r Ik zie, ik zie... Uit de Gemeenten Prodikbourton zondag 18 juni 1967 HET TE VEEL BELOOFDE LAND We zijn natuurlijk allen vol over Is raël. Onze gedachten en gesprekken zijn er van vervuld. Het is moeilijk er over te schrijven, omdat er elk ogenblik verrassende din gen gebeuren en er tussen .schrijven en lezen van deze regels eën week ruimte ligt. Een vrouw vroeg aan haar man „Zou je in verband met de situatie in de wereld niet een paar nieuwe pakken kopen Hij antwoordde „Ik denk er niet aan. Komt er geen wereldoorlog, dan kan ik die nieuwe pakken rustig in de winkel laten hangen. Komt er wel een wereldoorlog, dan hebben die pak ken geen zin, want dan zal er niemand meer zijn om die te dragen". Inderdaad. De derde wereldoorlog zal een atoomoorlog wezen, zonder overwinnaars en zonder overlevenden. Dat is het griezelige van de situatie. Want de wereldmachten kunnen elkaar nu op een zeer gemene manier chante ren met dreigementen. De vraag werd door Flex in Trouw gesteld Wat is ons een kernoorlog waard Is de zelfstandigheid van de staat Israël ons dat waard Hongarije was het niet indertijd. Weet U nog, hoe dat afschuwelijke di lemma ons geweten verscheurde Ik hoor soms nog die laatste kreten van de jonge Hongaren, die een beroep de den op hulp uit het Westen. Gelukkig heeft Israël die hulp (nog) niet nodig. En het is niet waarschijnlijk dat Moskou veel risico's nemen zal om Nasser uit de puree te halen. Maar de vraag is hoe lang houden de Israëli's het vol. Je kunt niet aan het overwinnen blij ven Dat hebben Napoleon en Hinden burg en Hitier ondervonden. Dat ging in het begin immers ook zo fantastisch Op de lange duur heeft Egypte meer reserves dan Israël. Ik hoop, dat een vredesmacht, zo al niet van de V.N., dan wel van de ge zamenlijke invloed van Rusland en Ame rika, spoedig een wapenstilstand van de strijdende partijen zal weten af te dwin gen. De nog aarzelende berichten wij zen vandaag in die richting. (Maar al les kan morgen weer heel anders zijn Maar dan moeten twee dingen eens en voorgoed gewaarborgd worden de onaantastbaarheid van de Joodse staat Israël. En de levensrechten (niet alleen de bestaansrechten) van de Palestijnse vluchtelingen. Want de vorige oplossin gen hebben die anderhalf millioen Ara bieren aan de ellende prijs gegeven en hebben Israël met de permanente be dreiging van deze paria's laten zitten. Niet ten onrechte is Palestina het te veel beloofde land genoemd. Tijdens de eerste wereldoorlog heeft Engeland (Balfour declaration) Palesti na beloofd aan de joden als hun natio naal tehuis. Tegelijk heeft Engeland Palestina beloofd aan de Arabieren (Lord Lawrence) wanneer zij zouden helpen om Palastina op de Turken te veroveren. In 1917 nam Allenby Jeruzalem in. En toen begon de ellende tussen Joden en Arabieren. Toen de moeilijkheden op het ergst waren, legde Engeland zijn mandaat neer, ging naar huis en liet de boel de boel. Toen is de Israëlische staat geboren. De joden hielpen zichzelf en Egypte werd voor de eerste keer verslagen. Daar hebben de Israëli's nog een schep je opgelegd, toen Nasser in de nesten zat van de Suezecrisis (de beroemde Sinaïveldtocht) Nu dreigt Nasser voor de derde keer verslagen te worden. Maar een overwinning is geen oplos sing. Want er is niets zo gevaarlijk als een verslagen vijand (revanche!). Daarom moet er een blijvende oplos sing gevonden worden. Ook voor Nas ser. Dat is in Israels belang. Het is eenvoudig gezegd. Maar Izaak en Ismaël zullen niet makkelijk co-exis teren in één tent. Dat zit 'em in de moeders. A. D. (vervolg van pagina 2) een principiële discussie voorafgegaan over deze zaak. Bijzondere nadruk is gelegd op twee richtlijnen de Christus der Schriften moet gepredikt worden en het moet zich beperken tot bijzondere gelegenheden. 8. Rapporten worden uitgebracht, o.m. a. Over de zending, door ds. Wentsel. Hij noemt de gehouden zendingsavond in Zierikzec (een stukje daarover van hem vindt ge in de Kerkbode van 25 mei). We zijn dankbaar voor deze proef. Enkele dingen zijn te verbeteren wellicht. De col lecte, zo meldde de praeses, was goed 400,Ds. Wentsel wijst nog op het mooie boekje: Zending in 1966 3, b. Over de recrutendag, door br. Jans- ma. Er waren een kleine 40 recruten. Niet veel, maar voor Zeeland misschien redelijk. Toch is bezinning over dit werk voortdu rend nodig. c. Over de Particuliere Synode, door ds. Scholing. Ter sprake komt o.m. het stuk, dat namens dit college zou worden verzonden aan het Convent van kerken en het I.K.O.R., Afdeling Televisie, Hilver sum, over enkele facetten van deze arbeid. Dit stuk, geconcipieerd door Ds. Eikel boom, van Heinkenszand, bevat opbou wende kritiek. Daar het een ontwerp-brief is, eerst bestemd voor geadresseerde, zul len wij er hier nog niet uit citeren. Over het deputaatschap Kerk en In dustrie de bijdrage over 1967 zal niet zijn 1,per ziel, maar dit is bepaald op 0,50 per ziel. Verlaging komt dus ook nog eens 'n keer voor Dit wordt eerst weer hoger, als er een industrie predikant gevonden is. Verder mogen we wel verwijzen naar het Kort Verslag van de Part. Synode zelf. 9. Nu komt het punt aan de orde Rondvraag naar Artikel 48 van de Kerk orde. Daarin staat o.m., dat het behoort tot de taak der classis toe te zien, dat de kerken haar roeping en taak nakomen. Hier kan dus advies worden gegeven, een inlichting gevraagd, enz. Bij dit punt wordt o.m. gevraagd over het beroepingswerk der vacante kerken. Bruinisse en Haamstede delen iets mede over dit moeizaam werk. Beiden wordt wijsheid cn zegen toegewenst. 10. Nu komt de regeling der vacature beurten. Daar het raadzaam is, om deze maar vroeg vast te stellen, worden deze beurten toegewezen voor de eerste 5 maan den in 1968. En wel als volgt 1968: Bruinisse: jan.: Ds. Scholing; febr. Ds. Wentsel maart Ds. Becker april br. Jansma meiDs. Nawijn. 1968 Haamstede jan. Ds. Becker febr. br. Jansma maartDs. Nawijn aprilDs. Scholing mei Ds. Wentsel. 1968: Oosterland: jan.: Ds. Nawijn; febr. Ds. Scholing maart Ds. Wentsel april Ds. Becker meibr. Jansma. 11. Bij de persoonlijke rondvraag komt nog ter sprake a. de Onderweg-kerk. Deze diensten zullen D.V. weer gehouden worden, ge durende 8 zondagen, n.l. van 25 juni tot cn met 13 augustus. De diensten zullen aanvangen half 10. b. Ds. Scholing zal, tijdens zijn Synode- arbeid in september a.s., enkele zondagen één dienst ruilen, en hij kan óók op de e.k. classis daardoor niet aanwezig zijn. 12. Na de rapporten is ook nog aan de orde geweest het punt benoemingen, in de vacatures, ontstaan door het overlijden van br. Bij de Vaate. Art. 48 primus Ds. Scholing. Percentage-commissie br. J. A. Schiet- tekatte Pzn., Nieuwerkerk. 13. Voor de volgende classis is het volgende vastgesteld samenroepende kerk: Oosterland. Nazien credentie-brieven Scharendijke. Datum woensdag 13 sep tember 1967, 's avonds half 7. Moderamen: praeses Ds. B. Wentsel scriba Dr. J. H. Becker assessor Ds. J. H. Nawijn actu- arius br. J. M. de Waal. 14. Het persverslag de assessor zal ge vraagd worden dit te publiceren in de Kerkbode. 15. Sluiting. Ruim half 10 sluit de prae ses de vergadering, nadat we gezongen hadden Gezang 72 2, en praeses in gebed was voorgegaan, daarin de kerk en de volkeren den Here opdragend. Op last der classis, Dr. J. H. BECKER, assessor. Oosterland. Donderdag 1 juni kwam de kerkeraad samen. Uit de veelheid van stukken kan het volgende worden medegedeeld. Een 14-tal instellingen zal een bijdrage worden gezonden. Verder zal volle medewerking worden toegezegd en verleend aan de redaktic van de Zeeuwse Kerkbode. De boekhouding en de stukken over 1966 worden gecontroleerd. Met dankbaar heid aan de gemeente kon worden vastge steld, dat de inkomsten iets hoger zijn ge weest dan de uitgaven. Een financieel overzicht zal t.z.t. wor den toegezonden aan alle gezinnen der ge meente. Het Heilig Avondmaal zal D.V. op 2 juli worden bediend door Dr. Becker. Kruiningen. Het scribaat van de Gereformeerde Kerk te Kruiningen berust bij de heer J. W. P. de Jonge, Rijksweg 2, Kruiningen, telefoon (0 1130) 3 82. inmiddels wel hoe daarin voorzien zal wor den. Wc wensen u de 25ste een goede Avondmaalsviering toe. Laten we ons tel kens bezinnen op datgene, wat de Here daarin toch aan Zijn Kerk heeft willen schenken. Vele godsdiensten hebben hun rituele maaltijden, maar dit is uniek, dit is van boven, dit is van God. Aanbidt dan, in de verwondering, aan te mogen zitten aan de tafel van uw Koning 2. In het ziekenhuisHet gaat met onze zieken goed, die nü weer in het ziekenhuis kwamen zr. Jacoba bij de Vaate uit Nieu werkerk en br. Jakob v. d. Hek uit Brui nisse. Verdere genezing en thuiskomst toe gewenst We lazen ik-zal-geen-kwaad- vrezen,-want-Gij~zijt-met-mij. 3. Landelijke samenkomstenJa, het Bijbelgenootschap komt samen woensdag 21 juni, de Vrije Universiteit op donder dag 22 juni. We hopen dat dit prachtige vergaderingen worden Afstand en andere werkzaamheden verhinderen vaak deze bij te wonen. Maar wie enigszins kan, ga Deze arbeid in Gods Koninkrijk heeft onze belangstelling nodig, onze gaven, onze ge beden. God zegenc dit werk. 4. Tenslotte een groet aan ouden en zieken, en voorts aan allen, die dit lezen. Nieuwerkerk J. H. B. Poortvliet. Zondag 18 juni hopen wij Heilig Avond maal te vieren. In de dienst van Woord en Sacrament hoopt voor te gaan Ds. Oegema te Arnemuiden. Brs. en zrs. weet, dat God U nodigt aan Zijn tafel, doen wij dan belijdenis van ons geloof door met mond en hart des Heren lof te verkondigen. De extra kollekte, die zondag ten bate van Israël is gehouden, heeft opgebracht f 211,25. Nieuwerkerk. 1. H. Avondmaal: Op zondag 25 juni hopen we Avondmaal te vieren. In juli is het vaak te laat voor mensen, die dan al met vacantie gaan. Zondag 18 juni zal dan voorbereiding zijn (op welke dag ik clas- sisbeurt heb in Oosterland), maar u hoort Nieuwdorp. Door de toestand in het Oosten zal Ds. K. Kramer, die aan boord is van de Flavia, alhier niet op de bestemde tijd aankomen. De Raad rekent er op, dat de intrede niet op 2 juli, maar op 16 juii zal plaats hebben. Na informatie is gebleken, dat het schip om de Kaap zal varen. We hopen later U te kunnen berichten. Met hart. gr. namens de Raad, Ds. Moelker, scriba, Nieuwdorp. CLASSIS GOES. De Classis Goes wordt samengeroepen voor 6 juli, 7.15 uur, in de Westerkerk te Goes. Stukken voor het Agendum vóór 25 juni te zenden aan eerstondergetekende. Namens de roepende kerk van Driewegen, Ds. J. v. d. Veen, praeses. D. de Muynck, scriba. VAN DE ORGELBANK. Zaterdagmiddag 3 juni vergaderde de Geref. organisten o.l.v. dhr. Fraanje in de kerk van de Geref. Gemeente te Goes. Met genoegen hebben we als organisten vergaderd. Op bizondcr hartelijke wijze werden we ontvangen door onze gastheer collega Fierloos. Wat een prachtige gerestaureerde kerk en een flink grootorgel wat er zijn mag. Ook de koffie met extra tractatie, smaak te zeer goed, wat ook de sfeer ten goede komt. Onze Zeeuwse lid in het Landelijk Be stuur collega drs K. de Jong uit Goes, hield een korte uiteenzetting van onze CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofplcinkerk) 9.30 uur Ds. Rabbers te Leeuwarden, Bediening Heilig Avondmaal. 2.30 uur Ds. Wessel, Bediening Heilig Avondmaal. 5 uur Ds. Rabbers, Dankzegging Heilig Avondmaal. (Noorderkerk) 10.15 uur Ds. Van Til. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwerijszstraat) 9.30 uur Ds. Wessel, Bediening Heilig Avondmaal. 5 uur Ds. Wessel, Dankzegging Heilig Avondmaal. Plan Zuid Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 9 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Dondorp te Gapinge. Rusthuis (Branderijmolengang) 10.45 uur Ds. Rabbers, Bediening Heilig Avondmaal. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Joosse te Middelburg. Domburg 10 uur Ds. Helderman, 7 uur Ds. Tissink te Ridderkerk. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk te Veere. Grijpskerke (in de Herv. Kerk) 9.15 en 2.30 uur Ds. Van Leene te Schagen. Koudekerke 9.30 en 7 uur Ds. Bosman, Vrouwenpolder, Voorbereiding Heilig Avondmaal. Meliskerke 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp te Gapinge. Oostkapelle 9.30 en 2.30 uur Ds. Tissink, Ridderkerk. Serooskerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer te Meliskerke. St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. De Nood, IJsselmuiden Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Meijer, Voorbereiding Heilig Avondmaal. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Elshout, Voorb. H. Av. Vlissingen 9.30 en 7 uur Ds. Kornet. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Van Wouwe te Serooskerke. Westkapelle 9.30 uur Ds. Van der Bom, 2.30 uur Ds. Helderman, Voorbereiding Heilig Avondmaal. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 9.30 en 3 uur Dhr. Musch te Breskens. Axel 10 en 5 uur Ds. Heemskerk. Breskens 9.30 uur Dhr. Musch, 5 uur Ds. Noorloos. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Sas van Gent Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Sloot, Rilland-Bath. Terneuzen 10 en 4.30 uur Ds. Berger, Voorb. H. Av., 19 uur Welkomstdienst in de kerk Frans Halslaan. Oostburg 11 uur Dhr. Noorloos Sr. te Geldermalsen, Voorb.r H. Av., 5 uur Dhr. Musch te Breskens. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. De Graaf te Voorburg. Zoutespui 10 en 3 uur Ds. Gispen te Terneuzen. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Richel te Heemstede. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Pontier. Colijnsplaat (in de Ned. Herv. Kerk) 11 en 4 uur Ds. Juch te Kapelle. Driewegen 10 uur Dienst, 2.30 uur Ds. Koolstra. Geersdijk 10.30 en 2.30 uur Ds. Jansen te Goes. Goes (Westerkerk) 10.15 uur Ds. v. d. Weij, Emmen, 5 uur geen dienst, 7 uur Intrede van Ds. Heuseveldt, na bevestiging door Ds. Korenhoff, legerpred. te Zeven (W.D.). (Oosterkerk) 9 en 5 uur Ds. v. d. Weij. 's-Gravenpolder 10 en 2.30 uur Cand. Boonstra te Dordrecht. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Cand. Van Krimpen te Dordrecht. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Oosterhoff te Holten, Bediening Heilig Avondmaal. Kapelle 9 en 17 uur Ds. Maaskant, em. pr. te Leiden. Kruiningen 10 uur Ds. Timmers te Amstelveen (bevestiging Cand. v. d. Molen), 5 u. Ds. v. d. Molen (Intrede) Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Hoekstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Krabbe, em. pred. te Den Haag. Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Noordhof, Voorber. Heilig Avondmaal. Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Molen te Driewegen. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg. Yerseke 10 en 2.30 uur CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Haverkamp te Aalsmeer. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. v. d. Stoel, Voorber. Heilig Avondmaal. Halsteren 17 uur Ds. Grafe te Meerkerk, Voorber. Heilig Avondmaal. Hoogerheide (Scnapendreef 21) 9.45 en 15.30 uur Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Beukema, Rotterdam Oud-Vossemeer geen opgave ontvangen. Poortvliet 10 en 2.30 uur Ds. Oegema te Arnemuiden, Bediening Heilig Avondmaal. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Bakker te Rotterdam Tholen 10 en 5 uur Cand. Groeneveld te Barneveld. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 uur Ds. Wentsel, 2.30 uur Ds. Wentsel te De Lier. Bruinisse 10 en 5 uur Haamstede 9, 10.30 en 5 uur Ds. Scholing, Scharendijke Nieuwerkerk 10 uur Dienst, 5 uur Ds. Becker, Voorb. Heilig Avondmaal. Oosterland 10 en 3 uur Ds. Becker. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Huyser te Barendrecht Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. Wentsel te De Lier. Zonnemaire 10 en 2.30 uur Dhr. Jansma. il

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1967 | | pagina 3