eeuwóe 3£erkbocle Momenten uit liet latere leven van llaviil r V. Ds OEQEMA U/ere!dhu!pactie Brief aan Jeanne van Kamp Prof. Q. C. Berkouw/er Hei oorlogsvraagsfuk 22e JAARGANG No. 31 15 FEBRUARI 1968 „Ik worstel en ontkom" OFFICIEEL ORGAAN TEN DIENSTE VAN DE GEREFORMEERDE KERK IN ZEELAND. Hoofd-Redacteur Dr. A. DONDORP, Gapinge, Telefoon (0 1189)4 70. Redactie en medewerkers Ds. B. Wentsel, Brouwershaven J. A. v. Bennekom, Middelburg Dr. A. J. Boom, Vlissingen; Ds. J. Bosman, Vrouwenpolder Ds. M. V. J. de Craene, St. Laurens Ds. H. Eikelboom, Heinkenszand Drs. A. Elshout, Koudekerke Ds. W. H. Gispen, Terneuzen Ds. W. Kats, Apeldoorn Ds. A. G. Kornet, Vlissingen Dr. P. C. Kraan, Vlissingen Ds. G. S. Oegema, Arnemuiden Drs. J. Vlaardingerbroek, Ermelo. Dr. J. H. Becker, Nicuwerkerk Drs. M. Beinema, Middelburg. Adres voor opgave advertenties en predikbeurten Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg. rs Abonnementsprijs 4,per halfjaar bij vooruitbetaling. Advertenties 15 cent oer mm. Bij abonnement lager. Losse nummers 15 cent. Drukkers 1 Uitgevers Littooij Olthoff Spanjaardstraat 47 Middelburg, tel. 24 38 Giro no. 4 22 80 V (2 Satnuël (II) Verijdel toch de raad van Achitofel, o Here. (2 Sam. 15 :31) Dit zijn van die uitsprakenin de nood geuit. Het is een aanlopen van Godals een waterstroom Het is een zich wenden tot God, in geloof, als de grote toevlucht, als de Troost in noden, grote Hoorder van 't gebed. Was vs 25 uit dit hoofdstuk (over de ark ,,als de Here mij genadig wil zijn, dan zal ik eenmaal de ark weerzien"een geloofsuitspraak, ook dit is een geloofsuiting een roep tot God die leeft, de God van de uitkomsten. Achitofel was een raadsman, Davids raadsman. Maar A b s al o m heeft hem ontboden, en hij komt (2 Sam. 15 12). Het was een zeer gezocht raads man. ,.De raad, die Achitofel gaf, woog in die dagen even zwaar, als wanneer men een woord Gods gevraagd had" (16:23). Dus dat is nog al wat! Absalom vraagt raad aan hem, en deze geeft een heel wonderlijke raad, goddeloos en zedeloos, maar wel scherpzinnig, omdat het de breuk tussen David (met zijn volk) en Absalom (en zijn overgrote aanhang) radicaal maakt, en niet meer te verzoenen. En in zoverre dus doelmatig, 'n voor Absalom's plannen goede" raad (17:14). Maar de mens wikt, God beschikt. De Here heeft het gebed van Davicl gehoord. Verhoord! God hoort het geroep uit de diepte en uit de nood. Dat gebed lag al lang voor de troqn van God (hoofdstuk 15). En nu, hoofdstuk 17, gaat God het verhoren. Met de raad van een ander, van Husai, wordt aanvaard door Absalom. De Here had 't zo beschikt, opdat Hij onheil over Absalom zou brengen 17 14, slot). En het einde van Achitofel is hij verhing zich (17 23)Wat 'n ontzettend einde van een wijs man, maar hij heeft zich ook gesteld tegen de gezalfde des Heren, in opstand dus tegen de Here Te midden van deze aangrijpende geschiedenis staat daar als een heerlijk woord, dat gebed van David, waarin hij zich wendde tot God o. Here, ver ijdel toch de raad van Achitofel. Dat is 'n stoot geweest uit het hart omhoog. Rechtstreeks tot God. Doe gij dan ook zo, in uw nood. Want de Here heeft letterlijk, treffend aangrijpend, dit gebed verhoord. Nieuwerkerk Dr. f. H. BECKER. de gemeentel Laten wij bidden om een goede start en een goed verloop van de actie ,,Kom over de brug". Zending en Werelddiaconaat kunnen uit de gewone" middelen alle projec ten niet aan. Er zijn er echter bij, die eenvoudig niet mogen blijven liggen onderwijs, diaconale centra, medisch en sociaal werk, vormingscentra en vakopleidin gen in verschillende landen. De meeste protestantse kerken en de de Oud Katholieke Kerk werken in deze actie om een extra-gave samen. Vragen wij om Gods zegen We bidden voor de Evangelisch Christelijke Kerk op Nieuw-Guinea. Deze kerk werd ruim tien jaar ge leden pas gesticht en telt nu 175.000 leden, verspreid over 850 gemeenten en bediend door 60 predikanten en 900 hulppredikers en evangelisten. Het aan tal doopleden nam de laatste 10 jaar toe met 35.000. Honderd studenten worden opgeleid aan een drie-jarige evangelistenschool en een zesjarige theologische school. Bij deze laatste school zijn ook onze kerken betrokken, omdat wij garant staan voor het salaris van een Indonesische docent. Laten we voor deze kerk en al haar leden bidden, dat ze een lichtend ge tuige mag zijn voor velen. HET LIED VAN HET ONKRUID ONDER DE TARWE (Matth. 13 24—30) Gij hebt met uw brede gebaren de mensen gestrooid uit uw hand en in de seizoenen der jaren volmaakt Gij de oogst op uw land. In deze onstuimige lente, waarin heel de wereld bestaat, verwekt Gij de elementen en wie scheidt het goed van kwaad En wie zal het zaad onderscheiden, het zij tot verval of tot eer Uw regen geeft zegen aan beide, uw zon ziet op beide ter neer. Heer, wij zijn het zaad van uw akker, Gij doet ons kiemen tot graan. Wij sliepen èn Gij roept ons wakker, Gij doet ons uit aarde ontstaan. Wij groeien de aarde te boven, wij rijpen in weer en in wind, totdat Gij in garven en schoven de mensen tezamen bindt. En als Gij ons brengt in uw schuren ten tijde der eeuwigheid, o laat ons het dorsen verduren waarmee Gij het graan onderscheidt W. BARNARD Dezer dagen herdacht de dominee van Arnemuiden, dat hij 35 jaar gele den toegelaten werd tot het predikambt en tot de huwelijke staat. 5 februari 1933 deed hij zijn intree in Haulerwijk. In '47 volgde Zutphen, in '57 Smilde en sinds 1963 is hij een Zeeuw. Van harte feliciteren we onze mede werker aan de Zeeuwse Kerkbode en wensen hem en zijn lieve vrouw van harte Gods zegen toe, opdat het hun ook verder goed mag gaan. Toen Dik Trom geboren werd zei z'n vader ,.Het is een bijzondere jongen, dat is ie". Ds. Oegem,a is een bijzondere domi nee. Dat bijzondere is dit, dat iedereen van hem houdt. A. D. Vlak voor de zondag voor het Wereld- diakonaat ontving het Algemeen Diakonaal Bureau uit twee gebieden brieven over zeer ernstige noden. Het gaat over gebieden, waarover in het Kerkjournaal reeds gesproken werd onder het hoofd stille hulp. Men schrijft ons „Nooit hebben wij zulk een nood mee gemaakt als waarin wij nu verkeren. Wij bidden de Heer om sterkte en leiding, op dat wij in deze strijd onze moed niet zullen verliezen en het volle vertrouwen mogen behouden in Zijn wijs beleid. Hij zal ons niet in de steek laten". „Je zult begrijpen dat het er naar toe gaat dat de mensen slechts in leven kunnen blijven dank zij de hulp van de kerken." Deze oproepen betekenen, dat wij voor dit doel in plaats van de geraamde 400.000,zeker 600.000,nodig zul len hebben. Voor 60,ia 70,— is het mogelijk een mens in uitzonderlijk moeilijke omstan digheden te helpen aan wat voedsel. Wij kunnen ook bidden voor deze nood, over alle grenzen heen. Mocht U onverhoopt de afgelopen zon dag niet in staat geweest zijn naar de kerk te gaan met uw bijdrage voor het Wereld- diakonaat, of mocht U nog niet gegeven hebben op giro 22 11 van het Algemeen Diakonaal Bureau te Utrecht, dan hopen wij dat het bovenstaande op U zult la ten inwerken en alsnog tot daden zult over gaan. In Pakistan hebben zending en wereld diakonaat van de gereformeerde kerken 15 medewerkers ingezetleraren, dokters, een predikant, verpleegsters en technische deskundigen. Eén van hen is Jeanne van Kamp, verloskundige. Zij v/erkt voor moe ders en kinderen in de vluchtelingenwijk Mahmoodabad bij de havenstad Karachi. Duizenden mensen leven er in erbarmelijke omstandigheden. Een Amsterdams zaken man, W. Bosselaar, schreef haar een open brief ter gelegenheid van de zondag van het Werelddiakonaat op 4 februari. Wij laten U die brief graag lezen Amsterdam, januari 1968. Beste Jeanne', Bijna kan ik me al niet meer voorstellen, dat ik vorige maand nog met je in Mah moodabad liep, nu ik al weer enkele we ken in het, in vergelijking met jouw troos teloze vluchtelingenwijk, zo luxueuze en welvarende Nederland ben teruggekeerd. Het was een warme zondagmiddag toen we door de sloppen van de buitenwijken van Karachi liepen, waar je dagelijks werkt en waar men inde krotten en één-„kamer"- hutten nog steeds bezig was de schade te herstellen van de laatste overstromingen. Nu, terug in de vertrouwde holland.se sfeer, .realiseer ik me eerst goed, hoe nood zakelijk het is om regelmatig iets van je werk te zien en aan onze kerken, aan de diakonieën en kerkmensen duidelijk te maken, hoe dankbaar we mogen zijn, dat er mensen zijn, zoals jij, die Nederland willen verlaten, een prettig bestaan willen opgeven, om in jouw geval, de Pakistani medisch te helpen en om jouw kennis aan jonge Pakistaanse meisjes over te dragen. Weet je, wat mij het meest getroffen heeft tijdens het hernieuwde bezoek aan Mahmoodabad Dat de mensen je daar zo ongelooflijk waarderen Uit alle hoeken en sloppen kwam jong en oud aangelopen om je te begroeten. Het „Salam Sister Die" („Vrede, zuster Jeanne") was niet van de lucht cn er lag dankbaarheid in deze groet. Ik hoop voor jou en het werelddiakonaat zeer, dat deze waardering bij het thuisfront op hetzelfde hoge niveau staat. Met alle mogelijke middelen zal-ik,-die -in de be voorrechte positie ben om je in je werk af en toe eeris mee te maken, aan iedereen, die er bij betrokken is, duidelijk maken, dat jij een subliem voorbeeld bent van die christelijke ontwikkelingshulp, oftewel werelddiakonaat, waar men tegenwoordig de mond vol van heeft. En hiervoor zullen onze kerken en de leden heel wat over moeten hebben, al zou het maar een fractie zijn van wat jij hier voor over hebt. Dit realiseer ik me weer goed, als ik de luxe in Nederland zie, en dan terugdenk aan de mensen in Mahmoo dabad, en aan Bombay, waar ik ze in de buitenwijken in lompen op straat zal lig gen, en aan de vluchtelingenkampen in het Midden-Oosten en aanen aan Je weet, het werelddiakonaat kan on mogelijk met de betrekkelijk beperkte mid delen overal helpen. We concentreren ons voornamelijk op die gebieden, waar wc eigen mensen naar toe hebben gezonden, dus Pakistan, Indonesië, Perzië en straks in Curasao, Argentinië en Brazilië. We trachten dan ook zo mogelijk de sociaal economische basis te verbeteren, en je weet dat gaan we nu ook in Mahmoodabad pro beren. Ook veel gezelliger voor jou, dat er bin nenkort hiervoor nu een Nederlands echt paar uitkomt, dat zal proberen mee fe bou wen aan een betere toekomst voor de men sen daar. Z^elf help je daar al goed aan mee door de verpleegster-opleiding voor meisjes uit Mahmoodabad. Met welk een trots liet één van de door jou opgeleide meisjes ons het pas ontvangen diploma zien. Hoe. gaat het met de kraamkliniek, sinds de uitbreiding van 3 naar 6 bedden En krijg je voor de babies nog wel regelmatig melkpoeder van de Unicef in Karachi Anders schrijf je nog maar eens naar het Algemeen Diakonaal Bureau in Utrecht om wat meer armslag voor de aankoop van babyvoedsel, want ik hoop, dat door mijn bescheiden publiciteit over jouw werk, de girodienst met het nummer 22 11 van het A., D. B„ Koningslaan 7, Utrecht, veel drukte heeft. Jeanne, nogmaals ik heb het zeer ge waardeerd opnieuw je prachtige werk in Pakistan te hebben gezien en weer er van overtuigd, dat het thuisfront nog meer ach ter je zal gaan staan. Je veel sterkte toewensend en met har telijke groeten, Wim Bosselaar. Prof. Berkouwer komt naar Zeeland In een samenkomst te Middelburg, die uitgaat van de V.U.. zal hij spreken over Nieuwe inzichten in de theologie" Notert U vast de datum en houd die met alle geweld vrij. 15 maart (vrijdag). U hoort er meer van A. D. In een oud straatje, dat tot mijn'ver bazing Nieuwstraat heet, te Goes, staat een gebouw met stedelijke allure De Prins van Oranje. Daar vergaderde za terdagmorgen 3 februari de A.R.P. Wanneer U denkt, dat de mensen het vergaderen ?at zijn. vergist U zich. Er was een verblijdend grote opkomst. En wat de woordmoeheid betreft, dat viel geweldig mee. Er werd intens geluisterd naar de in leiding van de heer Hoogendijk (Kuy- perhuis), die een zeer moeilijk vraag stuk ter discussie stelde. Het is niet mijn bedoeling hier op zijn stellingen in te gaan. Ook niet op de zeer levendige discussie. Ik wil alleen verklaren, dat de thuisblijvers heel veel hebben gemist. Er was een hartelijke toon, een ple zierige leiding en een grote interesse. Ik moest telkens denken aan Prof. Brillenburg-Wurth, die op zijn ziekbed, dat zijn sterfbed werd, er over klaagde, dat hij tevergeefs gepoogd had bij onze mensen belangstelling te wekken voor het zedelijk vraagstuk van de moderne oorlogsvoering.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 1