Uit de Gemeenten Ik zie, ik zie Prodikboarton zondag 15 oktober 1967 VOX POPULI. De meeste indruk heeft op mij ge maakt de uitzending van een discussie tussen een aantal vooraanstaande figu ren van de grote buitenlandse pers over de atoomwapens. Ik weet niet meer welke vereniging dit T.V. programma verzorgde. Het verschil is over het al gemeen niet geweldig. Het rondetafel gesprek stond onder leiding van de heer Hilterman. Ik moest dus wel even iets overwinnen. Gelukkig hield hij zich voorbeeldig op de achter grond. Het gesprek tussen Amerikaan se, Engelse, Franse, Duitse, Poolse en Russische topjournalisten over een plan van een zekere Prof. Noël-Baker de" publieke opinie in de wereld te alarme ren en daardoor te proberen de regerin gen te weerhouden van het steeds ver meerderen van atoombommen, biologi sche en chemische wapenen, die in staat zijn op hele werelddelen tegelijk alle leven in een paar tellen te vernietigen. In het gesprek werd twijfel uitgespro ken aan de invloed die de publieke opi nie uitoefenen kon. Het prestige der regeringen, de macht van de wapenfabrikanten en het oeco- nomisch belang van deze helse arsena len, die aan duizenden geleerden en aan millioenen arbeiders werk gaven, leek te groot. Ook werd opgemerkt, dat de ontwa pening der nucleaire machten slechts dan geoorloofd zou zijn, als de span ningen tussen de vijandige wereld machten Oost en West, met als der de factor China eerst zouden ver dwijnen. Of tenminste zouden afzwak ken. Nu danken we de koude oorlog of koude vrede hoe men het maar noe men wil, aan het angst-evenwicht. Men is zo bang voor eikaars verschrikkelijke wapenen, dat niemand durft te begin nen. En zo leven wij nog bij de gratie van de angst. Elke partij heeft zo veel over-kill" (meer wapens dan nodig zijn om alle leven op aarde te vernietigen) dat men van weerskanten zijn verstand bewaren zal. Dit verstand bracht een paar jaar geleden de oplossing van de Cuba- crisis. Maar wat als men zijn verstand ver liest En als minder verstandige lieden ook in het bezit komen van dergelijke wapenen en er hun lokale oorlogen mee gaan beslechten Vandaar de anti- proliferatie conferenties, d.w.z. tegen uitbreiding van de atoomclub. Vroeger vocht Veere tegen Middel burg, Utrecht tegen Holland, Neder land tegen België. Toen kwamen de wereldoorlogen I en II. De afmetingen werden steeds groter. En de wapens steeds vreselijker. Bom menwerpers legden in één nacht heel Dresden in puin. Toen viel de eerste atoombom op Hiroshima. Moet deze ontwikkeling steeds zo doorgaan Nederland is gelukkig een klein land. Dat zei eens een Duitse officier in de oorlog tegen mij, die me uit mijn cel haalde, omdat hij zich in die nacht ver veelde en een paar uur kletsen wou: het is veel rustiger om in een klein land te wonen, dan in een groot. Want kleine landen doen niet aan wereldpolitiek. Daarom hadden we Duitsland niet in tweeën, maar in vieren moeten delen landen als Denemarken, Zwitserland enz. doen geen kwaad. Maar Nederland zit in bondgenoot schappelijke verbanden en is niet neu traal zo als vroeger. Al hebben wij dan zelf geen atoomwapenen, toch zitten ook wij in de boot. Wij zijn er hoofd voor hoofd bij be trokken. Velen zijn- geneigd hun kop in het zand te steken. Ouderen denken het houdt nog wel een jaar of tien-twintig. Maar dat mo gen wij zeker als christenen niet zeg gen. Ook niet denken Men zegt „We kunnen de bom on mogelijk gebruiken, maar ook onmoge lijk missen". Dat heet dan „leven met de bom". Wat moeten wij anders De mensen van dat ronde-tafel-ge- sprek kwamen er kennelijk ook niet uit. Al hadden zij veel waardering voor het plan Noël-Baker om in de hele wereld de publieke opinie te alarmeren en te mobiliseren. Maar ik dacht niet, dat zij er zelf veel verwachting van hadden. Als eerst de angst voor elkaar kon verminderen. Amerika is doodsbenauwd voor Rusland. Veel meer dan b.v. Fin land. En Rusland is doodsbenauwd voor het Westen. Geen wonder, drie keer werd het bijna doodgedrukt door legers uit het Westen Napoleon Wilhelm Hitier. Die drie ervaringen plus de weten schap, dat aan of vlak bij alle Russische grenzen raketbasissen van de tegen partij zijn aangelegd, houden de angst er in en verbieden atoomontwapening. En het Westen is bang, dat -het zonder nucleaire macht een lammetje is tegen over de wolf uit het Oosten. Zo wordt de politiek beheerst door angst. Er zal dus wel eerst ontspanning moeten komen in de dreiging en daar door in de angst, wil de publieke opinie iets bereiken bij de regeringen, die de totale vernieling in hun macht hebben. ,,Vox populi" heet die poging van Noël-Baker de stem van het volk. Eigenaardige naam. Want het is een onderdeel van een oude Latijnse spreuk vox populi, vox dei, d.w.z. de stem van het volk is de stem van God. Maar dat is niet waar God heeft een eigen stem. Vaak heel anders dan die van het volk. Maar in dit geval Heel vroeger was er een monnik, Peter van Amiëns, die met zijn kreet ,,God wil het" de duizenden om zich heen verzamelde voor de eerste kruis tocht. Het was als een infectie. Maar een giftige infectie De vox populi was de vox dei niet. Maar als nu eens alle kerken, alle christenen gingen roepen ,,God wil het niet" God wil niet, dat we ons verdedigen met nuclaire (megatonnen) chemische en biologische wapenen. Want dan ver dedigen we niets meer. Het middel ver nietigd het doel. De atoomsplitsing kan vandaag ber gen verzetten in het hart van de zee. En meer dan bergen. En wat kan het geloof vandaag A. D. c. Nazien boeken br. B. H. Lavooij. Dit betreft de boeken deputaatschnp hulp behoevende kerken classis, quacstoraat classis, art. 17 K.O., collectes 1966, depu- taatschap hulpbehoevende kerken provin cie. Alle boeken zijn in opdracht van de kerk van Middelburg nagezien en in orde bevonden. Br. Lavooij ontvangt décharge voor zijn gehouden beheer onder dank voor zijn vele arbeid in deze. d. Nazien boeken br. Duijvekot, pen ningmeester evangelisatie classis. Dito, dito. 8. Verhouding Art. 31. Ds. Dondorp brengt verslag uit over het onderzoek van de classicale commissie in zake handelingen van kerken die bij de scheuring betrokken waren. De kerk van Vrouwenpolder wordt aangemoedigd het contact met de gemeente van Art. 31 voort te zetten. De andere1 kerken die daartoe de mogelijkheid hebben worden verzocht in overeenstemming met het advies van de G. S. contacten met vrijgemaakte kerken op haar gebied te gaan leggen. 9. Rapport P.S. 1967. De Acta zijn reeds aan de kerken toe gezonden. Ds. Oegema deelt nog mee, dat br. Musch uit Breskens op 10 sept, is ge ëxamineerd door de Classis Zeeuws Vlaan deren en naar Art. 6 K.O. toegelaten om te staan naar de Dienst des Woords en der Sacramenten. 10. Vacaturebeurten worden voor het gehele jaar 1968 geregeld. Het rooster voor de ruilbeurten over oktober en november wordt voorgelezen. 11. Rondvraag Art. 48 K.O. Oostka- pelle dankt de classis voor haar afvaardi ging bij de intrede van Ds. Hartholt en voor de hulp tijdens de vacature ontvan gen. Serooskcrke vraagt of een ouderling die preekleest de groet aan het begin van de dienst mag uitspreken. De classis ziet hier geen enkel bezwaar in. Grijpskerke dankt de classis voor belangstelling bij de ingebruikneming van het nieuwe kerkge bouw. 12. Persoonlijke rondvraag. Ds. P. C. Meijer dankt voor ontvangen gelukwens, Ds. Hartholt voor belangstelling bij zijn intrede. 13. Vaststelling volgende vergadering. Donderdag 9 november n.m. 7.30 uur. Mo- deramen Ds. Van Til, praescs Ds. Oege ma, assessor Ds. Den Hengst, scriba I Ds. P. C. Meijer, scriba II. 14. Vaststelling persverslag. De korte notulen worden gelezen en vastgesteld. 15. Sluiting. Nadat Ds. P. C. Meijer is voorgegaan in dankgebed sluit Ds. Oegema de vergadering. In opdracht der classis, J. C. STREEFKERK, scriba II. (vervolg van pagina 2) Den Hengst, scriba I Ds. Streefkerk, scriba II. 3. Notulen. De aan de kerken toegezon den notulen van de vorige vergadering worden vastgesteld, ook die van de classis contracta gehouden 9 mei 1967. 4. Mededeling gevoerde corresponden tie. Ds. Meijer van Meliskcrke rapporteert 5. Instructies. a. De kerken van Domburg en West- kapelle vragen vacaturebeurten voor 1968. b. De kerk van Vlissingen maakt be zwaar kenbaar in verband met heffingen, die de P.S. heeft opgelegd, nadat de be grotingen van de kerken voor 1967 al wa ren vastgesteld. De boekhouder van Vlis singen, br. Marijs, geeft een toelichting op deze instructie vanuit de moeilijke finan ciële positie van de kerk van Vlissingen. De instructie wordt naar Vlissingen terug gewezen. c. De kerk van Middelburg verzoekt de datum van de Dankdag te verschuiven naar de tweede woensdag van november. Op voorstel van Ds. Elshout wordt be sloten een commissie te benoemen, die deze zaak zal onderzoeken. In deze com missie worden benoemd de predikanten Den Hengst en Wessel en ouderling S. de Visser van Gapinge. 6. Ingekomen stukken a. Geref. Stichting bejaardenzorg. Uit nodiging tot bijwoning van het slaan van de eerste paal voor het tehuis te Middel burg. Ds. Oegema heeft de classis verte genwoordigd. b. Van Geref. Kerk Vlissingen. Over afvaardiging en instructie. c. Van A.K.B. controlelijst over gehou den collectes tot 31 augustus 1967. d. Depp. F.A.K.A. Reeds aan de ker keraden toegezonden. e. Open brief van br. D. Tom uit Am sterdam. Voor kennisgeving aangenomen. f. Handelingen P.S. Zeeland 1967. 7. Rapporten a. Zending. Ds. Streefkerk rapporteert over de uitbreiding van het werk op Mid den Java met name naar aanleiding van het rapport over 1966 van de kerken in Indonesië ontvangen. Er is een bijzonder grote toeloop naar de kerken. Op ons ter rein van Blora werden 102 mensen ge doopt, terwijl er 128 in dooponderricht zijn. Ook Ruanda krijgt aandacht bij dit verslag. De kerken van de classis zenden hun bijdragen trouw op. Ds. Meijer van Meliskerke vraagt de aandacht der kerken voor het Idenburgfonds, herinnert aan het besluit der classis de kerken te adviseren 20 cent per ziel per jaar voor het werk in Suriname te geven. Aan de kerk van Middelburg wordt verzocht een classicale zendingssamenkomst te willen organiseren. b. Evangelisatie. Meegedeeld wordt, dat het rapport over het zomerwerk ter volgende vergadering zal worden uitge bracht. Nicuwcrkerk. 1. Diensten op 15 oktober: daar de vraag tot mij kwam om op deze zondag in Yerseke het H. Av. te komen bedienen, en de kerkcraad dit goed vond, is er voor die dag voorziening gezocht voor hier en ook gevonden, maar let op de wijziging in aanvangsuren half elf en kwart over vijf. 2. Giftenonder dank ontvangen een gift voor de kerk van 10,Een paar dagen laetr werd mij elders 10,ter hand gesteld. Het is een bewijs, dat men, hoewel verhinderd op te gaan naar de kerk, toch met de gedachten vertoeft bij het huis Gods. God zegene u zelf en uw. gaven Nu ik dit schrijf (9-10-'67) is mij nóg 15,als gift overhandigd. Tezamen 35,Onder dank en... ter navolging! CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. Wessel, Bediening Heilig Avondmaal. 2.30 uur Ds. Joosse, Bediening Heilig Avondmaal. 5 uur Ds. Wessel, Dankzegging. (OOSTKERK) 9 uur Ds. Dondorp. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwereijszstraat) 9.30 uur Ds. Joosse, Bediening Heilig Avondmaal. 5 uur Ds. Joosse. Plan Zuid Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 9 uur Ds. Van Wilgenburg. 5 uur Ds. Den Hengst te Grijpskerke. (Rusthuis, Branderijmolengang) 10.45 u. Ds. Wessel, Bediening Heilig Avondmaal Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Schaafsma, Rotterdam Domburg 10 uur Ds. Tevel te Zwijndrecht, 3.30 uur Ds. Hartholt te Oostkapelle. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk te Veere. Voorbereiding Heilig Avondmaal. Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Meijer te Meliskerke. Meliskerke 10 en 2.30 u. Ds. De Craene te St. Laurens Oostkapelle 10 en 2.30 uur Ds. Hartholt. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Den Hengst. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe te Serooskerke. Souburg 10 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Elshout te Koudekerke. Vlissingen 9 en 10.45 uur Ds. Kornet, 4 uur Ds. Brederveld. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Slingenberg, Goes. Westkapelle 9.30 uur 2.30 uur Ds. Tevel te Zwijndrecht. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 10 uur Ds. Paksy, 3 uur Axel 11 uur Ds. Zwaan te Zaamslag, 5 uur Ds. Verbeek te Hoek. Breskens 9.30 uur Dhr. Noorloos, 5 uur Ds. Noorloos. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Sas van Gent 11 uur Ds. Gispen (Ned. Herv. Kerk). Schoondijke geen opgave ontvangen. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Berger. (Mozarthof) 9.30 uur Ds. Gispen, 19 uur Ds. Berger Welkomsdienst) Oostburg 10 uur Ds. Noorloos, 3 uur Ds. Paksy. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Zwaan. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Oegema te Arnemuiden. CLASSIS GOES. Baarland 10.30 en 2.30 uur Ds. De Kleer, Scheveningen Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Pontier te Vlissingen. Colijnsplaat 11 en 4 uur Ds. v. d. Bos te Pijnacker. Driewegen 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 10 uur Gez. dienst met de Hcrv. Kerk, 2.30 uur Ds. Richel te Heemstede. Goes (Westerkerk) Vredeszondag) 10 u. Ds. Jansen, 5 uur Ds. De Bruijne. (Oosterkerk) 9 uur Ds. De Bruijne, 5 uur Ds. Jansen 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Kramer, Nieuwdorp Heinkenszand 10.30 en 2.30 uur Ds. Eikelboom. Kamperland 10.15 uur Ds. Groenenberg te Den Haag, 3 uur in de Geref. Kerk gemeenschappelijke dienst met Herv. Kerk, Ds. Groenenberg, Liturg en Ds. Van den Ban, predikatie. Kapelle 10 en 5 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Molen. Lewedorp 9 uur Ds. Eikelboom te Heinkenszand, 2.30 uur Ds. De Bruijne te Goes. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Van Til te Middelburg Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Noordhof. Wissenkerke 10 uur Gez. dienst in de Herv. Kerk. Voorganger Ds. De Bruijne te Goes, 4 uur Ds. Noordhof te Wemeldinge. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Becker te Nieuwerkerk, Bediening Heilig Avondmaal. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. v. d. Hauw te Roosendaal. Halsteren 3.30 uur Ds. v. d. Hauw te Roosendaal. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 3.30 uur Ds. v. d. Stoel, Bed. H. Av. en Dankzegging. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Groenveld te Vlissingen, Bed. H. Av. en Dankzegging. Oud-Vossemeer Poortvliet 10.30 en 2.30 uur Ds. Van Halsema te Gorinchem. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Schelhaas, Amsterdam Tholen 9 uur Ds. Van Halsema te Gorinchem, 5 uur Ds. Dragt te Tilburg. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 uur Leesdienst, 4.30 u. Ds. Scholing te Scharendijke. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Poppe te Naarden. Haamstede 10 en 5 uur Ds. Meijer te Souburg. Nieuwerkerk 10.30 uur Dhr. Jansma te Zonnemaire, 5.15 uur Ds. Torenbeek te Anna Jacoba Polder. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Sloot te Rilland-Bath. Scharendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Scholing. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Nawijn. Zonnemaire 9 en 2.30 uur Dhr. Jansma, Voorb. H. Av. n

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1967 | | pagina 3