur Ds. Musch. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Zwaan. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Bohlmeijer te Maassluis. CLASSIS GOES. Baarland 10.30 uur Ds. Heuzeveldt te Goes, 2.30 uur Kand. v. Ketel te Wcesp. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Juch te Kapelle. Colijnsplaat 10.30 uur Ds. Visschcr te Zwijndrecht, 4 uur Ds. Poelman te Kamperland. Driewegen 10 uur Dienst, 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg te Middelburg. Geersdijk 10 en 2.30 uur Ds. Blokland. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. De Bruijne. 5 uur Ds. Heuzeveldt. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Heuzeveldt. 5 uur Ds. De Bruijne. 's-Gravenpolder 10 uur Cand. Van Kethel te Weesp, 2.30 uur Ds. De Bruijne te Goes. Heinkenszand 10 en 2.30 u. Kand. Wilschut, Amsterdam Kamperland 10 uur Ds. Poelman, 2.30 uur Ds. Streefkerk te Veere. Kapelle 10 en 17 uur Ds. Juch. Kruiningen 10.30 uur Ds. Noordhof te Wemeldinge, 5 uur Ds. Kramer te Nieuwdorp. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Kramer, Bed. H. Av. en Dankzegging. Wemeldinge 9 en 2.30 uur Ds. Noordhof. Wissenkerke 10 uur Ds. Streefkerk te Veere, 2.30 uur Ds. Poelman te Kamperland. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 10 en 2.30 uur Kand. Boonstra te Dordrecht. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 3 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. v. d. Stoel. Halsteren 5 uur Ds. Joosse. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 3.30 uur Ds. Joosse te Middelburg. Krabbendijke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Woude te Zwijndrecht, Bevestiging Ambtsdragers. Oud-Vossemeer 10 en 3 uur Ds. v. Veen te Driewegen Poortvliet 10 uur Kand. Van Kripen te Dordrecht, 2.30 uur Ds. Elderman te Dinteloord, bev. lidmaten Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Meijer te Beverwijk. Tholen 10 en 5 uur Ds. Wouters te Dordrecht. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Dragt te Tilburg. Bruinisse geen opgave ontvangen. Haamstede 10 en 5 uur Ds. Wentsel te Brouwershaven Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 uur Leesdienst, 3 uur Ds. Slingenberg te Goes. Scharendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Offers te Sittard. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn, Voorb. H. Av. Zonnemaire geen opgave ontvangen. 's-Gravenpolder

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 3