^eeuwée 3£erkbocle ^Utak naaót cl{, Van de Orgelbank Officiële berichten Maatschappelijk U/erk in Zeeland Geen arbeiders genoeg voor de Oogst OFFICIEEL ORGAAN TEN DIENSTE VAN DE GEREFORMEERDE KERK IN ZEELAND. Hoofd-Redacteur Dr. A. DONDORP, Gapinge, Telefoon (0 1189) 4 70. Redactie en medewerkers Ds. B. Wentsel, Brouwershaven J. A. v. Bennekom, Middelburg Dr. A. J. Boom, Vlissingen; Ds. J. Bosman, Vrouwenpolder Ds. M. V. J. de Craene, St. Laurens Drs. A. Elshout, Koudekerke Ds. W. H. Gispen, Terneuzen Ds. A. G. Kornet, Vlissingen Dr. P. C. Kraan, Vlissingen Ds. G. S. Oegema, Arnemuiden Dr. J. H. Becker, Nieuwerkerk Drs. M. Beinema, Middelburg Ds. C. W. de Bruijne, Goes. Adres voor opgave advertenties en predikbeurten Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg. 22e JAARGANG No. 40 25 APRIL 1968. „Ik worstel terwijl hij onderweg tot ons sprak en ons de schriften opende Lucas 24 32. Op de Paasmorgen zendt God engelen als herauten voorop. Maar ook in de geschiedenis van de Emmaüsgangers gaat er een boodschapper vóór Christus' verschijning vooruit. Maar het eigenaardige is hier die boodschapper is de Here Jezus in eigen persoon. Christus bereidt hier zijn eigen weg. Gedurende heel de wandeling naar Emmaüs is hij daarmee bezig. Hij maakt eerst, dat de ogen van die twee mannen hem niet herkennen. Ze zien alleen een vreemdeling, die een gesprek met hen aanknoopt. Dat is natuurlijk een stuk vernedering voor Christus dat hij ook nog na Pasen zijn heerlijkheid verbergen moet. Maar het is toch heel anders dan vroeger. Toen betekende de staat der vernedering: dat hij in staat van be schuldiging was gesteld. Nu is het een vernedering waardoor zijn genade en liefde zich overbuigen naar en aanpassen aan twee onverstandig en en tragen van hart. Hoewel hij het rijk van zijn macht is ingegaan, komt hij niettemin heel gewoon naast die twee mannen lopen en hoort geduldig hun ongelovige verhalen aan. Duidelijk wordt ons hier, dat de Here Jezus na zijn opstanding wel anders is, maar geen andere. Hij is dezelfde in eindeloos geduld. Zijn heerlijkheid maakt hem niet ver weg. Hij doet niet uit de hoogte. Maar vervult de profetie van Jesaja „Ik woon in de hoogte en in het heilige en bij die, die van een verbrijzelde en nederige geest is". Christus vernedert zich in de geschiedenis der Emmaüsgangers tot de positie van zijn eigen wegbereider Als Christus hun ongelovig verhaal geduldig aangehoord heeft, begint hij hun ogen of liever hun harten voor zich-te openen. Hoewel ze hem niet herkennen, verschijnt hij onderweg aan hen als de opgestane Heer. Dat zeggen ze zelf, als de Heer ook hun lichamelijke ogen geopend heeft. Maar dan is hij meteen wegHij had zijn werk gedaan. Dan zeggen ze niet„Nu is Hij weg", maar„ons hart was al brandend in ons onderweg. We hebben het eigenlijk onderweg al geweten en gezien, toen hij in tekst na tekst en uitlegging na uitlegging steeds duidelijker vóór ons kwam te staan. Wij hebben zijn heerlijkheid gezien, zodat ons hart in vlammen sloeg. Vlammen van grote vreugde", Met die brandende harten kunnen ze straks verder, als de Heer lichamelijk verdwenen is. Dan blijft de vreugde. Die zichtbare verschijning was tenslotte maar kort. Dat was met al de ver schijningen in de 40 dagen zo en daarna ging hij weg. Voor heel lang. Tot de wederkomst toe. Maar hij kan weggaan. Want de harten branden door het kennen van de Christus der Schriften. Die verschijning is er nog steeds. Dat gaat dóór tot op de laatste dag. Christus komt tot ons en loopt naast ons en gaat met ons mee. Nabij U is het Woord." Vlak naast ons en we zien de heerlijkheid van de Christus der Schriften, vol van genade en waarheid. A. D. Abonnementsprijs 4,per halfjaar bij vooruitbetaling. Advertenties 15 cent per mm. Bij abonnement lager. Losse nummers 15 cent. Drukkers-Uitgevers Littooij Olthoff Spanjaardstraat 47 Middelburg, tel. 24 38 Giro no. 4 22 80 Laat ons bidden voor onze koningin en haar gezin. Moge God haar wijsheid, voorzich tigheid, vrede en geluk schenken. Moge zij regeren over een volk, dat haar lief heeft. Moge haar de vreugde geschon ken worden vorstin te zijn over een land, dat door God gezegend wordt. We bidden voor het gezinswerk in Rwanda. Men spreekt daar niet meer van „vrouwenwerk", maar van gezinswerk. Men bedoelt het hele gezin, moeders èn vaders, een nieuwe verantwoordelijk heid bij te brengen, geïnspireerd vanuit het Evangelie. Zij moeten begrip krijgen van opvoeding en voedingsmethoden, van hygiëne en woningverbetering van onderwijs en gezondheidszorg. Zij zul len hun leven en hun gezin moeten gaan zien in evangelisch licht en vandaar uit ook besef krijgen van de nood en toe gerust moeten worden om die nood in de wortel aan te grijpen. Laten we bid den om een zegen op dit werk, dat de kerk in Rwanda wil ondernemen. Aan alle theologische akademics en hogescholen in Indonesië begint een nood- opleiding voor predikanten. Daarmee hoopt men het grote tekort aan predikanten enigszins te kunnen verminderen. Dit te kort is ontstaan door de ongekende groei van de christelijke gemeenten sinds de po litieke omwenteling. Ook voor de strijd krachten cn de gevangenissen is een groot aantal predikanten nodig. Voor de predikants-opleiding melden zich opvallend veel jonge mannen en ook vrouwen aan. Aan de theologische hoge school in Jogjakarta, die nauwe relaties heeft met de gereformeerde zending van Nederland, lieten zich 67 jongeren inschrij ven voor de nieuwe nood-opleiding. Men kan er echter niet meer dan twintig plaat sen. Inmiddels leggen de kerken in Indonesië momenteel sterk de nadruk op de consoli datie van de gemeenten. Men beziet het enorme aantal overgangen naar het chris tendom sterk kritisch, omdat men wil voorkomen, dat de kerk straks voor een groot deel uit „statistiek-christenen" zal bestaan. Heren organisten, even attentie voor onze a.s. Kringvergadering op zaterdag middag 27 april 1968 in de Geref. Kerk te Souburg. Van alle leden wordt een bijdrage ver wacht over het orgelkoraal „Vater unser in himmelrcich" van diverse componisten is de bedoeling. Dat brengt variatie in het spel. Wc hebben deze middag een twee klaviersorgcl met vrij pedaal. Dit orgel is pas gerestaureerd door de Firma Verschu ren. Tevens willen we de collega's attentie vragen voor onze a.s. Landelijke jaarver gadering van de G.O.V. in „De Doelen" te Rotterdam. De organist Aric J. Keizer zal een improvisatie voor ons verzorgen en concertwerk geven. Wc hopen dus zaterdag 18 mei naar Rotterdam te gaan. Collega's, houdt deze datum vrij. We heb ben nu een vergadering kort bij huis, dus allemaal op naar „De Doelen", daar staat een prachtig nieuw orgel met 4 manualen, gebouwd door de Firma Flentrop. Dit was even ceèc tip van de sluier, collega's. Er wordt druk gewerkt aan de voorbereidin gen voor 18 mei in Rotterdam. Voor ver voer kunnen we bespreken a.s. in Souburg op 27 april a.s. Tot ziens, collega's, in Souburg (ook belangstellenden zijn hartelijk welkom deze middag Kringcorrespondent, P. Th. v. B. Onze samenleving is sterk veranderd, bij vroeger vergeleken. Geen wonder, dat veel mensen hét niet meer kunnen bijbenen. Door de toenemende industrialisatie, door de overstroming van recreatiezoe kenden, door de herverkaveling, door allerlei nieuwe sociale maatregelen van de overheid en door nog veel meer, is ons hele leefklimaat veranderd. Het maatschappelijk werk in Zeeland wil de mensen helpen, die in deze stroom versnelling de weg niet meer weten. Het valt ook voor onze diakonieën niet mee om op de hoogte te zijn met alle mogelijkheden, die de regering door haar wetgeving biedt tot bescherming van een steun aan de zwakken. Hier helpen mannen en vrouwen van het M. W. Zij leggen de bruggen of wijzen die aan tussen bevolking en overheidsinstanties. In Zeeland zijn verschillende maat schappelijke bureaux in verband met de verschillende godsdienstige of ongods dienstige richtingen, die ook in Zeeland worden gevonden. Maar er is een ster ke samenwerking. Zo hebben ze geza menlijk een folder uitgegeven, waar al les instaat wat men weten moet op dit gebied. Uit die prachtig uitgevoerde en zeer duidelijke folder neem ik voor U de volgende gegevens over In Goes Geref., Vlasmarkt 10, tel. (0 1100)8514 Herv., De Witte Hamerstraat 8, tel. (0 1100) 69 48. In Tholen M. A. de Ruyterstraat 8, St. Maartens dijk, tel. (0 1166) 6 61. In Schouwen-Duiveland en St. Philps- land Geref., Zierikzee, Jannewekken 10, tel. (0 1110) 25 27; Herv., Zierikzee, De Jongestraat 47, tel. (0 1110) 21 65. In Oost Zeeuws-Vlaanderen Axelsestraat 190, Terneuzen, telefoon (0 1150) 21 20. In West Zeeuws-V laanderen Burg. Rooseveltstraat 20, Schoondijke, tel. (0 1173) 3 38. In Walcheren Molenwater 33, Middelburg, telefoon (0 1180) 36 84. In Middelburg Geref., Adr. Lauwereijszstraat 23, tel. (0 1180) 49 86; Herv., Singelstraat 18, tel. (0 1180) 35 23. In Vlissingen Herv., Bonedijkestraat 63, tel. (0 1184) 41 40. In De Bevelanden Noord Beveland Grote Kade 2, Goes, tel. (0 1100) 52 68; West Zuid-Beveland Grote Kade 2, Goes, tel. (0 1100) 52 68. A. D. KORT VERSLAG van de vergadering van de Particuliere Synode van de Geref» Kerken in Zeeland, gehouden op woensdag 20 maart 1968, in de Westerkerk te Goes. 1. Namens de roepende kerk van Goes opent ds. C. W. de Bruijne de vergadering. Nadat gezongen is Ps. 93 4, leest hij Joh. 2:13 e.v. Nadat hij vanuit dit Schriftge deelte het werk van de Synode heeft be licht, gaat hij voor in gebed. 2. Moderamen. Tot leden van het rao- deramen worden gekozen ds. A. G. v. d. Stoel, praeses ds. E. Jansen, assessor ds. J. H. Nawijn, scriba I en ds. L. Berger, scriba II. 3. Notulen. De notulen van de vergade ring der P.S. van 15 maart en 17 mei 1967 worden goedgekeurd en vastgesteld. 4. Van de gevoerde correspondentie wordt verslag uitgebracht. Eveneens van door het moderamen uitgevoerde opdrach ten. 5. Ingekomen stukken a. Van de Gen. Synode besluit inzake het beroepen van een em. predikant in vakante kleine kerken (wijziging tekst K.O. aan alle kerken toegezonden). Voor ken nisgeving aangenomen. b. Van de Gen. Synode Kollektelijst 1968 en toelichting van FAKA 1968. Idem. c. Van het Moderamen P.S. Noord- Brabant/Limburg verzoek jaarlijks een Zendingssynode te houden (ook gericht aan classis Rotterdam). Dit verzoek wordt aangehouden tot de voortgezette zitting in mei, na inwinning van meer konkrete ge gevens. d. Het verzoek van br. D. J. te Z. om hem gelegenheid te verstrekken tot het onderzoek naar art. 6 K.O. wordt toege staan. Met het onderzoek worden belast de dep. art. 53 (minus de deputaat van de classis Zierikzee), met daaraan toegevoegd de brs De Bruin en Versée. Als datum van dit onderzoek wordt vastgesteld 14 mei, 8.30 uur, v.m. e. Van het Geref. Soc. Centrum voor Zeeland statuten der stichting en jaar verslag 1966 wordt met dank aanvaard. f. Van de Stichting „Verpleeg- en Rust huizen Zeeland" betreffende de nieuwe bestuurssamenstelling. g. Van de Kerk van Goes exemplaar van de regeling voor haar kerkeraad voor algemene zaken, wijkkerkeraden en diako- nie, zal in het archief worden bewaard. h. Van de classis Middelburg voorstel inzake kennisgeving door P.S. aan de ker ken, 2 maanden vóór het begin van een kalenderjaar, van te houden verplichte kol iekten en te heffen quota in dat jaar. Be sluit het moderamen zal rond de jaarwis seling vergaderen met van ieder deputaat- schap één afgevaardigde met betrekking tot de financiële gegevens voor het komen de jaar. i. Van de Kerk van Bergen op Zoom verzoek om steun Evang. arbeid met fin. verslag '67 -f- begroting '68 gunstig ad vies v. classis Tholen wordt doorgegeven aan deputaten Evangelisatie. j. Van Gen. deputaten Theol. Fac. V.U.: vraag om eventuele opmerkingen examina candidaten wordt doorgegeven aan dep. art. 53 K.O. k. Van de classis Tholen voorstel in zake het doorlopen van de pensioenregeling voor predikanten in wachtgeldperiode een commissie best. uit ds. Torenbeek en br. De Bruin zullen dit onderzoeken en advies uitbrengen. 1. Van de Kerk van Yerseke afschrift brief aan Gen. Synode m.b.t. haar besluit inzake „Assen 1926". m. Van de Gen. Synode een 3-tal be sluiten 1de aanvullende opleiding b is ook verplicht voor candidaten art. 6 K.O. Be sloten wordt informatie te vragen t.a.v. hen, die al jaren hebben gearbeid in Gods Koninkrijk. 2. Art. 23 K.O. (taak v. d. diakenen) wordt uitgebreid en gewijzigd een duide lijker omschrijving van de taak t.a.v. de buitenkerkelijken en stimulering tot het gemeentediakonaat. 3. Advies om, indien daartoe uitgeno digd, deel te nemen aan het pastoraal be raad concilie (R.K.). 6. Rapporten a. De archivaris brengt rapport uit over het archief. b. Een uitvoering rapport van de cura tor der Theol. Hogeschool, ds. v. d. Stoel, is aan allen toegestuurd. Daaruit blijkt, dat de „School" zich in een voortgaande bloei mag verheugen. Consolidatie en uitbouw kenmerken het afgelopen jaar. Prof. Pol man ontving emeritaat en nieuwe docenten

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 1