eeuwóe 3£erkbode 5Z)e (S^eRmqe HEDENESSE Van de Sijnode ZENDINQ Opvoeding Oorlogsvraagstuk f 22e JAARGANG No. 28 25 JANUARI 1968 „Ik worstel en ontkom" OFFICIEEL ORGAAN TEN DIENSTE VAN DE GEREFORMEERDE KERK IN ZEELAND. Hoofd-Redacteur Dr. A. DONDORP, Gapinge, Telefoon (0 1189) 4 70. Redactie en medewerkers Ds. B. Wentsel, Brouwershaven J. A. v. Bennekom, Middelburg Dr. A. J. Boom, Vlissingen; Ds. J. Bosman, Vrouwenpolder Ds. M. V. J. de Craene, St. Laurens Ds. H. Eikelboom, Heinkenszand Drs. A. Elshout, Koudekerke Ds. W. H. Gispen, Terneuzen Ds. W. Kafcs, Apeldoorn Ds. A. G. Kornet, Vlissingen Dr. P. C. Kraan, Vlissingen Ds. G. S. Oegema, Arnemuiden Drs. J. Vlaardingerbroek, Ermelo. Dr. J. H. Becker, Nieuwerkerk Drs. M. Beinema, Middelburg. Adres voor opgave advertenties en predikbeurten Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg. Abonnementsprijs 4,per halfjaar bij vooruitbetaling. Advertenties 15 cent per mm. Bij abonnement lager. Losse nummers 15 cent. Drukkers-Uitgevers Littooij Olthoff Spanjaardstraat 47 Middelburg, tel. 24 38 Giro no. 4 22 80 v Welzalig hijdie acht slaat op de geringe. Psalm 41 2a. De bijbel staat vol met zaligsprekingen. Zalig spreken is meer dan geluk wensen. Het is iemand tot „gelukkige" uitroepen. Feliciteren. Gelukkig p r ij zen. In Ps. 40 5 werd hij gelukkig geprezendie op de trouw van de Here God acht slaat. In Ps. 41 2, die acht slaat op de ge r i ng e. De dienst van God voltrekt zich namelijk niet alleen in de binnenkamer, maar ook in de samen-leving met onze medemensen. Onder onze medemensen zijn zeer vele geringen. En als wij zelf tot die geringen behoren, dan zijn er altijd nog velen, die nog geringer zijn dan wij. Daar moeten wij acht op slaan, d.w.z. daar moeten wij voor zorgen. Persoonlijk èn door middel van de structuur van onze maatschappij. Als kind leerden we al, dat we niet moesten kijken naar anderen, die meer hadden dan wij, maar naar hen, die minder hadden. Dat leert dankbaarheid en tevredenheid. Als het dan maar niet bij dat kijken en vergelijken blijft. Zoals in dat bekende tafelgebed „Waar menig mens eet brood der smarte, hebt gij ons mild en rijk gevoed" Wie op de geringe acht slaat om door die vergelijking des te meer van eigen rijkdom te genieten, is allesbehalve zalig. De echte dankbaarheid is bereid om te delen. Bekend is ook het afschuwelijke likken naar boven en trappen naar beneden. En het opscheppen met goede relaties en klinkende namen. In voorspoed wordt je naar de ogen gekeken, maar in de nood leer je je vrienden kennen. Op de keper beschouwd is onze christelijke samenleving echt niet zo chris telijk. De geringen hebben vaak iets opmerkelijks. Zij weten dikwijls beter wat rechtvaardigheid is. En zijn afhankelijker van de Idere en zijn zorg. Wij kijken veel te veel naar wat voor ogen is, wat in het oog loopt, wat reusachtig is. De biografie van de geringe wordt zelden geschreven. Maar de Here interes seert zich voor hem. Hij slaat acht op de geringen en „bewaart de eenvoudig en" Welzalig is hij, die daarin op de Fiere lijkt, en als kind het beeld draagt van zijn hemelse Vader. Want op een goede dag zullen de machtigen van de troon gestort worden (Lc 1 52) en zullen de zachtmoedigen het aardrijk beërven. A. D. De heer Meulbroek (nu Bleek 5 te Middelburg) schrijft het volgende Hierbij mag ik u uitnodigen tot bijwo ning van de vergadering van het Provin ciaal Comité der A.R. Kiesverenigingen in Zeeland op D.V. zaterdag 3 (drie) fe bruari a.s., des voormiddags om 10.00 uur in de Prins van Oranje", Nieuwstraat te Goes. Op deze vergadering zal de heer Mr. W. C. D. Hoogendijk te 's-Gravenhage, medewerker aan de Dr. A. Kuyperstichting en schrijver van de brochure ,,De samen leving vernieuwen" voor ons het in het middelpunt van de hedendaagse belang stelling staande onderwerp Het oorlogs- vraagstuk inleiden. Als de inleider mij nog tijdig zijn stellingen toezendt hoop ik u die nog voor het begin van de vergadering ter hand te stellen. Gezien de aard van het onderwerp en de daarmede verwante pro blematiek, menen wij te mogen aannemen, dat de theologen onder ons hiervan ook veel belangstelling zullen hebben. Willen de sekretarissen van de kiesverenigingen de predikanten in hun omgeving op deze vergadering wijzen Het is wel .een moeilijke dag zater dag maar ik wil toch graag via het Kerkblad juist de predikanten opwek ken om aan de discussies deel te nemen. Het zal aan onze preken vast geen schade doen, als we ons meer met de politiek gingen bemoeien. A. D. Laten wij bidden voor het beroepings- werk. Vele gemeenten worstelen al ja ren met moeilijk te vervullen vacatures. Ligt dit alles niet nu alleen maar een tekort aan predikanten Iemand, die veel op dit gebied meegemaakt - heeft een gewoon gemeentelid schreef mij hebt U de moed ook op te roepen tot een gebed tot bewaring voor de zonde der kieskeurigheid bij de ge meenten bij het jagen op .talent", bij de predikanten in het staan op „wel vaart" Waarom zou ik niet Hebben wij ook maar enige absolute garantie, dat dit terrein veilig is voor de duivel Laten wij daarom bidden om méér pre dikanten. laten wij bidden om meer zuiverheid in de motieven bij het uit brengen van beroepen en 't overwegen daarvan. Laten wij in deze voorbede in 't bijzonder denken aan de „vergeten" gemeenten en de „vergeten" dominees ze zijn er Wij bidden voor het gesproken zendingsblad" Elke maand wordt op het Zendings centrum een z.g. gesproken zendings blad gemaakt ten behoeve van de blin den. Uit de verschillende zendingsbla den worden belangrijke artikelen en be richten afgewisseld door muziek en in terviews op de band opgenomen, die door „Bartimeüs" wordt gecopiëerd en daarna verzonden naar plm. 175 adres sen. Dit gesproken zendingsblad is voor velen in de loop der jaren al tot grote zegen geweest. De reacties zijn vaak ontroerend. Laten we bidden voor degenen, die dit blad redigeren en voor de ontvangers, die zo toch kunnen mee leven met het zendingswerk. Kerkboek. Na jaren van experimenteren met nieuw berijmde psalmen in proefbundels en liturgische veranderingen, krijgen de gereformeerde kerken weer de beschik king over een orficiëel kerkboek. Tot de uitgave hiervan heeft de generale sy-' node van de gereformeerde kerken in Lunteren besloten. In dit herziene kerkboek worden op- Op 2728 januari a.s. wordt op het Vormingscentrum „Hcdenesse" te Cand- zand het tweede weckend gehouden van de serie „De tijd waarin wij leven". Dit weekend is bedoeld voor mensen van 20 tot ongeveer 35 jaar van verschillende levensbeschouwingen. Thema „Het mens beeld van deze tijd". In dit weekend zal ter sprake komen het mensbeeld bij het hedendaags toneel, ingeleid door Drs. K. de Jong uit Goes. Voorts het mensbeeld in de theologie en het mensbeeld in de reklame. Het derde weekend is op 2 en 3 maart. Leiding G. J. ten Zijthoff. Prijs 14,per weekend (studenten en militairen 10, Aanmeldingen en inlichtingen Oecume nisch Vormingscentrum „Hedencsse", Cad- zand. Telelfoon (0 1179) 3 44. genomen de nieuwe psalmberijming, de nieuwe orden van dienst, de liturgische wisselteksten, de gebeden, de formulie ren en de belijdenisgeschriften. Uiter aard kan dit kerkboek in één uitgave gecombineerd worden met de bijbel, zo dat men evenals vroeger weer een volledige „kerkbijbel" ter beschikking heeft. De gezangenbundel wordt niet opge nomen in dit kerkboek. De reden is, dat er nog een interkerkelijk beraad gaande is over de mogelijkheden van een ge zamenlijke gezangenbundel voor pro testants Nederland. Deze zou eventueel kunnen bestaan uit een gemeenschap pelijk stamdeel met aparte aanhangsels voor de afzonderlijke kerken. Sinds enige tijd is er met name van hervormde zijde een streven merkbaar naar samenwerking op het gebied van de gezangen. In de gereformeerde ker ken is overwogen dat de eigen bundel van 119 gezangen nog in vele opzichten voor uitbreiding vatbaar is, b.v. met schriftgezangen, gezangen voor de feestdagen en doopliederen. Ook dit is een reden om de huidige bundel nog niet definitief in het kerkboek op te nenien. Ter synode werd sterk gepleit voor opname van de geloofsbelijdenis in de muzikale bewerking van Paul Chr. van Westering in het kerkboek. De huidige zangwijze volgens de vier eeuwen oude melodie van Straatsburg is niet zo po pulair in de kerken. Nagegaan zal wor den of het i.v.m. auteursrechten moge lijk is de bewerking van Van Westering op te nemen. Kardinaal en Bisschoppen naar Gere/. Synode. Kardinaal Alfrink heeft met vijf bis schoppen op 23 januari een bezoek gebracht aan de generale synode van de gereformeerde kerken te Lunteren. Aanleiding hiertoe is de wederzijdse er kenning van de doop en van de doops- bediening door de rooms-katholieke kerk en de gereformeerde kerken in Nederland. Hierover zullen het rooms- katholiek episcopaat en de gereformeer de synode op 23 januari een gemeen schappelijke verklaring afleggen. De kardinaal en de bisschoppen zul len ook een deel van de synodale be sprekingen van die dag bijwonen. In ver band hiermee is het rapport over de randkerkelijkheid op de agenda ge plaatst. In dit rapport wordt een analyse gegeven van de oorzaken van de toe nemende onkerksheid en van de vragen waarvoor de kerk in dit verband wordt gesteld. Rapporten over leeruitspraak van „Assen-26" verkrijgbaar. Alle gereformeerde kerkeraden heb ben van de generale synode thans een brochure ontvangen over „Assen-26", waarin het commissierapport is opgeno men, dat in september leidde tot de op heffing van de binding aan de uitspra ken van de synode van Assen-1926 over de uitleg van de bijbelse geschiede nis over het paradijs en de zondeval. Het boekje is verkrijgbaar bij de uit geverij J. H. Kok te Kampen. Ook zijn nog exemplaren beschikbaar van het gedocumenteerde deputaten- rapport, dat over de leeruitspraak van Assen aan de synode is uitgebracht. Hierin zijn zowel het meerderheidsrap port als het minderheidsrapport opge nomen. Men kan het bestellen door 1,20 over te maken op giro 51 31 53 van het Algemeen Kerkelijk Bureau, Wilhelminapark 2, Utrecht. Groei van kerk in Indonesië. De ongekende snelle uitbreiding van het christendom in Indonesië sinds de politieke omwenteling blijft onvermin derd doorgaan. Bij het gereformeerde zendingscentrum in Baarn kwamen daarover o.a. berichten binnen van plattelandsgemeenten op Java, Zuid- Sumatra en het eiland Soemba. In de streek rondom Purworedjo nam het aantal christenen in het tweede half jaar van 1967 met tien procent toe. Soemba meldt een toename van drie duizend nieuwe leden in 1967. Dit be tekent een toename van tien procent. Er zijn thans 33.000 christenen. Nog geen vier jaar geleden waren het er 20.000. In de kleine dessa Rogomuljo bij Sa- latiga begon de kerk met catechisaties voor volwassenen. De eerste keer kwa men er 15 mensen, de tweede maal 50 en de derde maal 60. Overal moet men nieuwe kerken bouwen. In het gebied van Lampung (zuide lijk Sumatra) bestaan thans 17 christe lijke gemeenten en rond honderd krin gen, die zich voorbereiden op de stich ting van een gemeente. Hoewel de Indonesische regering de Moslims heeft opgeroepen tot matiging en kalmte komen uit verschillende plaatsen toch nog meldingen van con flicten. Uit de gemeente Slawi kwam het bericht, dat christenen hun doden voortaan buiten de dorpsbegraafplaats zouden moeten begraven. Onlangs wer den in deze kleine gemeente 14 vol wassenen en 12 kinderen gedoopt. De kerk in Slawi, die nog maar twee jaar geleden werd gebouwd, is nu al weer veel te klein. Toen de Here Jezus een kleine jon gen was, die net als alle jongens, graag luisterde naar het vertellen van mooie verhalen, heeft Maria niet eens, maar wel tien keer hem verteld wat er aller- maal gebeurd was vóór en na zijn ge boorte. Ze heeft hem verteld over Gabriël in Nazareth en over Simeon en Anna in Jeruzalem en over de wijzen uit het Oosten. En alles wat dezen hadden gezegd of gezongen, bracht Maria weer in ver band met wat zij wist uit de boeken der profeten. Daar had het immers in ge staan, dat de Zoon van David, de Mes sias in Bethlehem geboren moest wor den. Daarom was ze eerst ook zo ver baasd geweest, toen de engel van God bij haar in Nazareth kwam en was ze zo bijzonder blij geweest, toen Jozef in eens naar Bethlehem moest en zij met hem mee mocht. Want zo paste alles precies. Al deze dingen heeft Maria bewaard. Daar heeft zij zelf steun aan gehad en moed uit geput, toen Jozef en zij met hun heilige Kind naar Egypte moesten vluchten en toen het net leek of de weg van God met hen doodliep daar ergens bij de Nijl. Gedurende heel die lange, moeilijke tijd heeft ze al de wonderlijke dingen en woorden zorgvuldig bewaard. Ze heeft ze als een grote schat be waard voor de Here Jezus. En ze heeft hem, bij het groter worden hoe langer hoe meer daarvan verteld. Geloof maar,

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 1