r Uit de Gemeenten Oud w/orden en jong blijven Predikbeurten zondag 7 januari 1968 „Het kindje dot niet begeerd werd9* „Epi-eikes" staat daar het bedoelt niet onverbiddellijk op je recht staan mildheid van oordeel alle dingen goeds-, moeds dragen royaal openstaan voor de wereld Zó kan een christen leven met het oog op de anderWant de Heer is nabij. ,,De een achte de ander uitnemender dan zichzelf ,,Wij moeten niet praalziek zijn, elkander tartend, elkander benijdend" (Galaten 6 1 e.v.) Nieuwerkerk. 1. Zieken: Br. Stoutjesdijk mocht weer naar huis terugkeren. Er is grote dank baarheid. Ook zr. SijrierKort is weer thuis. De zieken thuis zr. Dalebout, br. L. Dalebout, zr. v. DijkeBouwman, zr. Hofman mogen van voortgaand herstel spreken. God is goed. 2. Gods goedertierenheid kwam ook nog in andere dingen uit aIn het gezin Jaap Schiettekatte en Coby Noordhoek werd een dochtertje ge boren. Gefeliciteerd met Annique b. Rian de Bil (gezin Han de Bil Jannie de Reus) werd 17-12-'67 gedoopt. God zegene haar en haar twee zusjes. c. In Bruinisse was 13-12-'67 de huwe lijksbevestiging van Rinus van Dongen en Anneke Schikker. Een blijde dienst. Inder daad vraagt naar de Here (Ps. 105:4). Nieuwerkerk J. H. B. UIT DE KERKEN Aangenomen naar Gouda (vac. J. Hen- geveld): J. G. Kunst te Langley (B.C.) (Canada). Bedankt voor Beverwijk (vac. Joh. Knol): G. van der Vccre te Hardegarijp voor Warffum J. H. Meijer te Meliskerke. Prof. dr. A. G. Honig, die verbonden was aan de Theologische School te Ma kassar, is benoemd tot hoofleraar in de zendingswetenschappen aan de Theologi sche Hogeschool te Kampen, is 19 decem ber in ons land gearriveerd. Hij werd op Schiphol begroet door ds. P. Visser te Tilburg, president-curator van de Theolo gische Hogeschool, prof. dr. H. Bcrgema te Baarn, de voorganger van prof. Honig, dr. J. G. Gilhuis te Soest, zendingspredi kant in algemene dienst, dr. J. van der Lin den te Leusden, actuarius van de Suma- tra-Makassar-commissie en drs. C. H. Steenwinkcl, adjunct-directeur van het Zendingscentrum. Prof. Honig, die predikant is van de zendende kerk van Hceg, zal zijn arbeid aan de Theologische Hogeschool over enige maanden aanvangen. De colleges worden nog gegeven door prof. Bergema. Ds. Van der Neut met verlof uit Rwanda. Dezer dagen arriveerde uit Rwanda in ons land ds. Jb. van der Neut met zijn gezin voor een tussentijds verlof. Ds. Van der Neut was tot nu toe werk zaam als redactioneel directeur van het interkerkelijk lectuurcentrum te Kigali. In dit centrum werken een aantal protestantse kerken in Rwanda samen met steun van de zending van De Gereformeerde Kerken in Nederland. De Evangelisch-Presbyteri- aanse Kerk in Rwanda heeft te kennen ge geven, dat zij ds. Van der Neut in haar plaatselijke gemeentewerk wil inschakelen en zij zal waarschijnlijk binnenkort een be roep op hem uitbrengen. Predikanten aan wie emeritaat ver leend werd P. Bakker te Kielwindeweer W. Dekker te Noordwijk-Binnen E. I. F. Nawijn te Hattem J. A. Gravestein te Elim (Dr.) J. B. Vogelaar te Zwolle S. Wouters te Dordrecht G. J. Cozijnsen te Ouderkerk a. d. Amstel A. J. Radder te Kamperland J. M. Spier te Sneelc F. C. Zwaai te Winterswijk J. W. Wagenaar te Zwammerdam J. A. Meijer te Gerkesklooster-Strobos. K. W. Derckssen te Maassluis E. G. van Teijlingen te Amsterdam C. J. Jonkers te Delft P. van Strien te Delft P. van der Werf te Zwartsluis. (i) Hoe doen we dat Dit is een belangrijke zaak. Want jeugd is schoonheid. En schoonheid is aantrekkelijk. U hoeft maar even naar de adverten ties te kijken, om te zien hoe veel dat waard is om oud te worden en toch jong te blijven. Maar het is allemaal niet echt We houden de klok niet tegen. Het helpt niet of we de blaadjes van de kalender laten zitten en onze verjaar dagen niet vieren. We remmen de vergankelijkheid toch niet. Maar waarom is het nodig Iedere leeftijd heeft zijn eigen charme. Ook de ouderdom heeft zijn bekoring. Er is behalve de lenigheid van li chaamsvormen nog wel wat anders, dat aan het leven zin kan geven. Prof. Huizinga noemdè het „infanti lisme" een der kenmerken van onze tijd. Daar hoort, dacht ik, ook die zucht onder om met alle geweld mooi en jeug dig te blijven. De jeugd vertegenwoordigt zeker een grote waarde. Maar de rijpere leeftijd en de ouderdom niet minder. Alle on-echt-heid daarentegen is waardeloos Maar er is nog iets, dat opgemerkt moet worden. Vroeger beheersten kerken het stads beeld. Nu zijn kantoren, modehuizen en schouwburgen onze voornaamste ge bouwen. Vroeger ging men met zijn moeilijk heden om raad bij een predikant of een andere biechtvader. Nu consulteert men een psychiater. Deze lijn kunt U op allerlei gebieden doortrekken. Als algemeen verschijnsel noemt men dit de saecularisatie. Daar is de zucht om jong te blijven ook een symptoom van. Men zoekt de hemel uitsluitend in dit leven als een onge stoord genieten. Maar daarbij is de tijd de grote spel breker. (vervolg op pag. 4) II ,,Bij een licht schouderophalen klonk het,,ik denk van wel, maar mijn fout is het dat ik het haar niet heb gevraagd". ,,En mijn vader of wist hij het niet klonk het benauwd. „Hij was er niet zeker van, maar uit zijn uitlatingen tegenover zijn vriend kapitein Den Ouden, heeft hij het wel vermoed, dat als hij thuis zou komen er een baby zou zijn, maar zekerheid heeft hij daarover nooit gehad." „Maar laat ik het hele verhaal vertellen en dan hoop ik, dat je je grootvader niet vervloeken zal, want hoeveel verkeerd ik gedaan heb, toch is de ondergrond de grote liefde geweest die ik voor je moeder had." Weer zweeg hij en keek naar het knappe meisje dat in spanning wachtte op wat komen zou. En de armen op de tafel steunend begon hij „Je weet, dat ik vroeger in Oostkapelle op „Zeebrucht" woonde. Het was een grote boerderij en de mensen ver telden dat ik goed boerde. Dat was ook zo, en de bedragen die ik ieder jaar op de bank bij het gespaarde geld kon brengen, bewezen het. En al zeg ik het zelf, ik werd er door anderen, die mij kenden, erg gewaardeerd, zodat ik zelfs op de duur wet houder werd. Ook het kerkelijk werk had mijn belangstelling, zodoende duurde het niet lang, of ik was ouderling. En op iedere vergadering hield men terdege rekening met wat ik zei of voorstelde. Dat dit bij enkele mensen kwaad bloed zette, is be grijpelijk en in het leven heb ik meerdere malen dat ondervonden. Je moeder was ons enigst kind en deed, na de dood van je grootmoeder, op de hoeve de huishouding. Maar ik wist dat dit maar tijdelijk was, want ze was verloofd met een jonge pas afgestudeerde ingenieur Van Boven, van Polder Walcheren, en die in Middelburg woonde. Ongeveer twee jaar na het sterven van mijn vrouw, gingen zij trouwen en ik nam een huishoudster. Je moeder was erg aan Oostkapelle gehecht en foen er kort voor hun huwelijk, aan de Duinweg een aardig huisje leeg kwam, besloten zij dat te kopen om zich in haar geboortedorp te vestigen. Aan alles kon je merken, dat zij veel van elkander hielden en niets scheen hun geluk in de weg te staan. Ongeveer een jaar na het huwelijk begonnen donkere wolken zich aan de politieke horizon samen te trekken en dreigende onweerskoppen werden zichtbaar boven Europa. Hitier, de Duitse dictator, bezeten van machtswellust, had vol begeerte de ogen laten vellen op de hem omringende landen. En na gemeen spel met enkele kleine landjes en die bij zijn rijk geannexeerd te hebben, was zijn droom om meer „lebens- raum" te krijgen nog niet uit, maar zijn leger viel Polen onder valse voorwentsels binnen. Dat was het sein voor de Nederlandse regering, om ook haar strijdkrachten te mobiliseren. Ook je vader behoorde er toe, hij was eerste luitenant bij de Genie en moest op komen in de Peel, in een klein plaatsje in Noord Brabant. Je moeder bleef alleen in Oostkapelle achter. Ik had voorgesteld dat zij bij ons op de hoeve zou komen, maar lachend zei ze, met het motief doelend op de huishoudster die ik had, het is nooit goed als er twee kapiteins op één schip zijn. Op 10 mei 1940 viel onverwachts Duitsland, niettegenstaande herhaaldelijk ge geven beloften om onze neutraliteit te eerbiedigen, ons land toch binnen en hadden wij dus oorlog. Ik heb je vader nadien nooit meer terug gezien. Volgens een brief die een gevluchte soldaat later je moeder deed toekomen, moest hij met een geheime opdracht van het regimentsbureau, met een auto naar Brussel, en dat op het ministerie van oo. log daar overhandigen. Hij schijnt zich goed van dit bevel gekweten te heb ben, maar toen hij na die opdracht vervuld te hebben, weer probeerde via Zeeuws Vlaanderen in Oostkapelle te komen, door de terugtrekkende Nederlandse leger eenheden in België, bevolen te zijn naar Duinkerken te gaan en daarna in Engeland terecht te zijn gekomen. Je vader was dus weg en kwam niet terug. Weer vroeg ik aan je moeder of zij op de hoeve wilde komen, maar ook nu weigerde ze, steeds hoopte ze dat haar man spoedig en onverwachts voor haar zou staan. Er kwam nog iets anders bij. Daar wij in Walcheren al spoedig een grote Duitse bezetting kregen, werden bij voorkeur door hen leegstaande huizen in beslag genomen en ook daarom vond je moeder het raadzaam om in haar eigen huis te blijven wonen. Wij kunnen niet zeggen dat de Duitse soldaten de eerste tijd lastig waren. Bijna zonder uitzondering gedroegen zij zich correct en werden geen vrouwen en meisjes lastig gevallen e:i voorzover wij konden nagaan of bemerken, had je moeder ook geen last van de leden der bezettende macht. Van je vader was bekend geworden dat hij naar Engeland was gestuurd, maar waar hij verbleef en wat hij deed wist niemand, maar men nam aan dat hij daar bij het Nederlandse leger diende. Af en toe kwam je moeder ons 's middags op de hoeve bezoeken en meestal gingen mijn huishoudster en ik 's zondagsmorgens na kerktijd bij haar koffiedrinken. Het was ondertussen zomer 1943 geworden. De oorlog duurde onverminderd voort. Steeds strengere maatregelen werden door de bezetter genomen, ook ten aanzien van de burgerbevolking. Zo mochten wij niet meer op het strand komen en ook niet in de duinen en men vertelde dat er geweldige bunkers werden gebouwd, terwijl het aantal Duitse soldaten, dat de kust moest bewaken, steeds groter werd. Ook Wal cheren kreeg een zware bezetting en het scheen wel, dat de Duitsers de invasie aan ons gedeelte van de Atlanticwal verwachtte. De eerste maandag in september hadden wij kerkeraadsvergadering. De zaken die afgehandeld moesten worden, passeerden vlug de revue, ook al omdat het meestal hamerstukken waren en het scheen dat wij vroeg naar huis zouden kunnen gaan. Echter bij de rondvraag vroeg Zandee het woord. Hij was toen de bakker van het dorp. Een man die trots was, omdat hij gekozen was als ouderling, zich een houding aanmatigde, die niet in overeenstemming is met het vooral pastorale karakter van het ambt. En omdat hij met het nu bereikte nog niet tevreden was en het eigenlijk niet goed hebben kon, dat ik toen tweede voorzitter was en niet hij, probeerde hij mij steeds in stilte tegen te werken. (Wordt vervolgd) CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Van Til. 2.30 uur Ds. Wessel. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. (OOSTKERK) 9 uur Ds. Groeneveld te Vlissingen, Voorbereiding Heilig Avondmaal. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwereijszstraat) 9.30 uur Ds. Van Wiigenburg. 5 uur Ds. Van Til. Plan Zuid Gymnsstiekhal bij schoolgebouw) 10.15 uur Ds. Wessel, Voorber. H. Avondmaal. 5 uur Ds. Groeneveld. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 uur Ds. Bosman te Vrouwenpolder, 2.30 uur Ds. Helderman. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke 9 uur Ds. Dondorp te Gapinge, 7 uur Ds. Hartholt, Voorber. Heilig Avondmaal. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld te Souburg, Voorbereiding Heilig Avondmaal. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Hartholt. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Meijer, Voorber. H. Av.' Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen (Petruskerk) 9.30 uur Ds. Kornet, 5 uur Ds. De Craene te St. Laurens. (Huishoudschool Paauwenburg, Van Bossestraat) 10.45 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10.30 uur Ds. De Bruijne te Goes, 2.30 uur Ds. Van Til te Middelburg. Westkapelle 10 uur Ds. Helderman, 2.30 u. Ds. Bosman te Vrouwenpolder, Voorb. H. A. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 uur Ds. Noorloos, Voorber. H. Av., 3 uur Ds. Paksy. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 9.30 en 5 uur Ds. Musch, Voorber. H. Av. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Dragt te Tilburg. Sas van Gent 19 uur Ds. Berger. Schoondijke 10 uur Ds. Faber te Amsterdam, Bevestiging Ambtsdragers. 2.30 uur Ds. Faber, Voorber. H. Avondmaal. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Gispen. (Mozarthof) 9.30 uur Ds. Berger. Oostburg 10 uur Ds. Paksy, bevest. Ambtsdragers. 3 uur Ds. Noorloos te Aardenburg, Voorb. H. Av. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Zwaan. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Vanhaelen te Mijdrecht. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Joosse te Middelburg. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10 uur Ds. Moolhuizen te Leiden, 5 uur Ds. Helderman te Domburg. Driewegen 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Geersdijk 11 uur Ds. Van Til te Middelburg, 2.30 uur Ds. Eikelboom te Heinkenszand. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen, 5 uur Ds. De Bruijne. (Oosterkerk) 9 uur Ds. De Bruijne, 5 uur Ds. Jansen 's-Gravenpolder 10 en 2.30 u. Ds. Kramer, Nieuwdorp Heinkenszand 10 en 2.30 uur Cand. v. d. Kerk te Amsterdam. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Hartholt te Oostkapelle Kapelle 10 en 2.30 uur Ds. Huijser te Barendrecht, Voorbereiding Heilig Avondmaal. Kruiningen 9 uur Ds. Juch te Kapelle, Voorb. H. Av., 5 uur Ds. Kramer te Nieuwdorp. Lewedorp 9.15 uur Ds. Pontier, 2.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen. Nieuwdorp 9 uur Ds. Joosse te Middelburg, 2.30 uur Ds. Van Wilgenburg te Middelburg. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Noordhof, Bed. H. Av. Wissenkerke 10 uur Ds. Eikelboom te Heinkenszand, 2.30 uur Ds. Moolhuizen te Leiden. Yerseke CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder geen opgave ontvangen. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. Koolstra te Roosendaal Voorbereiding Heilig Avondmaal. Halsteren 5 uur Ds. Krabbe te Den Haag. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 3.30 uur Ds. Krabbe te Den Haag. Krabbendijke 10 en 2.30 uur Cand. Bouma, Utrecht. Oud-Vossemeer Poortvliet 10 uur Leesdienst, 2.30 uur Ds. Torenbeek te Anna Jacoba Polder. Rilland-Bath geen opgave ontvangen. Tholen 10 en 5 uur Ds. Torenbeek te Vroomshoop, Bediening Heilig Avondmaal. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse geen opgave ontvangen. Haamstede 10 en 5 uur Ds. Becker te Nieuwerkerk. Nieuwerkerk 10 uur Dienst des Woords, 3 uur Ds. Scholing te Scharendijke. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Nawijn te Zierikzee. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Van Oostrum te De Meern. Zierikzee geen opgave ontvangen. Zonnemaire geen opgave ontvangen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1968 | | pagina 5