School-actie Magelang Tekort aan Predikanten r fyfCc-iële- frmMen VORMINGSWERK !I Prodlkbourt&n zondag 22 oktober tB67 MEDEMENSELIJKHEID Zo zijn ze. Onze jongens buiten de kazerne. Dolf Kloek. Uitgave Kok, Kampen, geb. 3,95. Vlotte schetjes van een „vader" van een militair tehuis. Die jongens buiten de ka zerne zijn dus de soldaten, die hun vrije avonden in het Militair Tehuis doorbren gen en daar een beetje vergoeding vinden voor het gemis van hun eigenlijk thuis. De schrijver heeft de jongens goed be keken en aardig beschreven. Uit alles blijkt zijn liefde niet voor de militaire dienst maar voor de jongens. Er zijn vele protestantse militaire tehui zen en er is maar één Dolf Kloek. Maar als die andere „vaders" een beetje op hem lijken, dan zit het wel goed. In het tehuis gelden geen rangen. Een wachtmeester moest wachten met telefo neren, tot hij aan de beurt was. Daar was hij dan ook „wachtmeester" voor. Tegen een andere „meerdere" die koffie bestelt, zegt de tehuis vader „Loop maar even mee Zondagmorgen na kerktijd. Allen in het tehuis aan de koffie. De „vader" vraagt „Hoe was de dienst „Ging wel, meneer." „Goeie dominee „De koffie is beter." U begrijpt het alhet is een gezellig boekje met weinig pretenties, maar met veel liefde en daarom ook met veel grapjes. A. D. Dat met het modewoord, dat hier boven staat, niet alles gezegd is en dat we in betrekking tot onze solidariteit met de wereld genuanceerd (weer twee modewoorden moeten denken, omdat anders de veelgeprezen saecularisatie uitloopt op ontkerstening wordt door Prof. A. A. van Ruler duidelijk ge maakt in 'een betoog, dat ik vond in het Geref. Theol. Tijdschrift, waaruit ik de volgende passage voor U knip „Hoe zou een christen ooit martelaar worden, als hij in het geheel niet lastig, als hij alleen maar prettig, alleen maar be grijpend, solidair en dienstbaar zou zijn In zijn ambtsdrager-zijn in de wereld moet daarom ook een sterk ferment van kritiek, oppositie en agressie en dat niet alleen tegenover de heidens-conservatieve, maar evenzeer tegenover de niet minder heidens- revolutionaire mentaliteit zitten. Hij fungeert ook als spelbréker. Natuurlijk doet hij ook een hele massa gewone din gen. Er is nog veel goeds in de wereld. Dat ligt misschien aan de gemene gratie. Maar als hij iets gewoons doet, bijvoor beeld rural reconstruction of medische ver zorging of goed onderwijs of daadwerke lijke hulp aan ontwikkelingslanden, zal hij er toch op de een of andere manier bij moeten zeggen, dat hij het om Christus' wil doet. De naam van Jezus moet niet helemaal onder de tafel raken. Want hij is onze heiland. In hem is werkelijk alles geschonken. Hij is God de Zoon in het menselijke vlees. Zoiets moet je niet ver zwijgen. Ook niet uit solidariteit met en bewogenheid over de mens in de naaste, die dat allemaal maar bakerpraatjes en vroom gekwezel vindt. Het zegje, dat te genwoordig zoveel opgeld doet, dat het er bij christelijke arbeid in de wereld in het geheel niet om gaat, zieltjes te winnen, is of een erbarmelijk misverstand van de christenen met zichzelf of gewoon ordinair boerenbedrog. Het is niet de hoofdzaak, dat de mensen tot Christus en dus tot het christelijke geloof en de kerk gebracht worden. Dat is niet het doel. Maar het is wel een onmisbaar middel." A. D. •Hartelijk dank voor uw nog onverwacht royale reacties. Hierbij een voorlopige verantwoording B. C. L. 2,50, Chr. M. 5,J. W. Sr. 25,—,' P. B. 10,—, N. N., Heinkenszand 25,Serooskerke 25,Middelburg 25—, St. Laurens 50,—, A. T. 25,—, G. A. de R. en Wed. W. 20,L. de K. 35,—, v. d. E.—W: 25,—, S. M. 50,—, J. L. 5,—, Abr. C. 10,—, J. G". H. 10,—, Zendingscomm. Vrouwenpolder 100,- idem Vlissingen 300,M. de V. en buurvrouw 5,Joh. F. 10,P. de V. 2,50, G. M. 2,50", N.N. te VI. 3Ö0,de K. f 10,—, Jac. W. 5,—. Totaal 1082,50 Dit bedrag zal binnenkort overgemaakt worden naar Dhr. Goedhart. Merkclijn. Het predikantentekort in de gerefor meerde kerken neemt nog steeds toe. Vol gens recente berekeningen zijn er 214 pre dikantsplaatsen vakant, terwijl het aantal dienstdoende predikanten 1964 is. Het be staande predikantenkorps zou dus met 20 procent moeten toenemen om alle plaatsen te kunnen bezetten. Verwacht wordt, dat tot 1970 het tekort nog verder zal toenemen. Pas na 1970 kan men, lettende op het huidige aantal theo logische studenten op een enigszins ruimere toevloed van kandidaten rekenen. Ook daarvan moet men echter niet te veel ver wachten, omdat is gebleken, dat er een vrij groot verloop bestaat onder hen, die zich de laatste jaren hebben aangemeld voor de opleiding tot predikant. De generale synode van de gereformeer de kerken heeft naar aanleiding hiervan besloten een brief te sturen aan alle ker keraden. De synode is o.a. van mening, dat er in sommige grote gemeenten moge lijkheden zijn om de predikantswijken te vergroten. Vaak doen predikanten allerlei werk, dat kerkeraadsleden of gemeenteleden kunnen overnemen. Men denke aan administratief werk, deelname aan allerlei commissies, de verzorging van kerkelijke relaties naar buiten enz. Dit werk zouden de predikan ten kunnen afstoten. Ook deed men de suggestie een deel van het catechisatiewerk te laten overnemen door ouderlingen, die onderwijzer zijn. Verder beveelt de synode een veelvuldiger combinatie van kleine kerken aan. Tot nog toe worden hulpbehoevende kerken vanaf 250 zielen gesteund, wanneer ze een eigen predikant willen hebben. De vraag of dit minimum moet worden verhoogd tot 300 zal de synode nog nader bespreken. Dc Gereformeerde jeugd van Oostka- pelle organiseert a.s. zondag 22 oktober een feestelijke jeugdzangdienst in het kerk gebouw aan de Brouwerijgang. Aan deze bijzondere jeugddienst, waarvoor alle jon geren van heel Walcheren worden uitge nodigd, zal medewerking verleend worden door het Youth for Christ Tiener team. Deze jonge mensen zullen negro-spirituals en kerkliederen ten gehore brengen. Ds. G. A. Brucks te Zeist hoopt in deze spe ciale dienst voor te gaan met eeji korte toespraak. Aanvang 4.30 uur, jonge men sen hartelijk welkom. Dc G.J.V. van Oost- kapelle wil hiermee gebruik maken van het feit, dat het bekende YFC Tiener Team in Oostkapelle verblijft voor een jeugd weekend in het C.N.V.-centrum „Bos en Duin". Op uitnodiging van YFC-Walchcren is de Oostkapelse jeugd te gast in het week endprogramma, dat start met een open ge- sprekavond. Tijdens de zaterdagavond ko men veel jongelui met elkaar praten en luisteren naar het Tiener Team. De leiding van het zaterdagavondprogramma berust bij Hans Cornelder en Ds. G. A. Brucks. Vanzelfsprekend ben je welkom om zo maar eens binnen te lopen voor een kop koffie. Van 7.30 tot 10 uur is er door lopend een niet al te officieel programma. Kom eens kijken als je zin hebt. RILLAND-BATH. Met ingang van 1 oktober wordt het scribaat verzorgd door M. T. Timmermans, Margrietstraat 12, aldaar, tevens adres voor de kerkeraad Telefoon (voorlopig): (0 1135) 2 15. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Zierikzee op woensdag 13 september 1967 te Zierikzee. 1. Om 18.30 uur opent br. Edelschaap van Oosterland de vergadering, laat zingen Ps. 75 1, leest Ps. 75 en gaat voor in gebed. 2. De afgevaardigden van Scharendijke zien de credentiebrieven na. Alle kerken blijken vertegenwoordigd te zijn. Er zijn geen instructies. 3. In het moderamen nemen zitting ds. Wentsel, praeses dr. Becker, scriba ds. Nawijn, assessor. Praeses wenst Haam stede een gunstig resultaat toe i.v.m. het uitgebrachte beroep op drs. Dijk uit Am sterdam. 4. De notulen van dc vorige vergade ring worden, na enkele kleine wijzigingen, vastgesteld en ondertekend. 5. Ingekomen stukken a. Een brief van br. Blokland uit Roo sendaal met het verzoek het aan hem ver leende preekconsent met een jaar te ver lengen wordt toegestaan. b. Een brief van br. Vreugdenhil uit Zwartewaal van gelijke strekkingzal eveneens in positieve zin beantwoord wor den. c. Een „Open brief" (bezwaarschrift) van D. Tom uit Amsterdam (bezwaren o.a. tegen de christelijke pers en tegen hande lingen van de raad van de wijkgemeente 9 der Geref. Kerk te Amsterdam): wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Een schrijven van het Alg. Kerkelijk Bureau met een opgave van de ontvangen collecten over dc eerste 7 maanden van 1967. 6. RapportenDr. Becker rapporteert kort over Art. 48 (hulpbeh. kerken): de meeste kerken voldeden aan hun verplich tingen, spreekt uitvoeriger als deputaat v. d. geestelijke verzorging zee-, land- en luchtmacht (opgave van leden aan garni zoenskerken, catechisaties, recrutendagen) Ds. Wentsel (dep. zending) wijst er op, dat enkele kerken niet tijdig het verplichte 'quotum opsturen. 7. Rondvraag naar Art. 48 K.O. De kerk van Zierikzee informeert naar de mogelijkheid van classicale avonden i.v.m. een cursus voor gemeenteleden, te organi seren door het vormingscentrum van de Geref. Mannenbond. Blijkt niet te realise ren plaatselijke organisatie schijnt het meest wenselijk. 8. Regeling van vacaturebeurten. Brui- nisse en Oosterland krijgen nu al de rege ling te horen voor de periode juni t.m. okt. ''68. Deze is als volgtvoor Bruinisse juni ds. Scholing, julids. Wentsel, aug. dr. Becker, sept. br. Jansma, okt. ds. Nawijn. Voor Oosterlandjunids. Na- wijn, julids. Scholing, aug. ds. Wentsel, sept. dr. Becker, okt. br. Jansma. 9. De volgende vergadering wordt vast gesteld op woensdag 8 nov., 18.30 uur, te Zierikzee. Samenroepende kerk Scharen dijke. Moderamen ds. Scholing, praeses ds. Nawijn, scriba ds. Wentsel, assessor. Nazien credentiebrieven door Zierikzee. 10. Ds. Wentsel sluit de vergadering met gebed. Ds. NAWIJN, assessor. AGENDA van de vergadering der Classis Zierikzee der Gereformeerde Kerken in Nederland D.V. woensdag 8 no vember 1967 te Zierikzee, in het Ver- eningsgebouw der Geref. Kerk, St. Domusstraat, des avonds 18.30 uur. 1. Opening door de samenroepende kerk van Scharendijke. 2. Nazien der credentiebrieven door de kerk van Zierikzee. 3. Constitering van de vergadering en het moderamen Praeses Ds. H. Scholing Scriba Ds. J. H. Nawijn Assessor Ds. B. Wentsel Actuarius: br. J. M. de Waal. 4. Vaststelling der notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Instructies en voorstellen. 7. Rapporten. 8. Benoemingen. 9. Rondvraag naar art. 48 K.O. Regeling der vacaturebeurten. 11. Hoofdelijke rondvraag. 12. Aanwijzing van de samenroepende kerk. 13. Vaststelling van de datum der vol gende vergadering en het aanwijzen van het moderamen. 14. Persverslag. 15. Sluiting. Namens de samenroepende kerk van Scharendijke, Ds. H. SCHOL ;NG, Praeses. J. FOLMER, Scriba. De scriba van de Geref. Kerk te We- meldinge is W. Dieleman, Prinses Bcatrix- weg 49, Wemeldinge, tel. (0 1192) 469. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Oud-Vos6emeer nodigt de kerken der Classis Tholen uit tot een classicale ver gadering, te houden D.V. donderdag 9 november 1967, des morgens te 9 uur, in de Geref. Kerk van Bergen op Zoom. Stukken voor het agendum gaarne vóór 2 november a.s. in te zenden. De scriba II, J. J. Versluys. Evangelisatiecentrum Baarn. Zijn er in uw gemeente vragen of pro blemen ten aanzien van het evangelisatie- jeugdwerk Komt u dan naar Baarn op zaterdag 18 november. Wij denken daarbij aan ieder die in een bestuurlijke of uitvoerende functie een lei dinggevende taak heeft in de een of andere soort van evangeliserend jeugdwerk. Voor 8,50 kunt u deelnemen van 10.15 tot 18.00 uur (lunchpakket inbegre pen). Ds. H. H. Grosheide en drs. Jac. van der Waals hebben de leiding van deze bijeenkomst. Weekclubleiding opgeletHet eerste instructieweekend in dit seizoen is voor beginnende leiding, die de klimroos- en riddersymboliek wil leren kennen. Ook zal aandacht worden besteed aan allerlei vra gen die betrekking hebben op de omgang met een groep. ■N CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Joosse. 2.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Van Til. (OOSTKERK) 9 uur Ds. Wessel. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwereijszstraat) 9.30 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Wessel. Plan Zuid Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 9 uur Ds. Meijer te Souburg. 5 uur Ds. Joosse. Arnemuiden 10 uur Ds. Oegema, 2.30 u. Ds. Helderman te Domburg. Domburg 10.15 uur Ds. Helderman, 2.30 uür Ds. Groeneveld te Vlissingen. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke 10 en 2.30 u. Ds. Den Hengst, Bed. H. Av. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Elshout. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Wagenaar te 't Harde. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Hartholt. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe. St Laurens 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9, 10.45 en 7 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman. Westkapelle 9 uur Ds. Helderman, 2.30 u. Ds. Oegema te Arnemuiden. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 uur Ds. Noorloos, 3 uur Ds. Van .Wilgenburg te Middelburg. Axel 10 en 3 uur Ds. Heemskerk. Breskens 9.30 uur Ds. Paksy, 5 uur Ds. Musch. Hoek 10 uur Ds. Verbeek, 7 uur Afscheid Ds. Verbeek in d^ Herv. Kerk. Sas van Gent 19 uur Ds. Berger. Schoondijke 10 uur Ds. Van Wilgenburg, Middelburg, 2.30 uur Ds. Noorloos. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Gispen. (Mozarthof) 9.30 uur Ds. Berger. 19 uur Ds. Berger. Oostburg 10 uur Ds. Musch, 3 uur Ds. Paksy. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Zwaan, Bed. H. Av. Zoutespui 10 en 3 uur Dhr. Noorloos te Geldermalsen CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Slingenberg te Goes. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Colijnsplaat 10.30 en 2.30 uur Ds. v. d. Bos, Pijnacker, Bed. H. Av. en Dankzegging. Driewegen 10 en 2.30 uur Ds. Jansen te Goes. Geersdijk 11 uur Ds. Heuzeveldt te Goes, Bed. H. Av., 4 uur Ds. Zelle te Leeuwarden. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. De Bruijne, 5 uur Ds. Heuzeveldt. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Heuzeveldt. 5 uur Ds. De Bruijne. 's-Gravenpolder 10 en 5 uur Ds. Groeneveld te Vlissingen. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Zelle te Leeuwarden. Kapelle 10 en 5 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Molen. Lewedorp 9 uur Ds. Kramer, 2.30 uur Jeugddienst, Ds. De Bruijne te Goes. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Kramer, Voorb. H. Av. Wemeldinge 9 en 2.30 uur Ds. Noordhof. Wissenkerke 10.30 en 2.30 uur Ds. Coumou, Haarlem. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Boerkoel te Ede. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom geen opgave ontvangen. Halsteren geen opgave ontvangen. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 3.30 uur Ds. Krabbe te Den Haag. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Mintjes te Halfweg Oud-Vossemeer Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds. Krabbe te Den Haag. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Koolstra, Roosendaal Tholen 10 en 5 uur Ds. Van der Meulen, Wassenaar. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Haamstede 10 en 5 uur Ds. Vollenhove te Eindhoven Nieuwerkerk 10 en 5 uur Ds. Becker. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Warnink te Slikkerveer. Scharendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dhr. Jansma.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1967 | | pagina 3