mciD&m Nieuw Nederlands Psalmboek HIEUW S Geestelijk en Natuurlijk r Predikbeurten zondag 24 maart 196S Een strijdbare Held De Raad van Kerken m Nederland Zuid-Afrikaanse Theoloog Hoogleraar in Kampen Plaats en betekenis van de Kinderbijbel uit öe keRken In de kerkbode van deze week kan niet verder worden ingegaan op de V.U.-avond in Middelburg. De tijd om nog meer kopy daarover gezet te krij gen, ontbreekt. Volgende week hoop ik wat opmerkingen te maken over de wijze, waarop ds. Hartholt van Oost- kapelle gemeend heeft met professor Berkouw.er en professor Kuitert in dis cussie te moeten treden. Vooraf zij ge zegd, dat collega Hartholt en ik hier over maandagochtend een gesprek heb ben gehad in zijn studeerkamer, waarbij we van zijn tabak en met behulp van mijn lucifers een pijpje gerookt hebben. Het was geen zware pijp, het hóéfde gelukkig niet eens een vrédespijp te worden genoemd. Met zijn medeweten wil ik a.s. week graag ingaan op zijn wijze van vragenstellen, die naar mijn gevoel aan de samenkomst een bepaald karakter gaf, dat ik er gaarne had willen missen. Maar daarover dus a.s. week. J. BOSMAN. In de Kerkbode werd onlangs de naam genoemd van Ds. Van Lummel van Zuidland, die zich zeer actief bezig heeft gehouden met de politiek. Ik was blij met de herinnering aan deze voor-ganger. Want mijn jeugdle ven werd door Ds. Van Lummel ge vormd en geleid. Maar het was ook voor de jaren 1910^1930 allerminst gewóón, dat do minees zich met politiek bemoeiden. Ds. Van Lummel was een der weinige uitzonderingen. Hij was een geweldige kerel, een rots in de branding. Niet alleen op de kansel, maar ook op maatschappelijk en politiek terrein. Iemand, die met het Evangelie in de hand, trok door het ganse land, vech tend voor waarheid en gerechtigheid. Op de laatste avond vóór de Tweede Kamerverkiezingen sprak hij altijd in Delft (waar hij had gestaan vóór hij naar Zuidland ging). Dan was er geen vergaderruimte groot genoeg om de mensen te kunnen bevatten. Het laatste agendapunt was dan „debat vrij". Vriend noch vijand wilde dit missen. Politie begeleidde Ds. Van Lummel naar en van het spreekgestoelte. Zijn tegenstanders, ö.a. Jan ter Laan, be- kampten dan de „kleine man uit Zuid land". Wanneer hij het zweet van zijn voor hoofd begon te vegen, kwam hij pas goed op dreef. Het ging er meer dan eens fel toe, maar hij beheerste zich altijd volko men, had een rijke woordkeus, een ge degen historische kennis en was vol ledig op de hoogte van de dingen van de dag. Onderofficier van Dr. Kuyper, zo werd hij zeer terecht genoemd. Hij was klein van persoon, maar groot in wijsheid en verstand. Een strijdbare held. Het deed mij goed, dat zijn naam nog eens werd genoemd. O. W. S. P. V. VERSCHIJNT BINNENKORT Het nieuwe Nederlandse psalmboek verschijnt in de loop van de maand maart. Daarmee krijgen de kerken de definitieve nieuwe psalmberijming ter beschikking, zoals deze door de synodes van de hervormde kerk en van de gere formeerde kerken officiéél is aanvaard. Het nieuwe psalmboek kost 2,50. Hierbij is inbegrepen een toeslag van 25 cent, omdat de hervormde kerk ge woon is op uitgaven als deze een royalty te heffen voor de algemene kerkelijke arbeid. De gereformeerde kerken, die zulk een toeslag niet kennen, hebben besloten deze voor éénmaal te aanvaar den om een prijsverschil tussen de ene en de andere uitgave te vermijden. Van gereformeerde zijde zal men de op brengst echter niet gebruiken voor de financiering van algemeen kerkelijk werk, maar voor een nader te bestem men doel. De gereformeerde kerken bereiden inmiddels ook de uitgave van een com pleet nieuw kerkboek voor. Hierin wordt ook het nieuwe psalmboek opgenomen. Dit nieuwe kerkboek, dat men kan be schouwen als een volledige „kerkbijbel", wordt uiteraard een veel duurdere uit gave en het zal ook nog geruime tijd duren voor deze klaar is. De gereformeerde kerken zullen volle medewerking verlenen aan de oprich ting van een Raad van Kerken in Ne derland. Dit is met slechts drie stemmen tegen besloten door de generale synode van de gereformeerde kerken in Lunte- ren. Aan deze nieuwe raad van kerken neemt ook de rooms-katholieke kerk deel. Verder zijn er bij betrokken de hervormde kerk en een aantal kleinere kerken, alsmede het Leger des Heils, die thans samenwerken in de Oecume nische Raad van Kerken. Het is de be doeling dat deze raad wordt opgeheven, zodra de nieuwe tot stand is gekomen. De synode overwoog, dat het 't beste zou zijn om de basisformule van de Wereldraad van Kerken als grondslag te nemen voor de nieuwe raad. In het rapport van de voorbereidingscommissie waar ook van gereformeerde zijde aan meegewerkt werd, was echter een an dere grondslag geformuleerd, namelijk de volgende „De kerken, aangesloten bij de Raad van Kerken in Nederland willen in getuigenis en dienst gestalte geven aan de gemeenschap van kerken, in het geloof in de ene Heer Jezus Christus, het Hoofd der kerk en de Heer der wereld". De synode stelde, dat zij ook wel met deze formulering zou willen volstaan, indien duidelijk blijkt, dat deze positief gedragen wordt door de overtuiging, dat het geloof in Jezus Christus als Hoofd der kerk en Heer der wereld (Filipenzen 2) de erkenning insluit van al de predicaten, die Hem in de basis formule van de Wereldraad worden toegekend. In haar besluit spreekt de synode verder haar erkentelijkheid uit, dat thans de mogelijkheid blijkt te bestaan om te komen tot een Raad van Kerken in Nederland zoals deze van de zijde der kerken werd begeerd. Aan het mo- deramen werd opgedragen het overleg te voeren, dat nodig is om tot realise ring te komen van deze nieuwe raad. Tot hoogleraar aan de Theologische Hogeschool is door de synode van de gereformeerde kerken opnieuw benoemd de Zuidafrikaanse predikant dr. W. D. Jonker. Hij heeft deze benoeming thans aangenomen. Dr. Jonker gaat in Kam pen de ambtelijke vakken doceren. Dr. Jonker, die 39 jaar is, promo veerde in 1955 bij prof. Berkouwer aan de Vrije Universiteit te Amsterdam op een proefschrift over „Mystiek lichaam en kerk in nieuwe rooms-katholieke theologie". Hij studeerde ook in Preto ria, Nijmegen en Bazel. In Zuid Afrika neemt dr. Jonker een kritisch standpunt in t.o.v. de apart heidspolitiek. Hij diende o.a. met zeven andere theologen een bezwaarschrift in bij de synode van zijn kerk, de Neder duits Gereformeerde Kerk. Dr. Jonker is op het ogenblik predikant te Johan nesburg Oost. Hij gaf in Zuid Afrika theologische colleges, o.a. in Potchef- stroom. Daar fungeerde hij ook als stu dentenpredikant. Er zijn mensen die met een kinder bijbel beginnen, maar nooit aan de Bij bel toekomen. De vraag is dus of men met de kinderbijbel wel op de goede weg is Een vraag die men van zen- dingswege gesteld heeft. Prof. Verkuil zegt van de Moslimse wereld dat men daar nooit een Bijbel, wel een kinderbijbel koopt. Via de kin deren krijgen de ouders het evangelie te horen. Dr Bakker wijst op het anal- fabethisme van veel ouderen. Nü kun nen de kinderen voorlezen. Zo is het in de wereld van zending en missie. Hoe bij ons waar men wel een Bijbel bezit en men kan lezen Ge bruikt men die Bijbel Men spreekt ten onzent varrleesmoe- heid waar ook de Bijbellezing de dupe van zou worden. Zijn wij soms ook lezensmoe Gebruikt men zijn Bijbel nog wel Spreekt men met zijn kinde ren nog wel over de heilsgoederen of geloven we het wel Hoe luidt hierop uw antwoord B. Wentsel. GRAMMOFOONPLAAT HOSPITAAL KERKSCHIP „DE HOOP" Onder de titel „De Kerk op zee" geeft de Vereniging Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" eeri grammofoonplaat uit. Deze 30 cm. stereo langspeelplaat is opgenomen in de hav.ens van Cobh en Cork, aan de Ierse zuidkust, tijdens de decemberreis 1967. Bemanningsleden van verscheidene vissers schepen uit Scheveningen, Vlaardingen en Katwijk hebben welwillend medewerking verleend bij het zingen van psalmen en 'ge zangen. De pantry-jongen van „De Hoop", de 16-jarige Huug Meyvogel uit Katwijk zingt als jongenssopraan enkele liederen van Joh. de Heer. De totale speelduur van deze plaat, waarop 16 liederen voorkomen, bedraagt 45 minuten. De netto opbrengst komt ten goede aan „De Hoop". Het ligt in de bedoeling een nieuwe sloep te kopen om de kerkbezoekers aan boord van „De Hoop" een betere en vluggere overtocht te kunnen .bieden. De eerst grammofoon plaat is inmiddels verzonden naar Hare Majesteit Koningin Juliana, die bescherm vrouwe is van de Vereniging Hospitaal- Kerkschip. De prijs van deze unieke plaat, die vanaf heden verkrijgbaar is, bedraagt 8,50. Een fraaie foto van „De Hoop" staat op de hoes. Verkoop geschiedt op de volgende adressen B. J. van Belzen, Molenweg 36, Arnemuiden en aan het secretariaat van de Vereniging Hospitaal-Kerkschip, Damrak 95, Amsterdam, giro 5 03 75. De prijs be draagt dan9,50, verzendkosten inbe grepen. Beroepen te Wieringerwerf M. Kievit te Westerlee te Lioessens c.a. I. van Til, laatstelijk predikant bij de Geref. Kerken Vrijgemaakt te Haulerwijk te Voorthui zen (vac. K. Bokma): E. Warnink te Nieuwerkerk aan de IJsselte Schoonoord: D. Averes, kandidaat te Oosterwald (Did.); te Veenendaal (vac. D. van Enk): W. Blanken te Badhoevedorp te Rotter- dam-Hillegersberg (vac. J. van Reeven): J. C. de Moor te Saskantoon (Canada), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Geesteren-Gelselaar A. J. G. Dronkert, kandidaat te Leiden naar Rhenen J. Goldschmeding te Dussen. Bedankt voor Bakkeveen, Beetgum- Beetgumermolen, Brocksterwoude, Don kerbroek, Hantum, Holwerd, Krabbendijke, Molenaarsgraaf-Hardinxveld, Poortvliet, Rottevalle, Sellingen, Twijzel, Zuid-Beijer- land-Klaaswaal en voor Zwammerdam A. J. G. Dronkert, kandidaat te Leiden voor Maassluis (vac. K. W. Dercksen) en voor Uithoorn (2e pfed. pl.): J. Gold schmeding te Dussen voor Sittard J. van Drie te Leiderdorp, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen voor Waddinxveen (vac. J. Snoey): C. Bruning te Nieuwlande. (Vervolg) Bij mijn schoonouders zat eens op een zondagavond een vrome vrouw. Ze had een rijke zondag gehad en was geestelijk zeer gezegend geworden, zó zelfs, dat ze de gedachte aan de was, die op maandag haar wachtte, onver- dragelijk vond. Toen antwoordde Ds. Tazelaar, dat ze dan toch geen werkelijke zegen ont vangen had. In dat geval zou zij immers met blijdschap de taak willen volbren gen die de Here haar in dit leven te doen gaf. Volgens Paulus is ook de beste ma nier om op de wederkomst van Christus te wachten bezig blijven in het gewone werk. Die natuurlijke zaken zijn niet „na tuurlijk" in de bijbelse zin. „Natuurlijk" is in de brieven van Paulus aanduiding voor het zondige en opstandige. CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 u. Ds. v. Wilgenburg, Openbare Belijdenis. 2.30 uur Ds. Joosse. 5 uur Ds. Van Til (Deze dienst wordt uitgezonden naar 't Gasthuis). (OOSTKERK) 9 uur Ds. De Bruijne te Goes, Voorbereiding Heilig Avondmaal. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwcreijszstraat) 9.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. Plan Zuid Gymnastiekhal bij schoolgebouw) NEGEN uur Ds. Van Embden en Ds. Joosse (gecombineerde Geref.-Herv. dienst). 5 uur Ds. De Bruijne, Voorber. H. Avondmaal. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Helderman, 2.30 uur Ds. Brederveld te Souburg. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Hartholt. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Meijer. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen (Petruskerk) 9.30 uur Ds. Kornet. 5 uur Ds. Groeneveld. (Huishoudschool, Paauwenburg) 10.45 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9.30 uur Ds. Brederveld te Souburg, 2.30 uur Ds. Helderman. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Noorloos. Axel 10 en 5 uur Ds. Heemskerk. Breskens 9.30 uur Ds. Noorloos, 5 uur Ds. Musch. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Tiemens te IJmuiden. Sas van Gent (Ned. Herv. Kerk) 11 uur Ds. Gispen. Schoondijke 10 en 2.30 uur Ds. Oosterhoff te Hantum Terneuzen 10.30 uur Ds. Berger, 4.30 uur Ds. Berger. (Mozarthof) 9 uur Ds. Berger, 19 uur Ds. Zwaan te Zaamslag. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Jurgens te Deventer. Zaamslag 10 en 3 uur Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Zwaan te Zaamslag, Bed. Heilig Avondmaal en Dankzegging. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. De Nood te Zwolle. Borssele 9 uur Ds. Kramer, 5 uur Ds. Bosman. Colijnsplaat 10 en 2.30 uur Ds. Blokland, Bed. H. Av. Driewegen 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 uur 2.30 uur Ds. Poelman, Kamperland Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Heuzevcldt. 5 uur Ds. Jansen. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Heuzeveldt. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg te Wolphaartsdijk, Bed. H. Av. en Dankzegging. Heinkenszand 10.30 uur Ds. Wessel te Middelburg, 5 uur Ds. Blokland, voorber. H. Avondmaal. Kamperland 10 uur Ds. Poelman, Voorber. H. Av., 2.30 uur Ds. v. d. Stoel te Bergen op Zoom. Kapelle 10.15 en 2.30 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Molen. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Wessel te Middelburg Nieuwdorp 10.30 en 2.30 uur Ds. Kramer. Wemeldinge 9 uur Ds. Juch te Kapelle, 2.30 uur Ds. Slingenberg te Goes. Wissenkerke 9.30 uur Ds. v. d. Stoel, Bergen op Zoom, 4.30 uur Ds. Meijer te Meliskerke. Wolphaartsdijk 10 uur Ds. Groeneveld, 2.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. De Wit te Rotterdam. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 3 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Gilhuis, Amsterdam Halsteren 5 uur Ds. Dragt te Tilburg. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 3.30 uur Ds. Dragt te Tilburg. Krabbendijke 10 en 2.30 uur Ds. Richel te Heemstede. Oud-Vossemeer geen opgave ontvangen. Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Kand. Boonstra te Dordrecht. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra, Roosendaal. Tholen 10 en 5 uur Kand. Boonstra te Dordrecht, Voorbereiding Heilig Avondmaal. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Dhr. Blokland te Roosendaal. Haamstede 10 en 5 uur Kand. Dronkert te Leiden. Nieuwerkerk 10 uur Ds. Becker, 5 uur Ds. Becker, Openbare Geloofsbelijdenis en Voorber. H. Av. Oosterland 10 en 3 uur Ds. De Bruin te Rotterdam. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Scholing, Bediening Heilig Avondmaal en Dankzegging. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn te Zierikzee. Zonnemaire 10 en 2.30 uur de heer Jansma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 3