^eeutctte 3Cerkbode „Hallomet jou cian mijn rechterhand" V.J OFFICIEEL ORGAAN TEN DIENSTE VAN DE GEREFORMEERDE KERK IN ZEELAND. Hoofd-Redacteur Dr. A. DONDORP, Gapinge, Telefoon (0 1189)4 70. Redactie en medewerkers Ds. B. Wentsel, Brouwershaven J. A. v. Bennekom, Middelburg Dr. A. J. Boom, Vlissingen; Ds. J. Bosman, Vrouwenpolder Ds. M. V. J. de Craene, St. Laurens Ds. H. Eikelboom, Heinkenszand Drs. A. Elshout, Koudekerke Ds. W. H. Gispen, Terneuzen Ds. W. Kats, Apeldoorn Ds. A. G. Kornet, Vlissingen Dr. P. C. Kraan, Vlissingen Ds. G. S. Oegema, Arnemuiden Drs. J. Vlaardingerbroek, Ermelo. Adres voor opgave advertenties en predikbeurten Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg. 21e JAARGANG No. 47 15 JUNI 1967 ,.Ik worstel cn ontkom" Abonnementsprijs 4,per halfjaar bij vooruitbetaling. Advertenties 15 cent per mm. Bij abonnement lager. Losse nummers 15 cent. Drukkers-Uitgevers Littooij Olthoff Spanjaardstraat 47 Middelburg, tel. 24 38 Giro no. 4 22 80 Ps. 110 1. Onlangs werd door iemand ergens de vraag gesteld of we, aan wat hier boven staat, wel genoeg denken Christus, zittende ter rechterhand Gods. Kijk - ten hemel gevarendat ligt achter ons. Christus' wederkomst ligt nog vóór ons. Maar dat zitten ter rechterhand Gods is nuEn wat ligt daarin een geweldige troost! Ja, want dit betekent, dat we leven onder de Christus-regeringJa, Hij re geert. Niet Nasser, 't Lijkt van welNietMao. NietJohnson. Neen Chris tus. En zo is 't ook gebleken telkens weer in de geschiedenis van kerk en wereld, en - óók niet in uw persoonlijke levensgeschiedenis Dit vers is genomen uit Psalm 110. Een bijzonder mooie psalm, wel genoemd: de Geloofsbelijdenis van David. Omdat de grote stuk ken des geloofs er in voorkomen, zoals Christus' verzoeningswerk want er staatGij zijt priester)en Christus' verhoging {zet u aan mijn rechterhand) en Christus' Kerk: (uw volk is zeer gewillig). Ja, we vinden hier ook een aanvankelijk belijden van de Drie-eenheid Gods, want er staat Dus heeft de Heer tot mij n en Heer gesproken Zit op den troon ter rechterhand naast Mij. (Ps. 110:1, berijming). Deze psalm wordt heel veel aangehaald in het Nieuwe Testament. Ook vooral dit vers, dat Christus zit aan Gods rechterhand. Dat ziet op de Goddelijke eer, die Hem te beurt viel. In het oorspronkelijke staat voor: zit aan mijn rechterhand: Sjeeb Limini. Nu moet je net Luther hebben, fors, origineel en vroom in zijn taalHij zegt Christus is mijn Sjeeb Limini, en de duivel moet mijn Sjeeb Limini w.el met rust laten Wij moeten dat óók goed in gedachten houden, dat Christus onze grote Koning is, die nu regeert, en met Gods hulp (vs 5a) strijdt en overwint. Wij moeten dat bedenken in onze tijd, met zijn internationale spanningen, en gevaren, en honger, en oorlogsleed. Maar het geldt ook voor het leven van Kerk, gemeente, gezin en persoon. Een van de treffendste eigenschappen van een christen moet zijn de rust, die van hem uitgaat. 't Ligt alles zo mooi samengevat in het lied, in het gebed Gij zit in heerlijkheid aan 's Vaders rechterhand. Laat ons in genen nood uw bijstand ooit ontberen Gij kocht ons met uw bloed b l ij f, Heiland, ons regeren. J. H. BECKER. Een rubriek voor Teeners. Neem me niet kwalijk, als ik met de deur in huis val. Maar het is om jou te doen. In dit rubriekje wou ik graag wat met je praten. En dat is - natuurlijk een hachelijke zaak. Wat weet ik van je af Ik weet niet of je op club zit. Ik weet niet of je van ,,Beat" houdt. Ik weet niet of je verliefd bent. Misschien al bijna verloofd. Misschien wil je graag dat alles anders wordt. Maar het kan ook best zijn, dat je nergens warm voor loopt. En hoewel ik dat allemaal niet weet, gaan we toch met elkaar praten. En als je wilt reagerenaltijd wel kom. Als je onderwerpen op wilt geven voor deze rubriekgraag- „De zes min-mannetjes." Dit is de tijd van weinig tijd hebben. Hard blokken. Cijfers halen. Wat kan dat een spanning geven. Op school en thuis. Nu komt het er op aan wat je presteert. En iedereen vindt het belang rijk dat je vecht en je tanden op elkaar zet. Want je moet één punt omhoog. En soms is dat een mooie sport. Oni van een zeven een acht te maken. Of van een acht een negen. En je bent er trots op als je dat kunt klaren. Maar als je van een vijf een zes moet maken. Dan wordt 't bijna moeilijk. Hoe sta je er voor eigenlijk Zou je het redden Zit je erg in spanning Er hangt zoveel vanaf hé Soms kan er een jaar mee gemoeid zijn. En een jaar is zo lang. Die ene ellendige repe titie moet een zeven worden. Dan zou 't net gaan. Dan zou je net gemiddeld bijna een zes hebben. Nou ja, ze zullen je nog wel net een zes-min geven. En dan zou je er zijn. Net. Met de hakken over de sloot. Wat een ellendig gevoel is dat, als je op de wip zit. Tussen net halen en net niet halen. Wat moet je er meer aan Er voor bidden Alsof dat wat helpt. Bidden om een cijfer. Je kunt makkelijk genoeg bidden om een tien. Maar je zult er dan toch ook voor moeten werken. En een ander hoeft veel minder te doen voor die tien. En die bidt er ook niet voor Mag ik eens vragenVind je dat gek, om voor zulke heel gewone dingen te bidden Bidden om een zeven voor Algebra Mag dat Ja, maar dan zou ik de rest er maar rustig bijvertellen. Gewoon alles. Ik zou de hele zaak ge woon aan Hem voorleggen. Vertel Hem maar, dat je soms zo moeilijk je gedach ten bij je werk kunt houden. Vertel Hem maar hoe dat komt Misschien denk je dat onze Heer toch wel wat an ders te doen heeft dan zich bezig te houden met jouw kleine zorgen. Neen, dat is juist het vreemde. Hij wil er zich juist wel mee bemoeien. Hij weet er ook alles van. Hij heeft Zelf op school ge zeten. Hij heeft zelf een vak geleerd. Hij wordt zelf Leraar" genoemd. Hij moet ons leren rekenen. Hij moet ons leren dat aftrekken beter is dan optel len. En dat je beter delen kunt dan ver menigvuldigen. En dat je maar liever niet moet machtsverheffen. Hij leert ons ook Zijn taal verstaan. Hij leert ons Zijn taal spreken. Woord voor woord moeten wij Hem nazeggen. Woorden, die allang in 't vergeetboek waren geraakt, worden weer opnieuw gebruikt. Andere woorden krijgen hun oude glans weer terug. Hij is een Leraar, zei ik al. En hij heeft ontzettend hardleerse leerlingen. Ze zetten niet alles op alles. Ze zijn tevreden met een mager zesje. Ze wil len er net komen. Zonder één puntje over te houden. Als ze maar nét vol doende zijn. Laat ons bidden, dat wij in de koude en hete conflictsituaties onzer dagen ons niet laten leiden door oppervlakkige sentimenten, maar door een diepe pries terlijke bewogenheid, waarin wij voor Gods troon worstelen om een vrede, die het welzijn dient van alle volken. We danken voor het Nederlandsch Bijbelgenootschap Zonder Bijbelgenootschappen zou de zending haar werk eenvoudig niet kun nen doen. Men zou het Evangelie niet in de landstaal hebben kunnen brengen. Rond het afscheid van ds. Sillevis Smitt als voorzitter van het Nederlandsch Bijbelgenootschap wordt een financiële actie gevoerd om te komen tot één bij belvertaling voor allen. Op 21 juni wordt het resultaat van deze actie aan geboden. Wij bidden om een zegen op deze vertaling, die van zo groot belang kan zijn, ook voor het zendingswerk. Wij danken ook voor wat ds Sillevis Smitt heeft betekend voor het werk van het Ned. Bijb. Genootschap. Zes-min-Christenen. Je komt ze over al tegen. Ze zullen zich nooit eens royaal geven. Dat doen ze liever niet. Als ze maar ,,net" in de hemel komen Ja wij allemaal met elkaar zijn slech te leerlingen. Wie komen vaak niet verder. En dan blijven we zitten. Dan worden we helemaal teruggezet naar Klas I. Dan moeten we weer het A-B-C leren. En nou zeg je misschien wat schiet ik daar mee op Die dominé's ook al tijd. Nou heb ik het over m'n algebra en dan beginnen zij weer overhet geloof en zo. Wat heeft die lastige repetitie nou te maken met nou jamet al die hoogdravende dingen Wel, heel jouw gewone leven heeft alles met Hem te maken. Hij is erg in je geïsoleerdheid. Hij wil graag, dat je er komt. Hij wil je graag helpen. Hij wil je graag een beetje moed geven. En zelfvertrouwen. Hij volgt dat gevecht van jou Hij wil je helpen op je weg naar de volwassenheid. Tenslotte is Hij zelf ook twaalf geweest. En zestien. En zeventien. Hij weet er van. En als jij weer eens een verlies-post boekt. Als je met een vier thuis komt of met een drie. Als je dan het gevoel hebt zelf een drie te zijn, of een vier, dan zegt Hij Wacht evenDenk er om; dat je voor mij waarde-vol bent. Denk er om, dat knappe koppen en belangrijke men sen bij Mij steeds maar weer blijven zit ten. En dat ze altijd weer het A-B-C moeten leren. Voor deze Leraar ben je waardevol. Hij wil je nu en straks gebruiken in Zijn dienst. Er is werk aan de winkel Hij wil je daarom een beetje nieuwe moed geven. En als je nou toch blijft zitten Stil, ik heb horen fluisteren, dat er heel wat erg belangrijke mensen zijn, die jaren van hun leven vergooien. Ze blijven zitten waar ze zitten. En ver roeren zich niet. Totdat ze opeens ont dekkendat zezo weinig be tekenen. Dan schrikken ze. En willen in Zijn kracht alles op alles zet ten. Als deze Leraar je nieuwe moed geeft, dan gebeurt er iets vreemds Dan ga je ineens enorm hard wer ken. Zo maar voor je algebra. Dan los je de moeilijkste vergelijkingen op. Je krijgt er steeds meer plezier in. Want je weet, dat Hij iets met je van plan is. Dat Hij je gebruiken kan. Dan wil je alles geven wat in je is. Je krijgt er weer plezier in. Want Iemand vind je de moeite waard. W. H. GISPEN. Correspondentie-adres Frederik van Eedenstraat 17, Terneuzen. f Op regelmatige tijden worden de volgende rubrieken opgenomen in ons blad Meditatie Kroniek (algemeen kerkelijk actueel) Samenspraak (gesprekken met de lezers) ln en om de wandelgangen van het parlement Interviews met bekende en onbekende mensen Onderwerpen van sociale aard Jeugd (over en voor de Jeugd) Kerkmuziek en zang T.V.- rubriek Uit de Pers Zeeuwse Historische figuren Wat gebeurd er in de R.K.-, Ned. Herv.- en andere Kerken Kerkelijke Nieuwsdienst Feuilleton Officiële kerkelijke berichten Boeken-recensies Berichten van het Zendingsfront PREDIKANTENCONFERENTIE IN „HEDENESSE" 30 mei1 juni 1967. I. a. Naar „Hedenesse". „Hedenesse" bij Canzand is niet alleen maar een verblijfs-centrum voor vermoeide moeders, maar ook voor onvermoeibare predikanten, om er een paar dagen te con fereren. Er gaan allerlei groepen naar toe een schoolklas, catechisanten, 'n jeugdver eniging, ambtsdragers. Je rijdt er zo voorbij. Maar dit is als het ware ook de clou het ligt „verscholen", rustig, je ziet uit op groenOorlogs bunkers zijn omgetoverd in verblijven, we zien scholieren bezig, in conferentie of bij balspelen. Wij zijn verderop gelogeerd, in een nieuw gebouw (dat eerstdaags ge opend wordt), zo'n 20 man aan predikan ten. Ds. v. d. Stoel, voorzitter van het mo- deramen der predikantenconferentie opent dinsdag omstreeks 12 uur deze conferentie. „Ik mis aldus spr. de lof op de kerk te veel, naast opgesomde gebreken. Wij mogen nooit het werk Gods te kort doen." Dit naar aanleiding van Paulus' dankzeg ging aan God over Corinthe, ja over Co- rinthe (1 Cor. 1 49). Deze conferentie is georganiseerd in nauwe samenwerking met de Geref. Stich ting Maatsch. Werk (dir. de heer L. A. Hartman) cn met het Vormingscentrum „Hedenesse" (vormingsleiderde heer J. A. de Vries). In de handen van deze laat ste wordt nu de leiding van deze drie daagse conferentie overgedragen. Mejuffrouw de Gaay Fortman, die een stage volgt van de C.I.C.S.A., is onze gastvrouwe en mejuffrouw Timmerman is onze chatelaine. Nu, het heeft ons aan niets ontbroken het is eigenlijk te zwak gezegd. Wij hebben kennis gemaakt met „Hedenesse". „Zien doet verkopen." Het is aanbevelingswaardig er te confereren. Het Palestijnse vluchtelingen-vraagstuk, hier besproken, zou vast tot een nadere oplossing komen. Trouwens, conferenties worden meestal in paradijselijke oorden gehouden, op Rhodus bijvoorbeeld. Maar ik keer met mijn gedachten terug naar Wesf-Zeeuws-Vlaanderen. In de middag houdt drs W. Hilbers, staf docent aan de Nijenburgh te Baarn, een inleiding over de vraag Hoe ziet een geïndustrialiseerde samen leving er uit. Want dat is het Thema der conferentie „Kerk en industriële samen leving". Woensdag gaat het over Wat doet en kan de kerk doen in deze samenleving door Drs G. H. Homans, predikant te Eindhoven en donderdag over Wie en wat is de mens in deze samen leving door ds. R. C. Harder, dir. van de „Nijenburgh" te Baarn. Aan de conferentie is ook een excursie verbonden. Daarvan ga ik eerst iets vertellen. b. Naar Brugge. Neen, in Brugge zelf hebben we niet vertoeft. Zelfs niet in een plezant stamme tje een tas kaffee gedronken, 't Was en kel om een fabriek te bezoeken. De C.B.T.R., Compagnie Belgique de televi sion et radio, een geweldig complex. Elke dag worden er 1200 complete t.v. toestel-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1967 | | pagina 1