r Ik zie, ik zie... Geestelijk Provincialisme NIEUWS Prodikbourion zondag 28 mei 1987 Wat ik op het beeldscherm gezien heb, ging hoofdzakelijk over de honger in India, over Vietnam, en natuurlijk over Amsterdam. O ja, ik zag de eerste aflevering van een serie over de zendingsreizen van Paulus. Of liever over het boek ,,De handelingen der apostelen". Bij het begin, de uitstorting van de Heilige Geest, hield ik mijn hart vast. Hoe moet je dat nu allemaal spelen Ik hoorde wel het geluid der geweldige wind (overigens lang niet luid genoeg m.i.), maar zag niets van het vuur op de hoofden der discipelen. Ook het ver schijnsel van de glossolatie kwam er niet aan te pas. Het viel me echter niet tegen. Zo'n bijbelse uitbeelding had erger gekund. Verder op in de geschiedenis werd het hoe langer hoe beter. De genezing van de kreupelgeborene bij de poort van de tempel en het ver hoor van de apostelen door de joodse raad was prachtig. Ik raad U aan let op dat program ma. Ik hoop dat het net zo goed zal blijven als het begon. Jammer dat de stemmen in het Engels en niet in het Nederlands spreken. Nu zullen zeer velen, en vooral de kinderen, telkens heen en weer moeten kijken om de ondergeschreven teksten te lezen. De collecte voor India viel tegen. Dat is wel heel erg Terwijl wij met de Pinksterdagen heerlijk hebben gegeten, crepeerden de mensen van honger. Want dat kun je geen „sterven" meer noemen. Het is dood-gaan. Ik geloof echter niet, dat de lagere opbrengst van deze actie vergeleken bij verleden jaar, toegeschreven moet wor den aan verminderde offerbereidheid. Het zat 'em in de datum De mensen, die de Pinksterdagen op een christelijke manier hebben gevierd, namelijk door naar de kerk te gaan, hebben een indrukwekkend bedrag voor de Zending bij elkaar gebracht. En de mensen, die niet naar de kerk gingen, hebben het weekend en vooral de zaterdag, zó veel voor zichzelf uit gegeven, dat er niet veel meer overbleef voor de naasten-ver-weg. Daarom is de opbrengst van de twee de actie „Eten voor India" me nog heel erg meegevallen. Wellicht komt er nog een nalezing. Ik vermoed van kerkmensen, die de Pinkstercollecte vóór hebben laten gaan. Wat Amsterdam betreft we mogen de nieuwe burgemeester wel van harte sterkte wensen Een baan, die weinigen zullen bege ren. Toch ook een baan, waar eer valt af te halen. Mij trof bij een beschrijving van de levensgang van de heer Van Hall de onwaarschijnlijk lange lijst van commis sariaten, die hij verzorgde. Of liever die hem verzorgden. Was dat een lid van de Partij van de Arbeid Ik herinner me een gesprek, dat ik met iemand voerde, toen ik op een lange weg tegen de wind in moest fietsen en de tijd (de weg?) bekortte door een lotgenoot aan te klampen. Het was in de dagen vóór een be paalde verkiezing. En de man was ken nelijk een arbeider. Toen ik hem vroeg op wie hij stem men ging, liet hij eerst niet veel los. P.v.d.A. zeker Geen sprake van O, dan bent U R.K. Nee, van de chris- telijken moest hij niets hebben Wat dan Ik stem op de commu nisten Bent U dan zo n vriend van de Rus sen „O, nee, helemaal niet. Ik was vroe ger lid van de S.D.A.P. Maar voor ons soort mensen is de aardigheid er af. De Partij van de Arbeid, meneer, die is niet meer rood. Het zit, vooral in de besturen vol met professoren en met directeuren en met van die doctoran dussen." Aan deze man moest ik denken, toen ik de zeer lange lijst las van de com missariaten van Amsterdams burge meester. Die twee pasten niet in één partij. A. D. UIT DE KERKEN Beroepen te Doorn (vac. J. Kuiper): A. Griffioen te Rhoon te Oostwold (Old.), te Schoondijkc, te Schiermonnik oog, te Hogersmilde, te Silvolde-Gendrin- gen, te Slootdorp en te Tholen-Poortvliet W. Jeroense, kand. te Oud-Beijerland te Boksum D. de Boer, laatstelijk pred. bij de vrije geref. kerk te Wolvega te Nieuwolda-Woldendorp, te Woudsend, te Grouw-Irnsum en te Ooster-Nijkerk A. A. Zwaai, kand. te Winterswijk te LoppersumG. Haaksma te Nieuw-Am- sterdam te Minnertsga J. Stienstra te Langeslag te Beverwijk (vac. Joh. Knol): D. Bouwknegt te 's-Gravenhage-Moerwijk; te Murmerwoude J. de Waard te Oost- voorne. Aangenomen naar Zuidland-Abbenbroek: Y. Stienstra te Castricum naar Koog a. d. Zaan: H. Hoekzema te Goënga (Fr.); de benoeming door de Classis Amsterdam tot predikant voor de Bijlmermeer C. P. T. Rijper te Amsterdam-Watergraafsmeer naar Coevorden R. Pluim te Oosterend, die bedankte voor Ter Apel en Diever de benoeming tot hulpprediker te 's-Her- togenbosch-Heusden J. B. Vogelaar, a.s. em. predikant te Zwolle. Bedankt voor Leek (Gron.): H. Tien te Ede. Examens. De Classis Apeldoorn heeft geëxamineerd en beroepbaar ver klaard J. Groenevelt, kand. te Barneveld. Beroepen te Dieren (vac. H. Strijker): J. W. K. Kelder te Schipluiden te Voor burg (2e maal) (vac. Dr. L. Schuurman): H. A. van Bottenburg te Noordwijk aan Zee te Blija en te Zuidbroelc-Harkstcde A. A. Zwaai, kand. te Winterswijk te Varsseveld G. D. Hanemaaycr te Haar lemmermeer-Oostzijde te Leeuwarden- Huizum (vac. J. Schelhaas): A. Trapman te Velp te Heer Hugowaard W. Jeroen- Provincialisme heeft altijd een ongun stige betekenis gehad. Een provinciaal was iemand, die in Amsterdam op zoek naar Artis in het Rijksmuseum terecht kwam en daar vervolgens dacht dat de Nachtwacht te koop was. Hij probeerde zijn brood op te eten in het Amstelhotel en stapte op de te rugweg prompt in de verkeerde trein. Dergelijke provincialen bestaan niet meer. Zij zijn tegelijk met hun rieten koffertje verdwenen. Waarheen eigen lijk En ook het woord provincialisme krijgt een andere inhoud. Zo hebben de Hervormde en de Gereformeerde classis Goes dat tenminste beleefd toen zij op donderdag 13 april in de Oosterkerk te Goes een gemeenschappelijke vergade ring hielden rondom de problemen van de structuurveranderingen van Zeeland. Voor beide classes een belangwek kend gebeuren. Twee kerken bogen zich over de kaart van de provincie. Hun ogen gingen daarbij niet alleen open voor de toekomst, maar ook voor elkaar. De dominees scharrelden nog wat on handig rond. Sommigen gingen van hand tot hand. Anderen stelden zich hoog en beginselvast ergens midden in de zaal op, af en toe een hand opste kend voor een vaag wuifgebaar. Ten slotte plofte iedereen ergens neer op een stoel om te laat te ontdekken, dat hij toch weer in het ditmaal niet goede gezelschap van zijn eigen kerk terecht was gekomen. Het was een voortreffelijke dag. Dat kwam vooral door de twee sprekers, de heer Vogel van de Planologische Dienst en Ds. Y. Tiemersma uit Vlaardingen. Dhr. Vogel gaf een korte en duide lijke samenvatting van de toekomstver- se, kand. te Oud-Beijerland te Hoiiselers- dijk A. M. Brouwer te Hijken te Nij- kerk (vac. J. Koppe): K. A. Schuring te Alphen aan de Rijn te Ten Post (Gron.): J. Stienstra te Langeslag te Eindhoven (vac. D. C. Tiemens): C. Goeman te Utrecht-Oost te Antwerpen (vac. D. W. Dondorp): C. Verhoog te Oud- en Nieuwe Wetering te 's-Gravenhage-O. (vac. D. J. Roos): S. van der Linde te Grootegast te Hillegom (2e pred. pl.J. W. K. Kel der te Schipluiden te Hoofddorp (vac. Z. C. Versluys): D. de Heer te Nagele (N.O.P.). Aangenomen naar Voorburg (vac. Dr. L. Schuurman): H. A. van Bottenburg te Noordwijk aan Zee naar Rotterdam- Feyenoord (tevens als schipperspredikant) A. M. Brouwer te Hijken. Bedankt voor Beverwijk (vac. Joh. Knol): D. Bouwknegt te 's-Gravenhage- Moerwijk voor Honselersdijk A. M. Brouwer te Hijken voor Boskoop (vac. G. Vesseur): A. Groenewegen te Ulrum. Examens. Aan de Theologische Hoge school te Kampen slaagde voor het kand. examen de heer C. W. Kempenaar te Bui tenpost Aan de Joh. Calvijn-academie te Kampen slaagde voor het doet. examen Ds. H. Reenders, miss. pred., woonachtig te Baarn. De heer L. van Stegeren te Utrecht, stafdocent bij Kerkopbouw en van 19571962 predikant bij de Geref. Kerk van Eén (Dr.) slaagde aan de V.U. voor het doctoraal examen theologie. wachting voor Zeeland. In het jaar 1985 zullen er Zeeland 200.000 mensen wo nen. Dat is een groei van 70.000. De eerste Zwaluwen zorgen al voor een beetje zomer. Voor het eerst sinds 1880 was er in 1966 weer een vestigings overschot. Het accent van de streek zal verschuiven van het platteland naar de stad. In de zak van Zuid-Beveland moe ten enkele dorpen proberen de stand van de overigen op te houden. Dat zijn de zgn. stimuleringskernen. Voorzienin gen, die vroeger over tal van dorpen gespreid waren, worden nu in enkele geconcentreerd. Een kapper kan een even kostbaar bezit worden als een tandarts. Je moet drie dorpen verder weg om aan een behoorlijke paarde- staart te komen. Dit schept natuurlijk problemen. Niet alleen zal het aantal langharigen Amsterdamse vormen aan gaan nemen bij ontstentenis van een haarsnijder, maar ook bedreigt ons op nieuw de combinatie van barbier-chi rurgijn. Want ook dokters worden schaars in de Zeeuwse gewesten. Wie van zijn blindedarm af wil komen, moet zich voortaan tot zijn kapper wenden. Hij behandelt U met een Schick scheer mesje, na 15 maal nog scherp genoeg voor een volgende operatie. Deze voorbeelden behoeft U intussen niet al te ernstig te nemen. Ze zijn dan ook niet van de heer Vogel. Wat wel duidelijk wordt, is dat in de naaste toekomst de leefbaarheid van bepaalde dorpen snel zal afnemen, ten bate van anderen. Door de afremming van de bevolkingsgroei gaan sommige speciale voorzieningen niet langer ren deren. Groene Kruisverenigingen, kleu terscholen, levensmiddelenbedrijven en muziekcorpsen kunnen in moeilijkheden geraken. De stimuleringskernen gaan de streek van het nodige voorzien. Ze ne men een deel van de functie van het eigen dorp over. Steden als Goes, Mid delburg en Vlissingen kunnen uit hun voegen barsten. Ook dat roept merk waardig genoeg soortgelijke problemen op. Want ook nieuwe buurten staan vaak sociaal gezien in hun hemd. Er is niets. Ergens in de binnenstad lokt de supermarkt van Albert Heyn of De Gruyter. Gekerkt wordt er in gym nastieklokalen temidden van ringen, rekstokken en andere voorwerpen, die de gedachten wel op hoger plan weten te brengen. Kleuterscholen zijn alleen bekend door hun eindeloze wachtlijsten. Hoe moet de kerk daarop reageren Dat was het probleem waar ds. Tie mersma voor kwam te staan. Ik noteer een aantal van zijn opmerkingen. Wij leven allemaal in een tijd van schaalvergroting. De samenleving denkt in grotere eenheden dan vroeger. Het dorp valt weg tegen de streek. De streek tegen de provincie enz. De Zeeuw die in zijn leven nooit verder kwam dan zijn bedstee en de markt van Goes, behoort voorgoed tot de verleden tijd. Andere verbanden als het gezin en de familie springen open. Het woord gemeenschap krijgt een andere inhoud. Deze gemeenschap valt niet langer sa men met die van de vroegere groep. De kerk moet zich dit wel goed realise ren. Zij mag zich in haar gemeenschap immers niet eenzijdig oriënteren op le- CLASSIS MIDDELBURG. Middelburg (Hofpleinkerk) 9.30 uur Ds. v. Wilgenburg 2.30 uur Ds. Wessel. 5 uur Ds. Wessel. (Noorderkerk) 10.15 uur Ds. Van Til. Getuigeniskerk (Adriaen Lauwerijszstraat) 9.30 uur Ds. Wessel. 5 uur Ds. Van Til. Plan Zuid (Gymnastiekhal bij schoolgebouw) 9 uur Ds. Van Til. 5 uur Ds. Van Wilgenburg. Gasthuiskerk (Dienst voor belangstellenden) 7.30 u. Ds. Bosman te Vrouwenpolder. Arnemuiden 10 en 2.30 uur Ds. Oegema. Domburg 10 en 2.30 uur Ds. Helderman, Bed. H. Av. en Dankzegging. Gapinge 10 en 2.30 uur Ds. Dondorp. Grijpskerke (in de Herv. Kerk) 10.45 uur Ds. Den Hengst, 2.30 uur Ds. Krijger (Herv. dienst). Koudekerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Kornet te Vlissingen Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. Meijer. Oostkapelle 10 en 2.30 uur Cand. De Vries, Rotterdam Serooskerke 9 uur Ds. Bosman, 2.30 uur Ds. v. Wouwe St. Laurens 10 en 2.30 uur Ds. De Craene. Souburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Brederveld. Veere 10 en 2.30 uur Ds. Streefkerk. Vlissingen 9.30 en 5 uur Ds. Van Strien te Delft. Vrouwenpolder 10 en 2.30 uur Ds. Bosman, Bed. Heilig Avondmaal en Dankzegging. Westkapelle 9 uur Ds. De Craene, 7 uur Ds. Meijer te Meliskerke. CLASSIS ZEEUWS-VLAANDEREN. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Noorloos. Axel 10 en 5 uur Ds. Heemskerk. Breskens geen opgave ontvangen. Hoek 10 en 2.30 uur Ds. Verbeek. Sas van Gent 7 uur Ds. Gispen. Schoondijke 9.30 en 2.30 uur Ds. Van der Loo te Sliedrecht. Terneuzen 10.30 en 4.30 uur Ds. Gispen. Oostburg 11 en 5 uur Ds. Groeneveld te Vlissingen. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. Middelkoop te Workum. Zoufespui 9 uur Ds. Gispen te Terneuzen, 3 uur Dhr. Musch te Breskens. CLASSIS GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Ds. Joosse te Middelburg. Borssele 10 en 2.30 uur Ds. Eikelboom, Heinkenszand Colijnsplaat (in de Ned. Herv. Kerk) 11 en 4 uur Ds. Moolhuijzen te Leiden. Driewegen 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Veen. Geersdijk 11 uur Ds. Meijer te Meliskerke, 5 uur Ds. Dondorp te Gapinge. Goes (Westerkerk) 10 uur Ds. Jansen. 5 uur Ds. Eikelboom te Heinkenszand. (Oosterkerk) 9 uur Ds. Kakes te Zwijndrecht. 5 uur Ds. Jansen. 's-Grav.enpolder 10 en 2.30 uur Ds. Kats, Apeldoorn. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Kouwenhoven te Vlaardingen. Kamperland 10 en 2.30 uur Ds. Elshout te Koudekerke Kapelle 9 en 5 uur Ds. Juch. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. De Bos te Pijnacker. Lewedorp 9.15 en 2.30 uur Ds. Koolstra. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. Vanhaelen te Mijdrecht Wemeldinge 10 en 2.30 uur Ds. Warnink, Slikkerveer Wissenkerke 10 en 2.30 uur Ds. Meijer te Souburg. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Berg, Bediening Heilig Avondmaal. Yerseke 10 en 2.30 uur Ds. Visscher te Zwijndrecht. CLASSIS THOLEN. Anna Jacoba Polder 10 en 2.30 uur Ds. Torenbeek. Bergen op Zoom 10 en 5 uur Ds. v. d. Hauw te Roosendaal. Halsteren 2.30 uur Ds. v. d. Hauw te Roosendaal. Hoogerheide (Schapendreef 21) 9.45 en 4 uur Ds. Keur te Scheveningen. Krabbendijke 9.30 en 2.30 uur Cand. v. d. Molen te Kruiningen. Oud-Vossemeer geen opgave ontvangen. Poortvliet 10 en 2.30 uur Cand. Boonstra, Dordrecht Rilland-Bath geen opgave ontvangen. Tholen 10 en 5 uur Ds. Van Ommen te Werkendam. CLASSIS ZIERIKZEE. Brouwershaven 10 en 2.30 uur Ds. Wentsel. Bruinisse 10 en 5 uur Ds. Becker te Nieuwerkerk. Haamstede 10 en 5 uur Ds. Welbedacht te Delft. Nieuwerkerk 10 uur Dienst des Woords, 5 uur Ds. Ringnalda te Putten. Oosterland 10.30 en 3 uur Ds. Ringnalda te Putten. Scharendijke 10 en 2.30 uur Ds. Offers te Sittard. Zierikzee 10 en 6.30 uur Ds. De Bruijne te Goes. Zonnemaire geen opgave ontvangen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1967 | | pagina 3