Bi] onze Presbyters Officiële berichten Moeiiarne strijd tegen honger @p Soemba „HONDEMASTATE" II Laat mijn artikel over de najaarscon ferentie van de Zeeuwse ouderlingen dan over-jarig koren genoemd kunnen worden, het behandelde onderwerp van die middag is nog brandend nieuw ge bleven. Ds. Jansen van Goes heeft daar gesproken over „Verantwoorde gezins vorming". U weet, dat ook de voorzitter van de ouderlingen-vereniging uit Goes is. En de secretaris. Wat uit Goes komt, be hoeft geen krans. Daar ligt iets be paalds over die lieden van Goes. Za kelijkheid is bij hen nooit bijterigheid of hakkerigheid. Al worden de duurste en de dikste problemen behandeld, je hebt steeds een gezellige vergadering. En naar de ouderlingen is de predikant, ook Ds. Jansen is 4oor die sfeer van Goes omhuld. Spreekt hij over Synode- perikelen, spreekt hij over gezinsvor ming, je krijgt altijd verteerbare kost. Hij wil niet meer weten dan hij weten kan. Het is en blijft ook voor hem een moeizame taak om uit Schrift-gegevens beginselen op te bouwen. En alleen dan toch heeft een beginsel een onwrikbare basis, wanneer het zich grondt op het Woord van God. Professor Greydanus heeft er op een college eens ernstig te gen gewaarschuwd, dat een tekst uit de bijbel maar voor een deel geciteerd KORTE NOTULEN van de vergadering van de Classis Goes, gehouden op 18 januari 1968, om 13.15 uur, in de Westerkerk te Goes. Ds. E. Jansen opent namens de roepende kerk van Goes de vergadering, laat zingen Ps. 105 3 en leest voor Jac. 1 212. Na de lezing van de notulen wordt het moderamen als volgt geïnstitueerd. Ds. J. v. d. Veen, praeses Ds. A. v. d. Berg, scriba Ds. C. W. de Bruijne, assessor Ds. H. Eikelboom, scriba II. De praeses heet de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder Ds. Blokland en Ds. Poelman, die voor het eerst aanwezig zijn en feliciteerd Ds. Eikelboom en Ds. v. d. Moien met de gezinsuitbreiding. De notulen worden onveranderd goed gekeurd. Ds. H. K. Poelman onderschrijft het ondertekeningsformulier. De quaestor van de Classis br. J. C. Fossen brengt verslag uit over de classi cal onkosten in 1966 en 1967 was de omslag voor 1967 2000,voor 1968 zal hij 1500,bedragen. Wel is er een stijging voor het F.A.K. 16.950,(1966), 1967 22.000,—, 1968'/ 25.000,—. Besproken wordt het voorstel om het F.A.K.A. om de algemene kerkelijke finan ciële problemen door te spreken op een daar toe te in Breda te beleggen vergade ring. Er wordt een afvaardiging benoemd, bestaande uit br. J. C. Fossen (Goes), br. J. J. van Antwerpen (Goes), br. D. C. de Leeuw (Baarland), br. P. Stomp (Yerse- ke). Deze zullen kerkeraden en commissie van beheer op een daarvoor uit te schrij ven vergadering moeten inlichten. Er blijken binnen de classis bezwaren te leven tegen de door de Synode toegepaste en gebruikt werd. Hij noemde toen de uitspraak van de Apostel Paulus in Rom. 14:5: ,,Een ieder zij in zijn eigen gemoed ten volle verzekerd". In de Nieuwe Vertaling „Ieder zij voor zijn eigen besef ten volle overtuigd". Vol gens de professor bleef een deel van deze tekst altijd liggen. Als zou het hier alleen maar gaan om „het eigen ge moed". We moeten echter voor ons „gemoed" voor ons „besef" een objec tieve norm, een objectieve grond heb ben. Lang niet alle gemoedsrust is uit de gehoorzaamheid aan het Woord van God. Ook omgekeerd ons gemoed kan een hevige schok krijgen, als er iets ge poneerd wordt, dat onze opvatting van „vast en bondig" laat tuimelen. Was onze rust legitiem, kan de schok ook ten doel hebben, dat we in vernieuwde belangstelling tot de bijbel komen? Wat we ook aanvaarden, wat we ook be strijden, het moet naar de Schrift zijn. Och neen, we roepen niet om geleerde predikanten en om geleerde ouderlin gen. Maar voor elke ambtsdrager is het toch een conditio sine qua non, een on misbare eis, dat hij Schrift-gelovig is. Alleen zo kan het „ten volle overtuigd zijn" veroverd worden. Nog hebt U weinig gehoord over de najaars-conferentie. Deze conferentie werd gehouden te Arnemuiden, dat iets terzijde ligt. Maar zoals Arnemuiden 18 nov. '67 door velen gevonden werd, zo hopen ook wij op die conferentie terug te komen. G. S. O. bezuinigingen. De afgevaardigden naar de vergadering in Breda en naar de Particu liere Synode van Zeeland krijgen opdracht deze zaken door te spreken. De gehouden correspondentie wordt voorgelezen. De instructies van de kerken van Baar land, Colijnsplaat, Goes en Heinkenszand worden besproken. Baarland ontvangt Ds. J. Noordhof in plaats van Ds. Eikelboom als consulent. Colijnsplaat zou graag de datum om de Biddag te vervroegen naar de maand fe bruari. Er wordt besloten om Colijnsplaat de vrijheid te geven, die zij al heeft om zelf een datum vast te stellen. De afgevaardigden naar de P.S. krijgen de opdracht het probleem van de Bid- en Dankdagen ter sprake te brengen op de Particuliere Synode. Bovendien vraagt de kerk van Colijns plaat of het toegestaan is om in noodge vallen (weersomstandigheden e.d.) de pre dikant van de Hervormde Kerk te laten voorgaan in de Dienst des Woords. Op gemerkt wordt, dat uitzonderingen zich niet laten regelèn en dat de kerk van Co lijnsplaat in dit geval naar bevind van za ken moet handelen. De kerk van Heinkenszand levert de stukken voor het ontslag van Ds. Eikel boom in wegens diens vertrek naar Brussel. Het wordt hem na een hartelijk woord van de praeses gegeven. Als consulent wordt voorgesteld en aangewezen Ds. A. Heuzeveldt van Goes. De classis wijst een vertegenwoordiging aan voor het afscheid van Ds. Eikelboom op zondag 17 maart. De kerk van Goes vraagt een wijziging in de Classisdata. Er wordt besloten om voorlopig de vergaderingen van de Classis te houden in de maanden februari, mei, september en november. Ds. E. Jansen brengt verslag uit als de- putaat voor de Zending. De begroting in 1968 zal 55.000,hoger liggen als in 1967. De verlaging ligt in het percentage van 10 a 15 Dit zijn voor het grootste deel normale kostenstijgingen. In 1969 zal het niet meer mogelijk zijn uit de reserves te putten. De classicale bij dragen zullen dan de begroting moeten dekken, maar zal dit jaar al een begin mee moeten worden gemaakt. De bedragen voor het eerste halfjaar zal voor de Clas sis Goes bedragen 15.471,maar voor het tweede halfjaar 23.492,De ker ken hebben dan de tijd om hiervoor de nodige maatregelen te nemen. Intussen is er ook gestemd voor de af vaardiging naar de Particuliere Synode. PredikantenprimusDs. E. Jansen, Ds. A. v. d. Berg secundus Ds. K. Kra mer, Ds. H. P. Juch. Ouderlingen primus C. W. Dros, A. J. Rouw secundus P. J. Elenbaas, J. C. Kouwer. Diaken primus B. Schreuder secun dus D. C. de Leeuw. De steunaanvragen voor de hulpbe hoevend worden besproken. Het totaal bedrag is gestegen van 22.000,tot 29.000,De classicale kas zal hiervan moeten opbrengen 6000,. In de vacature van br. Buitenhuis als lid van het deputaatschap voor Hulpbehoeven de Kerken wordt benoemd Ds. E. Jansen te Goes. De ingekomen stukken worden voorge lezen en besproken. In het steunfonds voor het ziekenhuis Bergzicht is 154.000, aanwezig. De Zeeuwse Kerkbode vraagt om een classicale correspondent, die het classicale nieuws voor de Kerkbode verslaat. Ieder, die interesse heeft, kan zich hiervoor bij de scriba van de classis Ds. A. v. d. Berg opgeven. Ds. Eikelboom brengt rapport uit na mens de commissie oecumenische zaken. Ds. Noordhof stelt voor meer kerken bij dit gesprek te betrekken. Er wordt gesug gereerd een gemeenschappelijk thema voor hef volgende seizoen in het geheel voor de classis aan de orde te stellen, bijv. de be arbeiding van de randkerkelijken. De kerken worden gewezen op de mo gelijkheid om de voorstellen van de com missie met de plaatselijke Hervormde Kerk te bespreken. In principe wordt de mogelijkheid open gesteld om preekconsent binnen de classis te verlenen aan predikanten, die wegens het verricht van niet specifitiek ambte lijke werkzaamheid hun radicaal hebben verloren. Verder activiteiten worden aan de kerkeraden overgelaten. Ds. v. d. Berg brengt verslag uit van deputaten Kerk-Israël, Ds. Eikelboom na- Samen met de zending werkt het werelddiakonaat van de gereformeerde kerken op Sumba. Onvermoeid vechten ze voor een beter bestaan van de men sen, die ieder jaar weer te lijden hebben van wat ze berustend de „gewone hon ger" noemen. Ook voor hen werd zon dag 4 februari in de gereformeerde ker ken weer de jaarlijkse inzameling ge houden van het werelddiakonaat. De „gewone collecte" voor de „gewone honger". Velen hopen dat het een on gewone collect geworden is, omdat er ongewoon veel gegeven wordt. Waar om het nodig is vertelt in onderstaand artikel mevr. J. M. Abelsde Ronde, die samen met haar man, de landbouw ingenieur Abels jaren werkte op Sumba mens de classicale commissie voor de tim merfabriek en Musambira. In de vakature Ds. Eikelboom worden de volgende predikanten benoemd Art. 53Ds. Kramer, secundus. KerkvisitatieDs. Kramer, Ds. De Bruijne. Zeeuwse KerkbodeDs. De Bruijne (voorstel aan de Redactie). Ouderlingenconferenties Ds. v. d. Mo len. Commissie Oecumene Ds. Juch. Onderweg-kerk Ds. Noordhof. Project timmerfabriekDs. Blokland. Ad Examina Ethiek Ds. Kramer, primus, Ds. Blok land, secundus. SymboliekDs. Poelman, secundus. O.T. Ds. v. d. Molen, secundus. Het onderzoek art. 48 vindt plaats. De volgende vergadering van de Classis wordt vastgesteld op 9 mei, om 19 uur. Roepende kerk is de kerk van 's-Graven- polder. Het moderamen zal dan als volgt geïnstitueerd zijn Ds. C. W. de Bruijne, praeses Ds. A. Heuzeveldt, assessor Ds. A. v. d. Berg, scriba I Ds. E. Jansen, scriba II. In de rondvraag wordt nog de behande ling van de zaak Buskes door de Generale Synode aan de orde gesteld. Doordat na dere gegevens ontbreken, blijkt het niet mogelijk om hier tot eengezamenlijk stand punt te komen. De classis verwijst daarom deze zaak naar de. kerken terug, die zelf de mogelijkheid hebben om hierop te rea geren en eventueel een speciale classis bij een te roepen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de assessor, Ds. De Bruijne, de vergadering. Voor de classis, Ds. H. EIKELBOOM, scriba II. CLASSIS ZIERIKZEE. Kerkvisitatie-regeling 1968. Donderdag 22 februari's avonds 7.15 uur ScharendijlceDs. Becker 's avonds 8.30 uur Haamstede Ds. Nawijn. Woensdag 27 maart's avonds 7.15 uur Brouwershaven Ds. Becker 's avonds 8.30 uur Zonnemaire Ds. Scholing. Woensdag 10 april: 's avonds 7.15 uur Oosterland Ds. Becker 's avonds 8.30 uur Zicrikzee Ds. Scholing. Woensdag 24 april: 's avonds 7.15 uur NieuwerkerkDs. Nawijn 's avonds 8.30 uur Bruinisse Ds. Scholing. Alles D.V. Moge het zijn tot heil der ker ken en ter ere Gods. Dr. J. H. Becker, samenroeper. voor de zending. Mevr. Abels schrijft Stel u eens voor, dat uw buurman helemaal geen kruimel eten meer heeft, dat hij niet weet, wat hij morgen eten moet, en niet alleen morgen, maar ook overmorgen. En bij uw buurman aan de overkant is het net zo. Daar hebben ze juist samen gegeten, en allen nog iets gehad van het allerlaatste dat er nog was. U kunt zich zo iets misschien moei lijk indenken. Maar wij zagen het ieder jaar weer op Sumba zo. En dan niet alleen bij onze buren, maar in grote de len van Sumba huis aan huis. Ieder jaar in de maanden januari-februari is het „lapar biasa", dat betekent „gewone honger". Maar als de oogst mislukt, dan is er FEUILLETON door HERMAN DE MUINCK 11) Als er een hemel bestond, wel te verstaan. Hij voor zich geloofde er niet in. Net zo min als Albert, die wel beleefd had zitten luisteren, maar 't was de grote vraag, of hij de woorden wel verstaan had. Enfin, hij Jochem van Adrigem was blij, dat de plechtigheid voorbij was. Hij kon die dag niet meer terug en was dus op „Honde- mastate" blijven logeren. 't Was een wat saaie avond geweest. Hij had zich wat met Lucie bemoeid, die, hij had het gevoeld, zijn overigens goed gemeende gemeenplaatsen vriendelijk en beleefd had aangehoord, maar die haar niet hadden geraakt. Zij was ook nog een uurtje weg geweest naar, hij vernam dat later op de avond, een oude vrouw in het dorpje, die vroeger dienstbode op „Hondemastate" was geweest en Lucie van kindsaf gekend had. Het was stil in het vrij grote vertrek, waar het vijftal vier man en het meisje zijn werk verrichtte. Zo nu en dan viel er een enkel woord, maar dat leek wel een dissonant. De deur werd geopend. Er kwam een vrouw met koffie binnen. „Mogge, dame, heren. Een bakkie troost. Valt er altijd lekker in," zei ze opgewekt en op luide toon. Van Adrigem keek niet op. Eén van de andere heren wierp de koffievrouw een waarschuwende blik toe met het hoofd naar de chef wijzend. Zij begreep de wenk on middellijk lachte smalend, maar zweeg. „Als 't u belieft, mijnheer Van Adrigem," het kopje op zijn schrijftafel zettend. „Dank u," zei hij kort en deed verder, of zij lucht voor hem v/as. Zij grijnsde tegen de anderen en verdween, met opzet ietwat lawaaierig. Van Adrigem roerde zijn kopje niet eens aan. Zijn ge dachten waren weer op „Hondemastate" in Schouwen burg. Hij had nog met zijn broer gepraat, maar van harte ging het niet. Zij waren met hun beiden. Andere wat ver dere familieleden waren al vertrokken, evenals de geno digden. De beide broers ontmoetten elkaar zo zelden, dat er weinig aanklank was. Betrekkelijk vroeg was hij ter ruste gegaan. De volgende morgen, dat was dus gister, had Janus hem met het rijtuig naar de boot voor Rotterdam gebracht en verder had hij de trein genomen naar Den Haag, waar men thuis brandend nieuwsgierig was naar v/at er nu feitelijk gebeurd was. Nu, dat was gauw verteld Albert was voor het eerst met zijn automobiel, 't was net op de verjaardag van Lucie (o ja, wist Suze, die was in deze tijd jarig) en toen is het vehikel gekanteld en van de dijk gerold. Janny zal van de schrik wel een hartverlamming gekregen hebben. Zij was vrijwel op slag dood. Suze was stomverbaasd had Albert een automobiel Ach ja, wat kon het schelen die vent was scharijk Wat een verschil met Jochem, die voor een pover salaris ploe teren moest. Maar ja (neen, leedvermaak was het niet zij had heus wel gevoel) Albert was dan toch maar lelijk weggekomen koop je daar zo'n ding van een automobiel en bij het eerste het beste ritje verongelukt zijn vrouw, 't Was toch wel casuweel Gisteravond was het er verder bij gebleven. Hij had nog wat gepraat over Lucie, die zoveel verdriet had, wat Suze heel goed kon meevoelen, en over Albert, die zo'n schok had gekregen. Ook dat kon Suze begrijpen, al meende zij, dat hij binnen afzienbare tijd wel zou her trouwen. „En let eens op, dat zal wel een vrouw met geld zijn waar geld is, komt altijd geld bij." Maar die morgen bij het opstaan was Suze er op terug gekomen en was de scène begonnen. Die Albert kon alles maar en zijn bloedeigen broer was een simpel ambtenaar tje op het departement, die zijn kostuum moest laten keren om er ietwat fatsoenlijk uit te zien. Voor het gemak ver gat zij maar, dat zij en haar dochters handen vol gekl uitgaven voor kleding. Het éne woord bracht het andere in, en zo was het tussen man en vrouw een rel geworden. Tenslotte, omdat het tijd was naar het departement te gaan, was hij woedend weggelopen, de deur met een harde klap dichtslaand. Zijn pakje brood had hij zelfs laten lig gen. Misschien bracht Lucie het nog vóór half één an ders zou hij maar naar een lunchroom gaan, al had hij nu nog geen trek. En dan maar hopen, dat de scène van vanmorgen zich niet herhalen zou... Hij werd er beu van. Want 't was waarlijk niet de eerste maal, dat het hard tegen hard ging. Éénmaal had hij de euvele moed gehad, 't was toen niet bepaald herrie en Heieen en Hermien waren er bij, over de meisjes te spreken. Ze vegeteerden maar v/at. Deden wat aan de huishou ding er was enkele malen per week een werkster voor het ruwe werk Heieen kookte wel eens, maar voor de set was het een handwerkje, romans lezen en uitgaan. En dan zeker maar wachten tot er een pretendent kwam opdagen. Voor Heieen dan, Hermien was nog wel wat jong. Maar er was in geen velden of wegen een pretendent voor Heieen te zien. Overigens was zij wel een voor het oog knap, aantrekkelijk meisje, maar wie haar karakter leerde kennen Dus voerden de meisjes in zekere zin niets uit. Toen had hij de gedachte geopperd, dat zij toch wel eens iets konden doen. Om ook wat te verdienen, al was het alleen maar, om nieuwe kleding aan te schaffen. Helcen had toen spottend opgemerkt„Wilt u van mij soms een dienst bode maken Natuurlijk was dat niet zijn bedoeling. Maar verpleegsters bijvoorbeeld waren er altijd nodig. En je zag tegenwoordig ook al meer, dat meisjes naar een kantoor gingen. Op zijn afdeling op het departement was ook een meisje, dat hem verteld had voor haar moeder, die weduwe was, te moeten verdienen. Heieen had maar wat gelachen en gezegd, dat zij er niet aan dacht, een baan te zoeken. Hermien voelde er wel iets voor, maar kreeg onmiddellijk van haar moeder de wind van voren „Geen sprake van Jullie zijn toch zeker geen arbeidersdochters PuntDat was van dc baan. Het bleef zoals het was. En op scènes kon hij blijven rekenen. Hij nam zich vaak voor, Suze maar te laten razen, want tegenspraak maakte haar nog furieuzer. Maar daar kwam zo weinig van, om dat hij er zich van bewust was, ietwat opvliegend te zijn, zich in elk geval moeilijk kon beheersen. Het lukte hem eindelijk, wat te kunnen werken. Ge ruime tijd later keek hij tersluiks op zijn horloge bijna half één Lucie had geen eten gebracht. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 2